Offers voor gastarbeiders Wie vermoordde de ster merrie? Liefdesdrama in de Bijlmer Oppositie in Ulster boycot het parlement NOTA VAN GEDEPUTEERDE STATEN ZUID-HOLLAND OVER BELEID TEN AANZIEN VAN BUITENLANDSE WERKNEMERS Nederland bekijkt verbes niet somber Geldboete (flOO) voor plundering koppelbaas PAGINA LETDSCH DAGBLAD ZATERDAG 17 JULI 18"; De omstandigheden waarin de buitenlandse werknemer leeft, met name zijn huisvesting, moeten worden verbeterd. De kosten die deze verbeteringen met zich meebrengen moeten worden gedragen door de werkgevers. Dit zal ertoe moeten leiden dat geen buitenlanders meer worden aangetrokken die in feite méér kosten dan ze opbrengen. Wanneer minder bui tenlanders worden aangetrokken zal dit tot gevolg hebben dat er eerder tot automatisering zal moeten worden overgegaan. Tot deze conclusie komen Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland in een reeds in april van dit Jaar aan Provinciale Staten uitgebrachte, nog niet eerder gepubliceerde nota over buitenlandse werknemers. In de nota wordt de vraag gesteld of het huidige beleid met betrekking tot het aantrekken van gastarbeiders nog lang kan worden voortgezet. Het gaat. aldus de nota, in het huidige beleid niet om immigranten met ge zinnen, maar om mensen die hier tijdelijk verblyven om vooral in la ger gekwalificeerd werk een bijdrage te leveren voor onze economie. Het gaat om een groep die zich wat om vang betreft elastisch bij de behoefte moet kunnen aanpassen. Onmisbaar De behoefte aan buitenlandse ar beidskrachten neemt de laatste tijd Ruim twee jaar voor verkrachting ARNHEM (ANP) Twee Jaar en zes fresp vier) maanden gevangenis straf (met aftrek) heeft de officier v. jusitie in Arnhem vrijdag geëist tegen twee Arnhemmers, die op 15 augustus het vorig jaar een vijftien- Jarig meisje uit Rheden hebben ver kracht. De 26-jarige losarbeider en de 25-ja- rige sloper die beiden hebben be kend sleurden het meisje, dat 's avonds op weg was naar huis, in een auto en reden naar de Posbank bij Arnhem, waar zij zich om beur ten aan het kind vergrepen. De mannen hebben al op 6 novem ber voor de rechtbank gestaan. De rechters besloten tot een nader psy chiatrisch onderzoek, na een eis van de officier van 2\s Jaar gevangenis. De rapporten vermelden dat de twee Arnhemmers verminderd toereke ningsvatbaar zijn. Weer staking bij Italiaanse steeds meer toe, zo wordt geconsta- zich teerd, aangezien deze arbeidskrach ten voor het goed functioneren van bedrijven, ziekenhuizen, instellingen en dergelijke hoe langer hoe meer onmisbaar worden. De buitenlandse werknemers worden immers veelal op die arbeidsplaatsen gebruikt, die de Nederlander minder aantrekke lijk vindt. Het achterlaten van de gezinnen en vervolgens het tijdelijk karakter zullen niet lang meer ge accepteerd blijven. Dit beteként in de eerste plaats huisvesting van grote groepen mensen met lage inkomens die een extra opvoering van de bouw capaciteit vereist. Nu ook de woningnood nog niet binnenkort zal zijn opgelost, stellen GS dat extra huisvesting van laag gesalarieerden gepaard zal gaan met langer instandhouden van minder waardige woonomstandigheden, met alle nadelige gevolgen van dien. Door het afwijkend sociaal-cultureel levenspatroon dreigt onmiddellijk ghettovorming, vooral in complexen in de nabijheid van stadscentra. Dit levert op den duur het zeer onaan trekkelijke beeld op van een uit tocht van Nederlanders naar de pe riferie en de huisvesting van bui tenlandse arbeiders in gedeklasseer-' de woonwijken nabij het centrum. Dit alles heeft duidelijke gevolgen voor het openbare leven in de stad. Eisen Naar het oordeel van GS ziet het vraagstuk van de gastarbeiders er als volgt uit: Om onze economie draaiende te houden lijkt het het meest voordelig om voor de minst gewaardeerde werkzaamheden buitenlandse arbei ders in te schakelen. Het is echter de vraag of deze ar beiders werkelijk zo goedkoop zijn: ze brengen belangrijke kosten met zeker als zij gerechtvaar digde eisen stellen ten aanzien van hun huisvesting (met gezin) en het gehele leefklimaat (bijvoorbeeld spe ciaal onderwijs). Het is allerminst denkbeeldig, dat allerlei sociale problemen gaan ont staan wanneer de groep buitenland se arbeiders uitgroeit tot een om vangrijke minderheidsgroep. Het zou echter, menen GS, van een beperkte visie getuigen dit probleem alleen van Nederlandse zijde te beschouwen. Laag levenspeil Van de zijde van de landen van herkomst zien de problemen er vol gens GS zo uit Er is sprake van een achtergeble ven economie die zich, mede door een excessieve bevolkingsgroei uit in een zeer laag levenspeil en grote (ver borgen) werkloosheid. Het gaan werken in een westers land is in die situatie een aantrekkelijke nood sprong. Een noodsprong: zowel voor de gastarbeider, die in een klimato logisch en sociaal-cultureel opzicht volstrekt vreemde omgeving ver van familie en gezin zijn werk moet doen, als voor het achterblijvende gezin zonder vader en echtgenoot. Het meebrengen van het gezin is maar een zeer beperkte oplossing. Dit brengt nieuwe problemen met zich mee omdat de niet in het arbeids proces opgenomen vrouwen zich in het algemeen nog moeilijker aanpas sen. De kinderen groeien bovendien op in een vreemde omgeving, waar door by terugkeer wrijvingen ont staan. Dit alles houdt niet in. stellen GS in hun nota, dat onze grenzen zou den moeten worden gesloten voor in gezetenen van ontwikkelingslanden. Juist niet, aldus GS, maar een posi tief beleid ten aanzien van het vraagstuk van de buitenlandse arbei ders vraagt offers. Waterpolo tegen Hongaren AMSTERDAM (ANP) Ter zake houding met de getergde, bespotte van een dubbele poging tot moord en bedrogen man. Hij vond dat er heeft de officier van Justitie bij de eigenlijk drie slachtoffers zijn. rechtbank in Amsterdam, mr. A De raadsvrouwe van de verdachte Herstel gisteren vier Jaar gevange- mr. M. Hartsuiker, bepleitte eet nisstraf met aftrek van voorarrest aanzienlijk lagere straf voor haa: aeëist tegen de 38-jarige Eduard R cliënt. Zij achtte de voorbedachte Hij wordt ervan verdacht begin vnnr maart van dit jaar zijn echtgenote, de 37-jarige Helouise Helder en haar 26-jarige minnaar Rudolf Glorie met pistoolschoten ernstig te hebben ver wond. Drie jaar geleden werd Eduard uit Suriname naar Nederland gedreven door de gunstiger sociale voorzienin gen in ons land. Op zijn kosten kwa men zijn vrouw en de bij hun in huis wonende Glorie eveneens naar Ne derland. Zij betrokken een flat in de Bijlmermeer. Na een tijd kreeg Edu ard het vermoeden dat zijn vrouw i een verhouding met Glorie had. Maandenlang duurde voor hem de spanning in zijn huwelijk en in zijn huis. Dit culmineerde in het drama van 6 maart. Eduard wachtte in de hal van het flatgebouw op zijn vrouw om haar te bewegen enkele papieren, die ver band hielden met de huur van het huis, af te geven. Zij was namelijk met Glorie enige maanden ervoor verhuisd naar een andere flat in het zelfde gebouw. Elke keer als hij zijn vrouw en haar minnaar ontmoette, omhelsde zij Glorie, speciaal om hem te tarten. Tot verrassing van Eduard kwam niet zijn vrouw, maar haar minnaar in de hal. Na een woordenwisseling over terugbetaling van het geld van Glorie's overtocht, zou deze een be weging gemaakt hebben alsof hij zijn mes wilde pakken. Eduard dacht, dat in dit geval de snelste de win naar zou zijn: van korte afstand vuurde hij twee schoten af. Glorie is voor zijn hele leven lang verlamd. In verwarring rende Eduard twee etages naar boven. Op de galerij zag hij zijn vrouw naderen. Zonder waar schuwing schoot hij haar in paniek met vier kogels neer: ook zij is waarschijnlijk voor het gehele leven verlamd. Het pistool had Eduard aangeschaft, omdat hij zich door Glorie bedreigd voelde, nadat deze in december 1970 reeds had geprobeerd hem neer te steken. Herhaaldelijk had Eduard de politie bij zijn huise lijke problemen gehaald, maar die kon daar niets aan veranderen. De officier noemde de zaak een klassiek misdrijf: de driehoeksver- rade, die noodzakelijk poging tot moord of doodslag, niet bewezen. Zij bepleitte een veroorde ling op zware mishandeling. Eduard verzocht via zijn advocate zijn straf in Suriname te mogen uitzitten, om dat hij in de Nederlandse gevange nis volkomen geïsoleerd is. De recht bank doet 30 juli uitspraak Twee arrestaties in Haagse wijk DEN HAAG (ANP) De Haaga politie heeft gisteravond opnieuw kele arrestaties verricht in de Haag se wijk, waar het de laatste dagen nogal onrustig is naar aanleidinj van onenigheid met een aantal daai woonachtige Turken. Omstreeks half negen werden De Lierstraat twee jongelui opge pakt, die stenen naar de politie gooi den. Daarna werd het vrij rustig De politie is gisteravond begonnen een nieuwe taktiek toe te passen negen jeeps van de mobiele eenheid bemand met steeds vier gehelmdt manschappen, rijden onafgebroken door alle straten. Op deze manier kunnen opstoppingen en wegopbre- kingen worden voorkomen. Intussen is overleg gaande tussc het werkverband huisvestingsnood Za. de Turkse ambassade en de familiejeer Lugtigheid, die enkele weken den haar toevlucht tot een camping heeft moeten zoeken om tot een op lossing van de gerezen problemen ti«e komen. Het Haagse gemeentebestuur zei verleent daarbij medewerking. Alli partijen, ook de familie Lugtigheid hebben een dringend beroep op buurtbewoners gedaan om h leg in rust te doen verlopen verdere actie te voeren. ijn spoorwegen UTRECHT (ANP) De Neder landse Spoorwegen hebben gisteren bericht ontvangen, dat de Italiaan se spoorwegarbeiders volgende week weer eens een dagje gaan staken. De actie is aangekondigd als een nationale staking van dinsdag 21 uur tot woensdag 21 uur, waardoor het zeer onzeker is dat treinverkeer van, naar en door Italië mogelijk zal zijn. Op grond van opgedane ervarin gen meent men bij de Nederlandse Spoorwegen dat op dit moment niet is te zeggen of het treinverkeer vol ledig onmogelijk is, maar wel moet rekening worden gehouden met ver tragingen, mogelijk zelfs van 24 uur. Zekerheid hopen de Nederlandse Spoorwegen pas maandag te hebben Met betrekking tot de reisbureau- treinen van en naar Italië zullen de reisbureaus zelf regelingen fen. VEENENDAAL Het eerste (of ficieuze) treffen sinds de Europese kampioenschappen 1970 in Barcelo na tussen de waterpolozeventallen van Nederland en Hongarije is na genoeg zo verlopen als werd ver wacht. De Nederlandse ploeg kon gisteravond doordat juli nu eenmaal een vakantiemaand is (Veer, Wou- da. Hoogveld) niet in haar sterkste samenstelling in het water van het Veenendaalse valleibad duiken. Dus stond een forse nederlaag al bij voorbaat vast. De eindstand van 2- 7 tegen Hongarije, zilveren medail lewinnaar van Barcelona en een van de sterkste waterpolonaties ter we reld werd dan ook door geen van de Nederlanders met sombere gezich ten bekeken. Wel enigszins bedrukt was men over het feit, dat de wis selspelers van vrijdagavond (b.v. An- dré Hermsen. v. d. Hoofdakker. Set- beck, v. d. Kolk), die in de laatste twee kwarten werden ingezet, het spelpeil van de Nederlandse ploeg zover omlaag haalden dat de Honga ren geen tegenstand meer hadden. In de eei'ste twee perioden name lijk speelde het Nederlandse zeven- tref- i tal snel, enthousiast en vaardig wa- I terpolo, hetgeeen resulteerde in twee Kritiek op houding politie ROTTERDAM (ANP) De poli tierechter in Rotterdam heeft gister middag zeven mannen uit Amster dam en Rotterdam veroordeeld we gens hun aandeel in de massale strafexpeditie tegen de Franse kop pelbaas Richard Strasser. Zes ver dachten werden veroordeeld tot geld boetes van 100 gulden en een maand voorwaardelijke hechtenis, één ver dachte kreeg 200 gulden boete en een maand voorwaardelijk. Een acht ste verdachte werd vrij gesproken De zeven veroordeelden hadden zich volgens de politierechter schul dig gemaakt aan diefstallen uit de kantoren van koppelbaas Strasser aan de 's Gravendijkwal in Rotter dam en uit een bungalow van de koppelbaas in Brielle Hy achtte hen voorts schuldig aan huisvredebreuk Alle verdachten verklaarden tijdens de behandeling van hun zaak, dat zij vrijdagavond 18 juni in actie wa ren gekomen, omdat zij van de kop pelbaas loon te goed hadden en om het er op die avond niet naar uit zag, dat zij hun geld zouden krijgen Meer dan honderd woedende werk nemers drongen die avond de kan toren van de koppelbaas binnen. Zij plunderden het kantoor leeg en na men het grootste deel van de inboe del als onderpand mee. Later ver trokken ongeveer 70 man naar de bungalow van Strasser in Brielle. waar de roof- en plunderpartij werd voortgezet. Een van de verdedigers, mr. G van Manen, leverde kritiek aan het adres van de politie in Rotterdam en Brielle. „Het zwakke optreden van de politiemensen in Rotterdam en Brielle heeft ertoe geleid, dat de de zaak niet zo ernstig op- Volgens de raadsman heeft de po litie de plunderingen van de kan toren van Strasser en van de bun galow in Brielle ten onrechte als een civielrechtelijke zaak gezien. „Toen de politie lijdelijk bleef toezien ont stond er een soort ludiek gebeuren". Mr. Van Manen vond het vreemd dat de politie de rellen niet heeft zien aankomen. „Onoegrijpelijk men had hier te maken met woedende mensen, die al uren tevergeefs op de uitbetaling van hun lonen zaten te wachten". fraaie doelpunten van Art Bras (de eerste periode) en Wim Hermsen (tweede periode). Zelfs was toen de stelling gewettigd dat Nederland met zijn sterkste spelers niet apriori on der behoeft te doen voor Hongarije. Dat maakte die eerste twee kwar teen ook zo boeiend om te zien. Voor al doordat de Hongaren, bekwaam ge leid door "professor" Bela Rajki, bijzonder fraai en effectief spel lie ten zien. Opvallend was met name hun positiespel, waarbij de man met de bal van tevoren wist wat zijn ploegmakkers zouden doen. Tegen de systematisch voorbereide treffers van Szivos (2), Kazas en Konrad had zelfs doelman Kroon dan ook geen enkel verweer. Geen wonder dus dat vervanger Feike de Vries met de tweede opstelling voor zich I kansloos was tegen Szivos kende reden remde Balla <2)- re weghelft kwam. Terwijl de zomer zijn hoogte punt nog moet heieven is men in Rome al weer druk in de weer voor de herfstmode. Deze creatie is ontworpen door het huis Tizi- Overleden De felle brand die woensdagavond de tent van de uit vier personen bestaande familie Janissen uit Eerbeek die op dat mo ment op de camping De Muije in St. Maartensdijk, gemeente Tholen ver bleven, in as legde, heeft nu een tweede slachtoffer geëist, nl. de vijf jarige zoon Roy. De moeder, de 35- jairge mevr. Janissen-Klomp over leed woensdagnacht aan haar ver wondingen. Twee doden Op de weg Breda- Zundert zijn vrijdagmiddag de 60- jarige heer P. van Dijk en zijn 34- jarige dochter mevr. De Ridder-Van Dijk, beiden uit Breda, om het leven gekomen. De man van mevr. De Rid der is ernstig gewond. Zij reden met een auto frontaal te- vrachtwagen, die om onbe- op de ande- Jaarvergadering Kreymborg een slagveld p' n BELFAST Reuter i De grootste oppositiepartij in Noord-Ierland, de sociaaldemocratische arbeiderspar tij, zal het regionale parlement boy cotten omdat de regering in Londen niet is ingegaan op haar eis voor een onafhankelijk onderzoek naar de ood van twee burgers, die vorige week door Britse militairen zijn neerge schoten. Partijvoorzitter Gerry Fitt zei gisteren dat de zes afgevaar digden hun zetels in het parlement niet zullen opgeven, maar dat zij van plan zijn een alternatief parle ment te vormen. zijn toe te geven De Noordierse socialistische par- rechts, aldus Fitt. D| AMSTERDAM De aandeelhou )U dersvergadering van het modeconi Kreymborg en Co NV is rel geëindigd. Aandeelhoudstei Ilse Kreymborg. kleindochter van d< as oprichter, maakte zich zo boos ove het beleid van het bestuur, dat zij iei asbak greep en deze door het ee het hoofdkantoor smeet Hierop veranderde de vergadering slagveld, waarbij het glas- werk door de zaal vloog. De naamste reden voor de woede vanfief Kreymborg was gelegen het feit. dat het familiebedrijf dill* tij had bij haar eis van vorige week jaar geen dividend uit zou keren. He ultimatum gesteld, dat donder- jaar daarvoor werd nog 10 pet uitge-'ve afliep. keerd, zij het dat dit ten laste vai Fitt zei dat zijn partij een openba- de reserves ging. Dit jaar lieten re behandeling wil van de vraag of noch de winst, noch de liquiditeit de Britse regering oprecht en onpar- een uitkering toe. tijdig een politieke oplossing van de problemen in Noord-Ierland wil. Vol- ..We zitten na de zware investerin gens hem hebben de rechtse krach- j gen om in de branche bij te blijven ieb ten in Noord-Ierland steeds meer j gewoon fmancieel wat moeilijk", ze ie greep op de situatie gekregen. verklaarde president-commissaris sroi We hebben al twee premiers gehad, j prof van der Grinten gisteren tegen- laa en de huidige (Brian Faulknerover de pers. We zijn er echter varjtij heeft bij herhaling getoond bereid te overtuigd dat de investeringen i de druk van komende jaren behoorlijke winstfl^Ja j zullen opleveren". BELONING VAN DUIZEND GULDEN UITGELOOFD OMMEN Duizend gulden staat er op het hoofd van de „moordenaar" van Cerida. de tienjarige Gelderse stermerrie van de heer J. Ruitenberg. Een simpel schoolbord in de wei, die grenst aan een drukke verkeersweg, vertelt nauwkeurig waar het om gaat. In de nacht van vrijdag 2 op zaterdag 3 juli heeft een dierenbeul de Gelderse merrie op mensont erende wijze gemarteld. De familie Ruitenberg is diep ge schokt door het brute en laffe optre den. Spontaan verscheen het school bord in de wei met de som van vijf honderd gulden voor diegene die 'n tip kan geven, die leidt tot aanhou ding van de paardebeul. Een dame uit Utrecht heeft inmiddels het tip geld tot duizend gulden verhoogd. De beul is op zeer wrede wijze tekeer gegaan. Waarmee hij zijn daad pre cies pleegde, staat nog niet vast. Ze ker is dat er een lange stok (wan delstok of iets dergelijks) of puntige staaf in de schede van het dier is gedrukt. Het voorwerp is hierbij dwars door de schedewand gegaan, over de baarmoeder en heeft de dik ke darm finaal doorboord. De mest verspreidde zich, via de geperfo?eer- de darmwanden, door het gehele paardelichaam. Toen de eigenaar 's morgens om tien uur bij zijn dier werd geroepen, trof hij 'n reeds ster vend paard aan. De dierenarts die direkt arriveerde, liet Cerida in een veewagen naar de stal brengen. De I viervoeter ging uit zichzelf de wagen I in en viel daar als een blok neer. Zij is niet meer opgestaan. Nog in de wagen is de merrie korte tijd later j afgemaakt. i Pas nu heeft de heer Ruitenberg de I wreedheden openbaar gemaakt, om- j dat hij eerst zekerheid wilde hebben over de doodsoorzaak. Sectie bewees het vermoeden van arts en eigenaar. Het dier, waarvan de handelswaar de op ongeveer 3500 gulden ligt, was hengstig. Een situatie die het paard toleranter maakte dan normaal het geval zou zijn geweest. Was de mer rie niet hengstig geweest, dan zou zij ongetwijfeld met een harde trap de dader buiten gevecht hebben ge steld. De heer Ruitenberg heeft geen idee wie het gedaan kan hebben. Er logeren duizenden vakantiegangers in en om Ommen, die in de bewus te nacht de verkeersweg zijn gepas seerd. De heer J. Ruitenberg met een van zijn dochtertjes.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6