Jan de Vries rijdt «Nieto op verpletterende I achterstand MCC REDT PRESTIGE Successen voor jeugdroeiers van Die REMISE GENOEG VOOR SIJBRANDS JOHN HOFLAND SNELSTE IN REGENBOOGKLASSE FRAAIE TRIOMF IN GRAND PRIX VAN BELGIE DE VLIET VOORAAN IN DELFT Franse GP voor Jackie Stewart Drie gewonden op Zandvoort RONDETIJDE) G.P. BELGIE PAGINA 10 MAANDAG 5 JULI; LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD Franchorchamps De onthutsende ben ze ook al nederlaag van Angel Nieto, gisteren In de 50 cc classe in de Grand Prix van België was méér dan alleen maar een nederlaag. De race maak te duidelijk dat Nieto, het parade paardje van Derbi, nog veel tekort komt t.o.v. de Kreidler van Jan de Vries die op het supersnelle circuit van Franchorchamps moeiteloos ze gevierde. zoiets geflikt. Derbi zocht tenslotte naar een mo gelijkheid om de afgang van Nieto te verzachten en diende een protest in, omdat De Vries een smering had gebruikt die niet aan de inter nationale eisen zou voldoen. Dit merkwaardige protest werd door de internationale jury snel opzij ge schoven. waarmee Derbi Nieto in feite belachelijk maakte. Meende Jos Schurgers, die nog voor Nieto op de tweede plaats ein digde: „Ik geloof dat ze dat protest alleen maar hebben ingediend om te kijken hoe onze Kreidlers er van binnen uitzien. Paul Lodewijkx heb- Vreselijk kinderachtig allemaal" De Grand Prix van België bewees dat Jan de Vries niet zoveel meer hoeft te vrezen van Nieto. Al na de eerste ronde kwam De Vries als eerste door met een voorsprong op Nieto en Schurgers. Langzaam bouwde hij die voosprong uit om tenslotte als onbedreigde winnaar te finishen. Zelfs de nuchtere De Vries wilde het na de race wel toegeven: „Ik durf nu voorzichtig aan een wereldkampioenschap te gaan den ken. Al moet je natuurlijk blijven oppassen, want Toersen en Lode wijkx hebben ook al eens drie Grand Prix gewonnen, maar werden geen wereldkampioen". Met deze triomf kwam tegelijk een einde aan de vrees die De Vries voor Francorchamps koesterde. In voorgaande jaren immers was hij tweemaal hard tegen het asphalt gesmakt. Reden voor De Vries om het op de trainingen kalm aan te doen. De Vries: „Ik heb tijdens de training constant met mijn hand op de koppeling gereden. Bij de af daling stuif je tenslotte met een gangetje van 180 kilometer per uur naar beneden. Dan voel ik er niet veel voor om er door een vastloper of zo af te vliegen. Dat heb ik al eens eerder meegemaakt. Ik besefte wel dat die twee valpartijen niet aan fouten van mij waren te wij ten, maar ik kwam hier toch met een zekere angst naar toe". Ook het wonderlijk lage frame van de Kreidler van De Vries leverde geen problemen meer op. Door dat lage frame had de kleine Fries op j Nederlandse Assen een schuiver gemaakt. Vries 1 3BBSÈÊS& «Éi üm* AMSTERDAM/LEIDEN De Leidse roeivereniging Die Leythe heeft tijdens de nationale jeugdkampioenschappen gisteren op de Amsterdamse Bosbaan gehouden enige mooie successen behaald. Skiffeur Roy Parmentier, die de laatste tijd steeds meer van zich doet spreken, legde op fraaie wijze be slag op het kampioenschap in de klasse 15-16 jaar. In de leef tijdsgroep 12-14 jaar leverde de strijd bij de skiffs ook een Die Leythe-zege op. Kampioen werd hier Willem van der Beek. Een combinatieploeg waar de fors gebouwde Leidenaar Rik Prager ook deel van uitmaakte greep, na een spannende race, de titel bij de Jon gens ongestuurde vier. Van Die Ley- the-i „Op de training hadden paar problemen. Ik ben hier ook eens gevallen, doordat er bij een helling teveel druk op mijn zitje kwam, waardoor het mijn achter wiel raakte. Dit keer heb- ben we er een paar blokjes onder 1 gezet, zodat ik niet te ver kon 7"T doorveren. Op deze Grand Prix is I l\, VIII 1 eigenlijk voor de eerste keer alles 7 naar wens gegaan. Jos en ik hebben fijn samen kunnen werken. Op een gegeven moment zat Nieto te slip- streamen achter Jos, helemaal rechts van de weg. Daardoor kon ik er links mooi langs". Naast de presta- j ties van De Vries en Schurgers stak Aalt Toersens vierde plaats wat schril af. Toersen immers bereed voor de eerste maal de nieuwe Ja- mathi en hoopte daarmee de ach terstand op Nieto, De Vries en Schurgers te overbruggen. Maar Toersen bleef opnieuw op respecta bele afstand van het leidende drie tal. Toersen, nog altijd moeilijk lo- AMSTERDAM (ANPi Aan de pend na zijn val op Assen: „Ik had Europese jeugdkampioenschappen er inderdaad op gehoopt dat ie voor Jongens van 17 en 18 jaar, die harder 27 t/m 31 juli op het groten. waardere klassen reden coureurs mee tussen de Bult en Bron slaagden Prager, die pas één jaar gjec} worden gehouden, zullen drie i niet gaan. Maar meer dan vierde plaats zat er gewoon dit Laga Ook op de lustrum-wedstrijden van het Delftse Laga was Die Ley the succesvol. Overwinningen wer den behaald door de twee met stuur man (Van Dorp, de Wind, Peetsold) in de Senior A-klasse; de dubbel twee (Van de Linden en Quint) in de Senior B-klasse en door de dubbel twee (Kramers, Brouwer) in de Senior A-klasse. Deze drie ploe gen klopten in de finales resp. Tri ton. De Amstel en Nautilus. Het hoogtepunt van deze wedstrij den had de achten moeten worden. Maar uit de rijstebrijberg van heats kwamen twee formaties van de or ganiserende vereniging tevoorschijn zodat er al geen twijfel was dat de fraaie beker bij Laga zou blijven. De ouderejaarsacht bleek bij lange na niet opgewassen tegen het ge- LE CASTELLET (ANP) De Schot Jackie Stewart heeft gisteren met zijn Tyrrell-Ford de Grote Prijs van Frankrijk gewonnen, die op het nieuwe Paul Richardcircuit van Le Castellet werd gehouden. Het is de vijfde wedstrijd in de competitie om de wereldtitel. Jackie Ickx, de grootste concurrent van Stewart, startte slecht. Vroeg tijdig werd de Belg uitgeschakeld. In de vijfde ronde kreeg de Ferraririj- der pech. Een zelfde lot trof kort daarna de tweede Ferraririjder Clay Ragazzoni. Uitslag: 1. Jackie Stewart (GB) met Tyrrell-Ford de 319.55 km in 1 uur 46 min. 41.68 sec. (gemiddeld: 179.7 km per uur); 2. Francois Ce- vert (Fr) met Tyrrell-Ford 1.47.09.80; 3. Emerson Fittipaldi (Brazilië) met Lotus 1.47.15.-; 4. Joseph Siffert (Zwits) met BRM 1.47.18.85; 5. Chris Amon (Nw Zeeland) met Matra- Simca 1.47.22.76. Stand wereldtitel: 1. Stewart 33 pnt.; 2. Ickx (Belg) 19 pnt.; 3. Andretti (VS). Rodrigieuz (Mex), Peterson (Zweden) allen 9 pnt.; 6. Regazzoni (Zwits) en Chris Amon (8 pnt.) tLZko2(l Nederlandse ploegen deelnemen Dit zijn skiffeur Voetelink van De Laak, de dubbel twee van RIC (Am sterdam), bestaande uit Van Wit- marschen en Middeldorp en de vier met stuurman van Het Spaarne (te Haarlem), bestaande uit Van Wulf ten. Bienfait, Van Woort, Post en stuurman Povel. concentreerde roeien van de twee de jaars-acht. De voornaamste uitslagen zijn: Dames: Elite skif: 1. Mej. T. Vis ser (Hades) 4.21. 4.21.0. Elite acht: 1. De Vliet/Oppopoi 3.33.0. Elite twee met: 1. De Vliet 3.59.2.~ Heren: elite skif: 1. Van der Hoog (Nautilus) 8.12.8. Elite acht: 1. La ga 1 7.57.3. Elite twee zonder: 1. Am- stel; Demiddi De 27-Jarige Argentijnse wereld kampioen Alberto Demiddi heeft za terdag op de Theems bij Henley tijdens de internationale regatta de finale van de Diamond Sculls (skif) gewonnen. Hij versloeg de Amerikaan Jim Dietiz op duidelijke wijze. ZAND VOORT )anp) Drie Belgi sche baancommissarissen zijn zater dagmiddag op het circuit van Zand voort tijdens de training voor de Coupe Benelux, die gistermiddag is gehouden, tamelijk ernstig gewond geraakt- Het ongeluk gebeurde toen de Belgische coureur Charles de Meutter met zijn Alfa Romeo bij de tarzanbocht de vangrail raakte. De ze boog om en raakte de drie man nen die zich in plaats van op de hou ten uitkijkpost, bevonden tussen de vangrail en het tweede hek. De 66-jarige George van de Voor de (Ukkel) brak beide benen en liep een schedelbasisfractuur op. De 27-jarlge Joseph Gryson en zijn va der Julien Gryson uit Brussel liepen minder ernstige verwondingen op. Alle drie mannen zijn naar een zie kenhuis in Haarlem overgebracht. De coureur de Meutter bleef onge deerd. niet in de stunts van Assen te herhalen. Bult werd overigens na een schitterend gevecht met een handvol kanonnen achtste bij de kwartliters en Bron finishte als vierde in de 500 cc klasse. Theo Bult: „Achste op dit circuit vind ik lang niet gek. Zo'n tweede plaats op Assen, daar moeten de mensen zich niet op blind staren. Ik heb dan wel een snelle machine, maar op een circuit als dit is degene die net iets harder kan gewoon in het voordeel. Op de rechte stukken werd ik bijvoorbeeld steeds door Dodds en Szabo gepakt". Rob Bron, op Assen nog tweede achter Agostini, moest nu ook Of- fenstadt en Findlay voor laten gaan. Bron: „Na Assen heeft mijn machine niet meer lekker gelopen. We hebben hem helemaal uit el kaar gegooid, maar we hebben niets kunnen vinden. Ik had na de training echt niet op meer gehoopt dan een negende plaats. Ik heb alleen een beetje mazzel gehad dat er zoveel uitvielen". Giacomo Agostini op weg naar zijn zoveelste triomfDe Italiaan is ook dit jaar weer bijna zeker van de wereldtitels in de 350 en 500-cc klassen. Nog een Nederlander reed zich naar een opmerkelijke klassering: in de 125 cc klasse slaagde de Rotterdam se veteraan Kees van Dongen er eindelijk in zijn Yamaha heel te houden. Hij reed prompt naar een vierde plaats. 50 cc-klasse: 1. De Vries (net Kreidler de 56.4 km in 21 (gem. 157.492 km/u), 2. Schurj (Ned) Kreidler 21.39.7; 3. Nieto Derbi 21.42.9; 4. Toersen (Ned) mathi 22.38.9; 5. Polane (Ned) K: Ier 22.51.7; 6. Meyer (Ned) Yal 23.23.1. Snelste ronde: De Vries; (gein. 158.625 km/u). Stand we titel: 1. Nieto 47 pnt.; 2. De 45 pnt.; 3. Schurgers 24 pnt.; 4.1 *!ul (WDld) en Van der Hoeven 22 125 cc-klasse: 1. Sheene (Ierl) Yamaha de 98.7 km in 33.21.5 f jju 177,526 km/u) nieuw record, 2. der (W-Dld) Maico 33.31.0, 3. B (WDld) Yamaha 33.44.5, Dongen (Ned) Yamaha 34.00.2, Huberts (Ned) M.Z. Snelste i Sheene 4.43.3 (gem. 179.174 qw. record). Stand wereldtitel Sheene 37 pnt., 2. Mortimer 31 3. Nieto 30 pnt. 250 cc-klasse: 1. Grasetti (It) M.Z. de 98.7 km in 35.10.6 192.399 km/u), 2. Dodds (GB) maha 35.20.5, 3. Braun (WDld) maha 35.21.2, 8. Bult (Ned) Ya 35.31.6, 14. Commu (Ned) Yacje 37.26.0. Stand wereldtitel: (GB) 45 pnt., 2. Marsovsky (H jdsJ 32 pnt., 3. Grasetti 30 pnt., f 18 pnt. 500 cc-klasse: 1. Agostini (It) MV-Agusta de 183.300 km in 5i W (gem. 198.776 km/u), 2. Offemrdl (Fr) Kawasaki 57.04.1, 3. Fin (Austr.) Suzuki 57.05.3. 4. Bron!eri Suzuki op 1 ronde. Snelste ro Agostini 4.07.06 (gem. 205.008 kn 5 Stand wereldtitel: 1. Agostini 75 'eri 2. Bron, 32 pnt., 3. Turner (Nw2 24 pnt. Zijspan-klasse: 1. Schauzu- lauch (W-Dld) met BMW de km in 33.09.3 (gem. 178.615 km/u Owesle-Kremer (W-Dld) 33.11.8, 3. Auerbacher-Hahn (W-l BMW 33.37.6. Stand wereldtitel Butscher-Huber (W-Dld) 54 i Auerbacher-Hahn 49 pnt., 3. Ow Kremer 33 pnt. F, WI Itn "1! ADVERTENTIE Uit Lonclen overgekomen Hays slaat in tweede innings Nederlandse illusies van de mat: 95 HAARLEM MCC, de befaamde Britse cricketformatie, heeft in de tweedaagse tegen het Nederlands elftal zijn ge zicht gered, maar toch ook prestigeverlies geleden. Na de on verwachte nederlaag met 5 wickets tegen de Flamingo's namen de Engelsen vrijdagavond het besluit om topbat Hays alsnog uit Engeland te laten overkomen. En juist Hays was het gister middag, die met een imponerende score van 95 runs de basis legde voor de zege. MCC heeft duidelijk lering getrok ken uit de nederlaag tegen de Fla mingo's. De Britten, die in Amstel veen op de tweede dag het exclusie ve Nederlandse touringteam onder leiding van J. Zweers (HCC) met een formidabele 116 not out hun de claratie van 205 runs hadden zien overtreffen, namen in Haarlem geen enkel risico. Safety first, was het parool van manager Bailey, waar door de strijd op 't zonnige Rood en Wit KHFC-terrein toch wel iets onder de verwachtingen bleef: via totalen van 195 all out en 195 voor 6 gesloten zegevierde MCC tenslotte Door Cees Onvlee Voor de eerste maal heeft een Nederlander het altijd sterk bezette internationale damtoernooi van Hoogezand Sappemeer gewonnen. Ton Sijbrands had voor dit wapen feit aan remise in de elfde en laat ste ronde tegen de Amerikaan Carl Smith voldoende. Hij werd daardoor onbereikbaar voor wereldkampioen Andreiko. Harm Wierma, die in de achtste ronde door een verrassende zege op oud-wereldkampioen Iser Koeperman het toernooi een onver wachte wending gaf, beeindigde het toernooi tegen de Surinaamse kam pioen Ramcharam met winst. Daar door moest Andreiko, die tegen Hi- sard duidelijk op remise uit was. van taktiek veranderen om zijn tweede plaats veilig te stellen. De Rus moest al zijn damkennis aan spreken om de Fransman tot op geven te dwingen. Bijzonder veel tijd vergde de partij tussen Kor- chow en de Gambiaan Faal, die zijn taaie verzet uiteindelijk bekroond zag met een fraaie puntenverdeling. Wegens ziekte van Koeperman en Mostovoy werden de partijen tussen de Rus en Frank Drost en de Frans man en Birnman (VS) als remi se genoteerd. Met drie punten voorsprong op de Nederlander Joop Jurg bezette de Russische jeugdspeler Nicolai Met- sjanski in de hoofdgroep de eerste plaats. Het staat al vast dat in 1973 het zevende toernooi zal kun nen worden gehouden. Eindstand ere-groep 1. Sijbrands 16 punten. 2. Andrei ko 15, 3. Koeperman en Wiersma 14, 5. Hisard en Korchow 12, 7 Mos tovoy en Smith 11, 9. Drost 10, 10 Faal 8, 11. Birnman 5. 12. Ramcha ram 4. Aanval Captain Hennie Wijkhuizen (R. en W.), die dit seizoen het aanvoerder schap van Tony Bakker (VOC) heeft overgenomen, stuurde na een gewon nen toss de Britten eerst naar de wickets. Waar de battingside van MCC het niet gemakkelijk kreeg: Openingsbowler Henk Riske tACC) smaakte het genoegen oudtestspe ler Endean voor nul door Burki ge vangen te krijgen. In 14 overs eiste hij ten koste van 39 runs 2 wickets op. HCC's slowbowler Auke Smits was met 4 voor 36 (in 20 overs) de gevaarlijkste man in de Nederlandse aanval, waarin verder ook Wijkhui zen (3 voor 33) en Burki (1 voor 23 in één over.succes hadden. Dank zij Alwin (39 runs na zijn 43 tegen de Flamingo's), Cordaroy (56). Hays (16) en Cosh (39) kwam MCC tot 195 runs. In die eerste innings was het Ne derlands team minder succesvol: het openingspaar van HBS, Peter van Wel en Pim van der Vegt (26) had teveel tijd nodig en daarna konden op de nette Britse aanval alleen Ris ke (20), Hergen Spits (10), Onstein (17) en Bakker enigszins imponeren. De laatsgenoemde zorgde er met een harde 45 (waarvan 6 vieren) voor, dat via 111 voor 6 na de eerste dag op 141 voor 8 kon worden gesloten. Onder vuur Gisteren sloeg de MCC alle Neder landse illusies echter in hoog tempo van de mat: de geacclimatiseerde Hays nam de bowlingside genadeloos onder vuur. Pas op 95 (14x4) wist Auke Smits hem met een lange bal te scalperen. Cosh (32) en Vallance (29) gaven de zes Nederlandse bow lers, die allen één wicket verover den, er eveneens behoorlijk van langs en op 195 vond Bailey het genoeg. Waardoor Nederland voor de opgave werd gesteld om in de resterende 190 minuten liefst 250 runs te sco- Die declaratie werd door Neder land moedig ter hand genomen. Na dat Van der Vegt met 18 een basis had gelegd, legden opnieuw Bakker en Riske het hout er op. Pas op 129 slaagde de snelle O'Riordan er in 't wicket van Bakker (knappe 61) te ruï neren, maar daarna was het me Nederlandse battingside gebeurd: Way (4 voor 45), 0'Rioin (4 voor 25) en Pauncefort (2 63) stonden alleen nog Rikse Bouwman (32 en Onstein (19) du: le cijfers toe. Zeven overs hadden op 210 alle Nederlandei beurt gehad P.S.: na afloop spraken de Ec sen er hun verwondering dat Ernst Vriens niet voor derlands elftal was gekozen. De B routinier die dit weekeinde eerst sinds vele jaren niet was geselecteerd, had in Amstelveen MCC als bowler angst ingeboöjG door liefst 6 wickets voor i ROELOFARENDSVEEN AALS MEER John Hofland is terug in de Regenboogklasse. De Rotterdam mer, een geducht concurrent, heeft na enkele seizoenen, waarin hij het op dokters advies rustiger aan moest doen, weer het helmhout van zijn ge restaureerde „Beneventum" ter hand genomen. Oude rotten verle ren het zeilvak nooit. Na het storm achtige eerste weekeinde van de ge combineerde Zomerwedstrijden op Braassem en Westeinde had Hofland nu onder lichtweersomstandigheden zijn Regenboog weer uitstekend in trim. Hofland perste er alles uit en boekte de fraaie cijfers 313, waarmee hij dit weekend het snelste was. Jan Metzelaar, evenals Hof land een verwoed aanhanger van de oude zeilgrotie, legde met 5—5—1—4 1 beslag op de hoofdprijs. Ook in de 51ste Kaagweek (dit maal van vrijdag 9 Juli tot en met 'dinsdag 13 juli (waar Hofland jaren lang een groot aandeel had in de teamstrijd tegen de Friezen, zal de "Beneventum" weer van de partij zijn. Het nog lopende protest van het vorige weekeinde werd in een vriend schappelijk sfeer opgelost. Hendriks, die in de race zegevierde, moest we gens een bewezen overtreding de ze ereplaats afstaan aan Hans v.d. Velde. Bouw van Wijk (2—3—4) en de Goederen (4—2—8) plaatsten zich in totaal achter Metzelaar. Hofland kwam door averij op stoom zondag vorige week op de ranglijst niet bij de eerste vijf voor. Frappant waren overigens in vele klassen de aanmer kelijke verschillen in resultaten dit weekeinde (matig briesje) en het vo rige weekeinde (harde wind). Voor de rekenkamer leverde dit lastige puzzels op, omdat de prestaties der mate verschilden. In vele gevallen doken er onverwachte hoofdprijswin naars op. Het sterkst was dit te zien bij de Zestienkwadraten waar Kees Spaargaren (1—1—1) nu niet verder kwam dan 646 en Jan van Riet- jen schicht Door Reinier Lolkes de Beer Driemaal was elke tegenstander kansloos. Met het toaal 2—3—1—1 werd van Rietschoten hoofdprijswin naar. In andere klassen konden fa vorieten zich nog Juist staande hou den. Bij de Solso's moest Paul de Jon ge van Ellemeet na 211 genoe gen nemen met 8 4 12. Daar Dirk Coster in de eerste races veel pech had, kwam de kleine Leidenaar on danks zijn grootste successen (1—1— 2) in totaal te kort om de lange Van Ellemeet te verslaan. Coster i dit weekeinde op een druk door t schepen bevolkt Braassemermee enkele indrukwekkende wedstri waarbij vooral de soepelheid mee hij lastige taktische proble oploste, in het oog sprong. Vele Solisten zijn vorig Jaar gestapt in de supersnelle Franse klasse. Molenaar kon in deze k gemakkelijk drie zeges behalen dat de elite deelneemt aan he:' pese kampioenschap bij South Sea (Engeland). Tijdens de race, zaterdag, plaatsten zich Nederlanders bij de eerste tie dagprijs ging naar de Belg Maes. Kees Nater eindigde als de, Van Essen als zevende Werkhoven als negende. Een ld waarin de concurrentie ook aani lijk is verscherpt is d'e Flying nior. Martin Heineke, altijd een zenverzamelaar, moet dit Jaar tot het uiterste inspannen om in de top te handhaven. Bram Wilde was op zondag duidelijk s Ier dan Heineke, die zelfs in laatste race een eerste plaats zwak laveerwerk aan De Wilde prijsgeven. Door averij in de wedstrijden telde ook De evenals Heineke, in totaal niet! Kees v.d. Vlugt (1—1—op) door zijn constant varen (52—2 beker overhandigd.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 10