Collegegeld en studiebeurs worden snel vastgesteld „Regelement bederft kazerneklimaat" Turkse huiseigenaren roepen conflicten op Evenementen aan de kust Minister wil nog dit jaar wetsontwerp indienen Lid DS70 verlaat Kamer tibeslagname door olitie wekt ragen in Kamer op VVDM zegt in discussienota: [IJDAG 16 JULI 1971 LETOSCH DAGBLAD Het rapport van de reeds In 1967 Ingestelde commissie-Andriessen over de studietoelagen Is inmiddels klaar. "Ik vind dat er zo spoedig mogeiyk zekerheid moet komen voor alle be trokkenen", zei mr. De Brauw giste ren op een kennismakingsbijeenkomst in Den Haag. De nieuwe minister, die is belast met het hoger onderwijs en het we tenschappelijk onderzoek, vindt wel DEN HAAG Nog dit jaar wil minister De Brauw (Weten schapsbeleid) een wetsontwerp bij de Tweede Kamer indienen, waarin zowel de rijksstudietoelagen als de collegegelden op nieuw worden vastgesteld. dat de studietoelage wat meer ruimte moet bieden als de collegegelden op duizend gulden komen (nu tweehon derd gulden). De nieuwe bedragen zouden met ingang van het studiejaar 1972-'73 van kracht worden. Voor het rijk be tekent de vervijfvoudiging van het collegegeld een meevaller van onge veer veertig miljoen gulden per jaar. Minister De Brauw zei het jammer te vinden dat de maatregelen die op onderwijsgebied moeten worden ge troffen door velen uitsluitend worden gezien als bezuinigingen. "Ook als we nu welvarend zouden zijn, en niet zo sterk hoefden te bezuinigen, zou er het een en ander moeten gebeuren. Tot nu toe kon alles bij het onder wijs". Er kan bezuinigd worden bij het verschuiven naar de toekomst van de bouw van instituten en faculteiten. Ook denkt de minister aan coördina tie van het wetenschappelijk onder zoek aan universiteiten en hogescho len om te voorkomen dat sommige onderzoeken dubbel worden gedaan. Minister De Brauw staat achter de verkorting van de studieduur. "Op het ogenblik zit 52 procent van de studenten na zeven jaar nog op de universiteit. Als de wet-Posthumus kracht wordt, zal dat nog maar vijf procent zijn. Daardoor ontstaat veel meer ruimte voor andere stu denten." DEN HAAG (ANP) Mr. A. P. Spaanderman, sinds de jongste ver kiezingen lid van de Tweede Kamer voor DS-70, heeft als kamerlid be dankt. De heer Spaanderman is te ruggetreden, omdat zijn oorspronke lijke werkkring hij was districts commandant van de rijkspolitie te water in Dordrecht hem beter ligt dan de politieke werkzaamheden in de Tweede Kamer. Hij blijft voorzit ter van zijn partij. De bergingsploeg, die de weg- Hcte legerwagens bij Nieuw aonebeek uit het moeras moet heeft gisteren succes ge- t bij een van de vrachtwa- i: met vereende krachten kon, e dankzij het gebruik van rveldplaten, de zware wagen veen worden getrokken, was voor veel vakantiegan- en omwonenden een specta- ir schouwspel. 'oetbal De voetbalclub Carin- uit Sao Paulo heeft drie miljoen iiros (2.160.000) gulden betaald Cruzeiro uit Belo Horizonte voor Deze voetballer, die tijdens wereldkampioenschap in Mexico rnationale faam verwierf, wordt Jrazilië beschouwd als de opvolger 'Koning Pele". Nieuwe uitgaven Nieuwe uitgaven Jericho! Jericho! Jericho! door E. Kishon. Uitg.: De Arbeiderspers, Am sterdam. Meddler en het vergif door Anny Matti en Wim Spekking. (Arbeiders pers) Meddler en de wapensmokkel, door Anny Matti en Wim Spekking. (Ar beiderspers) Lachen met de leer, humor rond om het geloof, door Hans Bemman. (Arbeiderspers) Fanny Hill Wat niet in mijn memoires staat, door W. Parker (Ar beiderspers). Het land van Gooi en Eem, door A. L. Broer. Uitg.: „Westfriesland", Hoorn. Promots, door Aad van der Toorn, Uitg.: Instituut voor Sociale Weten schappen, den Haag. lapen en muziekmaken verboden DEN HAAG (ANP) Als van mu- «rende jongelui veelal buiten- in Amsterdam het muziek- strument in beslag wordt genomen, de straf in feite tien of twintigmaal zwaar als de normale boete voor overtreding. Aldus het tweede-kamerlid Van der lek (PSP) over het optreden van Amsterdamse politie tegen "een, i soms enigszins afwijkend gedra- ade, bevolkingsgroep". ^j vraagt de minister van Justitie hy deze krasse maatregelen in ereenstemming acht met een nor- a justitieel beleid. De heer Van Spek wyst erop, dat volgens het itwerp voor de nieuwe Algemene ilitieverordening, Amsterdam op het mt staat het muziekverbod te hrappen. De hoofdcommissaris van politie in msterdam P. A. Jong, ziet overigens een aanleiding het beleid te wyzi- aanzien van op straat musi- irende vreemdelingen. De politie zal Jfyen optreden tegen musicerende êrsonen, die zich schuldig maken verkapte vormen van bedelary i/of die door hun optreden anderen ferlast bezorgen. Volgens een opgave tot 13 juli, zyn gitaren, tien fluiten, twee violen :n bandrecorder in beslaggeno- nen. Indien de politie werkelyk rigou- i zyn opgetreden, zou het aan- inbeslaggenomen instrumenten tienvoudige hebben bedragen, al- hoofdcommissaris Jong. De Amsterdamse politie legt by overtreding van een andere verorde- het slaapverbod, beslag op lapzakken, dekens of jassen va: overtreders. De PSP-er Van der Spek heeft Merover gisteren vragen ingediend by dt ministers van Justitie en van olksgezondheid en Milieuhygiëne. Het tweede kamerlid wil weten of de bewindslieden erkennen dat door handelwyze vele jonge doortrek kende toeristen worden beroofd va het weinige warme slaapgerief dat 2 hebben meegenomen en dat zy zo doende naast de financiële sancties bovendien overgeleverd worden aan koude, vocht en ander lichamelyk on gerief. De heer Van der Spek vraagt of de bewindslieden deze manier van doen in overeenstemming achten met de zorgvuldigheid waarmee een overheid voor de gezondheid van een ieder dient te waken. Een beeld van de ongeregeldheden, die zich gisteren voordeden in Den Haag, waar het huis in de Netscher- straat, dat door een aantal Turken in huurkoop is gekocht, voor de derde opeenvolgende avond werd belegerd door raddraaiers. Het Werkverband Huisvestingsnood in Den Haag heeft in enkele dagen 25 klachten binnengekregen van SITTARD Een 49-jarige Ita liaanse arbeider heeft op zijn zwembroekje na gistermiddag op het Stationsplein in Sittard al zyn kleren uitgetrokken en ze daarna in brand gestoken. Hij werd gearres teerd. De Italiaan, die zeven maanden als schilder in Den Haag heeft ge werkt, was werkloos geworden en kreeg van de sociale dienst 120 gul den per week. Hy vond dit te weinig en probeerde daarom werk te zoe ken in Sittard. De vreemdelingen dienst van de Sittardse politie had hem al duidelijk gemaakt dat er ook daar, in verband met de bouwva- kantie, geen werk was. Ze raadde hem aan in Den Haag te blyven omdat hij anders zijn uitkering zou kwijtraken. De Sittardse politie gaf hem vyftig gulden voor de reis naar Den Haag. De Italiaan kwam inderdaad naar Den Haag, meldde zich af by sociale zaken en ging weer naar Sittard te rug. De Italiaanse consul had hem al een vliegreis naar Italië aange boden maar hy weigerde dit. Hij zal nu worden uitgewezen. Hagenaars die zeggen moeilijkheden te hebben met de buitenlandse eige naars-bewoners van hun huis. De meeste klachten gaan over huizen in de binnenstad met Turkse eigena ren-bewoners. Het Werkverband gaat de klachten op korte termijn onderzoeken. De stroom klachten kwam naar aan leiding van het geval in de Netsc'her- straat. Bij een actie van de buurtbe woners sneuvelden daar de ruiten bij de Turken en moest de oproerpolitie ingrijpen. Volgens directeur Th. L. van Son van de Stichting Begeleiding Buiten landse Werknemers zyn de meeste problemen tot nu toe meestal op te lossen door tussenkomst van de stichting. "Er wordt ook voldoende voorlichting gegeven over rechten en plichten bij huurkoop, in het maandblad dat wij onder de Turken in Den Haag verspreiden", aldus de heer Van Son. Over de voorlichting aan de Turken zal deze week ook door de secreta ris van het Werkverband Huisves tingsnood, de heer G. J. Weyland worden overlegd met de Turkse am bassade. Volgens de heer Weyland, overweegt de Turks-Nederlandse Ver eniging om in elk geval voor de Turk se familie uit de Netscherstraat ver vangende huisvesting te zoeken, om dat het verblijf van de familie in de buurt nu te veel spanningen heeft veroorzaakt. Ter voorkoming van ver dere spanningen in de buurt zal het Werkverband een gesprek met de politie hebben. KATWIJK/ NOORDWIJK Voor de komende week staan er aan de kust de volgende evene menten op het programma. KATWIJK: Abrasevic uit Valjevo in de gro te zaal van sporthal Cleyn Duin, aanvang 8 uur; Avondwandeling langs het strand en door Kat wijk, georganiseerd door Lyons International, start vanaf strandpaviljoen Fock de Best, vanaf 6.30 uur; Beiaardconcert op het carillon van de Oude of St. Andreaskerk aan de Boule vard van 89 uur; woensdag avondzang in de Oude Kerk aan de Boulevard, aanvang 8.30 uur; Schaakavond in de kleine zaal van sporthal Cleyn Duin, donderdag: gelegenheid tot in schrijving voor het badgasten tennistoernooi dat wordt ge houden van 26 juli tot 1 augus tus; grote lampionoptocht, op stellen om 8.15 uur op de Ko ninginneweg. vrijdag: Bridgedrive in het ka der van visserydrives, in sport hal Cleyn Duin. Aanvang 8 uur; Volleybalwedstrijd op parkeer terrein van rest. De Zwaan tus sen KVC en CITO (Zeist), aan vang 7 uur. Grote reddingsdemon stratie door Katwijkse Reddings brigade, Marine Luchtvaartdienst en Kon.Nrd.Zd.Holl. Reddings maatschappij op strand t.o. rest. De Zwaan, aanvang 3 uur; Post- zegelruildag in sporthal Cleyn Duin van 10 tot 6 uur; Beiaard concert op het carillon van de Oude Kerk aan de Boulevard van 8 tot 9 uur. NOORDWIJK maandag: tot en met zondag: int. badgasten-tennistoernooi op de Casino-banen, van 9 tot 8 u. dinsdag: Avondwandeltocht over 10 en 15 km, inschryving vanaf 7 uur bij Seinpost-Parasol, woensdag: Intern, en interker- kerkelijke samenzangbijeen- komst in de Oude Kerk aan de Hooftstraat, aanvang 8.30 uur. donderdag: Volleybalwedstrijd op het Vuurtorenplein, aan- van 7.30 uur; Prestatieloop over 4 km, inschryving en start naby Politiepost by Palace Hotel, aanvang 8 uur; Muzikale rondwandeling door fanfare „Excelsior" vanaf Kon. Wilhel- mina Boulevard om 8.15 uur. Op foto Holvast een moment van de strandspelen welke giste ren in Noordwijk werden geor ganiseerd. UTRECHT (ANP) De dagelijkse gang van zaken in de Nederlandse kazernes wordt tot in de meest onbelangrijke finesses geregeld in een langzamerhand volkomen overbodig geworden en betuttelend Reglement Inwendige Dienst. Dit reglement, met al zijn futiliteiten, kan het leefklimaat in de kazerne vaak hardgrondig bederven en het dient daarom in grijpend te worden gewijzigd. Dat is de strekking van een door de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) opgestelde dis cussienota, die o.m. naar het minis terie van Defensie wordt gestuurd. De VVDM heeft zelf een nieuw re glement ontworpen waarin het aan tal artikelen wordt teruggebracht van de huidige 336 tot tien. In een nieuwe regeling van het da gelijkse leven in de kazerne behoe ven alle mogelijke futiliteiten niet meer met name te worden genoemd. Veel zaken, byv. betreffende leef- en werkomstandigheden, zijn niet in 'n uniforme, landelijke regeling te for muleren, maar moeten op lokaal vlak van geval tot geval worden be keken. Dat moet gebeuren in zoge naamde basis-overlegorganen waar in niet alleen de kazerne-comman danten, maar ook de dienstplichti gen en andere betrokkenen beslis singsbevoegdheid hebben. Ook kan er meer worden overgelaten aan het eigen initiatief en het gezonde ver stand van plaatselijke commandan ten. En verder dient, aldus de nota, een groter beroep te worden gedaan op de eigen verantwoordelijkheid van de individuele militair, betutte ling is uit den boze. De VVDM constateerde onlangs dat de huidige overlegorganen op kazerne-niveau (basis-overlegorga nen bij de luchtmacht, contactcom missie bij landmacht en marine) in hun korte bestaan (anderhalf Jaar) niet veel verder zijn gekomen dan „praatclubs zonder enige bevoegd heid". In de nota zegt de VVDM dat de overlegorganen beslissingsbe voegdheid moeten krijgen t.a.v. za ken als woon- en werkklimaat. In deze organen, die t.o.v. de cen trale legerleiding en het ministerie van Defensie even autonoom zouden moeten zijn als de gemeenten t.o.v. de rijksoverheid, zou de commandant de functie moeten krijgen van „bur gemeester': hy moet worden be last met de uitvoering van regels, opdrachten en voorschriften die hem van hogerhand worden gegeven en met het ipstellen en uitvoeren van door hemzelf uitgevaardigde regels. Tenslotte zou hij belast moeten zijn met de uitvoering van de regels, die door de overlegorganen worden vast gesteld. Beslissingen van het over legorgaan waarmee een comman dant niet akkoord kan gaan moe ten worden voorgelegd aan de mi nister van Defensie, die dan uitsluit sel kan geven. Eenzelfde gang van zaken als bij de gemeenteraad, waar een burgemeester, die zich niet kan verenigen met beslissingen van de gemeenteraad, deze kan voorleggen aan de minister van Binnenlandse Zaken. Wethouders Overigens schrijft de VVDM in de nota dat de vergelijking met de ge meenteraad op één punt enigszins mank gaat: de uitvoering van be sluiten van de gemeenteraad is nl. ook in handen van een aantal ge kozen mensen, nl. wethouders. „In onze situatie zou dit impliceren dat naast de commandant een aantal gekozen mensen belast zou worden met de uitvoering van de besluiten van de overlegorganen". Zover wil de vereniging nog niet gaan. Wel ver dient het aanbeveling om de mili tairen op een onderdeel inspraak te geven in de benoeming van een com mandant. Wat betreft de huisvesting en voe ding wordt in de nota om. gepleit voor afschaffen van de verschillen de messes (officieren, onderofficie ren, manschappen) en het instellen van messes voor alle rangen. Er moet een democratisch geko zen messbestuur komen dat beslist over het menu, de aankleding van de eetzaal en de besteding van de ta felgelden. Uit de tijd Ook bepaalde gebruiken betreffen de de geneeskundige verzorging zijn volgens de WDM uit de tijd: zo kan de militaire arts nog steeds niet autonoom beslissen of een zie ke soldaat medisch moet worden be handeld of vrijgesteld dient te wor den van bepaalde diensten. De arts geeft advies, maar de commandant beslist. „Deze verantwoordelijkheid mag de commandant niet bezitten, daar de daarvoor benodigde kennis meestal zal ontbreken. De arts moet beslissen en van zijn beslissing de commandant op de hoogte brengen", meent de VVDM. Ook moeten de aparte spreekuren (ziekenrappor ten) voor officieren, onderofficieren en manschappen worden afgeschaft. De VVDM concludeert: „De dienst plichtige is niet meer de onmondige van vroeger. Hij heeft geen artike len meer nodig in de trant van: de in de kazerne gehuisveste militairen zijn verplicht eenmaal per week te baden. Het is hun overigens toege staan dagelijks te baden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7