Het zuinige beleid van kabinet- Biesheuvel is geen verrassing 8 Drs. Muller terug op Dennendal PONTIAC Informatiestukken openbaar maken DAGEN MONTFERLAND Portugezen eerst naar huis- dan weer terug Excellentie vind ik een naar woord Interimbestuur heft schorsing op WOENSDAG 7 JULI 1OT1 LEIDSCH DAGBLAD De regering-Biesheuvel gaat de overheidsuitgaven voor het volgend jaar met negenhonderdmiljoen gulden beper ken. De regeringsverklaring komt pas over een maand, maar over de omvang van deze financiële besnoeiing hoeft geen onzekerheid te bestaan. Het staat glashelder in het regeerakkoord waarop de vijf partijen (KVP-ARP-CHU- WD-DS 70) elkaar op 18 juni hebben gevonden. Professor Plet Steenkamp had er als kabinets-informateur zo'n vijf weken voor nodig om bezuinigings kampioenen DS'70 en WD te ver zoenen met de gematigd progressie ve confessionele partijen. Dat op zich zelf al biedt voldoende garantie dat de nieuwe regeringspartners niet lichtvaardig met de bereikte overeenstemming zullen omspringen. De gedetaillerde uitwerking van de plannen voor het eerste jaar van het nieuwe kabinet zou in alle rust hebben kunnen verlopen, ware het niet dat er enkele dagen geleden eeen rapport uitlekte. Het was opge steld door ambtenaren van het de partement van Financiën, al voor de verkiezingen. De vertrekkende mi nister Witteveen was er voor ver antwoordelijk. Er is zelfs in de mi nisterraad over gesproken. Mogelijkheden Het ambtelijk stuk gaf mogelijk heden aan voor bezuiniging: 688 miljoen gulden in 1972, 733 miljoen in het jaar daarna, 885 miljoen voor 1974 en liefst een miljard in het laatste jaar van het nieuwe ka binet. Witteveen is er daarbij ge makshalve vanuit gegaan dat het nieuwe kabinet net als dat van De Jong de volle vier jaar zal volmaken. De cijfers hebben nogal wat op schudding veroorzaakt. Den Uyl is er als een goed oppositieleider met een op ingesprongen: „De geheime nota van minister Witteveen bewijst eens temeer dat door kabinet en re geringspartijen op een buitengewoon onfrisse manier is gesjoemeld met zeer vitale gegevens." En een aantal Kamerleden uit regerings-bevriende fracties zegt „geschokt" te zijn over deeze verregaande bezuinigingsvoor stellen, waarvan zij niet op de hoogte waren gebracht. Vreemd eigenlijk, al die veront waardiging. Begrijpelijk in deze tijd van openbaarheid is dat elk niet- gepubliceerd stuk bij voorbaat ver dacht is. Minder begrijpelijk is de opwinding over de inhoud van het bezuinigingsplan van Witteveen. Immers, een regering die op aftre den staat kan plannen ontwikkelen to veel als zij wil, zij hoeft ze toch niet uit te voeren en heeft dus ge makkelijk praten. Uitgeregeerd van het werkstuk van Nelissen. Maar de mogelijkheden die daarin staan opgesomd zijn niet verheven tot regeringsprogram voor vier Jaar. In het regeerakkoord spreken de partners zich uit over de financiële maatregelen voor 1972, de rest is voor later. Wie dan regeert, dan zorgt. De oppositie wrijft Biel euvel en zijn confessionele partners nu al onder de neus dat zij in hun ver kiezingscampagnes 'niet wat meer rekening hebben gehouden met de mogelijkheid van bezuinigingen. Zij kenden toch de inhoud van het ge heime rapport van financiën? Aan dat laatste hoeft niet getwijfeld worden. Maar de stelling dat Biesheuvel zou hebben gedaan of zijn neus bloedt is onwaar. Hij ging met een veeleisend programma op stap. Naarmate de verkiezingscampagnes vorderde heeft hij er op gewezen: „Dit is ons program, maar wij zul len er rekening mee moeen houden dat de omstandigheden zich kunnen wijzigen en da wij een aanal onze wensen zullen moeen maigen." ADVERTENTIE PONT1AC PONTIAC PONTIAC fijn om te dragen voor jaren en jaren~. gaarne toont. Loop eens bij hem bin Achtergrond Dat is precies wat nu gebeurt. Dat is ook de achtergrond voor de beperkingen die het regeringsak koord kenmerken. In 1972 bezuini gen, en daarna.hopelijk is het dan niet of in mindere mate nodig. Nelissen heeft verdere besnoeiings wegen aangewezen, maar als de fi- nancièel-economische omstandighe den opklaren zullen we ze in de volgende begrotingen niet terugvin den. Of Drees (en DS'70) en Geert- sema (en de VVD» aan een uitga venverhoging willen meewerken zo dra de situatie gunstiger wordt, is een kwestie die dan pas aan di orde komt. De bereidheid van de confessione le partijen om op dit moment water in de wijn te doen, maakt het he laas onmogelijk om een andere vraag beantwoord te krijgen. Zou Den Uyl kans hebben gezien om het programma van het nu ontbon den schaduwkabinet onverkort uit te voeren? Klare wijn bottelen is in de politiek nog wat anders dan kla re wijn schenken. PvdA-leider Den Uyl: DEN HAAG (ANP) PvdA-fra tieleider Den Uyl heeft minister-pre sident Biesheuvel gevraagd om voor het debat over de regeringsverkla ring de zakelijke inhoud van de be zuinigingsvoorstellen Witteveen van maart en het verslag van de werk- groep-Nelissen aan de Tweede Kamer te doen toekomen. Drs. Den Uyl zegt dat het vermoe den bestaat gegrond blijkt, dat het verslag van de werkgroep-Nelissen (opgesteld tijdens het overleg over de vorming van de nieuwe regering) in belangrijke mate overeenstemt met de voorstellen die ex-minister Witteveen al in maart aan zijn col lega's heeft gedaan, de zgn. streef- cijfernota. „Wil de minister-president zijn oordeel geven over de houding van de leden van het afgetreden kabinet- De Jong, die reeds in maart de be zuinigingsvoorstellen van de heer Witteveen kenden, daarover zwegen Maar nog belangrijker is: de gis teren van hun verplichtingen ontslagen ministers van het kabi net-De Jong zijn nu uitgeregeerd. Over de nieuwe begrotingen hebben zij niets te zeggen. Witteveens ge heime nota bevatte suggesties om trent bezuinigingen. Het zou te veelTr\r\ Tl eer zijn ideetjes voor de volgende VOO 11 beegroting als voorstellen te bestem- 1 J-/ t w wa*. pelen. Misschien had het stuk van Fi nanciën zin gehad als er geen ver kiezingen waren geweest. Want op 28 april veranderden de krachtsver- houdiongen in de Nederlandse politiek zodanig, dat de partyen van het ka binet-De Jong niet verder zouden kunnen regeren zonder de bezuini gingspartij van Drees junior. Als men tenminste op een meerderheid in het parlement zou willen reke- de verkiezingen, en nu optreden als lid van een kabinet, gevormd op basis van dezelfde bezuinigingsvoor stellen met slechts zeer beperkte mo gelijkheden tot verschuivingen", zo vraagt de fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer. Het niet openbaar maken van de stukken zou, zo zegt drs. Den Uyl verder, in strijd zijn met een aanbe veling van de minister-president, als voorzitter van de commissie-Biesheu vel. In het rapport van deze com missie staat o.m. „voor de formatie van belang zijnde stukken, die onder verantwoordelijkheid van het kabinet zijn opgesteld, worden door dit ka binet openbaar gemaakt, zodra ze gereed zyn". Drs. Den Uyl zegt dat als de streefcijfernoha en het rapport-Ne- lissen in belangrijke mate overeen stemmen, daarmee wordt aangetoond, dat de basis voor het regeerakkoord tussen de regeringspartijen in feite is gelegd door de bezuinigingsvoor stellen van oud-minister Witteveen. In de Drentse hoofdstad, As sen is gisteren de zesde Drentse rijwielvierdaagse van start ge gaan. De deelneemsters op de foto wilden behalve fietsen toch ook nog wel even van het zon netje genieten. Het snoeimes werd nog gescherpt door diverse rapporten onder meer van de Nederlandsche Bank dat een sober beleid geboden was. Kabinetsinformateur Steen kamp zette een commissie onder leiding van de KVP-minister van economische zaken Nelissen aan het werk om met bezuinigingsvoorstellen te komen. Nelissens rapport is nog niet aan de openbaarheid prijs ge geven. Voor het eerste jaar geeft hij in de lijn van Steenkamp een bezuiniging aan van negenhonderd miljoen gulden. Ruim tweehonderd miljoen méér dan in de nota van Witteveens ambtenaren is gesugge reerd. Wat heeft de nieuwe minister van Financiën in petto voor de drie Jaren daarna? Aangenomen wordt dat hij zich ook daarvoor heeft ge baseerd op de nota van Witteveen. Publikatie SORTEERDER DIE BRIEF OPENDE ARNHEM De Arnhemse politie rechter heeft gisteren de 45-jarige PTT-beambte J. T. uit Arnhem ver oordeeld tot tweehonderd gulden boete en een voorwaardelijke gevan genisstraf van een maand. De man was sorteerder op een postkantoor in Arnhem en maakte in die functie een brief, gericht aan een vrouw die hij kende, open omdat hij dacht dat er sexliteratuur in zat. Dat was niet zo en samen met enkele dienstorders ogoide hij de brief weg. Op één van de dienstorders stond echter T.'s naam, waarna het voor de postale recherche kinderspel was de sorteerder aan te houden. De politierechter hield bij het von nis rekening met de blanco straflijst van de sorteerder en besloot een ge heel voorwaardelijke straf op te leg gen, omdat de man dan waarschijn lijk bij de PTT kan blijven werken. In een andere functie dan wel. ADVERTENTIE Volledig verzorgde vakanties incl. excursies, reisleiding etc. De alles-inbegrepen-prijs geldt van elk station in Nederland. Voor boekingen kunt u ons even bellen onder nr. 030-19441, dagelijks - ook op zaterdag en zondag - van 9.00 tot 22.00 uur. Tevens kunt u boeken aan alle stations of bij uw reisbureau, waar ook de brochure „Meerdaagse NS- vakantiereizen 1971" verkrijgbaar is. ROTTERDAM Al een week worden nu achttien illegaal in ons land verblijvende Portugese werk nemers van Vcrolme vastgehouden op het Rotterdamse hoofdbu reau van politie. Niemand weet wan neer zij vrijkomen: de politie niet, de ministeries van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Justitie niet Verolme niet en de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers niet. Gisteren nam minister Polak van Justitie afscheid. Hij laat het pro bleem van de illegaal hier verblij vende buitenlanders over aan zijn opvolger, minister Van Agt. De afdeling buitenlandse arbeids marktzaken van het ministerie van Sociale Zaken heeft de minister van Justitie gisteren geadviseerd de achttien Portugezen per vliegtuig terug te sturen naar Portugal, zo dat zij zich daar kunnen melden bij het Nederlandse wervingsbureau. Verolme moet dan zorgen voor achttien op naam geplaatste aan vragen voor buitenlandse werkne mers, waarna de achttien met voor rang via het wervingsbureau naar Nederland komen, voorzien van jaarcontracten en verblijfsvergun ningen. Verolme dient in dit geval voor „passende huisvestiging" te zorgen. Deze procedure zou moeten gelden voor alle „illegalen". Volgens het hoofd van de afde ling buitenlandse arbeidsmarkt zaken, de heer A. Vesseur, is het zeer waarschijnlijk, dat de justitie dit advies opvolgt. Ook de werkgeversor ganisaties zijn van dit voorstel op de hoogte gebracht. Aan hen is nu het initiatief. Premier Biesheuvel: (Van onze politieke redactie) DEN HAAG „Excellentie vindt ik een naar woord. Het zou mij wat waard zijn als we een oplossing vinden om dat af te schaffen. Maar het schijnt een gecompliceerde aange legenheid, die titelatuur". Premier Biesheuvel zei dit gisteren toen hij terugblikte op de kabinetsformatie. „Mijn streven is om als gewone mensen op gewone wijze ons werk te doen. Minister betekent dienaar, dat vind ik een mooi woord". Biesheuvel zei dat hy by deze ka binetsformatie anders te werk was gegaan dan vier Jaar geleden, toen zijn poging mislukte. „Ik hield toen een dagboek bij. Ik heb geleerd dat je ook wel eens wat hoort dat je moet vergeten. En Je moet teleurstellingen kunnen incasseren. De vorige keer ben ik zelf kabinetten gaan zitten maken. Nu heb ik andersom gewefkt. Het was een stukje teamwork, een samenspel met de vijf fractievoor zitters". Teleurstelling De premier zei in het eerste week eind van zijn formatie de meeste pro blemen te hebben gehad. Zijn grootste teleurstelling noemde hij het bedanken van professor Oordt voor een ministerspost. Op de voor laatste dag draaide alles om de ze tel voor Economische Zaken. Toen daar vorige week woensdag een oplos sing voor kwam in de persoon van professor Langman konden de laat ste problemen worden opgelost. Voor de portefeuilles van Onder wijs, Volkshuisvesting en Verkeer en Waterstaat heeft Biesheuvel zelf de knopen doorgehakt (zelf spreekt hij van „hele kleine knoopjes"). Dat staatssecretaris Van Veen (Binnen landse Zaken) op de zetel voor on derwijs terecht kon komen is volgens Biesheuvel naar het voorbeeld van het Engelse systeem. Niet alle posten moeten door superdeskundigen wor den bezet. Voor hem is voldoende dat Van Veen als staatssecretaris „een uitstekende staat van dienst" heeft opgebouwd. Voorkeur De nieuwe minister-president be kende dat hij, afgaande op zijn per soonlijke voorkeur liever minister van Buitenlandse Zaken was geworden. „Ik ben niet de aangewezen minis ter-president in Nederland. Ik ben maar van 'n kleine party, niet meer dan een half miljoen mensen heb ben op Biesheuvel gestemd. Het past niet in mij om naar een sterke po sitie te streven voor de persoon van de minister -president. En een sterke man past niet bij ons volk. In ons land is een kabinet een coalitieteam. Dat ik deze functie heb kunnen krij gen verklaar ik uit de samenwerking van de drie confessionele partijen en door het grote vertrouwen dat ik te genkwam bij DS '70 en bij de VVD". Kamerlid vraagt om initiatieven voor blinden DEN HAAG (ANP) Het tweede kamerlid Voogd (PvdA) heeft de mi nisters van CRM en van So ciale Zaken gevraagd initiatieven, voor een laboratorium ten behoeve van blinden en voor een leesmachi ne te steunen. De communicatiemogelijkheden voor blinden zullen door laborato riumonderzoek en de leesma chine sterk verbeterd worden, zegt de heer Voogd. Hij stelt de vragen naar aanleiding van de resultaten van een studie-reis naar de Verenig de Staten van de directeur van de Nederlandse Blinden Bibliotheek. Naakte "tripper" gearresteerd AMSTERDAM (ANP) Op een kleine poncho na spiernaakt, zonder een cent op zak en met ernstig be bloede handen is gisterochtend in Amsterdam een 18-jarige Fran se jongeman gearresteerd, die drie pakjes sigaretten had gestolen uit een automaat, waarvan hij het glas had ingeslagen. Op de Ceintuurbaan klampte hij een voorbijganger aan en besmeurde deze daardoor met bloed. Hij verzette zich hevig bij zijn overbrenging naar het politiebureau. Toen hij ontnuchterd was, kon hij zich niets meer van het gebeurde herinneren. Vermoedelijk heeft hij lsd of een ander middel gebruikt. Hij is overgedragen aan de vreemdelin genpolitie in de hoofdstad. Jurist in vakblad: Geluidshinder vliegtuigen onrechtmatige daad DEN HAAG "Iedereen die door vliegtuiglawaai in zyn gezondheid wordt geschaad, kan de overheid, de luchtvaartmaatschappijen ea de luchthavens dagvaarden wegens een onrechtmatige daad". Dat zegt de Amsterdamse advocaat mr. S. J. Timm'enga in een artikel in het Nederlands Juristenblad. "Zoland deze drie geen eind maken aan de onrechtmatige toestand voor de betrokken individuele burger kan iedereen die aantoonbare schade on dervindt van geluidshinder eisen, dat hy hulp krygt bij het opheffen van die onrechtmatige toestand. Boven dien kan hy schadevergoeding eisen", aldus mr. Timmenga in het artikel. De voorzitter van de Stichting te gen Geluidshinder van Vliegtuigen, A. H. Bohlmeyer, in een reactie op het artikel: "Dat betekent overigens niet dat er een stroom van dagvaar- digingen zal loskomen. Dat is voor de individuele burger te duur. Derge- ïyke processen worden meestal tot de hoogste instantie toe uitgevochten en dat kost minstens tienduizend glu- den". UTRECHT De psycholoog drs. Carel Muller is vandaag weer aan het werk gegaan, als directeur van de zwakzinnigen afdeling Dennendal van de Willem Arntszhoeve in Den Dolder. Hij werd op 11 juni geschorst door het inmiddels afgetreden college van regenten van de WA-stichting. Dit "oude" be stuur kwam tot dit besluit op grond van het rapport van de commissie-Speyer die in opdracht van staatssecretaris Krui- singa een onderzoek had ingesteld op de hoeve. Het interimbestuur van de stich ting, bestaande uit dr. G. J. M. Veld kamp," oud-minister van Sociale Za- keen en Volksgezondheid, de heer J. A. Middelhuis, oud-voorzitter van het NKV en de heer P. L. Hessing, oud fractievoorzitter (PvdA) in de ge meenteraad van Utrecht, is maan dagochtend met zijn werk begonnen. Zijn eerste daad was, de door het college van regenten ingestelde ad viescommissie te vragen, met haar werkzaamheden voort te gaan en haar advies met betrekking tot de meest urgente punten dinsdagmor gen al uit te brengen. Dinsdagmid dag besloot het interim-bestuur al, de buitendienststelling van drs. Muller ongedaan te maken. Dr. Veldkamp verklaarde gisteren, dat er op de Willem Arntszhoeve drie soorten problemen zijn: moeilijkhe den in de intermenselijke verhoudin gen, problemen met betrekkingen tot de organisatie van het werk (zowel wat betreft de structuur als de bezet ting van de verschillende functies) en de moeilijkheden die worden veroor zaakt doordat reglementen, voor schriften, instructies en taakom schrijvingen onvoldoende zijn vast gelegd. Voor de oplossing van de proble men in de intermenselijke sfeer, is deskundige agogische begeleiding no dig. Het interimbestuur heeft daarop al contact opgenomen met een ago gisch bureau dat zal worden inge schakeld voor alle afdelingen van de W.A.-hoeve en dat in Je eerste plaats aandacht zal schenken aan de situatie op Dennendal. Dr. Veldkamp zei, dat het interim bestuur uit „volkomen buitenstaan ders" bestaat. Bij confrontatie met de problemen op de hoeve werd het driemanschap er door gefrappeerd, dat de WA-hoeve evenals vele ande re oude instellingen in Nederland qua structuur niet is meegegroeid met de eisen die de maatschappij stelt. Eigenlijk, aldus dr. Veldkamp, is een dergelyke instelling te vergelijken met een bedrijf. Maar in het bedrijfsle ven benoemt men vakkundige direc teuren en commissarissen die ieder een eigen verantwoordelykheld te dragen hebben. „Men vraagt daar ook niet aan een paar mensen of ze in hun vrije tijd eens willen verga deren". In veel instellingen ontbreekt een dergelijk bedrijfsmatige aanpak ech ter volkomen. Het zou interessant zijn, alsdus dr. Veldkamp, als we van de WA-stichting een voorbeeld van een goede organisatie zouden kunnen maken. Het probleem is ech ter, dat organisaties-deskundigen over het algemeen weigeren, advie zen uit te brengen over instellingen en bedrijven waar conflicten zijn. Vandaar, dat eerst de conflicten moeten worden opgelost met hulp van pedagogen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7