Heerval-specialist Jurdzin op jacht Drenthe Kamperen in natuur Angst voor vliegen is gewoon flauwekul 1 vis I sport jl[d)| service jsaas je f Veel vakantiegangers stappen met knikkende knieën in "t vliegtuig -4ee ierdag 8 JULI 19t1 LEIDSCB DAGBLAD t I n. Vakantiehouden in eigen land is steeds minder een schande. De tijd dat dit slechts voorbe houden was aan de minder ge- zegenden, die 't slechts moesten doen met plaatjes en verhalen van de wufte vermaakcentra aan de Cote d'Azur, de lido's aan de Zwitserse en Italiaanse meren en hoe die oorden meer mogen heten, ligt achter ons. Nu de bouwvakker met cara van en auto naar de Adriatische kusten trekt, de werkster in Torremolinos nét iets bruiner wordt dan haar mevrouw en de vliegreizen binnen ieders bereik liggen wordt vakantiehouden in eigen land iets snobistisch. Ruig landschap De provincie Drenthe ver heugt zich in een steeds groter wordend aantal vakantiegangers dat zijn driewekelijks of langer domicilie op haar grondgebied betrekt. De kampeercentra, bun galowparken etc. reizen als de bekende paddestoelen uit de grond. Toch heeft Drenthe kans gezien om weinig of niets van zijn karakter te verliezen. Het landschap blijft van een ruige schoonheid, van Barger-Com- pascum tot ver boven Assen en tussen Musselkanaal en Diever om maar eens wat diagonalen te noemm. De bossen zijn hier nog bos sen, vaarin je uren kunt zwer ven onder een sterveling tegen te kenen, waarin langgestrekte natuirpaden en wandelroutes zijn litgestippeld en waarin het goedtoeven is. Op de heidevelden grazen nog de chaapskudden onder het wakad oog van de herder met zijn ïond. Ntuurlijk, ze worden kunst- mat? in stand gehouden, maar de terist ziet dat niet. Die heeft sleets stof voor ettelijke dia's en amiliekiekjes. ren the is een goede verkoper. He1 biedt overal 100% goede wai' en 10% daar bovenop. Veel vakantieplezier >e VW's wedijveren onder el- k?.r om het de vakantiegangers nar de zin te maken. De eve- rmentenlijsten getuigen daar in. De programma's bieden jor elk wiat wils. Zowel de ver- .aakzoeker als de kunstmin aar, de wandelaar en de kilo metervreter komen aan hun -rekken. De hotels in Drenthe variëren van goedkoop tot duur. Maar een slecht hotel is er nauwelijks te vinden. Ook de meest een voudige is proper, de beheerders of eigenaren vriendelijk en het eten goed. Zo is het ook met de kampeercentra. Een gezin van vader, moeder en twee kinderen kan kamperen met tent of cara van voor een bedrag dat varieert van vier tot vijftien gulden per dag. Er zijn grote pretparken, met speeltuinen, kermisattrac ties, speel- en kanovijvers, al dan niet verwarmde zwembaden, restaurants, bars en complete dancings. Voor de liefhebbers uiteraard én duur. De natuurminnaar kan terecht op o.a. de campings van Staatsbosbeheer. Waar nog vol op mooie plekjes zijn, omdat men hier geen seizoenplaatsen kent. Maximumverblijf vier we ken, 28 overnachtingen tegen een vergoeding, die voor iedere beurs betaalbaar is. Maar naast de SBB-campings zijn er andere voordelige campings te over. Per auto, fiets of bromfiets Het Drenthse land leent zich uitstekend voor het maken van tochtjes. Voor degenen, die nooit in Drenthe zijn geweest gaat de Een van de vele fietspaden dwars door de bossen. aardrij kskundeles van de lagere school pas leven als men de plaats ziet die bij zo'n ver trouwd klinkende naam hoort. De tochten zijn geensdeels ver moeiend omdat de afstanden niet groot hoeven te zijn. Van Emmen naar Groningen kan binnen drie kwartier worden ge reden, maar dan moet men wel de snelweg nemen. Veel mooier is het van dorp tot dorp te trek ken. Sla uw kamp eens op in de boswachterij Odoorn, even bui ten Emmen, richting Assen. Het kampterrein is goed. Keurige toiletten, aankleed- annex was- cabines voor dames en heren, douches met warm water en ruimten voor de was. De boswachter met zijn vrouw zal alles doen om uw verblijf daar tot een vakantie te maken. De rust is er verzekerd. Geen huisdieren, geen mechanische muziek. Wel een wekelijks De heide bij Exloo. kampvuur en iedere woensdag een wandeltocht door de natuur. Onder leiding van de boswach ter, die ieder plantje, iedere boom en elk vogeltje kent. Het terrein is onderverdeeld in twee grote speelweiden met tussen de bomen, draaimolens, schommels, wippen etc. voor de kleintjes, een spartelvijvertje voor warme dagen en zandbak ken. Verder zijn er in het bos kleine plekjes met veel privacy uitgehakt. Geen last van wind en een wereldje voor u alleen. Van Odoorn uit kunt u heel Drenthe door. Iedere dag een stukje. Exlo bijvoorbeeld 4 km verder en behorende tot de gemeente Odoorn. Iedere dag om half een vertrekt de 190 schapen tellen de kudde vanaf de schaapskooi. Een kaartje wijst aan waar de kudde is heengetrokken. Kinde ren kunnen uren tussen de schapen spelen zonder zich te vervelen. Het Odoomer Zand, twee tot vijf minuten rijden, maar wandelen is gezonder, met veel bos en grote zandverstui vingen. Maak eens het tripje Odoorn, Borger, Gasselte, Gieten, Rolde, Schoonoord, Sleen, Odoorner- veen, Odoorn. Iedere kilometer is mooi. Niet voor niets noemt men Drenthe één grote pick nickplaats. Bij Schoonoord staat de Pape- loze Kerk. Een hunnebed dat volledig is gerestaureerd. Waar u eindelijk hoort hoe het hun- nebeddenvolk leefde, wat hun gebruiken waren en dat alles voor 50 cent per volwassene. Vlak daarbij huurt u voor zo'n tien gulden een 8 persoons huif kar met paard om zelf als voer man op de bok te zitten. Is het erg warm dan zijn daar ook de Kibbelkoelen. Grote spartelvijvers voor groot en klein. Maar Drenthe is groter. Diever, Dwingelo, Vledder, Rol de, noemt u maar op. Overal is het even mooi. Vakantie in eigen land? Tot ziens straksin Drenthe! Mogen we het zó zeggen: angst voor vliegen is gewoon flauwekul! Vliegen is de veiligste vorm van reizen, stukken veiliger dan autorij den. Laat de cijfers spreken. Het percentage ongelukken met vliegtui gen is te verwaarlozen. Maar op zijn overvolle wegen heeft Neder land, aldus een Amerikaanse statis tiek, het hoogste dodenpercentage ter wereld. Daar is geen speld tussen te krij gen. Niettemin stappen de komende weken weer vele duizenden vakan tiegangers nerveus en met knikken de knieën het vliegtuig binnen, dat hen in een paar uur comfortabel naar een van de „toppers" onder de recreatiecentra in Europa's warme zuiden zal brengen. Snel èn veilig. Maar wie nog nooit de lucht is in geweest, koopt daar niets voor. Hij lof zij) moet eerst zelf ontdekken, dat vliegen niets met gevaar heeft te maken. Vandaar wellicht dat één op de drie luchtreizigers doodsbang is, als het toestel zich met gierende moto ren van het beton losmaakt en sterk stijgend naar de opgegeven vlieghoogte klimt. De start dat is de eerste sensatie van de luchtdoop. De üchte druk op je oren, nadat de laatste deur is gesloten en de drukcabine gaat functioneren. Daarna het opstarten van de motoren, het taxiën naar het begin van de baan. En dan het moment dat de remmen worden losgegooid: het toestel spuit weg steeds hoger wordt de snelheid. Achter de bordjes voorin het toestel gaan de lichtjes uit: de riemen los, gauw een bevrijdend sigaretje. Maar wat is dat? De uiteinden van de vleugels zwaaien onheilspellend heen en weer, en de motoren die eronder hangen ook. En wat doet het geluid van die motor raar? Dan weer hard, dan weer zacht. Er zal toch niets fout zijn? Zweetpareltjes op Je voorhoofd, in je handen. Weer dat gevoel dat je krijgt in een snel zakkende lift. Dat moet dus een luchtzak zijn. Oh! (kreu nend) Nog één! De angst is als een wurggreep. Wat gebeurt er achter de deur, daar in de cockpit? Zijn die vliegers wel betrouwbaar, is het toestel voor het vertrek nog nagekeken? Stel je voor dat er iets kapot gaat, dat er een Van de heer H. K. Matters uit de Hyacinthenstraat 23a in Lei den ontvingen ive een brief waar in een lans wordt gebroken voor een vakantie in DrentheAange zien het paste in het kader van onze vakantievoorlichting op de ze wekelijkse "service-pagina" treft u hiernaast de inhoud van deze brief aan. motor uitvalt? Er lijkt een eeuwig heid voorbij, als een stem uit de cockpit zegt: „Over een paar minu ten gaan we landen op het vlieg veld van. v" Een zucht van verlich ting. Eindelijk weer die begane, fij ne, veilige, vaste grond onder Je voeten. Maar ook: dat gelukzalige gevoel dat die eerste keer achter de rug is. En: het viel tenslotte alle maal nog wel mee ook! Onwetendheid, de angst voor het onbekende. Dat is, vertelt DC-8 ge zagvoerder en operationeel onderdi recteur van Martinair H. Fransen, zonder twijfel de belangrijkste re den waarom zoveel passagiers bang zijn in een vliegtuig. „Mensen die angst hebben, zou je mee moeten nemen naar de cockpit om hen te laten zien met welke rust de vlie gers daar hun werk doen. Tien te gen een dat ze dan meteen over hun angst heen zijn". „Als de passagiers wisten hoeveel er vandaag de dag wordt gevlogen, welke veiligheidsmaatregelen er be staan, als ze wisten waardoor het toestel vliegt er zou niemand meer schichtig in zijn toestel zit ten, turend naar die wiebelende vleugels, die móeten wiebelen, om dat ze daarvoor zo zijn gebouwd". De heer Fransen kent alle verhalen van buiten: de vlammen die uit de motoren lekken (dat gebeurt bij een auto ook alleen zie Je het niet door de uitlaat), de lichte schok waarmee de landingswielen in hun beveiliging vallen, de luchtzakken waarin het toestel hoogte verliest (gevolg van verticale luchtstromin gen waarop het vliegtuig „mee- deint"), het wisselende geluid van de motoren (ook al een gevolg van turbulentie), de „gaten die in de vleugels" vallen, de schrikreactie van vele reizigers die voor de lan ding de kleppen uit de vleugels zien. Hij zegt: „Ik ga, als het even kan, op een lange vlucht de cabine in om de mensen op hun gemak te stellen. Zo van: daar komt „gouden Dirk", de captain met de gouden strepen. De bangen pik Je er zo uit. Maar als je even met hen praat, neem Je in de meeste gevallen hun angst wel weg. Als ze maar een maal weten waarom alweer die vleugels flexibel moeten zijn". Waarom is vliegen zo veilig? Fran sen. opsommend: „Omdat er ruimt» is in de lucht, omdat de veiligheids controle zo groot is, omdat er erva ren vliegers in de cockpit zitten. Ie dere automobilist mag met een rij bewijs de weg op. Maar een vlieger, wiens brevet elk half Jaar moet worden verlengd, moet steeds zijn aantallen vlieguren en starts en landingen kunnen aantonen en bij wordt om de zes maanden medisch gekeurd. En nu we toch over auto verkeer hebben: het „glaasje op laat Je rijden" mag voor vliegers wel vergeten worden. Ze gebruiken in de twaalf uur die aan het ver trek voorafgaan geen druppel alco hol. Als een piloot zijn brevet in verband met de drank kwijtraakt, krijgt hij het nooit meer terug". „Ik voel me in een vliegtuig rusti ger dan op de weg", zegt hij uit Ja* renlange ervaring. „Als elke nieuwe auto precies zo sou worden onder houden als een vliegtuig, zou hij een mensen leven mee gaan. Zo streng zijn de voorschriften en de controle van de overheid. Wilt u het nog sterker: elke zichzelf res pecterende maatschappij gaat nog boven die bepalingen uit. En dat alles voor de veiligheid!" Het is allemaal waar. Maar het neemt niet weg. dat Je eerst zelf een keer moet hebben meegemaakt om te kunnen zeggen: angst voor vliegen is gewoon flauwekul. Is dat er de reden van dat nooit een boekje met de titel „Vliegen zonder vrees" is uitgegven? ebt u ooit eens een meerval gevangen? Waarschijnlijk ook de meest doorgewinterde sportvisser deze vraag neen moeten beantwoorden. Want de kans dat u ooit en visdag oog in oog kwam te staan met een meerval l bijzonder klein. Zo klein dat in sommige visboeken rdt beweerd, dat de meerval in ons land is uitgestorven. is echter niet juist. Meerval leeft nog steeds in ons vis- •er, ook al is dat dan op zeer bescheiden schaal. ingenomen wordt dat langs de b van de Westeinderplassen, het tösemermeer en de Ring- t nog enkele exemplaren rond- imen. Ook in Noordwest-O ver ij s- >p de Beulaker- en Belterweide >r beroepsvissers al eens vallen gesignaleerd. Er is een derde plaats waar meerval zwemt .Dat is in de kweekvijver de O VB (Organisatie ter Verbe- g van de Binnenvisserij) in Oos- Flevoland. die laatste plaats zijn ze echter van nature aanwezig kunstmatig uitgezet na te geïmporteerd uit Hongarije. Bij •VB wilde men namelijk onder en in hoeverre de meerval straks in ons viswater kan worden uit- De eerste proefvisserlj vond, Jaar plaats en de resultaten, m werkelijk verrassend. meerval bleek een geweldige it te kunnen ontplooien en on bepaalde omstandigheden goed baar te zijn. De OVB kreeg ech- laarna een flinke tegenvaller te erken. De meerval bleek zich na- k bijzonder slecht voort te ten en daarom is het bijzonder elachtig of ons Nederlandse vis- ooit weer eens een behoorlijke valstand zal bevatten. Mocht het experiment mislukken, dan is dat in twee opzichten Jammer. Aan de ene kant is gebleken dat de meerval een bijzondere sportvis is die wil vechten tot de laatste adem en aan de andere kant zou de meer val prachtig de openvallende plaats bij de roofvissen kunnen innemen. Immers de snoekstand in ons land loopt sterk achteruit en aangezien ook de meerval een roofvis, is zou hij de zwakke en zieke broeders in de witvisstand kunnen consu meren. Voor de sportvisser die toch eens willen kennismaken met de meer val zit er nu niets anders op dan naar het buitenland te gaan. In Oost- Europa komt deze vis vooral voor op grote meren en langzaam stromende gedeelten van brede rivieren. Voor, wie iets dichter bij huis wil blijven is de rivier de „Regen" een plekje in Duitsland waar nog flinke meerval, is te vangen. De man die u daar alles over kan vertellen is de Wassenaarse docent A. V. Jurdzin, die zich helemaal heeft gespecialiseerd op de vangst van meerval en jaarlijks een of meer malen naar de Duitse rivier gaat op zoek naar de meerval. Dat het hem meer dan eens gelukt is wordt dui delijk wie zijn woning aan de Middel weg betreedt. Daar hangt recht tegenover de voor deur een imposante kop van een meerval, een vis die eens twee enveertig pond pure kracht in de strijd heeft geworpen om te ontko men aan de heer Jurdzin. Geweldige kracht Uit een gesprek met de heer Jurd zin wordt al direct duidelijk, dat Je als meervalvisser niet direct voor 'n kleintje vervaard moet zijn. Temid den van zijn trotse overwinnings trofeeën angstaanjagende kop pen van meervallen, die ook op an dere plaatsen in het huis hangen vertelt hij dat de meerval over zo'n geweldige kracht beschikt, dat er, vaak niets anders op zit dan met hengel en al de rivier in te springen en je door de meei'val te laten voorttrekken totdat hij ten slotte vermoeid wordt. Een dergelijk vistechniek wordt be vestigd door zijn vrouw die terloops vermeldt dat haar man vorig Jaar, schrammen aan beide benen opliep, alvorens een zware meerval kon wor den geland. En dan te bedenken, dat het eigenlijk louter toeval was dat de heer Jurdzin in contact kwam met de meerval. Zijn vakantie door brengend in een pension aan de Re gen gooide hij 's avonds voor zijn plezier een hengeltje uit om een snoekje of een barbeel te vangen. Tot zijn grote verbazing kreeg hij echter te doen met een twintig pond zware meerval. De tomeloze kracht, van het beest fascineerde hem zo, dat hij zich ging specialiseren op de vangst van de meerval. Zijn vis- ui trusting werd volledig aange past aan de eisen die een meerval- vangst stelt. En dat is niet gering. beredken dan is het afgelopen. Zelfs de dikste nylondraad trekt de meer val in de kortst mogelijke tijd ka- I pot. Een goed onderzoek van het i viswater is om een andere reden ook belangrijk. Meerval heeft volgens de heer Jurdzin de gewoonte om naar voed sel te zoeken volgens een nauwkeu rig traject. De vis zwemt zig-zag van de ene oever naar de andere volgens een nauwkeurig schema zo dat het gemakkelijk te voorspellen is waar de vis straks zal langszwem- men. Omdat de vis de gewoonte heeft, ADVERTENTIE DE GOEDE VANGST Morsstraat 47 - Leiden - Tel. 31751 Het succes bleef niet lang uit: de afgelopen drie jaar ving hij vijf meervallen met een gewicht van bijna tweehonderd pond. Sportivissers die het ook eens wil len proberen raadt hij aan in de eeste plaats het viswater bijzonder goed te verkennen. De meerval zoekt over het algemeen de diepe plekken van een rivier op. Om de kansen zo groot mogelijk te maken moet nauwkeurig ieder obstakel in het wa ter in het geheugen gegrifd worden Is de meerval eenmaal gehaakt, dan moeten die plekken gemeden worden. Ziet de vis eenmaal kans een boomstronk of iets dergelijks te om met de bek langs de bodem schu rend naar voedsel te zoeken kan men de meerval vaak ontdekken door de lichte werveling in het water, die zijn staart veroorzaakt. Een volwas sen meerval beschikt over 'n „Jacht gebied" van ongeveer 400 bij 400 meter. Bundeltje wormen Meervalexpert Jurdzin gebruikt als aas in de meeste gevallen een bundeltje wormen, een soort peur maar dan voorzien van een flinke haak. Dat meervallen ook niet terug deinzen voor een flinke aasvis bleek toen de heer Jurdzin de maaginhoud van een van de meervallen inspec teerde. Hij trof daarin een graat aan van een vis die zeker vijfender tig centimeter moet zijn geweest. Zelf ving de heer Jurdzin een meer val met een aasvis van zeker een pond. Ander aas dat wordt gebruikt bij de meervalvangst: zoetwa terkreeften, kikkers, kippedarmen en strepelingen. Soms wanneer de meerval bijzonder eetlustig is, kan hij ook gevangen worden aan da Heintz-lepel. De heer Jurdzin ving alle meerval len tussen tien uur 's ochtends en drie uur 's middags op vrije warme dagen. Volgens hem liggen de beste kansen in Juli en augustus, wanneer de meerval bezig is 'n nieuwe soek- laag te vormen voor de komende winterslaap. Het bijzondere van de meerval is, dat de vis niet schuw is, omdat hij geen natuurlijke vijanden heeft. Zo wordt de meerval in Hongarije ge lokt door het slaan met planken op het water. De vis is nieuwsgierig en komt op het vreemde geluid af. De grootste meerval werd tot nu toe gevangen in de Dnjepr. Het beest had een lengte van vijf meter en woog niet minder dan 306 kilo. ADVERTENTIE DE ENIGE SPECIAALZAAK voor al uw HENGELSPORTARTIKELEN De heer Jurdzin met een van de meervallen die hij in Duitsland

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11