EIDSCH DAGBLAD 'Prijzen nu onrustbarend omhoog L© STAATSGREEP IN SOEDAN Hartpatiënten dreigen met harde acties vandaag tee elerama ailliet erklaard Nixon ook naar Moskou? KRAMERS richt I maart 1860 DINSDAG 20 JULI 1971 No. 33455 acteur: O. Koopman uofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (bij vooruitbetaling:), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel i. Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Na bezorging tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur) pen Haag De prijzen in ons id stijgen onrustbarend. In de ïte helft van dit Jaaar zijn de iten van levensonderhoud geste- met *1,2 procent ten opzichte het gemiddelde prijspeil in de ste zes maanden van het vorige x. Sinds december is er een stij- ig van 5,2 procent. lit blijkt uit vanmorgen vrijgege- cijfers van het Centraal Bureau de Statistiek. Het Consumen- Contact Orgaan, waarin ook de vakcentrales NVV, NKV en V zijn vertegenwoordigd, vindt stijging „zeer onrustbarend". Een jrdvoerder van het CCO zei van een dat de geraamde prijsstij- van 6,5 procent over het gehe- Jarige majoor Atta werd lovember ontslagen als vice-pre- en minister van Landbouw, om- hij zou hebben samengewerkt de verboden communistische die Noemeiri steunde toen op 25 mei 1969 door een mili- staatsgreep aan het bewind 1. Maar later besloot Noemeiri partij te verbieden en zette de lunistische leiders gevangen. In adio-verklaring van het nieuwe ad werd gezegd, dat „het volk Soedan een werkelijke revolutie die leidt tot een sociale ontwik- Ie Jaar ruim zal worden overtroffen. De totale stijging zal minstens 7,5 procent bedragen. Druk Het CCO is in afwachting van het komende gesprek met de nieuwe regering over de prijzenrem. „Het is echter duidelijk dat de prij zenrem wordt losgelaten en dat is de bedoeling van het nieuwe ka binet en tegelijkertijd geen maatregelen worden genomen in de concurrentiesfeer is een extra op waartse druk op de prijzen te ver wachten" aldus een woordvoerder van het consumenten contact or gaan. Weliswaar vinden de sterkte prijs verhogingen plaats in de eerste helft van het Jaar, maar het CCO verwacht da-t de daling van het prijspeil in de eerstkomende maan den niet beduidend zal zijn. In de laatste maanden van het Jaar ko men er meestal weer prijsverhogin gen. De kosten van levensonderhoud ste gen van half mei tot half Juni met 0,4 procent. In prijs omhoog gingen brood, aardappelen, groente, fruit, niet-alcoholische dranken, rundvlees, en vis. Prijsstijgingen werden ver der geregistreerd voor bloemen, meubelen en vaste brandstoffen. Ook schoeisel werd duurder, evenals de kapper en de trein. Prijsdalingen werden geregistreerd voor koffie. Matiging Matiging van kosten- en prijsstij ging is het voornaamste doel dat al le landen van de EEG moeten na streven. Huidige ramingen tonen aan, dat de prijsstijging in. de Ge meenschap zorgwekkend blijft Ze wordt voor dit jaar op 5 procent ge schat, en voor het volgend jaar op 4,5 procent. Dit staat in het tweede kwartaalbericht van dit jaar over de economische toestand van de EEG, dat zojuist door de Europese Commissie is uitgegeven. Om te ver mijden dat een evenwichtsherstel gepaard gaat met gevaren voor de groei- en werkgelegenheid zou tot eind 1972 de prijsstijging geleide lijk moeten worden teruggebracht tot een gemiddelde Jaarlijkse stij ging van 3 tot 3,5 procent. De gemid delde jaarlijks inkomensstijging mag de 6 a 7 procent niet overschrijden. Over Nederland zegt het kwartaal bericht onder meer, dat het van het grootste belang is, dat ons land het proces van zelsfversterking van de inflatoire spanningen een halt toe roept. Gebeurt dit niet, dan kan dit proces het externe evenwicht en daarmee de groeimogelijkheden van de Nederlandse volkshuishouding duurzaam schaden. Gezien de aanhoudende sterke con juncturele spanning is een intensie ver gebruik van de klassieke instru menten van vraagbesturing noodza kelijk. Wil men toeneming van belastingdruk (die in Nederland toch al hoger is, dan in de andere lidsta ten) vermijden, dan moet, op grond van een nauwgezet urgentieonder- zoek van de afzonderlijke staatsuitga ven, besnoeid worden op d i e uitga veposten, die nog in de loop van he tweede half Jaar het groeitempo van de uitgaven aanzienlijk kunnen beïn vloeden. Een overeenkomstige actie zou ten aanzien van de lagere over heid ondernomen moeten worden, en wel in het kader van een program ma tot strikte beperking van de hun toevloeiende financieringsmiddelen. 1 tajoor Atta verjaagt generaal Noemeiri IEIROET, BAGDAD (AP, AFP, Reuter) In de Afrikaanse at Soedan (de zuidelijke buurman van Egypte) hebben mi- liren een staatsgreep uitgevoerd: majoor Hasjem al Atta, teund door de communistische partij, heeft gisteravond het irind van generaal-majoor Noemeiri omver geworpen. Hij het presidentiële paleis omsingelen en het radiostation van idoerman bezetten. 3DEN Telerama gaat ver- jen uit de Leidse Consumarkt. het Levendaal. Vorige week werd faillissement uitgesproken, na- twee weken daarvoor de zaak op van een deurwaarder werd ge- eo. De filialen in Utrecht. Haar- IJmuiden en Alkmaar gingen lijkertijd dicht. sluiting kwam in Leiden als 'n lagen verrassing. Het personeel, niet anders dan dat de zaken gingen. De verkoopcijfers wa ter gunstig. anaf het moment dat de deuren Jen gesloten, heeft het personeel het duister getast over de oorza- en in het onzekere verkeerd of aan het eind van de maand wel ln handen zouden krijgen. Nie- ad kon dit garanderen. Ook mr. J feld uit IJmuiden niet, die als ator is aangesteld om nog zoveel lelijk munt uit de failliete boedel daan teneinde de schuldeisers te inen betalen. 'istermiddag kwam tenslotte het lossende woord, nadat het perso- in Leiden besloten had de pers te schakelen. Vermoedelijk nog week krijgen zij hun ontslag- dje dat hun tenminste recht ft op werkloosheidsuitkering, te verder de stadspagina. keling en een nationaal-democmti- sche ontwikkeling Het volk wil voor eens en altijd een einde maken aan reactionaire, imperialistische konke- larijen". Atta heeft de Palestijnen volledige steun beloofd in hun strijd tegen Israël. Het zuidelijk deel van Soedan (bewoond door negers) zal zelfbestuur krijgen als de orde en rust eenmaal hersteld zijn. Arabische Soedanese troepen trachten nu al vele jaren een einde te maken aan een opstand in het zuiden. In zijn strijd tegen de opstandelingen zou Noemeiri gesteund zijn door de Sow- jet-Unie en door Israël. Voorts zijn er tekenen, dat het nieuwe bewind betere betrekkingen zoekt met Irak. de traditionele tegenstander van Egypte in de strijd om de hegemo nie in de Arabische wereld. Het so cialistische Baath-regime van presi dent El Bakr in Irak heeft zich ge haast het nieuwe bewind in Soedan te erkennen. Soedan is bijna tachtig maal zo groot als Nederland en telt ongeveer vijftien miljoen inwoners. Volgens de persbureaus AFP en Reuter is kolonel Babikir El-Noer be noemd tot voorzitter van een nieuwe Revolutionaire Raad als opvolger van Noemeiri. Majoor Atta is vice-voor- zitter van de Raad en opperbevel hebber van de Soedanese strijd krachten. Noemeiri bevindt zich met een aantal medestanders in het hoofd kwartier van de Soedanese strijd krachten in Chartoem. Enkele uren na de staatsgreep hief Atta het ver bod op van vier communistische or ganisaties in het land. Vanochtend in alle vroegte is de vierdaagse in Nijmegen van start gegaan. Begunstigd door goed weer en niet gering enthou siasme togen circa 13.000 wande laars de Betuwe in. Vannacht is in een haven van de Caltex-raffinaderiJ in Raun- heim, aan de Main bij Frank fort, na een ontploffing brand uitgebroken aan boord van de Duitse tanker „Stadt Schwein- furt". Het schip lag aan een steiger om benzine te laden. In zeer korte tijd sloegen de vlam men over naar de Duitse tanker „Luise Katharina" en de Neder landse schepen „Samba" en „Saynstal". Volgens AFP zijn zeven personen omgekomen. On- ier de doden zijn de kapitein van de „Schweinfurt" en drie van diens kinderen, alsmede twee matrozen van dit schip De vrouw van de kapitein sprong met twee kinderen overboord. Zij konden worden gered. Vijf in de buurt liggende tankschepen, konden op eigen kracht de ha ven verlaten en ontkwamen aan de vuurzee. De uit twee mannen en een vrouw bestaande beman ning van de „Samba" wist zich te redden. Ook de vijf beman ningsleden van de „Sayn stal" bleven ongedeerd. De sche pen zijn overigens geheel uitge brand. Conflict Utrechtse kliniek Den Haag De Nederlandse hart patiëntenvereniging dreigt met een actie als zij binnenkort niet weet wat er is gebeurd met de 66 hart patiënten die op een wachtlijst stonden voor operatie in de Utrechtse hartkliniek. De patiënten werden begin dit jaar terugverwer- zen naar hun behandelend genees heer toen prof. Wieberdink zijn praktijk stopte in de kliniek. Volgens de heer H. S. Fievet, voor Weinig verandering k Bilt verwacht van vanavond oorgenavond tonvelden, ook perioden met zon op de meeste plaatsen droog 1 Weinig wind. Minimum tein turen rond 10 graden, maxima ^en van 19 tot 23 gTaden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 21 JULI op: 04.44 uur; onder: 20.47 uur. op: 03.12 uur; onder: 20.36 uur. hoogwater te Katwijk te 02.12 en uur; laagwater te 10.27 en 22.57 zitter van de vereniging, staat vast dat zeker twee patiënten zijn over leden voordat zij konden worden behandeld. De vereniging vreest voor de levens van de overige 66 hartpatiënten. De heer Fievet zegt dat zijn vereni ging nu zelf bezig is met een on derzoek. „Wij willen weten hoeveel mensen werkelijk zijn overleden die op de wachtlijst stonden." Dr. B.T.G. de Jong, coördinator tus sen de ministeries van Onderwijs en Wetenschappen en van Sociale Zaken en Volksgezondheid, die de 66 pa tiënten moest overdragen nadat prof. Wieberdink wegging, zegt dat die patiënten „in goede han- den" zijn. De vereniging neemt daar geen noegen mee. Zij wil weten waar de patiënten behandeld worden en zoekt daarom contact met hen. De heer Fievet: „Als de hartkliniek in Utrecht niet op 1 oktober weer draait, zoals ons is toegegezegd, zul len we ^ot daden overgaan. Daar staat nu voor 20 mijoen gulden aan apparatuur die niet gebruikt wordt." WASHINGTON (GPD) Terwijl diplomatiek en politiek Washington nog steeds in rep en roer is over president Nixons voorgenomen reis naar Peking, zijn gisteren (blijkbaar door officiële bronnen geïnspireer de) geruchten in omloop dat er ook een presidentiële reis naar Moskou in het verschiet ligt. Gisteren werd ook bekend, dat vijf senatoren, on der wie Edward Kennedy en Wil liam Fulbright, een week geleden 'dus vóór Nixons Peking-aankondi- ging) bij de ambassade van de Chi nese volksrepubliek in Ottawa visa hebben aangevraagd voor een reis naar China in studie-verband. Tot zover onze correspondent men zie verder pagina 7. Uit Peking meldt het Franse pers bureau AFP. dat de Chinese pre mier Tsjoe en-Lai de Amerikaanse regering een plan van acht punten heeft voorgelegd ter normalisering van de betrekkingen tussen Peking en Washington, aldus welingelichte kringen in de Chinese hoofdstad Hoewel de inhoud ervan niet is be kendgemaakt gelooft men dat de acht punten met name betrekking hebben op de ontruiming door de Amerikaanse troepen van Taiwan, de terugtrekking van Amerika uit Indo- China. de erkenning van het recht van Peking op een zetel in de Ver enigde Naties en "het gevaar van de herleving van het Japanse militai risme". 14 PAGINA'S Vuile zee De voorgenomen lozing van zeshonderd ton giftige afvalstof fen van de AKZO voor de Noorse kust bewijst weer eens dat we op het punt van het internationale milieubeheer maar een bijzonder slecht figuur slaan. De zee blijft voor ons nog steeds een grote vergaarbak voor alle afval stoffen waarmee we geen raad weten. In ternationale regels om daaraan paal en perk te stellen ontbreken op dit moment nog vrijwel volle dig. Zo kan de Nederlandse regering op dit ogenblik nog slechts optre den wanneer binnen de territo riale wateren afvalstoffen wor den geloosd. Alles wat daarbuiten gebeurt is geoorloofd. Dagelijks vertrekken schepen uit Neder landse havens met onbekende bestemming om industrieel afval te lozen. Waar het in zee terecht komt is evenmin bekend als de werking van het gif. Niemand bekommert zich om de stelselmatige vervuiling van onze zeeën en oceanen be halve wanneer belangen op het spel staan zoals nu de Noorse vis serij en enige tijd geleden het toerisme langs de Noordzeekust. Dan schreeuwt iedereen moord en brand en moet er snel een noodoplosing worden gevonden Nederland telt op dit ogenblik tientallen chemische industrieën die het oog gericht houden op het eindprodukt en de afvalstoffen maar als lastig bijverschijnsel zien. die ze op de goedkoopste manier moeten kwijtraken. Een vernietigingsplaats voor che misch afval zal pas over enkele jaren gereed komen. In die tus senliggende periode zullen de ge vaarlijke stoffen nog in zee wor den gedumpd. En blijkbaar is ook de regering niet bij machte op korte termijn orde op zaken te stellen. Anders zou men zich bij de Noorse klacht niet hebben beroepen op het ont breken van internationale rechts regels. Hopelijk kan men op de conferentie van 8 Noordzeelanden over de afvallozing, die op het ogenblik aan de gang is een eerste stap in de goede richting zetten. Dertien doden PIRMASENS, BRUSSEL (ANP) Een Belgisch echtpaar en zes van hun zeven kinderen zijn gis teren om het leven gekomen bij een frontale botsing tussen hun auto en een vrachtwagen in de omgeving van Pirmasens. West-Duitsland. Volgens de politie gebeurde het ongeluk toen de vader van het gezin aan de rand van Pirmasens een vrachtauto In haalde en daarbij op een tegenlig ger botste. Ook in België is een ernsitg onge luk gebeurd. Nabij Puurs, op de weg tussen Mechelen en Temse bot- een personenauto tegen een vrachtauto, die op de verkeerde rij baan reed. Twee personen overleden ter plaatse, drie tijdens hun over brenging naar een ziekenhuis. j fracties Het kabinet van mr. Biesheu vel bevat de nodige sterke mannen. Maar dat bete kent ook, dat de fracties van de regeringspartijen in de Tweede Kamer in feite onthoofd zijn Van de verschillende lijsttrekkers heeft alleen dr. Veringa de voor keur gegeven aan een positie als volksvertegenwoordiger. En hij is nog niet de politicus die zonder meer zijn fractie kan besturen zoals drs. Schmelzer dat kon. De WD heeft de kopmannen Geertsema en De Koster zien ver trekken naar ministersposten. Het ziet er naar uit dat Wiegel, die een goede indruk heeft ge maakt als parlementariër, nu fractieleider van de WD wordt Tegen hem wordt aangevoerd, dat hij niet over een grote par lementaire ervaring beschikt. Maar dat is maar een betrekke lijk bezwaar. Wiegel heeft zich in de afgelopen jaren een handig debatter getoond, een man die het beeld van de WD buiten het parlement bepaald geen kwaad heeft gedaan. Het lijkt belangrijker dat hij met een voor een groot deel on ervaren fractie moet gaan opere ren. Dat geldt natuurlijk ook voor DS'70 en in mindere mate voor de KVP. Al met al zullen de rege ringsfracties het moeilijk krij gen als de regering-Biesheuvel onder zwaar vuur van de oppo sitie zou komen te liggen. Schoenreparatie sinds 1929 KLAAR TERWIJL U WACHT DAMESHAKKEN 2,50 p.p. HERENHAKKEN 2,95 p.p. KOREVAARSTRAAT 17 Alben Mol zegt in z(jn leven slechts weinig last van frustraties te hebben gehad. De moeilijkste perioden van zyn leven waren de ogenblikken waarop al zijn tanden werden getrokken, hy te dunne benen bleek te hebben voor ballet en niet meer met Truusje naar de zolder wilde. Albert Mol zit in z(Jn praatstoel op PAGINA 5 Een Nijmeegse antropoloog ont wikkelde een „groeimeter". Vol gens hem is de groei van een kind de barometer voor de gezondheid PAGINA 6 I De KNAU heeft een vrij milde se lectie toegepast voor de Europese atletiekkampioenschappen die van 10 tot 16 augustus in Helsinki wor den gehouden PAGINA 9 (9ue/ Qlu teuws Voor de verkiezing van 9 leden van den Gemeen teraad zijn op heden uitge bracht: Ten Raadhuize dooi dewijken 1-4 403 stemmen Op den Burg door de wijken 5-9: 375 stemmen. Het aan tal kiezers voor den Gemeen teraad bedraagt 1543 Sedert de vorige opgav*- zijn alhier door pokken aan getast 3 pers., als hersteld opgegeven 4, overleden 2, zo dat in behandeling blijven 39

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1