LOADKAS DERDE LUCHTHAVEN 'N ZEER OMSTREDEN PROJECT Heethoofd George Brown spuit grieven tegen Harold Wilson E Grote druk om in Theems-monding Europoortcomplex te scheppen Ongezouten kritiek op toestanden in Labour partij I WOENSDAG 7 JULI 1971 LEEDSCH DAGBLAD (Van onze correspondent) FOULNESS Het lijkt te mooi om waar te zijn, namelijk dat de Britse regering hoofdzakelijk uit overwegingen van mi lieuhygiëne de conclusie heeft genegeerd van de adviescom- missie-Roskill dat de derde Londense luchthaven bij het plaats- Ije Cublington in Buckinghamshire een onbedorven landelijk gebied tussen Londen en Birmingham zou moeten komen en daarom het zo goed als verlaten eiland Foulness aan de ponding van de Theems als de minst fatale plek voor de bouw van het vliegveld heeft aangewezen. Slechts één lid van de commissie ïad zich voor Foulness uitgesproken lamelijk de bekende agglomeratie- leskundige prof. Colin Buchanen, die iet als een ramp beschouwde wan- leer de schone omgeving van Cub- ington door een luchthaven zou forden vernietigd. De protestactie van de bevolking an de lieflijke dorpjes, die door de uchthaven zouden zijn opgeschreven ïeeft bij het besluit om Foulness aan wijzen een belangrijke rol gespeeld. Vant daar wonen niet alleen vele lelgestelden, maar ook welbespraak en, waaronder invloedrijke forensen q gepensioneerde prominenten. Foulness is in dit opzicht minder ortuinlijk. De schaarse bevol ing daar bestaat uit een handjevol en arbeiders, die door geen akele autoriteit zijn geraadpleegd, oordat de beslissing viel. Men is aar dan ook bitter gestemd. Niette- lin lijkt Foulness als plaats voor de uchthaven, gezien de omstandighe- en, het kleinste kwaad. Het is al een heel ding, dat de re- er ing de duurste oplossing heeft ge- ozen —1,2 miljard gulden meer Cublington. Hier is inder- laad sprake van een verandering van eestesgesteldheid in de hoogste krin- en. Sinds de achttiende eeuw heeft Ie Britse industrie een belangrijk de an Engelands „Groene en plaisan- land", om met Shakespeare te preken, afgrijselijk verminkt. Thans aat men eindelijk rekening hou- len met de leefbaarheid voor de en ding. Vandaar een luchthaven zo er mogelijk van de bevolkingscen- ra, met start- en langsbanen op een roog te leggen wad, hoewel een ilnder idealistische factor daar- lj waarschijnlijk de doorslag heeft egeven, al blijft de regering daar- ver nog erg vaag. )oor \rnold Lissauer Deskundigen hebben al jarenlang 'oulness als de ideale plek gepropa- eerd, om daar een tegenhanger van mze Europoort aan te leggen en zij leschouwen de luchthavens als de on intbeerlijke stimulans voor de bouw en complex van diepe havens net bijbehorende industrieën en raf- inaderijen, niet alleen als concur- oor Rotterdam, maar ook om luropoort, dat spoedig de climax zal lereiken, te ontlasten. Door Europoort en de soortgelijke mtwikkeling in Duinkerken. Le Ha re, Bordeaux en Marseille dreigt En gland letterlijk en figuurlijk de boot missen, met het gevaar dat het in Ie toekomst slechts een secundai- economische rol zal gaan spelen. Verouderd Groot-Brittannië zit opgescheept, et een totaal verouderd Victoriaans ommunicatiesysteem met haven- en ndustriegebieden diep in het binnen- and. Vanwege de reuzentankers en adere massagoederen vervoeren- le grote vaartuigen zal alles zoveel, nogelijk naar de buitenkant moeten irorden overgeheveld. De haven van Londen, welke nog iiar op een kwart van het vervoer in Rotterdam kan bogen, zal a.f- iterven indien zij het niet in oostelij- richting gaat zoeken. En- vooruitziende figuren heb- daarop allang het oog gericht en roor hen bezit het woord Europoort lan ook een magische klank. Sommi- |en zoals de heer Bernard Clark, 'n Ingenieur, die op dit gebied pioniers werk heeft verricht, de eerste was die le mogelijkheden van Foulness heeft jestudeerd en kapitalen heeft be- iteed om zijn landgenoten wakker, schudden voor een Engelse Euro- joort, geloven dat de bouw daarvan het benarde Brittannië als bij tover slag er bovenop zal helpen. Anderen zien de Rotterdamse Europoort eer der als een symptoom dan als de oor zaak van de Westeuropese economi sche bloei. Maar hoe het ook zij, het ziet er naar uit dat in de komen de twintig Jaar ook Engeland een Eu ropoort rijk zal worden met een ach terland, in omvang vergelijkbaar met het westduitse industriegebied. Deze ontwikkeling zal nog een ex tra pendant vinden in de bouw van de „chunnel". zoals men de tunnel onder het Engelse kanaal reeds ka rakteristiek heeft gedoopt. Veel indu strie zal zich ondermijdelijk bij de tunnelingang concentreren. Men waagt zich nu al angstig af hoe het I prachtige heuvellandschap rond Do- ver, Folkestone en Canterbury daar tegen te beschermen. Tegen het einde ven de eeuw gul de I bevolking van Zuid-Oost-Engeland le twintig miljoen hebben overschre- den. Het betekent dat het econo misch zwaartepunt nog meer dan thans het geval is daar zal liggen. Indien dit niet ten koste zal gaan van de kwijnende noordelijke streken in het noordwesten, het noordoosten, Schotland en Zuid Wales, die al zo lang het kind van de rekening zijn, zouden er ook elders „Europoorten" dienen te komen. Nieuwe provincie In Teeside wordt daaraan reeds geruime tijd gewerkt. Ook omdat het Engelse Kanaal als vaarwater steeds riskanter wordt voor grote schepen, zal de regering aan tijdige decentra lisatie moeten gaan denken, in plaats van zonder meer de Foulness-propa- gandisten bij te vallen, die Euro poort willen imiteren en voor de in dustriële expansie ook een spiegel beeld willen scheppen van het Ne derlandse Deltagebied. Druk op de re gering wordt vooral uitgeoefend door Tedco (Thames Estuary De velopment co. Ltd.), een consortium waarvan o.a. het gezagsorgaan voor de haven van Londen, de gemeen te Southend en Shell deel uitmaken, en door TAG, de Thames Airport Group. Van Bernhard Clark is ook het plan afkomstig om een waterkering in de Theems bij Woolwich aan te leggen om de rivier beter bevaarbaar te maken en de nadelige invloed van Eb en vloed te neutraliseren, waar door bijv. in Tilbury slechts vier schepen per etmaal kunnen laden, of lossen. De waterkering, die er zal komen, opent grote mogelijkheden voor recreatie langs de rivier. Voor de luchthavdn en de indu striegebieden wil de heer Clark tus sen de noordkust van Kent en de daartegenover gelegen kust van Es sex een gebied van 600 vierkante mijl droogleggen, die Engeland een nieu we provincie zullen geven. Het zul len een reeks eilanden moeten wor den, waarvan er één tweemaal zo groot zal zijn als het eiland Wight, die door bruggen en tunnels met el kaar verbonden moeten worden. Er is ook een zoetwatermeer geprojec teerd, om geheel Zuid-Oost Engeland te bedienen en dat als zeil- en re creatiegebied kan worden gebruikt. Voor de uitvoering van de ze plannen zouden laagliggende ge deelten van Londen tegen overstro ming worden beschermd. Een twee de „Florence" catastrofe acht men sinds de stormramp van 1953 toen, Londen het nog maar net kon hou den, niet denkbeeldig. Foulness ging, toen geheel onder water. Vogelparadijs Foulness is, zoals de naam al zegt, een vogelparadijs. De eerste letter greep „foul" is namelijk afgeleid van het woord waterfowl, waterwild. Ness betekent punt of laagste punt. Jaarlijks overwinteren op de wad den langs deze kust 10.000 bruin- witte en zwart-witte zgn. Brentgan- zen, een kwart van de wereldbevol king van deze soort. Ze komen uit Siberië, aangelokt door zeewier, dat alleen hier wordt gevonden. De ze ganzen zullen onvermijdelijk door de drooglegging van dit gebied wor den verjaagd. Overigens is Foulness niet bepaald een oase van stilte, want het eiland en het wad, Maplin Sands geheten, worden al sinds 1805 door het leger voor schietoefeningen gebruikt. Hier bevinden zich de artillerieinrichting, en het atoomwapenproefstation van Shoeburyness. Maar de bevolking die hier voor het grootste deel geboren is, hoort de doffe knallen nauwelijks meer. Baby's slapen rutig in de tui nen vol voorjaarspracht door het la waai heen. Ook de vogels worden niet door de ontploffingen opge schrikt, maar alleen door iemand die met een jachtgeweer nadert Foulness is door een riviertje en kreken van het aangrenzende land ge scheiden. Het is een weilandgebied, met prachtig mals gras, bomen, boerderijtjes en kerkjes. In elk van de twee dorpen, Churchend en Court- end. vindt men natuurlijk een pub. Aangezien dit militair terrein is mag hier niemand zonder vergun- ging komen. De 300 inwoners vor men dan ook een unieke geïsoleer de gemeenschap. Achter een dijk ziet men honderden dansende mas ten van Jachten van het zeilsport- centrum Burnham-on-Crouch. Daar is men even somber gestemd over, het vooruitzicht van brullende Jets als de bewoners van Foulness, aan wier knus bestaan een einde dreigt te komen. De boeren zijn furieus. Een hunner toont aan de hand van cij fers aan dat de grond van Foulness misschien wel de vruchtbaarste is van Engeland. „In Holland zouden, Jullie er Jaloers op zijn" voegt hij er lachend aan toe. Aller schrikbeeld is dat er binnen enkele Jaren zo goed als zeker gebouwen en flats op zul len verrijzen. In het vriendelijke dorpswinkeltje annex postkantoor zucht de Jonge, energieke eigenaar. Vier Jaar geleden toen hij de zaak overnam, heeft hij er al zijn kapitaal ingestoken. „Het begint Juist rendabel te worden. Nu ziet het er naar uit dat ik zal moe ten opkrassen!" Hij komt van Southend is eigenlijk een buiten- staanden. Maar degenen die hier ge neraties hebben gewoond zijn ver deeld. De ouderen vrezen voor hun rustige oude dag. maar de jongeren, die voor een deel toch wegtrekken, zien het perspectief van nieuw werk Een groot deel van de bevolking is in dienst van de militaire inrichting en gaat wellicht met deze mee wan neer deze zal verhuizen. Maar tragiek brengt de grote ver andering onvermijdelijk met zich mee, vooral wanneer men bedenkt dat een nog onaangetast natuurge bied langs een kuststrook van 100 km zal verdwijnen! Waar eens de betonnen banen zul len komen ligt thans nog een mod dervlakte, rijk aan mosselen. Hier ploffen de granaathulzen neer die na de oefening weer worden opge haald. Het wad beslaat meer dan 50.000 ha. Het is gemakkelijk droog te leg gen, omdat hier bij eb slechts een halve meter water staat. Het dient tot vier meter te worden opgehoogd. De bedoeling is van Foulness de grootste luchthaven ter wereld te maken. Dit betekent o.a. een stede lijke uitbreiding van het gebied rond Southend, neerkomend op een nieu we „vliegveldstad" van 200.000 inwo- Sinds er in Londen al een kleine twintig jaar rookvrije zones bestaan, heerst er op de Maplin Sands min der mist dan op Heathrow, Gatwick of Luton. Ook harde dwarswinden komen er maar zelden voor. Som migen maken zich echter bezorgd over het gevaar dat vogelzwermen i voor de luchtvaart kunnen opleve* De grote afstand van Londen ongeveer 90 kilometer wordt nauwe lijks een bezwaar geacht, omdat de ze bijv. door een monorail tot 50 mi nuten kan worden teruggebracht, slechts vijf minuten langer dan van Heathrow naar Londen per bus. Maar tegen de tijd dat Foulness wellicht Churchill Airport te noemen func tioneert zullen alle vliegvelden w schijnlijk door Hover- luchtkus- sentreinen met de metropool zijn bonden. 'T traject Foulness - station King's Cross (Londen) zal dan in 25 minuten kunnen worden afgelegd. De Movercraft treinen die een maxima le snelheid van 400 km/u zal kunnen bereiken, zullen deze zomer beginnen. De Britse spoorwegen hebben reeds een (gewone) supertrein op stapel staan die de afstand in 37 minuten kan doen. De start- en landingsbanen op het droog te leggen wad zijn zodanig ge projecteerd, dat de kust van Noord- Kent en van Zuid-Essex er de min ste geluidshinder van zullen onder vinden. Er zal uitsluitend over zee worden opgestegen en geland. Stedebouwkundigen geloven dat de chaos en afzichtelijkheid, waarmee het scheppen van industriële conglo meraties in het verleden gepaard gingen, in moderne omstandigheden kunnen worden vermeden. Hier ligt in elk geval de kans te bewijzen, dat het ook anders kan! Kritiek Desondanks wordt er scherpe kri tiek op het Foulnessplan uit geoefend. Een gezaghebbende figuur, op het eiland noemt het projekt een illusie, omdat hij er zeker van is dat het vliegveld en de dijken zul len wegzakken en om dit te voor komen de kosten het viervoudige zullen bedragen van de geraamde vier miljard gulden. Daarom vreest hij dat uiteindelijk besloten zal den het vliegveld op het eiland zelf aan te leggen. Het Lagerhuis lid Anthony Cros- land, die minister van Handel Industrie en later van milieubescher ming in de Labour regering was spreekt over de „Folly van Foulness' (de dwaasheid van Foulness), niet alleen zal de omgeving worden nietigd en er meer lawaai worden veroorzaakt dan ergens anders het, geval zou zijn geweest, maar e volgens hem geen behoefte aan extra vierbaansvliegveld. Trouwens, de derde baan zal pas in 1998 gereed komen en de vierde zal zelfs in de eerste decade van de 21ste eeuw niet nodig zijn. Het is zinloos om te v spellen dat er in het jaar 2000 be hoefte bestaat aan conventio nele startbanen, zegt Crosland, voor al omdat het mogelijk is dat er dan vertikaal zal worden opgestegen en geland of slechts met een korte aan- of uitloop. Daarom zou het beter zijn veel verder weg, eveneens aan de kust een rustiger 1 of 2-baansvlieg- veld te projekteren, dat hoofdzake lijk zou moeten worden bestemd, chartervluchten Juist omdat er niet zo'n haast is met een derde gro te luchthaven, waarvoor de lucht vaartmaatschappijen geen belang stelling zouden tonen, zou de rege ring er beter aan doen meer geld te besteden aan verder onderzoek, korte-baan vliegtuigen en ge luiddempende motoren. Een dergelij- j ke belegging zou slechts een frac tie kosten van de prijs van Foulness zou zowel economisch als wat be treft milieubescherming veel betere resultaat afwerpen. Crosland twij feit eveneens aan de noodzaak vai een Britse Europoort! Nederland Er bestaat grote kans dat een uil zes bekende firma's bestaan Neder lands consortium, dat speciaal vooi Foulness is gevormd, de Maplin Sands en ook eventueel het Engelse Europoortterrein, zal opspuiten, om dat onze technici erkende meesters, zijn op het gebied van dieptebagge- ren, landaanwinning en verbetering. Zij beschikken over de nodige sche pen en machines en hun produktivi- teit is groter dan die van hun con currenten. De Britten zelf beschik ken niet over het zware materiaal, dat voor deze operatie nodig is. Bo vendien is het al sinds het genie van sir Cornelis Vermuyden hier in de zeventiende eeuw met zijn inpolderin gen begon langs de Engelse oostkust een traditie om hierbij Nederlan ders te betrekken. De Engelsen bepa len zich doorgaans tot de kleinere projekten. Van Nederlandse zijde heeft men reeds enkele Jaren gele den in verband met de door zestien grote Britse aannemersfirma's ge vormde Thames Airport Group uit te brengen advies aan de Roskill- commissie een diepgaande studie van het Foulness-probleem gemaakt, waaraan o.a. het Nederlands Econo misch Instituut, de Rijkswaterstaat, de GrondmaatschappiJ hebben meegewerkt. Het Forlness vliegveld - zeehavenplan is het groot ste landaanwinningsprojekt dat ooit in Engeland is uitgevoerd. Wanneer de Britse regering him hulp inroept staan Nederlandse ervaring en ken nis klaar! Te vroeg naar huis: 30 man ontslagen ZAANDAM Omdat zij volgens de aannemer zonder toestemming te vroeg naar huis waren gegaan, zijn bij het bouwbedrijf Vrakking in Bus- sum 30 man op staande voet ont slagen. Zij werkten aan het nieuwe be jaardencentrum „Schildershoek" in Zaandam. Omdat de bouwvakanties voor de deur staan zal het voor de ontsla gen mensen vrijwel niet mogelij k zijn op korte termijn ander werk t vinden. Volgens districtbestuurder A. C. de Vries van de bouwbond NVV was de toedracht iets anders: Twee werknemers hadden aan de baas gevraagd of zij i.vm. voorge nomen vakantie "iets eerder" naar huis mochten. Dat vond de man goed. Maar toen het tweetal al om halféén het loonzakje kwamen op halen maakte de werkgever bezwa ren. Hij stelde de mannen voor de keus: ze konden meteen hun geld krijgen en op staande voet worden ontslagen of ze konden door blijven werken. De mannen kozen voor het eerste en gingen meteen met vakan tie. De overige 26 werknemers, aldus de heer De Vries, „pikten dat niet van de baas" en legden het werk neer, hetgeen op zijn beurt de werk gever weer niet nam. Hij ontsloeg ze toen maar allemaal. Volgens de heer De Vries was de verhouding werkgever-werknemers op het bouwobject, sinds de bouw- staking al "verre van plezierig". Het bijna voltallige personeel van Radio Veronica is toegetreden tot de bedrijfsgroep radio en televi sie van de Algemene Bond Mercu- rius (NVV). Het gaat hier om ruim zestig personeelsleden. Volgens Rob Out, programmaleider van Veronica en bestuurslid van de vorige week opgerichte Vereniging van Veronica- medewerkers, heeft de toetreding van het Veronica-personeel tot Mer- curius niets te maken met de indie ning van de wet, die een eind moet maken aan de piratenzenders. George Brown, die in 1964 in het Labour-kabinet van Harold Wilson werd opgenomen als minister van Economische Zaken en plaatsvervan ger van de premier, twee jaar later overstapte naar het ministerie van Buitenlandse Zaken, na 18 maanden op het Foreign Office aftrad als minister wegens onenigheid met Wilson, en bij de verkiezingen van 1970 niet in het Lagerhuis terug keerde omdat hij in zijn district werd verslagen door de Conservatie ve kandidaat, heeft zijn memoires geschreven Als daaruit één ding duidelijk wordt is het wel dat hij na zijn nederlaag van vorig jaar niet meer rekent op een „co- me-back" in de Britse politiek, hoe wel hij Jarenlang tot de allerhoog ste regionen van de Labour Party heeft behoord en zijn leeftijd (56 jaar) een actieve deelneming aan het politieke leven zeker niet uit sluit. Niet dat Brown met zoveel woor den meedeelt dat hij er nu verder genoeg van heeft, maar wel levert zulke ongezouten kritiek op mensen en toestanden in zijn par tij, dat hij zich althans voor lange tijd onmogelijk moet hebben ge maakt. En dat is voor een man van 56 té lang, zoals Brown ongetwijfeld zelf ook zal hebben bedacht. een rode draad loopt door het boek, voor zover het betrekking heeft op de jaren zestig, Browns afkeer van Wilson. Laatstgenoemde deed al in 1960 een gooi naar het leiderschap van de Labour Party r moest het afleggen tegen Hugh Gaitskell, die in 1963 plotse ling overleed. Brown was in 1960 gekozen als plaatsvervangend leider, en liet zich na de dood van Gaits kell overhalen (althans zo stelt hij het voor) zijn kandidatuur voor de hoogste post in de partij te stellen. Ook Wilson zag echter opnieuw zijn kans schoon. In de tweede ronde Wilson en Brown, die hierover op merkt: „Ik was nu vastbesloten om te vechten. Ik overwoog dat een overwinning van Wilson op de lan ge duur desastreus voor Labour zou zijn (en het verloop van de algeme ne verkiezingen van 1970 heeft niet bepaald verandering in die opvat ting gebracht)". Als Wilson tenslot te wint vraagt Brown zich af of hij wel plaatsvervanger wil blijven. „Ik was er niet zeker van dat ik onder Wilson wilde werken, en zelfs was ik er bij lange na niet van over tuigd dat ik met hem kón werken". Nauwelijks was ook aan deze twijfel een eind gekomen (Jawel, Brown bleef), of het bleek dat Wilson tij dens de afwezigheid van zijn rivaal de portefeuille van Buitenlandse Za ken in het schaduwkabinet aan Gordon Walker had gegeven. Brown had deze portefeuille zelf graag wil len beheren. Nieuw ministerie Nadat Labour in 1946 bij de verkie zingen met de hakken over de sloot was gekomen, begon Brown zijn werkzaamheden aan het hoofd van het nieuwe ministerie van Economi sche Zaken (DEA), vastbesloten om het orthodoxe financiële beheer van de „Treasury" te vervangen door „een geheel nieuwe vorm van natio nale sociale boekhouding". Vooral het aan deze periode gewijde hoofdstuk dwingt wel bewondering af voor Browns doorzettingsvermo gen en werkkracht, al bereikt hij uiteindelijk zijn doel niet. „Ik begon het gevoel te krijgen dat de premier (Wilson red.) nooit echt van plan was geweest het DEA die mate van onafhankelijkheid van de Treasury te geven, die noodzake lijk was om onze ideeën te kunnen uitvoeren", schrijft hij tenslotte. Het is dan inmdidels 1966 en La bour heeft bij nieuwe verkiezingen een ruime overwinning behaald. Het komt bijna tot een uitbarsting als Brown, die in 1964 Wilsons be sluit om niet te devalueren had ge steund, in de zomer van 1966 deva luatie als onvermijdelijk gaat zien, De premier en de meerderheid van het kabinet zijn echter tegen, en Brown deelt Wilson mee dat hij zal aftreden. Hij bezwijkt echter voor de druk die daarna op hem wordt uitgeoefend om aan te blijven. In augustus biedt Wilson hem dan eindelijk Buitenlandse Zaken aan en Brown verlaat opgelucht het DEA, dat daarna door de premier de ge nadeslag krijgt toegediend. Ook op het Foreign Office slaat Brown al vrij spoedig aan het her vormen, onder andere bij de benoe ming van ambassadeurs, en dat wordt hem door de buitenlandse dienst niet altijd in dank afgenomen. De wrijvingen met Wilson blijven ook in deze periode niet uit. Inte ressant is Browns relaas over de wapenleveranties aan Zuid-Afrika. Met instemming van de premier laat hij de regering in Pretoria in 1967 weten dat het wel in orde zal komen, als Zuid-Afrika maar even geduld heeft en niet teveel aan dringt. Fractie „opgejut" Maar als Brown in december van dat Jaar in Brussel is voor een NA- VO-vergadering, bereikt hem het bericht dat op een kabinetsvergade ring in Londen zal worden besloten van de transactie af te zien. Hij haast zich terug naar de Britse dagbladen, dat een discussie over dit punt niet meer mogelijk is. La tere inlichtingen schenken Brown de overtuiging dat Wilson niet slechts is gezwicht voor de Labour- fractie in het Lagerhuis, maar zelf alles heeft gedaan om de fractie „op te jutten". „Ik geloof dat ik toen tot de cnclu- sle ben gekomen dat de premier in staat was op zo'n manier te werken, dat doeltreffende samenwerking vrijwel onmogelijk werd. Het leek alsof Je, wat Je ook deed, er nooit zeker van kon zijn dat hij niet de hele zaak zou veranderen als de ge beurtenissen dat naar zijn mening wenselijk maakten", aldus Brown. Tenslotte komt dan de nacht van 14 op 15 maart 1968, waarin George Brown ook het Foreign Office vaar wel zegt. De maat is voor hem vol als Wilson, zonder overleg met het kabinet, de koningin toestemming vraagt de volgende dag de banken te mogen sluiten, om te voldoen aan een verzoek uit Washington. Brown hoort laat op de avond in het Lagerhuis dat Wilson onderweg is naar het paleis. Hij informeert bij andere leden van het kabinet of zij weten wat er aan de hand is. Niemand blijkt echter op de hoogte te zijn. Brown zegt dan tegen enke le collega's: „Kom naar mijn ka mer, dan kunnen we erover praten. En als jullie nog andere leden van het kabinet zien, vraag dan of zij ook komen". Om 1 uur in de ochtend besluit Brown de premier op te bellen. Hij krijgt Wilson aan de lijn en zegt: „What the hell is going on?" Er ontstaat er een woordenwisseling en Brown laat blijken dat er ook an deren in zijn kamer zijn, waarop Wilson hem beschuldigt van pogin gen om achter zijn rug een paleis revolutie te organiseren. Tenslotte gaan alle aanwezigen naar Downingstreet no. 10, waar de conversatie (volgens Brown) onmid dellijk uit de hand loopt. Wilson blijft Brown beschuldigingen naar het hoofd slingeren totdat deze er genoeg van heeft. „Tenslotte zei ik tegen hem: Het is noga) duidelijk dat Je mijn aftreden wilt, broer, en als dit de manier is waarop Je de zaken gaat runnen, dan kun Je Je zin krijgen. Geen alcohol Voor alle zekerheid spreekt Brown in zijn memoires nog even de latere beschuldiging tegen dat hij onder invloed zou zijn geweest. „Er be staat natuurlijk geen twijfel aan dat er gelegenheden zijn geweest waarbij ik alcohol had gebruikt, en ik zie geen reden om dat te ont kennen, maar in dit geval was dat ironisch genoeg niet zo", merkt hij op. Met deze ruzie eindigde in feite het politieke leven van George Brown, al werd dat in 1970 pas voorgoed duidelijk. De Labourtop is een heet hoofd, een quelerant en een onge likte beer. maar ook een toegewijd en intelligent politicus-in-hart-en- nieren kwijtgeraakt. In My Way: George Brown Me moirs; Victor Gollancz Ltd, Londen 1971; prijs ca. 32.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11