■Jot pants overstapje aar korte winterrok t ropdassen ook voor de vrouw Mannen moeten nu kleur gaan bekennen Panel-jurk maakt bij Roberta Ti PALET Signalement van de wintermode j DAG 24 JULI 1971 LEIDSCH DAGBLAD ME -En jawel hoorde hot pants van deze worden deze winter het overstapje naar de doodge- corte rok. In Rome, waar dertig couturiers hun nieu- intercollecties showden, was er geen midi-jurk meer Terwijl de roklengte voor overdag tot iets boven ier de knie zal gaan variëren, worden de cocktaljur- fel uitgesproken kort, met de zoom een handbreedte de knie. Daarentegen worden alle avondcreaties en zullen er meer broekpakken dan ooit zijn. lien krijgt Sophia Loren, fgelopen winter protesteerde Want goud-geel, mos- achsiarose en turquoise wor- nieuwe modekleuren. „We ons met de midi wel een ergist", zei een van de Fon- Jes toen ik haar vroeg ze na een lange rokkenwin- eer naar een korte rokleng- ruggekeerd. In Rome deed ar net alsof er nooit een de is geweest. Het is trou- 1 te warm om daaraan nog Fontana Fontana-zusjes zorgden en Antonelli voor de mo- oogtepunten van dit week- ontana, bij wie o.a. Sophia udrey Hepburn en koningin ria van Griekenland klan- rekerit op een zonnige Op een winter waarin de wijde, goudgele of tur- antels met wijde, korte, tot elleboog rij kende mouwen it op zal gaan. Om het niet oud te krijgen zijn bij de ik een paar gebreide, lange ioenen inbegrepen, itana'-zusjes laten hun op- ke winterswaggers over rib- spencerpakjes met plissé- dragen. senwinkeliers, die door de herenmode niet meer zulke SIaken doen. krijgen binnen- ^pisschien meer vrouwelijke Want de Fontana-zusjes namelijk een das bij hun officiers- en matrozenjurkjes een onmisbaar accessoir. Capes met een knoopsluiting aan de linkerzijkant maakten net als strapless avondjur ken bij de Fontana's een glorieuze come-back. Baratta-rel Door de Baratta-rel was de Ita liaanse mode-marathon dit keer bijna niet doorgegaan. In een po ging om de Italiaanse haute-coutu- re op een wat hoger peil te brengen werd de Milanese boutique-ontwer- per Baratta uit de bond van Ita liaanse couturiers gezet. Baratta nam het niet; na een proces gaf de rechter hem gelijk. Door Jos Hagers Hij mocht weer lid worden en gis teren nam hij revanche met een daverende collectie, waarmee hij heel wat zogenaamd betere collega's overtroefde. Baratta zorgde voor een uitgebreide collectie van broek- pakken, voor pantalons met iets wijduitlopende pijpen gecombineerd met antieke officiers jasjes en swag gers. Wat de kleuren betreft hield hij het op combinaties van fuchsia-rose met zwart. Zijn mousseline cocktail- Jurken hadden dit keer geen door zichtig bovenlijfje maar een geraffi neerde split op de rug. Antonelli Bij Antonelli waren er nog wel een paar doorkijkblouses te zien maar die vielen eigenlijk uit de toon, want Antonelli's ontwerper die een goede vriend van de Parijse coutu rier Yves Saint-Laurent is, lanceer de nogal stijve Greta Garbo-crea- ties. Voor de winter mikte hij op de wat melancholieke oorlogsmode, compleet met hooggesloten klokrok- jurkjes van parachutestof of van stofjes met dobbelsteendessin. Bij Antonelli bleven zelfs de zomen van de mantels boven de knie en omdat de mannequins suede kruisband pumps droegen kwamen daardoor De veertiger jaren komen helemaal weer terug in de man nenmode bij Coccoli. Het staat leuk. al zal niet iedere man er meteen die wat cowboyachtige hoed bij opzetten en voor de meesten zal ook wel iets aan de gesp van de ceintuur veranderd moeten worden. Maar een fraaie, draagbare jas. voor mannen die zich zelf een beetje schoon kun nen houden blijft het. De gezusters Fontana presenteerden in hun najaarscollectie ondermeer deze capes, die tot even boven de knie komen. De capes hebben een ingezet bovenstukdat bij de ene (links) met een klok kende rand van dezelfde stof is opgesierd. De knoopsluiting valt aan de linker kant en aan de rechter is een ruimte opengelaten om de hand weer door te steken. De kledingstukken worden ge leverd in rood, wit en turquoise. Het materiaal is een zachte wollen stof. Bij deze capes worden zwarte laarzen, handschoenen en een hoed gedragen. de nylons met naad extra goed uit. j veel stoffen met geometrische des- Ze maakten net als de klassieke, sins getoond. En daarmee deden de stevige 40 deniers-kousen hun co- J stoffenfabrikanten hun eerste stap me-back. om het werk van de grafische kun- Er werden dit weekend opmerkelijk stenaars in de mode te betrekken. ROME Een bontjas mag niet langer een statusartikel zijn vindt de 34-jarige Carlo Tivioli uit Tu rijn. Hij maakte dit seizoen als bontwerker zijn debuut in de Ita liaanse modewereld en het werd een glorieus begin. Want de Ame rikaanse en Duitse inkopers wa ren enthousiast over de donker blauwe en rood geverfde maxi- jassen van nerts en persianer. Tivioli's mantels waren bijna allemaal unisex-creaties en om dat mijnheer en mevrouw ze dus allebei kunnen dragen brengen ze gemakkelijk geld op. Dat zou ik niet direkt durven zeggen van de schitterende bontcapes van Aas sunta, die kosten namelijk bijna evenveel als een Rolls Royce. Maar volgens insiders zijn ze mooier dan wat er ooit op bont- gebied werd gemaakt. De capes en mantels van Aassunta hebben namelijk een bovenstuk van tij ger, dat net iets boven het mid del speels met de tekening van de huid in nerts overliep, terwijl hier en daar in de witte nerts/rok tij ger strepen verwerkt waren. Aassunta zit met zijn schitte rende creaties nu al in* moeilijk heden want behalve Sophia Loren en Jackie Onassis willen ook al lerlei Italiaanse prinsessen pre cies dezelfde jas hebben. Veel belangstelling bestond er voor de zwarte Persianer man tels van Melloni, waarvan het suède rugpand met halve manen was geborduurd. Deze winter is echter champagnekleurige persi aner met een woestijnvoskraag de grote mode. De meeste bontjassen komen net iets over de knie of zijn voor 's avonds vaak maxi. Voor de exclusieve koukleu men een avondjapon van persi aner lam. Dit is nu niet bepaald iets dat tot de verspreiding van het bontdragen zal bijdragen, maar exclusief is het ivel Oud-minister Luns krijgt het moeilijk, want zijn geliefde krijt- streeppakken zijn nu echt helemaal uit de mode. De Italiaanse kleerma kers. die in het modieuze Brussel op de voet worden gevolgd, geven de voorkeur aan kostuums van ef fen stoffen en aan Prince-de-Gal- les-colberts. Mr. Luns zal zich voor hij naar Brussel vertrekt een hele nieuwe garderobe moeten aanschaffen. Want voor de man die deze winter goed gekleed wil gaan is er geen compromis meer. De kleermakers van de Romeinse Via Sicilia voelen het meest voor kostuums met vrij lange slank gesneden jasjes met op vallend brede schouders en tamelijk grote revers die op pantalons met rechte of iets uitlopende pijpen worden gedragen. Rosati, overbuurman van C en A- ontwerper Angelo Litrlco koos roestbruin tot de nieuwe modekleur, maar bij Nativo en Brloni staan grijsblauw, donkerpaar», beige en kastanjebruin het hoogst genoteerd. De dassen mogen niet meer zo op zichtig zijn als vroeger. Als u nog uw das wilt blijven dra gen dan moet die bij voorkeur de zelfde kleur hebben als het over hemd, bijvoorbeeld zwart, mosgroen of donkerbruin of in ieder geval ef fen zijn. Een niet zo gelukkige keus lijken mij de nieuwe Italiaanse herenover hemden met opvallend hoge boor den. De terugkeer van de zgn. „va dermoordenaars" bezorgt mannen met een gevoelige huid onnodig veel problemen. Overigens zijn de hippe herenboutiekjes het in Rome hele maal niet met de klassieke kleer makers eens. Want ze hebben Juist, zoals ik al schreef, een bonte en ui terst comfortabele wintermode voor u. Een mode waarbij geborduurde spijkerbroeken en bontgehaakte Bo liviaanse spencers de belangrijkste snufjes zijn. Kortom, de mannen zullen de ko mende winter eindelijk kleur moe ten bekennen. Ze zullen moeten kiezen tussen een klassiek kostuum of een kleurige combinatie. Bazzarini ontwierp voor de heren deze combinatie, die er zo uitziet alsof ze op een cocktail party gedragen moet worden. Niets is minder waar. Het is een sportieve combinatie. Het jasje is geschoren dat het op wit suède lijkt. Het heeft geen rever en maar één knoop hot pants vormden het je naar de korte winter- iaar dat betekent echt niet 't grappige shortjes voor het ïseizoeji taboe zijn. Ze zijn helemaal bij gebleven zo- pei blijkt uit dit avondpakje [kt huis Rossi. Het is ge- if van zwarte tulle met zwar- p melkwitte paillettes, die er ruitvorm zijn opgebor- Het pakje moet beslist ge worden met een breed de taille. <nt om de taille is mischien ketje om te onthouden, als ft zoiets aanloopt in de uit- top. Wie weet maakt dat lint nieuw feestelijk pakje van vat ondertussen al doodge- 1 is geworden. ROME Een kameel en een Jong olifantje maakten hun debuut als mannequin .De Italiaanse mode ontwerpster Roberta di Camerino met allerlei dieren op haar privé - eilandje voor de kust van Venetië haar nieuwe sportceintuurs en schoudertassen showen. In een met ballonnen versierde stal wervelden haar echte mannequins tussen een paar Senegalese dansers door en liet Roberta zien dat de mode wat haar betreft verschrikkelijk sim pel kan zijn. Voor de komende winter zorgde ze namelijk voor een come-back van de 'panel- jurk". Wie een simpel recht Roberta-Jurkje koopt, hoeft niet meer op zoek naar een leuke ceintuür of ket ting, want die zijn al op de jurk gedrukt. De kant-en-klaar-japon- nen die net als de jassen ook not opgedrukte plooien en zakken heb ben, waren in de nieuwe wintermo de kleuren turquoise, mosgroen, beige, grijs en oranje-rood. Ton sur ton Roberta doet het de komende maan den zonder bloemetjes, want net als verschillende andere couturiers geeft ze de voorkeur aan "ton-sur- ton" regenboogstoffen, kleurige geometrische dessins en Schotse ruiten. Nu het niet meer zo best met de Italiaanse couturiers gaat. hebben de mode-ontwerpers met de textiel- en schoenenfabrikanten tot een nauwe samenwerking be sloten. De bedoeling is dat er nu eindeljk weer een duidelijke mode lijn komt zodat iedere vrouw weet waaraan ze toe is. Geen punt De roklengte is overigens geen punt meer. Wat de Italiaanse coutu riers betreft mag iedere vrouw van nu af aan zelf bepalen welke roklengte zij voor zichzelf het bes te vindt. Ze mag van mini voor hot pants tot maxi-gastvrouwja- ponnen variëren. Maar jurken met de zoom iets boven of net onder de knie worden voor de winter n>: als favoriet getipt. Kunstbont Aan de bont-rage die de vorige win ter duizenden tijgers en panters het leven heeft gekost, is gelukkig een einde gekomen Natuurlijk worden er nog wel tijgerbontjas sen gemaakt, maar lang niet mee: zo veel als vorig jaar. Dat kom omdat geraffineerde kunstbontjas sen en mantels van geluste wol de grote mode van winter 1972 belo ven te worden. De dierenbescher mers kunnen gerust zijn, want Ro berta liet een voorproefje van imitatiebontcreaties zien. ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jouge stijl— BREESTRAAT1080-112 LEIDEN 9 ROKLENGTEN: iets boven, op of net onder de knie. Maxi voor 's avonds. KLEUREN: mosgroen, goudgeel, turquoise, fuchsia-rose, beige, muisgrijs, zwart, oranje-rood en gifgroen. 9 JURKEN: hooggesloten met lange mouwen en klokrok PAKJES: plissé-rokken met officiersjasjes. MANTELS: wijde swaggers, trenchcoats en capes. COCKTAIL: rokken korter dan voor overdag. De zoom een handbreedte boven de knie. AVOND: gedrapeerde maxigewaden en terugkeer van de strapless jurk. KENMERKEND: broekpakken. overgooiers. laarzen, en zeer dikke zwarte, mosgroene en donkerbruine kousen met en zonder naad. Invite heeft een nieuw soort na gellak op de markt gebracht dat de welluidende naam "Strong Beauty" of wel in goed Nederlands "Sterke Schoonheid" heeft meegekregen. En werkelijk, het is een iets steviger lak dan de normale produkten die Invite en met deze firma vele andere en vaak duurder merken op de toonbank uitstallen. Na twee dagen is er zelfs na stevig typwerk geen krasje te zien. De creamlak gaat f3,- kosten. I terwijl de pearl (met parlemoeri J twee kwartjes duurder uitkomt. Een i prijsje dat het "testen" wel een j keertje waard is. Om teleurstelling te voorkomen Kleurig band staat zo leuk op een wit zomerjurkje maar dan wel opge past welk band er op dat fijne wit te jurkje gaat en ook welke kleur. Er zijn kleuren die ondanks de goede verfbaden en andere procedé's toch blijven afgeven, fel rood, geel en paars zijn daar een voorbeeld van. Het fleurig ribslint is beslist niet kleurecht. Probeer dan liever een soort nylonband, het stikt wat moei lijker, of naai het ribslint er zo op dat het er in een paar minuutjes van af gehaald kan worden. De Duitse man is modebewuster dan ooit tevoren, volgens mededelin gen van de Duitse industrie kocht hij in het afgelopen jaar de meeste over hemden in vergelijking met de man nen in de andere Europese landen In 1970 werden in de Bondsrepubliek in totaal 110 miljoen overhemden aan de man gebracht. Dit betekent, dat iedere Duitser in het afgelopen j jaar vijf stuks heeft aangeschaft, te- I gen gemiddeld 2,5 de man in de an- J dere Westeuropese landen. Ook in de I kledingbranche toonde men zich verheugd. Men zei, dat "de Duitse Adam uit zijn schemertoestand op j het gebied van de mode is ont waakt". In het eerste kwartaal van dit Jaar is voor 1.27 miljard Mark omgezet. De omzet van het afgelo pen Jaar wordt op 3,35 miljard mark i geschat.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15