Rood-China houdt vast aan de bevrijding van Formosa Transplantatie hart en longen' ESTEREL STICHT MODE-DORI Communistenjacht in SoedanNoemeiri nu stevig in het zadel Drum Waarschuwing van Moskou aan V.S. en Peking d/oA-ii&wt,? HOU OM JE DE WAARHEID TE ZE6SEN ZATEH WEER MET Z'N ÉÉH-EH-VEERTI6E IK EN ME\ LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 26 Jüy HONGKONG, MOSKOU (Reuter, DPA) De Chinese vice- premier Li Hsein-Nien heeft nog eens krachtig het standpunt van zijn regering herhaald, dat Taiwan (Formosa) moet wor den „bevrijd" omdat het een onafscheidelijk deel vormt van China. In een toespraak ter gelegenheid van het bezoek van een delegatie uit Sierra Leone zei Nien: „Taiwan is een on- vervreembaar deel van China's gewijde grondgebied. Wij staan vastberaden tegenover imperialistische plannen twee China's of een China en een Taiwan te creëren door de „Taiwanese onafhankelijkheidsbeweging" aan te moedigen en de drog reden te verspreiden dat „de status van Taiwan nog vastge steld moet worden. Het Chinese volk is vastbesloten Taiwan te bevrijden", aldus de vice-premier. Taiwan uit VN? Bovenstaande toespraak was de laatste in een serie verklaringen van Chinese leiders dat Pekings uitnodi ging aan Nixon geen principiële wij ziging in China's beleid inhoudt. Tijdens een televisie-interview in Washington zei de ambassadeur van Taiwan, dat zijn land mogelijk de Verenigde Staten' vaarwel zal zeggen als de regering van Peking als lid wordt toegelaten. Hij gaf te kennen dat zyn regering Washington nog niet in kennis heeft gesteld van wat haar reactie zal zijn als communis- tisch-China later dit jaar tot de VN zóu worden toegelaten. Hij zei goede hoop te hebben dat er genoeg lid staten zijn die zullen weigeren een uitsluiting van' Taiwan te aanvaar den. Na de aankondiging van Nixons bezoek aan China verwacht men in de VS op korte termijn de verklaring van de regering dat zij geen bezwaar meer heeft tegen het lidmaatschap van de VN voor China. Het defini tieve besluit zou echter zijn opge- Akkoord Chili met Argentinië BUENOS AIRES (EFE) De staatshoofden van Chili en Ar gentinië. Salvador Allende en gene raal Alejandro Lanusse, hebben za terdag een verklaring uitgege ven waarin zij hun politiek van non interventie bekrachtigen en zeggen dat zij tegen ideologische grenzen tus sen de landen van Latijns-Amerika zijn. De belangrijkste punten van hun verklaring zijn: Goedkeuring van een akkoord waarin de arbitrage wordt geregeld inzake het geschil tussen hun lan den over het Beagle-kanaal. een wa- - terweg, die de grens vormt tussen staat zouden ..rekening houden met het zuiden van Argentinië en Chili- alle ™°eel«ke gevolgen van de Chi- Bevordering van de wederzijdse c°ntacte"" handel- 1 artikel van de Prawda is wel I gematigder dan voorgaande com mentaren van Moskou's bondgenoten. schort in afwachting van de reactie van Taiwan. De eerste semi-officiële reactie van Moskou op het aangekondigde be zoek van Nixon aan Peking bevat een waarschuwing aan zowel de VS als China geen anti-Russische rich ting in te slaan. De waarschuwing was vervat in een gezaghebbend ar tikel van het communistische partij blad de Prawda, eerst tien dagen nadat Nixon had gezegd in' Peking te gaan praten met de ideologische ri valen van de Sowjet-Unie. Het arti kel liet ernstige verdenkingen horen t.a.v. de motieven die achter deze toenadering Peking-Washington' ste ken maar het nam ook een duide lijke afwachtende houding aan wat betreft de resultaten die worden be reikt. Alle plannen om via de Chi nees-Amerikaanse contacten druk uit te oefenen op de Sowjet-Unie en haar bondgenoten zouden alleen maar getuigen van een verminderde realiteitszin, zo kon men lezen. „De belangen op langere termijn van zo wel de volksrepubliek China als van de V.S. vragen besluiten die vrede en veiligheid versterken en niet politieke combinaties tegen andere staten". Politieke waarnemers in Moskou legden de nadruk op de vastberaden maar toch betrekkelijk voorzichtige toon van het artikel dat ondertekend was door Igor Exandrow. wiens naam alleen onder artikelen verschijnt als ze het beleid op hoog niveau weer spiegelen. Het artikel is kennelijk het resultaat van principiële con clusies van het Kremlin over de mo gelijk schadelijke effecten op Russi sche belangen van een toenadering tUSnpJr,rikawen Chlna' Batakr e|-Noer' A" «eek zeer voorzichtig Ionder succes probefrde de soedane- "f"IeCh,te, veroordeling over M leIder raa| Noemeiri „it het d t uSP n e" beïf-i zadel te wippen, is gisteren veroor- "e kogei. Het was een onderdeel van de zui- ADVERTENTTE PAKJE DRUM.^C héle beste halve zware. CHARTOEM (Reuter) Kolonel toestel echter in de buurt van DJedd- dah en kwamen drie leden van d« delegatie om het leven. werken met alle staten waarbij ook China en de V.S.". Ver moedelijk in een poging tegenspel te bieden aan de opwinding die het nieuws heeft veroorzaakt zei het blad dat niemand in de Sowjet-Unie enige reden voor sensatie zag in dergelijke contacten. Moskou zou afwachten wat de reis zal brengen en party Een verdrag over de begin selen van non-interventie en zelfbe schikking: Erkenning van een maritieme 200- mijlszone, doch met het 'recht van navigatie voor de ander; Er zullen permanente of voorlopi ge commissies in het leven worden geroepen om bovengenoemde pun ten verder uit te werken. Onrust in Ulster blijft voortduren BELFAST Reuter. AP) Op verscheidene plaatsen in Noord-Ier - land is vandaag de dag onrustig be gonnen. In Londonderry werd even buiten het ecntrum een transforma torhuisje door een bomaanslag ver woest. In Lurgan (graafschap Ar magh) werden Britse militairen aangevallen met benzine- en spij- kerbommen. In de hoofdstad Bel fast was het vanochtend vroeg rus tig. Van zondag op heden kwam het in verscheidene steden weer tot bot singen tussen woelmakers en leger en politie. Bij incidenten zijn 9 agenten gewond en 9 rebellen gearresterd In Lurgan keerde een menigte van nieer dan duizend personen zich tegen de politie en Britse militairen, nadat twee personen waren gearresteerd, bij wie een aantal benzinebommen warn gevonden. De menigte bekogel de de politie en de soldaten hier met kneedbommen. Veiligheidstroepen hebben bij grootschepse huiszoekingen van vrij dag plannen ontdekt van het Ierse republikeinse leger (Ira) voor aanslagen en andere acties in Groot-Brittannië. Het Ierse Repu blikeinse Leger zou volgens deze plannen in Engeland industriële in stallaties gaan aanvallen. Fabrieken, elektriciteitsgebouwen en haven en schepen zouden het doelwit moeten zijn van de acties. Vissersboten vermist De Ceylo- nese marine en luchtmacht zijn op zoek naar meer dan 100 kleine vis sersboten die niet naar hun thuisha ven zijn teruggekeerd nadat de zuid west-kust van het eiland was geteis terd door harde wind en hoge zeeën. Het commentaar van de Sowjet- Unie als wereldmacht schijnt uit drukking te geven aan het gevoel dat zij veel voorzichtiger moet zijn tegen over de twee andere grote mogend heden. Moskou voert momenteel af zonderlijke delicate onderhandelin gen met elke staat, over de beperking van kernwapens met Amerika en over grensgeschillen met China. Koning Hoessein in Saoedi-Arabië AMMAN, DAMASCUS (Reuter AP) Koning Hoessein van Jorda nië is gisteren naar Saoedi-Arabië vertrokken voor een tweedaags be zoek aan Koning Feisal. Woordvoer ders van het koninklijk paleis in Amman deelden mee, dat Hoessein met Feisal zal praten over de cri sis In het Midden-Oosten, de ver slechterende betrekkingen tussen Aarabische staten en in het bijzon der de twist tussen Egypte en Jor danië die vrijdag in de openbaarheid kwam tijdens een rede van de Egyp tische president Sadat. Syrië heeft gisteren zijn grens met Jordanië gesloten uit protest tegen wat genoemd wordt de liquidatie van het Palestijns verzet en het beschie ten van een Syrisch dorp. Eerder vorige week beschuldigde Syrië de Jordaanse troepen ervan een Syrisch grensstadje en enkele nabijgelegen dorpen te hebben be schoten en kondigde het aan dat het zijn militaire delegatie uit Jordanië had teruggetrokken uit protest tegen de houding van Koning Hoessein t.a.v. de Palestijnse commando's. Ook Irak heeft om die reden de grens met Jordanië gesloten. Israëlische militairen hebben gis teren vijf Arabische guerrillastrijders gedood bij een hevig vuurgevecht in de gangen van een meisjesschool in de stad Gaza. De militaire politie had het gebouw kort voor het aan breken van de dag omsingeld na een tip dat er zich Palestynen in de school verborgen hielden. De Ara bieren weigerden zich over te geven en de militairen, die met automati sche wapens schoten en met hand granaten gooiden, deden een aanval op de schuilplaats en doodden hen in een kort, fel vuurgevecht. Aan Israëlische zijde zouden geen slacht offers zijn gevallen. vering van linkse rebellen en com munisten die het afgelopen weekein de in alle hevigheid in Chartoem we voortgezet. El-Noers rechterhand majoor Fa- roek Hamadaliah werd eveneens ter dood veroordeeld. Beide mannen zou den gisteren om 13.00 uur (Ned. tijd) voor het vuurpeloton worden ge bracht, maar er was vanochtend vroeg nog steeds geen bevesting te krijgen dat de executies inderdaad hadden plaatsgevonden. De twee of ficieren schenen zichtbaar geschokt toen zij in het de vroege zondag ochtend voor de militaire rechtbank waren geweest die het doodvonnis uitsprak dat later door president Noemeiri werd bevestigd. De presi dent zei tijdens een persconferentie dat hij een oproep voor clementie van de Britse regering had verwor pen. Kolonel El-Noer en majoor Ha- maldallah waren vorige week don derdag uit een Brits vliegtuig in Ben- gazi in Libië gehaald en later naar Chartoem gestuurd. Noemeiri zei dat „deze verraders Soedanese burgers zijn en wij moeten in de gegeven om standigheden de noodzakelijke maat regelen treffen". Zeven andere leiders van de staatsgreep in Soedan zijn al geëxecuteerd en militaire rechtban ken blijven voortgaan met berechting van samenzweerders. President Noemeiri beschreef op een persconferentie hoe hij per abuis bijna door loyale troepen was dood geschoten tijdens de tegencoup die hem weer aan de macht bracht. Hij zei zijn bewakers te zijn ontvlucht en over een vier meter hoge muur van het presidentieel paleis te zijn gekomen nadat tanks, bemand door loyale troepen, het vuur op de rebel len hadden geopend. De president uitte felle beschuldigingen aan het adres van de Iraakse regering, die betrokken zou zijn geweest bij de samenzwering tegen hem. „Ik voel me beschaamd te moeten zeggen dat zy actief by de coup betrokken was", zei hij, en zijn regering beschikt over documenten dat de Iraakse Baath-partij beslist niet lijdelijk had toegezien. Soedan had zaterdag reeds om deze reden de betrekkingen met Irak verbroken. Zoals bekend had Irak onmiddellijk na de staatsgreep het nieuwe bewind in Chartoem er kend en stuurde het woensdag een delegatie naar Soedan om de nieuwe leiders te feliciteren met het ten val breigen van Noemeiri. Om nog steeds onverklaarbare redenen ontplofte het Wapenbezit Bij xhuiszoekingen in de federale politie in vijf sta ten in de Amerikaanse mid-west zijn zondag 2600 wapenen ln beslag geno- waaronder raketten, bazooka's machinegeweren. Vijftien perso- zijn wegens onwettig wapenbe- gearresteerd. Men verwacht dat nog een aantal arrestaties zullen volgen. te samenzweerder te zijn achter de staatsgreep, die gedurende vier da gen het einde had betekend van de regering van generaal Noemeiri. Sinds de generaal de macht weer overnam was Machjoeb de meest op gejaagde man in heel Afrika. Noemeiri zei dat het leger al zo'n 90 procent van de communistische verraders in Soedan had opgepakt. Er zou geen verandering in het re geringsbeleid komen. .Wat tydens de ze dagen is gebeurd moeten we ver- Op de foto geten. de revolutie zal worden voort- De Egyptische vice-president gezet'. Hoessein Sjafei (rechts) felici- Vanochtend vroeg is de Soedanese j teert de breedlachende Soedanese communistenleider abd'al Chalek president Noemeiri met het feit, Machjoeb gearresteerd. Volgens een j dat de staatsgreep tegen diens be- mededeling van radio-Omdoerman, j wind mislukt is. Sjafei vloog naar het Soedanese regeringsstation, zal Chartoem om Noemeiri de volle hij voor een krijgsraad verschijnen, dige steun van Cairo aan het Hij wordt ervan beschuldigd de gro- I Soedanese beivind toe te zeggen. L KAAPSTAD (AP) In het Groote Schuurziekenhi Kaapstad heeft het transplantatie-team onder leiding vaip Barnard gisteren het hart en de longen van iemand, di - hersenletsel was overleden, overgeplant bij de 49-jarige A Herbert, wiens hart en longen door een ongeneeslijke 2 waren aangetast. De operatie zelf is goed verlopen, mai over twee weken kan beoordeeld worden, of de nièu)c ganen voldoende door het lichaam worden geaccepteer De donor, Jackson Gunya-, was even als de ontvanger een kleurling. De weduwe van de donor heeft ver klaard, geen toestemming voor de transplantatie te hebben gegeven, en dit ook niet gedaan zou hebben, wanneer het haar gevraagd was. Vol gens de Zuidafrikaanse wetgeving is transplantatie toegestaan wanneer de familie van de donor niet snel op gespoord kan worden om toestem ming te geven. Gunya liep dodelijk hersenletsel op tijdens een vecht partij. harttransplantatie door Twee van hen zijn nog in zijn Dorothy Fischer die in ap een nieuw hart kreeg en Di dat j Alarm in Guinee Het le iï militie en alle politieke orgaiu van de West-Afrikaanse staat zijn in staat van alarm ge teneinde „een mogelijke nieu^i val door huurlingen" te kunn Het is de eerste maal, dat Barnard slaan„ aldus radio-Conakry. een dergelijke gecombineerde hart-november van het vorig jaais long-transplantatie uitvoerde. In de j Conakry vanuit zee aangevall( rest van de wereld is deze ingewik- commando's, die na hun land kelde overplanting reeds driemaal bouwen in de stad verwoest! verricht, maar geen van die keren politieke gevangenen bevrijddi met succes. De operatie heeft zes volgens Guinee een actie i uur geduurd. Het was de zevende I gal en West-Duitsland. PARIJS Je hebt modeontwer pers die de gekste dingen beden ken om in de krant te komen, want wat zou u aan het begin van de Pa- rijse modeweek zeggen van een herenonderbroekenshow. gemaakt gewoon maagban- Buiten modelijn Met een nachtshow in een vermage ringsinstituut aan de Champs-Ely- sees is het modeontwerper Jac ques Esterel nog net gelukt om zijn collega's een slag voor te blijven. En dat was maar goed ook, want zijn collectie viel, afge zien van zijn tot over de knie val lende rokken en de felle kleuren, buiten de nieuwe internationale modelijn. Ruben Torres, een in Parijs wonen de Amerikaan, die het eigenlijk nog nooit was gelukt om de be langrijkste mensen van het inter nationale modewereldje op hun gouden stoeltjes te krijgen, had gisteren niet over gebrek aan be langstelling te klagen. In de bal zaal van het chique George Cinq hotel werden tot ontzetting van de obers ln een boksersring door stoe- re atleten allerlei modieuze slipjes Deze. winter zullen zijn Jurken geshowd. Ruben Torres was erin geslaagd om het synthetische concern Du Pont de Nemours voor zijn onderne ming te interesseren. Du Pont deed mee om het elastische ny- longaren "lycra" te propageren. En dat allemaal om nu eens ge zamenlijk de strijd tegen het ouderwetse slobberende ondergoed aan te binden. Dat is in feite na- mantels met ingezette zigzag-ban den van andere kleur stoffen door honderden vrouwen in Brussel en Buenos Aires, in Londen en Los Angeles worden gedragen, want Esterel is nu eenmaal een confec- tiecouturier. Zijn mantels met al bij de taille beginnende vleermuis mouwen en zijn Jurken en jassen met gekartelde bloembladkragen zullen zeker navolging vinden. Door Jos Hagers tuurlijk niet zo'n gek idee, want waarom zouden vrouwen wel ver leidelijke slipjes en bh's mogen dragen en zou er voor mannen nooit iets anders dan slecht zittend wit ondergoed zijn weggelegd. Toch lieten de bodybuilders, tij dens de uitsluitend voor vrouwen toegankelijke show, niet zo erg veel nieuws zien. Want de kleuri ge elastische herenslips met bij passende hemden zijn namelijk al Jarenlang bij modieuze speciaal zaken te krijgen. Mannen die graag hun buik willen verbergen, worden niet vergeten. Voor hen ontwierp Torres elasti sche karate-ceintuurs, creaties die Je als ze niet van zulke leuke stof Terwijl zijn mannequins gaucho- broekpakken en mantels met vleer- muismouwen showden, vertelde Jacques Esterel, op het gouden stoeltje naast my, dat hy de ech te Franse mode binnen het bereik van iedere wereldburger wil bren gen. Zelf simpel gekleed in een grij ze pantalon en een bruin polo truitje van badstof onthulde hij dat hij op Long Island in de Verenig de Staten met financiële steun van elf Amerikaanse banken een Jacques Esterel-dorp laat bouwen. „Weet Je wat de moeilijkheid was, tot dusver hingen mijn kleren in de Amerikaanse warenhuizen tus sen alle mogelijke andere model len in. Een doorsnee Amerikaan kon daardoor het Franse element niet meer herkennen. Ik wil mijn creaties voortaan verkopen met de hele Franse Sfeer. Vandaar dat dorp dus. Een soort winkelcen trum van allemaal boutieks waar mijn klanten ook accessoires, ca deautjes, meubels en gebruiks voorwerpen kunnen kopen. Waar ze in een galerie het werk van moderne Franse kunstenaars kun nen komen bekijken, naar de kap per kunnen gaan en achteraf nog een hapje in een echte Franse bis tro kunnen eten. Ik heb eerst ge probeerd om in Nederland of in Esterels vleermuismoUB West-Duitsland zo'n modedor] laten bouwen, maar het lukt*1 omdat de Nederlandse en D1 bankiers geen enkel project durven wat een beetje buitel is.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 10