Ocana zorgt voor nieuw 'begin' Zoetemelk profiteert daarvan OPEENS IS DE TOUR WEER ZO MOOI... ddie Merckx verloor weer de slag LK\ /De Spartaan tegen Helios En niet alleen door het geel van Zoetemelk )ERDAG 8 JULI 1971 PAGINA 17 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD .NOBLE (ANP) Lang voor Bernard Thevenet in Grenoble de zwaarste tot nu toe in de Ronde van Frankrijk 1971 als winnaar beëindigde en Joop Zoe- de tweede Nederlander werd die de gele trui ontving, was de nederlaag van x als vaststaand. Luis Ocana, als machtig aanvoerder van het kwartet Thevenet, ^etterson, Zoetemelk en hijzelf, stond Merckx niet toe maar een seconde terug ïen van de tijd die hij had verloren door een lekke band in de afdaling van de Belg. Joop Zoetemelk nam nog meer risico's in de afdaling, reed alsof de duivel in de gelde trui hem nog steeds op de hielen zat. Luis Ocana wilde nog sneller. Iedereen wilde weg van Merckx in het spoor van de Spanjaard. Thevenet. Gösta Petters- son, Zoetemelk, Van Impe en Gui- mard konden Ocana aanvankelijk bijhouden. Merckx ging samen met Agostinho, Lopez-Carril, Letort. Mor- tensen, Tamames en Zubero omlaae naar de eerste stijgende meters naai de Col de la Porte. Ocana denderde door toen de wee weer klom. Guimard viel als eerste af. Van Impe volgde spoedig daarna In de trein van Ocana was slechts J plaats voor renners van topkwaliteit. die bovendien nog bereid moesten zijn i tot 't eind van hun reserves te gaan 1 Achter het sterkste viertal werd Merckx en passant nog een ver schrikkelijke klap toegebracht. Agos tinho en Lopez Carril sprongen twin tig seconden bij hem weg in de be klimming van de Porte. Merckx heeft I die bijna-blamage gecorrigeerd in de afdaling. Maar een zevende plaats is minder dan een troostprijs voor de gele trui. De zevende plaats Merckx. nu te ruggevallen naar de vierde plaats in het algemeen klassement achter Zoe- 1 i temelk. Ocana «op 1 sec). Gösta Petterson 'op veertig sec) met een' achterstand van een minuut halver wege de Tour een nieuw begin van de Ronde. Luis Ocana heeft daarvoor gezorgd. Joop Zoetemelk heeft er het eerst van geprofiteerd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllir^ ideel. Merckx verloor meer. minuut die hij door domme tra akte groeide tot twee in de loodzware beklimming ,ol de Porte. Merckx bezat niet de macht Agostinho en jfril te volgen in de laatste s naar de top. In de afda- de Porte, bijna vabanque maakte hij nog een kwart ferlies goed. won hij nog een atsen. maar verloor deson- iets van zyn faam on- te zyn. these van een lange, moor- me dag was schitterend geweldige prestaties van die zijn compagnons in voor Merckx meesleurde sorte. in de afdaling naai en tot aan de ingang van baan. waar hij door The- jta Pettersson en Joop Zoe- eedogenloos werd beroofd >lledige triomf die hij ver- et drietal dat dank zij de i van gisteren. Merckx had erslaan, ontnam hem ech- enoble niet de glorie de :n de dag te zijn geweest. Vlammend Door Fred-Racké de kudt 9JMJ RUST 10 JULM&eh 25Um van een dag. die fel was daarna een lange rustpoos pd en vlammend was ge- nmiddellyk buiten Saint ie weg snel naar de nd-Bois. Veertien kilome ien was de inleiding tot de ias in de slotfase werkelijk Gandarias en Ocana vlam in de pan slaan en Idden zich onmiddellijk met deze extra warmtebron, verbrokkelde achter Gui1 •ckx. Zoetemelk, Ocana en die in deze volgorde de lernis namen. Geveld 'jibak werd door het offen- Ploegarts Vandecavije pe|et belang van zijn renner i doorgaan hem vitaminen te geven om de laatste .1 te vernietigen. Tabak, twee dagen rust er waar- [helemaal bovenop zou zijn moest na een inspannende uit de streek van Saint Etienne. pro fiteerde ervan. Na 26 kilometer ont snapte hy uit het peloton en liet zich bejubelen door zijn supporters. Een van hen was nog bezig „allez-Rivo- ry"- biljetten op de bomen te plak ken toen de schrale blonde man hem al voorbij schoot. Hoogtepunt van het feest kwam voor Rivory in zijn woonplaats Setrleres. waar hij ruim GRENOBLE De Italiaan Gian- zeven minuten voor lag en zich door ni Motto van de ploeg Adorni zal de plaatselijke fanfare een serenade liet brengen. De vlucht van Rivory was een van die schertsvertoningen, die de Tour ieder jaar weer kent. Nadat de Fransman was ingelopen begon het eigenlijke zware werk met een solo van Desire Letort, die een de Col du Cucheron begon met een winst van 1 min 35 seconden maar boven nog net als eerste over de top ging met Van Impe. Merckx. Zoetemelk, Ocana. Thevenet, Gösta Pettersson. Mortensen. Guimard, onmiddellijk weer "ïn "de Danguillaume, Agostinho. Lopez Car- wa«; fp vppI vnnr hpin N-a ril. Tamames. Zubero, Labourdette "stapte hij mtUbtet uft en Motta in zijn spoor. Zijn eerste Tour was aan i Laatste selectie van de tiende etappe voor >pen. Coureurs met grotere De scheiding was volkomen Het minder koorts in het kaf was wegggeblazen. Wim Prinsen lgden zijn voorbeeld. Bal- had als laatste Nederlander, buiten Pra. Michelotto. Gomez Zoetemelk natuurlyk. kort voor de /S fllone en Fritz waren de faie Grenoble niet op de Men. ton niet weten, dat er on- de Grand Bois een jtand zou worden gesloten, debutant als Tabak. top moeten afhaken Maar na de Cucheron zouden slechts een handvol puntgave korrels de laatste en scherpste selectie doorstaan. Merckx viel af door tegenslag. De andere sterken zetten zich onmiddellijk in positie- voor de genadeklap aan de niet starten voor de elfde etappe van de Ronde van Frankrijk. Een medisch onderzoek heeft uitgewezen dat Motta. die achtste staat in de al gemene rangschikking, zijn pols heeft gebroken. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ I De beslissende slag. Profite- Merckx 'vluchten' Zoetemelk, rend van de -pech van Eddie Ocana en Thevenet op weg naar I Grenoble. ZATERDAG IN VIJF MEIHAL LEIDEN In de Vijf Meihal vindt zaterdagmiddag de ontknoping 1 plaats in de strijd om het Nederlands clubkampioenschap gewicht heffen. LKV/De Spartaan, dat vorig jaar de titel veroverde, zal het i dan in de finale moeten opnemen tegen Helios uit Simpelveld. De wedstrijd begint om twee uur. LKV/De Spartaan, dat vorig jaar in Limburg zegevierde, komt uit met: Sofia-gangers Dirk van 't Riet en Theo Sanders, Nico Faas. I Arie Swagers en Herman Filippo. Voor Helios zullen in ieder geval tillen: Strolenberg. Zieltjes, Berlo en Van der Berg. Bij LKV/De Spartaan zal (middenzwaargewicht) Dirk van 't Riet een poging doen om de 400 kg-grens te passeren, hetgeen een nieuw j nationaal record zal betekenen. Qrote moment voor Joop sport. Zoetemelk hult zich in het ft en wellicht het begin I geel kentering in de wieier- GRENOBLE Nu hééft Joop Zoetemelk die gele trui. Nu is Louis Ocana net zoveel kandidaat voor de Tour-zege. Er is een Thevenet en een Guimard. En er rijdt een Petterson rond. Alle maal coureurs, die grote brokken publiciteit pakken; publici teit die was voorbestemd voor Eddie Merckx. Mannen, die wel licht bezig zijn een nieuw tijdperk in te luiden in het professio nele fietsen. eigen verbazing door goed kijken en luisteren tweede is gworden, mag die Joop Zoetemelk alsjeblieft voor zichtig zijn? Zéker als hij, èn assis tent-ploegleider Noel Foré, de vak man, eenparig roepen: ..Tja, met onze ploeg dat is een beetje link. om de trui te verdedigen". Kritisch Louis Ocana is de man geweest, die op weg naar Grenoble toch wel zijn op de Puy de Dome gelanceerde aanval heeft doorgezet. Dat wèl. En I wellicht omdat die „halve Frans- j man" Ocana daarvoor niet de belo ning oogstte in de vorm van het geel. plaatst men die kritische kanttekeningen bij het leidersge- waad van Zoetemelk. Maar een beetje oneerlijk is het ook, ondanks het feit, dat ook Zoetemelk toegaf, dat vooral in de laatste kilometers Ocana formidabel had gereden. Joop Zoetemelk zou best eens een type coureur kunnen zijn, zoals de wielergeschiedenis er al veel heeft gekend voorzichtig weliswaar, niet met de krachten smijtend, soms profiterend, maar altijd met een klare kijk op de zaken. En die hééft Joop Zoetemelk. Luister naar Lucien van Impe. het Belgje. dat i altijd zo lang mogelijk meegaat als de weg omhoog leidt: ..Geweldig, zoals Joop rijdt Hij is de eerste kandidaat voor de eindzege Hij kijkt vreselijk goed uit zijn ogen. hij is altijd precies op tijd mee. !Dat is zijn grootste waarde als cou- I reur". i Maar genoeg over de vermeende vlekjes op Zoetemelks trui. Laten we ons even afvragen wat er nog allemaal kan gebeuren Dat is ont zaglijk veel. Stel. dat de warmte aanhoudt. Dan blijft, insiders weten En er is nog altijd een Merckx. waarover Ocana zei: „Het valt mij tegen, dat we vandaag niet méér afstand van hem hebben kunnen nemen". Met andere woorden: Ed die Merckx mag dan het geel van de schouders zijn gerukt, hij is er nog. dichterbij dan Ocana hoopte. De Tour groeit naar geweldige pie ken. een nieuwe lichting vecht te gen. ontdoet zich al van een regime dat drie jaren duurde En dan zijn er nog lieden, die een licht schou derophalen produceren, voorzichtige bedenkingen opperen als men hen raadpleegt over de facetten van de omwenteling. Zo'n man is Tour-directeur Felix Levitan. Hij. in Grenoble: „Ach. ja, voordelig voor de Tour en voor de sport, dat Zoetemelk nu de gele trui heeft. Maar hij kreeg hem niet door aanvallen. Dat is Jammer". Aanvallen? Maar mijn hemel, wat valt er eigenlijk aan te vallen, op een berg. op een moment dat de man. van wie. hoe dan ook. nog al tijd de grootste dreiging uitgaat, een lekke band krijgt? Een kwestie van hard doorrijden, proberen uit te maken of het waar is. dat die Eddie Merckx minder goed mar cheert dan de wereld meent te we ten. Natuurlijk, men kan Joop Zoete melk verwijten, dat hij niet eerder attaqueerde. Dat hij twee dagen eerder op de Puy de Dome niet deed. wat Luis Ocana wèl onder nam. En dat hij ook op weg naar Grenoble de achtervolging van een eenzame, kansloze als Letort toch ook weer in eerste instantie aan anderen overliet. Maar mag een Jongeman van 24. 1 die zijn tweede Tour rijdt, die een jaar eerder toch min of meer tot dat, Louis Ocana doorrijden als een I trein. Maar dat niet alleen. Er zul len. zo mag worden verwacht, nog iveel meer omwentelingen plaatsvin- I den. Niet alleen in het peloton, 'maar ook aan de top zullen slacht- offers vallen. Er kunnen ontsnap- I pingen komen van mannen die nu, I ogenschijnlijk kansloos zijn. Maal ais de hel losbreekt in de grote groep, als een ontsnapping slaagt, omdat de zon de achtervolgers lam- j legt. dan ontstaan in één rit ver- schillen van tien minuten of daar- I omtrent. Zoals in de goeie ouwe tijd, die nu weer lijkt teruggekeerd. I Dan kan er opeens weer een Paoli- ni zijn, of een Van Springel zelfs, of Cyrille Guimard, de man in het groen, eigenlijk de grote ont dekking voor de Fransen in deze 'ronde. En bij zo'n gelegenheid gaat I het klassement weer op zijn kop. Waar blijft dan een Gösta Petters- |son. nu een concurrent, morgen [misschien al teruggeworpen, getuige zijn woorden: „Als het nog één dag 'zo hard gaat als vandaag, dan ben ik erafdan kan ik niet meer vol- gen Zoals zovelen dat niet meer kunnen. Alweer: omdat de meute bevrijd lijkt van het regime. Rustig Maar wat is er dan met Merckx? Een Belgische fotograaf, die het in- j cident met zijn lekke voorband van 'dichtbij volgde: „Hij stond er merkwaardig rustig bij. Meestal [maakt hij een hoop tumult met [zoiets. Maar nu niet. Hij wachtte rustig tot hij gedepanneerd was en vervolgde toen". Om tot op twee- honderd meter van het leiders- I groepje te komen. Niet dichterbij. I Waarom niet? Merckx zelf. nog al- tijd, ook in zijn hotel, de kalmte in i persoon„Ik durfde het niet aan een grote inspanning te doen. Het ging hard. de wind stond slecht. Een al te grote „forcing" zou me later veel harder kunnen opbreken dan nu". Maar een achterstand van eerst 25 I seconden, later een minuut, moet I toch voor Merckx in goede doen te gen een berg van de eerste catego rie op zomaar weg te rijden zijn? Dat wel en daaruit blijkt, dat Eddie Merckx niet in goede doen is. Al dagen niet. Zelfs in de étappe van dinsdag blijkt hij moeizaam te hebben gestreden. Toch is Merckx er nog. Eén minuut achter Zoetemelk. Dat is erg dicht bij. De grote kampioen, die zich in drie jaar jagen en Jachten heeft uitgeput, moet nog altijd in staat zijn om de Ronde te winnen. Ook hij, die nu nog maar wat glimlacht, eerlijker dan was verwacht toegeeft fouten te hebben gemaakt, minder goed te rijden. Laten Blijft de zon? Dan zal hij geen vriend zijn van Merckx. Merkwaar dig: een renner, die niet in de grootste vorm steekt, gaat de zon haten, hem vervloeken. Maar stel, dat er ergens zwaar weer ligt te wachten, dan vindt in het moreel van zo'n coureur een omwenteling plaats. Dan zijn opeens de perspec tieven weer een stuk mooier gewor den. Juist ook voor een man als Merckx. Ach, er zijn nog zovele mogelijkhe den. Louis Ocana kan zichzelf te genkomen op een uiterst ongelukkig moment. Zei niet zijn bloedeigen ploegleider Maurice Demuer: „Oca na is geen echte klimmer?" En lig gen de hoogste toppen van de Tour niet nog wat verder weg dan Gre noble? Er kan die lekke band zijn voor Zoetemelk, op het moment, dat hij eenzaam is. verre vooruit op zijn ploegmaats. Er kan ook nog een ogenblik komen zoals vandaag, waarop Joop Zoetemelk moet toege ven: „Nee, op de Col de Porte klom ik niet zo goed als voorheen. Ik kan nou eenmaal niet goed tegen die berg op". Nee, de Tour-zege hangt niet af van die ene seconde ruimte tussen Joop Zoetemelk en Louis Ocana. Er is nog zo ontzettend veel meer. Daarom is de Ronde in de Franse Alpen opeens weer zo mooi gewor den. En niet alléén door dat geel van Joop Zoetemelk Tiende étappe Uitsilag van de tiende etappe «een rit over 188.5 km van Saint Etienne naar Grenoble): 1. Theve net iFra-Plaud) 188,5 km in 5 uur 24 min. 33 sec., 2. Gösta Pettersson (Zwe-Martini) z.t., 3. Zoetemelk iNed-Schotte) z.t., 4. Ocana >Spa- BIC) z.t., 5. Guimard «Fra-Caput) op 1.09, 6. Van Impe <Belg--Sta- blinsky) z.t., 7. Merckx «Belg-Driess» op 1.36, 8. Zubero «Spa-Langarica Z.t., 9. Danguillaume «Fra-Plaudi op 1.52, 10. Lopez Carril Spa-Langari ca) z.t. 11. Tamames «Spa-Demuer) z.t., 12. Mortensen (Den-Demuer) z.t., 13. Agostinho «Port-Geminianii z.t., 14. Labourdette (Fra-Demuer) op 3.27, 15. Van Springel <Bel- Driessens) op 3.48, 25. Prinsen (Ned-Pellenaars) op 5.44, 38 Wagt- mans (Ned-Pellenaars) op 7.54, 48. Van der Vleuten (Ned-Pellenaarsi op 10.54. 72. Krekels Ned-Pelle naars op 16.37, 81 De Koning «Ned-Pellenaars) z.t., 82. Karstens (Ned-Pellenaars) z.t.. 86. Van Kat wijk (Ned-Pellenaars) z.t.. 98 Ben jamins Ned-Pellenaarsz.t 114 Harings (Ned-Pellenaars) op 20 44 De Nederlander Tabak en de Italia nen De Pra. Michelotto en Balma- nion gaven de stryd op Algemeen klassement Algemeen klassement: 1 Zoetemelk «Ned-Schotte» 54 uur 30 min. 15sec 2. Ocana «Spa-D Muer» op 1 sec.. 3. Gösta Pettersson (Zwe-Martini) op 40 sec., 4. Merckx «Bel-Dries- sens> op 1 min.. 5. Thevenet 'Fra- Plaudi op 1.22, 6. Van Impe 'Bel- Stablinski) op 3.24 7. Mortensen «Den-De Muer) op 4.28. 8. Paolini (Ita-Giganti) op 5.36. 9. Tomas Pet tersson (Zwe-Martini) op 6.00. 10 Van Springel «Bel-Driessens) op 8.02. 11. Aimar «Fra-Stablinsk') op 10.25, 12. Lopez Carril 'Spa-Langa rica) op 11.05. 13. Agostinhi «Port- Geminiani) op 11.38. 14 Genty «Fra-De Muer) op 12.19. 15 Gui mard «Fra-Caput) op 12.30, 22. Wagtmans (Ned-Driessens) op 14 29, 32. Prinsen «Ned-Pellenaars» op 19 16. 52. Van der Vleuten «Ned- Pellenaars) op 27.30. 60 Karstens (Ned-Pellenaars) op 31.05, 79. Kre kels (Ned-Pellenaarsi op 34.17, 84. De Koning (Ned-Pellenaars op 39,38, 97. Van Katwijk Ned-Pelle naars op 49.47. 98 Benjamins (Ned-Pellenaars) op 50.18, 110. Ha rings Ned-Pellenaars op 1 uur 2 min. 15 sec. Ploegenklassement Ploegenklassement: 1. De Muer 16 uur 18 min. 58 sec.. 2. Plaud op 1.30, 3. Langarica op 1 57. 4. Martini op 4.13. 5. Driessens op 5 49. 6. Mo- mene op 8.11, 12. Pellenaars op 27.56. Algemeen ploegenklassement Algemeen ploegenklassement: 1. Plaud 164 uur 37 min 46 sec.. 2. Driessens op 719, 3. De Muer op 10.58, 4. Martini op 14.23, 5 Schotte op 21 31, 13. Pellenaars op 1.19.39. Puntenklassement Puntenklassement na de tiende etappe: 1. Guimard 97 pnt.. 2. Go- defroot 96. 3 Karstens 90, 4. Roger de Vlaeminck 87, 5. Leman 72, 6 Merckx 66, 7. Wagtmans 58. 10. Zoetemelk 41. Combinatieklassement Combinatieklassement na de tiende etappe: 1. Zoetemelk 12H pnt.. Merckx 13, 3. Ocana 20. 4. Guimard 22. Algemeen bergklassement Algemeen bergklassement: 1. Zoete melk 115 pnt., 2. Van Impe 99. 3. Merckx 51, 4 Ocana 47, 5. Guimard fet'ZuSde+i 8JULI-11eeh13£km VANDAAG Radio Hilversum II: nabeschou wing van 19.25 tot 19 30 uur. Televisie. Nederland I: samenvat ting van 18.25 tot 18.45 uur. MORGEN Radio. Hilversum I: Beschouwing van 19.10 tot 19.15 uur. Televisie: geen uitzending.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17