Beelden in Wassenaars Dierenpark VERLEDEN EN HEDEN VAN 'KASTEEL OUD-POELGEEST' agenda Sigaretten duurder LCI1MCH DAGBLAD VRIJDAG 16 JULI If PUBLIEK HEEFT ER NIET MEER DAN EEN VLUCHTIGE BLIK VOOR OVER Vrijdag WASSENAAR Tegenover de Kleine Griekse staat Manneke-Pls („na in worp doet hij, wat hij moet doen") en tegenover een gebeeldhouwde egelfamilie en een monument voor een ongehuwde moeder spelen de kinderen op wipwap of glijbaan. De kunst heeft, in Dieren park Wassenaar, duidelijk geen drempel meer, maar het is de vraag of de proef een succes zal blijken, als helft van de maand de balans wordt opgemaakt. De beeldhouwer Marian Gobius, Leo Muysl:en en Vincent Dame expo seren tussen de diren, en de Voor- schotense kunstpromotor Joris van Ooyen liet reeds eerder weten gro te verwachtingen van dit experiment te hebben: „De entourage van het dierenpark leent zich uitstekend voor het rustig bekijken van beeld houwwerken. De mensen hoeven niet speciaal naar een museum. Ook de kinderen kunnen gemakkelijk wor den meegenomen; de dieren vor men een levende achtergrond". Een uur lang hebben wij gisteren de reacties van een talrijk publiek genoteerd en het viel ons op, dat vrij wel alle bezoekers volstonden met een vluchtige blik. De enigen, die stil bleven staan bij het beeldje „De bij enkoningin" van Vincent Dame wa ren twee jongens, maar zij bleken al leen te willen vaststellen of de tors met ingebouwde raatvorm een geca moufleerde bijenkorf was. Natuurlijk Met de kwaliteit van het geëxpo seerde werk heeft dit gebrek aan be langstelling niets te maken, maar misschien wél met de keuze. De blik ken van de voorbijgangers werden voornamelijk getrokken door het sur realistische werk van Dame; de die ren van Gobius en Muysken passen zich zo plezierig en natuurlijk aan bij deze omgeving, dat zij niet meer als geëxposeerde stukken worden gezien, maar als onderdelen van de tuin verf raaiing. Misschien dient, mede op grond van de ervaringen met de straatten toonstelling in Voorschoten, de con clusie getrokken te worden, dat de bedoeling van dit soort exposities al leen tot zijn recht komt met kunst die gehokt en daardoor tot aandacht en discussie dwingt. Pieterskerk Orgelconcert Sylvia Voórschoterweg Jeugdvakantlw 10—4 uur. Breestraat 19: Soc. Twentwel kamerbewoners en alleenstaanden, Oude \/est 73: Informatie' stichting Scienlology. 8 uur nam. Lijtweg 7. Oegstgeest: Spreekuij Jaarden, 24 uur nam. Zaterdag Het Witte Huis, Oegstgee«t. amedes. 25.3 ir, prediking ds (Dordrecht) 11—12 kamerbewoni Zondag V Foto linksboven: Leo Muys ken, die in de dierentuin van Leipzig eens wolven dresseerde maakt nu dierrenplastieken en voelt zich op zijn werkterrein in het Wassenaar se dierenpark best thuis. Links onderDe twee egel tjes zijn in het Wassenaarse die renpark zeker op hun plaats. Rechtsboven: Een schepping van Vincent Dame met op de achter grond de speeltuin. Rechtsonder De grote beelden zijn wat moei lijker mee te nemen voor de be zoekers, daarom maakt Leo Muys ken zijn dieren ook in het klein om meete kunnen nemen als herinnering. (Foto's Holvast) Fijn gidsje voor kasteel-enthousiasten OEGSTGEEST „Het wapen van Poelgeest is een gulden baer ofte fasce ende daer boven 2 uytgespreyde leeuwcrecken, ende onder een van zilver, in lazuren velt". Dit is de beschrijving van het wapen dat voor op het boekje „Kasteel Oud-Poel geest", uitgegeven door de Neder landse kastelen süchting en de ANWB prijkt. Vanochtend om half twaalf werden de eerste exemplaren van dit boekje door de schrijfster drs. Ingrid W. L. Moerman aan de stafleden van Oud-Poelgeest, dat nu een oecumenisch georiënteerd vor mingscentrum is, uitgereikt. In het boekje beschijft zy in on geveer zeventien bladzijden de ge schiedenis van Kasteel Oud-Poelgeest Uitgaansdag bejaarden BOSKOOP De Boskoopse be jaarden zullen hun jaarlijkse uit gaansdag hebben op donderdag 22 Juli. Gezien het huidige verkeer is er van afgezien om met particuliere auto's te reizen. De reis wordt ge maakt met zes autobussen. Het doel is Oisterwijk waar in het restaurant "Groot Speyck" een broodmaaltijd zal worden genuttigd. Voorts zal men zich gunnen verpozen in het omvang rijke natuurreservaat waarna men op de terugreis eerst nog Avifauna aandoet alwaar een diner zal worden aangeboden. Men hoopt dan om on geveer half negen weer in Boskoop te arriveren. De minder goed ter been zijnde deelnemers zullen 's morgens met de bussen van hun woningen worden afgehaald en 's avonds weer worden thuisge bracht. Ondanks de „kortheid" weet zij een fijn verhaal te schrijven met tal van wederwaardigheden en amusante ge beurtenissen. Voor de echte Leide- naars heeft Oud-Poelgeest nog een andere naam.' namelijk Het Boer- haavehuis. Professor Hermanus Boer- haave, zo lezen we in het boekje kocht het huis in 1724 voor een be drag van f.8923.-. De beroemde me dicus gaat er zelf wonen en plant er uitheemse bomen en zeldzame gewas sen. Ook onderhield hij daar zyn be roemd geworden kruidentuin. Maar in het boekje waarvoor de adviesprijs f. 1,30 bedraagt, wordt niet alleen over het verleden van Oud- Poelgeest gesproken. Mej. R. Bran denburg heeft het laatste hoofdstuk van het boekje gewijd aan de tegen woordige taak van het kasteel n.l. het vormingswerk. Deze functie kreeg het kasteel in 1946. Van het boekje zijn als proef, zo verklaarde A.I. J. M. Schellart. die samen met dr. J. G. N. Renaud de eindredactie van dit boek je heeft gevoerd, 1000 exemplaren gedrukt. Dit boekje is het achtste dat op initiatief van de Nederlandse kastelenstichting is verschenen. Eer der kwamen uit boekjes over Heeze, Nemerlaer, JDussen, Wychen, Over- cinge, De Blauwe Camer iOisterwijk) en De Haar. Al deze boekjes zijn ge- I lijkvormig van uitgave en meestal geschreven door jonge mensen, waar door het boekje een prettig leesver- I haal en goede gids voor de kasteel- i bezoekers is. Bij de overhandiging van het boekje zei mejuffrouw Moer man te hopen dat alle lezers van haar werken er hetzelfde plezier aan j zouden beleven als zij bi/ het schrij- J Op de foto Holvast;drs. Moerman overhandigt het eerste exemplaar aan de directrice van het vormings- I centrum mej. drs. N. H. Voltelen. Onderzoek moord Cora Mantel vast Uithoorn Het onderzoek naar de moord op dc vijftienjarige Cora Mantel, die 21 juni ontkleed in een sloot bij Uithoorn werd gevonden, zit vrijwel vast. Alle tips die waren binnengekomen zijn nagetrokken. Geen enkele tip heeft iets positiefs opgeleverd. Een aantal rechercheurs is nog steeds bezig met de zaak, maar het lijkt volgens de rijkspoli tie in Uithoorn niet waarschijnlijk dat de moord spoedig wordt opge lost. Korte baan- draverij in Voorschoten VOORSCHOTEN Voor de Voor- schotense korte baan draverij op 26 Juli staan 26 paarden ingeschreven, het zjin: 1. Hielke D, 5 j. br. h. (Rij der H. Poolsi; 2. Gravin Rita W,6 J. br. m. (H. Pools»; 3. Jeroen Belwin. 3 j.br.h. (M, Pools»; 4. Haroldine, 5 j.br.m. (M. Pools); 5. Acrobaat, 12 j.br.h. (J. Duivenvoorden); 6. Gra ce Again. 6 J.br.m. <J. Hendrikx»; 7. Eros Hollandia. 8 j.brii. (L. Schoon hoven Jr.); 8. Edoublaise, 8 J. vosm. (J. v. Leeuwen)7. Guy Hanover 11,6 J.br.r. ij. v. Leeuwen); 10. Gi- zella Double. 6 J. vosm. iW. P. v. d. Pijl); 11. Ekster 8. 8 j.br.r. (E. Lee man»; 12. Excellent Varciso 8 jaar vosr. (P. Knijn»; 13. Bretteur P, 11 j. br.r. (P. Knijn). 14. Balero Prise 11 j.br.r .(W. Blaauw); 15. Eddi Scotch, 8 J. zw.br.r. (J. Geluk); 16 .Hekla K,5 J. br.m. (J. Geluk); 17. Godfried van S,6 J.br.r (G. Onrust) 18. Boy van Quick, 11 J.br.h. (J. Wagenaar Jr.); 19. Hofnar, 5 J.br.. (J. Wagenaar jr.)20. Ida Polsbroek 4 J.br.m. (J. de Boer»; 21. Fietje Princess. 7 J.zw.m. <J. Hart); 22. Escapade van Akerendam, 8 J.br.h. (J. Hart); 23. Handy Mac. 5 j. vosr. <M. Bouwhuis); 24. Ivon Buitenzorg 4 J.br.m. (M. Bouwhuis); 25. Gay Areta, 6 J.br.m. <G. v. Leeuwen); 26. Hannibal, 5 J.br.r. (J. v. Dooye- weerd). P.J.M. v.d. Werf Hogewoerd 175: Vergadering s Getuigen, 2.304.30 en 5.15- Steenschuur 6; Kerk i Christus van de heiligen der las dagen. 11.30 uur voorm. Zijlsingel 2: Evangeliecentrum evang. J. Leeflang, 10 uur voorm, Maandag Voorschoterweg Jeugdvakantied« 104 uur. Rela .Hulpdienst Release: Witte Singel tel. 24565 Dag van 2—6 en 7—11 Apotheekdienst LEIDEN Tot zaterdagmor 10.00 uur raadplege men de ei huisarts; daarna tot zondagni 24.00 uur uitsluitend voor spoei vallen dokterstelefoon 22222. Leiderdorp dokter Kemme, Gt straat 2, tel. 44498. Wijkverplegixx Kleij Burggravenlaan 190, Leii Tel. 337733. Voorschoten dokter James, L« seweg 51, tel. 2520. Wijkverplej 2, tel. 2177. Oegstgeest dokter De Ha praktijkadres Wilhelminalaan 2, 51390. kwart eeuw bij Jansenbinders LEIDEN In de kantine van de NV Jansenbinders aan de Roose- veltstraat is gistermiddag de heer P. J. M. van der Werf gehuldigd, van wege zijn 25-jarig Jubileum bij dit boekbindersbedrijf. Assistent-binderijchef v.d. Werf werd allereerst toegesproken dooi de heer A. Kwakernaat, die hem prees om zijn ouderwetse arbeidszin en werkdrift. Hij overhandigde een bedrag onder couvert, mevrouw v.d. Werf ontving een doos zeep in plaats van bloemen, omdat de vakantie voor de deur staat. Bedrijfscommissaris M. Beuken kamp reikte het getuigschrift van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel uit, plus de bijbehorende zilveren legpenning. Namens de "bandzetclub" en het overige personeel sprak de heer J. Verhoeven zijn collega in dichtvorm toe. Binderijchef J. v.d. Water kon het hierna volkomen eens zijn met de eigenschappen die de Jubilaris waren toegedicht. Tot slot voerden nog het woord as sistent-directeur H. de Vries en mej. M. M. Krol, die memoreerde dat de heer v.d. Werf zijn vrouw in het be drijf heeft leren kennen. DEN HAAG fANP» Minister En gels van Cultuur. Recreatie en Maat- j schappelijk werk heeft de definitie ve monumentenlijsten vastgesteld voor de gemeenten Bierum, Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, Haar lemmermeer, Heemstede. Leider dorp, Muntendam. Nieuwolda, Sloch- teren, Usquert en Velsen. Ongelukken op cle weg LEIDEN Op het Schutters! werd gistermiddag een 20-jarig li meisje op de bromfiets aangere door een personenauto. Het kreeg een hersenschudding gekneusde enkel. Op het Galgewater werd gisl middag een 48-jarige voetganger, niet voldoende op het verkeer li ondersteboven gereden door i ser. De man liep een hersensch ding op. In beide gevallen zorgde EHD voor vervoer naar het Aca misch Ziekenhuis. O In de afgelopen nacht werd heterdaad betrapt by een inbraak een café in de Mandenmakersst een 22-jarige Leidenaar. De mi ingesloten in het politiebureau de Zonneveldstraat. Burgerlijke Stand van Leiden Leiden geboren: Cornelia dr. Neuteboom en G. J. van den Wijnand Werner an. v. G. J. Kr... en C. D. Kraijenoord, Cornells Jan v. F. S. Dijkstra en J. A. van B< ren, Gerdina dr. v. G. Cuvelier en M. Wagemaker, Jan Bart zn. v. D. 1 ret en M. V. P. Suyderhoud. Maï Johanna dr. v. C. van Delft en B M. Schouten, ornelis Arie zn. v, de Jong en j. c. Haasnoot, Neeltje Nagtegaal, C. L. W. Ruijs en C. Catlender, F. D. Pinedo en C. P. Rotteveel, H. A. M. Stikvoort en D. Pracht, A. R. Janssen en Y. E. Mil I. Neuteboom en C. Sloos, D. A. v en A. M. Dalema: J. M L. van Vliet, en C. Smit, g. van de Weerdt C. de Jonge, M. C. J. van Pen J. K. Gelderblom, J. J. Hendri G. W. van der Velden, R. H. A. Ven en G. C Vries. J. J. Brussee en H. van Maanen, J. W. Burgerjon J. P. C. M. van der MeiJ, F. W. ter Beek en S. M. Vermeij, W. F. K> Ier en M. H. Wortman, K. Vermeer C. A. Smit, C. L. Hoogvliet en R. navro, G. M. A. van Beynum en E Stuiver, G. J. Bossemeijer en E. len, F. A. J. J. Groot en E. L. H Ottcrloo, J. Laurier en T. Verhagi H. Omlo en S. Mollenbeek, S. L. sche en W. S. Bernard. D. R. wertsz van Reesema en A. A. Everdingen, F. H. Baron Oldrruitenborgh den Bosch. J. M. J. Bekkema. Den Haag De goedkopere siga rettenmerken zullen vijf cent per pakje duurder worden. De sigaret ten van 1,75 gulden zullen echter niet in prijs stijgen. De prijsverhoging vloeit voort uit een voorstel van de minister van Fi nanciën om het Nederlandse ac cijnssysteem aan te passen aan an dere systemen in de EEG-landen. Pakjes van een gulden gaan 1,05 gulden kosten, sigaretten van 1,25 gaan naar 1,30 gulden, en sigarettt van 1,40 en 1,50 gaan respectieveü] 1,45 en 1,55 gulden kosten. Het is niet uitgesloten dat sigaret tenfabrikanten door bij voorbed een goedkopere verpakking te ga£ gebruiken hun goedkopere retten tegen de oude prijs kunnö blijven vex-kopen. De goedkope merken maken procent van de totale verkoop Nederland uit.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2