erkiezing Indonesië: sfeer van verwijten Kaper zich geeft na uren over Vervreemding van Rusland is nog geen toenadering tot Amerikanen Nieuwe Sojoez 0111 de Saljoet te redden? IN BUENOS AIRES 20 Protest Japan tegen kernproef UIVREDESTEIN CAIRO NA DE CRISIS VAN SADAT (I) WAANDAQ 5 JULI 1971 LEIDSCH DAGBLAD ^DJAKARTA (AP, Reuter) De verkiezingen in Indonesië stli llen waarschijnlijk resulteren in een enorme meerderheid in s°nd Indonesische volksvertegenwoordiging voor de door de rege Soeharto gesteunde groepering Sekber Golkar. Terwijl van allerlei zijden beschul- het nog wel even duren voordat de meü ingen worden geuit over onregel- I uitslagen in hun totaliteit bekend Vfl tigheden bij het tellen van de zijn. De uiteindelijke uitslag hoopt mmen en intimidatie wijzen j men pas op 7 augustus binnen te eerste officieuze uitslagen van de i hebben. ste verkiezingen sinds 16 jaar en Eén ding is nu in elk geval wel ze- tweede in het 26-Jarige bestaan I ker. Deze verkiezingen hebben m i het onafhankelijke In- Indonesië heel wat losgemaakt, zoals lesië over een massale voor- I blijkt uit de verwijten over en ong van deze groep. In verschei- weer. Horri Etsoero, ■t-D« BOCHUM «ANP Volgens de di- ceren, willen zij het eerste rufcnte- recteur van het Westduitse obser- station niet opofferen, vatorium in Bochum prof. Heinz Uit Russische beschouwingen valt Kaminski zal binnenkort een nieu- echter op te maken, dat de Russen we bemande Sojoez gelanceerd nog meer Saljoet- stations op hun worden ondanks de ramp met de programma hebben staan voor de Sojoez-11, en wel om het ruimtesta- komende Jaren. In dat geval zullen tion Saljoet te redden. zij er vermoedelijk de voorkeur aan De Saljoet is indertijd in een be- geven, het eerste station maar af te trekkelijk lage baan gebracht, zo- schrijven in plaats van het te red- dat de laatste resten van de atmos- den met een Sojoezvlucht. die altijd feer de snelheid afremden en een riskant blijft zolang men de oorzaak steeds lagere baan veroorzaakten. van de ramp met de Sojoez-11 nie* zekerheid heeft vastgesteld. O- ver die oorzaak zijn officieel nog geen mededelingen gedaan, noch o- ver de resultaten van de lijkschou- delen van het land zou de Sekber Golkar teen sa- jaan van militairen ambtena- een totaal van 260 organisa- c^n meer dan vijftig procent van de rsp nmen hebben behaald. In Japanse afgevaardigde van het Interna tionaal Verbond van Vrije Vak verenigingen, die het deze verkiezin gen vergeleken zou hebben met die in het Spanje van Franco, heeft in middels het verzoek gekregen het vroegere bastion van de partij land te verlaten. Twee Indonesische wijlen Soekarno de PNI, op Cen-kranten kregen zaterdag op de Java schijnt Golkar de meer- j drempel an de verkiezingen nog een te hebben *n de steden Solo. i publikatieverbod. ten en Semarang. Volgens rege- isfunctionarissen lijkt het er op de groepering op West-Java q tej eer 60 procent van zich zal laten registreren en on- j r*}eer vijftig procent op Oost-Java Onduidelijk burjle situatie op Oost-Java blijft i :r onduidelijk. Zo zegt bijvoor- I de voorzitter van de Islamiti- partij Oelama die altijd sterk is j rpAeest op Oost Java dat zijn par F3 zegepalm in dat deel van het j óort< nd heeft weggesleept. De Nanda- Oelama heeft met de PNI ge- 1 gd over knoeien met de linten ;le stembureaus stonden volgens I voorzitter van Nahdatoel Oe- on 1 onder toezicht van leden van .Golkar". Hij had vernomen, li het district Indramajoe op Wes al)| a de Mohammedaanse kiezers leden van een jeugdorganisa- m gewapende militairen naar stembus werden begeleid. voorzitter van de PNI zei over ulgenverklaringen te beschikken, wel e onregelmatigheden begaan met de op Bali en it-Java uitgebrachte stemmen. Luitenant gevlucht Een 24-ja- rige luitenant van het Oostduitse le ger is zondagochtend vroeg door de communistische grensafzetlingen naar West-Berlin gevlucht, waarbij hij met machinepistolen werd be schoten. De officier was in burger en had geen wapens bij zich. Hij is bij zijn vlucht in het noordelijk deel van Berlijn niet gewond geraakt. Arrestaties in Lissabon Ver scheidene personen, die verdacht worden van medeplichtigheid aan terroristische aanslagen van de „ARA" (de geheime organisatie „Ge wapende revolutionaire actie".» zijn gearresteerd. Dit is zaterdag meege deeld in n' communiqué van de Por tugese staatsveiligheidspolitie. ;.;n7' uruile uitslagen van Java zijn in fei- epalend voor de totale, omdat op eiland meer dan de helft van miljoen Indonesiërs woont. Of- ereó'e cijfers over de uitslagen elders de eilandenrepubliek wijzen op voorsprong van de Nadhatoel ma op Madoera. Volgens Anta- haalde de Golkar in Medan. de 'bü fdstad van Noord-Sumatra, vijf- 17. 1 procent. ien ierkwaardig bij de uitslagen is dat Golkar volgens de regerings- ctionarissen in bepaalde plaat- de absolute meerderheid heeft be id. In nabijgelegen bevolkings- komt de partij dan echter niet nijder dan 30 procent. Tellen sen Iamingen vrezen roeiende invloed rans in Brussel i-1 - LTJ «i Bepalend 'EL (ANP) In de Belgl- plaats Diksmuide is gisteren de te Ijzerbedevaart gehouden, die jaar onder de 70.000 bezoekers de Nederlandse auteur Godfried straamans telde. Deze jaarlijkse bede kt stond ditmaal in het teken van Vlaamse vrouw, iiimt ïjdens de jaarlijkse IJzerbede- rt worden de Vlaamse gevallenen lens de Eerste en Tweede Wereld- '6 herdacht. Elk jaar en ook dit wordt er tijdens deze bedevaart J Perd op amnestie voor die Vla- 'Ben, die tijdens de Tweede We- lllll '0°rï°g aan de ziJde van de Duit" lllll 'hebben gevochten. 'it Jaar werd de jaarlijkse rede- hng gehouden door de nieuwe het IJzerbedevaartco- Jozef Coene. In zijn speech fcte de nieuwe voorzitter in op de itieke actualiteit in België door schei-pe aanval uit te oefenen op I zogeheten herstel van de vrijheid 1 het gezinshoofd in Brussel. ,r farmee de regering voor heeft dit ieder Brussels gezinshoofd de te hergeven zijn kinderen J een Franstalige óf een ratii lamtalige school te zenden. Tot nu waren Brusselse gezinshoofden T>Ücht hun kinderen te zenden d^r een school, waar de voertaal het gezin was. Door het her van de vrijheid van het gezins lid, vrezen de Vlamingen, dat de lllll lnstal'8heici op den duur in Brus- gaan overheersen. BUENOS AIRES (Reuter) Bijna 20 uur nadat hij een Amerikaanse Boeing-707 had gedwongen te lan den op het vliegveld van Buenos Aires heeft de Amerikaanse kaper, Robert Lee Jackson, zich overgege ven aan de Argentijnse politie. Zijn metgezellin, de 23-jarige Quatema- laanse Ligia Lucretia Sanchez, was al een uur eerder uitgestapt. Ze ver trok van het vliegveld in een auto met een diplomatenkenteken. Het is nog niet duidelijk of de kapers met de autoriteiten ee hebben uitgewerkt, of dat ze zich on voorwaardelijk hebben overgegeven Voor hij uit het vliegtuig kwam vroeg Jackson de 100000 dollar, die hij van de maatschappij Braniff had gekregen als losgeld voor de 102 pas sagiers die tijdens de landing in Monterrey «in Mexico» mochten uit stappen. over te maken aan zijn drie kinderen in de Verenigde Staten. Het tweetal kaapte het toestel vrij dag op een vlucht van Acapulco Me xico) naar New York. Ze maakten tussenlandingen in Monterrey, in de Peruaanse hoofdstad Lima. in Rio de Janeiro en stonden sinds zater dag middag op het vliegveld van Buenos Aires. Daar werden ze om singeld door een cordon gewapende politie, die er in slaagde de banden leeg te laten lopen om te voorkomen dat het toestel weer zou opstijgen. Aan de capitulatie van Jackson waren urenlange onderhandelingen vooraf gegaan. Het overleg werd ge voerd met de Algerijnse ambassadeur, omdat het tweetal had gezegd naar Algerije te willen, de Amerikaanse ambassade, het Argentijnse ministe rie van Buitenlandse Zaken en zelfs door de Argentijnse president gene raal Alejandro Lanusse. Het schijnt dat Lanusse persoonlijk opdracht heeft gegeven tot het voeren van een „harde lijn": het sturen van politie om vertrek te verhinderen, hoewel de Amerikaanse ambassade bepleitte het vliegtuig te laten gaan om het leven van de zes bemanningsleden niet in gevaar te brengen. Jackson was gewapend en had een koffer mei explosieven bij zich. de Amerikaanse ambasade waren gezinsmoeilijkheden de beweegreden van de kaper. Hij is gescheiden van zijn vrouw. De Verenigde Staten zullen om uit levering van Jackson verzoeken, zo heeft een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade meegedeeld. Tussen de twee landen bestaat een uitleveringsverdrag. Het hoofd van de federale politie Jorge Caceres Monie zei echter op een persconferentie dat Argentinië terecht moet In de buurt van het presiden tiële paleis in Djakarta bracht I mevrouw Soeharto, de echtgenote J van Indonesië's eerste man, haar stem uit ten gunste van Sekber I Golkar. TOKIO (Reuter) Japan heeft gisteren de onmiddellijke stopzet ting geeist van de Franse kernproe ven in Polynesië. Gisteren brachten de Fransen daar een kleine kernbom tot ontploffing als onderdeel van een programma ter beproeving van kern- In een officiële verklaring wordt gezegd dat Japan, dat zich tegen el ke nucleaire proefneming keert, her haaldelijk tegen de Franse proeven heeft geprotesteerd en hun onmiddel lijke stopzetting heeft geeist". Het is betreurenswaardig dat Frankrijk de protesten heeft gene geerd. Wij herhalen onze eis de proeven onmidellijk stop te zetten, aldus de Japanse regeringsverkla ring. Details over de ontploffing zijn cloor Frankrijk niet verstrekt. Vroe gere proeven werden uitgevoerd van uit een ballon,die boven een lagune van een koraaleiland hing. Verwacht wordt, dat het testprogramma-1971/ zes tot acht ontploffingen zal omvat ten. die zullen dienen ter perfectio nering van de bom, waarmede Fran se duikboten met kernaandrijving in 1976 zullen worden uitgerust. Sinds de eerste ontploffing van een Franse kernbom in de Sahara in 1960. heeft het land in totaal 41 kern proeven genomen. De eerste Franse waterstofbom werd in 1968 in het zuiden van de Grote Oceaan tot ontploffing ge bracht. Een van de eerste dingen, die de kosmonauten van de Sojoez-11 de den na koppeling van de Saljoet was het verhogen van de baan van de combinatie van ruimteschepen. In- wing. middels is de baan van de Saljoet de Inmiddels hebben de Russen veel laatste tien dagen weer 13 km lager verder van huis een nieuw succes geworden, waardoor het ruimte- i geboekt, 't Automatische maanwa- station gedoemd is binnen drie we- gentje Loenochod-1 dat sinds 17 no- ken in de aardse atmosfeer te ver- vember op de maan verblijft, heeft branden, wanneer de baan niet op- gisteren na een maan-nacht van j nieuw met behulp van een Sojoez1 veertien dagen opnieuw het werk wordt verhoogd. Daarom zullen de hervat. De instrumenten blijken nog j Russen wel een Sojoez moeten lan- I steeds goed te werken. Sprint GT, de band voor de snelle rijder met véél kilometers per jaar. Die gewend is hoge kruissnelheden aan te houden. Sprint GT, de band, met High Per formance mentaliteit, voor hem die_ extreem hoge eisen stelt. Gezagvoerder Behalve rechtstreeks via de con troletoren heeft Jackson ook via de gezagvoerder van de Boeing. Al Schroder onderhandeld. Schroder, die kennelijk vermoeid en gespannen was, is enige malen uitgestapt, om het hoofd van de federale politie Jackson's eisen over te brengen. Later ging hij met een vertegen woordiger van de Amerikaanse am bassade. Foster, terug naar het toe stel. Kort daarop gaven de kapers vijf bemanningsleden toestemming om uit te stappen. Alleen de gezag voerder bleef toen met de kapers aan boord. Jackson vroeg onder meer of er tussen Argentinië en de Verenigde Staten uitleveringsverdragen bestaan. Aanvankelijk werd veronderstel dat de vliegtuigxaping politieke motie ven had Jackson had bij het eisen van de 100.000 dollar gezegd dat hij die als schadevergoeding voor zijn diensttijd in Vietnam beschouwde maai- volgens een woordvoerder van BEIROET De grote politieke stormen over Cairo zijn nu wel wat afgenomen, maar van een windstil te is nog geen sprake. Integendeel, bij het consolideren van zijn posi tie als sterke man van Egypte heeft Sadat zeer weinig tijd voor bezinning over. De binnenlandse ontwikkelingen vormen voorlopig de grootste bedreiging deze zijn bij het stagneren van de onderhande lingen met Israël vermengd met de politieke situatie in het hele mid den-oosten. Ondanks speculaties over het tegendeel bestaat de Ara bische wereld zelf de indruk dat Sadat een onafhankelijker koers aan het uitzetten is, waarbij het belang van het verdrag van vriend schap en bijstand met Rusland vooreerst nog beperkt is. Tenslotte heeft Sadat niet voor niets veel linkse leiders van hun functies ont heven en een aantal topmensen achter slot en grendel gezet. De crises m Egypte zou reeds een be langrijk zuiverend effect hebben gehad op de enige politieke orga nisatie: de Arabische Socialistische Unie. Via deze Unie meenden de Russen hun greep op Egypte spoe dig te kunnen completeren. de Egyptische bevolking na vijftien jaar Nasser-propaganda overtuigd van de noodzaak tot samenwerking met de communistische landen om zich tegen de imperialistische drei ging staande te kunnen houden. Al weet niemand eigenlijk wat dat precies betekent, het resulteert wel in agressieve reacties wanneer er al te vriendelijk over de Verenigde Staten wordt gepraat. Reacties, die worden aangewakkerd door het Door Herman Rolfes Lijfsbehoud Maar met de zuivering van de Arabische Socialistische Unie is slechts' de directe stimulans voor een kritische opstelling tegenover Sadat weggenomen. De aanhang van de voormalige vice-president Ali Sabri steunt nog steeds op de sterkste pijlers van liet Egyptische staatsbestel: het leger en de poli tieke geheime dienst. Bovendien is langdurige touwtrekken met Israël nadat eerst de hoop door Rogers" reis op een spoedig einde van het conflict met de Joodse staat reeël leek voor de Egyptenaren. In deze situatie kan een drastische plotse linge koerswijziging desatreuze ge volgen hebben, waartegen nauwe lijks een leider bestand is. Deze vaststelling mag meteen de oorzaak worden genoemd voor het begin van een geslepen politiek spel. Bij alle onwaarschijnlijkheid binnen het gezichtsveld moeten toch de gewenste veranderingen worden ingevoerd. Een verandering van opstelling is ontegenzeggelijk de bedoeling, gelet ook op de stem ming onder de Egyptische rege ringsvertegenwoordigers na de cri- ses in Cairo. Tegen de achtergrond j van het weer benadrukte verschil tussen schijn en werkelijkheid in het Egyptische beleid moeten alle woorden worden verklaard. Anti- Amerikaanse redevoeringen en in vage termen gestelde verdragen met Rusland kunnen daarin tevens de functie hebben om het wantrou wen van de nog krachtige linkerzij den tot bedaren te brengen. Het is overigens in verband met de ont wikkeling in Egypte nauwelijks mo gelijk om te spreken van pro of contra de een of andere super macht. Afstand nemen van Rus land betekent geen toenadering tot de Amerikaanse politiek of omge keerd. Ontevredenheid De reden voor het invoeren van veranderen bij de Egyptische top is de ontevredenheid over de weini ge resultaten tot nog toe van de na 1967 gevolgde koers. Hierdoor wer den wel de grote mogendheden nauwer bij het conflict rond Israël hetrokken, maar het leverde geen resultaten op voor Egypte zelf. In de wat onbestemde irritatie heeft zich een tendens ontwikkeld vol gens welke sociale en economische ontwikkeling de eerste basis dient te zijn voor Egyptische macht, no dig om Israël terug te dringen. Het Japan van na de Tweede Wereld oorlog en ook het steeds machtiger wordende Europa worden als voor beeld gebruikt. Het bereiken van een werkelijk Egyptische of beter Arabische macht kan niet met al leen Russische hulp worden be reikt, ook investeringen uit het Westen zijn vereist. Onenigheid over deze zienswijze heeft direct geleid tot de politieke crises: an derzijds is zij ook de oorzaak voor de vastbeslotenheid ten aanzien van een politieke zelfstandigheid. Om de nog bestaande tegenstand tegen Sadat geen kans te geven be sloten zijn niet tot harde en angst aanjagende maatregelen tegen de bevolking over te gaan. Ofschoon evenmin duidelijk is hoe de presi dent zijn beloften over het ophef fen van de strenge civiele contro le in het land wil inlossen. Het toe staan van politieke en sociale vrij heden houdt immers het risico in dat de tegenstanders de kans wordt gegeven zich te herorganiseren. De ongewoon harde woorden van Sa dat over de gevangen leiders en hun sympathisanten van hen zou gehakt worden gemaakt doen een dergelijk veronderstelling zeer onwaarschijnlijk voorkomen. Temeer, omdat de kracht van Ali Sabri groter is gebleken dan Sadat in eerste instantie heeft verwacht. Het voortduren van de perscam pagne en het in staat van beschul digingen stellen van de voormalige ministers zijn er voorbeelden van Met de openbaring van de spiritis tische séances van Fawzi en Gomaa is verder een poging gedaan om de hele linkse beweging in Egypte te associëren met de primitieve en diepgewortelde angst voor de Djinz boze geesten die het gezag van de almachtige en goede Allah ondermijnen. De versterkte vrees bij de hui dige Egyptische leiders is mede in gegeven doordat linkse groeperin gen, in samenwerking met die uit andere Arabische landen, via pro paganda en gedeeltelijk ook door infiltratie elke mogelijkheid willen benutten om het sterkste Arabi sche land van de rechtse samen zweerders te bevrijden Er be staan weinig betrouwbare gege vens hoe Sadat precies zijn tegen standers tot blijvende gehoorzaam heid wil dwingen. Wel zijn er enke le aanwijzigingen over de toe te passen methode. De belangrijkste daarvan is de oproep tot steun aan de islamitische sjeiks. Hun gezag is door Nasser weliswaar sterk on dermijnd. maar zij bezitten nog wel invloed. De sjeiks krijgen veel- vuldiger zitting in comite's, die de verkiezingen op 1 juli a.s. moeten voorbereiden. Op deze wijze zou den linkse kandidaten minder mo gelijkheden krijgen om voor her verkiezing in aanmerking te ko- Het in de arm nemen van de sjeiks behoeft niet zonder meer te betekenen dat Sadat het conserve rende gezag van de Islam ook na de verkiezingen, een grote rol wil laten spelen. Wel mag worden aan genomen -dat de religie zijn invloed weer meer kan laten gelden. Dit temeer, omdat het sterke gevoel van eigenwaarde van de sjeiks aansluit bij de wens van het staats hoofd naar grotere macht in de we reldpolitiek. Meer economische vrijheid en heroriëntatie onderstrepen op een andere manier het zoeken van Sa dat en de zijnen naar het creëren van een Arabische macht. Door on afhankelijke deskundigen wordt er op gewezen dat dit streven, econo misch gezien, niet geheel groot heidswaanzin is. Na de overeen komsten inzake de olie komt veel geld in de Arabische wereld als geheel binnen, dat bij hechtere economische samenwerking kan re sulteren in grotere onafhankelijk heid van hulp van buitenaf. (.wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13