EERSTE SMET OP FRANS- KTSTDUITSE VRIENDSCHAP Pro-EEG campagne in Londen begonnen Parijs ontkent wapenleveringen aan Pakistan LONDENSE „TIMES" SLOEG OP HOL LEIDSCH DAGBLAD India bezorgd pENSDAG 7 JULI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 Onenigheid over monetaire zaken symptoom van dieper liggende kloof PAN/PARIJS „De eerste us-Duitse kabinetszitting" noam- Bondskanselier Brandt gister- de plenaire vergadering van jail dozijn Westduitse en een dozijn Franse ministers, waar- het wonderbaarlijke sprookje het tweedaagse overleg in Bonn besloten. Voor de 31ste maal het dertien Jaar geleden met beroemde schouderkus tussen jnauer en De Gaulle beklonken us-Duitse vriendschapsverdrag men elkaar op het hoogste ni- „geconsulteerd". Voor het eerst tér'zo duidelijk zichtbaar lag er wereld van verschil tussen dit jeDdaags ontnuchterend gebeuren Frans Onnen Rudolph Bakker de romantische verbroederings- ichte van weleer. Wat het uit reen van de oorspronkelijke ac- zichzelf niet had kunnen be veiligen, geschiedde ook pas SziJ het overboord zeteen van ob- els, die lange tijd als uitgangs ten hadden gegolden. topgesprek tussen Brandt en npidou stond geheel in het teken Frankrijks aanvaarden van ot-Brittanniës lidmaatschap en rtduitslands aanvaarden van de use theorie van het Europa der erlanden. jmmigen menen intussen, dat het Rynwater ook het Europese is weggegooid. Veel principiëls inderdaad niet overgebleven, ndt's suggestie voor een Europe- id", bestaande uit mi ers met nationale verantwoorde nd, past precies in Pompidou's tranderlijk gaullistisch gebleven Kptie van een Europa, dat ge- ad moet blijven van elke vorm werkelijke supra-nationaliteit. randt en Pompidou hebben el- gisteren en eergisteren ook ge len in het oerbesef, het eigenlijk i onmogelijk aan anderen te kun- overlaten. Schoonheidsfoutje Iet gemeenschappelijk slotcommi- [D! bevat tussen passages als wrtean nog intensiever weder- contact" en „overeenstemming ate de positie van Berlijn" slechts 1 sthoonheidsfoutje. Op het ge- Europese Monetaire („kon nog geen volledige eens- üheid" worden bereikt. Dit zo kort na het steekspel van sel vorige week, ook wat al te (onderlijk zijn geweest. Uitge- nmag echter worden dat ook de- Khijnbaar zo diepliggende twist lit jaar zal zijn opgelost. Dit eenvoudigweg, omdat het Pa- er om te doen is al dit soort in- zaken van de gemeenschap te lien gereglementeerd voordat de ten werkelijk mee aan tafel ko- te zitten en omdat Bonn geen isdin? aanwezig acht Parijs er itrouwig alsnog van te verdenken monetaire afwikkeling als ach- tortje te gebruiken om Enge- 1 eventueel naar buiten te duwen, gesties, als zou Pompidou het servatieve Groot-Brittanië zo mogelijk willen binnenhalen compensatie van de West- economische grootmacht, t Brandt eveneens vlot kunnen Miseren. Tegenover de gevrees- „entente cordiale" van Londen Parijs stelde hij tezamen met npidou de „entante elementaire" sen Bonn en Parijs vast. Voor npidou blijft het een gelijk aan ander, zolang in beide denkmo- I® Parijs maar centraal staat. evredigend voor de president, die aden onder verjaarsgeschenken werd Juist tijdens deze drukke en even oud als Prins Bernhard, een hem door Brandt aan telen Rijntochtje gevierd is), ging was ook, dat de elf torele, autonome regionale mi- van de Westduitse deelstaten het Frans als eerste taal naast het Engels op de ndelbare scholen te pousseren. En 'dat de schoorsteen tegelijkertijd p blijven roken registreerde men jt evenveel voldoening naast de beenschappelijke verklaring, dat f stem van Europa" in het ontwa- Mgsgesprek duidelijk diende te fden gehoord" Westduitse bestel bij de Franse wapenindustrie grootte van vijf miljard mark. Franse standpunt ^rijs meent intussen dat de topontmoeting aan en Rijn, 'n flop is geworden. Bei- regeringen hebben nu alleen een duidelijker inzicht gekregen wijde en principiële kloof waar standpunten in 't bijzon- inomisch en monetair ge- Dog steeds worden gescheiden. dit monetair-technische ge gaan in Franse ogen politieke ien schuil die zowel de toe van de EEG en de landbouw- de relatie tussen Euro- en de Verenigde Staten raken, de mark en ook de gulden zweven, blijft de Europese 'ire unie een ij dele illusie en West-Europa nooit een eensge zinde vuist tegen Washington kun nen maken. Ook het voorstel van kanselier Brandt de zes Europese munten onderling weer te fixeren doch aan de koerswisselingen jegens de buitenwereld een zekere vrijheid toe te staan, achtten de Fransen onaanvaardbaar. Voor president Pompidou wordt het kwaad dan slechts in zijn symptomen en niet aan de wortel aangetast. Oorzaak van de monetaire moeilijkheden en daardoor bron van de inflatie in Europa is en blijft voor Parijs de Amerikaanse politiek die de rest der wereld met overgewaardeerde dol lars overstroomt. En terwijl de Duitsers de Amerikanen ook op dit punt willen ontzien, eisen de Fran sen dat de hele EEG een gesloten front tegen Washington zal vormen. Het eerste gevolg van deze Frans- Duitse topconferentie zal zijn dat speciaal de beide ministers van Financiën en Economie en hun sta ven komende weken de vakantie maar liever uit him hoofd moeten zetten. Op 27 september komt in Washington het Internationale Mo netaire Fonds bijeen en zowel Pom pidou als Brandt hebben ingezien dat hun verschil van inzicht voor die datum zal moeten worden bijge legd, wil men voor de Euromarkt 'n crisis voorkomen waarvan de gevol gen nu nog nauwelijks zijn te over zien. Maar hoe die ministers en hun experts zouden kunnen slagen waar hun hoogste chefs nu hebben ge faald, is een vraag waarvan Parijs het antwoord voorlopig maar liever in het midden laat. LORD GEORGE-BROWN LABOURS PLEITER (Van onze correspondent) LONDEN Gisteravond, een dag voor de publikatie van het historische regeringswitboek dat op grond van de geslaagde onderhandelingen met de zes Engelands toetreding tot de EEG aanbeveelt, heeft Lord George-Brown (vroeger gewoon George Brown zon der streepje) zijn volle gezag, dat on danks zijn politieke wederwaardig heden nog groot genoeg is in de schaal van de voorstanders van aan sluiting geworpen. George-Brown die minister van Buitenlandse Zaken in de Labour-regering was tot hü met Wilson brak, is altijd een vurige pro- EEG-er geweest. Wilson pleitte destijds samen met Brown bij wijlen president De Gaulle op het Elysée tevergeefs voor het Britse lidmaatschap. Brown verklaar de in een hartstochtelijk betoog dat het voor Engeland een tragedie zou zijn indien het buiten de EEG zou blijven. Op het ogenblik staan de za ken echter zo dat er weinig twijfel is dat het Lagerhuis bij de eindbeslis sing in oktober het voorstel tot het binnentreden van de EEG-poort zal aanvaarden. Maar gezien de kleine Conservatieve meerderheid is voor een overtuigend ja-woord van het Britse parlement de steun van de 60 tot 100 pro-EEG-ers bij Labour on ontbeerlijk. Hoe groot de meerderheid zal zijn hangt voornamelijk af van de invloed van de regeringscampagne voor aansluiting welke vandaag pas goed is. begonnen er volgt nog een populaire editie van het witboek. Pre mier Heath zou vanavond een ver klaring in het Lagerhuis afleggen voorafgaande aan de publikatie van het lijvige document en zal het Brit se volk via radio en televisie toe spreken. De omvang van het aantal voor- en tegenstemmers, afgezien nog van de genen die zich van stem zullen ont houden, is in hoge mate afhankelijk van het besluit van de partijleiders of hun fracties zonder of met „whip" zullen mogen stemmen, dat wil zeg gen of zij in hun keuze zullen wor den vrijgelaten of niet. Worsteling Van groot belang voor de inwen dige worsteling bij Labour over de EEG is dat George-Brown de door Rippon verkregen voorwaarden tot toetreding volkomen aanvaardbaar acht. George Thomson die indien La bour in juni van het vorig jaar niet zou zijn verslagen Engelands opper- onderhandelaar zou zijn geweest, heeft reeds gezegd dat de voorwaar den precies dezelfde zijn waarnaar hij zelf zou hebben gestreefd. Dat is een directe uitdaging aan het adres van de steeds meer aarze lende Wilson die angstvallig probeert de eenheid te bewaren van de hope loos gespleten federatief opgebouwde Labour-partij, waarin de links-ge richte grote vakbonden met hun col lectieve miljoenenstemmen de lakens uitdelen. Wilson zal uit politieke be rekening, omdat het met Heath op het ogenblik steeds sneller bergaf waarts gaat. zich zo goed als zeker laten meeslepen door de anti's. Het geen uit de toon van zyn redevoerin gen steeds duidelijker wordt, maar hij zal naar wordt verwacht de pro's waarschijnlijk in zoverre naar de mond spreken door te verklaren dat hij in beginsel met de EEG kan mee gaan maar de voorwaarden onaan vaardbaar acht. Wilson heeft beloofd op 28 juli a.s. te onthullen wat hij precies denkt. George-Brown noemt de speciale EEG-conferentie van de Labour-partij die op 17 juli wordt ge houden nu al absurd. President Nixons adviseur voor nationale veiligheid, dr. Henry Kissinger, is gisteren in de Indiase hoofdstad Hieuw Delhi aangekomen, waar hij op het vliegveld werd begroet door me vrouw Roekmini Menon, hoofd van de afdeling Amerikaanse Za ken van het Indiase ministerie van Buitenlandse Zaken (op de foto linksen door de Ameri kaanse ambassadeur in India, Kenneth B. Keating (rechts op foto). Op de luchthaven was een politiemacht van vierhonderd man aanwezig om Kissinger te beschermen tegen demonstran ten. Er had zich echter slechts een groepje van vijftig man ver zameld, die protesteerden tegen Amerikaanse wapenleveranties aan Pakistan. Dr. Kissinger zou vandaag met premier Indira Gandhi o.m. praten over de toe stand in Oost-Pakistan. Morgen vertrekt hij naar de Pakistaanse hoofdstad Islamabad, waar hij gedurende twee dagen besprekin gen zal voeren met president Jachja Chan en andere Paki staanse leiders. Nieuw ziekenhuis in Lambarene PARIJS (AP) De internationale bond voor het Schweitzerziekenhuis te Lambarene in West-Afrika deelt mee, da£ er een fonds is gevormd voor hef bouwen van een nieuw zie kenhuis in het oerwoud van Gabon. Het eerste ziekenhuis, door dr. Albert Schweitzer gebouwd in 1913 de stichter overleed in 1965 wordt vermoedelijk een museum. Het nieu we ziekenhuis wordt uiterst modern. Men wil gaan doen wat dr. Schweit- zer zou doen als hij anno 1971 een ziekenhuis was gaan bouwen in I Afrika. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs n 'k word abonnee per 22 juli 1671 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee adres: plaats: Hokje zwart maken, bon invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. NIEUW DELHI. (REUTER, AP) —India heeft in Parijs zijn ernstige bezorgdheid uitgesproken over be richten dat Frankrijk wapens levert aan Pakistan. Dit heeft de Indiase minister van Buitenlandse Zaken Swaran Singh gisteren in het parle ment bekendgemaakt. Singh wees erop dat „de Franse regering ons had verteld geen nieu we contracten over wapenleveran ties aan Pakistan te zijn aangegaan na de militaire actie in Bangla Desj. Tegen het eind van vorige maand had zij ons de verzekering gegeven ook geen wapens meer te zullen le veren op grond van oude contracten. Wij hebben de Franse ambassadeur echter onze diepe bezorgdheid over gebracht omtrent de berichten dat Pakistan toch van Franse wapens wordt voorzien". Officiële kringen in de Franse hoofdstad hebben later de Indiase berichten tegengesproken. Hulp .Een vertegenwoordiger van de in ternationale hulporganisatie „Terre des hommes" heeft gisteren scherpe kritiek geleverd op de zijns inziens gebrekkige coördinatie van de in ternationale hulpverlening aan de Oostpakistaanse vluchtelingen in India. Hij sprak daarbij met name over het Westduitse hulpwerk. De kritiek werd geuit door de pas uit India teruggekeerde voorlichtings man van de organisatie Herbert Schafer. Hij vertelde dat sommige vliegtuigen met medicamenten hele maal niet in India zijn aangekomen. Ook bij de verdeling der hulpgoede ren deden zich misstanden voor. Om de situatie het hoofd te bie den en meer druk op de Indiase au toriteiten uit te kunnen oefenen moeten de Westduitse hulpmaatre gelen naar het oordeel van „Terre des hommes" al in de Bondsrepu bliek beter gecoördineerd worden. Organisatie voor burgerluchtvaart in politieke sfeer WENEN (DPA) De algemene ver gadering van de Internationale Or ganisatie voor Burgerluchtvaart (ICAO), waarop technische zaken behandeld plegen te worden, heeft gisteren een politiek karakter ge kregen. In Wenen werd met kleine meerderheid een resolutie aangeno men waarin werd besloten Zuid- Afrika, dat lid is van de organisatie, niet meer voor speciale „meetings" van de ICAO uit te nodigen en dit land ook geen stukken betreffende deze bijeenkomsten te verstrekken. Afrikaanse lidstaten hadden met steun van Oostbloklanden en enkele Latijns-Amerikaanse leden voorge steld deze maatregelen zowel te gen Zuid-Afrika als Portugal te ne men int protest tegen de apartheids- en kolonialistische politiek van deze landen. De resolutie werd wat Zuid-Afrika betreft aangenomen met 44 tegen 39 stemmen. Er waren vier onthoudin gen. Een identiek voorstel inzake Portugal werd met 41 tegen 40 stem men en zes onthoudingen afgewe zen. Kritiekloze verheerlijking van Amerikaans boek over cle hippie-jeugd „Wanneer de Times spreekt luistert de wereld". Aldus de leuze waarmee dit beroemde blad, dat het finan cieel al even moeilijk heeft als vele andere, abonnees tracht te winnen. Bescheiden is anders en het werkt dan ook veeleer op de lach- dan op de koopspieren. Temeer omdat de pochende, vaak een hele pagina vullende adverten ties verschillende groepen Times-re- dacteuren uitbeelden, zoals alle journalisten," heel gewone meneer tjes, aan wier lippen de wereld geacht wordt te hangen. En het is nog dubbel zo vermakelijk voor ie dereen die wel eens Le Monde of de International Herald Tribune leest en de Times daarom nauwelijks meer als de primus inter pares kan zien. Die tijden zijn voorbij. Maar het zijn niet alleen die pot sierlijk verwaande advertenties die de wereld veeleer doen lachen dan luisteren. Daarbij komt dat het blad tegenwoordig soms ook de neiging vertoont te bezwijken voor de meest dwaze pseudo-intellectuele modes, zoals de verheerlijking van de hip pie-mentaliteit als de verlosser van de mensheid uit de misères van de industriële samenleving. Een typisch voorbeeld was de re cente publikatie van een serie uit treksels uit het boek van een pro fessor uit Yale, die zich op 42-jari- ge leeftijd tot dit nieuwe geloof be keerde. De artikelen werden aange kondigd met een fanfare alsof het een bijzonder verrassende ontdek king gold. En er werd meer plaatsruimte voor gemaakt dan, nog nooit aan een serie werd be steed. Eerst een hele pagina op zaterdag, daarna een week lang elke dag op een vooraanstaande plaats een grote lap, gewijd aan „The Greening of America" van Charles Reich, die „met een verras send inzicht een revolutie in Ameri ka ontdekt die ook reeds onder de Engels jeugd is begonnen". Die geestdrift van de Times was des te merkwaardiger het boek boek van Reich allerminst het eerste, laat staan het beste ge schrift is dat begrip en sympathie voor de hippie-mentaliteit tracht te wekken. Een andere Amerikaanse professor, Theodore Roszak, deed dat reeds meer dan een jaar gele den in zijn zeer verhelderende boek: „The Making of a Counterrevolu tion". Reich die het, in tegenstelling tot Roszak, tot de bestseller-lijst bracht in Amerika, heeft dan ook weinig nieuws of origineels te bren gen. Wat hem vooral onderscheidt van zijn voorganger is zijn kritiek loze aanbidding van de hippie- jeugd, zijn geloof i de overmijdelij- ke triomf 'van haar „revolutie" en het paradijs op aarde dat zij op niet nader omschreven wijze zal scheppen. Zie de volgende citaten uit Reichs boek. „Er komt een revolutie... Zij grijpt reeds om zich heen met verbazing wekkende snelheid.. Zij belooft een hogere rede, een menselijker ge meenschap, de bevrijding van het individu,., een nieuwe en duurzame totaliteit en schoonheid... De revolu tie van de jongere generatie... is nodig en overmijdelijk en zij zal uiteindelijk door heel het Ameri kaanse volk worden gedragen... De nieuwe levensstijl voorziet een vorm van arbeid die toegewijd en op uit nemende kwaliteit is gericht maar zonder vervreemding, de vrije keuze van elk mens, geïntegreerd in een vol en bevredigend leven, een uit drukking en bevestiging van de per soonlijkheid". Al dit heerlijks zullen wij te dan ken krijgen aan de „buitengewone nieuwe kennis van de jeugd... Het is verbazingwekkend hoe naieve Jonge mensen zonder enige politieke erva ring een kritiek van onze samenle ving hebben ontwikkeld die zelfs de geleerde en de schrandersten en meest ervarenen onder hun ouders is ontgaan... De jeugd heeft de gave al het boerenbedrog en de gevestig de waarden van het „Establish ment" genadeloos te doorzien". Nog mooier: haar muziek „weet op ongekende wijze door te dringen tot de kern van wat er verkeerd is met onze maatschappij... De „Rolling Stones" ontwikkelen een energie waar zelfs de negende symphonie van Beethoven niet aan kan ra ken... vergeleken met hun muziek is de klassieke duf en dreinerig... In het bijzonder de poëzie van haar liederen geeft uitdrukking aan een begrip van de wereld en 's mensen gevoelens dat ongelofelijk veel ver der reikt dan Journalisten, commen tatoren, sociologen en romanciers getoond hebben". Het is deze kost die de Times zijn lezers een week lang heeft voorgezet. Zelfs zulke enormiteiten als Reich begaat door de verklaren dat „af wijkende opvattingen in Amerika onderdrukt worden... en de massa media elke uiting daarvan uit de ether en de pers houden", hebben hem in de ogen van de hoofdredac tie niet kunnen ontluisteren. Inte gendeel, het laatste artikel van de serie was nog niet verschenen of zij kwam met alweer een ander unicum in de geschiedenis van haar blad, een hoofdartikel van niet minder dan drie kolom getiteld „De kritiek van de Jeugd", waarin zij haar nieuwe ontdekking in velerlei op zicht napraatte en de oudere gene ratie op 'plechtige wijze schuldig verklaarde aan een hele lijst van haar door de jeugd verweten zonden als: verantwoordelijkheid voor de „lelijkheid van de moderne wereld, commercialisme, duister materialis me, rassenwaan, wereldse voorzich tigheid, verwaarlozing van de we reld, technologische arrogantie, or ganisatorische gigantisme, ontmen selijking, vereenzaming van de fami lie. verveling". Nog krasser, de oud- strijders van 1939—'45 kregen te horen dat zij met heel wat minder nobele motieven ten strijde waren getrokken dan him voorgangers van 1914—1918. Geen wonder dat het ingezonden stukken regende. Niet alleen van verontwaardigde nabestaanden van gesneuvelden, maar ook van tijdge noten die ironisch opmerkten dat hun verdoemeüjke generatie toch een onmiskenbare verdienste had; zij had die magnifieke Jeugd van thans voortgebracht, grootgebracht en opgevoed. Maar het vermakelijk- ste was de actie van die Jeugd zel ve. Een 19-jarige schreef dat wat de wereld werkelijk nodig heeft, is „stopzetting van het geblei van de jeugd door de massamedia en op portunistische politici die haar al leen maarf verwaand en gewichtig maakten!" Een ander schreef dat de Times zijn tijdgenoten had afge schilderd als „zulke lieve jongens die er oh zo naar verlangden dat de wereld zich zou beteren: er is niemand van die soort onder mijn kennissen" Alsof dat al niet pijnlijk genoeg was kwam er daarna een hele reeks vernietigende en ridiculiserende kri tieken van Reichs boek. „Onbe schrijfelijk naïef", noemde de Sun day Telegraph het. „Zo tot over de oren verliefd op de Jeugd dat zij zelf er tegen in opstand komt", zei de Observer. „Reich schrijft als een Madison Avenue public-relations- man die het hippie-budget mag be steden", ironiseerde de Spectator. „Hij is naief... verdraait de Ameri kaanse historie op drastische wijze... de rebelse Jongeren in Amerika hebben al even weinig begrip van de politieke realiteiten als hij zelf", oordeelde de criticus van de... Ti mes. Maar de spijker werd nog het best op de kop geslagen door een Ameri kaans periodiek die zijn bespreking eindidge met de woorden: „Als de Amerikaanse intelligentsia zich ooit bevrijdt uit de tyrannie van intel lectuele modes zal zij zich dit boek met beschaamde hilariteit herinne ren als een monument van aè gees teloosheid onzer tijden". Maar misschien moet men de Ti mes, die het met huid en haar slik te, niet a lte hard vallen. Misschien was de verklaring dat de hoofdre dacteur van dit eens zo volwassen blad zijn stoel bij vergissing voor een week had afgestaan aan een van die vertegenwoordigers van de pseudointellectuele Haute Couture die overal in de massamedia zijn doorgedrongen. Dat zou men althans kunnen afleiden uit het feit dat het blad in dezelfde week waarin het zich als de Hippie-Times ontpopte, iets nog dwazers deed: het wijdde zijn eerste hoofdartikel aan de Ne derlandse verkiezingen en - geloof het of niet - had het daarin vrilwel uitsluitend over zijn „teleurstelling dat de Kabouters geen zetel hadden gewonnen".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9