Speculaties over hervatting betrekking Moskou - Israël Ellsberg op borgtocht vrijgelaten hun ouders naar beloofde land kwamen een York was kamp tijdens van Koningin gewapend bezoek en Prins V ZWARTE PANTERS IN ISRAEL (D Kinderen hebben niet waarvoor Franz Stangl overleed aan hart aanval Een uurtje praten over een goede baan Hoogovens maakt het u gemakkelijk Leiden HOOGOVENS IJMUIDEN ■ft DINSDAG 29 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 Geheimzinnig bezoek raadselachtig journalist aan Israël TEL AVIV (AP, Reuter) Op laag niveau wordt op het ogenblik een dialoog tussen Israël en de Sowj et-Unie gevoerd. In diplomatieke kringen in de Russische hoofdstad rekent men zelfs op een mogelijke hervatting van de diplomatieke betrek kingen tussen beide landen. De „raadselachtige" Russische journalist Victor Louis, die al eerder delicate missies voor het Kremlin uitvoerde (als het smokkelen var memoires van Swetlana Stalin Chroesjtsjow) bezocht van 13 tot 18 juni Israël, zogenaamd ter behande ling van rugklachten. Hij bezat Russisch diplomatiek paspoort het geen doet vermoeden dat zijn bezoek een officieel karakter droeg. In de Israëlische hoofdstad sprak Louis met Simha Dinitz, eerste poli tieke adviseur van premier Golda Meir, en met de vroegere ambassa deur van Israël in Moskou Ajeh Harel. Harel is nu directeur van het Icholow-Ziekenhuis in Tel Aviv. Te- rug in Moskou verklaarde Louis var de gelegenheid gebruik te hebben ge maakt oude vrienden te bezoeken. Een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van Buitenlandse Za ken zei op vragen van journalisten, dat Louis zich niet heeft beroepen op enige officiële regeringsstatus .Daarom hadden de gesprekken met hem geen officieel karakter. Berich ten, dat onderhandelingen tussen de Israëlische regering en de regering van de Sowj et-Unie hebben plaatsge vonden of momenteel plaatsvinden zijn dan ook ongegrond" Weigering Het Israëlische blad Jedioth Ahro- noth laat deze ontkenning van het ministerie van Buitenlandse Zaken voor wat zij is en weet te melden dat premier Meir weigerde zelf met Louis te spreken. Volgens het blad zou Louis tegen haar adviseur Dinitz hebben gezegd dat een dialoog op hoger niveau mogelijk is. Speculaties over hervatting van de betrekkingen tussen Tel Aviv en Moskou doen al de ronde na de be- (Van onze correspondent) BONN Het overlijden van Franz Stangl. gisteren aan een hartver lamming in zijn Düsseldorfer cel, bewijst weer eens de waarheid van de stelling, dat het oorlogsmisdadi- gersvraagstuk eigenlijk alleen maar langs biologische weg dankzij de sterflijkheid van elk individu kan worden opgelost. Want met de veroordeling tot de hoogste Westduitse straf, levenslang in december, was de zaak tegen de inmiddels 63-jarige oud-commandant van het vernietigingsconcentratie kamp Treblinka allerminst afgeslo ten. Stangl kon worden gevonnist we gens zijn effectieve aandeel in de dood van tenminste 400.000 Joodse gevangenen. Maar het hoger beroep, dat hij had ingediend, zou nog weer eens vele jaren in beslag hebben ge- nomene. Alleen Simon Wiesenthal zal onge twijfeld het bevredigende gevoel hebben Stangl nog net op tijd (dat wil zeggen in 1967) in de Volkswa genfabrieken van het Braziliaanse Sao Paolo te hebben onderschept en naar Europa te hebben laten uitleve ren. Het porces-Stangl, naar de normen van de Westduitse justitie verleden jaar voorbeeldig verlopen, in wezen luguber en door de verwisselbaar heid der deelnemers wezensvreemd, heetf ook in Nederland een maximum aan publiciteit gekregen, tegenover een minimum aan indringendheid. Ook zonder dat men zich nu had be hoeven te verdiepen in de menselij ke omstandigheden, dat zijn vrouw, als getuige even uit Brazilië op kos ten van de Westduitse staat overge vlogen, hem na jaren in de rechts zaal pas weer terugzag, kwam toch in wezen bij alle zittingen volstrekt onvoldoende tot uitdrukking, welke beweegredenen de jonge Stangl des tijds hadden geleid. Franz Stangl werd na net proces, dat zeven maanden duurde mede schuldig bevonden aan de moordac- tie-Reinhard in de drie concentra tiekampen Treblinka, Sobibor en Belzes, in Polen 1942 en 1943. Na de oorlog wist hij via Italië en Syrië uiteindelijk naar Brazilië te vluch ten, waar, het bloed kruipt waar het niet gaan kan, hij dus wel weer werk vond in een Duitse industriële neder zetting. Zijn Braziliaanse schoon zoon verried hem daar voor 30.000 mark aan Simon Wiesenthals agen ten. richten over het bezoek van premier Meir aan Fins Lapland op 29 mei. Zij zou daar Russische afgezanten hebben ontmoet. Onlangs zei minis ter Aba Eban dat Israël pogingen zou doen ter hervatting van de be trekkingen en het Amerikaanse weekblad Time wist het afgelopen weekeinde te melden dat weldra be sprekingen zouden beginnen. Volgens Time lijken de Russische stappen onderdeel uit te maken een vast patroon. De Russen zijn geprikkeld door de vanzelfsprekend heid waarmee de VS in het Midden- Oosten voor bemiddelaar spelen. Zij zouden willen aantonen dat een rege ling zonder hun nadrukkelijke mede werking niet mogelijk is. De VS zou den deze mening delen. Nieuw hoofd Leger des Heils ROTTERDAM 'ANP) De 60-ja rige L. P. Pindred uit Australië, die het commando gaat voeren over het Leger des Heils in Nederland, is gis teren per sohip in Rotterdam gear riveerd. Hij is de opvolger van de Deen Kaare Westegaard, die is be noemd tot internationaal secreta ris van.de wereldorganisatie in Lon den. De heer Pindred zal op 9 juli in de Congreszaal aan de Overtoom in Amsterdam officieel worden geïn stalleerd. Verkiezingen in Japan De re gerende liberaal—democratische par tij in Japan heeft bij de verkiezingen die zondag voor 126 van de 252 se naatszetels zijn gehouden, de meer derheid behouden. De partij verloor n de 64 zetels die voor herver kiezing in aanmerking kwamen, maar met haar 72 zetels die niet bij de verkiezingen van zondag betrokken :n, heeft zij achttien zetels meer dan alle overige partijen tezamen. Doodvonnissen nietig Het Ame rikaanse Hooggerechtshof heeft gis- de doodstraffen van 35 mensen nietig verklaard. Onder de veroor deelden bevindt zich Richard Speck, die tot de doodstraf door middel van de elektrische stoel werd veroor deeld wegens moord op acht ver pleegsters in Chicago in 1966. Het sal in zijn volgende zittingsperio de in de herfst beslissen of de dood straf „een wrede en ongebruikelijke straf en daarom in strijd met de grondwet is". (Van een correspondent) LONDEN (GPD) Het koninklijke bezoek aan York ter gelegenheid van het negentiende eeuwfeest van deze historische stad. dat zes uur heeft geduurd, is zonder incidenten verlo pen. Ondanks de feestelijkheden leek de stad op een gewapend kamp. Overal waren extra politie en troe pen op de been in verband met het dreigement dat de konin- worden vermoord. Een aantal agenten was van wapens voorzien. De zoals altijd prachtig uitgedoste koninklijke cavallerie vormde als het ware een beschermende muur om het open rijtuig waarin Koningin Eliza beth en Prins Philip waren gezeten. De spanning was nog gestegen hoewel de koningin daar geen spoor toonde doordat in een nieuw anoniem briefje vol spelfouten (dat maandag door dezelfde plaatselijke j Prinses Anne temidden van h koorknapen van de kathedraal in Durham, waar zij een dienst ten hate van het Kindernood fonds der Ver. Naties bijwoonde. krant werd ontvangen) voor de twee de maal het dreigement werd geuit, waarin nog werd toegevoegd dat er op de koningin zou worden geschoten tijdens de receptie in de tuin van het museum. Ook dit briefje was even als het vorige gericht aan de hoofd redacteur van het blad, die „headi- tor" (in plaats van „editor") werd genoemd. Ook dit briefje was onder tekend door de „angery" (in plaats van „angry" boze brigade. In plaats van „museum" stond er „musem". De laatste zin zin van de waarschuwing luidde: ,Dit is geen fantasie". Er werd overal de zorgvuldigste controle uitgeoefend. Scherpschutters van het leger stonden op daken en andere vitale punten. Op de renbaan waar de koningin een gymnastiekuit- voering van schoolkinderen bijwoon de, werd door militairen met lichte machinegeweren onder de arm gepa trouilleerd. Prinses Anne verlies maandagmid dag veilig en wel de kathedraal van Durham na een dreigement dat het gebouw door bommen zou worden opgeblazen. De plaatselijke krant werd tweemaal opgebeld door man nen die zeiden tot de „Angry Bri gade" te behoren. Gelukkig was ook dit een vals alarm. De prinses woon de een kerkdienst by voor het „Red de kinderenfonds" van de Verenigde Naties waarvan zbij in Engeland het hoofd is. ADVERTENTIE Knip uit of noteer datum en plaats. Woensdag 30 Juni, 's avonds tussen 7 en 8 uur, in Restaurant Old Dutch, Steenstraat 2 Eén uurtje of een half uurtje, hangt ervan af wat u wilt weten van Hoogovens. In een persoonlijk gesprek praten wij dan over de mogelijkheden, over de verschillende functies. Waar u terecht kunt. In de grote verscheidenheid van bedrijfsafdelingen. Er zijn aantrekkelijke kansen. Ook al hebt u nog nooit in de industrie gewerkt. Wij Informeren u over het soort werk, salaris, arbeidsvoorwaarden, enz. Redenen genoeg om even te komen. Waarom eigenlijk niet? Maximale leeftijd voor indiensttreding 50 jaar. WASHINGTON (Reuter, AP) Een Amerikaanse federale „grand jury" heeft gisteren dr. Daniel Ellsberg beschuldigd van onrecht matig bezit van geheime rege ringsdocumenten en het zich toe eigenen van deze documenten ten eigen nutte. Ellsberg heeft gisteren, toen hij zich bij de fe derale autoriteiten in Washington meldde, met enige trots erkend, JERUZALEM Toen de nu 85- jarige oud-premier David Ben Goe- rion enige jaren geleden gevraagd werd of er in Israël discriminatie tussen de Joodse bevolkingsgroe pen bestaat, antwoordde hij: "Niet wij discrimineren, maar de ge schiedenis heeft gediscrimineerd. Joden uit Europa hebben daardoor een betere ontwikkeling gekregen dan Joden uit Noord-Afrika en Arabische landen. Het is onze taak deze kloof te overbruggen. Daar om is, na defensie, onderwijs het belangrijkste probleem van Israël. Hoe gelijk Ben Goerion toen had dit was in 1965 blijkt nu wel, in 1971. Nog steeds is defensie Door Jaap van Wesel maar de spanning aan de grens is afgenomen na drie jaar uitputtingsoorlog. In die tijd werden alle problemen die zich voordeden en niet direct op de vei ligheid betrekking hadden, onder onder de bevolking het vertrouwen in de leiding zouden verzwakken. Dit excuus werd algemeen aan vaard. Maar nauwelijks is het rus tig aan de grens, of de sociale on rust neemt toe: stakingen, religi euzen tegenover anti-religieuzen en Europeanen, de Asjkenaziem, te genover oriëntalen, de Sefardiem. Het verschijnsel van de "Zwar te Panters" die zich sinds „Blauw" Witte Panters noemen, maar de kleuren van de Israëlische vlag is een uitvloeisel van die laatste te genstelling. De "Panters" zijn kin deren van immigranten van het Afro-Aziatische continent, die in de jaren '50 naar Israël zijn geëmi greerd. Zeventig procent van de Israëlische Jeugd tussen de 14 en 17 Jaar behoort tot deze categorie. Zij zijn de marginale jeugd van Israël geworden. Ze staan tussen twee culturen in. Die van hun ouders, en de betrekkelijk-wester- se Israëlische. Ze willen meedoen met het nieuwe en moderne, maar kunnen het niet helemaal. Ze heb ben er de achtergrond en de ont wikkeling niet voor. Daarom zijn leidinggevende functies voor hen onbereikbaar. Ze voelen zich twee derangs. Buit De regering, de Knesset (het par lement) en alle leidinggevende func ties zijn bijna geheel in handen van Asjkenaziem. Die verdelen de hele buit onder elkaar: nieuwe im migranten uit Amerika en Europa, meestal lang niet onbemiddeld, krijgen allerlei privileges, evenals de Joden uit Rusland. Zelf hebben zij die voorrechten nooit gehad toen hun ouders naar Israël kwa men. Toen bestonden die voorrech ten niet. Zij moeten met tien men sen op twee kleine kamers wonen, terwijl nieuwe immigranten een nieuwe grote flat krijgen. Zo ont staat 'n opeenhoping van frustra ties. Het ontstaan van de Zwarte Panters als beweging is heel inte ressant. Sociale werkers in dienst van de gemeente Jeruzalem zijn de direc te oorzaak van hun politieke be wustwording. Kinderen uit de krot tenwijken plegen hun gevoelens van achteruitzetting te uiten door bal dadigheid, jeugdbenden, inbraken vernielingen. Op een gegeven ogen blik hebben de sociale werkers te gen deze Jeugdige criminelen en potentiële criminelen gezegd: als jullie iets willen bereiken in de maatschappij, als Jullie je eigen toestand willen verbeteren en voor jullie rechten op willen komen, dan moet je je politiek organiseren en een pressiegroep vormen. Dat heb ben ze gedaan, en ze zijn zich Zwarte Panters gaan noemen, niet omdat ze zwart van huidskleur zijn zoals hun Amerikaanse „col lega's", maar omdat ze het zwar te, minderwaardige element in de maatschappij vormen. Toen gebeurde er iets, waardoor de regering en het gemeentebe stuur van Jeruzalem in paniek ge raakten: de anti-Zionistische, ex treem-linkse, zeer kleine, maar ac tieve beweging "Matspen" ver klaarde zich solidair met de Pan ters. En de Panters, zelf niet poli tiek geschoold, aanvaardden die steun van Matspen dankbaar. De Matspen-leiders zijn over het alge meen zeer goed geschoolde jonge lui, die hun politieke ideën enten op die van de Franse linksen, de geestelijke erfgenamen van de mei revolutie van 1968 in Parijs.. Toen de Panters in maart aan de bur gemeester van Jeruzalem, Teddy Koliek, vroegen voor het gemeente huis te mogen demonstreren, pleeg de deze in allerijl overleg met pre mier Golda Meir en de demonstra tie werd verboden, omdat ge vreesd werd voor ordeverstorin gen. De demonstratie ging toch door, zonder vergunning, en ver liep zonder moeilijkheden. De Pan ters kregen gehoor onder de bevol king, ondanks de Matspen, vanwe ge hun naam en omdat men besef te dat het probleem dat zij aan de orde stelden, reëel was. Toen dit duidelijk werd, zagen we het verschijnsel dat de Israëli sche autoriteiten een welwillender houding jegens de Panters gingen aannemen. Alle politieke richtin gen, van links tot rechts, trachten de Panters voor zich te winnen en ze uit de greep van Matspen te krijgen. Bijzonder vermakelijk was het om te zien, op een door de stu dentenvereniging georganiseerde bijeenkomst, hoe extreem-rechtse studenten tijdens de bijeenkomst een metamorfose ondergingen. Aanvankelijk werd alles wat Mats pen, links en Panters was, uitge floten. Maar toen bleek dat de Panters als „underdogs" de open bare mening achter zich hadden, toen gingen ook zij om en in hun enthousiasme betuigden ze zelfs hun instemming met wat door Matspen-mensen werd verkondigd. De regering had intussen inge zien, dat ze het panter-verschijn- sel niet kon isoleren en op die ma nier onder de tafel kon schuiven. Nadat de Panters bij de Klaag muur in hongerstaking waren ge gaan nodigde Golda Meir ze uit voor een gesprek. Ze sprak met hen op haar eigen grootmoederlij ke toon en hoopte, door de leiders persoonlijk tevreden te stellen, de beweging te ontkrachten. Maar de Panters waren al zover ge schoold, dat ze daar niet op ingin gen. Piek De volgende niek kwam op 18 mei: de Panters hadden om toe stemming gevraagd op het Zion- plein in het -centrum van de stad Jeruzalem te mogen demonstre ren. Daar waren ook demonstra ties voor de Russische Joden ge houden en de naam van het plein was toen tijdelijk omgedoopt in "Russische-Joden-plein". De Pan ters wilden het plein nu voor een dag "Plein van de oriëntaalse Jo den" noemen. Ze kregen alleen toestemming op een andere plaats in de stad te demonstreren en de demonstratie liep grandioos uit de hand. Ze trokken toch op naar het Zion-plein, waar de politie de demonstratie hardhandig uit elkaar sloeg. Zeven uur lang werd e het centrum van Jeruzalem slag geleverd, vrijwel geen ruit van de drukke winkelstraat. Ben Jehoeda bleef heel, onbekenden wierpen drie benzinebommen en zeventig Panters werden gearresteerd, politie werd beschuldigd van bruut optreden. Panters zeiden in de ge vangenis mishandeld te zijn en eei aantal begon een hongerstaking bij het parlementsgebouw. De regering was danig van streek. Minister van Justitie SJlo- mo Hilleel zei, dat de politie cor rect was opgetreden en Golda Meir hief wederom haar grootmoeder lijke vinger op tegen de Panters, door ze stoute Jongens te noemen. Zo hebben de Panters in de loop van drie maanden wereldfaam ge kregen. Ze hebben bereikt, dat het probleem van de armoede, slechte behuizing en een sociale kloof in de Israëlische samenleving alge meen aan de orde wordt gesteld. Het is nu één van de meest bedis cussieerde onderwerpen aan Israëlische universiteiten en voor de radio en televisie geworden. Er rijst een aantal vragen: wat is de diepere oorzaak van het pro bleem? Hoeveel steun en instem ming vinden de Panters bij de oriëntaalse bevolkingsgroep zelf? Hoe gegrond zijn de argumenten die zij hanteren? En tenslotte: wat is er te verwachten voor de toe komst? Hierover morgen meer. dat hij wel degelijk de man Is, die de geheime documenten heeft laten uitlekken van het Ameri kaanse ministerie van Defensie over het betrokken raken van de VS bij de oorlog in Vietnam, waarvan de publikatie door de pers de afgelopen weken grote deining in Amerika heeft veroor zaakt. Op hetzelfde ogenblik dat Ellsberg zich meldde besloot het Amerikaan se Hooggerechtshof zijn reces uit te stellen om zich de tijd te gunnen een uitspraak te doen over het recht van de regering—Nixon om de New York Times en de Washington Post een verbod op te leggen tot voortzetting van de publikatie van staatsgehei- Toen hij maandagochtend arriveer de bij het federale gerechtshof in Bos ton om zich aan een zaterdag tegen hem uitgevaardigd arrestatiebevel te onderwerpen, verklaarde de 40- jarige Ellsberg, hoogleraar aan het technologisch instituut van Massa chusetts. tot een 150-tal onderwij zers: "Ik ben bereid alle gevolgen van mijn daad te dragen". Nadat Ellsberg maandag een sa menkomst had gehad van een uur met de federale rechter Peter Prln- ci, werd hij door deze rechter op *n borgsom van 50.000 dollar op vrije voeten gesteld, hoewel de vertegen woordiger van de federale regering geëist had, dat de borgsom op 100.000 dollar zou worden vastge steld, „wegens de ernst van het ver grijp waarvan Ellsberg wordt be schuldigd". VS-diplomaat slachtoffer van Sahara RABAT (Reuter) Een Ameri kaanse diplomaat is in de Sahara, vermoedelijk aan een zonnesteek, overleden nadat zijn auto het had begeven. Zijn vrouw, zijn 15-Jarige zoon en een Amerikaanse Journalist, die met hem reisden, werden gered door een woestynwacht. zy zRr. In 'n ziekenhuis in Mauretanië opgenomen. Hun toestand is bevredigend. Het gezelschap was op 14 Juni uit Rabat (Marokko) vertrokken voor een tocht van ruim 4.100 km door de westelijke Sahara naar Dakar in Se negal. waar de diplomaat, Earle Russell Jr., een nieuwe functie zou aanvaarden. Volgens berichten die de ambassade in Rabat ontving, was men vermoedelijk op 18 Juni op ca 500 km ten zuiden van de Marok kaanse stad Agadir verdwaald. De auto raakte op een zijspoor en kreeg panne. De drie overlevenden werden pas acht dagen later gered nadat de gestrande wagen door een vliegtuig was waargenomen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9