EIDSCH DAGBLAD Leiden neemt harde maatregelen [L[d> FINANCIËLE SITUATIE ONHOUDBAAR Mr. Biesheuvel neemt laatste hindernissen Conflict over omroep-c.a.o. vandaag Revi-lac Beslissing hogerhand is „onaanvaardbaar" /Verlies bij NS in '70 ruim 140 miljoen flkUaiD Aanslag op New- yorkse bende leider pgericht 1 maart 1860 DINSDAG 29 JUNI 1971 No. 33437 Mrecteur: O. Koopman loof dred acteurDrs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (bü vooruitbetaling)giro 57055, loe nummers f 0,30 Witte Singel 1, Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21807 Nabezurglng tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur) (Van onze raadsverslaggever) I I LEIDEN De gemeenteraad van Leiden wil verbete ring brengen in de financiële situatie van de stad. Gister avond, in de laatste vergadering voor de „grote vakantie ,j fiam de raad een besluit, waaruit duidelijk blijkt, dat het financieel zo niet langer gaat. Volgens de raad kan de last van de energievoorziening niet door ten arme stad als Leiden alleen worden gedragen. Daarom verleende het hoogste bestuursorgaan van de stad wel •redieten tot bijna J 28 miljoen voor investeringen door de Stede jke fabrieken voor gas en licht, maar zij verbond er erst een voorwaarde aan. het Op voorstel van de KVP en aan - epast door het PAK, werd aan aard deze kredieten alleen toe te _n als ze buiten de centrale nanciering omgaan. Daarmee sprak raad zijn „onaanvaardbaar' uit ver de beslissing van hogerhand at dergelijke Investeringen routine aken zijn en moeten worden .mee- enomen in het gemeentelijk finan- ieringsbeleid. Voor alle duidelijkheid werd nog jen motie aanvaard, waarin de raad itspreekt welke kant Leiden op wil iet de energievoorziening. Deze ïotie werd ingediend door PAK. en Prot.-chr. fracties en over- enomen door B. en W. Daarin raagt het college bü de 30 gemeen- 3, waaraan energie wordt geleverd informeren wat zij vinden van een emeenscnappelijke regeling. De ge- leenten wordt verzocht hun stand unt vóór 1 september kenbaar te taken. Nieuw overleg Onderhandelingen over een ge- ïeenschappelijke regeling in het erleden hebben geleerd, dat ge ïeenten, waaraan de SLF „als gros- Ier" energie levert, tégen een cterge- ijke regeling zijn Met de concessie emeenten, waar Leiden dus zelf de UTRECHT De Nederlandse Ipoorwegen verloren vorig Jaar 142 ïiljoen gulden. Dat is ruim zestig ailjoen gulden méér dan in 1969. Dit terlies is des te opvallender omdat le opbrengsten uit het reizigers- en eederenvervoer zijn gestegen. Maar e kostenstijging, vooral in de sala- Issector, overtrof de hogere inkom- ten. Het totale verlies van de NS «draagt nu bijna een half miljard ulden. [et vandaag verschenen Jaarverslag i enthousiast over de acht miljard etzigerskilometers, die vorig jaar terden bereikt. Dit aantal was pas olgend Jaar verwacht. Minder gunstig laat de NS zich uit iver het ontbreken van een meerja- enlan voor 't openbaar vervoer. Dit rordt één van de voornaamste oor aken genoemd "oor moeilijke si- uatle waarin het openbaar vervoer de NS in het bijzonder zich bevin- !en. Zie verder pagina 11 Westenwind De Bilt verwacht van vanavond tot morgenavond half- tot zwaarbewolkt, maar geen regen van betekenis. Overwegend matige westelijke wind. Minimum temperaturen ongeveer 10, maxima morgen rond 19 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 30 JUNI op: 04.23 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 12.52 uur; onder: 23.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 08.05 en 10.30 uur; laagwater te 03.41 en 16.01 uur. energievoorziening in handen heeft wel overeenstemming mogelijk. Tijdens het zomerreces zal in een ieuw overleg tussen de fracties de houding van Leiden tegenover de hogere overheden worden bepaald Onhoudbaar Wethouder Harmsen deelde mee dat volgende week een stuk zal wor den gestuurd naar de hogere over heden. In dat stuk betogen wethou ders en directeuren van financiën van zeven in Zuid-Holland samen werkende grote plaatsen, dat de financiële toestand ernstig, zo niet onhoudbaar is. De wethouder zei dit naar aan leiding van opmerkingen van KVP'er Cornelissens, die bij het college van W aandrong op een „warme n het voorstel om een veld aan te leggen in Leiden-Noord Roodenburg. Volgens het raads lid is dit niet zomaar een voetbal veld, maar een mogelijkheid tot ont spanning en sociaal verkeer voor veel Leidenaars. Hij onthulde dat de vereniging met 33 elftallen de beschikking heeft over slechts twee velden. Voor raadsverslag zie verder de stadspagina. Hilversum 2 en 3 half uur uit de lucht DEN HAAG Vanavond zal formateur Biesheuvel één van de moeilijkste hindernissen op weg naar een nieuw kabinet moeten nemen. Samen met de fractievoorzitters van KVP, ARP, CHU, VVD en DS'70, die dan opnieuw gezamenlijk met hem om de tafel zitten, zal hij de knoop over de bezetting van de ministerszetels in het vijf partijenkabinet moeten door hakken. De verdeling, die nauw samen hangt met de beschikbare ..manne tjes" ziet er op dit ogenblik als volgt uit: HILVERSUM (ANP) De komen de dagen zullen op gezette tijden ra dio- en televisieuitzendingen worden onderbroken. Dat is het gevolg van een conflict tussen de Algemene Bond Mercurius (NW) en de om- roepleiding over de omroep-cao voor 1971. De vakbond heeft geweigerd de onderhandelingen voort te zetten. De eerste actie van Mercurius had van ochtend reeds plaats. Kort na zeven uur, tijdens de uitzending van de Ra dionieuwsdienst wisten collega's en vakbondsbestuurders de dienstdoen de technicus er toe te bewegen, het werk neer te leggen. Het gevolg was dat de zender van Hilversum 2 uit de lucht ging en onder meer een deel van de nieuwsuitzending en de och- Ontwapenings besprekingen in Geneve GENEVE (Reuter) Een verbod op biologische wapens en een verdrag waaronder het nemen van atoom- proeven dus ook ondergrondse geheel wordt verboden zün de voor naamste punten op de agenda van de ontwapeningsconferentie in Ge- nève, die vanmiddag om 15.00 uur Ned .tijd is begonnen en waaraan 25 landen deelnemen. De afgevaardigden van de VS en En geland zeiden op 13 mei, voordat de conferentie haar lentebUeenkomst beëindigde, te verwachten dat een overeenkomst over een ontwerp-ver- drag dat het ontwikkelen, vervaar digen en opslaan van bacteriologische wapens verbiedt en vernietiging van besaande voorraden aanbeveelt, in de herfst kan worden bereikt, voordat de Algemene Vergadering van de VN begint. tendgymnastiek Kwam te verval len. De AVRO heeft direct daarna noodmaatregelen getroffen en van uit de eigen studio het programma op geïmproviseerde wijze voortgezet. Om half acht werd de eerste actie beëindigd en werd het programma od Hilversum 2 normaal voortgezet. Een woordvoerder van Mercurius kondig de aan dat er de komende dagen meerdere acties zullen volgen. Het VARA-programma „Een opvallend vrolijke visite" werd vanochtend een half uur uitgesteld in verband met de actie. De stilte op Hilversum 3 werd op gevuld met 'n Duits muziekprogram- Inmiddels heeft de omroepleiding wel overeenstemming bereikt met de Unie BHP (NKV) en de christelijke be- drijfsbond HBV (CNV). Het akkoord houdt in een loonsverhoging van zes procent en een uitkering ineens van een procent alsmede een verhoging van de vakantietoeslag van 6 tot 6.8 procent. Aan een aantal voor Mercu rius zeer principiële punten wenste de omroepleiding (NOS en Wereld omroep) echter niet tegemoet te ko- Mercurius wil een betere regeling van het zogenaamde schnabbel- en interviewartikel in de cao een extra vakantiedag voor het lager ge salarieerd personeel, 'n betere rege ling voor de arbeidsonaangename tü- den, een hogere uitkering ineens en een andere arbeidstijdenregeling voor radiotechnici. De leden ble ken tijdens een gisteravond in Hilver sum- gehouden vergadering vollpdig achter het door hun bond ingenomen standpunt te staan. In een met alge mene stemmen aangenomen motie ls dan ook om heropening van de be sprekingen gevraagd. Mercurius telt meer dan de helft van het totaal aantal georganiseerde omroepme dewerkers. tien honden in de omgeving van Apeldoorn uit de bossen gehaald door de plaatselijke dierenbe scherming. Dankbaar likt een hond de heer Lampe van hel Apeldoorns asiel in Ugchelen als dank voor het feit dat de be schermer het beest heeft losge maakt. nadat het door vakantie gangers aan een boom was vast gebonden en achtergelaten. Leve de vakantie! ADVERTENTIE tong tong 29 juni t/m 3 juli HOUTRUST den haag Arrestanten ontsnapt uit politiebureau in Gouda GOUDA (ANP) - Uit het hoofd bureau van politie in Gouda zijn gisteravond om kwart over elf twee arrestanten van 17 en 19 jaar ver dacht van diefstal) ontsnap» Zil sprongen uit het raam van een ka mer op de eerste verdieping waar zjj verhoord werden en enkele igen- blikken alleen waren gelaten. Via het dak van een laag ge bouwtje wist het tweetal, dat zater dagavond werd aangehouden, op straat te komen cn te verdwijnen Ze zijn nog niet gevonden. NEW YORK (Reuter. AP) Een van Newyorks belangrijkste bende leiders Joseph Colombo ls gisteren ernstig gewond bij een aanslag tij dens een bijeenkomst van de door hem opgerichte Italiaans-Ameri kaanse Liga voor de Burgerrechten. De schutter, een jonge neger, werd daarop door een onbekende man doodgeschoten. De bijeenkomst in het Central Park werd bijgewoond door ongeveer zesduizend Amerikanen van Itali aanse afkomst die wilden proteste ren tegen de vooringenomenheid worden bejegend. Velen hen hebben een slechte naam vanwege hun contacten met de Ma fia en het georganiseerde gangster- dom. Bij de aanslag op Colombo zou nog iemand ernstig gewond zijn Deze nog niet geïdentificeerde man zou in een ziekenhuis zijn overleden De naam van Colombo is diverse malen genoemd in verband met on derwereld-activiteiten. Hij heeft de ze contacten steeds ontkend. On langs werd Colombo op borgtocht vrijgelaten, nadat hij ervan be schuldigd was met speelholen in Manhattan 18 miljoen gulden per Jaar te verdienen. De neger die Colombo neerschoot was de 25-Jarige Jerome Johnson, die ook een lange straflijst bezit, 'n Persbureau kreeg na de aanslag een anoniem telefoontje van iemand die zei een „zwarte revolutionaire aanvalsgroep" te vertegenwoordigen. Deze organisatie zou verantwoorde lijk zijn voor de aanslag De man zei: „De racistische gemeenschap zal moeten betalen voor wat zij on ze mensen aandoet". De liga van Colombo zou 'n soort bondgenootschap vormen met de Joodse Defensieliga van rabbijn Meir Kahane. Beide organisaties beloofden elkaar te zullen helpen In New York houdt men rekening met een eventuele onderwereldoor log tussen elkaar beconcurrerende bendes. De politie arresteerde bin nen enkele uren na de aanslag drie onderwereldfiguren, onder wie Car lo Gambino de 72-Jarige baas der bazen van de Newyorkse onderwe reld en Joseph Gallo die in Harlem en Brooklyn een nieuwe bende van negers heeft gevormd. Volgens de politie kan de oorzaak van de aan slag een langdurige vete tussen Gal lo en Colombo zijn Sinds tien Jaar voeren zij een van de bloedigste bendeoorlogen in Brooklyn. Gambi no zou zeer gebelgd zijn over Co lombo's zucht naar publiciteit en zijn alliantie met de Joodse Defen sieliga. De KVP krijgt de portefeuille van Financiën, Buitenlandse Zaken, Justitie, Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk, Milieuhygiëne en Volksgezondheid, en Landbouw of Onderwils. Eén van beide portefeuilles gaat naar de WD, die bovendien de minister van Binnenlandse Zaken levert (tevens vice-premier) en de minister van Economische Zaken. De ARP levert, behalve de mi nister-president, de minister van De fensie en de minister van Ontwikke lingshulp of Wetenschapsbeleid (bei de ministers zonder portefeuille). DS'70 krijgt, zoals de zaken nu staan, de portefeuilles van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening, en die van Wetenschapsbeleid of Ont wikkelingshulp. Uit de CHU moeten de be windslieden komen voor Sociale Za ken en Verkeer en Waterstaat. Problemen Vooral de bezetting van de sociaal- economische driehoek Financiën. Economische Zaken en Sociale Zaken vormde tijdens het afgelopen weekeinde een van de problemen voor formateur Biesheuvel. Daarbij was het snel zeker, dat de huidige demissionaire minister van Economi sche Zaken Nelissen op Financiën zou komen. Ten aanzien van de beide andere posten bleek het bereiken van een akkoord evenwel moeilijker De WD zou, nu de huidige staatssecretaris van Buitenlandse Zaken De Koster weinig voor Economische Zaken blijkt te voelen, een liberaal van bui ten de fractie zoeken. In dit verband werd de naam van de huidige the saurier-generaal prof. Oort nogal eens genoemd. En ten aanzien van het ministerie van Sociale Zaken scheen de formateur te aarzelen deze, in de komende periode zonder twij fel zeer belangrijke post toe te ver trouwen aan de huidige CH-staatsse- cretaris Van Veen, die op het Bin nenhof als kandidaat gold. In de CHU wordt druk uitgeoefend op SER-voorzitter drs. De Pous om deze post op zich te nemen. Prins Bernhard ls vandaag zes tig jaar geworden. Dat is .en feil waar In dit land van herdenken, wel even bij wordt stilgestaan. De prins heeft een heel eigen plaats ingenomen in de publici teit rond de Koninklijke Familie. Vooral in de na-oorlogse jaren heeft hij zich met grote energie op een aantal taken geworpen. Daarmee heeft hij voor zichzelf en voor ons land veel goodwill verworven. In verschillende op zichten heeft de prins het Neder landse bedrijfsleven wegen naar het buitenland gewezen. Zijn gro te belangstelling voor de natuur bescherming mag bekend worden verondersteld. Daarom moeten schijnbare te genstrijdigheden zoals zijn harts tocht voor de jacht, soms krasse uitspraken over soldatenvoedsel en jeugdige opstandigen hem worden vergeven. Zij zijn uitin gen van de strijdbare persoon lijkheid van prins Bernhard. Een man die het op zichzelf lege om hulsel van het prinsgemaalschap een eigen inhoud heeft weten te geven. 18-PAGINA'S Van de personen die na de oorlof bü de kabinetsformatie werden betrokken is dr. J. M. Beel de ab solute recordhouder. Niet minder dan elf maal werd hü belast met een (in-) formatieopdracht in acht formatieperioden. Meestal slaafde Beel er in de puinhopen van zün voorgangers op te ruimen. Een ander record dat Beel in zün be zit heeft is de snelste formatie: in 1948 deed hü er dertig dagen over. Meer cüfers over de naoor logse kabinetsformatie op PAGINA 7 fi .Les Humphries" voelt zich soma net een missionaris PAGINA s Er wordt gespeculeerd over her stel betrekkingen tussen Moskou en Israël PAGINA 9 0 NS pleit voor samenhangend ver- keers- en vervoersbeleid PAGINA 11 "emakjfhocnen voor de moeilükste oet. Grote sortering bü: Schoenhandel A. J. BOONS Utrechtse Veer 15, RÜnstraat 3. Nillmij voor enkele tonnen opgelicht DEN HAAG (ANP) De Nillmü- Financieringen NV in Den Haag is voor tenminste enkele tonnen het schip ingegaan door frauduleuze han delingen bü een financieringskantoor in Rhenen. dat voor de Nillmü als be middelaar bü financieringen optrad. De sohade kan zelfs nog oplopen Financiële experts van de Nillmü hebben dit vastgesteld bü het door lichten van de boeken van het kan toor Het onderzoek naar de onregel matigheden zal nog zeker twee weken in beslag nemen. De Nillmü heeft inmiddels de 45- jarige directeur van het kantoor zün bemiddelingen voor de Nillmü doen staken. De resultaten van het onder zoek zullen mede bepalend zün voor de verdere maatregelen die tegen de financieringsbemiddelaar zullen wor den genomen. De betrokken cliënten zijn op generlei wüze gedupeerd. ADVERTENTIE BUITENBOORDMOTOREN BLOEM Hogewoerd 104 prSXBlhtö W@!TW®(n)o drost - venlo tetftvs De nieuwe benoemde rechter in de arr.-rechtb te Leiden Mr P var Bemme- len heeft in ie heden gehou den zitting van het Prov. Ge rechtshof in Z.-Holland. den bij de wet gevorderden ambtseed afgelegd. AdvertentieMeisjes, die de staatsscholen moeten be zoeken kunnen te Leiden huisvesting en leiding bij de studiën erlangen in het ge zin eener Institutrice. Infor matie bij Prof de Goeje en Ds. J. Inckel te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1