service pagina Grevelingenbekken: een DISPLEZIER TIJDENS VAKANTIE en agje kaas- ifaiarkt uniek recreatiegebied I sport 5 ONDERDAG 15 JULI 1971 leidsch dagblad as iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM 'fe ALKMAAR De Alkmaarse tasraarkt en daarmee een brokje llklore wordt opgeheven, gaat de idel gewoon door. Een paar zui- [jlfabrieken uit de omgeving, die de de plaatselijke midden- ,nd niet voor het hoofd willen bten, brengen iedere vrijdag van iril tot half september nog zo'n >-1000 kilo tegen bepaalde garanties 'lar de markt, maar dat is bedui- jnd minder dan het onafzienbare Jastapijt, dat in vroeger jaren op zeilen werd uitgelegd, le tegenwoordig kaas koopt ziet Parti^en meer- Voor hem zijn Jan£rilk de Per week fluctuerende C015 OP andere markten afgestemde De 34-000 kil0, een och" s 3d lang aan temperatuurverschil lieer en vuile lucht hebben blootge- W brengen nog wel geld op, ialisfar dat weeS^ nie^ op tegen de s|. pdelswaarde van de kazen in de g^eken leest dat niet in de kleu- cher '°^ers» die drietalig een n Vjjditie bezingen, die zijn oor- v*n^t in het gildewezen. Te- %it wor^f er over gezwegen, want Alkmaarse kaasmarkt is nog al- een attractie van wereldfaam. |ere vrijdag in het zomerseizoen tt zij van 's morgens negen tot 's 8dags twaalf uur tienduizenden «mdelingen van gemiddeld vijfen- irtig nationaliteiten naar het ijestueuze Waaggebouw, waar de berries aangedragen kazen wor- p gewogen. |t langer dan drie uur is Alk- ar een metropool, waarin alle ta ter wereld worden gesproken, ar ie wonderlijkste globetrotters idsjouwen en waar vele beroemd- ien zich graag laten vereeuwigen jt de laasdragers in witte pakken de kleurige hoeden, die alleen verkrijgbaar zijn in Venetië, ar als de klok in de zeventien- eeuwse Waagtoren twee uur De kaasmarkt in Alkmaar, voor toeristen in stand gehouden. slaat en de ruitertjes onder de wij zers tweemaal in gestrekte draf zijn gepasseerd, is er geen vreemdeling meer te bekennen. De kaasmarkt is een show ten be hoeve van het foto-album. Want veel spectaculairs gebeurt er niet. Er wordt nog wel gekeurd met een speciale boor, voor televisie-opna men laat VVV-voorzitter Kapel zich nog wel eens verleiden tot handje klap" en de kaasdragers draven nog wel eens met berries onder het uit stoten van de traditionele kreet „Hé daaarrr, past'd'rrr op", maar dat zijn dan ook de enige „opwindende" momenten. Bovendien ontbreekt de economi sche noodzaak, maar gelukkig ont gaat dat de meeste buitenlanders. Zij hebben slechts oog voor het beeldje in de lens, voor Frida, Jani- ne of Stanley, die lachend een kaasje omhoog houden met een drager als geroutineerd model aan hun zijde. „Zeg maar cheese", roept iedereen, want vakantieplaatjes moeten nu eenmaal getuigen van zalige pret, zelfs al ontbreekt daar voor iedere aanleiding. In vroeger tijden hadden kaasdra gers geen tijd voor poseren. Zij renden tot de avond als bezetenen, want hun loon werd berekend naar het aantal gesleepte berries. Al aan het begin van de markt hadden de en „kruis in de rug", de plooien in de huid werden bedoeld, veroorzaakt door de kruislings gedragen leren banden. Lichtpunten in dat slopend bestaan waren de bieravonden, waarop on der leiding van de vader van het gilde Goudse pijpen werden gerookt. Vorig jaar zijn er een kwart mil joen bezoekers op de kaasmarkt ge weest. Niet allen hebben het kleurig tableau gezien, want met name in juli en augustus waren de verkeers opstoppingen zo schrikbarend, dat iedere vrijdag honderden arriveer den op het moment dat de kaas markt voorbij was. Overigens wie vroeg in de morgen Alkmaar binnen rijdt kan ook, los van de markt zelf, van een bont schouwspel ge nieten. Daar lopen prachtige India se vrouwen in kleurige gewaden, heftig gesticulerende Japannertjes, kauwende yeanks met verlof uit Duitsland, bleke Engelse kostschool kinderen in „prehistorische" uni formpjes, dikke Tirolers in gemzen- lederen broekjes, veertjeshoed op het hoofd Noorse deernen in natio naal kostuum, Franse matrozen met rode bolletjes op hun cap, Zeeuwse boerinnen met gouden oorijzers, Ca nadezen met cowboyhoeden en ge baarde wandelaars, die al jaren on derweg zijn. De kaasmarkt dient vaak als decor voor showende manenquins uit Pa rijs die met zwaar materiaal tussen de kazen rennen en beroepsfotogra fen die een verhaaltje met een plaatje ergens ter wereld wel weer kwijt kunnen. j De café's rond het Waagplein zet ten op vrijdag de stoeltjes op het trottoir en op de rijweg. Pure gezel ligheid, terwijl het carillon van de Waagtoren vaderlandse liederen uit strooit over de stad, terwijl West- friese serveersters in hun zangerig dialect de bestellingen doorgeven naar de keuken. Dan komen de Amsterdamse, als Volendammer verklede muzikanten langs die het repertoire van Johnny Jordaan ste vig onder de knie hebben en het object zijn van honderden amateur fotografen. Gefotografeerd worden ook de als Westfriese boerinnen verklede verkoopsters van stukjes kaas uit het vuistje. In juli en augustus laten de leerlin gen van de kantklosschool uit Wij- denes hun werkstukken zien en to nen zij het publiek de techniek van het kantklossen. De Alkmaarse kaasmarkt heeft nog geen „Miss Kaas" opgeleverd, even min wordt er een behendigheidsspel met Edammers bedreven. Wel is er op bepaalde dagen in juli en augus tus een openbare maaltijd in de open lucht, waar een echt Noord hollandse lunch wordt geserveerd. Doorlopend zijn oude ambachtslie den bezig met klompen maken, manden en stoelen vlechten, het snijden van koekplanken en het pottenbakken. Iedere vrijdag i juli is er ook een kunstmarkt, maar de verkoop blijft ver beneden de omzet van de souvenierwinkeltjes. Nu de afsluiting van het Brouwershavense Gat een feit is, is achter de dam een uniek recreatie- en natuurgebied vrij gekomen: het Grevelingbekken. Gelegen tussen de eilanden Goe- ree-Overflakkee in het noorden en Schouwen-Duiveland in het zuiden, zal dit gebied van water, platen, slikken en gorzen in de toekomst op een normale zomer se dag verpozing en rust moe ten schenken aan 250.000 bezoe kers, verdeeld in 150.000 dagre creanten en 100.000 weekend en vakantierecreanten. Dat zijn tenminste de cijfers die zijn op gesteld voor het jaar 2000. Te gen die tijd zal men in het ge hele centrale deltagebied reke ning moeten houden met een miljoen bezoekers per zomer se dag. Om al deze mensen op te kun nen vangen zal vooral het Gre velingenbekken 'n voorname rol spelen. Het is duidelijk, dat de slikken en gorzen hieraan moe ten worden aangepast en dat de wijde ruimte van het bekken zo harmonisch mogelijk en met be houd van het natuurlijke karak ter een nieuwe indeling zal moeten krijgen. Een indeling die de gelegenheid schept om bun galow- en kampeerterreinen, jachthavens, plassen voor de watersport, eilandjes en rust- en broedplaatsen voor trekkende vogels aan te leggen of in stand te houden. Daarnaast zullen er ook gronden voor agrarische doeleinden komen. Terwijl ver der het Grevelingenbekken, zo wel buiten als binnen de dam, zich kan ontwikkelen tot een in teressant natuurgebied. De uit gestrekte binnenwateren en de drooggevallen platen bieden, hiervoor boeiende mogelijkhe- die van Voorne en Walcheren zijn verbonden. Een sterk gele de kuststrook met 'n lengte van meer dan 90 km is dan van de Randstad uit sneller en ge makkelijker bereikbaar dan voorheen. Een aantal toeristische parallel wegen zullen daarnaast een groot deel van het Deltagebied, toegankelijk maken. Watersport 10 a 15 jaar De eerste fase van de her indeling en de inrichting van het bekken zal 10 tot 15 jaar duren. De kosten worden globaal geraamd op 150 miljoen gulden, voor zover men aan het werk gaat in het gebied dat buiten de dijken van de omringende eilan den ligt. Tot de voornaamste aanvoerlij nen, waarlangs de toeristen het Grevelingenbekken (en later ook andere delen van het Del tagebied) kunnen bereiken, worden de Dammenweg en de Zeeuwse weg gerekend. De Dam menweg die in een aantal fasen wordt uitgevoerd, zal naar ver wachting in 1978 Walcheren hebben bereikt. Daarmee zullen de aantrekkelijke kustgebieden van Goeree en Schouwen, met Niet alleen de land- en oever- recreatie zal zijn verbindingen moeten hebben, maar ook de watersport. De sluis bij Brui- nisse staat reeds direct ter be schikking van de watersporters. Maar het rapport over de in richting van het Greve lingenbekken (opgesteld door de commissie Inrichting Delta wateren) waaraan deze gegevens zijn ontleend, houdt reke ning met de mogelijkheid om de „hals" van Goeree door te gra ven. Het Halskanaal dat hierbij zou ontstaan, vormt in eerste instantie een mogelijkheid om de waterkwaliteit in het bekken beter te kunnen beheersen. Daar naast zou dit Halskanaal als het door middel van een schutsluis 'n verbinding geeft met het Ha ringvliet, het Grevelingenbekken van het noorden uit beter be reikbaar over het water maken. Het Grevelingenbekken zal straks ongetwijfeld grote, nieu we mogelijkheden bieden aan de watersport met kleinere bo ten, terwijl het meer open water in het westelijk deel en het cen trum geschikt is voor gro tere vaartuigen. Eventueel zou de aanleg van een spaarbekken in het oostelijk deel van het Grevelingenbekken aan deze uitgestrekte watervlakte het ta melijk onherbergzaam karakter ontnemen. Ook hier zouden dan voor de watersport met kleine re boten aantrekkelijke moge lijkheden ontstaan. Tenslotte zal de watersport in het. bekken zijn gediend met het wegbagge- ren van enkele ondiepten. Na tuurlijk zal een toenemende ac tiviteit van watersporters gevol gen hebben voor de Jachtha- venaccommodatiebestaande havens en haventjes moeten worden aangepast, nieuwe jachthavens zullen erbij moeten komen. Het haventje van Oud dorp bijvoorbeeld zal weliswaar, als aanloophaven voor de be roepsvaart gehandhaafd blij ven, maar kan daarnaast wor den aangepast als aanloophaven voor de watersport en rond vaartboten. Jachthavens ma ken echter ook andere voorzie ningen noodzakelijk, zoals op de watersport gerichte kampeer terreinen clubhuizen, restau rants en faciliteiten voor repara tie, botenbouw en de ber ging van boten. Bij dit alles zal men trachten te voorkomen, dat de oevers van het bekken door min of meer permanente woonboten en voor bewoning geschikte grote jacht ten zullen worden ontsierd. Voorts zullen snelle motorboten en de beoefening van het water skiën in sommige delen van het bekken aan beperkingen moe ten worden gebonden. De totale ruimte is echter zo groot, dat de ze laatste sporten elders vol doende aan bod kunnen komen. Ouddorp In het algemeen zullen de re creatieve voorzieningen aan de randen van het bekken hun plaats moeten krijgen. De in richting van deze oevers kan echter niet los worden gezien van de aanpassing en de inrich ting van het centrale eilanden- gebied in het Grevelingen bekken. De plaat de Hompelvoet bijvoorbeeld, zal door zijn lig ging een recreatieve functie krijgen als logische aanvulling op de projecten aan de kust. An dere platen, zoals de Veer mansplaat, zullen geheel als na tuurgebied worden beschouwd. Men zal er rekening mee moe ten houden, dat vrij spoedig afhankelijk van de snelheid waarmee de Dammenweg wordt aangelegd de aandacht van de bezoeker zich zal richten op natuur en landschap rond de Punt van Goeree. Ditzelfde geldt voor het deel van Schouwen- Duiveland, dat aansluit op de dam door het Brouwershavense Gat. Een dam overigens die in de recreatie een belangrijke rol speelt. Uiteraard door de ver binding die hiermee tussen Goe ree en Schouwen ontstaat, maar ook door de mogelijkheid op de dam strand en parkeerstroken te scheppen. Binnen de Brouwers- dam ontstaat een strand met 'n lengte van ca 300 meter. Speelvijvers kunnen de gro te oppervlakte van dit strand breken. Ook de Kabbelaarsbank zal snel voor recreatie ge reed worden gemaakt. Op on diepten rond de bank kunnen ei landjes worden aangelegd, terwijl tevens wordt gedacht aan bosaanplant en een kampeerter rein. De tamelijk diepe werk- haven op deze bank kan na vol tooiing van de dam als jachtha ven worden ingericht. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Door het Nederlandse visserslegioen wordt nogal eens klaagd dat het viswater de laatste jaren kwalitatief sterk hteruit gelopen is en er nauwelijks meer een behoorlijk sje te vangen is. Hoewel de pessimisten op bepaalde pun- beslist gelijk hebben moet ik daar wel onmiddellijk aan evoegen, dat er voor een sportvisser met een speurneus tijd wel een plekje te vinden is waar de vis nog flink bij- n wil. Omdat vr3 veel bewoners van iden en omgeving hun vakan- in het nidden en oosten van i land doorbrengen heb ik mijn ht eens opgestoken bij een col- a uit Zwolle. Daarom treft u in artikel visadviezen aan voor ruime neren en vele weterin- n in Noordwest-Overijssel, de omgeving van Kampen, de ndmerer langs de Noordoost- ilder en Oostelijk Flevoland plus ituurlijk het IJsselmeer. Allemaal tezamen vormen ze een vooi de sportvisser. Daar te- iflover start dat ook hier de wa- rvervuilini geen onbekend ver- is. Zo zijn de rivieren IJs- Velht sterk verontreinigd 'enals het Zwartewater en de om- iving var Dedemsvaart. Deson- anks word; ter plaatse nog vrij in- ;f gevist met name in de zij ar- lenvan deIJssel. Voor de oorlog, toen talloze sport ers nog echt vis vingen met het •1 een maaltje bij elkaar te vis- waren het in hoofdzaak alleen rivieren die bevist werden. Men id een diepe minachting voor de öoddervis" uit bijvoorbeeld de ve- wielen of kolken, de vaarten en ateringen waaraan Juist deze regio rijk is, dat is helemaal veran- erd. Hoewel in het Westoverijsselse ge- led vrijwel alle nog in Nederland vende zoetwatervissen te vangen jn, kent ook dit gebied natuurlijke Dorkeurstekken. Als bijvoorbeeld het de snoekbaars ook terecht op bepaal de plaatsen in de Beulaker en Bel- terweide. Soms wordt er zelfs in de vervuilde IJssel nog af en toe een snoekbaars gevangen aan de hengel. In de Noordwesthoek en in de we teringen achter Hasselt en Zwart sluis, richting Meppel en in de buurt van Giethoorn is het vrijwel altijd goed vissen, maar u moet beslist ook eens de wat minder druk be zochte kanalen en weteringen boven Blokzijl opzoeken. In de buurt van de plaatsjes Muggebeet en Kalenberg kunt u bovendien genieten van een nog vrijwel ongerepte natuur. Het Ganzendiep, het Noorddiep en De Groot bij Kampen zijn uitermate visrijk. In het Ganzendiep (waar behalve een bijdragebewijs of een kleine visakte ook een bewijs van de gemeente Kampen noodzakelijk is) zit nog altijd veel vis. Vooral de gro te karper is in dit viswater berucht. In de randmeren langs Oostelijk Flevoland en de Noordoostpol der is het goed vissen en de Noord oostpolderdijken mag men overal vrij betreden op bepaalde stukken na, maar dat is goed aangegeven met borden. Wilt u toch op de ver boden stukken vissen dan kan er een bewijs gehaald worden bij de Dienst der Zuiderzeewerken in het domein kantoor te Emmeloord. Om in de uitstekende viswateren van de hengelsportvereniging "Ons Vermaak" in Kampen te mogen vis sen kan men op het VVV-kantoor te recht voor een dagvergunning. In de polder Oostelijk Flevoland mag men in de kanalen vrij vissen (niet de smallere tochten, want die zijn ver pacht aan een beroepsvisser) en die kanalen zitten boordevol voorn, blei, brasem, paling, baars, snoekbaars, kopvoorn of meun en winde en klei ne karpertjes. Er zijn daar speciaal ADVERTENTIE de enige speciaalzaak voor al uw hengelsportartikelen rv,-, HaarLstraat 11 DE SPORT Iel. 24020 weer in de zomermaanden enke. dagen achtereen een standvastig ka rakter heeft, kan er plotseling enke le dagen achtereen vanaf de dijken van de Noord-oostpolder of Oostelijk Fl.evoland in het IJsselmeer enorm veel baars en paling worden gevan gen, bij voorkeur met de licht werp hengel, beaasd met pieren of een stukje vis. Op andere dagen doen vanaf die zelfde dijken maar dan vissend met een vaste hengel de voorn, blei en vooral de brasem het goed. In de hele Overijsselse Noordwest hoek en in het gebied rondom Kam pen is vooral bij mooi zomerweer de ruisvoorn actief op de vliegenhengei en er is geen sloot of plas waar geen zeelt, karper of paling is te vangen. Meun De IJssel en in geringere mate ook de Vecht, maar vooral vele kanalen (onder andere in Oostelijk Flevo land) herbergen nog altijd de ouder wetse meun of als u wilt kopvoorns en soms de zilverblanke winde. Voor wie het zich moeilijk wil maken is er in de zomermaanden ook de snoek baars vooral in het IJsselmeer en het Ketelmeer, waar u ze kunt bevissen vanuit een bootje, maar ook langs de dijken. Bovendien kan men voor aangelegde visplaatsen, waar ook de rest van het gezin zich uitstekend kan vermaken. Voor het vissen in de randmeren is een vergunning nodig van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpol- ders in Zwolle, waar men een Jaar vergunning kan krijgen door op het gironummer 868447 vijf gulden te storten, met vermelding van naam, adres en leeftijd. Voor week vergun ningen kan men terecht bij de brug wachters in Flevoland. Het hele gebied van Overijssel, een deel van Gelderland en van Drente is de laatste jaren in-handen van de Vereniging tot Beheer Viswa ter Oost-Nederland, gevestigd in De venter. Bij deze vereniging, die een federatievorm heeft, zijn 47 plaatse lijke hengelsportverenigingen aange sloten en de vereniging geeft vergun ningen uit waarmee in het gehele gebied kan worden gevist. Speciale vergunning Voor vakantiegangers zijn er spe ciale vergunningen die 'n geldig heidsduur hebben van drie weken. Deze vergunning is gratis verkrijg baar voor hengelaars die aangesloten zijn bij een van de twee landelijke hengelsportbonden .Niet-leden kun nen die vergunning ook krijgen maar betalen vijf gulden per week. In het algemeen kan worden ge zegd dat men zich eerst goed op de hoogte moet stellen over het plaat selijk vergunningenstelsel alvorens men de hengel uitgooit. Wie gaat vissen in een water dat mogelijk in beheer kan zijn van een plaatselijke hengelsportvereniging moet in ieder geval niet met twee hengels gaan vissen, want dat is in de meeste ge vallen verboden. En tenslotte: wees lief voor de vissen, wie vist voor een maaltje doet er goed aan de vis direct te do den. Vist u niet om ze mee te nemen laat dan uw leefnet thuis en geef ze direct weer de vrijheid. ADVERTENTIE DE GOEDE VANGST Morsstraat 47 - Leiden - TeL 21751 Voor een sportvisser met een goede neus" is er altijd wel een geschikt plekje te vinden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11