'DIT KABINET [S NIET MIJN EERSTE KEUS' BEZUINIGINGSPLAN REGERING Prijzen per 1 juli omhoog Jonge godde sleutelfiguur meisjeshandel Nieuwe minvan Justitie Van Agt: LEIDSCH DAGBLAD HIJDAG 2 JULI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Margriet opent expositie NIJMEGEN r De nieuwe minister van istitie Andreas Anthonius Maria van Agt ■eft het ministersambt niet geambieerd. Hij „Ik ben pas drie jaar geleden benoemd t hoogleraar (aan de Katholieke Universi- it van Nijmegen) in het strafrecht en straf- De veertigjarige professor is per- onlljk een voorstander van samen- rking met de Partij van de Ar id. Maar„Helaas was er geen an- r meerderheids kabinet te maken, leunt dan twee dingen doen. Geen binet maken en maar afwachten, it de anarchie of zoiets ons zal engen, of het beste er van maken, lues dan voor dat laatste". Abortus ;ht is de specialiteit van Van Zijn bijzondere belangstelling. Jet uit naar twee gebieden. Hij tont: zedelijkheidsvraagstukken Ne Juridische vragen rondom le- hdood, zoals abortus, transplanta- s en wanneer iemand dood moet ■den geacht. 'Lfrech' kt. Zijn ins de Lugt nieuwe minister over professor enkamp: „De dag voordat hij met antie vertrok heb ik hem een te am gestuurd met als tekst: Mijn nd en politieke heiland, vaarwel r uw Canarisch eiland". Heiland ihreven met een kleine letter h, it zegt Van Agt: „„Eén heiland hoofdletter vind ik al genoeg." t heb grote bewondering irmee Steenkamp in een politieke istellatie die niet van zijn keuze de informatie heeft gedaan". Al jaren Van Agt en Steenkamp kennen Laar al vele jaren en vonden elkaar ADVERTENTIE De echte varensman kiest betrouwbaar materiaal. Daarom kiest hy een JOHNSON. Jachtwerf .Poelgeest' OEGSTGEEST. Haarlemmertrekvaart 16a, tel. 0171054054 (weekends open). Bekroond als ds beste dealer van het jaar 1970. leronder het overzicht van de bezuinigingsplannen zoals die in mei in ïringskringen leefden. De Volkskrant van vandaag publiceert als eerste 6 gegevens. Deze plannen zyn opgesteld door minister Witteveen ï(jn in grote lijnen overgenomen door de commissie Nelissen die ens de informatie van prof. Steenkamp is samengesteld. De cijfers ver den de bedragen in miljoenen guldens over de jaren 1972 tot en met procesrecht. Ik dacht dat ik een goed functio neel contact heb met de studenten. En ik vind het droevig dat nu te moeten afbreken. Te meer, omdat dit kabinet niet mijn eerste keus is geweest". Over de politieorganisatie: „Een staatssecretaris voor de politieorgani satie lijkt me heel moeilijk zolang de politie verspreid is over twee depar tementen. Het belangrijkste vind ik om te onderzoeken hoe de effi ciency van de politieorganisa ties kan worden verhoogd". Profes sor Van Agt zegt, dat hij zich nog niet voldoende in de politieproblema- tiek heeft verdiept om te kunnen zeggen dat één politieorganisatie de beste oplossing zou zijn. Eén van zijn problemen op korte termijn is zijn hoop, dat hij na het debat over de regeringsverkla ring (begin augustus) twee weken, met vakantie naar Zwitserland zal, kunnen gaan. „Daar ben ik hard aan toe". Ter kennismaking: het 4 weken voor de haive prijs p| Ik word abonnee per 17 juli 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adraa: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. Prof. A. A.M. van Agt: Vaarwel mijn heiland vooral in de progressieve hoek van de KVP. Steenkamp was de ontwer per van het kernprogramma van die partij, van Agt werkte daaraan mee, en verzorgde de eindredactie. Over het kansspel: „Als ik het al leen voor het zeggen zou hebben zou ik die wet aanzienlijk, verrui men. Dan had ik dat onschuldige kienen in Limburg allang vrij gege ven". Wat niet betekent dat het de partement van Justitie nu een ver woed gokker aan de top krijgt. Hij kan bij wijze van spreken nog geen stel kaarten in de hand houden. Maar de weg voor een inititiatief- voorstel over de toelating van rou lette, licht wat hem betreft open. Ralph Waver Over de Amerikaanse deserteur Ralph Waver: „Daar zitten twee kan ten aan. Moet hij een verblijfsver gunning krijgen, en is uitlevering op grond van het NAVO-statusverdrag verplicht? Vanuit de kennis die ik uit de kranten heb vind ik het ho ger beroep dat de regering heeft aan getekend gewettigd om op die ma nier een uitspraak te krijgen wat dat verdrag nu precies inhoudt. Daar mag geen misverstand over bestaan. Het gaat nu niet in de eerste plaats meer om Waver". Wilma, het zangeresje uit Oudorp, is gistermiddag van Schip hol naar Toronto vertrokken om daar op te treden voor de Nederlandse kolonie. De 14-jarige Wilma Land- kroon, die overigens nauwelijks de lengte heeft van een meisje van 10 zingt' zaterdagavond voor de Dutch Canadian Entertainment Club, die haar voor deze korte tournee heeft uitgenodigd. Vervolgens zal ze zon- damiddag in de open lucht optreden voor het radiostation CHIN in het populaire- CHIN-picknick pro gramma. Prinses Margriet heeft gis teren in Madurodam in Den Haag de tentoonstelling "Eskitnokunst" uit Canada geopend door een vlag weg te trekken waardoor een beeld tevoorschijn kwam. DEN HAAG, 1 juli (ANP) De minister van Economische Zaken is akkoord gegaan met de volgende ta- riefs- en prijsverhogingen ingaande 1 juli: schoonmaakwerkzaamheden11 pet. boven het niveau van 1 januari; Glazenwassers: 8 pet. boven het niveau van 1 januari; sterke drank: 5 cent per fles van een halve tot een liter; vaste brandstoffen: 40 cent per mud voor binnenlandse kolen, 115 cent per mud voor kolen uit West- Duitsland: autorijlessen: 50 cent per lesuur. De schoonmaak- en glazenwassers- prijzen mogen omhoog, omdat deze sector anders door de loonkosten stijgingen in moeilijkheden zou ge raken. Bii de vaste brandstoffen gaat het om de overgang op zomerprijzen, en nogere invoerprijzen van Duitse ko len. Sterke drank wordt duurder door een stijging van de grondstoffen- kosten. De prijsverhoging van 5 ct. per fles geldt voor de drank in fles sen met statiegeld. De invoering van Sterke drank in eenmalige statie- geldloze flessen zal verder tot een verhoging kunnen leiden. De minis ter van Economische Zaken is ak koord gegaan met een maximale ver- noging van 15 ct. voor flessen van 0,7 tot 1 liter, van 10 ot. voor flessen van een halve liter, en voor kleinere hoeveelheden 5 ct. per fles. Autory lessen mogen in prijs wor den verhoogd, omdat na 1 januari ook in deze sector de loon- en ex terne kosten zijn toegenomen. Suiker Ook de kilo suiker wordt met in gang van maandag duurder, en wel eén cent. Het landbouwschap vindt de prijs verhoging echter niet voldoende. Het bestuur van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruch ten heeft het standpunt ingeno men dat een hogere consumenten prijs voor rijst ongewenst is maar het gevolg zal zijn van de verho ging van de rijstrichtprijs, die de Europese Commissie voor het sei zoen 1972/'73 voorstelt. Het produktschap gaat in augus tus ook de mogelijkheid van een hogere broodprijs aan de nieuwe re gering voorleggen. Twee zeehondjes op Texel geboren TEXEL In het natuurhistorisch museum op Texel zijn twee zeehond jes geboren. Tot nu toe is het in Ne derland maar één keer voorgekomen, dat een zeehond in gevangenschap is geboren. De zeehondjes zijn de kin deren van de achttienjarige Phoca en de dertienjarige Robby. Phoca werd destijds uitgehongerd op het strand van Schiermonnikoog gevonden en Robby toen drie maanden spoelde aan bij Den Helder. BOUWBEDRIJF "AKTIE 70" OPGERICHT AMSTERDAM (ANP) In Am sterdam is gisteren het natio naal bouwbedrijf „Aktie' 70" opge richt door het afgescheiden Kabou terraadslid in Amsterdam, Joop Pe ters. Doel van het bedrijf is het bou wen in het gehele land van woningen met huren beneden de 150 guldens. De huurders kunnen, aldus Peters, eigenaar van hun woning worden. Voorlopig zijn oriënterende bespre kingen gevoerd met een zevental ge meenten. Bouwvakkers kunnen zich bij het bedrijf aanmelden: 200 gul den schoon per week kunnen zij ver dienen. Er zal opnieuw volgens het Kabouter-idee, 24 uur per etmaal ge werkt dienen te worden ook op zon en feestdagen. Peters vertelde dat voor het project reeds zes sponsors, zijn gevonden, die de actie willen steunen met geldleningen, tegen lage rente en op lange termijn en met het ter beschikking stellen van materia len. Wie deze sponsors zijn wilde hij nog niet vertellen. „Aktie 70" wil zo spoedig mogelijk beginnen met bouwen. De start is echter afhankelijk van de toestem ming van „Den Haag", zoals Peters zei en van de gemeenten. Maastrichtse hotelhouder in cachot MAASTRICHT Frans V. is ge grepen. De Bijzondere Opsporings Brigade van de Belgen heeft een goede slag geslagen. Met de arresta tie van de Maastrichtse hotelhouder is een internationale handel in meisjes aan het licht getreden. Frans V.. wiens hotel aan de voet van de Keerderberg het transito adres voor België bleek, heeft in middels bekend contact te hebben gehad met Grieken, de grote man nen achter de louche handel. Hij bekende tevens meisjes over de grens te hebben gebracht. De BOB heeft ook de hand gelegd op de tot Belg genaturaliseerde Duitser Wilhelm M. en de uit het Belgische Bilsen afkomstige soute neur Albert H. De zaak kwam aan het rollen toen de BOB enkele weken terug een tip kreeg dat in bepaalde bars en nachtclubs in Genk, Lanaken, Op- grimbergen en Maasmechelen Juwe len zouden worden verkwanselt, af komstig van een diefstal in Heerlen. Tijdens het onderzoek kwam, bij toeval, aan het licht dat in die ge legenheden door Griekse souteneurs meisjes werden geplaats. De BOB deed een overval in de „Shookabar" en de „Papagaaienbar" in Gellik en Genk. Beide bars wer den „uitgebaat" door Wilhelm M. en diens Duitse vrouw. Elk van hen had een bar onder de hoede. In de bars werden vier meisjes aangetroffen, een Griekse, een Bel gische en twee Duitse meisjes, die na lange verhoren toegaven zich in op dracht van de Grieken, aan de klanten te verkopen. De niet-Belgi- sche meisjes zijn inmiddels het land uitgewezen. Het onderzoek is nog in volle gang, 't wachten is nu op de arrestatie van de Grieken die achter deze blanke slavinnenhandel zitten. „Maar, zeg gen de mensen van de BOB, „zij kennen het klappen van de zweep, ze zijn op hun hoede en houden zich schuil in Dtisseldorf". De Griekse vrouwenhandelaars gaan zeer geslepen te werk. Het recept is zodanig samengesteld dat succes bij Nderwijs Verhoging van de college-gelden van 200 gulden per jaar tot 1000 gulden, ook betaald moeten worden door ouderen dan vierdejaars (die nu daar- zijn vrijgesteld: 4145, 651,151,9 miljoen. '«laging rijksstudietoelagen met 10 percent: 910, 512,1213,5 miljoen femporisering van de investeringen in het voortgezet onderwijs: alleen in 2100 miljoen. Ischafflng algemene taakuren bij het voortgezet onderwijs: 27,5—69,7— ^-73.7 miljoen. ïeffing van schoolgeld voor het hele voortgezet onderwijs (dus ook voor 'Iingen van de laagste klassen die leerplichtig zijn) onder gelijktijdige dubbeling van de tarieven: 5455,55758,5 miljoen, erdubbeling kleutergeld: elk jaar 22 miljoen. erminderlng van het jaarlijks toegestane personeels-accres in het weten- »ppelyk onderwijs met 30 percent, en van de jaarlijkse groei-percentages de overige lasten: 22—23—24,2—25,4 miljoen. emhndering bij het voortgezet onderwijs van het aantal lessen per week klas van 32 naar 30: 19—56—74—85 miljoen. «"hoging gemiddelde klasse-bezetting bij het lager beroepsonderwijs van aar 21: 9-23—miljoen. «hoging van het aantal directe uren voor vormingsleiders en verhoging 'de gemiddelde groepsgrootte bij het vormingswerk: 44,24,34,5 mil- eldelijke vermindering van de subsidies voor vormingswerk in de avond- n: 1—345 miljoen. aeere vergoeding voor de materiële exploitatie-kosten (4 ipv 5 percent) -95—14,5—19,5 miljoen. Weidelijke beëindiging van de subsidies voor middenstandscursussen en e cursussen op de handelsavondscholen: 271013 miljoen. Nfcentratie van zeevaartscholen: 0,51,523 miljoen. CIALE ZAKEN Menging van de werkingsduur van de werkloosheidswet (nu een half jaar) Tot een jaar. Dus langer uitkeringen krachtens de werkloosheidswet, hetgeen op de lange duur leidt tot minder uitkeringen op grond van de bij standswet: 153030,531 miljoen. Kritisch bekijken of niet bezuinigd kan worden op de sociale werkplaatsen: elk jaar 40 miljoen. Afschaffing loopgarantie-regeling havenarbeiders: elk jaar 1,4 miljoen. Geleidelijke afschaffing subsidies drinkwatervoorziening: 1,22,53,7— 75 miljoen. MAATSCHAPPELIJK WERK Het bedrijfsleven moet de kosten van de maatschappelijke begeleiding van buitenlandse werknemers gaan betalen. Dat levert op: 12,545 miljoen. Geleidelijk afschaffing van de subsidie voor nieuwe dorpshuizen: 246— 8 miljoen. Berperking van de uitbouw van de activiteiten in de samenlevingsopbouw (club en buurthuiswerk)0,511,52 miljoen. Berperking uitbouw maatschappelijke dienstverlening: 14812 miljoen. Verhoging tarieven bureau voor levens- en gezinsvragen: 0,5123 miljoen. CULTUUR EN RECREATIE Geleidelijke afschaffing van de subsidies voor nieuwe sportaccommodaties; 2468 miljoen. Geen subsidie meer voor het opera-gezelschap Forum: 0,20.512 mil joen. Vermindering aantal toneelgezelschappen: 0,512,54 miljoen. Vermindering aantal orkesten': 2—5—8 miljoen. Diversen, waaronder minder subsidie voor amateuristische kunst en volks cultuur: 48,213,519,5 miljoen. Minder subsidie voor de openlucht-recreatie (burgers betalen meer)1— 3610 miljoen. Beëindiging subsidie aan niet- rijksmusea: 0,40,71,32 miljoen. Afschaffing ere-gelden aan kunstenaars: 0,20,50,81,3 miljoen. Opheffing Nederlands Instituut te Rome: 0,70,80,80,8 miljoen. ECONOMISCHE ZAKEN Vermindering van de bijdragen aan de pensioenfondsen in het kader van de mynsteun: 10152025,5 miljoen. Geleidelijke verlaging van de subsidie aan het Nationaal Bureau voor Toerisme: 0,41,11,53 miljoen. VERKEER EN WATERSTAAT Afremmen van waterstaatwerken als verbetering scheepvaartwegen en ha- vens: alleen het eerste jaar 75 miljoen. Nieuwe voorzieningen voor het openbaar vervoer en de stedelijke verkeers- voorzieningen betalen uit 't rijkswegenfonds (dus verhoging wegenbelasting) 91.4 miljoen in het eerste jaar, 141,4 in elk van de drie volgende jaren. Geen rijksbijdragen meer aan bedrijven die wat moeten doen aan de door hen veroorzaakte watervervuiling. Dit is vooral van belang voor leer- en aardappelmeel-industrie: 10255050 miljoen. Uitstel van de uitvoering van het veenkoloniale leidingproject in het eerste jaar 10 miljoen. LANDBOUW De uitgaven ten behoeve van de Landbouwhogeschool te Wageningen wil men althans volgens deze plannen op dezelfde wijze besnoeien als die voor andere hogescholen (zie onder onderwijs). Dat levert achtereenvolgens op: 5,46,477,2 miljoen. Verlaging post overig landbouw-onderwijs elk jaar ruim 3 miljoen. Verlaging post onderzoek en voorlichting, met name minder exportvoor lichtingsorganen: 5,6—7—8,5—10 miljoen. Verschuiving binnen het huidige program van ruilverkaveling naar kavel ruilen: 5678 miljoen. Verlaging van het aantal formatie plaatsen met 300: elk jaar 6,4 miljoen. OVERHEIDSGEBOUWEN Afremmen van nieuw-, aan- en verbouw en aankoop rijksgebouwendienst: in 1972 30 miljoen. Opvoering van het aantal semi-permanente lokalen: 3,2—6,4—9,6—12,8 miljoen. Verlaging van de exploitatie-kostenvergoeding voor lokalen en gymlokalen, en van die vergoeding per leerling (4 in plaats van 5 percent)3,2—6,7—10,5 14,6 miljoen. Opvoering tarieven voor mede-gebruik van gymlokalen: elk jaar 5 miljoen KINDERBESCHERMING Beperking van de verbetering van het voorzieningenpeil in de kinderbe scherming: 3—69—12 miljoen. voorbaat verzekerd KJkt. Men neemt een mooie, Jonge Griek. Steek deze Adonis in een maatkostuum van een der beste kleermakers, geef hem een grote, opvallende auto. Vul ten slotte zijn portefeuille met kwistige hand. Stuur dan de aldus uitge monsterde Jonge god naar een dan cing, bar of gewoon naar een sta tion. De BOB-mannen zeggen het voor zichtig: „Die Grieken hebben waar schijnlijk een zesde zintuig voor de omstandigheden waarin hun aan staande slachtoffers verkeren. Feil loos pikken ze de Juiste meisjes er uit. Meisjes die thuis moeilijkheden hebben, weggelopen zijn, wier ver kering is uitgeraakt of wat dan ook". Ze zitten in de put en weten niet meer van welk hout pijlen te ma ken. zoals de Belg dat zegt. Dan verschijnt daar ineens de Jon ge mooie Griek. Een allervriende lijkste man die aanbied ergens iets te gaan drinken. De gesoigneerde heer neemt het meisje mee in zijn slee en ze rijden naar een of andere mondaine zaak. De Griek blijkt een begrijpende man te zijn. Hij biedt zelfs aan wat kleren te gaan kopen. Hij zal het wel voorschieten. Na tuurlijk, ze zal eventjes dat kwitan- tietje moeten tekenen. Een formali teit. straks als het wat beter gaat krijgt hij het wel eens terug. Het meisje tekent. Maar dan komt het pas, de goed heid en het begrip van de Griek kennen geen grenzen. Wat dacht het meisje van een mooie zaak ln België? Een snackbar bij voorbeeld? We richten die fijn in en JIJ wordt de eigenaresse. Het meisje, soms ten einde raad, grijpt mét beide handen het aan bod. Maar, eerst zit er nog een uit stapje aan vast. Maastricht. Tijdens het uitje, naar hotel „In de Hoof', aan de Akersteenweg in Heer. komt de wolf uit de schaaps kleren. De begrijpende vriend blijkt een ordinaire chanteur te zijn. Met de kwitanties als dekking wordt het meisje tot prostitutie gedwongen. Als ze niet wil wordt ze bedreigd met mishandeling en soms zelfs met lichamelijke verminkingen. (In enkele gevallen zijn de meisjes ook inderdaad mishandeld). Na deze „behandeling" in Maas tricht brengt Frans V. getrouwd en vader van drie kinderen, in zijn ei gen wagen de meisjes over de grens. Naar een barexploltant die om vrouwvolk gevraagd heeft. De prijs die de barhouder moet betalen varieert, afhankelijk van de „kwali teit", maar schommelt rond de f 1400,—. De meisjes, meest Duitse en Neder landse, krijgen van het geld dat zy in het laatje brengen een zeer klein deel. Het meeste gaat naar haar „beschermer" die met het geld, ongeveer tweeënhalf tot drieduizend gulden per maand por meisje, goede sier maakt. Wie niet goed werkt of weigert bij na al het'geld af te geven kan een genadeloos pak slaag krijgen. De vrouwen leven onder een zware ter reur. Heeft een barhouder een nieuw meisje nodig dan belt hij eenvoudig zijn Nederlandse contactmaai. (De inmiddels in de cel te Tongeren verblijvende Frans V.). Frans neemt dan op zijn beurt weer contact op met zijn Griekse ronselaars in Düsseldorf. zy gaan er op uit en de „verliefde prins uit de meisjesdromen" zoekt een nieuw slachtoffer uit. Klachten van meLsjes krijgt do op sporingsbrigade ook niet, immers wie klachten heeft kan bij haar be schermer terecht. En hij kan iedere klacht, zij het met harde hand. op lossen. Bang voor renr snilles hou den de meisjes hun mond.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7