Noemeiri laat opstandigen xecuteren Sadat valt Hoessein aan Beschuldigd van muiterij Massagraf van Katyn blijft gruwelijk raadsel President Liberia gisteren overleden in vogelvlucht in vogelvlucht iTERDAG 24 JULI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 CAIRO-KHARTOEM (Reut©r - AFPDe uitvoerder van machtsovername op maandag in Soedan, majoor Hasjem •Atta, is gisteren met drie medewerkers voor een vuurpelo- i in Khartoem terechtgesteld. De vier officieren waren be- liuldigd van muiterij. Vliegtuigkaping mislukte resident Noemeiri bekrachtig- doodvonnissen, die eerder op dag door vier verschillende mili- re tribunalen waren uitgesproken. de executies werden de vier uit militaire dienst gezet, nmiddels zijn de twee leiders van mislukte coup, die donderdag in lie uit een Brits vliegtuig wer- gehaald, op weg naar de Soeda- tae hoofdstad. Het zijn kolonel Ba- Ür el-Noer, die de opvolger var jemeiri had moeten worden, er jjoor Paroek Hamadallah, die waj ngewezen als premier van de pro nmunistische regering. Zij warer Londen op weg naar Khartoem r de tegencoup, die Noe- ri weer aan de macht bracht, bericht, dat de twee aan hun ütieke vijanden worden overgele- rd, heeft in Londen grote opschud- Rustig Het radiostation in idoerman heeft gemeld, dat alles be. ptig is in Khartoem, waar avondklok is ingesteld en waar. als in de rest van het land, de :ondlging van de noodtoestand nog kracht is. Het Amerikaanse mi- iterie van Buitenlandse Za- heeft echter tegen het eind van middag bekendgemaakt dat bij 'n lietpartij door tanks op sluip- mtters een wacht van de Ameri- inse vertegenwoordiging licht rd gewond. Enkele uren lang wa- bovendien de verbindingen met Amerikaanse missie verbro- Het Britse ministerie van Bui- ndse Zaken maakte is melding van tankvuur, waarbij Britse ambassade enige schade iep. iehalve majoor Atta zijn terecht- teld de voormalige commandant, de derde pantserdivisie, kolonel delmoniem Mohammed Ach- d, de voormalige commandant de presidentiële lijfwacht, luite- en fct-kolonel Osman Hoessein, op litein Moeawia Abelhai, die de revolutionaire raad srnationale commissie in Genève heeft in i aan president Noemeiri gepro- teerd tegen de executies. Iet Britse ministerie van Buiten- dse Zaken heeft „de nodige genomen n.a.v. de berichten, de twee in Libië ontvoerde lei- van de mislukte coup naar Soe- worden overgebracht. De officiële ordvoerder weigerde mee te delen, Ike maatregelen het betrof. n" {de alleen zeggen, dat de Soedane- let Het vliegveld van Khartoem is nog steeds voor het burgerverkeer ge sloten al sinds dinsdag en sinds twee dagen is het telefonisch con tact van Cairo met Khartoem ver broken. Cholera lijkt vrij goedaardig GENÈVE (AFP) De in Spanje constateerde cholera is een tame- goedaardige vorm van deze ziek- Dit heeft een woordvoerder van Wereldgezondheidsorganisatie in léve meegedeeld. [ij zei dat de zeven bij Zaragoza constateerde gevallen door de ls „incidenteel en van geen ikel belang voor de in Spanje ver- !]vende toeristen" worden be bouwd. De Wereldgezondheidsorganisatie ht het mogelijk dat zich in ande- Europese landen eveneens chole- •gevallen zullen voordoen. „Wij rwachten echter absoluut geen 'breiding op grote schaal van de- epidemie, voorzover men bij zeven vallen van een epidemie mag spre- n", aldus de WGO. In verschil de Europese landen wordt druk bruik gemaakt van de mogelijk- id zich te laten inenten. Olievlek LONDEN (AFP) Ongeveer tien lometer uit de Engelse zuidkust is steravond een enorme fk waargenomen. Ze zou zich uit rekken over een lengte van 65 ki- tneter en een breedte van 9 kilo- eter. Waar de vlek vandaan komt is cg niet bekend. Zwemverbod in Genua In de M van Genua ter hoogte van de ilijknamige stad en omgeving is ft tot nader order verboden te ba- tn. Het water is zo vervuild, dat et gevaarlijk voor de gezondheid is Onderzoek naar snelheid De Pestduitse spoorwegen hebben een immissie ingesteld om uit veilig- «ldsoverwegingen nog eens de snel- todsvoorschriften op het spoorweg net te bekijken. Als de toegestane belheid op bepaalde trajecten te cog blijkt, aldus minister van Ver eer Georg Leber, zullen de voor- chriften worden veranderd, ook •anneer daardoor vertragingen op- beden. Aanleiding tot het instellen )n de commissie zijn de drie trein- Ogelukken, die dit Jaar in de Bonds- tpubliek zijn gebeurd. se en Libische regeringen op de hoogte zijn gebracht van het Brit se standpunt. (De Britse regering had gisteren al scherp bij Libië ge protesteerd tegen de gedwongen landing van el-Noer en Hamadallah en had hun onmiddellijke vrijlating geëist) President Noemeiri heeft tele fonisch meegedeeld, dat aan Egypti sche journalisten dat bij de gevech ten van donderdag in Khartoem 35 doden zijn gevallen: 19 officieren en 16 soldaten. Hij sprak verder van een groot aantal gewonden onder de burgerbevolking en de strijd krachten. Demonstratie /an de „martela- die gevallen zijn bij de verdedi ging van Noemeiri tegen de pro- communistische officieren is gisteren i Khartoem uitgegroeid tot een wa- massa-demonstratie. Eenheden van het leger en een menigte van honderdduizenden stu denten, arbeiders, ambtenaren en stamleden vormden de begrafenis stoet. De begrafenis vond plaats in het tegenover Khartoem aan de Nijl gelegen Omdoerman. Radio Omdoe rman heeft nog om geroepen dat de junta in totaal 30 officieren heeft terechtgesteld, 16 het leven lieten toen zij gijzelaar waren gemaakt, en niet ge wapend waren. Het radiostation is vrijwel de eni ge nieuwsbron voor de buitenwereld tot toe. NEW YORK (AP) Een gewa pende man die gisteren een TWA- vliegtuig tot terugkeer naar New York had gedwongen is bij een po ging om over te stappen op een vliegtuig naar Milaan door de fede rale recherche neergeschoten. De man had onder bedreiging van een pistool de gezagvoerder van het Boeing toestel op weg naar Chicago gedwongen terug te keren naar de Newyorkse luchthaven Laguardia. Met een stewardess als gijzelaar greep hij een onderhoudsauto en snelde naar de andere luchthaven, Kennedy, om te trachten een vlieg tuig naar Milaan te kapen. Op deze 14 kilometer lange rit werd hij door de politie met patrouilleauto's en helikopters gevolgd, maar uit angst voor de veiligheid van de stewardess werd niet ingegrepen. Conflict met Israel moet dit jaar opgelost KAIRO (AP, AFP) President Sadat van Egypte heeft gisteren n radiotoespraak een buitenge- heftige aanval gedaan op ko ning Hoessein van Jordanië. „Hoes- is de beul van het Palestijnse verzet. Hij zal voor zijn misdaden r moeten boeten en hij zal de vergelding nooit kunnen ontlo pen". Sadat hield zijn toespraak ter ope ning van het congres van de enige Egyptische partij, de Arabische So cialistische Unie, waarvan hij tot voorzitter is gekozen. De Egyptische president zei dat er „verraders" zijn in het Palestijnse verzet en vooral onder het Volks front, waarvan leden de Egyptische Saoedl-Arabische ambassades in Stockholm hebben bezet. Sadat zei dat dit jaar niet voor bij zal gaan zonder regeling van het conflict met Israël „zelfs ten koste jen miljoen martelaren". Een situatie die geen oorlog en geen vre- kunnen wij en ons leger niet dulden, zei hij. De hoop op een vreedzame oplossing heeft hij echter nog niet laten varen. zegde president Noemeriri van Soedan „absolute steun" van Egyp te toe en waarschuwde buitenlandse mogendheden zich van inmenging in de aangelegenheden van de lan den van het handvest van Tripoli te onthouden. De hoofdredacteur van het in vloedrijke Egyptische blad Al Ach- ram, Heikal, schreef gisteren. dat koning Hoessein een afzonderlijke vrede met Israël nastreeft. Dit. aldus Heikal die op zeer nau we voet staat met president Sadat, is de enige verklaring van Hoes seins „gemene en beestachtige" po ging om de in zijn land gevestig de bases der Palestijnse commando's op te ruimen. Voorstel Hoessein Koning Hoessein zelf heeft giste ren in Amman een conferentie voorgesteld van de landen die in rechtstreekse confrontatie met Is raël staan. Hij deed dit in een bood schap aan de Arabische staatshoof den. Op deze bijeenkomst zou de situa tie aan de drie Arabische fronten moeten worden besproken: Egypte, Syrië en Jordanië. LONDEN (Reuter, AP) William Tubman, president van de Westafri- kaanse republiek Liberia sinds 1944, is gisteren op 75-Jarige leeftijd in Londense kliniek overleden. De president, die op 4 juli met bron chitis in de kliniek was opgenomen onderging een operatie aan de pros- taatklier. Zijn ziekenvertrek was in tussen een centrum van activiteiten geworden, met ministers en autori teiten pendelend tussen Londen en de Liberiaanse hoofdstad Monrovia >or consultatieve besprekingen. Een woordvoerder van de Liberi- inse ambassade zei gisteravond dat de president was gestorven aan een bloeding die na de operatie was ont staan." William Vacanarat Sjadrach Tub- ...an was de president die, ook door eigen ingrijpen, het langste mandaat verkreeg over Liberia, het land dat gevormd werd door de hervestiging van negerslaven uit Amerika in 1822. De voornaamste taak die hij zich had gesteld was de exploitatie van Liberia's bronnen en het smeden tot epn homogene natie van de vele ver schillende rassen-groeperingen —de nakomelingen van bevrijde slaven van Amerika en de leden van de 28 inheemse stammen. Hij gaf de inlandse bevolking dezelfde status als de Americo-Liberianen en stond een stammenvertegenwoordiging toe in de wetgevende macht. Hij had de steun van de grote meerderheid in zijn land dat een politieke partij kende, ondanks aan slagen op zijn leven in 1955, 1961 en 1963 die hij met opmerkelijke cle mentie verwerkte. Hij ging persoon lijk naar de gevangenis om een van de aanvallers die in 1955 vier scho ten op hem afvuurde vrij te laten. President Tubman, in zijn land beter bekend als de „oude man", „neef Sjad" of „oom SJad", werd in 1895 in Liberia geboren. Zijn vader was een methodistisch predikant, afstammeling van negerslaven die in 1834 Georgië in de Verenigde Staten verlieten. De president, zelf een leek bevoegd tot het leiden van godsdienstoefeningen, werd aanvan kelijk onderwijzer en ging daarna rechten studeren in zijn geboorte stad Harper. Hij werd daar bekend als de vriend van de arme man om dat hij zich inzette voor diegenen die weinig of geen geld hadden. Op 24-jarige leeftijd was hij districts procureur maar nog geen vier Jaar later ging hij in de politiek en kreeg bekendheid als 's lands Jongste se nator. Na 15 Jaar lang zijn geboor tedistrict te hebben vertegenwoor digd nam hij in 1937 zijn carrière als Jurist weer op en werd toege voegd rechter bij het opperste ge rechtshof. In het leger bracht hij het tot kolonel en hij nam deel aan twee expedities tegen rebellerende stam- Hoessein heeft de Arabische leiders meegedeeld, dat de toestand in zijn land normaal is. Wat er ge zegd is over een slachtpartij, is ver- Het verzet zelf heeft het grootste voordeel van de operatie, aldus de koning. Het is gezuiverd van indrin gers en verlost van zijn dwalingen. De weg is nu vrij voor een reorgani satie van het verzet in Jordanië, dat echter geen buitenlandse inmenging in zijn zaken kan dulden. Naar het Jordaanse regeringsblad „Al-Ray" meldt, heeft de regering in Amman 262 Palestijnse commando's vrijgelaten. Woensdag had het blad al bericht dat er ruim 1500 Pales- tijnen waren losgelaten en dat ve len van hen naar him haardsteden in Jordanië of een ander Arabisch land waren teruggekeerd. Op Kennedy trof een FBI-agent de kaper met twee kogels. De ste wardess bleef ongedeerd. Voor zover bekend was het de eer ste maal dat een kaper trachtte twee vliegtuigen achter elkaar te roven. Op de foto: de bevrijde stewar dess wordt weggeleid nadat de kaper is neergeschoten. YS-regering weer boos op NY-Times WASHINGTON (AP) Het Ame rikaanse ministerie van Buitenland se Zaken stelt een onderzoek in naar de wijze waarop de New York Times een bericht over de SALT-ontwape- ningsbesprekingen tussen de VS en Rusland heeft bemachtigd. Times-verslaggever William Bee- cher had van „regeringsfunctiona rissen" vernomen dat de Amerika nen op de SALT-onderhandelingen voorgesteld hadden de bouw van in tercontinentale raketten, zowel op t land als in duikboten gestationeerd, te staken. „Wij beschouwen dit als een zeer ongelukkige verbreking van de vei ligheid en schending van onze af spraak met de Sowjet-Unie dat geen van beide partijen tijdens het ver loop van de besprekingen daarover spreekt" heeft Charles Bray, pers chef van het State Department ver klaard. Wie vermoordde de vijfduizend Poolse officieren, wier massagraf in het bos van Katyn, tussen Minsk en Smolensk in de Sowjet-Unie, ge vonden is? Dat is een vraag die zo lang na de Tweede Wereldoorlog nog steeds niet officeel beantwoord Onlangs dook er weer eens ie mand op die zegt er van overtuigd te zyn dat de Russen schuldig zijn aan de moord en dat zij ook de 10.000 andere Poolse officieren, die tijdens de korte Russische veldtocht in Polen in 1939 gevangen waren genomen, om het leven hebben ge bracht. De 64-jarige ex-Pool Abra ham Vidra, die thans in Israël woont, zegt in een artikel in het Is raëlische blad Maariv, dat hij ten minste twee Russische militairen heeft gekend die aan de slachting hebben meegedaan. Hij had dertig jaar gezwegen omdat hij dit beloofd had aan een joodse officier van het Russische leger. Deze officier en de twee anderen, die hij later in een Russisch gevangenkamp had ont moet, vertelden aan Vidra hoe zij de Polen eigenhandig hadden afge maakt en/of daarvan getuige waren geweest. Dertig jaar Al dertig Jaar wordt over de moordpartij gepraat. Het Ameri kaanse Congres heeft in de Jaren vijftig een onderzoek ingesteld en kwam toen eveneens tot de slotsom dat de slachting op last van Mos kou had plaatsgevonden. De Russen hebben, sindsde Duitsers het be staan van het massagraf uit propa- gandaoverwegingen in 1943 (dus tij dens de bezetting door het Duitse leger van het deel van de Sowjet- Unie waar het graf gelegen is) we reldkundig maakten, volgehouden dat de slachtpartij het werk is ge weest van de Duitsers zelf. Onlangs verscheen er een Franse uitgave van het reeds uit 1962 date rende boek van de Pool J. K. Za- wodny, onder de titel Katyn: mas sacre, dans la for (uitg. Stock 1971;Het is de moeite waard nog eens kennis te nemen van de bewij zen die hij aanvoert voor de stel ling dat de Russen de Polen inder daad hebben vermoord. Toen 15.000 Poolse officieren ver dwenen bleken te zijn (na de lente van 1940 werd er geen post meer van hen ontvangen uit de kampen waar zij zaten opgesloten) hebben Poolse, Britse en Amerikaanse di plomaten tevergeefs geprobeerd achter him verblijfplaats te komen. Pas toen de graven door de Duit sers in 1943 waren blootgelegd be weerden de Russen dat de Polen bij de bezetting van grote delen van de Sowjet-Unie door de Hitler-troepen (in juni 1941) in Duitse handen waren gevallen. De Duitsers zouden hen daarna om het leven hebben gebracht. De commissie van het Internationa le Rode Kruis, de Polen en de Duitsers die in 1943 op verzoek van de Hitler-regering in het bos van Katyn een onderzoek instelden, kwamen eensluidend tot de conclu sie dat de Poolse officieren in het voorjaar van 1940 waren vermoord door een schot in de nek. De brie ven, notitieboekjes en kranten die in de zakken van de slachtoffers werden aangetroffen waren alle ge dateerd van vóór 1940. Het touw sommige officieren gebon- n was van Russische ma kelij, de kogela die op de lijken werden gevonden waren dat echter niet. Deze waren afkomstig uit het Duitse Durlach, maar voor de oorlog wat dit type munitie ook geleverd aan Polen en de Baltische landen. De Bajonetsteken die op de lijken werden aangetroffen, waren afkom stig van een type wapen dat in het Russische leger werd gebruikt. Lijkschouwing Ook de lijkschouwing zou uitgewe zen hebben dat de Poolse officieren in het voorjaar van 1940, toen de Russen de bewuste plaats nog in bezit hadden, waren vermoord. Bo vendien kon deze datum worden af geleid uit de grootte van de bomen die op de graven groeiden. Onge lukkig voor Zawodny zijn de kisten met het materiaal afkomstig uit de zakken van de slachtoffers, aan het einde van de oorlog verbrand om te voorkomen dat het in handen van de Russen zou vallen. De foto's die in het boek zijn opgenomen laten wél vele gruwelijke beelden zien, maar geen afbeelding van de dag boeken van enkele van de slachtof fers, hoewel deze volgens de schrij ver het belangrijkste bewijs zouden vormen voor de bewering dat de Russen schuldig zijn. Door Drs. C. Janssen Later, toen de Russen weer in het bezit van het bos waren gekomen, stuurde Moskou ook een onderzoek commissie. Deze kwam tot de con clusie dat de slachtoffers in het na- Jaar van 1941 waren vermoord, dus toen de Duitsers het gebied hadden bezet. De Russen beweren negen do cumenten aangetroffen te hebben die na mei 1940 zijn gedateerd. De Polen betwisten echter de echtheid daarvan. Waarover de Russen en de anderen verder van mening ver schillen is het aantal lijken dat in het bos is begraven. De Russen spreken van 10.000, terwijl de Inter nationale Rode Kruiscommissie tot aantal van rond de 4500 komt. Bij het proces tegen de Duitse oor logsmisdadigers in Neurenberg kwam de slachtpartij nauwelijks ter sprake. De Britten en de Amerika- die zich ook tijdens de oorlog hadden verzet tegen de gedachte dat hun bondgenoten, de Russen, dit misdrijf op hun geweten zouden kunnen hebben, hielden volgens Za wodny het bewijsmateriaal dat op de schuld van de Russen had kun- duiden, achter. Olie in Sinai Een hoge Israëli sche functionaris heeft gisteren be vestigd, dat Israël opnieuw olie heeft gevonden op het bezette Sinai- schiereiland. Op de vraag van een Israëlische verslaggever hoeveel olie werd geproduceerd, zei onder-mi nister van Financiën Dinstein: „De olie is een onderdeel van de zes mil joen ton die Israël per jaax produ ceert en waarmee wij in onze be hoeften kunnen voorzien". Zuivering in Joego-Slavië Twee vooraanstaande leden van het pre sidium van de communistische party Zagreb, de hoofdstad van de Joe goslavische provincie Kroatië, zijn wegens nationalistische opvattingen ie party gezet. De wereld is nauwelijks wat beko men van Nixons verrassende plan voor een reis naar communistisch- China, of Noord-Afrika is zo te gen het begin van de journalistieke "komkommertijd" plotseling het toneel van een opzienbarende staats greep. snel gevolgd door een sensa tionele tegencoup. Wat zich dezer dagen in Soedan, het zuidelijke buur land van Egypte, heeft afgespeeld, lijkt op het eerste gezicht niet zo heel belangrijk. Dit land, met een bevolking van veertien miljoen inwo ners op een gebied dat ongeveer 75 maal zo groot is als het onze. be hoort economisch immers tot de weinig ontwikkelde staten. Maar met zyn Arabische noorden en de neger bevolking in het zuiden vormt het een belangrijk bruggehoofd tussen de omgeving van de Middellandse Zee en zwart-Afrika. Dat weten de lei ders in het Kremlin zeer goed: zij zien Soedan als een "vervolg" op Egypte en als een opmarsgebied naar het zuiden. Vandaar de Sow- Jetrussische pogingen van de laatste jaren om de intellectuele bovenlaag aan zich te binden door ruime stu diemogelijkheden in Moskou, vandaar ook de royale levering van wapens aan deze arme Afrikaanse staat. Op politiek gebied ging het wat min der vlot. Toen in mei 1969 Jonge of ficieren en linkse politici de macht overnamen "om een einde te ma ken aan de chaos" leken de kansen van Moskou niet ongunstig. De nieu we leider, generaal Noemeiri, be knotte de invloed van Londen door Britse ondernemingen te nationalise ren en bracht al spoedig bezoeken aan Oost-Europa en communistisch China. In de regering zaten verschei dene ministers van marxistische sig natuur. Maar later deed Noemeiri zich van een andere kant kennen. Toen enige tijd geleden de vorming van een soort Arabische federatie samen met Egypte, Libië en Syrië in het verschiet kwam, wipte hij in november drie communistische mi nisters uit de regering, omdat die zich tegen die federatie-gedachte hadden verzet. Noemeiri veronder stelde namelijk niet ten onrechte, dat dit verzet in feite afkomstig was van de communistische party. Grote aan tallen communisten werden opgepakt en beschuldigd van verraad Jegens zijn regime. Merkwaardig was ove rigens. dat een van 's lands leiden de communisten, Faroek Aboe Isa, zijn functie als minister van Buiten landse Zaken mocht behouden. Het zou dan ook onjuist zijn Noemeiri als een consequent anti-communist te typeren. Het ging hem kennelijk om de bevordering van zijn eigen politieke opvattingen en wie hem niet in de weg stond mocht blijven, van welke party hy ook was. De uit de re gering gezette officieren hebben, zo als dus dezer dagdn bleek, in het ver lies van hun positie niet willen be rusten en zo kon Noemeiri verrast worden door 'n staatsgreep van links die de leiders van omringende lan den met schrik moet hebben ver vuld. Van een Arabische federatie, kon geen sprake meer zijn en ook 't leiderschap van de Egyptische presi dent Sadat kreeg een gevoelige slag. Tegen deze achtergrond is het be- grypeiyk dat Libië de kans greep om de nieuwe leiders uit te schakelen zy werden, op reis naar hun land, met hun vliegtuig tot landen ge dwongen, waarop Noemeiri de tegen coup voltooide door in Soedan op nieuw het heft in handen te nemen. Opmerkelijk is, dat Noemeiri de volle steun heeft genoten van de Noordafrikaanse staat Libië. En dat terwijl dit land, na eerst de Ameri kanen gedwongen te hebben hun luchtmachtbasis Wheelus bij Tripo li op te geven, vervolgens op vrij grote schaal tanks, vrachtwagens en ander militair materieel van de Sow jet-Unie begon te betrekken. Dat ge beurde Juist een Jaar geleden, na dat een revolutionair bewind van militairen in september 1969 de macht had overgenomen van de pro- Westerse Koning Idris. Amerika ver klaarde toen er niet zeker van te zijn, dat Libië zich definitief voor zijn wapen bevoorrading tot Moskou had gewend, maar vond het ander zijds verstandig de gang van zaken „met bezorgdheid" te volgen. Sinds dien heeft Libië's nieuwe leider pre sident Kaddafi een duidelijke pro- Arabische koers gevaren. Van Libië ging het voorstel uit voor federatie ve samenwerking tussen Egypte, Syrië en Libië, zo mogelijk met toe voeging van Soedan op een later tijdstip. Voorts wist Libië zich groot aanzien in de Arabische wereld te verwerven door zijn succes in de on derhandelingen over de olieprijzen met Westerse maatschappijen. Li bië's politiek draagt dus een sterk- Arabisch stempel door zijn wil tot samenwerking met andere Arabische staten. De grondslagen voor die po litiek liggen voor de hand: het land heeft een lange grens met Egypte; het ligt ook betrekkelijk dicht by het stormcentrum van de Middenoosle lijke politiek; financieel tenslotte zit het op rozen door de olie-inkom sten ten bedrage van zeven miljard gulden per Jaar. En na de aanvan kelijke versterking van zijn oorlogs macht met Russische wapens ging het er later toe over honderd Mi- rage-toestellen van de Fransen te betrekken. Van een Arabisch land als Libië, dat met name goede be trekkingen met Egypte wil onder houden en evenals Cairo, wat kriti scher is gaan staan tegenover de Sowjetrussische invloed in en om de Middellandse Zee, kon men moeilijk enthousiasme verwachten voor een staatsgreep in Soedan, die een zo duidelijk communistisch karakter droeg als door de nieuwe bewinds lieden in Chartoem was aangekon digd. Het zal Kaddafi zeker niet ont gaan zijn, dat de revolutionairen in Soedan in hun verklaringen van het eerste uur met geen woord melding maakten van nauwere samenwer king met het noordelijke buurland Egypte. Het zag er daarentegen naar uit, dat de nieuwe Soedanese bewindhebbers eerder aansluiting zouden zoeken bij Irak. En dat nu is de traditionele concurrent van Egypte in de strijd om de eerste plaats in de Arabische wereld. Zo Libië uit deze gegevens zelf al niet een passende conclusie heeft getrok ken wat overigens niet zeer waar schijnlijk is dan hebben Sadat en de zijnen daarop nog wel eens duidelijk de aandacht van de rege ring in Tripoll gevestigd. Het ant woord van de Arabische staten op de gebeurtenissen in Soedan kon derhalve niet anders zijn dan aan sturen op mislukking van de staats greep. Zowel Libië als naar het schijnt ook Saoedi-Arabië hebben, ieder op hun wijze, de geboden kan sen aangegrepen. Voor noordelijk Afrika en de verdere ontwikkkeling van zwart Afrika is nu een koers verhinderd, die in beide gebieden zeer vermoedelijk tot grote spannin gen had kunnen leiden. RL

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9