Orde in het milieubeheer Beernink: "Je doet het nooit Conflict tussen buurtbewoners en Turken Dr. Stuyt (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) n: Prinses Armgard werd geholpen door magnetiseur KERKNIEUWS Oud-minister rustend op Vlieland: Leiden moest VVD er houden DONDERDAG 15 JULI 1971 LEIDSCH DAGBLAD M!°el in? DEN HAAG (ANP) „Versplintering van krachten kun- ien wij ons op het terrein van de milieuhygiëne niet veroor- oven", zo heeft de nieuwe minister van Volksgezondheid en lilieuhygiëne dr. Stuyt gisteren verklaard. Hij zei op een pers- onferentie in Den Haag dat hij daarom bij de kabinetsforma- ie uitdrukkelijk de coördinatie van het milieubeheer voor zich leeft opgeëist. De zorg voor de milieuhygiënezijn bestemd. De minister streeft >t beginnen in je directe omge- naar een mentaliteitsverbetering op ig, zoals het niet weggooien van dit punt. Binnenkort zal ook een uilnis op plaatsen, die er niet voor nieuwe regeling over het strafbaar in stellen van het opzettelijk weggooien van afval bekend worden gemaakt. Di-. Stuyt staat niet afwijzend te genover acties uit de bevolking tegen de milieuvervuiling". Spontane acties moeten we steunen, de bevolking moet meer inspraak krijgen bij de klachten over de milieuhygiëne". Drugs HAAG Er is grote dei- og ontstaan over de rol die de :hedese magnetiseur (pijnver- hter door handoplegging) Gerard oiset Jr. heeft gespeeld in de we- vóór het overlijden van Prinses mgard, de moeder van Prins rnhard. 17,5,1 n woordvoerder van de Rijksvoor- 15<- ïtingsdienst deelde gisteren mee: Armgard had in de laatste ken van haar leven erge pijn. Met deweten van haar dokter is toen Diset te hulp geroepen. Eerst werd heer Croiset sr. de helderziende uit ^-fecht, benaderd, maar die meende zijn in Enschede wonende zoon magnetiseur grotere gaven had meer zou kunnen doen". „Croiset jr. is toen in de laatste weken verscheidene malen bij Prinses Armgard geweest. Maar dat Prins Bernhard op Croiset's advies van de Bilderbergconferentie uit Amerika overhaast naar Nederland is terug gekeerd, omdat Croiset het overlij den van de prinses had voorzien, is onjuist". De deining om deze zaak is ont staan na beweringen van Croiset jr. in de VARA-radiorubriek Dingen van de Dag. Het tweede kamerlid A. L. ter Beek (PvdA) wil vandaag aan de minister president en aan de minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, de schriftelijke vraag voorleggen of het juist is, dat leden van het ko ninklijk huis „contacten onderhou den met de helderziende Gerard Croiset jr." „Kunnen de ministers meedelen in welke hoedanigheid de heer Croiset deze contacten onderhoudt of heeft onderhouden en kunnen de ministers tevens meedelen welke de aard en de frequentie van deze contacten is of is geweest", aldus de heer Ter Beek. Hij zal er ten slotte naar informe ren of mag worden aangenomen dat deze contacten 'n louter particuliere aangelegenheid van de leden van het koninklijk huis zijn en of tevens mag worden aangenomen dat hier bij de wet op de uitoefening van de geneeskunst niet is overtreden. De nieuwe minister van Volksge zondheid zei, dat hij zeer uitgespro ken ideeën heeft over het drugpro bleem, maar dat hij er zich nog niet over wil uitlaten. Dr. Stuyt wil eerst met zyn collega van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk praten en weten hoe de minister van Justi tie erover denkt. „Drugs is een drin gend probleem. Ik zal het beslist niet op de lange baan schuiven", aldus de nieuwe minister. Verpleegkundigen Het tekort aan verplegers en ver pleegsters vindt dr. Stuyt „een be droevende zaak". Hij ziet het als een gebrek aan idealisme en is benieuwd wat daar de oorzaken van zijn. Vreemd vindt de minister het. dat de materiële voorzieningen zijn ver beterd, maar dat desondanks het aantal verpleegsters terugloopt. De oorzaken zijn, zo zei de minister „bijzonder complex". Minister Stuyt kon nog niet zeg gen op welke wijze de nieuwe rege ring het eigen risico voor zieken fondsverzekerden in gaat voeren, dat bij het regeerakkoord is overeenge komen. De nieuwe minister toonde zich een groot voorstander van het eigen risico, alhoewel hy tegen de term zelf bezwaar heeft. Hij spreekt van een „eigen bijdrage van de verzeker den". De eigen bijdrage is z.i. „een wapen tegen een onbeperkt beroep doen op de artsenstand". Vele artsen worden overbelast, omdat men te snel een arts raadpleegt, aldus mi nister Stuyt. Door overbelasting zal de huisarts ook wel eens te gemak kelijk doorverwijzen naar een spe cialist. De bedoeling van de „eigen bijdra ge" is een eind te maken aan het steeds maar stijgen van de zieken fonds-premies. De minister zei dat hij niet verwacht dat de totale uit gaven voor de gezondheidszorg er in belangrijke mate door zullen worden beïnvloed. Minister Stuyt zei nog niet te we ten voor welke medische uitgaven een „eigen bijdrage" van de verze kerden zal worden verlangd. De me ningen lopen hierover zeer uiteen. In dit verband merkte hij op dat de zaak opnieuw op de helling moet. De minister van Sociale Zaken zal zoals tot dusver de financiële kant van het ziekenfondswezen on der zich nemen, omdat de premie een belangrijke rol speelt in het to taal van de sociale voorzieningen. De inhoud van het ziekenfondspak ket is echter onder de verantwoor delijkheid van de nieuw ingestelde minister van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne. DEN HAAG Honderden buurt bewoners hebben evenals dinsdag gisteravond dreigend voor een huis in de Haagse Netscherstraat gestaan, uit protest tegen de houding van de Turkse huiseigenaren tegenover en kele Nederlandse bewoners van het huis. Van de door de Turken be woonde etage werden de ruiten inge gooid en de voordeur werd bescha digd. De politie heeft in de loop van de avond enkele charges uitgevoerd, na dat met stenen en brandbommetjes naar politieauto's was gegooid. De buurtbewoners zijn in opstand gekomen naar aanleiding van een krantebericht, dat de Turken probe ren de Nederlandse bewoners het huis uit te krijgen. Zij zouden de Neder landers met allerlei pesterijen het le ven zuur maken. De Nederlandse bewoners van de tweede etage, het gezin Lugtigheid, zitten nu op een camping in Heer- hugowaard. Mevrouw Lugtigheid durft niet naar huis. De Turken zouden de waterleiding hebben afgesloten, post hebben verscheurd en regelmatig hebben gezegd, dat het gezin moet "evacueren". Het Werkverband Huisvestingsnood, dat zich met deze zaak bezighoudt, vindt het optreden van de buurtbe woners niet juist. "De hoofdschuld ligt niet bij de Turken, maar bij de huizenhandel, die dit soort situaties in de hand NED. HERV. KERK Beroepen te Blauwkapel-Groene- kan J. Catsburg te St. Maartensdijk; te St. Annaland P. M. Breugem te Barneveld; te Scherpenisse J. van Vliet te Nederhemert; te Uitwijk- Waardhuizen W. B. Harlaman, kan didaat te Vlaardingen. Aangenomen naar Colijnsplaat E. G. Boesenkool te Ommelanderwijk- Meeden, die bedankte voor Hooge- GEREF. KERKEN Beroepen te Warffum H. Hoekze- ma te Koog aan de Zaan. GEREF. KERKEN VRIJG. BUITEN VERBAND Aangenomen naar Oost-Flevoland G. Mul te Deventer, die bedankte voor Arnhem. werkt", aldus de secretaris, G. J. Weyland. Het grote probleem is volgens de heer Weyland dat de woningnood toeneemt, maar er tegelijkertijd steeds meer buitenlandse arbeiders naar Ne derland komen. "Daar zit de frictie, het conflict, ingebouwd", zegt hij. Het afgelopen halfjaar en vooral de laat ste twee of drie maanden werden in Den Haag tamelijk veel huizen in huurkoop aan buitenlandse arbeiders verkocht., Het gaat vooral om één of twee grote huizenhandelaren, die volgens de heer Weyland "heel goed weten dat er conflicten komen als buiten landers panden met Nederlandse huurders erin kopen. De Turken zijn te weinig op de hoogte van onze huurbescherming en dan zijn er nog de taalbarrière en culturele verschil len". Doorgereden na botsing DEN HAAG Een 52-Jarige au tobestuurster die in Bodegraven in de Willemstraat een daar geparkeer de auto aanreed en er vervolgens van door ging, had daar een merkwaar dige motivering voor. „Ze hebben mijn auto ook al eens een keer aangereden en zijn er toen ook vandoor gegaan", aldus haar in formatie. „Dan kon verdachte zelf weten, hoe onaangenaam een derge lijk optreden is", zo bekeek de offi cier van Justitie bij de Haagse poli tierechter de zaak. Verdachte had bij het keren in ge noemde straat, toen zij achteruit reed, de andere auto geraakt. Ze reed weg, doch iemand had het auto nummer genoteerd en zo kon de, politie al vrij spoedig de slechte au tobestuurster opsoren. „Een aanrijding kan iedereen ma ken, maar dan stiekum proberen er vandoor te gaan, dat maakt de zaak er heel wat slechter op", constateer de de officier. Voor de aanrijding vorderde hij f 50 boete, doch vanwege het door rijden f 150 boete en omdat verdach te nog niet eerder is veroordeeld, nu nog voorwaardelijk drie maanden intrekken van het rijbewijs met proeftijd van twee jaar. De rechter veroordeelde conform die eis. neer okers Vlieland, dinsdag, twaalf uur 's middags. "Dag heren, een goe de reis gehad? Laten we binnen gaan zitten.we kunnen kiezen uit de televisiezaal, de lounge of de ping-pongzaal". Oud-minister Beer nink is als elke vakantieganger: ontspannen, vriendelijk, gebruind, Zijn neus is geschilferd. Beige col trui, kakiebroek, blauwe schoenen. Even later, in de lotuige van 't strandhotel. Beernink laat sigaret ten aandragen en drank. Hij drinkt [OTTERDAM Ondanks anti- kcampagnes komen er steeds rokers. Het sigarettenverbruik West-Europa en in Amerika stijgt steeds. Dit zei de president-di- eur van A. L. van Beek NV, een 'akgroothandel, gisteren op de Ddeelhoudersvergadering in Rot- dam. rig jaar rookten de Nederlan- ruim twintig miljard sigaretten het ziet er niet naar uit dat het jaar minder wordt. Nederlandse tabaksindustrie werkte voor deze sigaretten vo- jaar twintig miljoen kilo tabak, gen miljoen kilo kerftabak werd •ruikt voor sigaren en pijptabak op kleine schaal voor Uimtabak. Het roken van sigaren blijft de ltste Jaren in Nederland vrijwel 'ijk, met een licht dalende tendens hoeveelheid verwerkte tabak, komt doordat de sigarenrokers vragen om kleinere si- eeds ren. Het ziet er naar uit dat Neder - in de komende jaren weer Eer tabak naar Europa zal gaan fwerken. "Er komt nu weer Ja- lanse tabak naar Europa en er is zekere directe handel in tabak 'tstaan tussen Indonesië en Neder ig De heer A. L. van Beek en zn., tecteur van de Rotterdamse maat- achtte het overigens vol- rekt uitgesloten dat Nederland Eer, zoals vroeger, de grote West- "ropese markt krijgt voor de han- El in Indonesische tabak. Door Frans de Lugt een glas Berenburg, een donker kleurige Friese Borrel." Op Vlie land vind je een grote mate van rust", zegt hij, "ik ben er al voor de achtste keer". Lukt het u om anoniem te blij ven?" Volstrekt niet, maar dat deert me niet". Voor de lunch maken we een wandeling over het (schone) strand van Vlieland. Zonneaanbidders kij ken de ex-bewindsman van Bin nenlandse Zaken na. Beernink is er aan gewend. En Vlieland kent zijn excellente bezoekers: Udink, Veringa, Klompé, Bakker, Van Veen en ook Biesheuvel zijn er de afge lopen jaren geweest. Gok Strandhoteleigenaar Beekman ver klaart: "Een oase van rust hier. Weinig auto's. En het weer is hier nooit een gok. Statistisch is het uit gezocht: de minste regen en de meeste zon". Beekman zou voor zitter van Vlielands VVV kunnen zijn, opperen we. Hij bevestigt dat hij die voorzitter is. Na de lunch (pannekoek) zegt Beernink dat het hem bijzon der makkelijk valt het minister schap van zich af te zetten: "Ik heb vijfentwintig jaar in de poli tiek gezeten. Toen ik vier Jaar gele- den minister werd, heb ik welover wogen besloten dat het daarna afge lopen zou zijn. Emotionele facto ren spelen geen rol. In mijn leven heb ik al verschillende veranderin gen meegemaakt. Kom Je in een nieuwe situatie, dan moet je die gewoon onder ogen zien". Op 61-jarige leeftijd is mr. H< en driks K. J. Beernink via gemeente secretaris (van Rijswijk), politiek leider van de CHU en het minister schap van Binnenlandse Zaken weer ambteloos burger. "Er komt wel weer wat", zegt hij. "De Raad van State? Ik ken er geen enkele vacature. Liefst zou ik een advise rende functie voor juridische aange legenheden krijgen in één of ander bedrijf. Van mijn ambtelijk leven heb ik de laatste bladzijde omge slagen, een deel II zie ik zo hard niet zitten". Is 61 jaar te oud voor de poli tiek? Beernink: "Je moet rekening houden met het feit dat je in de loop van de paren standpunten bent gaan innemen die je niet zo gemak kelijk meer los laat. Het genera- tieverschil gaat langzamerhand 'n rol spelen. De Tweede Kamer is duidelijk van een jongere genera tie". Een voorbezld van zo'n standpunt: inspraak. "Ik vind het best als men dat wil .Maar ik vind het bij voorbeeld onjuist als de raad. een burgemeester zelf wil aanwijzen. Mijn standpunt is, dat een burge meester niet te zeer afhankelijk mag zijn van degenen die hem naar voren hebben gebracht. Al zie ik het er helaas van komen dat het die kant uitgaat". Vis Een paar maanden geleden de monstreerde Beernink dat hij aan die ontwikkeling niet wenst mee te werken. Leiden kreeg de WD-er Vis als nieuwe burgemeester, ter wijl de raad voorkeur had uitge sproken voor een kandidaat van de Partij van de Arbeid of D '66. Een voorkeur die de steun kreeg van de commissaris van de konin gin in Zuid-Holland. Beernink: "Leiden had 'n burge meester van de VVD, en het was een standpunt van het kabinet dat het zo moest blijven. Die partij ligt percentueel toch al achter in het burgemeesterskorps. De Raad ging er sterk tegenin. Maar bij navraag is mij nooit gebleken dat geen en kel klagend raadslid de heer Vis ooit persoonlijk had ontmoet". Beernink had te maken met pe nibele kwesties als Amsterdam (Van Hall), Ridder Van Rappards Ambteloos optreden in Gorkum, roerige toe standen rondom 't bezoek van Soe- harto, de aanslag op de ambts woning van de Indonesische ambas sadeur (door Ambonezen). Hij zegt: "Ik heb er geen minuut min der om geslapen. Altijd acht uur per dag". Mevrouw Beernink wordt er bij geroepen om te bevestigen dat haar man doorgaans om twaalf uur naar bed gaat en om één minuut over twaalf slaapt. Beernink: "Als je in heel gevoelige en tere kwesties een beslissing hebt geno men, moet je daar achter blijven staan. Je moet wel eens hard ziln. Niet nazeuren". Bent u in die moeilijke Ambone- zenperiode wel eens bedreigd ge weest? B: "Later. De Ambonezen heb ben het mij bijzonder kwalijk ge nomen dat ik een maatregel nam, die, ik moet het eerlijk toegeven, in strijd was met de wet. Op de dag van Soeharto's bezoek heb ik hun verboden in Den Haag te ko men. Het was een persoonlijke be slissing van mij. Ik ben er van overtuigd dat het een goede maat regel is geweest. We mochten geen risico's lopen. Hier was heel duidelijk sprake van een noodsi tuatie". U heeft persoonlijke bewaking gehad. "Een maand of drie, ja. Ik had daar niet om gevraagd, maar de autoriteiten wilden dat. Bang ben ik geen moment geweest". Heeft u het ministersambt geen seconde een hondebaan gevonden? B: "Nee-nee. En het ligt er maar aan van welke kant je het bekijkt. Ben je gevoelig voor kritiek en laat je het geweldig op je in wer ken, dan ben je weg. Je moet de betrekkelijkheid leren zien. Pak in het buitenland een krant.je leest geen woord over je eigen land, laat staan over je eigen departe ment. Het leven gaat voort, Je moet afstand weten te nemen". Machteloos Persoonlijk heeft Beernink naar hij zegt de krappe financiële situa tie van de gemeenten en de gerin ge uitbreidingsmogelijkheden voor de politie het moeilijkst gevonden. "Je hebt het gevoel dat verbete ringen dringend noodzakelijk zijn, maar zonder geld sta je machte loos". Voldoening heeft hij over zyn wet gevende arbeid. Er wordt een onaf scheidelijke sigarendoos open ge daan. Op de bodem staan zijn wetswijzigingen en nieuwe wetten opgekrabbeld. We moeten toege ven, het is een hele lijst. Al is die volgens vele van zijn kritici niet lang genoeg. "Het klinkt gek", zegt Beernink, "maar Kamerleden zouden in tien groepjes van vijftien eens een tijd je cursus moeten krijgen over de departementen. Je hebt als Kamer lid soms een heel verkeerde kijk op de zaken. Vroeger dacht ik dat ministers alles wisten. Maar voor de details drijf je op je ambtena ren-apparaat". Over de reputatie van ambtenaren (lui)"Dat komt door de vorige Ezel Hoe denkt u dat "het volk" u zag? Zoals met alle antwoorden komt het zonder aarzelen: "Ik zal be hoord hebben tot de minst populai re ministers, denk ik. Je moet op Binnenlandse Zaken wel eens im populaire maatregelen nemen. Het is als met die vader en die zoon die een ezel gingen kopen op de markt". "Ze gaan er mee naar huls, de vader op de rug van die ezel, de zoon loopt er naast. De voorbijgan gers zeggen: wat een ontaarde va- des is dat om zijn zoon te laten lo pen. De vader trekt zich dat aan, en de zoon mag op de rug van de ezel zitten. De voorbijgangers: wat een slechte zoon, om zijn oude va der te laten lopen. Toen gingen ze met z'n tweeën op de rug van die ezel zitten. De voorbijgangers schol den hen uit voor dierenbeul Van narigheid zijn vader en zoon er naast gaan lopen. Sakkerloot, zei den de mensen, wat zijn dat een dwazen. Tenslotte gingen ze de ezel met z'n tweeën dragen. De voorbijgangers lachten zich naar, zoiets stoms hadden ze nog nooit gezien". Beernink verzucht: "Ik wil maar zeggen het is nooit goed hoe je het ook doet".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7