K WOUTER FOK LAAT KANS NOG LIGGEN Newcombe dankt titel aan sterk moreel... X 1 1k straks voor Hunt dicht Deur slaat 'REUS' STAN SMITH IN MEEDOGENLOOS DUEL TEN ONDER MAANDAG 5 JULI 1971 PAGINA 7 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SCHEVENINGEN Het is bijna zeker dat woensdag in Italië de deur naar de grote toernooien 'Wimbledon, Forest Hills. Parijs etc) van de Inter nationale Lawn Tennisfederatie. zal worden dichtgeslagen voor de 32 tennisprofs van de Ameri kaanse olie-miljonair Lamar Hunt. Het bestuur van de ILTF zal dan aan de algemene verga dering voorleggen de profs van de groep World Champion ship Tennis (WCT) volgend jaar te weren van de toernooien ge organiseerd door de onder de ILTF ressorterende bonden om dat de onderhandelingen tus sen de amateuristische be stuurders en de zakelijke direc teuren van de WCT zijn vastge lopen. Tijdens de Wimble- donkampioenschappen ont brandde het geschiler kon geen overeenstemming worden be reikt over het voorstel te komen tot één circuit van alle tennis spelers. De ILTF sprak het „on aanvaardbaar" uit over de eisen van de groep Hunt omtrent ho ger financiële tegemoetkoming voor Wimbledon (volgend jaar wil hij 175.000 gulden tegen de 85.000 die hij dit jaar ontving, alleen om zijn spelers te laten verschijnen) Parijs en Forest Hills, het recht tv-contrac- ten af te sluiten en het recht te bepalen met welk merk bal len zal worden gespeeld. Door Paul de Tombe „Maar", zei Nieuwzeelander John McDonald, de Europese di recteur van de WCT gisteren op de METSbanen in Scheveningen' wij hebben helemaal geen eisen gesteld. Wij hebben alleen maar suggesties gedaan op die ver gaderingen. De hele zaak is door de ILTF opgeblazen. De bespre kingen waren ook helemaal niet toegespitst op Wimbledon, dat was gewoon een van de eve nementen van de reeks die we bespraken. Over een verhoging, van de financiële tegemoetko ming is gepraat, omdat on ze spelers allemaal een bepaalde garantie hebben. En omdat het prijzenbedrag van Wimble don zo „laag" is, kunnen ze die garantie niet halen. Dan kost alleen Wimbledon Hunt al zo n 55.000 gulden. De rechten om tv-contacten af te sluiten willen we graag heb ben omdat een tv-maatschappij natuurlijk eerder geïnteresseerd is in een geheel van 24 evene menten, dan in de uitzending van slechts één toernooi. En als wij mogen bepalen met welk soort ballen gespeeld kan wor den weer meer geld creë ren. Stedl dat de fabriek die de ballen levert 250 gulden vraagt. Dan zeggen wij: de re clame voor de tv moet vol doende zyn en dan komen 250 gulden vrij die er eerst niet wa ren. Die suggesties werden niet aanvaard. Wij houden de deur open, de ILTF zal die deur dicht slaan, hoewel er voor de grote toernooien nog tot 1972 een contract bestaat". Als de profs van Hunt (on der wie o.a. Wimbledon- winnaar Newcombe, Rod Laver, Ken Rosewall. Tom Okker) vol gend Jaar wordt uitgesloten van de grote toernooien en niet meer op de banen van de bij de ILTF aangesloten organisaties mag optreden, kunnen zij zich toe leggen op de 33 eigen toernooien die Hunt in Amerika heeft ge pland. Financieel zijn die ge sponsorde proftoernooien in Amerika nu al zo'n groot succes dat Hunt de traditionele toer nooien niet meer nodig heeft. Dan treft de breuk ILTF-WCT die volgens McDonald (in 1968 nog playing captain van het Davis Cupteam van Nieuw Zee land) de tennissport wil bevor- dereren, onder meer Wim bledon, dat drie Jaar geleden zelf de poorten voor de profs opende. Maar dat de belangstelling voor een toernooi zonder profs onge twijfeld sterk zal zien dalen. (Dit jaar zagen 298.000 toe schouwers de kampioenschap pen). En er is sprake van dat de „machtige" Hunt zijn profgroep binnen afzienba re tijd stevig zal uitbrei den. Voor de profs zelf geldt hoe zakelijk de meesten ook re deneren dat hun marktwaarde, en aanzien nog vooral wordt be paald door de traditionele toer nooien: Wimbledon winnen spreekt nog altijd meer aan dan het winnen van een gesponsord proftoernooi, al wordt daarmee, dan meer verdiend. „Net zo graag als iedereen willen wij Wimbledon houden zoals het is, daarom houden wij de deur ook open. „Het zou Jammer zijn als wij daar niet meer kon den spelen", aldus McDonald, die gisteren vier van de Huntprofs vergezelde op de METS-banen waar de traditionele Wimble- don-exhibltie werd gespeeld. In de demonstratiepartijen, wensten Fred Stolle (Aus.), de Joegoslaaf Nikki Pilic, Ken Rosewall (Aus) en Tom Ok ker zich beslist niet al te zeer in te spannen, ook al omdat het viertal een vliegtuig had gemist en ruim een half uur te laat ar riveerde. Stolle en Pilic speelden een langdradige partij tennis, slechts opgefleurd door de grap pen die de heren erbij maakten Na een 04 achterstand in de eerste set, bleek Stolle er nog, Pet meest van te willen maken. Hij won met 7—5 en 6—4. Wat voor de 1500 toeschouwers vervolgens t klapstuk had moe ien worden, werd een anti-cli max. Oude Meester Ken Rose wall (36) ontkrachtte met ui terste precisie (en soms zeei fraai tennis) het belang rijkste wapen van Tom Okker zijn snelheid. Rosewall speelde zeer scherp en daartegen was Okker in een duidelijke va kantiestemming niet bestand: 62, 64 in een partij waarin dan wel van tennis va hoog ni veau (van Rosewall) viel te ge nieten. Het dubbelspel was een formaliteit. Rosewall en Stolle sloegen zich zeer rap langs Ok ker en Pilic: 6—2, 64. Door Frank Bonte Fok sprak boekdelen. Frank de Koning, die zeker buiten de Uj- conditionele kunnen. Begrijpelijk overigens want hij had om in de laatste acte te mogen optreden alle reserves moeten aanspreken om de verrassende halve finalist Hendrik de Jonge (Nd-Holland) aan de kant te zetten. 8—6, 5— 7, 6—3. Deze Hen drik de Jonge had de herkansing no dig om zover te komen. In de eerste ronde was hij door Henny Koemans royaal los gespeeld, 63. 62. Hen ny Koemans verloor de volgende ronde van Visser (Utrecht), 1—6, 57. Terug naar de finale. Op 98 had Wouter Fok de pech om op set- punt een hoge return van Frank de Koning, die zeker buiten de lij nen zou zijn beland, niet snel genoeg te kunnen ontwijken. Hij kreeg de bal op zijn nog schielijk maar net te laat ingetrokken racket. De nadelen van een lange speler. Een nieuwe kans om de set-stand gelijk te trek ken kreeg hij niet meer. Mede door dat hij vele goed opgezette aanval len aan het net niet doeltreffend af rondde. Frank de Koning, Juist op de hem geboden mogelijkheden, koel en effectief tennissend, won met de over de krachtsverhouding alleszeg gende cijfers, 2. 11—9. Enfin, de 16-jarige Wouter Fok. zal nog een poging kunnen doen om een natio nale titel in de wacht te slepen, maar het is en blijft heel Jammer dat hij dat gisteren niet heeft gedaan. De kansen waren gisteren toch wel bij zonder gunstig. Afstraffing Joëlle Groten moest in de tweede set van de finale een geduchte af straffing incasseren van haar veel completer soelende rivale Anne Rei- mus uit Utrecht. 06. maar in de be slissende set herstelde ze zich, 7—5, 0—6. 6—2. Als no. 3 en 4 eindigen bij de Jongens Ton Sie en Hendrik de Jonge. Ton Sie klopte Hendrik de Jonge met 63. 64. Bij de meisjes snoepte Nicolette van der Poll de derde plaats voor de neus van Moni ca Palm weg. Dat gebeurde in een eindeloos lijkende slijtageslag waar in het tegen alle regels in ging om de vraag "Wie handhaaft zich het eerst op eigen service" Nicolette van der Poll won met 9—7, 7—5. Toen zij eindelijk de armen omhoog kon ste ken. was haar steeds nerveuzer toe kijkende moeder allang van haar zitplaats verdwenen. Ongetwijfeld omdat zij de "martelgang" niet lan ger kon aanzien. De troostrondes leverden nog Leidse successen op. In de Jongens finale won Jan Lind van de Munnik met 64. 75 van Otto Panman, in de meisjes-finale bleef zijn team- en clubgenote Karin Braakman met 63. 62 in de meerderheid tegen Maria Lauran. Zoetermeer De strijd om de tennlstitels voor de Jeugd t/m 13 Jaar te Zoetermeer leverde een zege op voor Rene Gor ter uit Amsterdam. In de flna'. ver sloeg hij de favoriet Olaf van de Wildenberg (Nd-Brabant) met 16, 64, 6—3. Bij de meisjes won, con form de plaatsing. Bernadine Sluy- ter uit Utrecht met 62, 62 van de niet geplaatste Nienke Kingma (Friesland). Als no. 3 en 4 eindigden bij de Jon gens respectievelijk Huub van Door- ne (Nd. Brabant) cn Max Holder- busch (Den Haag). Bij de meisje* legden Joset Dielen (Limburg) en Ellen Driebergen (Utrecht) beslag op die plaatsen. De eerste party van de twee kamp voor de halve finales van het kandidatentoernooi tussen de Rus sische grootmeesters Tigran Petrosjan en Viktor KortsnoJ ls gisteren in Moskou na 36 zetten in remise geëin digd. LEIDEN De finale van het jongens-enkelspel en in iets mindere mate ook de finale van het meisjes-enkelspel van de nationale tenniskampioenschappen voor de jeugd t/m 17 jaar waren geen afspiegeling van het peil van de beste tennis jeugd spelers en -speelsters die Nederland op het ogenblik bezit. Dat peil was namelijk over het geheel genomen verrassend goed. Misschien zijn de verwachtingen voor de finales, gezien het spel waarmee de plaatsen in de laatste ronde werden betwist, te hoog gespannen geweest Kwamen, conform de plaatsing, bij de Jongens Wouter Fok uit Lei den en Frank de Koning uit Amster dam tegenover elkaar, bij de meis jes verdween de no. 1 geplaatste Mo nique van der Storm, dochter van de oud-kampioene van Nederland Nel van der Storm-Hermsen, al in haar eerste partij van het toernooi uit de strijd. Suzanne van Wezel ontzegde haar met de forse score 6—3, 6—2 het recht van verdere deelneming. Tot de finale drongen nu door Joël le Groten (Nd-B2), no. 2 geplaatste en Anne Reimus (W2), no. 4 ge plaatst. Schoonheidsfoutje Wouter Fok heeft de tennis - titel in deze jeugdcategorie voor het grijpen gehad, al ging de eerste set van de party voor hem tegen de in gespeelde Frank de Koning dan ook royaal verloren, 2—6. In de tweede set echter tekenden vele dubbele fouten van de Amsterdammer aan dat het fysiek niet allemaal meer zo best met hem zat. Ook het schoon heidsfoutje bij een voor wat de spor tiviteit betreft die door spelers en speelsters werd gedemonstreerd uit stekend geslaagd toernooi van de winnaar bij de stand 88 hij liet zijn racket kennis maken met het gravel na een msilukte return op een diepe aanvalsbal van Wouter I de Wimbledon-titel. want dat is nog altijd hét visitekaartjeook I van de profs- Newcombe heeft het echter ge red met 63 57 26 64 64 in een furieus duel dat drie uur in be slag nam en waarbij de mokersla gen niet van de lucht waren. Mee dogenloos tennis op de verschroeide prairie van het centrecourt, die daardoor een extra moeilijkheids factor kreeg van grillig wegsprin gende of niet opkomende ballen. Van erg veel uitvoerige en avon tuurlijke rallies is overigens geen sprake geweest, daarvoor werd er te hard geslagen en overheersten de services teveel. Door Piet Kienhuis Vooral in het begin van de finale zag het er naar uit dat de gretige titelverdediger er niet al te lang I over zou doen om zijn blonde te- I genstander aan de kant te zetten. I Newcombe speelde met een grim- I migheid, een inzet en een moordend tempo waardoor Smith meer fouten maakte dan hem lief was. Speciaal zijn controle op de volley was soms Iver te zoeken. En ook zijn machtige service wilde hem niet altijd ge hoorzamen. Hij had de grootste moeite zijn eigen games te handha ven, terwijl Newcombe geen enkele keer in groot gevaar kwam. De eer- I ste doorbraak kwam na 32, het geen beslissend werd voor de eerste set. die met 6—3 naar de Australiër ging. Wanhoop? Op dat moment moet Smith er wel aan gewanhoopt hebben, dat hij ooit nog een set zou kunnen pak ken. Newcombe was niet te stuiten, serveerde en volleerde als een vorst, maar de lange Smith verloor geen moment zijn kalmte en kon drie of viermaal op het nippetje een door braak voorkomen. Maar toen opeens dreigde toch een breuk voor Newcombe, die zijn eer ste dubbele fout sloeg, hetgeen Smith een setpunt verschafte. De Australiër haastte zich de schade met servicekogels te herstellen, maar zijn zelfvertrouwen was ge schokt en even later was hij toch de set kwijt door nog een dubbele fout, een verkeerde beoordeling en een volley die in het net belandde: 5—7. Smith hief beide armen in dankbaarheid ten hemel. En daarna moet Newcombe weer in I dat centrecourt-coma zijn beland dat hem vorig jaar in de finale te- j gen Rosewall eveneens had beslopen en hem ook toen had gedwoneen tot vijf sets te gaan. Een verlies I aan concentratie voortvloeiend uit het feit. dat alles zo vanzelf mar cheert. En dan treedt ogenblikkelijk die mysterieuze verschuiving van krachten op, aan elke tennisser zo welbekend. De timing van Newcombe liep te rug, hij ging de vreemdste fouten maken, vooral met volleren en de derde set ging zelfs met 26 naar Smith. Maar de titelverdediger stortte niet ineen. Hij streed verbe ten verder, ranselde zijn service- schoten op de krijtlijnen, rende als een bezetene naar het net en ver gaarde grimmig punten. Met verra derlijke vertraagde backhandcrosses ontfutselde hij Smith na 3—3 zijn service en kwam met 64 op twee sets gelijk. Drama Entoen halverwege de laatste set voltrok zich het drama aan de lan ge, laconieke man uit Californië. Juist op zijn sterkste wapen, de service ging Smith ten gronde. Na 2—2 sloeg hij twee dubbele fouten I achtereen (400)Er klonk een massale weeklacht lange de volge pakte tribunes. Newcombe rondde de beslissende doorbraak af met weer zo'n overrompelende, langzame backhandreturn, die Smith defini tief velde (32). De Amerikaan deed nog een wan hopige poging de schade te nivelle- 5 LONDEN De keiharde Australiër met zijn piratensnor, 1 John Newcombe (27) is zaterdag toch weer naar een nieuwe Wimbledontitel gedenderd. Hij dankt deze prolongatie van het kampioenschap echter voor een groot gedeelte aan zijn sterke i I moreel, want de Amerikaan Stan Smith (24) toonde zich een tegenstander, die vooral steunend op zijn „bulderende" service, niet gemakkelijk opzij te zetten is. Deze reus van 1 meter 93. die aanvankelijk een van de groten in de basketbalwereld scheen te worden, maar toch koos voor tennis, is bovendien bijna een onoverkomelijke hindernis als hij met zijn geweldige I gestalte voor het net verschijnt. John Newcombe, de Austra liër met de piratensnortoonde zich toch verheugd over zijn der- Schijntje ren, maar Newcombe was opeens klaarwakker en niet meer te stui ten. Met 64 zette hijzichzelf voor de derde maal de Wimbledonkroon op het hoofd. Misschien voor het laatst, want de oorlog tussen de dure profs van oliemagnaat Lamar Hunt en tussen de internationale tennisfederatie was uitgerekend op deze feestelijke finaledag in volle hevigheid ontvlamd. Meneer Hunt wil zich niet laten ringeloren door die „ouderwetse" tennisfederatie van amateurs. In de eerste plaats wil hij geld zien, veel geld voor z'n profs, zo'n 40.000 dollaar startgeld om te verschijnen op Wimbledon. Enfin, over de verschillen van op vatting kan nog een heel Jaar wor den gebekvecht. In ieder geval Newcombe kikte na afloop niet over de hoofdprijs van 32.000 gulden die hem ten deel was gevallen. Hij had al eerder laten weten voor een dergelijk „schijntje" niet meer naar Wimbledon te zullen komen. De titel zelf vond hij overi gens „schitterend" want Wimbledon maakt toch nog altijd het visite kaartje uit ook van de profs. De Australische Margaret Court slaagde er ditmaal zelfs niet in een dubbeltitel op haar naam te bren gen. De harmonie met haar Jonge landgenote Evonne Goolagong in de finale damesdubbel was begrijpelijk niet zodanig, dat een sluitend ge heel werd gevormd tegen de Ameri- kaansen Rosemary Casals en Billie Jean King, die met 63 62 zege vierden. In de eindstrijd gemengd dubbel werd Margaret Smith samen met de Amerikaan Marty Riessen na een „slepende" laatste sets, met 3—6 6—2 15—13 verslagen door Bil lie King en Owen Davidson. De Rotterdamse Betty Stove slaag- Vfe' UOÊL de er niet in het troosttoernooi te winnen. In de finale moest zij met 46 60 26 zwichten voor de Britse no. 10, Janice Wainwright- Townsend, in hoofdzaak door een serie eenvoudige missers. De dans van twee Wimbledon- kampioenen. John Neivcombe en Evonne Goolagong openden het traditionele Wimbledon-bal in de vroege ochtenduren. kleuren voor En deze week bovendien als extraatje 100% katoenen tinneroy JEANS in alle mode Uw eigen herenmodezaak tussen Botermarkt en Breestraat beroemt zich op een uiterst gevariëerde, uiterst laaggeprijsde kollektie pantalons. Of u broeken zoekt in katoen of kunstvezel, in city- of westernstijl, voor uw werk of uw vrije uur: u vindt de broei die u zoekt bij C&A.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7