EIDSCH DAGBLAD LOPJACHT IN RABAT ZES NEDERLANDERS VERBRAND IN AUTO vandaag iDROOG 12! Ongevallen in IJmuiden en Leidschendam 0=0 tl t i I KH SHraHHfl )p tegenstanders van Koning Hassan TUPAMAROS ONTVOEREN INDUSTRIEEL anoi wil el een utraal aigon Bewusteloze man en vrouw Bloedbad in hotel HARRY DENIS OVERLEDEN Op unieke persconferentie Pleidooi van Heath voor toetreding EEG OCANA UIT ZIEKENHUIS C"9UiQite pricht 1 maart 1860 DINSDAG 13 JULI 1971 leur: G. Koopman ;eur: Drs. J. R. Soebenhorst No. 33449 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, los6e nummers f 0,36 Witte Singel L, Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur) 14 PAGINA'S - I f IJMUIDEN'LEIDSCHENDAM Zes Nederlanders zijn gisteren in hun auto verbrand bij twee ernstige verkeersongevallen in IJmuiden en Leidschendam. In IJmuiden kwamen gisteravond een kleuter van bijna 2 jaar, een vrouw van 31 jaar en twee vrouwen van 80 en 81 jaar om het leven toen de personenauto waarin zij zaten na een flinke bot sing in brand vloog. Alleen de be stuurder van de auto, de heer H. van der Stroom uit IJmuiden, bracht het er levend af. Hij werd door de schok van de aanrijding uit de wagen geslingerd, die direct daarna kantelde en in een enorme fakkel veranderde. Red dingspogingen van politieagenten van het vlakbij gelegen Velser poli tiebureau en van enkele omwonen den waren vergeefs. De blusappara- ten bleken niet opgewassen tegen de felle vuurzee. Het ongeluk gebeurde op een kruis punt in IJmuiden. Een personen auto met drie inzittenden kwam vanaf de Willebrordstraat en reed zonder meer de De Noostraat op, waar het verkeer voorrang heeft. De bestuurder van deze auto. een 40-jarige Chinees kon niet zien of er verkeer op de Noostraat reed, omdat een stilstaande vrachtauto hem het uitzicht ontnam. De auto van de Chinees greep de auto van de heer Van de Stroom in de flank, die daarop onmiddellijk in brand vloog. Twee inzittenden van een auto zijn gistermiddag verbrand, toen de auto van achteren werd geramd door een vrachtwagencombinatie. Vóór hen op het verkeersplein in de Rijks weg 4 bij Leidschendam stond voor het rode verkeerslicht een vracht auto te wachten, zodat de personen auto als een harmonica in elkaar werd gedrukt. Daarbij vloog de auto in brand. Nadat de auto was uitgebrand, lukte het nog niet de lijken uit het wrak te halen. De politie heeft daar om de wagen naar het bureau ge sleept. 'ERaBAT (DPA, Reuter, AFP,) Het Marokkaanse en de politie zijn na de staatsgreep tegen Koning lan een uitgebreide klopjacht begonnen op sympathi- jn van de opstandige officieren. Een groot aantal mi- len die niet direct bij het bloedbad van zaterdag in het Q erpaleis en de bezetting van de radiostations betrokken fis gearresteerd. Er zijn twee mogelijkheden: Hassan ■fct van de gelegenheid gebruik om het leger totaal te 'Sferen van hem onwelgevallige officieren óf het aantal nemers was veel groter dan de „tien" die hij eerst ide. J onder burgers worden arres- ^■verricht. De politie is daarbij 1^ op zoek naar studenten die hoogtepunt van de staatsgreep Qlaat op gingen om van hun Ie te getuigen. Om een vlucht m iet buitenland te beletten wor art liegvelden en havens intensief ni troleerd, zonder dat echter het lu rsverkeer ernstig gehinderd de door Hassan aangekon- executies van de belangrijkste m|s verkeerde men aanvankelijk in ïrheid. Volgens de Marokkaan- Bonn waren ze niet oerd. Het Amerikaanse persbu- Press beweerde ech- sscfcet grote stelligheid uit offi- 5 ANGELES (AP. Reuter) i-Vietnam is bereid een onaf- elijk en neutraal Zuid-Vietnam nvaarden. Dit bericht de gezag- ende Los Angeles Times te heb- vernomen van een buitenland- iplomaat in de Noordvietnamesc dstad. D vooraanstaand Noördvietna- functionaris zou hem dit heb- meegedeeld. De functionaris Efflaarde dat dit het uiteindelijke moest zijn van een vredesrege- t blad meldt ook dat de Sowjet- de Verenigde Staten hebben ge- gd het nieuwe uit zeven punten iande vredesvoorstel van het Vietnamese Bevrijdingsfront tcong) zeer „nauwkeurig in weging te willen nemen". Een elijk verzoek was volgens de Ti- zeer ongewoon. zoog en vrij zonnig maar ook af toe wolkenvelden. Matige, nu en vrij krachtige wind uit noord tot noord. Minimum tempera- van 13 tot 8 graden, maxima 19 tot 23 graden. 14 JULI op: 04.36 uur; onder: 20.55 uur. to op: 23.12 uur; onder: 12.42 uur. igwater in Katwijk te 07.10 en 9 uur; laagwater te 03.10 en 15.27 ciële bron te hebben vernomen, dat ze gisterochtend hadden plaatsge vonden. Andere Westerse persbureaus konden vanochtend nog geen beves tiging krijgen van dit bericht. Een communiqué maakte later een eind aan de onzekerheid. Omdat niets was meegedeeld over het hoe en waarom van een mogelijk uitstel (Hassan noemde een termijn van 24 uur) putten waarnemers zich uit in veronderstellingen. Men wees er op dat de koning als voorwaarde aan de terechtstellingen verbond dat de opstandelingen genoeg vertelden over de achtergronden van hun tie. Aangenomen werd dat ononderbroken harde verhoren, on der leiding van de minister van Bin nenlandse Zaken en sterke man ge neraal Oufkir persoonlijk, niet vol doende hadden opgeleverd over de mogelijke contacten van de opstan delingen met het buitenland. In de Marokkaanse hoofdstad zijn tal van delegaties uit Arabische broederlanden, onder wie zelfs Ko ning Hoessein die wel het fijne willen weten van de coup, omdat hy moge lijk deel uitmaakt van een algemeen komplot, zo vrezen zy, ter omverwer ping van de conservatievere Arabische regimes als in Jordanië, Saoedi-Ara- bië, Koeweit etc. Wat dit betreft zou de staatsgreep in Libië, dat nog steeds in radio-uitzendingen tegen Koning Hassan te keer gaat, een voorbeeld. (Zie ook pagina 7). Nog steeds verkeert men echter in het onzekere over het karakter van het regime, dat wanneer de staats greep zou zijn geslaagd, de macht van Koning Hassan zou hebben over genomen. De interpretaties daarover lopen nogal sterk uiteen. Eensdeels zou men uit de Libische steun en uit de radioverklaringen kunnen conclu deren dat er sprake was van een greep naar de macht van linkse mi litairen, maar het leiderschap van generaal Medbouh (jarenlang steun en toeverlaat van Hassan) zou op het tegendeel wyzen. Inmiddels doen Egyptische diplo maten alles om een definitieve breuk in het Arabische blok te lijmen. Zon dagavond had president Sadat van Egypte al een onderhoud met de Ma rokkaanse gazant. Vervolgens zond hij zijn prvé-secrefcaris Marwan naar de Libische hoofdstad, waarschijnlijk om daar kolonel Gaddaffi tot mati ging te bewegen en zijn persoonlijke vertegenwoordiger Hassan Sabri el Choli naar Marokko. Inderdaad is Egypte's positie weinig benijdens waardig nu Hassan Cairo er van be schuldigd heeft bij de voorbereidin gen van de gebeurtenissen van het afgelopen weekeinde betrokken te zijn geweest. President Sadat (en ook Nasser voor hem) heeft zich altijd boven de onderlinge Arabische twis ten trachten te verheffen. ADVERTENCE BUITENBOORDMOTOREN BLOEM Hogewoerd 104 Genietroepen doen de groot ste moeite om zes legervrachtwa- gens, een kraanwagen en een AMX-bergingstank, uit drassige veengrond bij Nieuw-Schoone- beek te halen, waar ze al sinds vrijdag vastzitten. De trucs zijn vermoedelijk door een kaartleesjout van de luite nant. die de leiding over de ko- lonne had. een verkeerde weg in gereden en in het veen terecht gekomen. De kraanwagen en de tank werden bij sindsdien onder nomen reddingspogingen ook slachtoffers van het veen. De kolonne was op weg van Duitsland, waar zij hadden deel genomen aan een oefening, naar de Adolf van Nassaukazerne in Zuidlaren Op de Europaweg gaf de luite nant op een gegeven ogenblik aan de voorop rijdende marchaussee opdracht: „Over 400 meter rechts af". Al gauw bleek dat de afslag te vroeg was genomen, want het paadje voerde de kolonne recht streeks het veen in. Vandaag probeert men opnieuw met behulp van vliegveld-strips (geperforeerde ijzeren platen) de grond te verstevigen. AMSTERDAM Een Surinaamsp man en een vrouw zijn vanmorgen in een hotelkamer van hotel „La Bouteille" in Amsterdam badend in het bloed gevonden. In het Wilhelmina-Gasthuis waar het tweetal werd opgenomen heeft de vrouw, de 22-jarige Ankie van de B, aan de politie verklaard, dat de Su rinamer, Harold S. genaamd, door een andere Surinamer neergeslagen is. Deze laatste wordt door de politie gezocht. Vijf minuten na de ontdek king van het bloedbad werd zijn auto gesignaleerd voor de Stads schouwburg, ongeveer honderd me ter van de plaats van het misdrijf. De eigenaar van het hotel ver klaarde in eerste aanleg niet te we ten dat beiden in zijn hotel aanwe zig waren, het kamermeisje bleek echter wel op de hoogte. De politie vermoedt dat de twee of dronken of reeds in coma of onder invloed van verdovende middelen 't hotel zijn binnengebracht. DEN HAAG De oud-internatio- nal ir. Harry L. B. Dénis (HBS) is de afgelopen nacht in de leeftijd van 73 jaar vrij onverwacht overleden in Den Haag. De overledene was di recteur van de NV Sonko-Rotter- dam. Harry Dénis speelde van 1919 tot 1931 56 maal in het Nederlands elf tal, waarbij hij 37 maal optrad als aanvoerder. Harry Dénis werd nog altijd be schouwd als de technisch bekwaam ste achterspeler die Nederland ooit heeft gehad. MONTEVIDEO (AFP. AP) De guerrilla-beweging van de Tupama- ros heeft gisteren in Montevideo de Uruguayaanse industrieel Jorge Be- rembaum ontvoerd. Berembaum. die de Argentijnse nationaliteit bezit en beschouwd wordt als een van de succesrijkste ondernemers in de tex tielindustrie in Uruguay, is de vijf de gijzelaar in de volksgevangenis sen" van de Tupamaros. Eén van zijn lotgenoten is de Britse ambas sadeur in Uruguay. Geoffrey Jack son, die sinds 8 Januari is verdwe nen. Tijdens een aantal overvallen heeft de politie van Montevideo op zaterdag en zondag jl. zeventien per sonen gearresteerd, van wie men aanneemt, dat zij behoren tot de Tupamaros. In de laatste weken zijn nu in totaal 24 arrestaties verricht. De politie zou bij de jongste arresta ties grote voorraden vervalste docu menten en wapens hebben gevonden. Dramatiek in de Tour de FranéS; Luis Ocana nam gisteren in zyn jacht om de gele trui naar Parys te brengen zoveel risico's, dat hy in een helse afdaling van de Col de Menté ten val kwam en de strijd moest staken. In het zieken huis van Saint Gaudens bleek la ter dat de Spanjaard „slechts" zware kneuzingen en een shock had opgelopen. Eddie Merckx kwam daardoor weer in de lei derstrui, die hy echter weigerde te dragen PAGINA 11 Rob Touber: „Ik krijg de kriebels als ik die Knokke-kermis zie draaien" PAGINA 5 Drievoudige moord op drie jeug dige Franse kampeerders in Noordwest-Engeland PAGINA 7 LONDEN Premier Heath is de eerste Britse premier die een pers conferentie heeft gehouden. Tot nu toe waren Britse regeringsleiders bij traditie gevrijwaard voor massale confrontaties met journalisten. De reden dat Heath gisteren hiermee heeft gebroken is het besluit van de Britse regering om toe te treden tot de EEG. Heath's ontmoeting met de interna tionale pers vormde de opening van de "egcringscampagne om de Brit- ten die nog in meerderheid tegen aansluiting zijn in de komende vier maanden in oktober moet het La gerhuis de eindbeslissing nemen te bekeren. Voor een enthousiast Europeaan, zoals Heath betekent het Britse lid maatschap van de EEG vooral een bevrijding uit de knellende kluisters, economisch zowel als psychisch, van Engelands jongste naoorlogse verleden. Het grote probleem is echter hoe de EEGpropaganda te verzoenen met de huidige (door de stijgende werkeloosheid en de op hol geslagen prijzen verbitterde) politieke atmos feer, die een voedingsbodem vormt, voor de anti-houding van Labour. Om zijn positie als oppositieleider en premier van een nieuwe Labourre- gering te behouden lijkt het zo goed als zeker dat het ditmaal Harold Wil son zal zijn die op zijn beurt de Zes een "non" zal toeroepen. Wilson weet dat hij het Britse EEGlidmaatschap niet meer kan tegenhouden. Maar hij speculeert er kennelijk op dat de EEG in de eer ste Jaren zoveel moeilijkheden zal veroorzaken, o.a. door nog hogere voedselprijzen, dat de kans om Heath te verslaan zal toenemen. SAINT GAUDENS De Spaanse wielrenner Luis Ocana, die gisteren werd uitgeschakeld door een val tn de Tour de France tijdens een etap pe door de Pyreneeën is vanochtend uit het ziekenhuis ontslagen. De verwondingen die zich aanvankelijk nogal ernstig deden aanzien bleken mee te vallen. De kneuzingen die hij opliep waren van lichte aard zodat een langer verblijf in het ziekenhuis niet nodig was. teuws Heden in den vroegen ochtend is zekeren J. oud 64 jaren, woonachtig in de Vrouwenkamp levenloos op zijn bed gevonden. Zijn kost baas, die zich naar 't boven vertrek begaf, waar de over ledene sliep, door hem te schudden, ontwaardde dat ïij den geest had gegeven. (Advertentie) Wordt ten spoedigste gevraagd: eene Min. Adres en persoon, of met franco brieven onder Letter D., aan den Boekhan del van W. F. Weist, Rapen burg.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1