EIDSCH DAGBLAD Gevaar voor getto-vorming Arrestaties voor rust bij bezoek vorstin I0C0LADE MELK vandaag ixclusief luwelijk ti jonden Prof. Steiginga waarschuwt voor vlucht uit de stad Winderig Veluwe gaat Rijnwater zuiveren IN INDONESIË Malta boos op Londen TWEE DODEN BIJ BRANDEN (§ud teuws gericht 1 maart 1860 DONDERDAG 15 JULI 1971 No. 33451 teur: G. Koopman dredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (bjj vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,36 Witte Singel L Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur) UTRECHT (ANP) Het gevaar van een zekere getto-vorming'' in grote agglomeraties, ook in ons land, wordt in de hand gewerkt door ontwikkelingen als de lang zame vermindering van de waardering voor bestaande woonwijken, de ontvolking der oude binnensteden, de hoge kosten van de nieuwbouw, de in verschillend opzicht on doorzichtige verhouding tussen huur en inkomen en de ontoereikendheid van de subsidiëring van de woningbouw voor de lagere inkomensklassen. Honderden toeschouwers waren toegestroomd toen gis- \n in de Engelse hoofdstad het huwelijk werd gesloten sen de 36-jarige graaf Alexander van Tunis, zoon van de de Tweede Wereldoorlog bekende Britse veldheeren de jarige Hilary van Geest, de enige dochter van de uit Ierland geëmigreerde bloembollen-, groenten-, en fruit- gnaat John van Geest let huwelijk werd ingezegend in de exclusieve, historische el van St. Margaret in de Westminster Abdij. Hilary droeg eenvoudige wit-zijden bruidsja-pon en haa)r boeket be nd uit witte rozen. nder de ruim zeshonderd gasten die de huwélijksplechtig- ii bijwoonden, was de bejaarde Prinses Alice, oud-tante Koningin Juliana. adat de Anglicaanse bisschop van Grantham de 40 mi- en durende plechtigheid had besloten, vertrok het bruids- ir in een met linten versierde Panhard Levassor ut 1905 ir het Claridge hotel, waar de receptie werd gehouden, stoet werd gevormd door vijftig auto's van het merk Is Royce, waarin de tweehonderd voornaamste gasten Iden plaatsgenomen. Er tekent zich een ruimtelijk aan te wijzen onderscheid af tussen nieu we duurdere woonwijken en buurten voor hogere inkomensgroepen, waar de bebouwing nog vrij ruim is. en anderzijds oudere, goedkopere, veel al weinig aanzien biedende woon wijken en buurten voorlagere inko mensgroepen, overwegend met dich te bebouwing. Deze gedachten staan in het voor woord van prof. dr. W. Steiginga, lid van het planologisch team van de kring midden-Utrecht (samenwer kingsorgaan van 8 gemeenten) bij het rapport "de beroepsbevolking- migreert". Het omvat een onderzoek naar veranderingen van het sprei dingspatroon naar beroepsniveau in het gebied van de kring midden- Utrecht door verhuizing, maar is voor een deel van toepassing op de Leidse problematiek. Wil men getto-tendenzen voorkomen dan kan men zich^niet beperken tot het bouwen van duurdere woonwij ken aan de buitenkant van de agglo meratie, zonder zich te bekommeren om wat elders gebeurt. Het bou wen van een nieuwe woonwijk op plaats X betekent volgens prof. Stei ginga meer dan het bouwen van zo maar een woonwijk. Het betekent ook, dat de samenstelling van de be volking wordt beïnvloed, niet alleen in de nieuwe wijk, maar ook in de oude woonomgeving. Vooral in de oude stadswijken ervaart men de omvang van de niet-Nederlandse be roepsbevolking (gastarbeiders). Utrecht merkt dat extra, omdat het aantal gastarbeiders daar ver- ze pagere fles 0,94 liter BS- 9 Bilt verwacht van vanavond rgenavond: Ewolking met plaatselijk een aar morgen ook zonnige pe- Krachtige, aan de kust tij- harde tot stormachtige wind >d van west naar noordwest. Mm temperaturen ongeveer 13 maximum temperaturen om- 18 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 16 JULI 4.38 uur; onder 20.53 uur op: 23.51 uur; onder 15.26 uur 'ater te Katwijk te 9.05 uur 35 uur, laagwater te 4.43 en Mr. APELDOORN De plannen voor een nationaal drinkwaterreservoir in de bodem van de Veluwe zijn in een vergevorderd stadium. Gemeentebesturen en andere in stanties op de Veluwe hebben van de vroegere staatssecretaris van Volksgezondheid Kruisinga een brief gekregen, waarin hun wordt ge vraagd toe te treden tot een „bege leidingscommissie", die naar de uit voering van het plan moet streven. Het is de bedoeling om Rijnwater in het Veluwemassief te pompen. Hierdoor wordt niet alleen een be langrijk deel van de drinkwatervoor ziening in de toekomst verzekerd, maar zou ook het steeds vuilere Rijn water gefiltreerd worden. Op de Veluwe werd men verrast door de brief van de staatssecretaris. Verscheidene autoriteiten vrezen de invloed van het vuile Rijnwater op planten en dieren. Het ministerie van Volksgezond heid en Milieuhygiëne zegt dat de instelling van een begeleidingscom missie niet hoeft te betekenen, dat mogelijke nadelen niet intensief wor den onderzocht. „Het gaat er in de eerste plaats om het plan technisch rond te krij gen. Als dat het geval is, kan het onderzoek naar eventuele nadelen worden begonnen. Andersom heeft het geen zin", aldus het ministerie. Djakarta Met het bezoek van koningin Juliana, dat 26 augustus begint, in zicht, doet 't Indonesische sche leger pogingen de spanningen onder de bevolking na de algemene verkiezingen op 3 Juli weg te ne men. De militaire commandant van Ma lang en Besoeki op Oost-Java heeft nu een einde gemaakt aan de golf van arrestaties, die sinds begin deze maand zijn verricht. Hij hoopt dat de „normale situatie" hierdoor zo snel mogelijk zal terugkeren. Het bezoek van de Nederlandse vor stin zal, aldus de Indonesische rege ring, de relaties tussen beide landen positief beïnvloeden. ..Nederlandse ministers zullen zelf kunnen zien hoe serieus we aan onze economi sche ontwikkeling werken en op welke manier we buitenlandse hulp gebruiken". Geruchten De Nederlandse ambassade in Djakarta maakt op het ogen blik overuren om berichten in de In donesische pers en ook van officiële zijde tegen te spreken als zouden prinses Beatrix en Prins Claus met Koningin Juliana en Prins Bern- hard meekomen. Zelfs het hoofd van het staats-secretariaat van pre sident Soeharto, generaal Alamshah, heeft de komst van Prinses Bea trix en Claus aangekondigd. De bron van de verwarring is een bericht uit een Nederlands blad dat door nage noeg alle kranten in Djakarta is overgenomen. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse ambassade wordt er wel gedacht aan de mogelijkheid dat Prinses Beatrix en haar man later in het Jaar een particulier bezoek Indonesië brengen. Maar de plannen daarvoor zijn nog erg vaag*. Gevlucht Een Oostduitse soldaat is, met zijn hond, in Beieren naar het Westen gevlucht. De militair, die in uniform over de prikkeldraadversper ring sprong, verklaarde geen afstand van zyn hond te kunnen doen. aldus de woordvoerder. Intussen be- i gint de belangstelling hier in de pers voor het koninklijk bezoek toe te I nemen nu de verkiezingen en de in cidenten er omheen nauwelijks meer nieuws opleveren. houdingsgewijs het grootst is van heel Nederland. Sinds 1968 wordt een naar verhou ding sterk vertrek uit de hogere be roepsniveaus uit de nieuwe Utrecht se wijk Overvecht gesignaleerd. Dit leidt tot de vraag of de wijk wel licht niet voldoet aan de eisen die deze beroepsgroepen stellen. Een na der onderzoek wordt gewest geacht, alvorens men nieuwe wijken gaat plannen. De rapporteurs verwachten dat het vertrek van mensen uit de hogere be roepsniveaus zal voortgaan, waardoor de daling naar beroepsniveau van Utrecht zal worden versneld. Wan neer in het centrum van Utrecht 'n toenemend percentage lager ge schoolden gaat wonen, vooral als dit ook vreemdelingen zijn, zal bij ve len een ongunstige beeldvorming van het centrum van ons land lei den. Dit kan een ongunstige invloed hebben op het bezoek aan dat cen trum en mede het verdwijnen van een aantal belangrijke activiteiten veroorzaken. Het voorzieningsniveau kan daardoor worden verlaagd en de kans op het ontstaan van een so ciale city in het centrum van ons land verkleind. Oude wijken Om Utrecht als woonstad aantrek kelijker te maken, zullen de oude woonwijken volgens het rapport in toenemende mate moeten worden af gebroken of verbeterd. Gedwongen verhuizing is onontkoombaar. Voor studenten, vreemdelingen en andere categorieën wordt gezien hun be hoeften en individuele tijdelijke aan wezigheid gepleit voor 'n soort woon- hotel. Zeer krachtige maatregelen wor den in het rapport aanbevolen. Ge noemd worden een vergaande, niet vrijblijvende regionale samenwer king op het gebied van woningbouw en woningbeleid, een betere benut ting van bestaande en meer research naar nieuwe mogelijkheden voor het bouwen door bouwondernemingen. Een groter deel van de algemene middelen zal voorts beschikbaar moeten worden gesteld voor woning bouw ten behoeve van de lagere in komensgroepen, zodat ook deze ca tegorieën voor een redelijk deel van hun inkomen een nieuwe woning kunnen krijgen. Deze woningen zul len aangepast moeten worden aan de levensstijlen van de verschillende groepen, zodat zij bereid zijn inder daad een redelijk deel van hun inko men aan hun huis te besteden. 20 PAGINA'S VALETTA, LONDEN (Reuter) Het conflict tussen Engeland en Malta is gisteren verscherpt. Nadat een bezoek van de Britse minister van Defensie Lord Carrington aan het eiland op het allerlaatste ogen blik was afgelast, beschuldigde de Maltese regering het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken ervan, een „volledig onjuiste" verklaring over die annulering te hebben gepu bliceerd. Volgens de regering van Malta had premier Heath zijn minister opdracht gegeven „louter de mogelijkheid te verkennen" van onderhandelingen met Malta over herziening van de defensie-overeenkomst tussen beide landen. Malta achtte echter een be zoek slechts nuttig wanneer de mi nister kwam met de bedoeling tot onderhandelingen over te gaan en had dit premier Heath dinsdag ook laten weten. Heath bleek echter niet van zins het karakter van het bezoek te wijzigen, waarop de regering van Malta in een boodschap aan premier Heath de hoop had uitgesproken dat haar „de pijnlijke taak zou worden bespaard van een Britse minister op het eiland te moeten negeren". Dat Londen daarop verklaarde, dat Malta nieuwe eisen had gesteld, is „mislei ding van de Britse openbare me ning", aldus de regering in La Va- letta. Lord Carrington, de Britse onderhandelaar met de regering van Malta (links op de foto), op het vliegveld van Londen juist voordat zijn vertrek naar La Va lletta werd uitgesteld. Oud-minister Beernink rust op Vlieland. Hij blikt terug op de vier jaren dat hij minister van Binnenlandse Zaken was. Over alle penibele kwesties waar hij mee te maken had (Van Hall, Ambonezen enz.) zegt hij: „Ik heb er geen minuut minder om geslapen". Zijn ontboezemingen kunt u lezen op PAGINA 7 Dr. L. Stuyt: „Versplintering van krachten op het punt van de mi lieuhygiëne kunnen we ons niet permitteren PAGINA 7 De groep 'Souiution': „Wij houden niet zo van teksten en van zan ders" PAGINA 5 De regering van Koning Hoessein heeft nu toegegeven dat zij bezig is met een definitieve opruiming van Palestijnse bastions in het noorden van Jordanië PAGINA 9 Het Alkmaarse kaascircus draait alleen op verzoek van de toeristen. Verder de wekelijkse vissportru briek op PAGINA 11 Op de 14de juli, de nationale feestdag van de Fransen won La- hourdette het eerste gedeelte van de etappe in de Tour de France PAGINA 15 VLAARDINGEN (ANP) Bij *n felle brand in een woning in Vlaar- ding is vanochtend de 3-jarige John ny de Koning om het leven gekomen. Zijn moeder, een 15-jarig broertje en een zusje (13) konden zich door een sprong uit het raam in veilig heid brengen. Zij zijn in overspan nen toestand in het ziekenhuis opge nomen. Twee woningen in hetzelfde huis brandden geheel uit. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. Het vuur werd door buren ontdekt. Bij een brand in een tent op een camping in St. Maartensdijk (gem. Tholen) is gisteravond de 35-Jarige mevrouw C. J. M. Janissen-Klomp uit Eerbeek dusdanig gewond ge raakt dat zij enkele uren later in het ziekenhuis te Bergen op Zoom over leed. Haar 39-jarige echtgenoot en twee kinderen aMnfred (8) en Roy (5) werden ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. De toestand van de twee kinderen wordt zorg wekkend genoemd. De tent waarin het gezin kampeer de is waarschijnlijk in brand gevlo gen doordat ontsnappend gas uit een niet goed afgesloten butagasfles tot ontbranding kwam. Uit het Leidsch Dagblad van 15 Juli 1871: (Advertentie) Musis Sa crum. Zondag 16 Juli, 's nam te half 2 uren: Matinéé mu- sicale, door hel Muziekkorps van het 4de Reg Inf onder directie van den Kapelmees ter A. Grantzius. Nam^s het bestuuj H. N. Veefkind Secretaris Burgem. en Wethouders alhier gezien 't adres van J. A. L. Maas, smid, daarbij verzoekende om op het er in eene poort aan de UitersU gracht één of meer varken.- te mogen houden en mesten doen te weten dat bezwaren kunnen worden ingébracht op het Raadhuis.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1