Vietcong-plan: zowel positief als negatief morgen naar stembus Indonesiërs de tweede gaan maal voor Generale staf van Y.S. onderschatte de vijand Vrijwel zeker een meerderheid voor de regering Kloosterleven is niet uit de mode Dominicaanse ex-generaal naar Spanje verbannen Oost-Pakistan 'n vreselijke tragedie, zegt Bottomley RHODESISCHE REGERING IN OVERLEG MET EEN ENGELSE DELEGATIE Tsjechische commentator veroordeeld Akkoord over de Falklands Groninger kleding staat er slecht voor Voorlopig oordeel van het Witte Huis Op reis vrijdag a juli mi LEIDSCH DAGBLAD pagina 9 (Van onze correspondent^) DTAKARTA (GPD) De Indo- nessche bevolking (bijna 58 mil- joei kiesgerechtigden op een to taal van 120 miljoen) gaat jjicrgen. zaterdag, voor de tweede mial in haar geschiedenis naar de stembus om een parlement te Hezen. De officiële resultaten tullen omstreeks 7 augustus be Kend zijn. In het algemeen wordt een meerderheid voor de regering eerwacht, dus in elk geval 231 van j in totaal 460 zetels van het parlement. Watrop nu is de verwachting van ten neerderheid voor de regering ge- baseffd? Daarvoor zijn twee gunstige factoren aanwezig: president Soe- harö mag na de verkiezingen hon den parlementsleden benoemen (in Noodzaak als vertegenwoordiging van de strijdkrachten), en ten tweede: de jikber Golkar" een door de re ling gesteunde organisatie - maakt e£ goede kans de 131 zetels te win- jtn, die samen met de honderd ge kiemde de absolute meerderheid op- >veren. De „Sekber Golkar", die als tien- Ie „party" fungeert, is in feite een coalitie van ongeveer 250 groepen uit jde gehele Indonesische samenleving, (zoals de vrije boeren, ambtenaren, het leger, arbeiders en boeren, de jeugd en andere belangengroepen. „Sekber Golkar" is het secretariaat van deze „functionele groepen", een uitvinding van wylen president Soekarno, die vond dat de politieke party en het i volk niet voldoende vertegenwoordig den, ook niet de door hem opgerichte nationalistische party PNI. Na de staatsgreep van 1965, die het bewind van Soeharto aan de macht bracht, kwam de organisatie onder invloed lyan leger en regering. Eerste op de Hjst van kandidaten is de minister van Buitenlandse Zaken Malik, en 'ook ver*cheidene andere ministers rjjn kandidaat. Rivalen De PNI en de NU (Nahdatul Ula- ma) zullen de grootste rivalen van Vaticaanstad (AP) Paus Paulus heeft er bij de religieuze ordes en congregaties op aangedrongen zich aan te passen aan de behoeften van de moderne tijd. Hij spoorde de le den aan door een baan in hun on- tderhoud te voorzien, maar stelde dat [zuiverheid, armoede en totale ge hoorzaamheid een eerste vereis te waren. Hij veroordeelde hen. die beweren, dat het kloosterleven „uit de mode is" Er bestaat nog steeds „behoefte aan een leven dat zuiver, arm en ge hoorzaam is", zo zei de Paus. De Paus sprak zich uit voor ge- matigde wijzigingen. „Wij wen sen hen aan te moedigen die stre- |ven naar de ware vernieuwing van 'het godsdienstige leven". Verscheide ne belemmeringen of verstarde vor men, die zich in de loop der eeu wen hebben opgestapeld, dienen be perkt te worden. Er moeten aanpas singen komen, waarvoor de kerk haar goedkeuring moet geven. De belofte van armoede dient de kloosterlingen dichter bij de armen en de slachtoffers van de sociale on- rechtvaardigheid te brengen. In het document zegt de Paus, dat alle soorten religieuze ordes een taak te vervullen hebben, zelfs de contemplatieve zoals de trappisten. Hij legde ook grote nadruk op de kuisheid, die volgens hem belangrij ker is dan ooit nu de wereld wordt I bedreigd door een „verwoestende ero- Noorse leger verkocht NAVO- geheimen OSLO (GPD) Tydens een vei ling van surplus-voorraden van het Noorse leger zijn NAVO-documenten die als top-geheim geclassificeerd waren, per ongeluk verkocht. Tijdens deze veiling, die kortgeleden even buiten Oslo plaatsvond, werd een veertigtal kasten verkocht. Groot was de verwondering van een der kopers die thuis zyn koopje inspec teerde en een heel archief van su- per-geheime documenten vond De Noorse legerleiding is razend over dit schandaal en zoekt nu ver twijfeld naar de bezitters van de overige kasten die nog meer mate riaal kunnen bevatten „Ik wist niet wat ik zag toen ik mijn kast openmaakte", verklaarde ten der kopers „Er lagen allemaal mappen en documenten in met veel itempels" Het meeste materiaal was .cosmic-secret" gestempeld, de term die de NAVO gebruikt om aan te duiden dat het defensiegeheimer. betreft De hoogste klasse is top- cosmic-secret, iets wat men door gaans zwaar achter slot en grendel houdt. de „Sekber Golkar" zyn. De overige partyen zyn de „Partai Katolik" (ka tholieke party), de socialistisch-ge- richte „PSSI". de islamitische „Par- moesi", de „Parkindo" (protestants christelyke party), de .Partai Moer- ba" (party van proletariërs-trotzkis- ten), „Perti" (bond van orthodoxe moslims) en de nationalistische ,JPKI" (party ter verdediging van de onafhankelykheidsproclamatie) De „PNI" heeft tydens de campagne een groot deel van haar krachten geconcentreerd op liet dichtbevolkte Java. het bolwerk van Soekarno, met de helft van het totale aantal zetels. De eertyds machtige communistische party is verboden. Zy kreeg in 1955 ruim zes miljoen stemmen en was daarmee op drie na de grootste. President Soeharto heeft onlangs verklaard dat de verkiezingen niet gericht zyn op de vorming van een nieuwe regering of wyziging van de grondwet. Een van'zyn medewerkers zei dat by winst voor de regering de politieke en economische stabiliteit zal worden versterkt en minister Ma- lik gaf in een rede tot buitenlandse diplomaten de verzekering dat de buitenlandse politiek van de regering geen verandering zal ondergaan. De verkiezingen zyn voor president Soeharto ook van belang omdat hy gekozen wordt door het hoogste be leidsorgaan, het Volkscongres, waar in mede het parlement is vertegen woordigd. Zyn ambtstermyn loopt in 1973 af. Spanningen Een vooraanstaand lid van de PNI maakte in het Engels het wat cyni sche grapje dat deze „general(s) elec tions" inderdaad de verkiezingen van de generaals kunnen worden ge noemd. De campagne, die zeven we ken heeft geduurd, heeft tot politie ke spanningen en hier en daar zelfs tot excessen geleid. Dat geeft ook de Golkar eerlyk toe. Of deze spannin gen ook na de verkiezingen zullen voortduren en haar weerslag zullen hebben is moeilyk te zeggen. Dat hangt ook een beetje af hoe de rege ring van haar parlementaire macht zal gebruik maken. Als ze de opposi tie de parlementaire vrijheid gunt die haar grondwettelyk toekomt, dan lykt het verder uitbouwen van een democratische staat mogelyk. Maar wat hier in Indonesië nu precies met democratie wordt bedoeld weet ook de Golkar niet, als we tenminste mo gen afgaan op het antwoord van een Golkar-leider die tydens een pers- lunch op een desbetreffende vraag van een journalist zei, dat de „Indo nesische democratie een democratie is zoals het Indonesische volk dat wil". De „Sekber Golkar" zegt een niet- politieke groepering te zyn die af wil van het vroegere politieke stelsel waarby verschillende politieke en re ligieuze partyen elkaar ideologisch bestrijden, hetgeen ten koste gaat van de wederopbouw. Dat was by voorbeeld het geval ty dens dc periode-Soekarno. Niet al leen die tyd, ook Soekarno zelf wordt veroordeeld, maar zyn staatsfilosofie Pantjasila vormt de kern van het verkiezingsprogramma van deze Gol kar. Het is daarby interessant te be denken dat ook Soekarno hoopte dat de Pantjasila (de vyf beginselen: na tionalisme, humaniteit, de souvereini- teit voor het volk, sociale rechtvaar digheid en het geloof in God) de onderlinge politieke tegenstellingen zou wegnemen. SANTO DOMINGO (Reuter) De gepensioneerde generaal Elias Wessin y Wessin zal naar Span je worden gedeporteerd wegens een komplot om de regering van de Do minicaanse republiek omver te wer pen. Zo heeft president Balaguer gis teren bekendgemaakt. Volgens Bala guer heeft de generaal officieren overgehaald of proberen over te ha len om zijn staatsgreep te steunen De huidige regering van de Domini caanse republiek is in Juni 1966 aan het bewind gekomen na een bloedige burgeroorlog waarin Wessin y Wes sin een belangrijke rol speelde bij het neerslaan van een linkse beweging Na de burgeroorlog vertegenwoordig de hy zyn land in Miami als consul. Daarna was hij lid van de Domini caanse delegatie bij de Ver. Naties in New York. In 1969 keerde hij naar zijn land terug om als voorzitter van de pas opgerichte „Quisqueyan" par tij deel te nemen aan de presidents verkiezingen. Balaguer werd toen eohter herkozen als persident. Conclusies uit Pentagon-dossier (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON (GPD) Pre sident Johnson en zijn adviseurs zagen in het voorstel van presi dent De Gaulle om Zuld-Vietnam te 'neutraliseren' de dreiging van een dubbele vernedering voor de Verenigde Staten. In de eerste plaats was De Gaulle's visie in strijd met het streven van Was hington om de communistische expansie in Zuid-Vietnam een halt toe te roepen; in de tweede its zag het De Gaulle's voor stel als een poging om de Franse invloed in Zuidoost-Azië te her stellen, om daarmee Frankrijks rol in de wereld te vergroten en te ontkomen aan de 'hegemonie van de Verenigde Staten'. Deze analyse werd gemaakt in het nu niet meer geheime Vietnam-rap- port van het Pentagon Zowel uit de door de New York Times gepubli ceerde documenten als uit die in de Washington Post blijkt dat Washing ton in het begin belang had bij het regime van de later vermoorde Zuid- vietnamese president Djem, omdat het Djeirt was die zich verzette te gen de „vrije verkiezingen" van 1956. zoals voorgeschreven door de over eenkomst van Genève. Deze verkie zingen zouden volgens het rapport hebben geresulteerd in een overwin ning voor de regering van Ho Tsji- minh. Washington liet het later na om president Djem op de hoogte te stellen van de machtsoverneming, die door Zuidvietnamese generaals werd voorbereid, en die Djem en zijn broer het leven kostte. De snelle escalatie van de oorlog in Vietnam in 1965 en 1966 onder president Johnson was te wijten aan de onmacht van de Amerikaan se generale staf, het militaire ver mogen en de weerstand van de vijand te onderkennen, zo blykt voorts uit het Pentagon-dossier. Door de voortdurende onderwaarde ring door de Amerikaanse generale staf van het wervings- en infiltra tievermogen van de Vietcong en de Noordvietnamezen, vroeg generaal Westmoreland om versterking van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam. Druk op Kennedy Uit de documenten blykt voorts dat de mislukking van de invasie in de Varkensbaai op Cuba en de groeiende moeilijkheden in Laos pre sident John F. Kennedy dwongen om in de maanden, dat zyn adviseurs voor het eerst voorstelden om Ame rikaanse gevechtstroepen naar Viet nam te sturen, een krachtig stand punt in te nemen. Van april 1961, toen Kennedy voor het eerst een be langrijke commissie instelde om hem in de kwestie-Vietnam met advies terzijde te staan, tot november 1961. toen hy de aanbevelingen om ge- NIEUW DELHI (Reuter) Het Britse parlementslid Arthur Bottom ley, oud Labour-minister voor Ge menebestzaken en leider van een vier man sterke Britse parlementaire delegatie die een bezoek aan Pakis tan heeft gebracht, heeft gisteren in de Indiase hoofdstad de Pakistaanse president Jachja Chan gewaarschuwd voor een tweede Vietnam" in Oost- Pakistan. Mede namens de drie an dere parlementariërs, met wie hy zyn reis door Oost- en West-Pakistan en India heeft gemaakt, zei Bottomley dat president Chan verantwoorde lijk is voor het vinden van een vreed zame oplossing voor het Oostpakis- taanse probleem. Bottomley zei dat ze hartverscheu rende taferelen hadden gezien in Oost-Pakistan, een „van de ergste tragedies, die de wereld ooit heeft meegemaakt" Volgens hen is het duidelyk dat het Pakistaanse leger een campagne van massamoord en massale vernietiging heeft gevoerd. Ik ben er echter niet zeker van of dat in opdracht van president Chan is gebeurd", aldus Bottomley. vechtseenheden te zenden naast zich neerlegde, groeide de kwestie-Viet nam in de schaduw van de meer dringende wereld-crisis. „De sityatie in de wereld scheen op het ogenblik de Verenigde Staten te dwingen iets te doen ten einde hun standvastig heid te tonen, in het byzonder in Zuidoost-Azië". zo blijkt uit de do cumenten. In Italië was het gisteren de eerste dag van een driedaagse staking van 200.000 man hotel personeel, die betere betaling en kortere werktijden eisen. De toe risten moeten nu zelf maar zien, dat ze hun kamers en hun bed den opmaken. En dat in de druk ste periode van het toeristische seizoen. Deze staking is reeds de vierde gedurende de laatste vier maanden waardoor de hotels in Italië getroffen. Blikseminslag Gisteren heeft de bliksem het gebouw van de RCA (radio, Corp. of America), dat deel uitmaakt van het Rockefeller Cen ter getroffen.Een brok steen van 90 kilo kwam naar beneden in New York, het was losgeslagen op de 70- ste verdieping, maar door een won der werden er slechts twee voorbij gangers aan de benen gewond toen het brok op het plaveisel uiteen sloeg. SALISBURY (AFP) De Rho- desische premier Ian Smith heeft gisteren in Salisbury een Britse eerste fase zouden binnen 'n bepaal - Goodman ontmoet. Volgens de .JEto- desia Herald" had Smith samen met de Rhodesische minister van Justi tie Lardner -Burke en minister How- man van Buitenlandse Zaken ook woensdag al een gesprek gevoerd met de Britse delegatie. De Britse onder handelaars hebben een plan in twee etappes voorgesteld om de Rhodesi sche grondwet te veranderen. In de eerste fase zouden binnen een bepaal de termijn negers en blanken een gelyke vertegenwoordiging in 't par lement moeten krijgen. In de twee de fase zouden blank en zwart gelij kelijk vertegenwoordigd moeten zijn op de kieslysten op gemeenteiyk ni veau, aldus de „Rhodesia Herald". Gisteren heeft de politie in Salis bury meer dan 100 Afrikaanse stu denten en enige Europeanen gearres teerd die deelnamen aan een beto ging in het regeringscentrum. Bij de betoging droegen enige studenten spandoeken mee. Woensdag had de politie van Salisbury negentien Afri kaanse studenten gearresteerd na ongeregeldheden in het St. Igna tius collega te Chishawasha bij de hoodfstad. Er zijn in verscheidene andere Rhodesische steden betogin gen geweest na de aankomst, drie we ken geleden, van de Britse regerings functionarissen. PRAAG (AFP) De vroe gere Tsjechoslowaakse televisiecom mentator Wladimir Skutina is giste ren door de rechtbank in Hradec Kralove (Oost-Bohemen) veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier jaar en twee maanden. Hy werd beschuldigd van „opruiing", het beledigen van leiders van de repu bliek en de communistische bondge noten en het „Instemmen met mis dadige activiteit". De rechtbank heeft er bij vonnis rekening mee gehou den dat Skutina voor deze fei ten sinds september al een Jaar in de gevangenis heeft doorgebracht. Skutina werd op 18 februari van dit Jaar tot twee Jaar gevangenis veroordeeld, omdat hij in 1969 in een overigens niet-gepubliceerd geschrift de Sowjet-Unie had belegd. Daar 't Tsjechoslowaakse wetboek geen cumulatie van straffen kent. is door het vonnis van donderdag de toen opgelegde straf, die in maart in hoger beroep is bevestigd, komen te vervallen. Politieke waarnemers kennen aan het proces tegen Skutina een bijzon der belang toe omdat het voor de eerste maal ging om „delicten", die direct verband houden met de ge beurtenissen in 1968. Gevecht met Indianen Met benzinebommen, geweren, baseball- knuppels, stenen, flessen en was- kuipen hebben rond honderd In dianen zich gisteren verzet tegen hun verdrijving van een voormalige raketbasis van 't leger bij de Jacht haven Belmont in Chicago. Zowel bij de Indianen als bij de politie vie len gewonden. De Indianen hadden de verlaten basis bezet omdat hun huizen door een grote brand zijn verwoest. De Indianen zijn allen gearresteerd. LONDEN (AFP) Engeland en Argentinië hebben gisteren in Bue nos Aires een akkoord getekend dat voorlopig de kwestie van de soeverei niteit over de Falkland-eilanden "bevriest". Deze eilanden zijn een Britse kolonie waarop Argentinië reeds 137 Jaar aanspraak maakt. Op grond van het akkoord zal Argenti nië een geregelde luchtverbinding tot stand brengen tussen Argentinië en de eilanden, die 500 km van Ar gentinië verwijderd zyn. De Argen tijnen zullen bovendien de post-, te lefoon- en telegraafverbindingen on derhouden. Engeland belast zich met het onderhouden van een bootverbin ding tussen Port Stanley, de hoofd stad van de Falklandeilanden, en Ar gentinië. Voorts krijgen de bewoners van de archipel volkomen vrijheid naar Argentinië te gaan. Zij krijgen paspoorten uitgegeven door Enge land en Argentinië, die evenwel geen nationaliteitsaanduiding bevatten. De bewoners van de eilandengroep zul len vrijgesteld zijn van militaire dienst en zullen zekere fiscale en douanefaciliteiten genieten. GRONINGEN De werkgelegen heid van 1100 arbeiders in dienst van de onder de holdingmaatschappij Groninger Kleding Unie ressorteren de textielbedrijven S. Muller en Co., Grol en Zn. en Wekotex, staat op het spel. De holdingmaatschappij waarvan de produktiebedrijven gevestigd zyn In Groningen. Hoogeveen, Nieuwe Schans, Drachten, Tilburg en in het Belgische plaatsje FOrst verkeert in ernstige liquiditeitsmoeilykheden. In vakbondskringen is men niet a! te enthousiast over de situatie bin nen de Groninger Kleding Unie. Als gevolg van afzettechnische moeilijk heden in de Grol-sectie van het be drijf is totale llquiditeitspositie van de holding bijna onmogelijk gewor den. Een structuurbureau heeft nu de opdracht gekregen om een rapport samen te stellen over de situatie en de perspectieven. De inhoud van dit rapport zal bepalend zijn voor de houding van de geldschieters. Leary gearresteerd Dr. Timo thy Leary, verdediger van het ge bruik van drugs, is in Zwitserland gearresteerd. Hij werd door de poli tie in Californië gezocht, waar hy ontsnapte uit een gevangenis waar hij een straf moest uitzitten wegens veroordeling voor gebruik van ver dovende middelen. Geestelijke beschuldigd De Ne derlandse geestelijke J. A. Rutgers is voor 'n militair tribunaal in Bra silia beschuldigd van samenwerking met de extremistische organisatie ,Val-Palmares". Hij zou o.m. heb ben geholpen bij de vervaardiging en verspreiding van revolutionaire brochures onder de geestelijkheid van Brasilia. Staking havenarbeiders Door een gisteren begonnen staking van havenarbeiders is het werk in alle grote havens aan de Stille-Oceaan- kust van de Verenigde Staten stil komen te liggen. Onderhandelingen over een nieuw arbeidscontract met o.a. een werkweek van veertig uur zijn in een impasse geraakt. (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON (GPD) President Nixon heeft via zijn perschef Ronald Ziegler laten weten, dat de „nieuwe" voor stellen van de Vietcong-delegatie in Parijs zowel positieve als onaanvaardbare elementen bevatten. Het uitgangspunt in Witte-Huiskringen schijnt te zijn er in elk geval nooit sprake kan zijn van een overeenkomst waarbij een communistische regering zich verzekert van de macht in Saigon. ton wordt aangenomen dat er geen officiële Amerikaanse reactie op het plan zal zijn, voordat Kissinger op 10 juli is teruggekeerd. De Vietcong-voorstellen gaan op verscheidene punten in tegen de door Washington in de afgelopen maanden geformuleerde politiek. Minister van Defensie Meivin Laird zei op 9 maart: „Ik wil waarschu wen tegen een regeling waarbij de geleidelijke terugtrekking van Ameri kaanse troepen gekoppeld wordt aan de vryiating van de krijgsgevangenen. President Nixon en zijn adviseur, dr. Henry Kissinger pleegden giste renochtend onmiddellijk na het be kend worden van de voorstel len overleg Kissinger vertrok gister avond op een vijf-landenreis. die hem om. in Saigon en in Parijs zal brengen. De reis was al voorbe reid vóór het bekend worden van de Vietcongvoorstellen. In Washing- De zeven punten van het voorstel Ik geloof dat het een ernstige ver gissing zou zijn om de krijgsgevan genen als pionnen te gebruiken voor een terugtrekking van troepen". De zeven punten van het voorstel luiden in het kort als volgt: Als Amerika een tijdsche ma voor de troepenterugtrekking op stelt kunnen alle gevangenen aan beide kanten worden vrygelaten; een uit drie partijen opgebouw de regering van nationale eenheid" moet in Saigon worden ingesteld. de kwestie van de Vietnamese, gewapende strijdkrachten in het zui den moet door de Vietnamezen zelf worden opgelost; van Zuid-Vietnam zal een buiten- 9 de Amêrikaanse regering draagt de volledige verantwoordelijkheid voor verliezen en vernielingen in zo wel Noord- als Zuid-Vietnam; er moeten internationale ga ranties komen voor de akkoorden die worden bereikt. De woordvoerder van het Zuidviet namese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vanochtend na een eer ste analyse, de in Parijs bekendge maakte vredesvoorstellen van de Vietcong „onaanvaardbaar" genoemd. „Deze voorstellen behelzen niets nieuws, afgezien van de kwestie van de bevrijding der Amerikaanse krijgsgevangenen, en vermelden, niet de terugtrekking van de Noord- vietnamese troepen uit Zuid- Vietnam."

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9