Grote Katwijkse dag voor in Leidse streek bekende cantor Wiskundige formule voor gelijkmatiger straffen n. bink Sander van Marion leidt zomerconcert Bier gedronken en brokken gemaakt VRIJDAG 2 JULI 1971 LEroSCH DAGBLAD Sander van Marion (33) beleeft a. s. dinsdag een grote dag in zijn nog maar prille leven van koordirigent. In Katwijks sporthal „Cleyn Duin" zal hij voor bijna 2000 toehoorders met „zijn" Katwijks chr. mannen koor „Jubilate" een programma van modern getoonzette geestelijke liede ren en volksliederen uitvoeren. Aan dit concert, dat geheel onder zijn lei ding staat, werken mee de Mariniers kapel van de Kon. Marine onder di rectie van majoor J. P. Laro, de in ternationaal befaamde bas-bariton Marco Bakker en de Kampense or ganist, dirigent en pianost Klaas Jan Mulder aan de vleugel. Door Cees Combee Van Marion „'k ben maar een eenvoudige Scheveningse Jongen" is de laatste jaren als een pijl om hoog geschoten in de muziekwereld. Hij geniet ook in Leiden en omge ving bekendheid als organist en als dirigent van het vorig jaar opgerichte Rijnlands Chr. Mannenkoor en het chr. gemengd koor „Exultate Deo" in Voorschoten. Voorts zwaait hij de dirigeerstaf over de Zoetermeerse o- ratoriumvereniging en Chr. Ora toriumvereniging in Maassluis. Men zal in Leiden en Voorscho ten volgend jaar maart in de lij- denstijd nader met Sander van Marion kennis kunnen maken, want dan voert hij met zijn koren voor het eerst in ons land de twee uur durende Mattheus Passie van Geor ge Ph. Telemann, gecomponeerd ir 1730 uit. Van Marion zelf daarover: „Bi, mijn jaarlijkse bezoek aan Salzburg vond ik in de grote muziekbiblio- theek dit werk van Telemann, die tegelijk met Bach leefde. Hij wa-s een produktief componist, want hij schreef tweemaal zoveel muziek als Bach en Handel bij elkaar. Goed, ik kreeg die Mattheus Passie van lemann te pakken en speelde er wat uit. Toen stond het voor mij vast, dat ik deze in Nederland zou introdu ceren. Naar mijn mening slaat de mu ziek meer aan en past zij beter in de ze tijd. Bovendien duurt het geheel maar twee uur. Over naar het Katwijkse zomercon- cert. Van Marion wijst op een sta pel muziekbladen. Hij zegt: „Dat zijn de partijen voor het orkest. Die heb ik zelf geschreven. In de Mariniers kapel zijn 35 stemmen en voor iede re stem is van elk uit te voeren werk een partij gemaakt. Dagen ben ik daar mee bezig geweest. Boeiend werk overigens". Al twee jaar Van Marion vertelt, dat hij graag met het 120 leden tellende Katwijk se „Jubilate" werkt. Hij doet dat nu twee jaar. Als geboren en getogen Scheveninger voelt hij de Katwijkers goed aan. „Een van de belangrijkste dingen voor een dirigent is of hij met zijn zangers en zangeressen om kan gaan en hen kan inspireren. Dat geld ook voor orkestleiders. Wat men leuk vindt is het brengen van werken, die nog niet zijn uitgevoerd. Dat is ook mijn hobby. Zo af en toe gooi ik er eens één in een programma. Die wer ken ontdek ik heel vaak in Salzburg. Daar bezoek ik ieder jaar de Fest- spiele en ga dan tevens dagenlang „neuzen" in de muziekbibliotheek". Van Marion stamt uit een niet- muzikale familie. In het ouderlijk huis stond wel een harmonium. Daar speelde hij wat op. Toen hij tien jaar was, mocht hij les gaan nemen bij Ge- rard Westdijk, een in die tijd bekende organist en koordirigent. Op z'n vijf tiende jaar kreeg Sander voor het eerst les op het orgel van de Prins Willemkerk ven organist Van Nuffe- len en later studeerde hij bij Wim van Beek, die in die tijd het orgel van de Haagse Willemskerk bespeel de. Hij bleek een natuurtalent te zijn. In Scheveningen kreeg hij door zijn spel de bijnaam van „De Duivel op het orgel". Aan het Conservatorium in Den Haag studeerde hij orgel, piano, en zang en verder voor koor dirigent. Vijf keren Nu staat deze musicus hij is ook cantor- organist van de (geref.) Bethelkerk in Scheveningen, een nieuwe op concerten berekende kerk met een prachtig orgel, dat in augustus in restauratie en uitbreiding wordt opgeleverd door de Leiderdorp- se orgelbouwer Van der Linden aan het hoofd van vijf koren. Lachend komt het over zijn lippen: "Mannenkoren zijn voor mij halve orgels. Daarom zoek ik er steeds de andere helft bij. Dat is in Katwijk de Marinierskapel. Geweldig wat een muziek maken die musici van de Ko ninklijke Marine. Met mannenzang klinkt het wondermooi. Daartegen over staat dat gemengde koren, naar- mijn mening, volle orgels zijn. waar mee je desnoods zonder begeleiding kunt optreden, 'k Hoop, dat de bij na 2000 in "Cleyn Duin" zullen kun nen genieten van goede zang en mu ziek. Er is aan dit concert heel wat voorbereiding voorafgegaan. De ber langstelling is zo groot, dat we ach teraf misschien wel twee avonden hadden kunnen geven", besluit Van Marion, juwelier horloger T eigen graveer- en reparatie-inrichting HOOIGRACHT 45-LEIDEN m KADO... KADO... KADO ONZE ZAAK BESTAAT 10 JAAR. Ter gelegenheid hiervan bij aankoop vanaf f50,een Keltum Longdrink Lepel met antieke voorstelling, KADO (winkelwaarde f7,50). LEIDEN Het tijdperk van de keurig betegelde speelplaatsjes met de obli gate zandbakken en de alu minium klimrekken raakt voorbij. Leiden doet het al thans in de nieuwbouw heel anders. Tussen de flats aan de Agaatlaan en de Tur kooislaan in het kinderrijke nieuwe deel van het Mors- kwartier is een zandkuil aangelegd met klimobjecten als biels en een houten hut waarin de jeugd ook bij re gen kan doorspelen. Compli ment voor de plantsoenen dienst, die op de koppen van het speelterrein grote kas tanjes planttedie afkomstig zijn uit de Groenhovenstraat. (Foto Holvast) Haagse politierechter DEN HAAG/LEIDEN Wanneer op dinsdag de winkel kan worden ge sloten, dan viert een 27-jarige krui denier uit Leiden dat met bier. Na bezoek aan een café in Alkemade veroorzaakte hij een ernstig ongeluk met de door hem bestuurde vrucht auto. Hij kwam frontaal in botsing ADVERTENTIE ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft U op een minuut afstand, v. d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigracht Ir. Driessenstraat) Oude Vest en Langegracht (Lichtfabrieken). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste mer ken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, briljant. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. LEIDEN Mevrouw C. I. Des- saur, beter bekend onder de naam Andreas Burnier als schrijfster van boeken als „Het jongensuur" en „Een tevreden lach", is vandaag aan de Leidse universiteit gepromoveerd tot doctor in de criminologie op het proefschrift „Foundations of theo- -formations". Promotor was prof. dr. W. H. Nagel.. Aan het proef schrift is dan ook goed te merken, dat het uit de „school" van Nagel voortgebracht wordt. Zijn instituut produceerde in 1965 een lijvig rap port „Het voorspellen van crimi neel gedrag". Ook het grootste deel van deze dis sertatie is weer gewijd aan een wis kundige uitwerking van methoden m onderzoek. Het fundamenteel uitgangspunt in mevrouw Dessaur is dat de cri minologie te veel dienstknecht van Nieuws van de universiteit LEIDEN Aan de Universiteit is de heer J. N. Haasbroek geboren te 's-Gravenhage en thans wonende te Woubrugge gepromoveerd tot doc tor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op proefschrift getiteld "Thermal conductivity at very low temperatures". De promo- tor was dr. C. J. Gorter. Geslaagd: Prop. ed. godgeleerd heid J>W. H. Blaauw (Nijmegen) J. M. C, Olie (Delfgauw) L. Romein: doet. ex. Franse .t.- en 1. Mevr. I. J. W. Reeser—Bloembergen (Amster dam) MeJ. M. Rodrigo (Den Haag); doet. ex. pedagogiek Mevr. J. Osse Breunesse (Leiden)doet. ex. II gen. de dames A. Linssen (den Haag) E. C...van Meeuwen (Den Haag) L. L. Moerman (Rotterdam T .C. van Wa ning (Arnhem) en de heren J. C. v. Gijn (Leidschendam) J. Boer (StriJ- en Z.H.) C. H. R. Bosman (Aerden- hout), L. K. A. van Dijk (Den Haag) A. L. Elsman (Rijswijk Z.H.) P. A. Jens (Bussum); artsex. Mej. M. J. J. H. Kimman (Wassenaar) en de heren W. Baerts (Leiden) A. C. Bot tenberg (Leiden) M. van Lent (Lei den) S. J. Matthysen (Den Haag) H. M. Reeser (Den Haag). de „establishment", de gevestigde de is geweest. Zij hield zich steeds bezig met „de misdadiger" zonder zich af te vragen waarom bepaald gedrag nu juist wel onder de straf- wisselt immers naar tijd en plaats? Wat vroeger „pornografie" was is het nu niet meer. Een ander ver geten vraag is: waarom valt het ene gedrag nu juist wel onder destraf- bepaling en het andere niet? Waar om vraagt dr. Dessaur in een noot is het planten van boompjes door kabouters als protest tegen de luchtvervuiling wel een „ordever storing" en het massale onthaal van Feijenoord in Rotterdam ("waardoor al het verkeer gestagneerd werd) niet? Doordat de wet wordt toegepast door allerlei mensen zoals politie functionarissen, officieren van jus titie en rechters vindt er telkens een selectie plaats waardoor tenslot te maar een hele kleine en speciale groep in de gevangenis terecht komt. Nu blijkt dit selectieproces ten na dele te werken van de groep die so ciaal gezien onderaan de ladder staat. Als nu uit onderzoek van deze groep delinquenten blijkt dat zij uit de „sociaal zwakkere milieus" ko men, dan kan men daaraan bepaal de „eigenschappen" gaan koppelen. Maar het is juister om te conclu deren dat deze groep slachtoffer is van het selectieproces dat werkt ten gunste van de „beter gesitueerde". Al in 1939 signaleerde Sutherlands z.g. „witte boorden misdaad". Cri- Burgerlijke Stand van Leiden T. S. LI en W. Y. Wong mehl, Hendrik. Caroline Maria, d. v. S. J. van den Berg en M. C. A. de Ruijter. Jeroen. M. C. Kappeteln, J. Leemans OVERLEDEN Frankrijker, 82, man, P. J. van v. A. Fllppo, H. de Wolf, B. van den Berg. 47, man, M. Glas bergen, 81, echtgen. v. A. Zandbergen, F. F. F. Toers-Bijns, 59, man. mineel gedrag van „nette" dat onopgemerkt blijft of langs an dere dan de strafrechtelijke weg wordt behandeld. Dit is dan de der de factor die door de crominologie- oude stfjl verwaarloosd is. Crimineel gedrag is een wijd ver breid euvel en omvat ook allerlei on gelijksoortig gedrag zoals het plegen van een moord en het te lang par keren van een auto. Deze kritische richting in de cri minologie brengt als zij doorzet grote onzekerheid op het straf rechtelijk front. Zij ondergraaft n.l. de huidige oriëntatie-punten, door deze te ontmaskeren als voorname lijk „waarde-oordelen". Naast deze ontmaskering zal de criminologie nieuwe formules moeten aandragen om het rechtsbedrijf zinvol te laten Cieba verhuist van Leidercloq) naar Leiden LEIDEN/LEIDERDORP Tien maanden nadat met de bouw van het nieuwe pand van de N.V. CIEBA een aanvang werd gemaakt, ver huist deze Leiderdorpse onderneming naar de Willem Barentszstraat (in dustrieterrein "de Waard") in Lei den. Cieba, een landelijke verkoopor ganisatie op het gebied van doelma tige kantoorinrichting, brandkasten, administratiesystemen etc. be schikt in het nieuwe gebouw over 'n vloeroppervlak van 1000 m2 voor kan toren en showroom. Het nieuwe pand is voorzien van moderne snufjes, zoals elektroni sche apparatuur, IBM tekstverwer- kende machines, een muziekinstalla tie met dertig luidsprekers, die rus tige backgroundmuziek ten gehore brengt, een gesloten TV-circuit, een kantine met koffiebar en bedrijfs- keuken (met infra-oven voor de snel le bereiding van lunches) De zusteronderneming: H. F. S. Adressen en Direct Mail N.V., een adressen- en postreclamebedrijf, te- s leverancier van automaatbrie- verhuist mee. De officiële ope ning van het gebouw zal eind augus tus geschieden. functioneren. Criminologen als dr. Wehring, prof. Hoefnagels en dr. Ali- da Bos, hebben onlangs soortgelijke kritische geluiden laten horen. Het is te hopen dat er een bundeling vam krachten zal plaatsvinden en men de ruimheid van geest kan opbrengen om niet de ander met een onderkoeld intellectualisme óf te negeren óf te bagatelliseren, zoals in dit proefschrift verschillende ma len gebeurt. Ook juristen kunnen in de ogen van Mevrouw Dessaur geen goed doen. De achterstand van de criminologie voert zij grotendeels terug tot de inlijving van dit vak von oudsher bij de juridische facul teit. Wat dat betreft kan men een pa rallel zien met de kritische psychia ters die bezwaren hebben tegen de inlijving van de behandeling van de geestelijk gestoorde mens bij de me dische faculteit. „Gedragsweten schappen" is de gemeenschappelijke noemer van deze takken van weten schapsbeoefening. Van de juristen als soort, ziet dr. Dessaur de rechter als het meest kwaadaardig specimen. De rechter, die zijn verkapte vooroordeel verhult in termen als „schuld" en „ontoe rekeningsvatbaarheid" waardoor hij komt tot ongelijksoortige straffen voor een zelfde vergrijp. Mogelijk dat de met betrekking tot dit pro bleem aangedragen Formule van dr. Dessaur uitkomst zal bieden, t.w. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bodegraven G. J. van Embden te Middelburg. Bedankt voor Rotterdam J. E- woldt te Rotterdam. Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Lith drs. N. M. A. ter Lin den te Noord Schermer, die deze be noeming heeft aangenomen. Geref. Kerken Beroepen te IJmuiden J. L. Bel te Hoek van Holland. Aangenomen naar Heemstede, zie- kénhuispredikant Meer en Bosch en de Qruquius-hoeve L. Herlaar te Weesp. Chr. Geref. Kerken Geref. Gemeenten Aangenomen naar Enkhuizen M. J. van Gelder, kandidaat te Zwijn- drecht. Geref. Gemeenten in Nederland Doopsgezinde gemeente Benoemd tot stafdocent aan de Cicsa te Amsterdam W. Veen te Am sterdam, die deze benoeming heeft aangenomen. Bob Sullivan, eigenaarvan het beroemde Amerikaanse base- ballteam en één van de rijkste mannen ter wereld, logeert in Leiden. Het hem toegewezen ho tel gedurende de Haarlemse honkbalweek zinde hem niet en dus zocht hij zijn heil in 'Holiday Inn'. En als man van geld zat hij meteen achter de kassa (Foto Holvast) met een personenauto, doordat hij op de linker weghelft reed. Er wa ren gewonden. ,Hebt u die weieens opgezocht?" informeerde de Haagse politierech ter. „Ik durfde dat niet" gaf verdachte te kennen. Hij was de middag begonnen met vijf biertjes tijdens biljarten en daar kwamen nog zes biertjes op in een ander café. Het alcoholpromilage in het bloed ven verdachte loog er niet om. 2,15, oftewel ongeveer viermaal de hoeveelheid, die voor een autobe stuurder als maximum geldt. „Zo vallen er nu doden op de weg", constateerde de officier van justitie", al is het dan nu nog zeld zaam goed afgelopen". Zijn eis luid de twee weken gevangenisstraf en acht maanden intrekking van het rijbewijs. „Ik heb het verdiend", gaf ver-» d ach te toe, maar vanwege het be drijf miste hij het rijbewijs wel De rechter kwam in zoverre tege moet, dat het vonnis werd drie we ken gevangenisstraf en zes maanden voorwaardelijk intrekken met proef tijd van 2 jaar. Volgens een 22-jarige automonteur uit Leiden, werkte de rem van zijn auto niet en daardoor zou hij in Oegstgeest in de Geversstraat op een stilstaande auto zijn gebotst, en wer den nog twee andere auto's, die voor een stoplicht stonden, gehavend. Maar bovendien waren er gewonden en de bestuurster van een auto brak het borstbeen. Uit het onderzoek van de politie was gebleken, dat de remmen van de auto van verdachte in orde wa ren. doch het was minder gunstig gesteld met zijn nuchterheid. Een alcoholpromilage van 1.15 in het bloed wees daarop. De officier vorderde tegen ver dachte. die moeilijk zijn rijbewijs kan missen, twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf, zes maanden intrekken van het rijbewijs met af trek van de tijd waarin dat reeds is ingenomen, benevens f 300 boete. Dat werd ook het vonnis. Zilveren jubiL P. van Diggelen LEIDEN Het is morgen 25 Jaar geleden, dat de heer P. van Digge len (Antillenstraat 116) bij de N.V. Kamsteegs automobielbedrijf als pompbediende in dienst trad. Ter gelegenheid van dit Jubileum biedt de directie hem morgenochtend van 10 tot 12 uur in "De Roode Leeuw" te Oegstgeest een receptie aan. ADVERTENTIE PROEFNEMING KOOPAVOND Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter open bare kennis, dat voor de duur van 3 maanden op de Secre tarie, kamer 125, ter lezing voor een ieder is neergelegd het. door de Raad der ge meente in zijn vergadering van 28 Juni 1971 vastgestelde besluit inzake een proefneming met een wekelijkse koopavond in diverse winkelcentra en -stra ten. Dit besluit houdt in, dat van 1 Juli 1971 tot en met 31 augustus 1972, voor de winkels gevestigd aan: de Stationsweg; het Bevrijdingsplein; het Vijf Meiplein; het Kennedycen- trum; de Garenmarkt; de Ho- gewoerd; de Turfmarkt; de Diefsteeg; de Cobetstraat; de Doezastraat; de Kraaier- straat; de Nieuwe Beesten markt; de Lammermarkt; de Morsstr.; het Noordeinde; de Haarlemmerweg; de Korevaar- straat; de Herenstraat; de Ha ven; de Groenesteeg; de Aaltje Noordewierlaan; de Churchill- laan; de Steenstraat; de Zijl singel; het Levendaal; het Diamantplein; de Lange Mare en de Korte Mare het in ar tikel 2, onder c, der Winkel sluitingswet 1951 vervatte ver bod om op werkdagen na 18.00 uur een winkel voor het pu bliek geopend te hebben niet geldt op donderdag tot 21.00 uur, hetzij deze dag samen valt met een nationale feest-

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3