aard-actie van '69 heeft zezin D huldigde J. C. Bronk niet geholpen Etakx Overneming van aandelen Binnenhof/Leidse Courant BALLY DAF-OAC LD in vier daagse Lezers schrijven Groen en chemie PV Warmond Schoenen /iet kenmerk' t^uy ku/a.Cite.i'L van Daten ijNDERDAG 15 JULI 1971 BEDRIJFSLEIDER 25 JAAR IN DIENST Sijthoff handhaaft katholieke karakter (EIDEN Twee jaar geleden, zomer van '69: bewoners van Leidse Waardbuurt onderne- n protestacties om de aan- iht te vestigen op de krotten irin zij wonen. Er verschijnen voerige stukken in de kranten zelfs Brandpunt toont belang- lc)ling door een dag lang opna- te maken, al komt daar nooit van op de tv. re zijn nu twee jaar verder, de %rd is wat uit het nieuws ge kt. Er is daar behoorlijk met de ershamer gezwaaid, velen uit die •ringsbuurt zijn naar andere wij- verhuisd. Maar nog steeds wo- er mensen in omstandigheden, konen wor- Don, lier stee, g xt Leicie.ro een moker achter de deur staan. Je moet blijkbaar eerst moord en dood slag plegen om te worden gehol pen". Voorstelbaar De reacties zijn voorstelbaar. Twee jaar geleden heeft mevrouw Bronk haar deur opengesteld voor de burgemeester en wethouder, buurtjes heeft zij zien wegtrek ken maar zelf zit ze nog in een huisje waar praktisch niet in te leven valt. Zo lang 't laatste krot in de Waard nog overeind staat, zo lang zullen de mensen daar verbitterd blijven, zich getergd voelen door een maatschappij die hen in dergelijke omstandigheden laat zitten. En af en toe doet zich dan zo'n wanhoopsreactie voor van mensen die geen andere uit- I weg zien. I Linksmevrouw Bronk bij haar „aanrecht". De gootsteen staat los op twee blokken hout, het raam kan niet meer dichtde siar.k vav. de wc doet je er af en toe vluchten, maar toch staat het huisje nog als „bewoonbaar" te boek. Midden: muizen en ratten hebben overal gaten in de muur geknaagd. Rechts: Op zolder staan twee stapelbedden, tegen het van het vocht uitgeslagen dak aan. Het is er zo tochtig dat de kinderen beneden slapen, Wim (13) zelfs bij zijn moeder in bed. (Foto's Holvast) «Jut LEIDEN Volgende week de Nijmeegse vierdaagse, een wandelfestijn, waaraan ook veel wandelaars uit Lei den en omgeving deelnemen. Het Leidsch Dagblad wil ver- .n slag doen van de bevindingen en ervaringen van die deel nemers uit de Leidse streek. Daarom gaat een verslagge- votr oer twee dagen het parcours ..urn PP: woensdag en donderdag. 1 Hij hoopt veel wandelaars te ontmoeten. Omdat hij hen niet allemaal kent, zal hij zich voor hen herkenbaar maken. Hij is langs het par- eours ie vinden in of bp een V „lelijke eend"die duidelijk de „kentekens" van het Jeidsch Dagblad draagt. Het is ook mogelijk tevoren ^Idf intact op te nemen met onze verslaggever Dat kan schriftelijk of telefonisch met de stadsredactie. Onze vier- daagse-ver slag gever is Henk de Kat. In het LD van 8 juli wordt be richt dat in Leiden slechts op zeer beperkte schaal gebruik wordt gemaakt van chemische bestrijdings middelen. Dat houdt dus in dat er wèl gebruik van wordt gemaakt. In secticiden en fungiciden zouden niet gebruikt worden, d.w.z. niet van ge meentewege. De gemeente kan dus nog een stap verder gaan: volledige afschaffing van alle bestrijdingsmid delen. Het verdient misschien aanbeveling, de werklieden die tot nog toe belast werden met de chemische bestrijding „op zeer beperkte schaal" van wat in de volksmond onkruid heet, er voortaan met een eerlijke schoffel op uit te sturen. Het werken hiermee zal tussen de straatstenen wel de nodi ge moeilijkheden opleveren, maar daar behoeft men niet zo zwaar aan te tillen. Ten eerste wint het asfelt nog steeds terrein, ook in Leiden; ten tweede zorgt het verkeer voor de nodige bestrijding: wie ziet ooit gras groeien tussen de stenen van pak weg de Hoge Rijndijk? Ten derde kunnen voornoemde werklieden wel licht meer arbeidsvreugde vinden in het oude handwerk dan in het sle pen met een tank (wagen) en een gifspuit; ten vierde enz. Het kost natuurlijk meer (overtol- De heer en mevrouw Bakx tijdens de huldiging geflankeerd door LD-directeur G. Koopman (links) en oud-directeur E. A. E. van Dishoeck. (Foto Holvast) LEIDEN Vandaag viert de heer J. C. Bakx zijn vijfentwintig jarig jubileum bij het Leidsch Dagblad. Hij is als handzetter be gonnen en maakte carrière tot chef van de zetterij en assistent bedrijfsleider. Vanmorgen is hij in de kantine in de kring van het personeel gehuldigd. Directeur G. Koopman roemde het vakmanschap van de jubilaris en bracht hem dank voor het vele, dat hij voor het LD heeft gedaan. Hij bood de heer Bakx een geschenk on der couvert aan. Mevrouw Bakx werd met de aanbieding van een boeket in de hulde betrokken. Verder voerden het woord waarne mend hoofdredacteur C. J. Rotteveel namens de redactie, personeelsvere niging-voorzitter J. Melkert, mevr. R. van der Meer-Peeneman namens de teletype-afdeling en bedrijfsleider O. Croiset, die zijn waardering en die van het technisch personeel over bracht en het vakmanschap van de jubilaris illustreerde met het feit, dat deze de beste cijfers haalde bij een hogere kadercursus in het gra fisch bedrijf. De heer en mevr. Bakx kregen verscheidene geschenken aangebo den. De Jubilaris sprak een dankwoord. Leidsters voor Welfare-werk VOORSCHOTEN Het welfare- wex*k waarvan mevrouw Pronk sinds twee jaar leidster is, zou best nog wat assistentie kunnen gebruiken. Dit vrijwilligerswerk, dat in vele Voor- schotense huisgezinnen een paar ge zellige uurtjes brengt heeft nog onge veer vijf mensen nodig die voor een zieke wat tijd af willen staan. Het niet op de hoogte zijn met handen arbeid is geen probleem wat 23 sep tember begint een cursus (1 avond in de week) waarbij men alle ma terialen leert kennen. Het telefoon van mevrouw Pronk is 5897. lige?) energie. Groen dat (toch weer) opkomt na „op zeer beperkte schaal" bestreden te zijn met che mie doet denken aan de Softenon- kindertjes van enige jaren terug: krom en verdraaid, kortom: ver minkt. Toén waren de protesten niet van de lucht. Een verminkte distel is in wézen hetzelfde. H. F. M. ten Bensel Roomburgerweg 15 Leiden. DEN HAAG 'LEIDEN Het Haag se dagblad Het Binnenhof en de Leid se Courant blijven bestaan en behou den hun katholiek karakter. Dat staat in het gisteren gepubliceerde "be richt" van Pierson, Heldring en Pier son en de Nederlandse Credietbank over het bod van het Haagse Sijthoff- concern aan de aandeelhouders van Binnenhof en Leidse Courant tot overneming van hun aandelen tegen een bedrag in contanten. De totale overnamesom bedraagt f 3.099.825, hetgeen nagenoeg over eenkomt met het zichtbare vermogen van Westerpers per ultimo 1970. Hoewel er aanmerkelijke stille reser ves schuilen in het on roerend goed en het machinepark, werd anderzijds in overweging genomen, dat stille reserves slechts dan geheel tot hun recht kunnen komen, als de ver- wahete winstcapaciteit met het ver mogen in overeenstemming is. Dit is echter niet het geval. Het geplaatste aandelenkapitaal van Het Binnenhof bedraagt f652.500. Het bod van 337 pet. vertegenwoor digt derhalve een waarde van f 2.198.925. Het bod van 2100 pet op het geplaatste aandelenkapitaal van De Leidse Courant ad f 42.900 vertegenwoordigt een waarde van f 900 900. De verhouding tussen beide over namesommen is nagenoeg gelijk aan de verhouding waarin Het Binnenhof en De Leidsche Courant participeren in het kapitaal van hun werkmaat schappij, Westerpers N.V.. Verlies Het verlies over 1970 ontstond doordat de stijging van de omzet met 8,6 ioct. werd overtroffen door een kostenstijging van ruim 17 pet, vooral veroorzaakt door toenemende LEIDEN Het rijksmuseum voor Volkenkunde wil ook ouders van kleine kinderen in de gele genheid stellen het museum rus tig te bezoeken. Daartoe is deze j zomer op proef een crèche inge richt, die elke middag draait. Twee kleuterleidsters houden de I kinderen bezig en er is een schat aan speelgoed ter beschikking. Landelijk gezien is het niet nieuw, maar het is wel een Leidse noviteit. (Foto Holvast) personeelskosten en door hogere fabrikage-, verkoop- en expeditie- kosten als gevolg van de introduktie van een nieuwe uitgave. De resul taten over het eerste kwartaal 1971 zijn tegengevallen door het achter blijven van de advertentie-inkom steen Sterke kostenbesparingen zul len alleen mogelijk zijn door integra tie binnen een samenwerkingsver band. Alle uiterlijk op 31 augustus 1971 aangeboden aandelen zullen worden aanvaard, mits op die datum ten minste 67 pet per uitstaande aan delen in beide over te nemen ven nootschappen zijn aangeboden. De raad van commissarissen en de directie van Het Binnenhof als mede de raad van commissarissen en de directie van de Leidsche Cou rant staan in het belang van de continuïteit van de onderneming volledig achter het bod van Sijthoff Pers. Sijthoff heeft het voornemen het eigen karakter van de dagbladen te handhaven. Daartoe is een regeling getroffen omtrent het opmaken van een bindende voordracht voor de be noeming van de hoofdredacteur door een stichting, waarin alleen niet op een andere wijze aan Sijthoff Pers verbonden katholieke personen zit ting kunnen hebben. Het samengaan zal geen ontslagen ten gevolge hebben. Het aantal per soneelsleden bedraagt 295 De redac tiecommissie van de door Westerpers en Sijthoff Pers uitgegeven dagbla den hebben verklaard zich met deze ontwikkeling te kunnen verenigen. WARMOND De postduivenvere niging Warmond hield een wed vlucht vanaf Vilvoorde voor ou de duiven. Uitslag: 1, 4, 7. A. van der Drift; 2, 3, 6 L. Zuiden, 5, 10. A. avn Noord, 8 J. Colsen; 9. H de Koekkoek. De vlucht van Orleans over 518 km verliep zeer gunstig voor 1, 5. A. Oostdam 2. 9, A. van Noord 3. 4, J. den Dunnen 3, 4, 6, 8. B. ter Beek 7. J. Colsen 10 H. de Koekkoek. IEDERE ZATERDAG bij ons DAF-cenlrum Leiden Verdamstraat 6, telefoon 23041 Hoogerbeetsstraat 6, Telefoon 50330 den genoemd, die anno 1971 nog mensonwaardiger zijn. Eén van hen is mevrouw Bronk, die met haar vier zoons Rinus (20). Hannes (18). Corrie (16) en Wim (13) op de Oranjegracht nummer 63 woont: hetzelfde huisje, waar twee jaar geleden burgemeester v. d. Wil ligen en de toenmalige wethouder van huisvestingszaken mevrouw Den Haan-Groen in het heetst van de Waardactie hoofdschuddend een bezoek aan brachten. De burge meester toen tegen mevrouw Bronk: "Mevrouw, ik heb bewondering voor u, omdat u het hier zo lang uit houdt". Een opmerking die zich laat in denken. Mevrouw Bronk: "Dit huis is nog erger dan een varkenshok. Varkens liggen nog schoner en heb ben de dierenbescherming nog die voor ze zorgt. Maar hier laten ze een gezin kreperen. Wat heb ik dan aan een bewonderende opmerking?" Er mankeert veel, zo niet alles, aan haar huis. De wc heeft geen stortbak, de drek komt soms het bin nenplaatsje op. De ratten spelen achter het behang, kleedjes en kas ten moeten de gaten aan het oog ont trekken die zij in de muren hebben gevreten. Op zolder staande kun Je zó de blote hemel zien. vocht- en schimmelplekken tekenen zich over al af. De enige oplossing is een an der huis. Mevrouw Bronk: "Je pro beert het netjes te houden, maar je hebt het nog niet opgeruimd, of het is weer een gribusstal. Op zo'n ma nier méken ze een mens toch a-so ciaal?" Mevrouw Bronk heeft zware bron chitis, één van haar zoons ook. De andere zoons hebben last van zwa re exceem of zenuwontstekingen. Al lemaal door het huis, zegt mevrouw Bronk, die haar bed moet delen met de net 13 jaar geworden zoon Wim: „dat kén toch niet langer zo?" Sinds juni vorig jaar betaalt me vrouw Bronk geen huur (f 8,65 in de week) meer. „Ik heb vroeger altijd trouw betaald en nooit huurschuld gehad, maar nou kunnen ze op z'n Hollands gezegd doodvallen. Ik wil huis en niet voor een varkenshok". Van de gemeente heeft mevrouw Bronk al enkele malen een aange tekende aanmaning ontvangen: "die heb ik zo verscheurd, dat mag je best weten. Laten ze maar hier heen komen om te informeren waarom ik niet betaal". Pas heeft mevrouw Bronk van de gemeente een brief gekregen, waarin werd gedreigd dat zij deze week haar huis uit zou worden gezet als ze haar 500 gulden schuld niet zou inlossen: "Maar als ze hier één voet over de drempel zetten, sta ik niet meer voor de gevolgen in. Ze denken zeker dat ze met een weduwe alles kunnen doen, maar ik heb nu

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3