"Ondeskundig opgezette terraria bedreigen reptielen" VAN ATOOMKERN TOT KOSMISCHE STRALING Vete: auto in water Directeur Artis bij opening Terra Hortus: Hortus nu wel open i tussen de middag... Hekken LD in vier daagse Zeven inbrekers in Leidse politiecel K.O.-laboratorium voor natuurkunde WAT DOEN ZE DAAR TOIJDAC VRIJDAG 16 JULI 1971 LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN Met de wens dat men zal gaan inzien dat het ondeskundig houden van dieren in een terrarium de onder gang van een deel van de reptielenwereld kan inhouden, heeft •dr. E. F. Jacobi, directeur van Artis, gistermiddag de tweede Terra Hortus geopend, die tot en met 1 augustus dagelijks van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds in één van de plan tenkassen van de Hortus Botanicus aan het Rapenburg wordt gehouden. LEIDEN Zo lang de Ter ra Hortus duurt tot en met L augustus is de plantentuin Hortus Botanicus óók tussen de middag geopend. Normaal is de Hortus dan dicht. Van twaalf uur tot half twee gaat de por tier eten. Een zo op het oog wat merk waardige tijdenregeling, want juist in die uurtjes heeft het werkende deel van Leiden 'schaft". Bij mooi weer zou de Hortus een prachtige plek zijn om het boterhammetje op te peuzelen. Nog vorige week con stateerde één van onze redac teuren toevallig dat een grote groep toeristen de tuin om kwart over twaalf gesloten vond en zéér teleurgesteld afdroop. Navraag bij het bureau de hortulanus leerde, dat men daar al eens eerder heeft ge dacht over openstelling van de tuin tussen de middag. Dit is tot nu afgestuit op het argument dat de portier dan ook wil gaan eten. Men wil de tuin ook niet zonder toezicht laten, omdat er veel planten worden gestolen door „liefhebbers". Bovendien, aldus het argu ment, is de Hortus toch niet zo in trek bij de Leidmiaren zelf. Een reden temeer, zou je dan geneigd zijn te zeggen, om de ze tuin juist tussen de middag open te stellen om het bezoek te stimuleren. Met een wissel- dienst van de portier moet zo iets toch mogelijk zijn? ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft U op een minuut afstand, v. d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigracht Ir. Driessenstraat) Oude Vest en Langegracht (Lichtfabrieken Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste mer ken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, briljant. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Modernisering bij Bevolking LEIDEN Bij de afdeling Bevol king van de gemeente bestaat be hoefte aan vernieuwing en moderni sering. B. en W. zullen de raad kré- dieten vragen van f 40.000 voor de aanschaffing van kaartenliften en van f 8100 voor de aanschaffing van een legesmachine. Aap zet stad zonder elektriciteit EINDHOVEN Een aap heeft er gisteren voor gezorgd dat een groot deel van de stad Woensel en de ge meente Son en Breugel een kwar tier zonder elektriciteit heeft ge zeten. De aap, die ontvlucht was uit het hok van een dierenhandelaar in Best, heeft zijn vlucht met de dood moeten bekopen. Hij kwam terecht tussen twee verschillende leidingen van het verdeelstation Vrede-oord en werd geëlectrocuteerd. Dr. Jacobi toonde zich bezorgd over de toenemende manie om reptielen en amfibieën in de huis kamer te houden. Een nieuw soort statussymbool, zei hij: als het dier maar bijzonder genoeg is. De ge volgen van het meestal ondeskundig opzetten van zo'n terrarium kun nen echter catastrofaal zijn. Opwind-diertjes De Artis-directeur vroeg zich af, wat het houden van schildpadden tot zo'n rage heeft gemaakt. Waar schijnlijk omdat het van die leuke, opwind-diertjes zijn, die je niet hoeft op te winden, dacht hij. Somber stel de dr. Jacobi vast. dat o.m. door ver keerd voedsel slechts één op de dui zend huisschildpadden het volgende voorjaar haalt: „over een x-aantal Jaren zijn er dan ook geen land schildpadden meer", vreesde hij. De voortplanting moet het doel zijn van het houden van een terra rium, aldus dr. Jacobi. Over 50 jaar is het trouwens de enige manier om de soorten voor uitsterven te behoeden, omdat ze dan in het wild zijn verdwenen. Dr. Jacobi prees het üiitiatief va.n de organisatoren, die bezig zijn aan een boekje waarin voorlichting wordt gegeven over het houden van dieren ine enterrarium. Hij hoopte dat dit drukwerkje snel van de persen zal rollen. Open brief aan B. en W. van Lei den. In samenspraak met de bewoners van de Van Hogendorpstraat, gren zend aan het Zwarte Pad, nemen wij geen genoegen meer met 't lange uit blijven van de beslissing, inzake het repareren van de afscheidingshek ken, staande op de rooilijn achter de woningen. Wij onderkennen wel financiële problemen van de ge meente Leiden, maar dat neemt niet weg, dat bij een onderzoek on zerzijds is gebleken, dat zulke toe standen, die hemelschreiend zijn, (uit hygiënisch oogpunt bekeken), niet voorkomen achter de huizen de notabelen van Leiden. Wij hopen, dat u geen klasseverschil toepast. Wijkcomité "Plan-Noord" In gezelschap van o.m. het bestuur van Lacerta (de vereniging van wie de tentoonstelling uitgaat) maakte hij daarna een rondgang door de tentoonstellingsruimte, die de hele Orangerie beslaat. Nog niet alles was toen tip-top in orde. Op de verschillende bakken was bijvoorbee|ld alleen de Latijinse naam van het daarin rondkruipende dier gekrabbeld, terwijl de leek (en wie is dat niet bij het aanschouwen van al die slangen en hagedissen) tenminste toch de ederlandse naam en het land van herkomst zou wil leen weten van het betreffende beest. De organisatoren beloofden dat zo spoedig mogelijk te zullen verbeteren. Het publiek stond gistermiddag al te dringen om naar binnen te kun nen. Verwacht wordt, dat deze twee de Terra Hortus het succes van de eerste (in '67 gehouden met 25.000 bezoekers) zal overtreffen. LEIDEN Om ongeveer kwart 'er vijf vanmorgen is een station- ir in het water van de Witte Singel geduwd door enkele knapen, die r de politie vermoedt daar- een vete hebben willen uitvech ten met de Leidenaar aan wie de auto toebehoort. Een bergingswagen trok de sta tioncar een paar uur later op de kant, waarbij zich een eigenaardig verschijnsel voordeed. Een paar me ter verderop vormden zich grote draaikolken, die luid snorkend diepe "gaten" in het wateroppervlak zo gen, (foto's Holvast). Passanten ble ven met open mond kijken. Een politieman verklaarde, dat dergelijke draaikolken wel meer voorkomen bij bergingswerkzaam heden. Op de bodem vinden dan modderverschuivingen plaats, die het water ineens heftig in beroering kunnen brengen. Eervol ontslag LEIDEN Bij KB is aan dr. K. Mechelse op zijn verzoek eervol ont slag verleend als gewoon lector in de faculteit der geneeskunde aar Leidse universiteit. WANDEL GEBIED LEIDEIN Het was gisteren op de Leidse koopavond. samenvallend met de eerste dag van de opruiming bijzonder druk in het centrum van Leiden. Op de Hoogstraat blijkt zich langzamerhand een mini-waren markt te ontwikkelen op de koop avond. De Hoogstraat behoort tot het cen trumgebied, dat wandelgebied wordt De z.g. wandelnota komt 20 septem ber in de gemeenteraad. De burge rij kan de nota kopen en ideeën of bezwaren indienen bij het college van B. en W. Vóór de raadsvergadering worden nog drie hoorzittingen gehouden voor een bepaald gebied, waar even wel iedereen welkom is. Tenslotte hebben niet alleen de bewoners van het gebied te maken met het afslui ten voor verkeer. De eerste hoorzitting is vrijdag 3 september en die betreft het gebied rondom de Steenstraat. Dinsdag 7 september wordt de Haarlemmer straat met omgeving onder de loep genomen en woensdag 8 september de Breestraat en aangrenzend ge bied. LEIDEN Volgende week is de Nijmeegse vierdaagse een 10andelfestijn, waaraan ook veel wandelaars uit Lei den en omgeving deelnemen. Het Leidsch Dagblad wil ver slag doen van de bevindingen en ervaringen van die deel nemers uit de Leidse streek. Daarom gaat een verslagge ver twee dagen het parcours op' woensdag en donderdag. Hij hoopt veel ivandelaars te ontmoeten. Omdat hij hen niet allemaal kent, zal hij zich voor her. herkenbaar maken. Hij is langs het par cours te vinden in of bij een lelijke eend", die duidelijk de kentekensvan het Leidsch Dagblad draagt. Het is ook mogelijk tevoren contact op te nemen met onze verslaggever Dat kan schriftelijk of telefonisch met de stadsredactie. Onze vier- daagse-verslaggever is Henk de Kat. LEIDEN Met de arrestatie van zeven jeugdige Leidenaars in de nacht van woensdag op donderdag heeft de Leidse politie een goede slag geslagen. Het zevental blijkt zich te hebben schuldig gemaakt aan een reeks inbraken, waarbij in totaal voor ruim f 12.500 aan radio- en te levisietoestellen en platenspelers werd gestolen. De zéven, in leeftijd variërend van 16 tot 31 jaar, opereerden in drie groepen onafhan kelijk van elkaar. Drie van hen werden door een po litiepatrouille op heterdaad betrapt, toen zij bezig waren in te breken in een radio- en televisie-opslagplaats aan het Levendaal. Het drietal had eerder al voor f 10.000 aan radio's, tv's en platenspelers bij diverse in braken buit gemaakt. De jongens bekenden in dezelfde nacht nog te hebben ingebroken in drie kantines, waarbij blikken met ballen gehakt, flessen drank, vijfenveertig verzil verde medailles, een sportbeker, ge- reedschappen en geld uit een juke box werden gestolen. Kort na hun arrestatie kon de po litie nog twee andere Leidenaars in hun woning aanhouden, die voor f 2500 aan apparatuur uit hetzelfde bedrijf aan het Levendaal hadden ontvreemd. In dezelfde nacht tenslotte werden twee Leidenaars op heterdaad be- I trapt bij een inbraak in een opslag- I plaats van technische apparatuur aan de Oude Singel. Van de zeven aangehouden inbrekers zijn er vier I goede bekenden van de politie. ADVERTENTIE Raffia struktuur of ongebl. katoen vanJiM^voor Acryl Jersey of Suedine van.24#5"*Voor pan lol LEIDEN Van atoomkern tot Verschijnselen in de kosmos: dat is het immense terrein waarop de re search in het Kamerlingh Onnes La boratorium voor natuurkunde van de Leidse Universiteit zich beweegt. De diversiteit van de fysica is even wel zo groot dat zelfs een instituut als het KO Lab zich nog maar tot enke le deelgebieden moet beperken. Die deelgebieden liggen, ondanks hun verwantschap op verschillende pun ten, toch meestal zo ver uit elkaar, dat het tegen de honderd leden tel lende wetenschappelijke korps zich in een veertiental werkgroepen heeft georganiseerd, iedere met een spe cifiek terrein van onderzoek. Daarnaast heeft het laboratorium de minstens even belangrijke taak, om samen met het Instituut-Lorentz nieuwe generaties natuurkundigen op te leiden en bovendien studenten in andere studierichtingen (medicij nen b.v.) wegwijs te maken in de be ginselen van de fysica. I Het is geen wonder, dat een kort antwoord op de vraag "Wat doen ze daar eigenlijk?" wel uitermate on volledig moet blijven en een opper vlakkige indruk moet maken op hen, die weten hoe intensief er in 't natuurkundig centrum tussen Nieuw- steeg, Zonneveldstraat, Langebrug en Steenschuur wordt gewerkt. Bij het onderwijs is er een duide lijk verschil in systeem tussen de verschillende jaangangen: de "begin nelingen" en de groep, die het kan didaatsexamen achter de rug heeft. Massapraktica voor de pre-kandi- daten worden met een enkele uitzon dering verzorgd door medewerkers van het KO Lab. in het complex aan de Herenstraat, het Provisorium. 't Laboratorium zelf biedt daarvoor on voldoende ruimte, ondanks een enor me uitbreiding en modernisering enige jaren geleden. Die uitbreiding was overigens maar een gedeeltelij ke aanpassing aan de ruimte-be hoefte, want reeds toen stond vast, dat bepaalde onderdelen van de na tuurkunde later gehuisvest zouden worden in een instituut buiten het centrum van Leiden, de Leeuwen hoek, waarover later meer. En tij dens de nieuwbouw aan de Zonne veldstraat bleek reeds, dat men be paalde behoeften aan ruimte en outillage bij het plannen maken had onderschat of zelfs helemaal niet had voorzien, doordat een nieuw ter rein van de fysica nog niet was open gelegd. Na dit begin van de studie expe rimentele natuurkunde hoofdzakelijk in het Provisorium en het K.O. lab. krijgen zij, die het kandidaatsexa men hebben afgelegd, nog directer contact met het laboratorium door dat zij in een veel meer gerichte op: leiding, worden ingeschakeld bij het research-werk van de verschillende werkgroepen. Werkgroepen Deze veertien werkgroepen richten hun onderzoek op sterk uiteenlopen de onderwerpen. Sommige van de groepen, die twintig tot dertig man maar ook slechts bv 6 man kunnen omvatten, onderzoeken problemen, omtrent het dikwijls uiterst merk waardige gedrag van materie bij de temperaturen in de buurt van het ab solute nulpunt, waarbij super-fluidi- teit en super-geleiding sterk de aan dacht trekken, andere groepen be strijken het brede terrein van het magnetisme, het richten van atoom kernen (in samenwerking met het Reactor Centrum Nederland en de Universiteit te Groningen) en ande re probleme nva nd ekenrfy re problemen van de kernfysica. Dan zijn er werkgroepen op het gebie dvan de thermometrie en van de meta len, er is het molecuul-fysisch on derzoek, gegroepeerd om een studie van de bolvorm van het molecuul, terwijl een andere groep zich bezig houdt met de studie van moleculen in aangeslagen toestand. Een vrij jonge loot aan de stam (die in prin cipe telkens nieuwe loten kan krijgen naarmate de fysica zich ontwikkelt) is de studie van de kosmische stra ling in nauwe samenwerking met de astronomie en onder auspiciën van de Kon. Akademie van Wetenschap pen. Deze laatste studie wordt mede verricht met behulp van metingen door middel van instrumenten in de ruimtevaartuigen en ballons op grote hoogte. Huygens-Lab. Zoals gezegd groeien vele van de ze werkgroepen reeds uit hun huidi ge Jasje. Een aantal hunner zal over enkele Jaren verhuizen naar het uit breidingsterrein Leeuwenhoek tus sen huidig Leids AZ en de Rijn bij Valkenburg-Katwijk. In dat gebied, waar men de instituten voor de bèta wetenschappen zoveel mogelijk wil concentreren en waar o.a. reeds 'n groot complex voor de scheikunde is verrezen, zijn reeds de fundamenten gelegd voor een "Huygens-laborato- rium", waar onder andere molecuul- fysica, kosmische straling, het explo sief groeiende specialisme van de biofysica en de praktica zullen wor den ondergebracht. Indertijd is besloten, het huidige KO-Lab te handhaven op zijn huidi ge plaats, omdat verhuizing van een groot deel van de outillage een lan ge onderbreking van de research zou meebrengen, een hiaat dat men zich wetenschappelijk niet kon veroorlo- Terug naar de opleiding: men zou de inschakeling van de gevorderde studenten bij het wetenschappelijk onderzoek onder leiding van weten schappelijk korps en promovendi een soort project-onderwijs kunnen noe men, dat door zijn gerichtheid de brede vorming op natuurkundig ter rein benadeelt. Dat gevaar is ogen schijnlijk. Die brede vorming is voor al nodig voor hen, die later in het onderwijs terecht komen, en de basis hiervoor wordt gelegd tijdens de wel algemener gerichte colleges, verzorgd door het Instituut-Lorentz, en het KO Lab. Bovendien kunnen studenten desgewenst van werkgroep (dus van studieobject) wisselen, terwijl voorts (getuige de indeling in werkgroepen) een beheersing van de gehele brede stof der fysica allang niet meer mogelijk is. Voor de stu denten, die zich richten op een toe komst als wetenschappelijk onder- zozeker is het vermogen, zelfstandig wetenschappelijk onderzoek te richten van veel groter betekenis dan het vergaren van sterk verspreide en minder diepgaande kennis, die in de zich snel ontwikkelende fysica toch al na een paar Jaar is verou derd, of grondig uitgebouwd. En dat vermogen tot zelfstandig onderzoek, kan niet beter worden ontwikkeld dan Juist door deelneming aan de groeps-research. Om toch een zeker verband tussen de werkgroepen te bewaren en een te eenzijdige kennis (ook bij de leden van het wetenschappelijk korps) te 1 voorkomen, worden de laatste Jaren series lezingen georganiseerd, tij dens welke men op de hoogte kan blijven van eikaars werkterrein, en dat van andere centra. Financiën De financiële middelen voor alle activiteiten van het KO-Lab komen uiteraard voornamelijk van het Rilk. Als universitair instituut voor oplei ding en research wordt het als alle universitaire instellingen door het Rijk bekostigd. Daarnaast wordt echter ongeveer 40 procent van de re searchkosten gefourneerd doo r de Stichting Fundamenteel Onderzoek der Materie, terwijl ook de Stichting Onderzoek wel bepaalde projecten financiert. Die financiering is echter onvoldoen de om een steeds meer dringende taak tot uitvoering te brengen: de nascholing van afgestudeerden, die een funktle in de maatschappij ver vullen. Het bij-blijven met de ver bijsterend snelle ontwikkeling van afgestudeerden, die een functie in de maatschappij vervullen. Het bij blijven met de verbijsterend snelle ontwikkeling van de fysica vla de vakliteratuur is alleen op heel kleine deelgebiedjes voor super-specialisten mogelijk. In meer algemene zin is na-scholing in cursussen onontbeer lijk, in heel sterke mate voor hen, die het onderwijs behartigen. ook universitair. Om deze nascholing te kunnen ge ven zijn evenwel docenten nodig. On derwijs- en research vragen al teveel van de leden van het wetenschappe lijk korps, om hen ook nog met de ze zeer tijdrovende bezigheid (in voorbereiding en uitvoering) te be lasten. Vooral wanneer de tendenz- Posthumus in de reorganisatie van het wetenschappelijk onderwijs doorzet, zal ook het KO-Lab midde len ter beschikking moeten krijgen, om de continuïteit van fysische scho ling en research te verzekeren. De belangstelling voor de natuur kunde is groot genoeg. Daarvan ge tuigt het succes van de kennisma kingsbijeenkomsten, die het labora torium sinds kort heeft georganiseerd tijdens welke scholieren in klasse- verband het instituut bezoeken, iets kunnen horen over het werk dat er gedaan wordt en zelf prakticum- proeven kunnen uitvoeren. Zelfs de scholen in Rotterdam en Gouda heb ben hiervoor belangstelling getoond. Een andere vorm van "public re lations" van het laboratorium was de "open dag" die onlangs is gehou den naar aanleiding van twee organi satorische Jubilea op het gebied van de fysica-beoefening in ons land. Tij dens deze "open dag" bezochten on geveer 1200 scholieren en ouderen 't laboratorium, waar zij voorlichting kregen en het wetenschappelijk on derzoek konden gadeslaan. Men overweegt thans, een dergelij ke demonstratie van "wat we hier eigenlijk doen" althans eens In de drie jaar te organiseren. P. BOK.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3