Smith en Newcombe gemakkelijk in finale Ben Jurriaans (19) na val overleden Overpeinzing bij 'n fles priklimonade Halve finales heren-enkelspel anti-climax op Wimbledon Peter Bonetti-beker inzet van junioren- toernooi van DOCOS hcifit y, paj ik ia LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD LONDEN Een anti-climax zijn de halve finales enkelspel op Wimbledon geworden. In beide partijen is nauwelijks van interessante strijd sprake geweest en het duurde niet lang of de Amerikaan Stan Smith (24) en de Australiër John New combe (27) hadden zich op vrij comfortabele wijze verzekerd van een finaleplaats. Stan Smith, de blonde reus van bijna twee meter uit Californië, zegevierde met 63. 86. 62 over zijn 25-jarige landgenoot Tom Gorman, die in dit toernooi de show stal door de Australische super-prof Rod Laver uit de strijd te werpen. fa uitvallen Koeperman e Sijbrands bijna zeker van eerste plaats HOOGEZAND/SAPPEMEER De \aitrl]d in het zesde internationale dumtoernooi van Hoogezand/Sappe- meer is beslist. Maar niet op een 'minier als de organisatoren en de Meinemers zich dat hadden voorge- jsteldNadat oudwereldkampioen Iwr Koeperman gistermorgen bij 't oversteken van de Kerkstraat in Hoogezand door een auto is geschept de Rus voor het verdere gedeel- van het toernooi uitgeschakeld, [oeperman liep een hersenschud- ing op en moest op medisch advies ust houden. Door het uitvallen van [oeperman is de nationale kampioen bn Sijbrands nu vrijwel zeker van uwt eerste plaats, want in overleg 0 iet het organisatiecomité en de eelnemers is besloten de drie nog esterende partijen van Koeperman 1ï remise te noteren. Negende ronde: Eregroep: Wiers- ia (Ned) Andreiko (RUS) 1—1; fcal (Gambia) Mostovoy (Prat -2; Sijbrands (Ned) Koeperman Rus) 11; Birnman (VS) Kor- Rus) 0—2; Drost (Ned) fnith (VS) 0—2; Ramcharan (Sur) Hisard (Fra) 11. Stand: 1. Sijbrands 14 punten, 2. oeperman en Andreiko 12, 4. Wiers- ia en Hisard 11. 6. Korchov 10., 7. ïostovoy en Smith 9, 9. Drost 8., Paal 6; 11. Birnman 5; 12. Ram- haran 2. John Newcombe (foto/ ont luisterde Ken Rosewall in de halve finale Ajax: in geen geval naar Montevideo MONTEVIDEO'AMSTERDAM „We gaan onder geen beding naar Montevideo". Ajax-penningmeester Timman liet er gisteravond geen enkele twijfel over bestaan, dat het de Europacup-houder ernst is niet naar Urugay te reizen voor 't spe len van een der wedstrijden om de wereldbeker tegen Nacional. „We hebben dat er niet voor over. Er heerst daar een heel ander klimaat, we moeten lang acclimatiseren en dat geeft een terugslag op de pres taties. Kijk maar naar AC Milan en Feijenoord. We kunnen beter verder vooruit kijken en ons richten op de nationale competitie en de strijd om de Europa Cup te behouden." al dus Timman. Nacional liet gisteren in Montevideo weten definitief in de hoofdstad van Urugay te willen spelen en niet in Londen Wembley-stadion» zoals eerder was voorgesteld. Men heeft zelfs al een datum gereserveerd: 12 oktober. Wielrennen De Nederlandse amateur Hennie Kuiper heeft giste ren de zevende etappe van de wie lerronde van Zuidslavië. die de ren nerskaravaan over 123 kilometers voerde van Kosovska Mitrovica naar Skopje, gewonnen in twee uur 34 minuten en 52 seconden. Kuiper voert nu het algemeen klassement aan met 17 uur 20 minuten en 44 se conden. Voetbal Net als vorig seizoen heeft Atvidaberg FF de Zweedsp be ker veroverd. In de finale won de club gisteravond van Malinoe FF met 3-2 na een ruststand van 2-1. Atvidaberg neemt echter niet deel aan het toernooi om Europacup, daar de bond slechts de nationale kampioen zal inschrijven. Gorman had echter deae middag weer veel last van een oude blessure in zijn rug. die hem ook al parten had gespeeld in het duel te gen Laver. Daardoor kon hij zijn kansen tegen „bulldozer" Smith met zijn kanonskogels van service-slagen niet goed verdedigen. Titelverdediger Newcombe heeft zijn landgenoot Ken Rosewall. die al 36 ls, duidelijk aan het verstand ge bracht dat hij zijn aspiraties om nog eens wereldkampioen op Wimbledon te worden maar voor goed uit zijn hoofd moet bannen. Had Rosewall Newcombe vorig jaar in de eind strijd nog vijf sets aan de gang ge houden, de heerser van Wimbledon maakte nu korte metten met de kleine Meester, die geen enkele ge legenheid kreeg zijn rijke slagenre pertoire tot ontplooing te brengen. Newcombe overspeelde zijn artistie ke tegenstander ten aanschouwe van een volgepakt centre-court vol komen met 6-1. 6-1. 6-3. Een droeve onluistering voor deze grote speler, die op deze vochtig-benauwde mid dag tot de bittere ervaring moet zijn gekomen, dat hij zich nog wel met veel. maar niet meer elke te genstander kan meten. Moordend Rosewall kon het moordende tempo, dat zijn landgenoot hem opdrong (Newcombe: „Ik was bang dat hij hetzelfde met mij zou uithalen als met Richey"), het geweld van ser veren en de messcherpe volleys niet meer bijbenen. Dat deze halve eind strijd voor Rosewall een diepe ont goocheling was geworden bleek on der meer uit het feit dat hij zich daarna onttrok aan de confrontatie met de sportjournalisten Het was dan ook niet onbegrijpelijk dat hij aan deze snelle executie geen com mentaar meer wenste te verbinden. En Rosewall had van tevoren nog wel aangekondigd, dat hij het nog beter zou doen dan vorig jaar hij dacht Newcombe ditmaal wel te kunnen verslaan Deze uitdogir.g heeft Newcombe mede bijzonder ge prikkeld. Hij vocht deze middag voor elke slag, voor elk punt, ook nadat hij een veilige voorsprong had verwor ven. Een meedogenloze profaffaire tussen - twee landgenoten, tussen twee vrienden, die zelfs uit dezelfde stad Sydney afkomstig zijn. Gehandicapt Tom Gorman had al bij de war ming-up gevoeld zo vertelde hij dat zijn stijve rug hem lang niet alle bewegingen toestond. Speciaal bij het volleren en het zijwaarts bewegen werd hij ernstig gehinderd. Maar hij wilde uiteraard spelen. In deze ongelijke strijd bleek op nieuw dat de ,.cannon-ball"-services van Stan Smith moeilijk te bespe len zijn. Omgekeerd had Smith heel wat minder last met de verraderlij ke wegspringende topspin-service van Gorman dan Laver. Dankzij zijn lengte kreeg hij ze veel beter onder de knie. Hiermee was ze- Door Piet Kienhuis ker deze middag het grootste ge vaar uit het spel van Gorman weg genomen. Deze kon zich door zijn handicap ook moeilijk concentreren, zodat het een droevige, eenzijdige vertoning werd. die door het pu- I bliek in stilte werd gadegeslagen. Betty Stöve en Bob Maud zijn er niet in geslaagd bij de laatste vier van het gemengd dubbel door te dringen. Groot verschil in sterkte was er niet met Billie King «Ver enigde Staten» en Owen Davidson (Australiè). maar dezen zegevierde met 98 (tie-break) en 9—7. Wel won Stöve haar tweede partij voor het troosttoernooi. Zij versloeg de nummer twee van Indonesië Lita Liem met 57 61 61. In de hal ve finales komt ze uit tegen de ze vende speelster van Amerika: Janet Newberry. Het klinkt nogal als zwaarwichtig nieuws: het ministerie van Sociale zaken en Volksgezondheid werkt, in overleg met de industrie, aan wette lijke voorschriften voor flessen met frisdrank, teneinde het explosiege vaar van deze flessen te beteugelen. Het zijn waarachtig geen lollige berichten, die de frisdrankensector de laatste tijd oplevert. Hier wordt een vrouw licht gewond, doordat een fles in het rek van een super markt onverhoeds uit elkaar spat. Daar loopt een kleuter blijvend oogletsel op door de scherven van een exploderende up-drank. Twee ongelukken binnen een week. Mis schien waren het er wel meer, want ze halen niet allemaal de krant. Het is maar goed dat er een overheid is, die deze soort gevaren au serieus neemt. Maar laten wij één ding niet vergeten: er is geen natuurramp over ons gekomen; het is geen hongere bestiering die de frisdrankflesssen opblaast. Er is niets anders aan de hand, dan dat er frisdranken met koolzuur worden gefabriceerd. En koolzuurdruk. van binnen uit, doet soms flessen ont ploffen, of doppen in ogen vliegen Dat wil zeggen, als de koolzuurdruk relatief erg hoog is. elk geval dure En kostenstijging laat zich niet zo goed combineren met de vlijmscherpe prijsconcurren tie in de frisdrankensector. Explosiegevaar Uitslagen De uitslagen zijn HERENENKELSPEL: Halve finales: SMith (VS)—Gorman «VS» 63. 86. 6—2: John Newcombe «Ausi Ken Rosewall (Aus) 61, 61, i 6—3; DAMESDUBBELSPEL: Halve fina les: Court/Goolagong «Ausi—Cur tis Ziegenfuss (VS 62, 64; King Casals (VS(— ChanfreauDurr (Fra) 46. 64. 64. GEMENGD DUBBELSPEL: Kwart finales: McMillan Dalton <ZA Aus> Koch Bonicelli iBraz Peru) 7—5. 6—2, Riessen/Court (VS)—Col- i lins/Appleby (VS> 63, 62; j Maud 'Stöve <ZA Ned I—David son King (Aus(VS) 89, 79; Nas- tase 'Casals (Roe/VS)Irvine, Gour- lay (Rho.Aus) 63, 62. Priklimonade Nu bestaan er al een hele tijd priklomonades. cola-dranken en up-dranken. In flessen. Eerst in kleine flesjes. Toen in (altijd nog kleine) flessen van ..king size" for maat. Toen in „gezinsflessen" van driekwart liter. Toen in flessen van een hele liter. Tot en met het tijdperk van de flessen van driekwart liter hadden we weinig last met de frisdranken. Met de overgang op literflessen be gonnen de explosies, het getob met nieuwe sluitdoppen. de verontrus tende publiciteit. Wat overkwam ons? Iets eenvoudigs. De frisdrank fabrikanten waren meer drank en daarmee meer koolzuurdruk binnen een glazen wand gaan opbergen, en dat kon die wand minder goed te genhouden. Ergens tussen de drie kwart liters en de liters lag kenne lijk de limiet van het toelaatbare en die was nu overschreden. Er werd wel naarstig omgekeken naar sterkere flessen, maar om met glas de druk van een liter prik soli de vast te houden, schijn je hele gekke dingen te moeten doen. In Thans heeft het TNO bestudeerd welke eigenschappen van de liter flessen toch leiden tot het explosie- gevaar. Op basis hiervan praat het ministerie met de industrie Het j overleg kan nog wel even duren. Dat TNO-rapport is geheim. Men I gist op grond van Duitse onder zoeken dat er onder andere in j zal staan dat de flessen, na een pe- riode van leegdrinken en hervullen, aan materiaalmoeheid gaan leiden j en het daardoor begeven. Laten het TNO en het ministerie alsjeblieft niet dit soort zijpaden op gaan. Laten zij in vredes- j naam niet als uitgangspunt kiezen dat er nu eenmaal flessen van een liter zijn en dat daar, zo goed en i zo kwaad het gaat, een veiligheids- J regeling voor moet worden getrof fen. Want h oe goed en hoe kwaad gaat die werken, als alle be langen tegen elkaar moeten worden afgewogen? Als men de industrie mag gelo- ven. is zij louter en alleen uit at- tractiviteitsoverwegingen overgegaan op de produktie van flessen met een liter prik. Velen volgden, omdat hun concurrenten «Raak en zijn grote klant Albert Heijn waren de eersten) er mee aan de markt kwa- I men. Het publiek vraagt erom. zei men na marktonderzoeken. Zoals men ook zei dat het publiek om andere sluitdoppen vroeg «ook hier was Raak voorloper mee geweest: de anderen volgden». Eerst konden de meeste mensen wel een kroonkurk los krijgen, toen verzeilden we in de narigheid van of niet los te krijgen of niet goed afsluitende draaidop- pen, en nu is de dop-die-er-af- gaat-zonder-waterpomptang zelfs een verkoopargument. Indien het zo gesteld is, zal men de industrie tegen zich zelf moeten beschermen. Als de concurrentie strijd haar dwingt tot onverant woorde stappen, zal daar paal en perk aan moeten worden gesteld. Bij flessen van driekwart liter geen gevaar en bij flessen van een liter wel? Dan geen flessen van een liter. En als het publiek bij marktonder zoeken laat blijken dat het liever liters tegelijk achter elkaar drinkt dan driekwart liters, zal duidelijk moeten worden gemaakt dat dit niet gaat. Het is toch wel een onbehaaglijk stuk verwording van onze consump tiemaatschappij, als wij ten koste van gevaren een iets groter glas prik naar binnen willen slokken. Goed, we rijden elkaar zondags bij wijze van ontspanning dood op overvolle wegen. Dat is een „pro bleem" dat wij „bestuderen". Maar laten wij er in vredesnaam niet tel kens eentje bij maken. LEIDEN De Peter Bonettie-be- ker. voor de beste keeper en de DO- COS-wisseltrofee voor de beste pres tatie per vereniging zijn 29 augustus inzet van het Juniorentoernooi ivoor A. B. en C-Junioren) dat DOCOS op 29 augustus organiseert. Dit toer nooi. waarvan burgemeester Vis de aftrap zal verrichten, is niet alleen Slachtoffer van valpartij in vierde etappe van Internationale Wieier Avond Zesdaagse LEIDSCHENDAM Ben Jurriaans is dood. Bij het ingaan van de laatste ronde in de vierde etappe van de Internationale Wieier Avond Zesdaagse, twintig meter voorbij de Leidschen- lamse meet, werd de 19-jarige amateur uit Amsterdam het ilachtoffer van een valpartij toen het achtjarige meisje Anne- ies Meeuwisse te ver voorover boog vanaf de stoeprand op het ïioment dat het peloton op volle snelheid voorbij kwam. Ben Jurriaans sloeg tegen het 'fgdek en moest met ernstig her- tnletsel naar de Ursula-kliniek in Assenaar worden vervoerd, waar korte tijd later overleed. Met '«reldkampioen Jempie Monsére is nu opnieuw een naam aan de toge lijst wielerslachtoffers toege- oegd. tok het meisje moest met hersen- itsel naar het ziekenhuis worden «bracht. De Haagse amateur Ha- bets, die over Jurriaans viel, werd licht gewond. Het was het tragisch einde van een koers, waarin de in het leiderstricot gestoken Jurriaans, die aan het eind van het seizoen zou overgaan naar de nieuw op te richten ama teurformatie van Goudsmit Hoff. nog eens zijn grote klasse aantoon de. Een talent, dat zich reeds bij de nieuwelingen openbaarde Op vele koersen was hij een geducht prijs- rijder. Reden waarom Piet Liebregts hem twee seizoenen geleden in zijn Trico-NobleAcifit-formatie opnam Een ploeg waarin hij samen met Jules Bruessing. Sjef van der Burg, Peter van der Donk en nog enkele amateur-groten moeilijk was te kloppen. Voorin In klassiekers waren de Colorado's altijd voorin te vinden. Het vorige seizoen ging hij in criteria ruim twintigmaal zegevierend over de streep. Hij werd' echter niet alleen op de weg gevreesd en gewaardeerd. Met i Klaas Balk pakte hij vorig seizoen op de baan de nationale titel in de koppelkoers Palmares, die bij één van Nederlands meest belovende amateurs terecht kwamen. Dit Jaar greep hij in Olympia's ronde door Nederland in de rit naar Nijverdal de etappewinst. De Acifit-pédaleur. die deze week als tast van de Wvbert/Van Deur- sen-formatie de Internationale Wie- Ier Avond Zesdaagse deed, verraste Cees Koeken in Achtmaal voor ei gen publiek en koerste vorige week in de ronde van Maasdijk gedeci deerd naar de bloementuil. En in zijn streven naar prolongatie van zijn vorig Jaar behaalde IWAZ-titel finishte hij afgelopen maandagavond en woensdagavond nog als eerste in de Betje Wolff- straat en eerste in het Zuiderpark De organisatoren voor wie Jurriaans overlijden ook uiteraard als een grote slag aankomt hebben de vijf deetappe vanavond in Leiden afge last. In principe wordt er morgen middag op de Scheveningse boule vard wel de finale verreden. Uitslag Uitslag Leidschendam: 1. Jan Zoons. 2. Gerrit de Wit, 3. Gerard Caillette 4. Cees Maaskant, 5. Ge rard Hermsthauser, 6. Jan Breur, 7 Janus van Tol, 8. Frans van den Enden. 9. Rinus Paul, 10 Theo van der Leist, 11. Herman Perfors, 12. Rudi Liebrechts, 13 Ron Bakker, 14 Theo Smit, 15. Wim Knoors, 16 André Widner, 17 Henk Verburg, 18. Stolle. 19. Bert Pronk en 20. Herman Nak. Jf Ben Jurriaans een voetbalmanifestatie. Organisator, Mat Aniba (50) wil naast de voet balsport, die toch wel de meest po pulaire sport in Nederland is, ook andere minder aan de weg timme rende sporten een kans geven. Nog voor de aftrap door burgemeester Vis zullen zo' nkleine 10.000 duiven van Leidse duivensportverenigingen de lucht in gaan. In de pauze kiezen 6 radiografisch bestuurde modelvlieg tuigen van de Leidse Luchtvaartclub het luchtruim. De vliegtuigjes, die een snelheid van 120 km per uur kun nen halen vliegen meestal vanaf Valkenburg. Teriet of Ypenburg. Dit als een groot sportevenement opgezet toernooi wordt financieel gesteund door het Leidse bedrijfle- I zen. De twee grote sponsors zijn Ra- I dlo Plein 16 en E. Egberts n.v. Men I heeft voor dit toernooi al een beroep i op sponsors gedaan om de medewer- king bij het aantrekken van even tueel buitenlandse verenigingen te kunnen peil.en De Engelse voet balvereniging Chelsea heeft al te kennen gegeven graag eens een keer in Nederland te komen voetballen met een juniorenelftal. OokFCKöln had wel oren naar een tripje naar de Sleutelstad. „Maar zegt Mat Ani ba, dat kon dit Jaar niet meer ver wezenlijkt worden. Voor volgend laar willen we 'n toernooi organiseren zo eind mei we hopen dan deze twee bui tenlandse clubs te kunnen ontvan gen, maar zonder sponsors gaat dat echt niet". Voor dit Jaar dus geen buitenland se of ere-divisienamen. Wel naar de Kikkerpolder komen DCG «Amster dam) NOAD (Tilburg) RCH (Heem stede) Wageningen «Wageningen) Zwaluwen Vooruit (Utrecht) en gast heer DOCOS.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 19