opnieuw gehaald Demonstratie arbeiders GKU tegen ontslagen 5oli Deo Gloria' gaf een concert ,Spel zonder grenzeneindigde in chaos „Jeugd onder drug" door ministerie gesubsidieerd ERDAG 8 JULI 1971 LEroSCH DAGBLAD ROTTERDAM Om kwart over tien veranderde de grote AHOY-hal in Rotterdam gisteravond in een paniekerig soort circus. Terwijl volijverige suppoosten van NOS en het gebouw pogingen deden te redden wat er te redden viel, stroomde het publiek de piste op. In de eerste plaats om mee te hossen met de ploeg van Alphen, de triomfantelijke winnaar van de derde aflevering van het "Spel zonder grenzen" in dit seizoen. Maar ook om de uitrusting mee te nemen van het misses-spel, de koppen van het tennissen, de vliegende dolfijnen. „Ja, gauw dieven zal je altijd houden" was het commentaar van Barend Barendse voor hij zonder pet het van warmte trillende gebouw verliet. Maar al deze tonelen konden de pret van Ad van Ommen en ztfn ploeg niet drukken. „We hadden nooit gedacht te winnen" was de al gemene opinie. „Dat we bij de eer ste drie zouden eindigen zat er wel -in, maar ditnee". Terwijl bur gervader mr. Gallas breedlachend de ploeg feliciteerde en Ria Rietveld van Velsen op de schouders werd genomen, lieten enkelen de vreugde tranen de vrije loop. In zijn laatste optreden in Neder land legde Alphen een hechte basis voor de sprong naa r Essen op 15 september, waar de Europese fina le zal plaatsvinden. Want dat er nog een ploeg uit ons land (Winschoten, Rolde of Doetinchem) tot een over winning zal komen ligt niet erg in de lijn der verwachtingen. Tot nu toe is toch duidelijk gebleken dat het vooral van de thuisspelende ploe gen komt. Koebellen Voordat de uitzending begon stelde Dick Passchier de ploegen voor aan het publiek. De vry kleine kolonie uit Alphen (wordt er al gespaard voor de finale?) zorgde natuurlijk voor het nodige lawaai. Maar ook bleken er ontzettend veel Duitse supporters te zijn: enkele treinen s vol. Zij zagen hun ploeg reddeloos ten onder gaan. De Zwitsers zorg den voor aanmoedigingen met koe bellen, een vrolijk geluid dat wat ten onder ging in de massale aanjui- chingen. De ploeg uit Alphen stal al direct het hart van alles wat Rotter dam was door een ereronde voor de wedstrijd begon te maken met de groen-witte vlag. de foto boven de gelukkige I "miss" Ria Rietveld-van Velsen van Alphen, vlak voordat en onder het voorzichtige inpak- ibruik werd gemaakt van de ken van de veroverde trofee. mende douche, hiernaast I (Foto's Wim Dijkman) S|||| g Alphen startte niet best: de vlie gende dolfijnen brachten maar 3 puntjes op. Maar daarna kwam het spel met de veilingkisten, een spel waarin eigenlijk al de beslissing viel. Captain Van Ommen zette de joker in en dat bleek een voltreffer de drie meisjes wonnen royaal en sleepten 12 punten binnen! Terwijl de Duitse meisjes nog bezig waren de kistjes van de wielerbaan te ha len zongen de supporters ent housiast dat Alphen de wereldcup ging winnen. De vreugde werkte, aanstekelijk op het hele publiek, zo dat er een gezellige sfeer ontstond. Een kniesoor die er dan nog over viel dat een pilsje uit blik. zonder glas, op vijf kwartjes kwam. En Alphen bleef doorgaan in 'n hoog en goed getimed tempo. Het boeienspel leverde bij elke schomme ling van de boten weer een punt op, het hondenspel was goed voor een gedeelde eerste plaats. De jacht op de jonkvrouw ging niet zo best. Ter wijl België de klapbrug maar niet dicht kon krijgen en het later nog Met medewerking van Thea Ekker Noordwijk luistert naar zijn koor. (Foto Holvast) een keertje over mocht doen wist Alphen maar drie puntjes te ver overen en zag de voorsprong op nummer twee, Zwitserland, slin ken tot 4 punten. Eentonig Misschien kregen de thuisblijvers uit Alphen hierna gelijk. Als hun plaatsgenoten meedoen is er geen lol aan, het lijkt op de Tour de France van het afgelopen Jaar waarin Ed die Merckx niet te slaan was. Ria Rietveld-Van Velsen zal als eerste als aangeklede miss op de „knal- stoel" en dat leverde weer het ma ximale aantal van 6 punten op. Het publiek vond het wel spijtig dat er niemand in de uitnodigend klaar staande bak water viel Het wereldbolspel hoefde voor de Nederlanders niet waarna het de beurt was aan Els Veentjes-Spruijt De Nederlandse tennisspeelster slaagde er in, ondanks het sneller toevoeren van de ballen, met de backhand vier koppen om te slaan, goed voor 6 punten. Hierdoor was het laatste spel eigenlijk overbodig. Terwijl de raketten ook veel knallen en vuurwerk zorgden veerde alles en iedereen op: Alphen eerste met 44 punten, zeven punten voor op de Engelse afvaardiging. Ondanks het verzoek van Passchier stroomde het publiek over het hek de wielerpiste op. Temidden van de hossende en juichende menigte sta ken de Alphenaren triomfantelijk hun —oranje armen omhoog. Zo'n zeventig miljoen tv-kijkers hadden gezien dat zij onbetwistbaar de sterksten waren. Terwijl het pu bliek de frisse lucht opzocht, bleef de stand nog verlicht op het score bord. Een stand die er waarschijn lijk voor zorgt dat de Alphenaren in training moeten blijven: Essen lonkt. WINSCHOTEN Ruim tweehon derd werknemers van de Groninger Kleding Unie (GKU) hebben giste ren in Winschoten tegen het hun aangekondigde ontslag gedemon streerd. Bij het Gewestelijk Arbeids- j bureau werd een petitie overhan digd. Bij de GKU zullen in totaal 603 mensen worden ontslagen. De de monstranten waren afkomstig van de vestiging in Nieuwe Schans, die dicht gaat. Bij andere vestigingen zal diepgaand worden gereorgani seerd. In een telegram aan de nieuwe minister van sociale zaken Boers- ma, heeft directeur Reitsma van 't Arbeidsbureau erop gewezen dat Oost-Groningen door het massale ontslag zwaar wordt getroffen. Hij voorzag daardoor een verder toene- I men van de werkloosheid'. Van de 152 mensen die bij de ves tiging in de stad Groningen worden ontslagen kunnen er een aantal weer direct werk vinden. De herenkle dingfabriek NV Levie kan ongeveer zeventig werknemers plaatsen. Ook bij andere bedrijven bestaat be langstelling voor het personeel, dat de Unie zal ontslaan. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Edwin Nicolaasi zn. v. N. Duiven voorde en A. C. Zuiderduin: Jeroen Albert, zn. v. A. Leljder Havenstroom en E. Kruidenberg; Roswltha Cassan dra Ilona, dr. v. O. J. Roseleur en C. O. van Winkel; Shanta Georgetina, dr. v. H. A. H. Rampersad en G. van der Bent; Marleen, dr. v. J. Brouwer en J. Groen; Ellemleke Cornelia Marlon, dr. v. M. F. N. E, A. Laman en M. J, ter Berg; Astrld Arnolda, dr. v. J. J. van Glnkel en G. M. H. Kapteijn; Lon- neke Johanna, dr. v. K. Smilde en W. A. van Eeden; Sandra, dr. v. A. Ju en M. van 't Zelfde; Dirk Marlnus, zn. v. D. van Klaveren en T. Heemskerk; Ja- coblne dr. v. J. van Dlggele (overleden) en S. M. van der Gugten; Ragnhlld, dr. v. J. C. Ivangh en A. Lutijn; Cor nells. zn. v. C. F. Blonk en A. Zuljder. diuljn; Albert Jan. zn. v. W. de MooiJ en J. van der Kwaak; Maria Carolina. der ylugt en M K yan Zaanen. GEHUWD OVERLEDEN J. Jongeleen (25) echtgen. v. F. C. Miggels; G. C. Schuurman (69) echt- gen. v. T. C. Rleuwerts; P. G. Collet (05) echtgen. v. H. T. Douma. Cultuur-agenda na samenvallen van concerten LEIDEN B en W van Lelden voelen er weinig voor om een mel dingsplicht voor culturele evene menten in te stellen, waar het PvdA raadslid Jonker om heeft gevraagd na het samen allen van twee concer ten. Iedereen moet vrij zijn in het organiseren van dergelijke avonden, menen zij. De organisatoren hebben er zelf belang bij dat doublures wor den vermeden. Coördinatie van culturele evene menten komt B en W wel gewenst voor. Mede door de vragen van het raadslid, heeft de culturele raad van Leiden besloten tot het aanleg gen van een soort open culturele a- genda, waarin iedereen aantekening kan doen van op handen zijnde evenementen, op basis van vrijwilig- heid. Dit initiatief zal worden uitge voerd, zodra het bureau van de culturele raad in de Waag kan wor den geopend. In de stoet demonstrerende werknemers van de GKU liep ook een groot aantal vrouwen en meisjes mee. Op hun weg naar 't Gewestelijk Abeidsbureau droe gen zij o.a. dit bord mee, waarop geschreven stond: "Eerst Stijl groep, nu rottroep". DEN HAAG (ANP) Het minis terie van Sociale Zaken en Volksge zondheid heeft indertijd een sub sidie van f 50.000 verleend voor de uitgave „Jeugd onder drug" omdat de bewindslieden het van belang achtten dat men kennis kan nemen van een visie op het drugprobleem van artsen die er in de praktijk mee geconfronteerd zijn. Op vragen uit de Tweede Kamer heeft de inmiddels afgetreden staats secretaris Kruisinga (Volksgezond heid) geantwoord het voor zijn verantwoording te nemen dat me de door deze subsidie „Jeugd onder drug" op grote schaal gratis onder middelbare scholieren kon worden verspreid. Deze vorm van voorlich ting onder Jeugdigen noemde het PvdA Tweede-kamerlid Lamberts 'n blijk van onzindelijk denken en door zijn eenzijdigheid gevaarlijk voor de geestelijke volksgezondheid. De heer Kruisinga zegt in zijn ant woord dat het verlenen van subsi die niet betekent dat hij het eens zou moeten zijn met alle uitspraken van de schrijver. Wel staat hij ach ter de algemene strekking van de uitgave vanwege het waarschuwend geluid tegen het niet-medisch ge bruik van verdovende middelen. Gedurende de maand Juni 1971 moest de hefbrug over de Gouwe in Boskoop 1937 maal omhoog worden gebracht voor het passeren van 3143 vaartuigen. Gedurende dezelfde pe riode passeerden 118 kleinere vaar tuigen waarvoor de brug niet ge opend behoefde te worden. OORDWIJK In de volle e Kerk van Noordioijk Zee "Soli Deo Gloria" de hoofd- Kr op de openingsavond van wekelijkse internationale en rkerkelijke samenzangbijeen- sten. Deze uitvoering ging uit Evenementen Commissie tan de z.g. Commissie Woens- ivondzang. Het koor heeft Taard een dirigent: Gé v. d. Ti. Deze dirigent is ook pia- en als zodanig fungeerde hij begeleiding van de gastsoliste 'opraan Thea Ekker. Zong het r met pianobegeleiding dan Reggy Meyler aan de vleugel, g het koor met het orgel, dan het Jan Postma, die mee- i rde. sommen op wat SD.G. op de had staan: Pachelbel's Magnifi- van Bach "Wohlmir" uit Kan- !47, van Mendelsshon, twee Fen (Herbst en Mailied), van pt Piunon si trovano en (uit de prluit) Heil sei euch Geweither, Verdi het Heidenkoor uit Aida, (Schubert het Herderskoor uit pmunde, uit Handel's Messiah [Beleluja en er tussen in nog drie negro's. S.D.G. bestaat uit er varen zangers, die hun stukken in de ruimte neerzetten alsof zij ze al tien maal eerder concerterend hebben verklankt. De aanpak is zeker, muurvast, solidair. Daar de dirigent een vakman is, die van alles de bijzondere problematiek kent, is de vertolkingswijze als een dwingende te aanvaarden. V.d. Steen is natuurlijk gebonden aan zijn materiaal. De mannen heb ben grotendeels, de vrouwen voor een klein deel de gevorderde leef tijd'. Ondanks de discipline, die het toonbehoud veilig stelt, is niet te voorkomen dat bij stemuitzetting in de hoogte minder edele klankplek- ken ontstaan, maar v.d. Steen doet alles om dat in te dammen. S.D.G. is sindsdien een bekwaam koor. Alleen hebben we Bach's "Wohl mir" te ebewegingloos gevonden, terwijl in de negro's te weinig nadruk lag op de syncopische val in het melo disch patroon. Thea Ekker groepeerde haar stof in drie maal drie na twee lyrische sopraanpartijen uit Mozart opera's (Pamina en Suzanna)" mio babbi- no" uit Puccini's Gianni Schicchi. Vervolgens drie songs van Benjamin Britten en ten laatste Fisherweise, Nacht und Traume en Der housen- sohn van Schubert. In de aria's klonk de hoogte ditmaal niet volle dig vrij en men had ook een ver sterkt acterend vermogen in de stem willen wensen. Een volmaakte Mozart is nu eenmaal zeldzaam. Niet dat deze zangers niet van uit beelden weten zou, van gevoeligheid een gaaf begrip. De kwaliteiten van haar stemmid'delen zijn onvolledig tot gelding gekomen, omdat de Oude kerk er een miserable akoestiek op nahoudt. De stem leek ons van zo ver te komen. Merkwaardig, want deze winter hoorden we deze stem eens werkelijk van ver en toen was er nauwelijks draagkrachtverlies. De stem zit dus voortreffelijk, be hoeft alleen reële klankbegeleiding. Van de Schubert-liederen voldeed het gedragen gezongen Nacht und Traume optimaal, ruimer da nal het andere met een minimaal onzui- verheidje onder een, twee nootjes. De orgelsolo van Postma, Audante uit de 4de Triosonate van Bach, viei tegen, omdat het orgel kennelijk niet over de hiervoor geschikte twee dialogische manuaalstemmen be schikte. Dat zong niet. Kees Verhoef.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13