mman: Palestijnen zijn nu erdreven nieuwe Uw Leidsdi Dagblad 1.65 Bituatie in Belgrado uiterst wazig Libië staakt betrekkingen met Marokko )rdaanse leger bombardeert met fosfor'' mee op vakantie Tientallen Duitsers volgden de roep van Indiase profeet KDAG 15 JULI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 AN (AP, AFP, Reuter) Het Jordaanse leger heeft ven dat het in actie is gekomen tegen de strijdkrachten Palestijnse verzetsbeweging in het noorden van het n deze te dwingen haar bases van de dorpen naar het jid te verplaatsen. Naar mededeling van radio Amman de actie besloten omdat de commando's bij herhaling rouilles hadden aangevallen en de dorpsbevolking lastig gevallen. daring van radio Amman eerste officiële bevestiging svechten in noord-Jordanië lelden dan „routine-inci- paarvan de regeringswoord- l nog van had gerept, noorden bevinden zich on- 000 guerrillastrijders. Jour- de toegang tot het strijd- tzegd. Zij mogen slechts de apporten over de gebeurte- bliceren. Amman heeft niets over verliezen verteld, maar in 1 door de guerrillagroepe- veerd, dat de strijd al hon- ichtoffers heeft geëist. inse regering had eerder nog tegengesproken dat orden van het land bij Dje- ernstige botsingen tussen n Palestijnse guerrillastrij dvoerder moest echter toen >n dat de eenheden die in van Djerasj zijn gelegerd moesten terekken, „nadat n waren geslaagd de com- ie, aanvallen op de bevol- n, uit dit gebied te evacu- verklaarde radio Am- troepen van Koning Hoes- alestijnse guerrillastrijders rdreven uit vijf dorpen in van het land. ;beurd na „storingsacties" idajien en op verzoek van in dat gebied, aldus werd 3000 Palestijnse guerrilla- mden thans verdreven zijn BVinden in de heuvels ten i westen van hun oude ge- vervoer alleen maar mo et behulp van paarden en stijnen hadden dinsdag al H, toen Amman nog over de leg, dat de Jordaanse troe- tscheeps aanvielen met ;hut en tanks, en dat er Palestijnen waren gedood Arafat estijnse leider Jassir Ara- ravond laat uit Caïro naar -Jordaanse grens gevlogen indertijd uit noord-Jorda- eeds zware gevechten wer- Id tussen zijn commando- Koning Hoesseins leger acht. in Caïro een confe- v„u„ad van het Palestijnse congres (parlement)Het radiostation Sawt al- ildde dat hij zich nu be- onze vooruitgeschoven in Deraa", dat bij de grens en noord-Jordanië ligt. riep ook een harde ver van het bestuur van de Bevrijdingsorganisatie aarin de Arabische staten pgeroepen tot een politieke in het bewind van Koning De Palestijnen beschuldig ervan him posten in ,an het land te hebben -jfjjdeerd met o.a. fosforbom- men. Het Jordaanse leger gebruikte in de gebieden van Djeresj en Ajloen pantsereenheden maar alle aanvallen waren volgens de Palestijnse radio tot dusver afgeslagen. In het vluch telingenkamp Gaza, dat onder gezag van regeringstroepen stond, waren alle jongeren gearresteerd en naar de naburige stad Djerasj gebracht. De meeste slachtoffers van de strijd zijn gevallen in het Palestijnse vluchtelingenkamp dat ten zuiden van Djerasj ligt, en waar ongeveer 10.000 mensen huisden. Velen hun ner waren afkomstig uit de strook van Gaza, hetgeen door Israël bezit Egyptisch gebied is. Afgelast De Egyptische regering heeft be sloten het bezoek dat Koning Hoes sein van Jordanië op 23 juli aan Caïro zou brengen naar een latere datum te verschuiven. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken heeft in deze zin een boodschap naar Amman gestuurd. Hierin wordt ge zegd dat de leiders in Caïro Hoessein niet kunnen ontvangen wegens him bezigheden met congresbijeenkom sten van de Arabische Socialistische Unie en met festiviteiten ter gelegen heid van de verjaardag van de re volutie. Er zijn echter aanwijzingen dat het besluit van Caïro echter verband houdt met de nieuwe ge vechten in Jordanië. Marmer uit Australië Australië heeft goede vooruitzichten om één van 's werelds grootste producenten van kwaliteitsmarmer te worden. Ki netic Mining Ltd. heeft rechten op rijke marmerlagen nabij Mount de Courcey op de oude goudvelden van Ashburton, 150 kilometer ten zuid oosten van de kustplaats Onslow, West-Australië. Het marmer komt voor in verschillende kleurschakerin gen, zoals rose, groen, bruin, grijs, purper, zwart en geel. Gevechten in Reggio In Reggio, de Zuiditaliaanse stad die sinds juli vorig jaar door uitbarstingen van ge weld wordt geteisterd, is gisteravond weer gevochten. Een honderdtal jon geren plunderde het kantoor van de Italiaanse socialistische partij en ge bruikte de meubels om in het cen trum van de stad barricaden op te richten. Een 15-jarige jongen werd door een schot gewond. De politie heeft vijftien arrestaties verricht. Oost- en West-Duitsland Oost en Westduitse onderhandelaars zul len maandag in Oost-Berlijn opnieuw bijeen komen om hun besprekingen over verbetering van de betrekkingen tussen de twee Duitse staten voort te zetten. Levenslang voor moord De twee Kroatische ballingen die hebben be kend op 7 april de Joegoslavische ambassadeur in Stockholm, Rolowitsj te hebben vermoord, zijn elk tot le venslang veroordeeld. Conferentie Sadat-Gaddafi TRIPOLIS (DPA) Libië, dat sinds de mislukte staatsgreep van zaterdag in Marokko met dit land op gespannen voet staat, heeft de di plomatieke betrekkingen met Ra bat verbroken. een bericht van het persbureau Mena wordt gezegd dat de regering Tripolis Egypte heeft verzocht haar belangen in Rabat te beharti gen. In Rabat is gisteravond smalend gereageerd op het bericht. Een zegs- citeerde met genoegen een uit- ak van Koning Hassan in een vraaggesprek met Agence France Presse. dat de betrekkingen tussen Libië en Marokko geen werkelijke betekenis hadden. Het Libische persbureau meldde gisteravond van officiële zijde de bevestiging van de arrestatie van de ambassadeur van Libië in Rabat, Joessoef Chibani en diens eerste se cretaris. Een eerdere melding van deze arrestatie door het Egyptische blad Al Achram is door het Marok kaanse ministerie van voorlichting tegengesproken. Koning Hassan van Marokko heeft gisteravond vertegenwoordigers van Egypte, Saoedi-Arabië, Tunesië, Gui- en Perzië ontvangen die hem de gelukwensen kwamen brengen van hun staatshoofden en regeringen met het mislukken van de staats greep van zaterdag. President Sa- dat van Egypte zond Hassan Sabri el Choli als zijn persoonlijke verte genwoordiger. Deze moest twee da gen in Rabat wachten voordat, hij bij de koning werd toegelaten. De afgezant van Saoedi-Arabië. minis ter van Staat Omar Salikaf, werd binnen twee uur na zijn aankomst in Rabat door Koning Hassan ontvan gen. President Jaddaji, voorzitter van de revolutionaire raad van Libië, is gisteren met een gelegatie in Marsa- Matro aangekomen. Hij werd daar ontvangen door president Sadat, die sinds dinsdag in deze aan de grens met Libië gelegen Egyptische stad vertoeft. Een delegatie uit Syrië en uit Soe dan zullen zich later bij hen voegen, zo is woensdagavond in Caïro be kendgemaakt. Hoewel het Egyptische blad Al Achram zegt dat geconfron teerd zal worden over de crisis in het midden-Oosten nemen politieke waarnemers aan dat de werkelijke reden voor de onverwachte bijeen komst een bespreking van de ver slechterde betrekkingen tussen Libië en Marokko is. Organisator Susie, een van de olifanten uit de dierentuin van Indepen dence in de Amerikaanse staat Texas, kreeg het dezer dagen nog al moeilijk: bij het spelen met een grote autoband klapte het ding rond de nek van Susie en zij slaagde er niet in het weer los te krijgen. Tenslotte berustte zij erin, dat de oppassers haar met grote messen te hulp kwamen: zonder zich te verzetten liet zij de band lossnijden en Susie ziet er nu weer bandeloosuit. Verworpen De commissie bui tenlandse betrekkingen van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren twee voorstellen ver worpen die beoogden de Amerikaanse militaire hulp aan Griekenland stop te zetten of althans niet te verhogen tot Griekenland weer een democrati sche bestuursvorm heeft gekregen. De uitslag van de stemmingen over beide voorstellen was 14-12 en 15-11. Admiraal Clark overleden De Amerikaanse admiraal Joseph James Clark is op 77-jarige leeftijd overle den. Admiraal Clark was één van de grote mannen tijdens de oorlog in de Grote Oceaan. Hij was een agressieve en schrandere aanvaller en stond be kend als de „Patton van de Pacific". neraal Medboeh, het hoofd van het militaire huis van Koning Hassan, maar Ababoe, commandant van de krijgsschool in Ahermoemoe, die za terdag met zijn kadetten een aanval op het paleis deed. Dit heeft generaal Oef kir, minister van Binnenlandse Zaken van Marok ko, gisteren verklaard in een vraag gesprek met het Franse blad "Le Monde". Minister Oefkir zei voorts, dat de samenzweerders al een jaar geleden begonnen waren hun plannen te sme den. Alle medeplichtigen zijn nu ge arresteerd en tien van hen zijn te rechtgesteld. De overigen, vooral de kadetten van de krijgsschool van Ahermoemoe waren, aldus de mi nister, misleid. Men had hen in de waan gebracht dat het leven van de koning in gevaar was. Zij zullen dis ciplinair gestraft worden. ADVERTENTIE Uw Leidscb Dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, doof gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantleformullec, dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden, ons niet op te bellen voor opzending of lnho'iding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wij niet e Ate brief verzenden frankeren met 25 ct. Ons HUISADRES is: Naam: 1 Straat: „v. Woonplaats: Kwartaal Wij hebben een Maand doorhalen wat niet van toepassing te* Postabonnement Orm VAKANTIE-ADRES te: plaatsnaam: S.v.p. tn Mokletters. (Bij tijdelijke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet Invullen, maar wel datum le en laatste dag van inhouding). OPZENDEN/INHOUDENdoorhalen wat met verlangd wordt. le dag Duidelijke opcteachten voorkomen teleurstelling. Kosten van opzending/inhouding. Voor Nederland, België en Luxemburg f 1,25 per vakantieperiode. De c Europese landen ultslultena per luchtpost. Kosten f 0,60 per dag. (Van onze correspondent) BONN (GPD) „Als de mens de maan heeft veroverd, is het einde van de wereld nabij. Verza mel dan al uw discipelen en leidt hen naar een veilige plaats. Daar worden jullie verlost". De Indiër R. Paulaseer Lawrie zou bijna 25 jaar geleden het gevoel hebben gehad, dat deze goddelijke bood schap hem werd ingefluisterd en nu is het dus zover. Hij heeft zijn gelovigen bijeen gebracht in het Zuidindiase dorp Gandhinagar. Het optreden van de profeet heeft in eigen land minder deining teweeg gebracht dan in de afgelegen Bonds republiek. Van de zeventig sekte leden, die thans in India hun verlos sing afwachten, komen er namelijk 37 uit West-Duitsland. Zij hebben ter ere van de profeet al het bereikbare kapitaal bij elkaar geschraapt. Twee leidsters van een bejaardentehuis in Obertal (Zwarte Woud) zijn bijvoor beeld met het voor enkele maanden bestemde geld van hun tehuis de "in nerlijke stem" naar Gandhinagar gevolgd R. Paulaseer Lawrie blijkt met fijn zakelijk instinct te hebben aan gevoeld welke bevolkingsgroep bij voorkeur de redding moest worden aangeboden. De 50-Jarige slimmerd heeft namelijk via een Duitse assi- advertentie AARDBEIEN CONFITURE van 1.72 tijdelijk voor ciall 's De situatie in Joego- düup het aftreden van mi- 3e« president Ribitsj ondoor- J er dan ooit. Zijn opvolger is iw'|l BiJeditsJ die tot nu iieet orzitter was van het parle- n Bosnië-Herzegowina. Bije deze week met de con- dut lie. ilomonson lo23 68 voor de kabinetsformatie len. Het is de eerste keer, ii Mand uit de Mohammedaan- Hkingsgroep zo'n belangrijk inneemt. Het nieuwe kabi- =er dan voorheen -ren op de wensen van de zes 'erlijke deelrepublieken en de la' lutonome provincies van de bói lavische republiek. Het aftreden van Ribitsj was geen verrassing, aangezien de grondwetswijzigingen, die vorige week woensdag door het par lement zijn aangenomen de vormin van een nieuwe regering deze zo mer noodzakelijk maken. Door die grondswetswijzigingen wordt Joego slavië een federatie, waarin het hele openbare leven wordt gedecen traliseerd en de deelrepublieken veel meer bevoegdheden krijgen dan vroeger, ten koste van Belgrado en het tot nu toe oppermachtige Ser vië. Vooral op economisch ge bied krijgen ze een vrijwel totale eigen verantwoordelijkheid. Hiermee hoopt men het min derhedenprobleem op te lossen, dat al in de jaren '20 eindeloze span ningen op de Balkan heeft veroor zaakt. De groot zijn altijd de ver schillen in levensstandaard, cultuur en godsdienst geweest. Vooral tus sen de rijke rk Slowenen en Kroa- ten enerzijds en 't onderontwikkel de Russische-Orthodoxe Servië anderzijds zijn de betrekkin gen vanouds vertroebeld door een fanatiek nationalisme. De extreem rechtse Kroatische emigrantenorga nisatie Oestasja, die sinds 50 Jaar vecht voor een onafhankelijk Kroa tië en die daarbij ook voor talrijke moorden, laatstelijk nog op de Joe goslavische ambassadeur in Stockholm Rolovitsj niet terugdeinst heeft in de loop der Jaren alles ge daan om de haat nog aan te wakkeren. Gezien' het centralistische be ginsel, dat tot nu toe het beleid in Belgrado heeft beheerst, moes ten Slowenië en Kroatië bijna 2 pet van hun nationale produkt afstaan aan de armere deelrepublieken Bos nië, Montenegro en Macedonië. Dit zette opnieuw kwaad bloed en ver sterkte nog het streven naar auto nomie. Steeds opnieuw werd erop gewezen dat Slowenië en Kroatië, als ze economisch onafhanke lijk zouden zijn. Binnen enkele Ja ren de levensstandaard van 't wes telijke buurland Oostenrijk zouden kunnen bereiken. Het gemid delde inkomen in Slowenië ligt bij 1000 dollar per jaar, in Montenegro bij nog geen 450 dollar. Door de sterke persoonlijkheid, van maarschalk Tito konden de middelpuntvliedende krachten tot nu toe in bedwang worden gehou den. Maar hij is thans 79 jaar en heeft zelf de kwesteie van zün op volging willen regelen om daarmee een zo groot mogelijke stabiliteit te garanderen. Nu de grondwets wijziging er door is, moet vóór 29 Juli a.s. een staatspresidium wor den benoemd, waarvan 23 vertegen woordigers, evenredig verdeeld over de deelrepublieken, lid zullen zijn. Zolang Tito leeft zal hij dit staats presidium voorzitten. Na zijn dood rouleert het voorzitterschap jaar lijks tussen de leden. Toch heerst in Belgrado en dat niet alleen onder de dogmatici en be roepspessimisten, de vrees dat deze verandering met een gevoelig verlies aan autoriteit gepaard zal gaan en dat Moskou dan z'n kans zal grijpen om een 23 Jaar oude rekening te vereffenen. „De buitenlandse gehei me diensten hebben zich nog nooit zo voor Joego-Slavië geïnteresseerd als in de laatste weken", schreef de zer dagen het Joegoslavische pers agentschap Tanjoeg. Het is een openbaar geheim, dat Russische agenten in Belgrado steeds heftiger ondergronds ageren, dat ze de poli tieke leiders bij de bevolking in dis krediet proberen te brengen, de wraakgevoelens onder de minderhe den zoveel mogelijk aanwakkeren, en over de economische her vormingsmaatregelen pessimistische leuzen in omloop brengen. Tito slaat met alle kracht terug. Hij is bezig de partij van Stalinisti sche elementen te zuiveren en over een paar weken worden er grote manoeuvres in het hele land ge houden. Daarmee wil Joego-Slavië de wereld laten zien, dat het niet van zins is een tweede slachtoffer van de Brezjnew-doctrine te wor den. Is het een voorteken, dat Mos kou ze nog net voor is geweest en zelf sinds twee weken manoeuvres houdt aan de grens met Roemenië en in Hongarije, dus direct aan de Joegoslavische grens? Die manoeu vres staan onder een parool, dat niet kan worden misverstaan, n.l. „Joeg" ofte wel „zuid". stent, de 34-jarige Manfred Meigel, in Zuid-Duitsland zijn leer verbreid. Heilig overtuigd van het naderende einde hebben enkele bejaarden wer kelijk kapitale bedragen (in één geval 79.000 mark, in een ander 90.000 mark) meegenomen naar In dia. Ook verscheidene Jongeren zijn Lawrie's verre roep gevolgd. Terwijl de politie in de Bondsrepu bliek de zaak nog onderzoekt en voor al het Frankfortse vliegveld (uitreis- plaats voor de rijke sekteleden) in de gaten houdt, zond Springers sen satieblad "Bild" reporters naar Gan dhinagar, een afgelegen en armelijk gehucht in de omgeving van Madras. Zij hebben gesproken met Lawrie, die verzekerde dat alle discipelen uit vrije wil naar India zijn gekomen en dat hij hun geld heeft geïnvesteerd om voor onderdak en verdere ver zorging te kunnen zorgen. Op de vraag, wat er gebeurt als de visa der Duitse "gelovigen" over drie maanden zijn afgelopen, ant woordde Lawrie: "Als de Heer dan nog niet is verschenen, moeten zij terug". Bild: "Krijgen ze dan de rest van het geld terug?" Lawrie: "Als er nog wat over is, Ja In de Bondsrepubliek rekent de po litie er in elk geval op, dat de goed gelovige landgenoten, desnoods met financiële hulp van familieleden, over een paar maanden weer alle maal in Frankfort zullen wandelen. Haar interesse gaat vooral uit naar de beide leidsters van het bejaarden tehuis, die het gemeentebestuur van Obertal hebben geschreven: "Wij zijn gezond en wel in Madras aange komen en wachten nu op de andere gelovigen uit alle delen van de we reld". Wight-festival eind augustus Het Isle of Wight Festival krijgt toch een derde editie. Na de teleur stellende vertoning van het vorig jaar verklaarden de organisatoren, dat zij nooit meer een festival van een dergelijke omvang, enkele hon derdduizenden bezoekers, zouden opzetten. De 29-jarige Richard Ros- coe schijnt er nu toch in geslaagd te zijn om een groots opgezet festival op het eiland te organiseren. Als data zijn .vast gesteld 27, 28 en 29 augustus. Roscoe moet nog kie zen uit twee geschikte terreinen op het eiland van elk 80 hectare. Namen van de groepen, die naar Wight zullen komen zijn niet be kend gemaakt. Wel heeft Roscoe verklaard dat in Amerika, Canada en Japan, via gesloten televisiecir cuits, het festival in kleur te volgen zal zijn. „Het idee achter dit festi val is", aldus Roscoe, „zoveel moge lijk Jongeren uit de hele wereld een gebeurtenis als dit te laten meebe leven". Vandaar de stunt van de te levisie-circuits. De Nederlandse Spoorwegen zal voor het festival speciale kaartjes verkopen. Voor 159 gulden brengt de Spoorwegen festi- valsgangers naar Wight, inclusief de bootreis, lunchpakket en ticket voor het festival.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9