Wandelgebied n renovatieplan BINNENSTAD ONDER DE LOEP Doorstromen naar Leidse WANDEL SCHANDAAL DERTIEN MAN ONTSLAGEN Vakantie Merenwijk KERKNIEUWS rondom het huis kan ook fijn zijn J 1| [ATERDAG 17 JULI 1971 LE1DSCH DAGBLAD Een bijzondere kijk op een wel enkele kerken ziet als je de deel van de Leidse binnenstad: Leidse binnenstad onder de loep vanaf de omloop van molen De \neemt. In dit geval de Marekerk, Valk. Merkwaardig, dat je altijd de Hooglandse kerk en de Harte- brugkerk. LEIDEN In verband met mijn vakantie zal in deze rant de binnenstadsloep drie weken niet worden gehan- j, rerd. Er na komt er weer volop gelegenheid, want direct belü a het zomerreces van de raad verschijnt de binnenstads- ur li ota van B. en W. Vandaag nog even naar elders, want aiden is niet de enige stad, die met het centrum aan het ersie oeien is. Gouda is Leiden vóór met de in- ng van een fors wandelgebied, s van de week ingegaan. Eigen- doen in Gouda hetzelfde wat •kiiJthouder Kret in Leiden ook wil: alleen verkeer in centrum, dat er |d moet (doorgaand verkeer de P OTgang moeilijk of onmogelijk sken) betaald parkeren op pleinen (in juda de Markt, in Leiden o.a. het sterskerkplein) als maatregel om se pleinen geleidelijk autovrij te alternatieve (gratis) parkeergele- oheden op verdere afstand van (centrum; geen langparkeerders in het atrum. fDe Goudsche Courant over de itregelen: de voetganger, die in huidige verkeer vaak het kind de rekening is, heeft zijn tol ge- Nieuwe routes en parkeervoor- ningen voor het rijdend verkeer, het gevolg. Maatregelen, die succesvol kunnen zijn overheid, middenstand, wegge- likers en burgerij in een eendrach- samenspel trachten er iets van maken in het belang van de leef- isbl| irheid van de binnenstad, voo Iver naar Leeuwarden, waar de ac- poep „Het kloppend hart" erop nert, dat de binnenstad lijdt aan gevaarlijke hartkwaal. De groep het verkeer uit het centrum en intensief openbaar vervoer met taxi's. De groep keert zich ook en afbraak van huizen in het fitrum, vaak ten behoeve van het keer. In Rotterdam N Jl 'aa|et sanering heeft en krijgt Lei- in het centrum ook te maken. Er tekenen, die erop wijzen, dat de dozer-methode wordt Interessant is een artikel in tviers Weekblad, waarin secretaris van de Raad der enwerkende patroonsverenigin- I voor de bouwbedrijven in Rot- 'ea tem aan het woord is. Deze raad ft onlangs opgericht de stichting dsverbetering Rotterdam, die economische basis op kor- termijn de reconstructie van gro- lerkrotte wijken in de binnenstad aanvatten, ii^lsevier over het plan van Stive- dat ook voor Leiden interessan- gnadispecten heeft Doed tenovatie en rehabilitatie woningen is een zeer kostbare ge en maar al te vaak is in Steeds meer parkeermeters in het Leidse stads- Op verschillende plaatsen dat het plaatsen van par- Ple8i trmeters beperkend werkt. Op blijven bijv. leeg. zoals deze foto (Holvast) blijkt. Een boze lezer meldde van de week, dat het helemaal niet goed gaat met de pro menade Haarlemmerstraat. Bromfietsers en fietsers ros sen er gewoon rond en nie mand kijkt ernaar. Zo is het wandelen geen plezier. Het is ronduit schandalig, dat men te beroerd is om even af te stappen. Door Hans Melkert Foto's Holvast het verleden gebleken, dat de huren na de verbetering voor de oude bewoners niet meer betaalbaar bleken. De Stivero heeft hier echter een slim plannetje op bedacht. Dit gaat echter alleen op voor particu lier woningbezit. maar dat speelt in Rotterdam geen rol. omdat dat daar voor tachtig percent het geval „De gemiddelde prijs van de oude huizen", aldus de heer Van der Kloos „bedraagt ongeveer f 10.000. Over het algemeen zullen de woningen met weinig hypotheek zijn belast. Wan neer we gaan renoveren stijgt de waarde met naar schatting f 12.000. Voeg daarbij een rijksbijdrage van f 8.000 dan is zo'n vernieuwd huis al weer f 30.000 waard. Daarop kun je een hypotheek krijgen van 75 pet. ofwel f 24.000. Renovatie financiert, zich op die manier zelf en de ei genaar behoeft alleen maar zijn ei gendom in te brengen". Dat de oude bewoners niet meer voor oude prijs de vernieuwde wo ning kunnen betrekken spreekt van zelf. In geen geval echter mag vol- I gens dhr. Van der Kloos de huurstij- ging boven het dubbele van de te- I genwoordige huur uitgaan. Is dat wel het geval dan is renovatie niet meer I interessant, maar levert zij boven dien geen bijdrage aan de hele in gewikkelde problematiek. De j woning zou immers onbewoond blij- ven omdat zij te duur wordt voor de oorspronkelijke bewoner en niet goed genoeg gesitueerd is voor de mensen, die de nieuwe huur eventu eel wel zouden kunnen betalen. In dit financieringsplan zit één klempunt. Nog niet bekend is name lijk hoe de rijksregeling voor reha bilitatie van bepaald aangewezen wij ken er gaat uitzien en op grond waarvan speciale bijdragen kun nen worden verstrekt. Het zou wel eens kunnen zijn, dat de regering voorschrijft dat de verbeterde wo ning moet voldoen aan de nieuwe wenken en, voorschriften voor een bijdrage in aanmerking te komen. Dit zou dan betekenen, dat er in een woonwijk een enorme verdunning plaats moet hebben door van twee woningen bijvoorbeeld één te ma ken, zodat de hele zaak toch nog te kostbaar gaat worden en derhalve de te vragen huren te hoog. CULEMBORG (ANP) Ruim 100 werknemers van Gispen, fabriek voor metaalbewerking n.v. in Culemborg, gaan een dag per week minder wer ken. Aan 13 werknemers uit de pro ductiesector, onder wie enige Zuid- molukkers en buitenlandse arbeiders, is ontslag aangezegd. Gisteren is het personeel met vakantie gegaan. Mocht de slapte in het bedrijf blijven aanhouden, dan is de kans groot dat het ontslag niet beperkt blijft tot de 13 werknemers. De werktijdverkorting geldt voorlopig tot medio september. De christelijke metaalbedrijfsbond heeft verklaard dat de vakbonden de noodzaak van de werktijdverkorting inzien. Er zijn 140 van de 485 perso neelsleden bij betrokken. In de afde ling stoelenmontage is nog volop werk, maar de orderportefeuille voor plaatstalen meubelen loopt terug, mo gelijk door de grote voorraden bij de handel. LEIDEN Mei volgend Jaar hoopt men de eerste flats bewoonbaar te hebben van het tweede complex wo ningen in de Merenwijk. Dat zijn 484 flats, die worden gebouwd in vijf afzonderlijke blokken, variërend in hoogte van drie tot zes woonla gen. Er komen 407 vierkamerwonin- gen, 75 driekamerwoningen en twee eenkamerflats. Hier zullen per etage grote en kleine woonkeukens wor den afgewisseld, d.w.z. keukens, die een vloeroppervlakte hebben van res pectievelijk 2,77 bij 4,65 m of 2.77 bij 2,26 m. De voorlopige maandhuren zijn voor de vierkamerflats f 300. voor de drie kamerflats f250 en de eenkamer flats f 180. De bijkomende kosten bedragen rond f 50 per maand. Bij komende kosten bestaan uit varia bele stookkosten, variabele liftkosten (stroomverbruik, water, vuilafvoer, schoonhouden portieken, algemene verlichting, glasverzekering, centra le antenne, woninggroen, algemene reserve en algemeen beheer) Dit woningcomplex is door het ge meentebestuur aangewezen als een doorstroomobject. Dat betekent voor toekomstige bewoners, die in Leiden een goedkopere woning achterlaten, in princip een aantrekkelijke finan ciële premie, zo wordt in een informa tie-bulletin van bureau voorlichting gezegd. Aan deze doorstroming wordt een speciaal bulletin gewijd, dat gisteren is verschenen. Hieraan ontlenen wij het volgende. Doorstroming is de naam van de brug die het gemeentebestuur moet slaan over de huisvestingskloof tus sen het mogelijke en het onmogelij ke. Wat is o.m. onmogelijk voor het ge meentebestuur? Dit: op directe wijze het gemiddeld inkomen per inwoner (.het laagst van Nederland in Leiden) te vergroten; op de dure Merenwijkgrond (al leen al ruim f25 miljoen zand om de polder op te hogen) voor de laag ste inkomensgroepen betaalbare wo ningen te bouwen; ruim 4.000 ingeschreven woning- behoevenden, waarbij ruim 2.000 "dakloze" (is inwonende en in slech te huizen wonende) gezinnen, maar dakloos te laten omdat de nieuwbouw voor hen onbereikbaar is. Wat is o.m. mogelijk voor het ge meentebestuur? Dit: gezinnen of alleenstaanden die 'n te groot huis bewonen kleinere woon ruimte aan te bieden (doorstro ming) gezinnen of alleenstaanden die (in verhouding: tot hun inkomen) te goed koop wonen, meer bij dat inkomen passende woonruimte aan te bie den (doorstroming); de leegkomende, goedkopere wo ningen bij voorrang toe te wijzen aan gezinnen of alleenstaanden die daarvoor minstens 16% van hun inko- men moeten betalen. Wat hebben doorstromers nodig, (wat is mogelijk)? bereidheid om van te grote of te goedkope naar kleinere en/of duur dere woningen te verhuizen (b.v. de Merenwijk) een financiële ruggesteun (door- stroompremies) om de overstap 'n beetje te vergemakkelijken. Doorstroom premie I (f 1.250) is er voor het vrijwillig beschikbaarstel len van woonruimte door verhuizing. Doorstroompremie II (f 1.800) is er voor het verhuizen van goedkoop naar duurder in door de gemeente aangewezen woningcomplexen van de Merenwijk. Die complexen zijn momenteel: de 256 klaargekomen woning flats in de Merenwijk aan de Arends horst en de Condorhorst. de 484 in aanbouw zijnde woning flats in de Merenwijk. Deze premie wordt op bepaalde voorwaarden beschikbaar gesteld aan personen die: in Leiden vrijwillig een woning achterlaten met e enhuur (zonder stookkosten e.d.) van ten hoogste f 160 per maand, die voor een inge schreven urgent gezin beschikbaar komt; van wie het inkomen niet boven f 25.000 uitkomt (.inkomen is bruto in komen van aanvrager/gezinshoofd, verminderd met 8% wegens pen sioenverzekering e.d.; kinderbijslag en toeslag, vakantietoeslag, gratifica tie en winstuitkeringen blijven bij de berekening buiten beschouwing). Een niet onbelangrijk argument, voor mensen die te ruim of te goed koop wonen, om serieus te denken, over doorstroming naar de Meren wijk is de huurharmonlsatie, die de volksvertegenwoordiging per 1 Juli heeft laten ingaan. Doel daarvan is, kort gezegd, die sedert de twee de wereldoorlog kort aan de lijn ge houden huren geleidelijk en in rede lijkheid te laten stijgen tot aan een actueel peil. Inlichtingen over doorstroompre- mies worden gegeven door het ge meentelijk bureau hulsvesting, Hooi gracht 79 (spreekuur dagelijks van 9 tot 12 uur). Ned. Herv. kerk Beroepen te Echteld, J. Slob, kan didaat te Langerak. Vrije Evang. Gem. Bedankt voor Amsterdam-West, J. Moerland te Dordrecht. LEIDEN De stad is in deze topvakantiewéken uitgestorven. Het is stil, niet alleen in het cen trum, maar ook in de buitenwij ken. De gezinnen zijn uitgevlogen naar groenere plekken dan de steenwoestijn, die de stad Leiden is. Wie niet de stad uit is, gaat wel naar zee of zwembad. Toch zijn er ook gezinnen, die niet weggaan in de vakantie. Of ze zijn al geweest of moeten nog. De jeugd heeft vakantie en moet zich rondom het eigen huis ver maken. Dat kan op verschillende manieren. Twee foto's uit Leiden- Noord brengen dat in beeld. Je kunt met de skelter achter moeder met wandelwagen en gro tere zus met poppenwagen aan om boodschappen te gaan doen (foto boven). Je kunt ook door de wijk „struinen" op zoek naar iets interessants als die meneer (foto onder). op die grote grasmaaimachine Foto's Holvast.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3