Gebouwen sportparkLiss( zullen worden verwarmt Autoeircus in Katwijk Kwart miljoen schade Uw Leidsch Dagblad COR ENKELAAR MIST ZUN PONT agenda mee op vakantie VEERMAN ZETTE WJAAR MENSENOVER RINGVAART LEIDSCa DAGBLAD ZATERDAG 24 JULI lj J. KATWIJK AAN ZEE Kat wijk en zyn badgasten kunnen volgende week dinsdag en woensdag kennis maken met een spectaculaire show, die zal worden opgevoerd door het Duitse autocircus „The Hell Dri vers". Op het parkeerterrein „Noord", in de omgeving van de Boulevard, zal men op deze twee avonden (aanvang kwart over acht) getuige kunnen zyn wat een stuntteam van zeven man uit een auto kan „halen". De stunt bestaan onder meer uit het rijden met auto's op twee wielen, het maken van sprongen met de wagens over een lengte van ongeveer twaalf meter en het rijden door een brandende muur. Ook het zogenaamde „spinnen", dit is het maken van een slip van driehonderdzestig graden, komt op het programma De show is slopend. Zowel voor de toeschouwei's als voor de wa gens. Het schansspringen met zo'n auto kan slechts drie of vier keer worden gedaan en dan kan de wagen terug naar sloop, waar hij ook vandaan komt De stuntmannen begrijpen heel goed. dat er gevaar aan hun vak is verbonden. Het is dan ook wel eens gebeurd, dat één van de „drivers" tussen de wrakstuk ken bekneld raakte en daarbij een hoofdwond opliep die met zestig hechtingen moest worden dichtgemaakt. De auto's worden zo veilig mogelijk aan de start gebracht. Banken, ruiten en 'los se' voorwerpen worden er uit ge haald terwijl de tank een mini male hoeveelheid benzine bevat. LISSE De gebouwen op het sportpark Lisse zullen op summiere wijze worden verwarmd. De kleed- en wasruimten vallen hierbuiten. De kosten van deze werkzaamheden be dragen f 24.500. Het graafwerk, dat moet worden verricht, wordt door de Sportclub Lisse gedaan. De Stichting voortgezet onderwijs op de formatorische grondslag wil aan de Patrysstraat in de Poelpolder een nieuwe mavo realiseren. Hier voor heeft men een stuk grond van vijfduizend vierkante meter nodig. De kosten hiervoor bedragen f 258.750. Tevens zullen er nog drie scholen worden gebouwd De ge meente heeft verzoek ontvangen van: de Katholieke onderwijsstichting Lis- se voor een derde zesklassige basis school alsmede een derde kleuter school met twee speel-werklokalen; de Stichting prot. chr. onderwijs voor de bouw van een kleuterschool met drie werklokalen en een speellokaal. Verwacht wordt, dat het aantal leer lingen van de openbare school dus danig zal toenemen, dat het gebouw met vier lokalen moeten worden uit gebreid. Bij de openbare kleuter school zal een speel-werklokaal wor den gebouwd. De gymnastiekzaal bij de oude openbare school zal niet worden ge sloten. Hoewel dit lokaal sterk ver ouderd is en niet meer voldoet aan de eisen van een gymnastieklokaal, kan men de zaal niet missen. Er zul len diverse verbeteringen worden aangebracht. De kosten hiervan be dragen f 3250. Langs de Delfweg zal een fietspad worden aangelegd. De provincie heeft bij de gemeente een verzoek inge- Brand in Wassenaar WASSENAAR (ANP) Een felle brand heeft in de afgelopen nacht in een bloembollenbedrijf in het re creatiegebied „De Pan van Persyn" i Wassenaar voor zeker 250.000 gul den schade aangericht. Een schuur met een voorraad van zeventig ton bloembollen en een groot aantal landbouwwerktuigen gingen in de vlammen verloren. De oorzaak van de brand is mogelijk oververhitting van een verwarmingsketel geweest diend om hiervoor grond te mogen aankopen. Er gaan zioh nieuwe mogelijkheden ontwikkelen voor de bouw van villa's I en woningen in de omgeving vart de zuidzijde van de Laan van Rijckevori> sel. Er is een nieuwe weg geprojec teerd die komt te lopen van de Laan van Ryckevorsel ter hoogte van boerdery Schrama in de richting Poelpolder en zal eindigen bij de Ze- melpoldermolen aan de Rynsloot. B. en W. willen deze nieuwe weg „Van Matenesselaan" noemen. De subsidie voor de bejaardenbon den gaat met ingang van 1 januari van dit jaar omhoog. De nieuwe re gering houdt het volgende ineen vast bedrag van f 300 bij een leden tal van 75—100: een vast bedrag van f 500 by 100 of meer leden; een be drag van f 7,50 per lid van 65 jaar en ouder en in Lisse woonachtig 30% van de werkelijke salariskosten van de bejaardengymnastiek; 50% van de werkelijke kosten, welke de bejaardenbonden verschuldigd zijn voor de huur van de voor activiteiten benodigde lokalen. Voorts zal de raad, die woensdag vergadert, behandelen installatie van de heer W. F. Zee berg als raadslid in de vacature W. G. H. van der Weide; aanvulling raadscommissies; aansluiting bij het regionaal woonwagenkamp te Lei den; samenstelling en bevoegdheden van de commissie voor Sport en Re creatie; reconstructie grondbedrijf; verhoging krediet bouw polderge maal; verhoging garantie geldlening bejaardencentrum „Rustoord"; voe ring financieringsregeling t.b.v. huis vesting gemeentepersoneelsubsidi ering godsdienstonderwijs; aanschaf fing schoolleermiddelenaanbieding gemeente-rekening 1970; verbeterin- gen aan schoolgebouwen; delegatie bevoegdheid benoeming en ontslag leidsters openbare kleuterschool; wij ziging vergoedingen brandweerperso neel; wijziging verordening rechtspo sitie en bezoldiging vakonderwijzers bij het openbare onderwijs: aankoop grond voor uitbreiding gemeentelijke kwekerij: verbetering aansluiting we gen op Oranjelaan; krediet verbou wing van het raadhuis; wijzigingen begrotingen 1970 en 1971. ADVERTENTIE Uw Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie ais wilt helpen, 4 gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulie dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden, ons niet op te hellen voor opzending of inhouding van de krant. fonische opdrachten kunnen wij niet s Als brief verzenden frankeren i Ons HUISADRES is: Straaê: Woonplaats: Kwartaal Wij hebben een Maand Idoorhalen wat ntet van toepassing Postabonnement Ons VAKANTIE-ADRES toe plaatsnaam: S.rjp. in Moldette (Bij tijdelijke inhouding, bovenstaand vakstotie-adres niet invullen, goi wel datum le en laatste dag van inhouding). OPZENDEN/INHOUDENdoorhalen wat nieteverlangd wordt. Ie dag laatste dag Duidelijke opdrachten voorkomen telewsfcefling. Brandweerauto op mijn Een brandweerauto die in Newry, in de Noordierse County Down, terugkeer de van een brand is vanochtend op eèn mijn gereden. Drie brandweer lieden werden gewond. In Belfast zijn bij verspreide ongeregeldheden in de nacht van vrijdag op zater dag vier personen gearresteerd. In de r.k. Falls Road was het weer on rustig. Doodstraf geëist De auditeur militair in het proces in Rio de Ja neiro tegen de personen, die verant woordelijk geacht worden voor de ontvoering van de Westduitse am bassadeur Ehrenfried von Holleben verleden jaar, heeft tegen zes ver dachten de doodstraf geëist De auditeur-militair eiste tegen de drie andere verdachten levenslange ge vangenisstraf. u-uoLcii van upzencung/inhouding. Voor Nederland. België en Luxemburg f 1,26 per vakantieperiode. De vm Europese landen ultslultena per luchtpost. Kosten f 0,60 per dag. Voor tydelyk fc te houden kranten wordt bty restitutie van het te netaaide abonnementsgeld f 0.50 ln mindering gebrachtvoor administrai Zaterdag Palamedes 2-5.30 i Zondag Zijlsingel 2 Evang. Door Cees Combee Foto Holvast LISSE Langs de Lisserdijk ter hoogte van café „Puck" ligt op de oever van de Ringvaart rond de Haarlemmermeer een oude pont. Ontdaan van alle glorie en wachtend op het onver biddelijk einde: de sloper. Zij heeft heel lang dienst gedaan als enige overzetmogelijkheid tussen de Derde Poellaan en de Lisserdijk. Een nieuwe brug heeft een veel betere, maar toch minder romantische verbinding tot stand gebracht tussen Zuid en Noord-Holland. Cor Enzler heeft deze pont 37 jaar bediend. Enzler is een goede bekende in het gebied aan beide zijden van de Ringvaart. Hij heeft in die lange reeks van jaren veel vrienden ge maakt onder hen, die hij van de ene naar de andere zijde van het daar veertig meter brede water heeft 'overgezet. Hij was 16 mei veertig Jaar in dienst van de Haarlemmer meerpolder. Eerst als wachter van de Oude Aalsmeerderbrug en daar na als pontbaas. Nog een paar maandjes en dan gaat hij voor goed van zijn rust genieten. Hij is dan 65 en hoopt er met zijn pensioentje en a.o.w. goed van te kunnen ko men. Erg veeleisend is deze eenvou dige. hartelijke buitenman niet. Toch moet hij nog wennen aan dat „zonder pont" zijn. Het is hem vaak vreemd te moede z n goede, oude overzetveer daar werkeloos op de kant van de Ringvaart te zien liggen. Hij mist de pont wel en mis schien nog het meest de mensen. Het was een druk en ongeregeld bestaan, maar hij had er vrede mee en deed het iedere dag weer met groot ge noegen. Praatje maken Af Cor praatje maken met de Kaagse be roepsvisser Jan van Nieuwkoop, die aan de Ringvaart z'n stekkie" heeft en daar op paling vist. „Die paling uit d'e Ringvaart is best", zegt hij. „Dat komt omdat het water hier nog niet zo vervuild is en er nog sprake is van een goede visstand. Dat kom Je elders wel eens anders tegen. Het polderbestuur doet alles om het water zo schoon mogelijk te houden. Dat is tot nu toe aardig gelukt. Al heb Je van die sen, die zonder nadenken alles r in het water gooien. Van huis vuil tot oude meubels. Willen we de vervuiling tegengaan, dan moeten we bij onszelf beginnen". Cor Enzler heeft het einde van z'n carrière als pontbaas van de Derde Poellaan-pont zien aankomen. Al een hele tijd van tevoren. Het steeds toenemende aantal auto's was er mede de oorzaak van. Men reed, toen de Haagweg klaar was, liever een stukje om dan te wachten voor de pont als het al te druk was. Die kabelpont van Enzler had een ma ximum vermogen van 2400 kilo. Dat is niet veel. Zeker niet in deze tijd. Er werd continu gewerkt in die 37 Jaar. Heel lang samen met de reeds gepensioneerde pontbaas J. van Vliet. In wisseldiensten van twaalf uur op en twaalf uur af. Veel meegemaakt Ex-pontbaas Enzler mijmert: „Dui zenden en nog eens duizenden men sen, ontelbare stuks vee en talrijke gemotoriseerde voertuigen heb ik van de ene naar de andere kant van de Ringvaart gebrrcht. Rijk ben ik en mijn collega er nooit van gewor den, want er werd niet, zoals dat bij andere ponten wel het geval was en is, pontgeld geheven. Af en toe viel er wel eens een sigaretje of sigaartje af en als iemand heel goed in zijn doen was een paar centen. De pont vervulde de functie van brug. Men sen van de Lisserdijk werkten in Lisse en omgekeerd waren er uit Oegstgeest Spr. evang. N. v. d. Brug- g Kreatlef Sentrum (Breestraat 66) café-bar 10 uur voorm.2 uur nam., Tokyo Kid Brothers 8 uur nam. Maandag Terrein Groenoordhal Circus Althof 3.30 en 8 uur nm. Voorschoterweg Jeugdvakantiedorp Luxortheater Jeugdvakantiebezighe- den Film "Circusvrienden" 10 uur Dinsdag Voorschoterweg Jeugdvakantiedorp Zijlsingel 2 Evangeliecentrum spr. dhr. J. Zeegers 8 uur nam. Breestraat 19 S( den) 9—12 alleenstaan Diamantplein 27 Gespreksavond ha'i gemeenschap 8.15 uur nam. Jeugdhuis (Breestraat 19) Spreek Chr. Emigratiecentrale Woensdag Lisse, die hun loon verdienden op de boerenbedrijven in de Haarlemmer- Enzler zou heel wat kunnen vertel len over zijn passagiers. Hij doet dat niet. want als pontbaas moet Je een geheim kunnen bewaren. Voor de oorlog waren er nogal wat van de Lissese kant, die in „Pontzicht" in de „meer" een borreltje gingen kopen. Leuke gasten overigens. Af en toe was er wel eens één wat al te lastig, maar Cor slaagde er steeds weer in dergelijke gasten te kahne- In de oorlog waren de Duitsers geregelde overzetters. Zij gingen hun verdriet van het alleen zijn ver drinken bij wat nu café „Puck" heet. Midden in de nacht vaak maakten ze met veel lawaai de pont baas wakker, want ze wilden dan weer „huistoe". Met de zakken-vol natuurlijk! Vee te water Met vee heeft Cor ook merkwaar dige dingen meegemaakt. Landbou wer Dirk de Jong moest met wat pinken naar de overzijde. Toen die beesten op de pont stonden kregen ze het zo te kwaad, dat ze één voor één in de vaart sprongen en „zwem mend" de andere oever bereikten. Nog betreurt hij het, dat op een stormachtige nacht een fraai paard van Clement in een paniekstemming, veroorzaakt door overslaand water, het leven verloor. Het beest, dat vast stond aan een wagen, ging zo te keer, dat het hele spulletje te water raak te. Gc?n leuke dingen om mee te maken. Nu is dat alles verleden tijd. Enz ler heeft in die na-oorlogse jaren de Jachten en kruisers zien toenemen. Eerst waren ze alleen het trotse be- zicht van kapitaalkrachtigen, ir nu heeft Jan en alleman een boot Met die „zondagsvaarders" hadden de pontbazen wel eens onoverkomen- lijke moeilijkheden. Ze hielden zich niet aan de vaarregels en wilden koste wat kost nog voor de pont langs. Dat gaf wel eens aanleiding tot ge vaarlijke situaties, maar geluk kig nooit tot ernstige ongevallen. Cor kende zijn pappenheimers heel goed en hield rekening met hen. Voorschoterweg Jeugdvakantiedorp Breestraat 19: Sociëteit Twenthel (voor kamerbewoners en alleenstaan den) 9-12 uur nm. Oegstgeest (Jullanalaan 1): Volle evangelie-gemeente Rijnland 8 u nm. Luxortheater Jeugdvakantiebezighe. den Film Circusvrienden 10 u vm. 1 -riiderdag Voorschoterweg Jeugdvakantiedorp 10 uur vm4 uur n.m. Kreatlef Sentrum (Breestraat 66) café-bar 10 uur voorm.1 uur nm. Boommarkt 12: Sociëteit voor ge handicapten. 7.30 uur nm. Oegstgeest (Laan van Oud Poelgeest) Stadsgehoorzaal Jeugdvakantlebezig- heden Swlebertje en Bromsnor 2 u. nm. Titus Brandsmalaan „De Duikboot" Clubhuiswerk handenarbeid 8 uur nm. Release Hulpdienst Release: Witte SLngei 12a '.ei 24555 Dag vaD 26 eD 7—11 uur Apotheekdienst Winkelbehoefti in Zoeterwoudi ZOETERWOUDE In de derdagavond te houden raadsve dering zal o.m. een voorstel aai orde komen om maximaal f4.501 verstrekken voor het instellen een onderzoek naar de winkel hoefte in het bestemming^ „Westeinde". Voorts stellen B. ei voor om aan de drumband Rijntamboers'' een renteloos voj schot van f 2.500 te verlenen, raad zal verder deze avond slissing moeten nemen op e„~ .t zoek van Stikvoorts Bouwbedrijf! Voorschoten tot de bouw tiental drive-in-woningen terrein begrensd door de Jan Altj Gravenlaan en de Ambachtsherf weg. Sociëteit voor kamerbewoner OEGSTGEEST In verband de vakantiesluiting van het gebo „Tabema" zal de sociëteit voor merbewoners en alleenstaanden komende woensdag- en zat er da avonden (tot 14 augustus) Gouden Lantaern" aan de Rhjj geesterstraatweg worden gehoud Aan de sociëteit is thans een tingsvorm gegeven. Voorzitter heer A. Mulder, secretaris de hl H. O. Bakker (Emmalaan penningmeester ir. A. P. K. Eihoi Crèche bij expositie LEIDEN Het rijksmuseum v Volkenkunde verleent aan oudi met zeer jeugdige kinderen e te mate van service. Voor ouders, een bezoek willen brengen expositie „Tiderida. van Eskimo I Groenlander", is tot 15 august van 's middags 1 tot 5 uur een gr» tis crèche ingericht. De tentoonstt ling is tot eind december te beziel tigen. CN Tot zaterdagmorgl r raadplege men de eigen hut ters telefoon 22222. VOORSCHOTEN - Dr. A. Tromp, gaardenlaan 2, tel. 2177).

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2