ONVERWACHT EINDE STAGNATIE CHINA-VS f25.- Lapwerk in bezette gebieden Jaarkaart 65+ Pakistan denkt aan uittreden ISRAËL TOCH VOORZICHTIG MET INVESTERINGEN f44.- TEKST REDE NIXON Britse Gemenebest in vogelvlucht in vogelvlucht 8Dagen kris-krasdoor Nederland ZATERDAG 17 JULI 1971 ££IDSCH DAGBLAD WASHINGTON/PEKING (DPA) De weg van de Chinees- aerikaanse betrekkingen tot aan het hoogtepunt van Nixons ngekondigde bezoek aan Peking is over een periode van jaar duidelijk gekenmerkt door stagnatie. Het eerste of fi le contact sinds de Tweede Wereldoorlog tussen Washing- [i en Peking is exact te dateren. Geinige maanden na de conferen- van Bandoeng en korte tijd na de iferentie van Genève komen op ugustus 1955 de ambassadeurs van le landen voor de eerste keer in léve byeen. In die tijd was een erikaans patrouille-vliegtuig langs Koreaanse kust neergeschoten. De jassadeursgesprekken die sinds- tamelijk regelmatig later in rschau plaatsvinden ontwikke. zioh door de jaren heen tot de ie officiële contacten tussen de enigde Staten en de Volksrepu- Behalve de stereotiepe aan- digingen van de tijdstippen van rolgende gesprekken wordt over de oud ervan zelden iets bekendge- akt. Als een rode draad loopt door bekendmakingen van Peking de ds terugkerende formule van „ern- waarschuwingen" wegens terri- ile schendingen door de Verenig- Staten. De laatste van deze waar- iwingen stamt van 23 februari van jaar: het was de 484ste. Doorbraak een onderbreking van meer dan jaar in de "Warschause contac- maakt minister van Buitenland- laken William Rogers in maart ten overstaan van de senaats missie voor Buitenlandse betrek en bekend, dat de regering-Nixon rwil gaan inzetten voor "construc- tre betrekkingen" met Peking, volgende stap komt in juli 1969 bepaalde verplichtingen op de naar een liberalisering van de del met China. Bovendien mogen die Amerikanen naar China rei- die gegronde beroepsredenen kun- aanvoeren. m grotere doorbraak volgt in de- ber 1969. Een week na het her- van directe contacten inWar- u machtigt de Amerikaanse re- 3g de buitenlandse filialen van rikaanse ondernemingen niet- tegische produkten aan China te Pi en. Op 20 januari van het jaar [j z op komen de beide ambassadeurs Farschau voor de eerste keer weer Tlieel tot een nieuw gesprek. >rb|n terugslag doet zich weer voor de inval in Cambodja, die door ni rikaanse troepen werd onder ooi nd. De daaropvolgende massade- itraties van mei 1970 in Peking, aan honderdduizenden Chinezen »P lemen, gelden als het hoogtepunt i de anti-Amerikaanse campagne afgelopen 20 jaar. In december komen er steeds meer tekenen Washington bereid is tot een in- rsnde wijziging van zijn China- •k en van de vraag die de Chi- bevolking bij de Verenigde Na- eni moet vertegenwoordigen. Als sen- kllf ineel wordt Nixons formulering in8 ksrepubliek China" ervaren die i ebruikt in een toespraak tot het in februari van dit jaar. De tot gebruikelijke omschry- was "Rood-China". Op 15 maart Washington alle beperkingen m|voor Amerikaanse staatsburgers naar China te gaan. Signaal tn signaal met een ongekende uit- iti üng kwam op 6 april uit Peking mi de uitnodiging van een Ameri- coi ns tafeltennisteam tot een bezoek ijb aan China. De uitnodiging kwam praktisch neer op een openen van de sportbetrekkingen tussen de twee lan den. Het was een duidelijke uiting van de wens van Peking de betrekkingen met Washington te normaliseren. De verandering in Pekings houding werd door de internationale pers omschre ven als "ping-pong-diplomatie". Hoog tepunt van de reis die de Amerikaan se tafeltennissers maakten was een ontvangst door premier Tsjoe En-lai op 14 april. Op dezelfde dag maakte Washington de opheffing van het handels-embargo tegen China be kend. Vorige week tenslotte stelde Nixon de invoerbepalingen voor Chi na gelijk met die voor de andere com munistische landen. Overigens is het besluit van Nixon Peking te bezoeken één van de groot ste internationale verrassingen die hij in zyn twee en een halfjarige re geringsperiode zyn land en de wereld geboden heeft. Al had hij dan zelf herhaaldelijk laten horen graag eens China te bezoeken, niemand in Wash ington had er tot nu toe serieus re kening mee gehouden dat een derge lijk bezoek mogelijk was zolang de diepe meningsverschillen tussen Chi na en de VS blijven bestaan. Voor Amerika is Nixons reis naar Peking een ontwikkeling die weinige jaren geleden nog volledig ondenk baar was. Juist in de tijd dat Nixon als de jongste vice-president in de Amerikaanse geschiedenis onder Ei senhower op het politieke toneel ver pas nuttig kan zijn als er gunstige vooruitzichten zijn geschapen. Een centraal punt bij Nixons over wegingen is ongetwijfeld het Viet nam-conflict geweest, dat hy op de een of andere manier zal moeten be ëindigen of tenminste kleiner maken wil hy de hoop behouden op een her verkiezing in november 1972. In Washington is men er al lang goed van doordrongen dat een wer kelijke vredesregeling voor Vietnam niet mogelijk is zonder deelname van scheen was communistisch-China het de Chinese Volksrepubliek. Toevallig grote taboe van de Amerikaanse po litiek, dat niemand mocht aanraken. President Kennedy ondernam aan het begin van zijn ambtsperiode enige schuchtere pogingen de ver houding met China te normaliseren. Maar met het Amerikaanse congres en de publieke opinie in zijn rug hield hij er gauw mee op. Zijn opvolger Lyndon Johnson was te diep in het conflict in Vietnam verstrikt geraakt dan dat hij nog tijd had serieus te denken aan een andere houding ten opzichte van China. Moeilijk Nixon onderneemt zijn poging tot een direct gesprek met Peking te ko men op een tijdstip waarop hy en kele uiterst moeilijke onderhandelin gen met de Sowjet-Unie voert. In Helsinki is juist de volgende ronde van de Russisch-Amerikaanse bespre kingen over een beperking van de kernbewapening begonnen waarvan Nixon hoopt dat er een overeen komst over de raketafweersystemen kan worden bereikt. In Berlijn zijn de ambassadeursbe sprekingen over een nieuwe regeling voor Berlijn, die van groot belang zyn voor de toekomstige ontwikkeling van Europa, net een kritieke fase inge treden. Bovendien beginnen er Oost- West-onderhandelingen te dagen over een wederzijdse troepenvermindering in Europa. Welke uitwerking Nixons diploma tie tegenover Peking zal hebben op de Russische leiders en hun politiek, blijft mogelijkerwijs het belangrijkste probleem van de komende maanden, temeer daar Nixon een topgesprek met de leiding in het Kremlin voor lopig heeft afgewezen met het argu ment dat een dergelijk gesprek dan zijn er de laatste dagen aanwijzingen gekomen dat de Chinezen, na hun langdurige politiek van isolering, weer een grotere belangstelling hebben ge kregen voor een oplossing van het Vietnam-conflict en voor een confe rentie over Indo-China zoals die van 1954 in Genève. Of het bezoek van Nixon aan Peking een directe invloed zal hebben op de Paryse vredesbe sprekingen blijft de vraag. De Ame rikaanse regering zit nu met het jong ste vredesvoorstel van de Vietcong waarin voor de eerste keer de terug trekking van de Amerikaanse troepen verbonden is aan de vrijlating door Hanoi van alle krijgsgevangenen. De Koning Boudewijn van Bel- gië heeft met zijn echtgenote Ko ningin Fabiola een bezoek ge bracht aan het graf van generaal De Gaulle in Colombey-les-deux- Eglises. In gezelschap van De Gaulle's zoon Philippe legde de Belgische vorstin een krans. ADVERTENTIE Amerikaanse publieke opinie Nixon onder druk zetten en houden om een termijn voor terugtrekking vast te stellen opdat de krijgsgevan genen kunnen worden vrijgelaten. Open blijft ook de vraag hoe Nixons nieuwe stap zal uitwerken op de dis cussies over toelating van China tot de Verenigde Naties. Amerikaanse deskundigen zyn al maandenlang be zig te bepalen welke houding Wash ington straks in de herfst moet gaan innemen als die discussies tijdens de vergadering van de Verenigde Naties losbarsten. Na de aankondiging van Nixons reis valt er nauwelijks nog op te rekenen dat hy zich nog langer actief tegen toelating kan opstellen. Afgewacht moet worden in hoeverre hy toch zal blijven pogen nationalis- tisch-China als lid van de VN te be houden. In juni, juli en augustus 8 dagen treinen op de tienertoer voor NS-identiteitsbewijs of pasfoto meenemen. Extra plus, half geld op de bus. voordelig uit met NS LOS ANGELES (Reuter) - De texst van de toespraak waarin de Ame rikaanse president aankondigde een bezoek aan Peking te zullen brengen luidt als volgt: „Ik heb deze zendtijd aangevraagd om een belangrijke ontwikkeling aan te kondigen in onze pogingen een duurzame vrede in de wereld op te bouwen. Zoals ik al by een groot aantal gelegenheden in de afgelo pen jaren heb gezegd kan er geen vaste en duurzame vrede zijn zon der de deelname van de Volksrepu bliek China en haar 750 miljoen inwoners. Daarom heb ik op ver schillende gebieden initiatieven on dernomen om de deur te openen naar normalere betrekkingen tus sen onze twee landen. In het blij vend streven naar dit doel stuurde ik Kissinger, myn adviseur in za ken betreffende de nationale veilig heid, tijdens zyn recente wereldreis naar Peking voor besprekingen met Tsjoe en-lai. De aankondiging die ik nu ga voorlezen wordt tegelijk in China en de Verenigde Staten gepubliceerd. Premier Tsjoe en-lai en Henry Kissinger hielden van 9 tot 11 Juli in Peking besprekingen. Wetend dat president Nixon de wens heeft geuit eens de Volksrepubliek China te bezoeken heeft premier Tsjoe en-lai namens de regering van de Volksrepubliek China een uitnodi ging aan president Nixon gedaan op een geschikte datum voor mei 1972 China te bezoeken. President Nixon heeft de uitnodiging graag geaccepteerd. De ontmoeting tussen de leiders van China en de Verenigde Staten is bedoeld om een normalisering van de betrekkingen te verkrijgen en ook om meningen uit te wisselen over problemen die de twee landen raken. Vooruitlopend op de onver mijdelijke speculaties die op deze aankondiging zullen volgen wil ik ons beleid in een zo duidelijk mo gelijk verband plaatsen. Ons stre ven naar een nieuwe band met de Volksrepubliek China zal niet ten koste gaan van onze oude vrienden. Het is niet gericht tegen enig an der land. Wij willen vriendschap pelijke betrekkingen met alle lan den. Elk land kan onze vriend zijn zonder de vyand van enig ander land te zijn. Ik heb dit besluit genomen in de diepste overtuiging dat alle landen baat zullen hebben bij een vermin dering van spanningen en een be- ADVERTENTTE Geeft recht op onbeperkt reizen voor de helft van d© enkele reis-prijs. Verkrijgbaar voor ieder© 65+er. Uw vrouw mag jonger zijn. Legitimatie en pasfoto vereist. 1 50.- f75.- Eén persoon Echtpaar voordelig uit met NS RAWALPINDI (AFP) Een woordvoerder van de Pakistaanse regering heeft gezegd dat Pakistan "serieus overweegt zijn betrekkingen met de Britse Gemenebest te ver breken". De reden daarvoor is de houding van Engeland tegenover de binnen landse aangelegenheden van Paki stan. „die tot gevolg heeft gehad dat ook andere Gemenebest-landen een 'niet-objectieve" houding hebben aan genomen, welke in vele gevallen neer komt op inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Paki stan, aldus de woordvoerder. Paki stan is lid van het Gemenebest sinds tere band tussen de Verenigde Sta ten en de Volksrepubliek China. In deze geest wil ik een reis maken die naar ik oprecht hoop een reis zal worden voor vrede, vrede niet alleen voor onze generatie maar voor alle toekomstige generaties op deze aarde. Dank U". (Van onze correspondent) JERUZALEM "Het beleid in de bezette gebieden van Israël kan worden samengevat in één woord: lapwerk. Dat zegt generaal Sjlomo Gazit (45), die namens de generale staf de activiteiten coördineert van de militaire gouverneurs in de na 1967 veroverde gebieden. Het is nog erg onoverzichtelijk, omdat we niet weten hoe de situatie hier over vijf Jaar, misschien vijf maanden zal zijn. Dat neemt niet weg dat wij ook beslissingen op middellange termijn moeten nemen. Het grote struikelblok blijft daarbij het mi nisterie van fiananciën dat niet graag gelden in de westelijke oever van de Jordaan steekt in het voor uitzicht dat anderen daar straks misschien de vruchten van plukken vandaar dat wij moeten schippe- een zeer korte toespraak heeft Ident Nixon eergisteren zijn land iei de wereld verrast met de aan- 3jg liging van een reis naar Peking. Mao's aanhangers buiten Chi- en moeilijk verteerbare zaak, "at nauwere betrekkingen tussen J d-China en het bolwerk van het u( litalistische imperialisme" op minst het verlies van een fraai aart propaganda betekenen. Maar in ra legeringen in Peking en Wash- 3® zetelen realisten, die zich, als erop aankomt, niet door poli- B-reclameleuzen, maar door het sbelang laten leiden. En hoe op karend president Nixons reis zijn, in feite is die toch een tzetting van een politiek, die al aar geleden langzaam op gang te komen. Sindsdien immers e handelsbetrekkingen tussen herenigde Staten en China ver- 'd, zijn beperkingen op het rei- van Amerikanen naar China tallen en betekende de „ping- •diplomatie" in de vorm van de van Amerikaanse tafelten- spelers naar Peking een duidelij- stap in de richting, die nu offi- 1 ook door president Nixon per- ordt ingeslagen. Aan Ame- sanse zijde zijn de factoren, die rbij een belangrijke rol spelen, *1 doorzichtig. Amerika is de oor- itt Indo-China beu. En met het op de presidentsverkiezingen, die bet aanstaande voorjaar op gang 1 komen kan de president zich voortduren van die strijd nau- Jks veroorloven. Wel wettigt de im van voorjaar 1972 het vermoe- dat de vorsteling vóór dat tijd- nog niet zal zijn bijgelegd. Pas iös Nixorfl verblijf in Peking Den op di;, punt eventueel spij- i met koppén geslagen worden. Anderzijds heeft Peking er belang bij de oorlogsactiviteiten langzamer hand te doen verminderen. Niet al leen als inleiding op de reis van de Amerikaanse president, maar vooral uit hoofde van de prioriteiten in zijn buitenlandse politiek. Men mag namelijk aannemen, dat Rood-Chi na niet langer het „kapitalistische imperialisme" van de Amerikanen als voornaamste vijand beschouwt, maar het z.g. „sociaal-imperialisme" van Moskou, waarmee het zowel ideologisch als militair op gespannen voet staat. Pekings grootste tegen standers zetelen in het Kremlin, dat aan China's noordelijke grenzen een miljoen man heeft samengetrokken. Wat Moskou als een voorzorgsmaat regel beschouwt, ziet Peking als een ernstige bedreiging, die de aanwe zigheid van een kwart miljoen Ame rikanen in het zuiden in betekenis aanzienlijk overtreft. Volgens des kundige waarnemers zou de Chinese regering driekwart van haar legers tegen de mogelijkheid van een bot sing met de Sowjet-Unie hebben op gesteld. Hoe eerder de oorlog in In do-China achter de rug is, hoe beter dit dus niet alleen Washington maar ook Peking uitkomt. Vandaar de matige belangstelling, die de Ameri kanen aan de dag hebben gelegd voor de vredesplannen van de Vietcong. Die plannen spelen een on dergeschikte rol, nu de twee grote mogendheden Amerika en commu nistisch-China in de naaste toe komst en in breed verband recht streekse besprekingen over hun on derlinge verhouding gaan beginnen. Welke posities de bij de oorlog be trokken partijen (Washington, Hanoi, Saigon en de Vietcong) tot volgend voorjaar zullen gaan innemen, is vooralsnog onduidelijk. Maar dat Washington de voorkeur geeft aan direct overleg met Peking, is nu wel duidelijk. Het ligt voor de hand, dat deze ontwikkeling in Moskou met de no dige argwaan is ontvangen. Ook al is de sensationele aankondiging van Nixons reis, gezien tegen de achter grond van de groeiende betrekkingen tussen Washington en Peking, voor het Kremlin vermoedelijk geen al te grote verrassing, toch zal de Sow- jetrussische leiding dat bezoek al lesbehalve aangenaam vinden. Hoe minder druk aan het zuidelijke front (Indo-China), hoe meer de Chinezen de handen vrij krijgen in het noor den. En Nixons verzekering, dat de verbetering in de Amerika anse-Chi- nese betrekkingen tegen geen enkel ander land is gericht, zal dan ook in Moskou met een zuurzoete glim- of grimlach gelezen zijn. Voor Mos kou liggen de verhoudingen anders dan voor Peking. Rekenen de Chine zen de Sowjet-Unie als gevaarlijkste bedreiging en komen de Amerikanen blijkbaar op de tweede plaats, voor de Russen is de keus tussen Peking en Washington als „een" of „twee" blijkbaar heel wat moeilijker. Men kan niet zeggen, dat het Kremlin in de afgelopen jaren met de verbetering in de betrekkingen tussen de Vere nigde Staten en Peking voor ogen een slimme politiek heeft gevoerd. Het mag dan waar zijn, dat het met de Amerikanen over beperking van de strategische wapens en vermindering van de wederzijdse troepensterkte is gaan praten, in het algemeen heeft de Sowjet-Unie een houding aange nomen, die neerkomt op het onder ste uit de kan, met dan nu de drei ging dat haar het lid op de neus zal vallen. Het samentrekken van 'n grote macht in de Siberische vlakten wijst er immers op, dat het Kremlin allerminst gerust is op de Chinese be doelingen. In plaats van zich, om niet op twee fronten „bedreigd" te worden, in het Westen van hun bes te kant te laten zien, hebben de Rus sen een politiek gevoerd, die de Ame rikanen er zonder het gevoel van verraad van een goede relatie toe gedreven heeft Peking tegen hen uit te spelen. In een hoofdartikel in de „Prawda" werd Rood-China er enige weken geleden van beschuldigd dat de toenadering tot Washington is ingegeven door anti-Sowjetrussische overwegingen. Tegelijkertijd werd Peking nog eens nadrukkelijk onder de aahdacht gebracht, dat „het Ame rikaanse imperialisme en het Japan se militarisme niet slechts agressieve plannen hebben tegen de Sowjet- Unie, maar ook tegen China". Als het Kremlin verwacht mocht hebben, dat dergelijke waarschuwingen iets zou den uithalen, dan heeft het tever geefs gehoopt. Zoals gezegd: in Pe king ziet men het „Amerikaanse ge vaar" anders dan in het Kremlin. Voor de Chinezen komt dat pas op de tweede plaats. Voor de oorlog in Vietnam betekent deze gehele ont wikkeling een niet onbelangrijke ver andering. Tot nu toe heeft Moskou zijn volledige steun aan Noord-Viet- nam en de Vietcong verleend zon der zelf openlijk aan onderhandelin gen te willen meedoen. Het Kremlin heeft steeds de indruk gewekt het niet onaangenaam te vinden dat de Amerikaanse „imperialisten" zich in de nesten hadden gewerkt. Het ziet er nu naar uit, dat er een rege ling tot stand zal komen zonder het Kremlin, in zekere zin „bij u, over u en zonder u". "Zijn er misschien projecten, die u hebt ontworpen maar die het pa pieren stadium nog steeds niet zijn gepasseerd?" Gazit: "Ik zou geen projecten op korte termijn kunnen noemen. Op lange termijn liggen de kaarten anders. Wij laten zaken, die we ook naar mijn persoonlijke mening eigenlijk allang hadden moeten aanpakken, in de la liggen omdat het geld niet beschikbaar is. Om een voorbeeld te noemen: als Je het onderwijs wilt ontwikkelen, moet je scholen, liefst met veel pa rallel-klassen, bouwen. Als Je de volksgezondheid op peil wil houden, moet je ziekenhuizen oprichten en medische centra. De bereidheid om daar veel geld in te steken is ech ter niet aanwezig". Universiteit "U noemde het onderwijs. Nu wordt er al enige tijd gesproken over de stichting van een nieuwe Arabische universiteit op de weste lijke oever van de Jordaan. De Arabische leiders zeggen, dat Is raël hier weliswaar zijn fiat aan heeft gegeven, maar dat het verder om een zuivere propaganda-stunt gaat?" Gazit: "Het gaat hier om een Door Jaap van Wesel ADVERTENTIE Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kris-kras- abonnement. In juni, juli en augustus extra plus, half geld op de interlocale bus. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS lastig probleem. Voor de plaatse lijke Arabische Jeugd, die van de middelbare school komt is er maar één oplossing: een eigen universi teit. Zij kunnen immers noch in het buitenland, noch op Joodse univer siteiten terecht. Wij zijn dan ook bereid daar geld in te steken. De moeilijkheid is, dat het regime in Amman niet erg geporteerd is voor een universiteit op de westelijke oever van de Jordaan, omdat dit de banden met Jordanië opnieuw los ser zou maken. De plaatselijke de legaties, die naar de oostelijke Jor- daanoever zijn gegaan om de stem ming te peilen, hebben nul op het request gekregen. De open brug gen, die beide oevers met elkaar verbinden, werken niet altijd in ons voordeel". "Niettemin is er een zekere vorm van samenwerking, die misschien zijn weerslag zal hebben op de toe komstige verhoudingen. Hoe staat u daar tegenover?" Gazit: "Ik sluit een zekere ver betering niet uit. Dat geldt trou wens ook op ander gebied. Israël heeft indertijd een radiostation op gericht dat in alle Arabische lan den kan worden opgevangen. Na de zesdaagse oorlog hebben we ont dekt, dat er weliswaar intensief naar dit station wordt geluisterd, maar alleen zover het de interne Arabische Zaken betreft. Het nieuws uit Isrël zelf wordt als pro paganda beschouwd. Nu hebben, dank zij de "open bruggen", dui zenden en nog eens duizenden Ara bieren de gelegenheid gekregen aan de andere kant van de grens te vertellen wat zich hier in werke lijkheid afspeelt. Dat kan op den duur zijn uitwerking niet missen. In het Libanese blad "Hawad" is een enquete gehouden onder de Pa- lestijnen, die van de westelijke oever kwamen. De resultaten van dit onderzoek vormden betere pro paganda dan welke Israëlische re gering dan ook zou kunnen voe ren". Caza Waarom is ussen Gaza t gebieden?" j Gazit: "Je zou Je ook kunnen af- I vragen: waarom zijn er in Gaza, 1 in verhouding tot de werkelijke pro blemen, nog niet meer incidenten geweest? We moeten niet vergeten, dat tweederde van de bevolking van Gaza wordt gevormd door Pa lestijnse vluchtelingen uit 1948. De meerderheid gaat er van uit dat het verblijf hier tijdelijk is. Op de westelijke Jordaanse oever leeft één op de tien mensen in een vluchtelingenkamp. Daarbij komt dat de 60.000 vluchtelingen op de westelijke Jordaanse oever over negentien kampen zijn verdeeld; kampen, die bovendien enigszins zijn geintregeerd in de gemeen schap. In de acht kampen, die Ga za telt zijn liefst 170.000 mensen sa mengebracht. Gaza vormt in feite dan ook één gigantisch vluchtelin genkamp. De bevolking in Gaza ziet, anders dan de bewoners van de westelijke Jordaan oever geeh toekomstperspectief. Als de Isra ëliërs morgen zouden verdwijnen, zouden ze hoogstens een Egyptisch militair bestuur krijgen. Dat kan onmogelijk een oplossing worden genoemd". "Kan men spreken van een ver zetsbeweging in Gaza?" Gazit: "Welk woord zou u dan willen gebruiken? Terreurbewe ging? Het hangt er helemaal van af van welke kant Je het bekijkt: degene die een handgranaat gooit beschouwt zich als een verzetsstrij der, maar degene die met handgra naten wordt bestookt spreekt lie ver over een terrorist. Het verschil ligt hem in de aard van de actie. Je kan de hoogste idealen aanhan gen, maar als Je onschuldige men sen doodt Israëliërs, of, erger nog, Arabieren dan maak Je Je schuldig aan terreur. En dat is wat er in Gaza gebeurt. ZU gooien da gelijks handgranaten naar hun eigen mensen". "Kunt u iets zeggen over de klachten, dat Israëlische soldaten wreedheden hebben begaan in ga- Gazit: "Het gaat om concrete bewijzen. Ik vraag me af of er één leger is, "dat zulke nauwkeurige instructies krijgt als het Israëli sche. Het instructieboek is in om vang groter dan de bijbel. Maar het Israëlische leger bestaat niet louter uit Engelen. Er hebben zich zeker gevallen voorgedaan, waar in militairen of politiemannen zich in strijd met de instructies hebben gedragen. Niet alleen in Gaza, maar ook in andere delen van Israël. Als er echter bewijzen zijn, worden de schuldigen ge straft".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9