Joego-Slavië kan economische groei) moei- nen Gevecht op leven en dood tegen inflatie J LEEDSCH DAGBLAD ZATERDAG 24 JULI 1<| BELGRADO De vakantieganger, die aan de Dalmatische kust onbekommerd zijn sliwowitsj geniet weet slechts van strand en zon, alles net zo stralend als de prentbrief kaarten beloven. Hij bespeurt doorgaans niets van de inspanning, vereist om de toeristi sche industrie het koortsig tempo van de door haarzelf ontketende vraag te laten bijbe nen. Soms heeft ook de gast opeens met een andere werkelijkheid te maken: als de bediening tekort schiet, de hotel-wc ondanks her haald aandringen weigert door te stromen of als nergens een onder dak voorhanden blijkt. Dit zijn de twee knelpunten in de deviezen- brengende vakantie-nijverheid: ge brek aan kapitaal voor hoognodige investeringen en aan geschoolde mankracht in dit land met zijn 323.000 merendeels ongeschoolde werklozen. Alleen Dubrovnik heeft al 1400 mensen op een eigen vak school in opleiding. Koortsig tempo: de laatste vijf jaar is het toerisme telkens met 22 pro cent gestegen Ruim 4.7 miljoen buitenlanders brachten het in 1970 meer dan 2200 nachten in Joegosla vische hotels door. Een nieuw vijfjarenplan voorziet opnieuw in sterke toeneming, al zijn de streefpercentages nog niet nauwkeurig vastgelegd. In dit land met zijn uitbundige toeristische inventaris liggen de blauwdrukken voor nieuwe projek- ten gereed, uiteraard vooral aan die kleurige kusten van Koratië (Dal- Door Ewout Janse matië) en Montenegro, waar zich 80 procent van alle bezoekers neer strijkt. Gaaf voorbeeld is Dubrownik kasmagneet nummer één dat binnenkort zelfs in staat zal zijn Jumbo-jets op zijn vliegveld te ont vangen. De stad wil haar 26.000 toeristenbedden met 5000 stuks uit breiden in een nieuwe omvangrijke nederzetting ten zuiden van het centrum. Ander bekend toeristenoord aan de kust. het zuidelijker gelegen Boedwa, streeft iets soortgelijks na. Het zijn klinkende programma's, maar de 100 miljoen vereiste dollars willen nog niet zo klinken. En dus mondt het pleidooi van de bestuurders steeds weer uit in sterke aandrang op de Wereldbank der VN om snel de vereiste investeringen door lenin gen mogelijk te maken. Weids project Beide plannen zijn onderdeel van een weids projekt, dat de gehe le Zuidadriatische vakantie-indu strie krachtig moet aanzwengelen. Tot het Jaar 2000 voorziet het in een uitbreiding van het aantal bed den van 100.000 tot 600.000. Een griezelig aandoende verveelvoudiging van logiescapaclteit blijft er voor de mens nog ruimte over? De rege ringen van Kroatië en Montenegro verklaren haastig, dat dit alles nauwlettend moet worden gecoördi neerd om wilde constructies te voor komen". Dit laatste nu is zeer verstandig. I heerst n Weliswaar is in Joego-Slavië ook economie, aan de kust nog volop ruimte Tijdens z< (slechts tien procent is toeristisch in cultuur gebracht), maar de on oplosbare tegenstrijdigheid van deze moderne massa-industrie is maar al te vaak dat het juist datgene ver nietigt wat het aanprijst. Ook dit Balkan-land is aan het gevaar niet geheel ontloken, getuige de opruk kende oeverbebouwing van het nog steeds onwaarschijnlijk mooie meer van Ohrid in Macedonië waar ir pre-toeristische tijden Den Doolaard zich de Bruiloft der Zeven Zigeu ners liet afspelen. Veel ambities dus en weinig geld dat is het welhaast klassieke thema. dat de ontwikkeling van de Joegos- lavische economie beheerst. Overal daarom dat beroep op de Wereld- i bank. die in het verleden al heeft I bijgedragen tot de infrastructuur waarvan ook het vreemdelingenver I keer zozeer profiteerde. Vele tiental len miljoenen dollars voor de cen trale autoweg van de Oostenrijkse tot de Griekse grens en voor dr snelweg, die met een lengte var 700 kilometer de Adriatische kust thans bijna geheel voor het internationale verkeer heeft openge legd. Deelname Naast leningen verlangt Joego-Sla vië ook vurig naar deelnemen va buitenlandse ondernemingen in deze welvarende tak van bedrijvigheid Het land kent reeds 33 „joint ven tures' (vooral in de auto-, de che mische- en de staalindustrie), maar de toeristische sector is tot nu toe manna verstoken gebleven. Wel is er een toenemend aantal binnenlandse ondernemingen, dat een deel van de winst in buiten landse valuta in hotels en aanver wante bedrijven heeft belegd. De hoopvolle verwachting, waarvan zegslieden de bezoeker in alle toon aarden deelgenoot maken is. dal de aangekondigde liberalisering van de tot nu toe beperkte transfermo gelijkheden van kapitaal en winst de politieke en economische bezwa ren van potentiële deelnemers op te heffen. Voldoende om hen te bewe gen zich op deze uitdijende markt te wagen in een land, dat zijn so- cialisme-met-een-eigen-gezicht op avontuurlijke wijze met een „open economie" vrije concurrentie ver bindt. een centrale plan- lang, met Turkse kof fie en ontelbare cijfers overspoeld gesprek verzucht een vooraanstaand financiëel deskundige, dat dit dub bele aangezicht vreemde problemen schept. De meeste prijzen worden bepaald door vraag en aanbod, maar voor elektriciteit en water bijv. betaalt de burger nog niet de helft van de commerclëel verant woorde prijs en hetzelfde geldt voor de huishuren (89 gulden voor een driekamerflat). Waar moet het ont brekende geld vandaan komen? De expert zegt, dat die noodzaak van subsidies een bron van inflatie vormt (10 procent in 1970). Hij raakt daarmee het onderwerp, dat veler gesprekken beheerst: de oor zaken van de sterke geldontwaar ding, die in januari heeft geleid tot devaluatie van de dinar met 20 procent. En het eind is nog niet in zicht. De betrekkelijke openheid van de Joegoslavische markt heeft de eco nomie hoogst vatbaar gemaakt voor invoer van inflatie uit het buiten land. „Als klein land zijn wij niet in staat de dollar te stabiliseren", zegt de directeur van de nationale Dubbelgelaat Joegoslavië's communisme heeft 'n menselijk gelaat, of beter: 'n dub belgelaat. Weliswaar wordt hoog op gegeven van de vrije economie, die 't de zelfbesturende ondernemingen mogelijk maakt in open concurren tie voor de markt te werken en hun eigen lonen en prijzen vast te stel len. Maar als het gaat om een aantal basisvoorzieningen investeringsbank. „Als de Ver. Sta ten daarin zouden slagen zou ons dat een stuk helpen". Behalve die internationale gevoelig heid heeft ook de ondoelmatigheid van de Joegoslavische economie tot de geldontwaarding geleid. Hoe boeiend ook het experiment met het zelfbestuur in de ondernemingen niet overal hebben de besturende organen de verleiding weerstaan van over-investering en van een loonsverhoging, die aanzienlijk bo ven de stijging van de produktivi- teit uitging. Gevolg: stijgende prij zen, stagnerende uitvoer, toenemen de import. Het tekort op de han delsbalans bedroeg vorig jaar rond een miljard dollar. Verhoging De gevolgen van de devaluatie, be langrijkste maatregel, zijn nog niet duidelijk. In elk geval betekent zij een verhoging van de inkomsten uit de geldovermakingen van de 900.000 Joegoslaven, die in het bui tenland werken en daarmee in de dienstensector de inkomsten uit de toeristische industrie beginnen te overtreffen. Ook de vakantiegangers voor wie het land thans nogal wat goedkoop is geworden zullen met hun deviezen tot een verbetering van de handelsbalans kunnen bij dragen. Daar staat tegenover dat ook nu nog de invoer de uitvoer aanzienlijk jvertreft Joego-Slavië, dat vooral om -edenen van praktisch-politieke aard tot verdergaande bestuursde- :entralisatie heeft besloten, gaat moeilijke jaren tegemoet. De groot ste beslissingsbevoegdheden op eco nomisch terrein komen bij de zes •epublieken te berusten, het fede raal gezag kan alleen nog overwe- jend coördinerend optreden. /oor de stabilisatie van de econo- nie lijkt de toenemende onafhanke lijkheid van de ondernemingen zo op het oog niet de meest geschikte bijdrage. Het is niet toevallig, dat tegelijkertijd in Joego-Slavië een be lastinghervorming in de maak is die federatie en republieken in staat moet stellen tot een betere beheer sing van de conjunctuur doorll actievere fiscale politiek dan in °u verleden jaar, toen het belas stelsel vooral gericht was op '°€1 king van de op korte termijn 1a digde uitgaven. „Dit is een land van te veel gramma's te weinig kapitaal, sel' onze deskundige. Gesprekken ier vertegenwoordigers van de zes i ake blieken onderstrepen dat te ,jss weer. Alom klinkt het verli naar een groter aandeel van na tenlandse bedrijven in gezamei industriële ondernemingen. Ai dan bedrijven uit met name en West-Duitsland heeft ondan mogelijkheid van hoge winstpe v trages nog geen enkele Nederli onderneming in dit opzicht de naar Joego-Slavië gevonden. Als die afzijdigheid al politieke r bedrijfseconomische bezwaren V;; grondslag hebben gelegen, kan i daarvan verdwijnen nu een wijziging voorziet in vergaande ralisering van de mogelij khedei transfer van kapitaal en winst, vendien komen er waterdichte ranties tegen nationalisatie eigening. Niet onversciq Het welslagen van het Joega experiment in dreigende slaj duw van nabuur Sowjet-Unie] alleen al om politieke redenej wereld niet onverschillig laten, j Tijdens een recent bezoek i bert McNamara, directeur Wereldbank, heeft deze zich 1 getoond het totaal v (nu reeds 475 miljoen dollar, f voor versterking van de infra§ tuur) sterk uit te breiden, nieuw consortium van ba Amerika, Japan, West-Duit^ Italië en Groot-Brittannië een veelbelovende kredietbroi dit land in onstuimige, vaak <j haaste ontwikkeling. Zo dat zelfs de grootste welwillfiB bij de Wereldbank en andere J dietverschaffers niet voorkomen, dat de afzonderlijk! leningen aandringende republij van Joego-Slavië in veel meer zullen vragen dan zij yjH r: 1111 I ■■■-> :3B5r Jumbo.P«ltum tramp"1"1 bapd",cveri' camp'm9d"j?reUL voorns: ^-, Nederland had president Tito vorig jaar ten gast. De Neder landse industrie toont echter nog weinig belangstelling voor Joego- Slavië. Anders is het met de Joegoslavische arbeidskrachten die bij honderden ons land binnenstromen (foto middenhoven) De haven van Dubrownik, het belankrijkste toeristische cen trum langs de kust van de Adriatische Zee (foto middenbeneden De nieuwe brug in de snelweg langs de Adriatische kust over de Maslenitska Draga. Deze brug heeft Joegoslaviës zonnige stran den pas geheel voor het toeristische verkeefr opengesteld (foto rechtsboven)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 14