Fruittaartje. Leidse noodsituatie vraagt harde lijn DAGEN NAAR LEIDEN IRCUS ALTHOFF KOMT VIER HPAK-fractieleider In Veld aan vooravond i van nieuw overleg tussen de fracties: Met auto uit bocht DUIVENSPORT LI jrOENSDAO 7 JULI 1971 LEIDSCH DAGBLAD Beschuit met aardbeien. Lekker vlug gemaakt. Als toetje of zomaar tussendoor. Een gezonde traktatie die ook uw figuur ontziet, brosse beschuit met frisse aardbeien een lekkere zomergcwoontel Beschuit met aardbeien lekker met lekker. LEIDEN Geïnteresseerden in de gemeentepolitiek herinneren zich nog wel de „lange, hete zomer" van vorig jaar. „Interfractioneel overleg" heetten de onderhandelingen na de raadsverkiezingen, die leidden tot broeierige situaties tussen progres sief akkoord en rest, maar ook tot het opstellen van beleidslijnen voor vier jaar. We zijn een jaar verder. PAK en rest nog vaak in de clinch lijken toch dichter tot elkaar gekomen. Opnieuw wordt interfrac tioneel overleg gepleegd, gisteravond begonnen op initiatief van het PAK. Waarom? vroeg ik aan de vooravond van het overleg aan PAK-fractielei- der mr. R. J. In 't Veld, die de on derhandelingen tussen vertegenwoor digers van alle fracties leidt. Zijn antwoord is in één zin te vangen: „Vanwege de noodsituatie van Lei- Door Hans Melkert Socialist In 't Veld wil graag ver tellen over de intenties, die zijn frac tie (PvdA. D'66 en PSP, gezamenlijk 17 van de 39 raadszetels» hebben ge bracht tot een nieuw overleg met de andere partijen. Hij is blij, dat die andere fracties op zijn uitnodiging zijn ingegaan. Hoe het beraad zal verlopen is ook voor hem een vraag, maar het uitgangspunt is duidelijk een financieel. „De centen", zoals hij eenvoudig, maar duidelijk stelt. De stad Leiden, woongebied voor 100.000 Nederlanders, is voor hem en niet alleen voor hem in een onhoudbare situatie gekomen. Er worden plannen gemaakt voor nieu we scholen, voor de binnenstad, voor de allernoodzakelijkste voorzieningen in de wijken. De raad staat achter die plannen, voteert kredieten, maar dan gaat het om het geld en is Lei den afhankelijk van gedeputeerde staten en ministeries en moet lopen aan de leiband „een stalen band" van de centrale financiering. Twee voorbeelden. De raad heeft in de afgelopen periode f 10 miljoen gevoteerd voor scholenbouw. Maar er is geen geld. Dat betekent o.a., dat het scholencomplex in de Meren- wijk niet kan worden gebouwd. Waar heen met de schooljeugd in deze wijk, die bij verdergaande bebouwing snel een behoorlijk aantal inwoners zal tellen? Nog een vraag. Wat te doen nu de schouwburg dicht gaat, maar er geen geld beschikbaar is voor restauratie? En het zou nota be ne worden betaald uit een reserve, die Leiden zelf had gekweekt, een alleen in de boeken bestaande „spaarpot?" In 't Veld vindt, dat de raad op deze manier de inwoners van de stad bij de neus neemt als een scholen plan wordt aanvaard of de aanleg van een sportveld aangenomen. „We weten, dat het onderop een enorme j stapel komt en dat er in geen jaren i uitzicht is op financiering". Dringend Een artikel in de gemeentewet zegt, dat de raad zonder goedkeuring van gedeputeerde staten kan beslis sen in dringende gevallen een werk te laten uitvoeren. In 't Veld vindt voor veel zaken in Leiden het „dringende geval" aanwezig. Sterker, hij spreekt van een nood situatie. Een situatie, die naar zijn mening niet langer kan en mag du ren. Hij en zijn medefractieleden zijn bereid persoonlijk aansprakelijkheid op zich te nemen voor bijv. het le nen van gelden voor het bouwen van scholen. De vraag is hoe de andere raadsleden tegenover deze „harde lijn'" staan. In concept is klaar een tweede no ta „Leiden in last" van het gemeen tebestuur. In 't Veld leest eruit voor, vindt de stellingname te zacht en verwijt dit ook leden van het col lege van B. en W. De nota komt na het zomerreces in de raad, maar zal zeker een rol spelen in het fractie- overleg. Bepalen welke lijn dient te worden gevolgd. Dat is de opzet van het be raad. Wat te doen met kapitalen ver slindende bedrijven van de gemeente als de stedelijke lichtfabrieken. In 't Veld: ..Het is toch gewoon idioot, dat de SLF-uitgaven voor investerin gen in Sassenheim en Lisse worden opgenomen in de centrale financie ring. Dat gaat ten koste van Leidse voorzieningen. Dat moet afgelopen zijn. We voeren het werk in het ver zorgingsgebied niet uit. Laat de ge meenten ons maar een proces aan doen. Wij zijn niet in gebreke, maar de staat. En anders moeten we van de bedrijven zo gauw mogelijk NV's maken, die op de vrije kapitaalmarkt kunnen werken". Meerderheid Zo zijn er tal van zaken aan te wijzen, die om een harde lijn vragen. „De raad zal het hierover in grote meerderheid eens moeten zijn. Het moeten geen beslissingen zijn met een hakken-over-de-sloot-meerder heid. Het moet duidelijk worden, dat Leiden in nood verkeert. Gedeputeer de staten hebben onderzocht hoe de gemeenten in de provincie er voor staan. Leiden is het zwarte schaap in de categorie plaatsen tussen 50.000 en 150.000 inwoners". Er zijn twee mogelijkheden: de raad stemt in grote meerderheid in met deze ideeën of hij verwerpt het volgen van een harde lijn. Wat ge beurt er in beide gevallen? In 't Veld: „Stel, dat de raad er mee instemt. Dan zal overleg over de bestuurlijke consequenties een lo gisch gevolg zijn. Beraad over en met het college is noodzakelijk. Vindt de raad dit college sterk ge noeg om de harde lijn naar buiten uit te dragen? Er zal keihard stel ling moeten worden genomen tegen de regering, ook tegen de nieuwe, want voor de gemeentelijke financiën zal ook zij geen oplossing geven". Een keiharde opstelling vraagt om het sterkste bemande college. Duide lijk is, dat het huidige college, voort gekomen uit partijen, die niet de ab solute meerderheid hebben in de raad, dit niet is. Noodkabinet Is het PAK bereid wethouders t« leveren en geeft de meerderheids clausule uit de PAK-overeenkomst geen moeilijkheden? In 't Veld zegt, dat het PAK zeker bereid is kandi daten te leveren, wellicht onbetaald, en dat de noodsituatie veel mogelijk maakt. „Als dat voor Leiden het bes te is, zijn wij bereid zitting te ne men in een wat je zou kunnen noe men „noodkabinet". Als de raad anders denkt dan het PAK, zal de fractie haar houding opnieuw moeten bepalen. „We heb ben in het afgelopen Jaar vaak het initiatief naar ons toegetrokken en we zullen ons beraden hoe we dat in de noodsituatie moeten doen". De bespiegelingen van In 't Veld zijn niet bedoeld als inzet van de on derhandelingen. Ze komen in de krant om te proberen aan de bevolking van Leiden duidelijk te maken, dat de stad in een noodsituatie verkeert. Het is te hopen, dat het overleg tus sen de fracties zal leiden tot resulta ten, die Leiden ten goede komen. Nieuws van de diversiteit DEN Aan de universiteit is eer J. F. Berghouts gepromo- I tot doctor in de letteren op 't schrift „The magical texts of rus Leiden I 348". Promotor irof. dr. A. Klasens. lagd voor het doet.' ex. klassieke 1. P. F. Kukler (Leiden), doet. Iscaal recht P. A. Mackaay (U- fc), R. H. Happé (Amsterdam), heer R. M. K. van der Grijp, 1 1939 in Leiden werd geboren, oveerde aan de rijksuniversi- fan Utrecht tot doctor in de ileerdheid op een proefschrift geschiedenis van het Spaa itantisme in de negentiende doet. ex. fiscaal recht lonné (Leiden)R. Leysenaar Nrferdam), J. R. Ronner (Leiden) heef A. J. van Erp (Boskoop). e%t. ex. Westerse Sociologie: mej G. Hoornweg (Leiden), K. jheer (Leiden), M. J. A. P. M. 8feaal (Leiden), H- Krijgsman- °»eld (Leiden), S. G. Meijer in), W. Chr. C. van Galen naar), A. P. van Diggele :n), mej. A. F. Draisma c.l. (Lei- Waterreus (Leiden), W. st" lPVu8t (Rotterdam). S dklub De Zinker heel ^jjiDEN In de Rijn onder Kou- n 0(c hield de Visclub „De Zinker" itconlaar *eden een wedstrijd, waar- e uitelag als volgt luidt: y Joh. de Wit 1145 gr (grootste v van Gent 555 gr; 7. B. Kok D. F. van der Leek 345 gr; illemse 315 gr; 10. C. Willemse LEIDEN Een 25-jarige inwoner van Alkemade vloog in de afgelopen nacht met zijn auto op de Rünsbur- gerweg uit een flauwe bocht, vermoe delijk doordat hij met te hoge snel heid reed. De wagen kwam na eerst een ge parkeerde auto tegen een boom te hebben gedrukt in een voortuin tot stilstand. De automobilist, die onder invloed van sterke drank verkeerde, kreeg snijwonden in het gelaat. Hij is door de EHD overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. de maatschappelijk werk (st) ers bij het vinden van nieuwe vormen van maatschappelijk werfk. Naar zijn mening behoort ook het stadsbestuur van Leiden partner te zijn in het ge sprek hierover. LEIDEN De Leidse Postduiven vereniging „De Vriendenclub" had voor een wedvlucht vanuit St. Denis in totaal 139 duiven in concours lig gen. De volgende resultaten werden genoteerd: 1. 2. 4, 5 en 8 gebr. De Ridder. 3 A. Link. 6 en 7 J. Beekman, 9 J. Vijlbrief Jr en 10 J. Gijsman. Met jonge duiven (526) nam deze vereniging ook deel aan een vlucht, waarvan de start in Roosendaal lag. Van deze vlucht luidt de uitslag als volgt: 1. gebr. De Ridder; 2. W. Vijlbrief: 3 J. v. Seggelen; 4. H. Holtrop; 5. H. Blauw; 6. J. v. d. Kwaak; 7. S. Pracht Jr.; 8. N. Nievaart; 9. J. Smit; 10. P. Hansen. De Postduiven vereniging „De Reisduif" nam met 56 duiven deel aan een vlucht vanuit St. Quenün, met het volgende resultaat: 1-6 W. Tolboom; 2-3-4-8-9-10 P. Mooten; 5 W. Kapaan; 7 T. van Duuren. Maatschappelijke discussie-nota ter discussie LEIDEN Terwijl kleinere cir cussen als Boltini en Robert! plaat sen rondom Leiden „aandoen", staat Leiden de komst van een interna tionaal circus te wachten. Het Duit se circus Carl Althof f slaat van vrij dag 23 tot en met maandag 26 Juli zijn tenten op op het terrein van de Groenoordhal. Dagelijks zijn er voor stellingen om half vier en acht uur. Op de foto twee voorproefjes van het circusgebeurenlinks de grote poolberengroep en rechts leeuwen en Bengaalse tijgers. Er zijn meer die ren: een kudde olifanten, kamelen en een groot aantal paarden. En dan als bijzonderheid een dozijn krokodillen. Karah Khavak steekt zijn hoofd tus sen de 120 messcherpe tanden van zijn lievelingsreptiel Ali. Niet alleen dieren brengt Althoff naar Leiden. Natuurlijk zijn er clowns en Bento, Babusio en Co. hebben een goede naam. De „Saltas" maken salto's in de nok. Acrobati sche harmonie van Concha en Con cha. En nog veel meer. Al met al voldoende voor een drie uur durend programma met als at tractie voor de jeugd het zitten op olifanten of pony's, waarbij foto's voor het familie-album kunnen wor den gemaakt. LEIDEN Het PvdA-raadslid In 't Veld heeft aan B. en W. vragen gesteld over de door het Maatschap- pelijk Contactorgaan opgestelde „dis cussienota" over het maatschappe lijk werk in Leiden. Vindt het college de nota ge slaagd, nu zowel de inhoud als de strekking van het op interviews ge baseerde situatie-overzicht door de ondervraagden zelf worden bestre den. aldus één van de vragen. In 't Veld meent, dat de pogingen om het plaatselijk maatschappelijk werk te bundelen, schade kunnen ondervinden van deze publlkatie. Gezien hun kwetsbare positie mogen maatschappelijk werk (st) ers z.i. alleen uiterst behoedzaam in het openbaar worden gemengd in de be leidsproblemen. Het raadslid vraagt inspraak vóór OEGSTGEEST Onder de klan ken van een blaaskapel uit de gelederen van het Leidsch Politie Muziekgezelschap (waar hij voor zitter van is) voerde de 25-jarige Leidse politie-inspecteur JH. la Rivière zijn bruid de 22 jaar oude mej. M. E. Dankmeijer gistermiddag naar het gemeente huis en het Groene Kerkje in Oegstgeest. Mej. Dankmeijer is secretaresse bij het crimineel- strafrechterlijk instituut te Lei- 1 vonden in Voorschoten. den. Het paar heeft een huis ge- I (Foto Holvast) ADVERTENTIE EEN ZAAK VAN VERTROUWEN Gediplomeerde instrukteurs sturen U langs de kortste weg naar uw rijbewijs. KAMSTEEG AUTORIJSCHOOL TELEFOON 01710—51940

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3