LEIDSCH DAGBLAD GEEN „EXTRA GELD" VOOR SLF Leiden besluit onder druk van financiële nood: Ruzie over kuilverbod PRIJSSTIJGING WEKT ONRUST dierenpark wassenaar vandaag Ierland mgerust wer afval Vakcentrales geschrokken Ambassadegebouwen in Stockholm bezet Wehrmarm ontvlucht kazerne leven (9uc/ Ofte Opgericht I maart 1860 WOENSDAG 21 JULI 1971 No. 33456 jecteur: G. Koopman joofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (bjj vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singe) 1. Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Na bezorging tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur), (Van een onzer redacteuren) LEIDEN De gemeente Leiden doet voorlopig geen ieuwe investeringen meer voor de Stedelijke Fabrieken an Gas en Electriciteit. Dit ingrijpende besluit zou nade le gevolgen kunnen hebben voor de levering van energie oor woningen en industrievestigingen in het verzorgings- •bied van het Leidse energiebedrijf. Maar het college van B. en W. emt, gezien de financiële nood de stad. daarvoor geen en- ;e verantwoordelijkheid. Het izorgingsgebied van de Leidse ergiebedrijven omvat 22 ge- )EN HAAG Het besluit van de ZO, 600 ton chemisch afval niet de Noorse kust maar 1.000 km westen van Ierland en 1.000 km zuiden van IJsland in de Atlanti- e Oceaan te storten, heeft de on- astheid van de Ierse regering ge le Ierse ambassadeur in Den jg, dr. Eoin MaoWhite, heeft achtend op het ministerie van tenlandse Zaken zijn ongerust- uitgesproken en nadere inlich- lok de IJslandse ambassadeur imundur I. Gudmundsson, zou de erustheid van zijn regering over jgen. mvankelijk wilde de AKZO dichloorethaan voor de Noorse storten. Nadat Noorwegen, en Denemarken, zeer duidelijk had- laten blijken schade voor de erij te vrezen, werd een nieuwe iplaats gekozen. (Zie ook pagina 6) mghangende monadewolk wen Jeugddorp LEIDEN In het Jeugddorp luid-West aan de Voorschoten- jweg geeft het jonge volkje, renals de twee voorgaande ja- en, weer een krant uit, de ieugddorper Koerier geheten, let is een werkje van twee ge- (encilde pagina's, waarover de loofdredacteuren Jaap en Nico :et wakend oog laten gaan. Zij ierzamelen het nieuws in het lerfhuisje, het naaihuisje, het immerhuisje, het kleuterhuisje u het kleihuisje en bewerken lat in het pershuisje. Curieus s het weerbericht dat je in de foerier vindt en dat door „de ieleerden van het Jeugddorp" uitgedokterd. Voor woensdag Terd vernacht„Laaghangende Smonadewolken en poffertjes- lichtjes". Ook de interviews zijn niet te versmaden. Dit is een gesprek set Syp die zegt: „Ik voel me i!s Indiaan plakkerig. Ik heb aezelf beschilderd. Mijn gezicht leeft iemand anders beschil derd. Ik weet niet of het een longen of meisje is die dat ge daan heeft. Ik heb echter nog nooit een Indiaan gezien die een afari-jasje van Levi's draagt". Onlangs hebben de hoofdre dacteuren een exemplaar van de krant aangeboden aan bur gmeester Vis, die tevens een litnodiging ontving om het Jeugddorp eens te bezoeken. Leiden heeft dit per brief laten weten aan de nieuwe ministers van Binnenlandse Zaken, Financiën en Economische Zaken. Waarnemend wethouder van financiën, dr. J. P. Duyverman, heeft hieraan toegevoegd dat de gemeente volledig in het financiële slop raakt, als de rijksoverheid niet spoedig bijspringt. In een brief aan de bewindslieden gaat het Leidse college uitvoerig in op de nieuwe richtlijnen voor de centrale financiering van gemeente lijke kapitaaluitgaven. Die bepalen, dat zogenaamde routine-investe ringen voortaan als nieuwe kapitaal uitgaven moeten worden beschouwd. Gedeputeerde Staten mogen die in vesteringen pas goedkeuren als de financiering werkelijk verzekerd De investeringen voor de Leidse Stedelijke Lichtfabrieken voor 1971 geraamd op 28 miljoen ko men ook onder deze nieuwe richtlij nen. Maar alleen deze investeringen gaan al ver uit boven het bedrag waarop Leiden in 1971 mag rekenen voor nieuwe werken (zeven miljoen). Gevolg: voor andere investeringen dan de energievoorziening blijft geen enkele ruimte over. En daar door wordt het besturen van de stad in feite onmogelijk. Zoals de zaak nu ligt, neemt het college van B en W van Leiden slechts die maatregelen die gericht zijn op een handhaven van de be staande energievoorziening en die geen nieuw investeringen eisen. Maar de uitgaven voor de S.L.F. staan ook in onmiddellijke relatie tot de woningbouw en de eisen van de industrie. Genoemd wordt de nieuw bouw van Heinekens in Zoeterwoude. Nieuwe middeleu In verband met de noodsituatie, vraagt het. Leidse college aan de re gering nieuwe vaste financie ringsmiddelen voor de uitvoering van kapitaalswerken die voor het functioneren van de S.L.F. on misbaar zijn. De gemeentebesturen in het ver zorgingsgebied van het Leidse ener giebedrijf zijn van het Leidse besluit op de hoogte gesteld. De maatrege len vloeien voort uit aangenomen moties in de Leidse raad in verga deringen in de afgelopen maanden. Daarin werd gesteld dat urgen te Leidse investeringen niet mogen worden belemmerd door investerin gen voor de energievoorziening van het gehele verzorgingsgebied. Ook wenste de raad geen investeringen voor de S.L.F., tenzij daarvoor ex tramiddelen ter beschikking zouden komen. (zie ook stadspagina) Prof. dr. P. Korringa, direc teur van de RIVO in heftig débat met de palingroker R. v. d. Veen over de vraag of het kuilverbod voor het IJsselmeer al dan niet moet worden opgeheven. Zuidvietnamezen vallen zuidoost- Cambodja binnen SAIGON (Reuter) Tienduizend Zuid Vietnamese militairen hebben met steun van ruim 200 tanks en gevechtswagens een aanval in zuid- oost-Cambodja ondernomen om het gebied te zuiveren van Vietcong-le- den. Het belangrijkste doelwit van de campagne is een gebied 16 km ten noorden van weg 7, de belang rijkste hoofdweg tussen Phnom Penh en de rubberstad Snoul. B-52 bommenwerpers bestookten in de afgelopen dagen Noordvietnamese po sities in deze streek. Men acht de actie een onderdeel van de rege ringscampagne om te verzeke ren, dat de komende verkiezingen in Zuid-Vietnam niet door wijdver spreide terroristische aanvallen be lemmerd worden. Een ander doel is het uitschakelen van de Noordviet namese zevende divisie, die lange tijd heeft geopereerd in het gebied ten noorden en ten noordoosten van Tay Ninh in Zuid-Vietnam. Na proefvisserij op IJsselmeer ENKHUIZEN Een bijzonder ru moerige twistgesprek vormde van ochtend het besluit van een grote proefvisserij naar aal op het IJssel meer. Vijfmaal sleepten Urker vis sers en deskundigen van het Rijksin stituut voor Visserij-onderzoek <Ri- VO) de afgelopen nacht het kuilnet over de bodem van het IJsselmeer om vast te stellen of er nog voldoen de aal aanwezig. De proefvisserij werd uitgevoerd nadat berichten circuleerden dat de aal uit het IJsselmeer zou zijn ver dwenen. De IJsselmeervissers be streden dat omdat de slechte vang sten alleen te wijten zouden zijn aan het verbod om met het kuilnet te vis sen. Vissers en handelaren verweten vanochtend het RIVO het bedrijven van hun broodwinning. De Enkhui- zer vishandelaar Van der Veen stel de prof. Korringa, de directeur van het RIVO verantwoordelijk voor het verdwijnen van zijn omzet. Prof. Korringa ziet in het advies. dat hij indertijd aan de minister heeft uitgebracht over aal-, baars-, en snoekvisserij op het IJsselmeer en dat geleid heeft tot een verbod op de kuilvisserij, ook nu nog geen *>n- kel punt, waar hij de plank heeft misgeslagen. De aalvangst die deze nacht met het kuilnet is gemaakt vindt prof. Korringa matig. "Er is wel aal" erkent hij, "maar men kan niet zeggen dat er aal zat is". De heer T. Paster kamp, voorzitter van de Algemene Vereniging van IJssel meervissers: "Er zit zat aal van goe de kwaliteit". Hij deelde verder mee dat de mi nister per open brief om intrekking van het kuilverbod zal worden ge vraagd. Het tweede-kamerlid Tol man, lid van de visserij commissie uit de Tweede Kamer, die de afge lopen nacht aan boord was, heeft vandaag de minister schriftelijke vragen gesteld of hij intrekking van het verbod wil overwegen. Het ka merlid vraagt zich af of handhaving van het verbod nog wel zinvol is. (Zie ook pagina 6) laatselijk buien k Bilt verwacht van vanavond tot 'genavond: half tot zwaarbewolkt 'plaatselijk buien. Zwakke totma- wind uit zuidelijke richtingen, tomumtemperatuur omstreeks 13 Öen, maxima morgen van 20 tot graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). 22 JULI op: 4.46 uur; onder: 20.46 uur. op: 4.29 uur; onder 20.59 uur eg water te Katwijk te 3.00 en 15.31 laagwater te 11.16 en 23.42 uur. UTRECHT (ANP) De drie vak centrales (NVV, NKV en CNV), zijn' ernstig verontrust over de prijsontwikkeling in het eerste halfjaar. „Ik ben nogal geschrokken, want ik had de hoop dat de prijsstijgingen binnen de perken zouden blijven", zei de heer C. Bakker, loonpolitiek secretaris van het CNV. Hij noem de de gisteren bekend geworden prijsindexcijfers onrustbarend. De eerste helft van 1971 was gemid deld 7,2 pet duurder dan de ver gelijkbare periode vorig jaar, ter wijl voor het hele jaar slechts 6,5 procent prijsstijging was be cijferd. De heer A. de Boon, loonpolitiek se cretaris en vice-voorzitter van net NVV, gaf te kennen, dat thans duidelijk blijkt, dat de opvatting van werkgevers-voorzitter drs. Bakkenist, dat de prijsstijgin gen dit Jaar beneden de prognose van 6,5 procent zullen blijven, on juist is. De vakbeweging heeft een verstandig besluit genomen door de onder cao's ressorterende werkne mers tegen dergelijke ontwikkelin gen te beschermen met de prijsin dexclausules. De heer De Boon beseft dat daardoor inderdaad een spi raalbeweging in lonen en prijzen ontstaat, maar de verantwoorde lijkheid daarvoor ligt bij het be drijfsleven. De vakbeweging heeft nu eenmaal geen enkele invloed op de prijsontwikkeling. De heer De Boon gaf voorts te kennen, dat de vakbeweging uiteraard niet bereid is af te zien van een reële loons verbetering voor de werknemers. Volgens het NKV, zal er sprake zijn ADVERTENTIE SIKKiNS AUTOLAKKEN NIEUWE RIJN 49 van een forse overloop van de loonxosten naar 1972. Het NKV heeft de indruk, dat veel werkge vers bij de verwerking van de btw- verhoging in de prijzen de bedra- I gen teveel naar boven hebben af gerond, De ondernemers moe' ten voorzichtig zijn, zo waarschuwt het NKV, want zij veroorzaken een nieuwe inflatie. STOCKHOLM (AP, AFP) Enige tientallen jonge aanhangers van het Palestijnse Bevrijdingsfront hebben vanochtend gedurende drie uren de ambassades van Saoedi-Arabië, Egypte en Tunesië in de Zweedse hoofdstad bezet gehouden. De indringers beperkten zich tot het discussiëren met het ambassadepersoneel over het Pale stijnse vraagstuk. Bij de „bezetting" werd geen geweld gebruikt. Wel werd van genoemde ambassadegebouwen de Palestijnse vlag ge hesen. Toen de demonstratie voorbij was, verlieten de Palestijnse aanhangers de gebouwen. Van de zijde der Zweedse politie werd niets tegen hen ondernomen. Ik heb er schoon genoeg van' 't Harde De marechaussee is op zoek naar Rinus Wehrman. De kampioen van de langharige dienst plichtige soldaten is namelijk na z'n vrije weekend niet bij zijn on derdeel terug gekeerd. Rinus moest maandagmorgen om acht uur weer op het appél s'aan bij de afdeling veldartillerie in de legerplaats 't Harde waar hij is in gedeeld na zijn vrijlating uit de ge vangenis. Hij zou bij zijn ouders in de Wolmaransstraat in Den Haag een brief hebben achtergelaten waarin hij zegt „er schoon genoeg van te hebben". Waarschijnlijk is de spanning gedu rende het lange voorarrest dat aan de behandeling van z'n zaak door het Hoog Militair Gerechtshof vooraf ging, hem nu opgebroken. Al die tijd hing namelijk de aanvan kelijk door de krijgsraad opgelegde straf van twee jaar boven z'n hoofd. Al vrij kort nadat Rinus weer in het leger terug was vertelde hij dat hij zich niet erg gelukkig voelde en de indruk had dat zijn meerderen hem bepaald niet mochten. Hij ge bruikte toen ook kalmerende midde len en zou korte tijd onder behan deling van een psychiater zijn ge weest. Koningin en prins gaan ook naar Thailand BANGKOK (AP) Koningin Ju liana en prins Bernhard zullen op 24 en 25 augustus een bezoek brengen aan Thailand. Dat heeft het minis terie van Buitenlandse Zaken in Bangkok vandaag bekend gemaakt. Zij zullen de gasten zijn van ko ning Bhoemibol en koningin Sirikit. Het bezoek aan Thailand van het Nederlandse vorstenpaar gaat voor af aan het staatsbezoek aan Indone sië. De Koningin en prins hebben ze ven jaar geleden een staatsbezoek gebracht aan Thailand. ■gl rijksstraatweg 667 wassenaar B het nationaal automobielmuseum leidschendam een ontdekking! veursestraatweg 290 leidschendam Dreigement Leiden heeft aan de stroom van klachten over de financiële nood van de gemeente een duidelijk dreigement toegevoegd. De inves teringen voor de gemeentelijke energiebedrijven worden stilge legd. Dat is geen loos gebaar. De gemeente kan eenvoudig niet anders. Het gebaar ligt weer op een ander vlak dan de actie van een reeks gemeenten die een pro cedure tegen de staat willen be ginnen omdat de uitkeringen voor het bijzonder onderwijs zo bijzonder traag afkomen. Maar deze acties maken wel duidelijk dat de huidige wet vele malen te kort schiet als het gaat om de vraag wat gemeenten alle maal moeten betalen voor het verzorgen van hun inwoners. De wetgeving is verouderd, past niet meer in deze tijd, en dat bemer ken tot hun schade vooral de grote en middelgrote gemeenten. Een werkelijke sanering van die wetgeving is nodig. Maar dat vergt vooral grondig denkwerk. De nieuwe staatssecretaris Stuy- venberg van Binnenlandse Zaken is de eerst aangewezen man om zich hiermee bezig te houden. Als voormalig wethouder van Eindhoven is hij niet geheel on bekend met dit soort zaken. Het regeerakkoord geeft hem geen steun in de rug. Maar er zal hoe dan ook iets aan moeten worden gedaan, als men tenminste gro tere gemeenten als bestuurbare lichamen wil handhaven. 16 PAGINA'S Hans Wiegel, dertig jaar oud, is de nieuwe fractieleider van de VVD in de Tweede Kamer. Hjj vindt zelf niet dat hü te jong is, of te arrogant. Een jongeman die vier jaar geleden in de volksverte genwoordiging kwam, heeft zich ontwikkeld tot een gewiekst de batter PAGINA 6 Terra Hortus 1971 is „eng en mooi". Hoe eng en hoe mooi het is kunt u zien op de foto reportage op de STADSPAGIITA De anti-Jordaanse propaganda- actie van de Arabische staat draagt een onwaarachtig karak ter, aldus onze correspondentie in Beiroet. Landen als Egypte en Sy rië praten wel progressief, maar in feite zoeken zy in de eerste plaats naar evenwicht in de on derlinge verhoudingen PAGINA 7 teuws Uit het Leidsch Dagblad van 20 juli 1871: (Advertentie) Leidsche broodfabriek. Vanaf Woens dag-avond 7 uur zijn de prij zen van het brood: gebuild brood per 50 lood f 0.105, on- gebuild brood p. 50 lood 10,08 krentenbrood per 50 looa f 0.12. Kadetjes en krenten broodjes per stuk 2 cents. De directeur G. J De Casparis. Rechtzaken Gewezen von nis in strafzaken door hei kantongerecht te Leiden o.a 2 buiten de daargestelde wa terplaatsen urinoirsdatge ne te hebben verricht waar toe die inrichtingen bestema zijn.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1