'Medicijnen' studeren in onderduiktijd De kern van de zaak Bernard Drukker, de geestelijke vader van het pijploze orgel LITERAIRE KRONIEK VAN CLARA EGGINK LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 24 JULI 197[ Dat Bernard Drukker een grote gevoeligheid gekoppeld heeft aar vriendelijkheid bewijst hij door mij op zijn kostbare orgel, opgesteld in de voorkamer van zijn flat in Ca- pelle aan de IJssel, zijn wereldbe roemde herkenningsmelodie„Now is the hour", te spelen. Een liedje dat men vele, vele Jaren in de Royal bioscoop, met iedere week 'n nieuwe tekst van Ferrie, uit volle borst meezong. Onder het spelen kijkt hij lacht en begrijpt. De laatste tonen zijn nog niet uit- getrild of hij zegt: „Weet Je hoe ze me in de studio noemen? Nou is ie ouwer, vindt Je dat geen mooie woordspeling". Want zo is Drukker, als het te gevoelig wordt, gauw een grapje maken. Muzikaal talent In de Amsterdamse Jodenhoek aan schouwde hij het eerste levenslicht, maar ook een armoede die ons onwaarschijnlijk voorkomt. Gelukkig trekt talent zich van een sjofele woonstee of lege maag niets De kleine Drukker bleek muzikaal wat in zijn mars te hebben. Niet te verwonderen overigens want in de familie van moeders kant. Van Praag, hadden ze allemaal een best muzikaal gehoor. Hij was zeven Jaar toen hij van een tante piano les kreeg. Met een onmiskenbaar Jiddisch accent en drukke handge baren zegt hij „M'n Ome les was vertegenwoordi ger van piano's en vleugels. Hij liet me voorspelen bij Hubert Cuypers, een vooruitstrevende katholiek mu ziekpedagoog, die zelfs een operette heeft gecomponeerd. Hij gaf me les voor nop". Jongste op conservatorium „Hij zag hoge boorden-muzlek en het lichte genre in me. Hij moet het vak in, vond Cuypers. Na twee Jaar moest ik toelatingsexamen doen voor het conservatorium. Twaalf Jaar was ik, de Jongste die ooit is aangenomen". .Aangezien het schoolgeld een struikelblok voor ons was, stelde mijn leraar voor examen te doen voor een staatsbeurs. Ik zal het me hele leven niet vergeten, het was een zwaar examen, voor alle instru menten. Twee kregen uiteindelijk die beurs toegekend. Die brief van het O.K. en W. met de handtekening van minister Wassink had veel rust voor me kunnen betekenen". „Toen werd mijn vader ernstig ziek en was ik kostwinner. Omdat ik die beurs had mocht dat eigenlijk niet, maar ik kreeg dispensatie. Dat heb ik in mijn latere leven nog weieens gehad en daarom denk ik dat God toch wel met de Joden is. Ik was een groot bewonderaar van Pierre Palla en zat vaak vooraan in Tu- schinski. De grote muziekbaas in die Jaren daar was Max Tak". Bij Max Tak „In m'n korte broekje naar Tak. Vertelde dat ik conservatist was en in de verdienste moest. Hij deed zeer arrogant maar wilde ge lukkig wel luisteren, ik speelde een Hongaarse rapsodie van Liszt. Hij zei: „We maken van jou een leer ling van het huis Tuschinski, kopen een brilletje met zwarte randen en „Ik moest op zaterdag en zondag piano spelen en in de week luiste ren en leren van P. Palla. Van hem mocht ik niets anders doen. Dat Door Yvonne Parré begon me te vervelen en ik begon te pieren. Je weet wel, modterne dingetjes uit mijn hoofd spelen. De werksters vonden het prachtig en zongen mee. Toen al had ik dat idee van „meezingen" waar ik later zoveel succes mee heb gehad". „Dat Jochie van Drukker doet het zo leuk", vertelde ze aan Palla en ik kreeg een schop. Theaterlucht is een speciale li^cht en als je die een maal gesnoven hebt wil je niet an ders". „De Royal werd mijn nieuwe huis en daar heb ik met ruime tussenpo zen het grootste deel van mijn le ven gewerkt. Die 65 gulden die ik daar wekelijks verdiende was een den wij onderling afgesproken dat als er ooit een inval kwam, we per stuk zouden proberen te ontkomen. Alleen had je tenminste nog een kans. Bij een inval vluchtte ik naar het dak. Dat was mijn redding. Na enkele uren kon ik in het O.L.Vr. Gasthuis komen waar de nonnen me opvingen. Geheel overstuur na tuurlijk. De vrouw van mijn broer was bij de NSB gegaan, droeg een speldje en zo, waardoor hun huis buiten verdenking viel en ik daar bij mijn broer achter de dubbele wand van de WC kroop. Toen ik hoorde dat mijn vrouw op 27 Ja nuari, op haar verjaardag, vergast was werd ik zenuwziek". mijn geest bezig heüd. Medicijnen koos ik. Kun je je vooirstellen, stu- „Dokter Lindeboom, nu directeur van het Heerlense ziekenhuis, zei deren terwijl je ondergedoken zit?" „Met een vals persoonsbewijs onder de ogen van de bezetters naar col lege. Tijdens de practica anatomie lijken snijden onder de meest er barmelijke omstandigheden". „Na de oorlog in 1945 moest ik ge test worden, omdat ik geen gym heb gehad, moest ik Latijn bijleren •en kreeg ik dispensatie. Om mijn studie te betalen speelde ik piano in het Amstelhotel. Ik studeerde door tot mijn doctoraal en ik moest een keuze maken, muziek of medi cijnen. Mede dankzij de vaten-mil- Jonair Van Leer werd het de mu ziek. Bernard Drukker met zijn vrouw Lottie en drie dochters. uitkomst voor thuis. Maar loop er niet aan voorbij dat ik een dubbele taak had, want ik bleef studeren tot ik mijn einddiploma had. Toen al zag ik geen verschil in kleine- of grote K. Wat je doet moet je gewoon goed doen". „Bach heeft ook dansmuziek ge maakt, maar zijn tijd was rustiger, nu is alles veel gejaagder. Weet Je dat bijvoorbeeld Joop Stokkermans en Harrie Bannink ook hun einddi ploma conservatorium hebben?" „Inmiddels was ik getrouwd met de dochter van Royal directeur Veer- In 1940 bleek mijn neus te en mocht ik niet meer spelen. Ondergedoken Wij doken onder bij familie in de Madurastraat in de Amsterdamse Indische buurt. Met de familie had- Muzikale gastheer „Van Leer had blijkbaar zeer muzi kale oren want nadat hij mij enige tijd had aangehoord riep hij me en zei: Drukkertje luister eens even. In Amerika heb ik iets gehoord wat we hier nog niet kennen.Een orgel zonder pijpen of electra. Daar wil ik je op horen. Zijn secretaris deed even een simpel telefoontje en bin nen drie dagen stond het eerste pijploze orgel voor Nederland in het Amstelhotel". „Van Leer wilde me aannemen om als muzikale gastheer voor hem de wereld door te trekken. Mijn direc teur wilde er niets van horen en toen kocht Van Leer heel eenvoudig het Amstelhotel en had me". „Het orgel had een geweldige klank, ik liet Henk de Wolf en Jan de Winter, van de Avro luisteren en ook zij waren er doodziek van, mooi vonden zij het. „Ze namen me op dinsdagavond na de Bonte Dinsdagavond trein een kwartier Wereldmelodièn te spelen. Na die eerste uitzending stond de telefoon roodgloeiend. Daar hield ik een wekelijks radiokwartier over. Nadat ik twee jaar voor Van Leer de wereld was doorgetrokken bood Strengholt me een vierjarig contract aan voor Royal. Omdat de mensen wilden zingen garande ik hem binnen drie maanden een vol huis". Hertrouwd „En heus, zonder Jiddische overdrij ving, ik heb dat waar gemaakt. Na die vier jaar begon me bloed i te jeuken, ik wilde weer eens Theun de Vries. Eros in Hin derlaag. Uitg. Mahtteau Brus sel/Den Haag. Hoe meer ik lees (hoe ouder ik word, kan ik ook zeggen) hoe meer ik ga overhellen tot de overtuiging dat goed of niet goed bij een boek niets te maken heeft met het genre. De maat staf moet dus buiten het genre gezocht worden. Een goed boek behoeft niet noodzakelijk 'n mo raal te hebben. Omgekeerd is moraalloosheld of immoraliteit geen reden om 'n boe af te keuren. Een goed boek behoeft ook niet noodzakelijk modern te zijn in de zin dat het is aange past aan de stromingen van de tijd waarin het verschijnt. Het hoeft ook niet op zijn tijd voor uit te lopen hoewel er niets te gen in te brengen is als het dat wel doet. Een goed boek behoeft ook geen interessant onderwerp te hebben, want het eerste werk van z'n auteur is zijn onderwerp interessant te maken. Een in teressant onderwerp behoeft ech ter nog geen interessant boek op te leveren. En zo zijn er nog veel pro's en contra's te beden ken die in wezen met de kwali teit van een werk niet veel van doen hebben. Ik heb dit weer eens overwo gen na het lezen van deze bun del verhalen van Theun de Vries-Theun de Vries (1907) is 'n van onze grote en vruchtbare schrijvers. Hij heeft verzen, essays, romans geschreven en in 1963 de P. C. Hooftprijs ont vangen. Oppervlakkig zou men zijn romans en verhalen kunnen verdelen in streek-, historische en gewone, maar dat heeft na tuurlijk geen enkele zin. Want of Theun de Vries nu Jeroen Bosch, Rembrandt, 'n concen tratiekamp of hedendaagse mensen kiest als z'n onderwerp, 't gaat bij hem altijd om die persoonlijke kern, die eigenlijk uit twee delen bestaat: sfeer en mensen. Als het mogelijk zou zijn van de atmosfeer, van de lucht, een deel af te zonderen, dan zou men kunnen zeggen dat De Vries dat gedaan heeft. Bin nen een bol van eigen atmos feer spelen zich zijn dramati sche gebeurtenissen af en zijn personen leven bij de gratie van het inademen van die speciale lucht. Het is altijd weer; hoe Casparii of het Heimwee" ('52) volgens mij nog altijd zijn meesterwerk zowel als een Ne derlands meesterwerk, heb ik eens gezegd: "In laatste in stantie gaat het De Vries niet om leven en lijden van het in dividu. Het gaat om het leven en lijden, om de ondergang van de mens in het algemeen zolang deze niet tot het bewustzijn zal komen, dat de waarde van zijn bestaan niet ligt in zijn bezit, in zijn maatschappelijke succes in zijn kleine streven maar in het leven van het hart uit. Het gaat om de onmenselijkheid van een maatschappij'. Dit is in wezen ook zo in deze vijf verhalen, „Eros in Hinder- Er is Theun de Vries wel eens verweten dat hij psychologisch de plank missloeg. Misschien is dat ook wel eens zo geweest in zijn omvangrijke werk, maar als Je overweegt dat op het ogenblik niets verfoeilijker be schouwd wordt dan de psycholo gische roman, dan kan dat oude verwijt toch onmogelijk veel kracht hebben. Het gaat deze auteur namelijk niet om uiterst verfijnde zielsbijzonderheden om de simpele reden dat zijn sujet ten die niet hebben of er zich niet van bewust zijn. Naar aan leiding van zijn roman ..Anna laag". Want het is in deze ver halen wel zo dat Eros' aanval len het knooppunt vormen in de gang van zaken, het is toch zo dat het de groep is die reageert, die telkens weer een mens tot zijn val brengt. Zelfs in het eer ste „De Vader", waarin een pré- historische horde zijn leider doodt. Van primitief tot modern staat de groep klaar om uit te wijzen. In "Bruidegom in Sep tember" is het niemand minder dan William Shakespeare diek "The Tempest" zit te schrijven. Maar wat hem als spookbeeld voor ogen staat is de oude om geving: Stradford, Ann Hatha way, Thomas Lucy, die hem verbanden van de plek en uit de sfeer waar zijn droom tot reali teit gekomen was. „De Keurmede" speelt aan het eind van de achttiende eeuw in Leiden. De Gelderse jonker Stout van Grootheest, de een ling die zich niet aanpast aan de luchtige zwier van zijn omge ving maar die omgeving toch voldoende intrigeert om hem te gaan bespieden en te volgen. De droom van de Oostenrijk se kapitein Stilling is blijven stilstaan in de tijd vóór 1914, toen Wenen nog rustig en dro merig was. "Het ontwaken ge schiedde ruksgewijs te midden van kartesen, uitwerpselen, lij ken". En na de eerste wereldoorlog staan Stillings geest en handen verkeerd voor alles, tot hij de tijgers ontdekt. Hij wordt domp teur tot een jonge vrouw met een kind onder het publiek hem afleidt. Hij verliest zijn macht over de dieren, maar ontwaakt tevens tot een opnieuw de strijd in trekken; ditmaal in de Spaanse burgeroorlog. En ten slotte de droeve ge schiedenis van de oude Abel, die een rustige oude dag had, maar die buiten zijn milieu ge zet wordt omdat hij niet laten kan zijn uitdagende nichtje over haar benen te aaien. Mensen en hun omgeving. De omgeving, de harteloosheid van de sociaal verenigden tegen over de uitvaller vanwege Eros' hinderlaag. Dit is wel het the ma van deze meeslepende ver halen. Ze zijn gesitueerd in ver schillende tijden, onder verschil lende groepen. Maar het kwaad is altijd hetzelfde. anders. Inmiddels was ik getrouwd met Lottie ,die was verpleegster in de tijd dat ik co-assistent wij kregen drie dochters. Rodie, die is nu zeventien en de tweeling Mir jam en Shira die nu veertien zijn". Australië Drukker vertrok naar Australië, waar hij zegt een enorme mazzel te hebben gehad. Radio en tv aldaar hadden grote belangstelling voor hem. „Toen maakte ik de grote fout, ik ging jagen achter het geld. Nu weet ik dat een kaars een kant kan branden. Maar door alle ellende en de grootte van mijn gezin had ik angst. Echt, ik heb rot gewerkt, maar daar verdiende ik ook naar. We hadden twee huizen gekocht, dus alles was in orde. Had je gedacht Ik kreeg een geweldige heimwee, moest de Jodenbreestraat weer zien en een broodje vletes eten bij Quiroos. Ik kreeg pil len die alleen mesjoggene kregen, verhuilde liters tranen bij Lottie kon mijn werk niet meer doen". Terug naar Holland „Terug naar Holland kostte natuur lijk meer dan een retourtje Haar lemAmsterdam. We verkochten de hele massamatte en zongen: Mo- kum here we come. Bij mijn terug komst was Cor Steyn net overleden en kon ik zijn werk overnemen' „Ik zag een grote toekomst vo electrische orgel maar het moest als een volwaardig instrument erkend worden". „Nu ga ik mijn vierde Jaar in als docent electrisch orgelspel aa Rotterdamse muziekschool, eer waar we thans vijf docenten aan het werk hebben. Ik moest de hogeboorden mensen zover zien t< krijgen dat ze dit suikerzoete in strument erkenden en het opnamen op het conservatorium". „Op mijn advies stelde dr. J, niskas, de rijksinspecteur voor het muziekonderwijs, een commissie sa men om die mogelijkheid te onder zoeken. Wij hopen het orgel in het najaar op het conservatorium te hebben. De eerste ministeriële op dracht voor een orgelcompositie heb ik gekregen en al klaar". „Ja, ik ben gelukkig. Heb een fijn gezin, woon hier prettig en ben evenals in Rotterdam als Amster dam volledig Moeilijke keus Een ding is naar. Als Feijenoord tegen Ajax speelt, weet ik echt niet aeer ik juichen moet. Als het Ajax niet meezit heb ik ragmonis (medelijden) met mijn neef Jaap (Van Praag), maar mijn hart gaat ook uit naar Feijenoord, daar kan i eenmaal niets aan doen'. Van eerbetoon wil Drukker niets weten. Hij kwam echter wel sterk onder de indruk toen men hem ver leden jaar benoemde tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Een onderscheiding die hij als musicus En dat is een plaats waar men hem is er trots op en heeft de ver sierselen boven het orgel hangen. En dat is een plaats s waar men hem ieder vrij moment vinden kan, want de toetsen van dit instrument kan hij nu eenmaal niet onberoerd la ten. Ian Matthews "If You Saw Thro' My Eyes" Vertigo 6360034 f 21. Matthews Southern Confort is uit een gevallen, zanger Ian Matthew ging het als solozanger proberen, de rest van de groep als Soutern Con fort achterlatend. Dit is dan z'n eer ste plaat, die bewijst dat hij het ook best alleen af kan. De muziek is minder folksy dan tij dens zijn periode met de groep, het zijn nu popsongs met een folk-in- vloed. En dat betekent dus weer lie ve muziek, met voornamelijk akoes tische begeleiding. Bij de muzikan ten die hem bijstaan treffen we Sandy Denny (van de Fairport later Fotheringay) die hier haar ta lenten als pianiste ten toon spreidt. Het is een plezierige LP geworden, al gaat het subtiele gedoe Je op den duur wel wat vervelen. Verpakt mooie klaphoes met teksten, en psy- chedeliese effekten op het label. Original Soundtrack "The Vanis hing Point" London SHU 8420 f21. Het gebeurt niet vaak dat we film muziek bespreken in deze kolom, maar er zijn de laatste tijd zoveel films waar popmuziek gebruikt wordt, dat het zaak is er aandacht aan te besteden. Meestal wordt gebruik gemaakt van bestaande liedjes, aangevuld met filmorkestmuziek, wat niet zulke aantrekkelijke albums oplevert. Deze plaat bevat echter grotendeels voor de film geschreven pop, en maar heel weinig echte filmmuziek. Een groot aantal artiesten werkten mee. Vermeldenswaard zijn Jerry Reed's gitaarwerk, een Robert Johnsonach- tige gospel van Delany and Bonnie, en wat fiddelcapriolen van The Doug Dillard Expedition. Een gevarieerd album met soul. country en folk. in middelmatige tot goede uitvoering. David Frye "Radio Free Nixon" Elektra EKS 74085 f 21. David Frye is een Amerikaanse komiek die albums vol praat met grollen over de Amerikaanse presi dent. Dit keer vertolkt hij een groot aantal bekende Amerikanen, zoals All Capp., Spiro Agnew, Henry Fon da, Humphrey, Nelson Rockefeller en vele anderen, die op Nixon's ge fingeerde radiostation aan het woord komen. Een plaat vol Amerikaanse humor, waarom we meestal slechts kunnen glimlachen. Bovendien zijn de mopjes zo onschuldig als het maar kan. "The Legendary Eddie Cochran", United Artists UAS 29163 f 21. Wow! Wat een plaat. Hierop staan maar liefst 17 takes van de inder daad legendarische Eddie, aangevuld met een interview gemaakt in En geland. Deze plaat is eigenlijk een soort „officiële witte plaat", want 't staat vol met nummers die nog niet eerder zijn uitgebracht, maar die toch om de een of andere reden in teressant zijn. Zo staan er 'n aan tal alternatieve uitvoeringen van i eerder uitgebrachte platen op. Ck staan er een paar nummers met ai deren op, zoals Jewel Akens, wai hij twee duetjes mee zingt, en Th Kelly Four, waar hij slechts op gj taar te horen is, evenals bij het nun mertje van Hank Cochran. Zo op het eerste gezicht alleen voo de fervente liefhebber, maar die vlie ger gaat niet op, want ook voor d oppervlakkige roek-minnaar staa er erg veel moois op deze plaat t beleven. Eén van de beste oude rock platen van de laatste tijd. Sly the Family Stone „A who le New Thing" Epic BN 26324 f2] Sly maakt met zijn familie uitste kende discotheekstampers, maar o langspeelplaten is hij niet zo goe te genieten. Ik had dan ook eigenlij zijn "Greatest Hits" verzameling o Epic willen bespreken, maar d maatschappij zond me inplaats daar van deze schijf, die ik helaas genood zaakt ben af te kraken. Het is alle maal een middelmatig aftreksel vai zijn 45-toeren hits en het ontaardt li ordinair soul-geschreeuw en gepep per. Wat wèl leuk is, is het Vade Jacob-begin van Underdog, maa daar koop Je geen plaat voor. Jerry Lee Lewis "I'm On Firt Mercury 134204 MCY f 21. Wat valt er aan de titel van zo) plaat nog toe te voegen? Een plaa vol piano- en stembandenvuurwerl van grootmeester Jerry himself. D opnamen op deze plaat zijn single die hij maakt voor Mercury nada hij Sun had verlaten, en die no( nooit eerder op elpee zijn versche nen. Een mooi album, met rock ei country, de beide gebieden waar Jer ry Lee zulke prachtige muziek in maakt met zijn rollende piano en dl heerlijke hartverscheurende teksta die heel wat liefdesleed verraden. „The Fats Domino Story" Liberty LBS 83456/7 X f?? Dit is waarschijnlijk de laatst* plaat van Fats die op Liberty ver schijnt, want de eigenaar van het label, Transamerica, heeft besloten dat alle labels die ze bezitten in United Artists op zullen gaan. Tja, als de baas het zegt. In elk geval is dit weer een fijne verzameling Domino-muziek, al is het me niet duidelijk waarom er weer een verzamelplaat van hem uit komt, er zijn er nu al zo'n tien verschil lende. Maar voor wie nog niets van de Fat Man heeft een mooie kans dat gat aan te vullen. De muziek begint bij het prille begin in negenenveertig en loopt door tot alle grote hits die hij voor Liberty had, zoals Jambalaya, Be my Guest, Blueberry Hill enz. Pearls Before Swine „City of Gold" Reprise-Kinney RS 6443 f 21 De Jongens rond Thomas Rapp (niet de uitgever) zijn ongeveer een maand geleden in ons land geweest, wat de verkoop van de plaat wel goed zal doen. In elk geval hebben heel wat keertjes opgetreden, vooral in kleine gelegenheden, want dan komt de muziek beter over. Nu is er in kleine gelegenheden, helaas niet zoveel om over te komen, want veel stelt het niet voor wat de knapen doen. Het is de zoveelste groep die folksy-muziek maakt en ach, het klinkt allemaal wel leuk, er is al zoveel van dit soort muziek gemaakt. Het klinkt weer lief en eenvoudig, zodat er eigenlijk niets op aan te merken valt. Behal ve dan dat het gewoon niets te ver tellen heeft. ROBERT BRIE! Het ia uiterst moeilijk om iets over het leven van Bernard Drukker in het kort te vertellen. Daar heeft men een boek voor nodig. Het leven van deze thans 61- jarige pianist, organist, kapelmeester, beiaardier, koorleider, leraar en componist was zeer avontuurlijk en voltrok zich met veel maatgevoel in een vrij hoog rit me. Hetgeen deze kleine drukke man op het muzikale- medische- en menselij ke vlak heeft gepresteerd lijkt een bijna onmogelijke zaak. Het heeft hem niet getekend. Goed, hij is wat rusteloos maar doet dat niet chaotisch, ieder stapje en iedere beweging hebben bij hem een doel. Hij is, on danks tijdgebrek, gastvrij, voorkomend en erg vriendelijk. Maar hij is ook een grage prater met een ijzersterk geheugen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 10