LEIDSCH m DAGBLAD VS-eskaders *[L© uit Europa vertrokken Peking viert z n 50-jarig bestaan zonder parades Ellsberg gaat zich melden bij justitie in VS vandaag Slachting in Duitse serlohn: der doden TBenthuizen wil bij Zoetermeer MEER ZON ZUID-VIETNAM HEROVERT DE BASIS FULLER Siciliaan schiet grensrechter dood MORE lECRETi TRIALS Rememöerthe'End'of LIVE KUNST IN DIERENPARK STATENLID WIL SPOED VERGADERING LEIDSE BAAN Jpgericht 1 maart 1860 MAANDAG 28 JUNI 1971 No. 33436 gC| Irecteur: G. Koopman DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Singel 1. Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 'hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,30 Nabezorging tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur) se ch BlUSSELDORP (DPA) Op een niet meer gebruikte schietbaan bij Iser- lohn in West-Duitsland zijn giste ren de lyken van vier jongelui uit de omgeving gevonden. Het wa twee jongens van 18 en 24 jaar ree meisjes van 16 en 19 jaar. Zij aren met elkaar bevriend, a politie zoekt twee jongens van omstreeks 20 jaar die zaterdag avond. toen het misdrijf vermoede, lijk is gepleegd, volgens getuigen ;n schietoefening hebben gehou- »n in de nabijheid van de plaats an de moord. Engelse officier, die met zijn ge- sin een wandeling maakte, heeft de J der slachtoffers zondagochtend ge- ronden op een tien meter hoge heuvel. De lijken lagen naast elkaar jDP de buik. De meisjes waren ont deed. Hun kleren lagen naast de lijken. Drie hadden door een nek schot het leven verloren. De vier- ie had een kogel door het hoofd jekregen. cht bij de plek stond een afgeslo te' ten personenauto met het kenteken ran de stad Iserlohn. De politie /ermoedt, dat de vier zijn „terecht gesteld". Zij wilden per auto een zangfeest en zijn kennelijk ■ast toen zy op de afgelegen plaats itopten en uitstapten. Vermoedeiyk heeft men de slachtoffers gedwon gen op de grond te gaan liggen. ;ld is op geen van de vier gevon ien, zodat roofmoord niet uit gesloten wordt geacht. Koningin komt naar Leiden .EIDEN Koningin Juliana zal 19 november een bezoek brengen ^71 Leiden. Haar bezoek geldt het ■estaureerde Gemeenlandshuis in Breestraat van het hoogheem- idschap van Rijnland, dat op deze 01 g wordt heropend. iefst zelfstandig L SENTHUIZEN Wanneer het 110 inwoners tellende Benthuizen •ba 1 worden opgenomen in een st, kan de gemeente kiezen uit vier neen ten: Gouda, Leiden, de Haag agglomeratie en Groot Zoetermeer. Benthuizen perse her-ingedeeld iet worden, lijkt Zoetermeer de pte keuze. lenthuitzen zou het liefst zelf- Lkjtndig blijven. Het is echter on- arschijnlijk, dat de gemeente bin- de gewesten Zoetermeer en Den ag nog een zelfstandige rol zal evl nnen spelen. Daarom wordt ook 1 de voorkeur gegeven aan het ge- 101 st Gouda, waar misschien meer ^gelijkheden voor zelfstandigheid 425 Lelden valt als gewest af, omdat nthuizen nauwelijks met Leiden I itact heeft, namelijk alleen voor ^veemarkt en de gas- en electrici- isvoorziening. ïeijölt staat in een rapport, dat een omissie aan de gemeente Benthui- heeft aangeboden. De commissie «ft aandacht besteed aan de ge nt-vorming en gewestkeuze en 1 de vraag of Benthuizen zelfstan- zal kunnen blijven. •e inhoud van het rapport zal ast&ande vrijdag 2 Juli om half avonds in de openbare raads- ini fgaderlng worden behandeld. Er I ook nog een hoor-zitting worden 8 houden. Ier De Bilt verwacht van vanavond tot '^1 «rgenavondperioden met zon, i&r op de meeste plaatsen ook ien. Matige tot vry krachtige wind. lS talmumtemperaturen ongeveer 9 tóen, maxima morgen omstreeks graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 29 juni jnjfl® op: 04.22 uur; onder: 21.04 uur; le aan op: 11.43 uur; onder: 23.45 uur. Hoogwater te Katwyk te 07.17 en *2 uur; laagwater te 03.06 en 15.19 Deze man liet in Detroit zien dat hij met schuimplastic voet bootjes over de Detroit-rivier kon lopen zonder dat hij ook maar een druppel op horloge of tas kreeg. Aan de onderkant van de voetbootjes zitten vinnen om het terugglijden bij het wandelen op het water tegen te gaan. Een aar dig idee voor mensen, die bang zijn de plaatselijke veerboot te missen als ze naar hun werk gaan. de 50-ste verjaardag van haar be staan op 1 Juli zonder grote parades of massademonstraties. De eerste Ju li is zoals andere jaren een normale werkdag. „Het is niet belangrijk 't vijftigjarig bestaan van de partij te vieren. Belangrijk is de geschiede nis van onze partij vanaf de oprich ting te bestuderen en er lering uit te trekken", zei desgevraagd een Chine se functionaris. Het zwaartepunt ligt thans op ver hoging van de produktie. Reeds sinds het eind van vorig Jaar is de bevol king steeds weer opgeroepen ter ere van de vijftigste verjaardag de pro duktie te verhogen. In alle fabrieken hangen rode spandoeken en plakka ten waarop de arbeiders zich ver plicht verklaren hun prestaties te verhogen. Sinds dagen berichten de Chinese kranten onder grote koppen over produktieresultaten in de meest uiteenlopende takken van industrie, die ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag zijn behaald. "Produktie is belangrijker dan miljoenen men sen de straat opsturen om feest te vieren", zei een Chinees. Het feest op 1 mei, de de arbeid, beperkt zich al lang tot een groot vuurwerk, de 1-ste oktober, de dag van de uit roeping van de "volksrepubliek Chi na", wordt gevierd met grote para- SAIGON (AP) Zuidvietnamese infanteristen hebben de artilleriebasis Fuller, even ten zuiden van de gede militariseerde zone, heroverd, zo meldde het hoofdkwartier in Saigon vanochtend. De Zuidvietnamezen werden woensdagavond door een Noordvietnamese strydmacht uit de basis verjaagd na een zwaar bombar dement met mortieren. Volgens het Zuidvietnamese hoofdkwartier heeft een compagnie regeringsinfanterie oa. 120 man de bergtop zondag middag opnieuw betrokken. Vietnamese commandanten te vel de hadden verleden week verklaard niet voornemens te zyn de artillerie- basis te heroveren omdat zy hun mannen niet wilden blootstellen aan onafgebroken Noordvietnamese ra ket- en mortierbombardementen. De basis behoort tot een keten, die de gedemilitariseerde zone en de grens met Laos in het uiterste noorden van Zuid-Vietnam bewaakt. TIVOLI (AP) In het nlaats.ie Vicovaro, in de Romeinse heu velen, heeft een Siciliaanse we genbouwarbeider gisteren een grensrechter doodgeschoten na een ruzie over een doelpunt in een vriendschappelyke voetbal- wedstryd. De dader, de 45-jarige Calogero Cicero, kon door de politie met veel moeite be schermd worden tegen een woe dende menigte die dreigde hem te lynchen. De tragedie begon toen de doelman van Vicovaro door een misser de tegenstander Licenza aan het enige doelpunt van de wedstryd hielp. Volgens de politie stormde Ci cero na deze misser het veld op en gaf hy de ongelukkige keeper een uitbrander, maar de 24-ja- rige grensrechter Enrico Dante stuurde hem van het veld. Een uur na afloop van de wed stryd ontmoette Cicero Dante op het dorpsplein va Cicero trok een schoot op Dante ei Adeodato Rocchi. dodeiyk gewond e werd ook getroffen. Vervolgens dwong Cicero een automobilist onder bedreiging met zyn vuurwapen hem de stad uit te brengen, maar later meldde hy zich by de carabi nieri (rijkspolitie) met de mede deling: „Ik heb twee mensen vermoord". Toen in Vicovaro bekend werd, dat Dante in het ziekenhuis was bezweken stak een woedende menigte Cicero's auto in brand en ondernam een stormaanval op de gevangenis. Twintig agen ten wisten een belegering te weerstaan totdat zy hulp kregen van versterkingen uit Tivoli, die de menigte uiteendreven. i -f 's -i LET JEWS AS JEWS SOVIET JEWS i APPEAL WORLDS j COHSüOil 16 PAGINA'S WASHINGTON (AP) Ondanks beloften van president Nixon en de overheid om de Amerikaanse militaire macht in Europa op peil te houden zijn vorig jaar twee Amerikaanse luchtmachteskaders met stille trom uit Europa verdwenen. Dit is bekend geworden uit een verklaring van een hoge offi cier voor de commissie voor toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden. Zoals bekend heeft met name senator Mans- field onlangs geageerd voor vermindering van de Amerikaanse sterkte in Europa, een actie die echter door zijn mede-senato ren in meerderheid van de hand werd gewezen. In het centrum van Lon den is gisteren een betoging gehouden tegen het feit, dat de Joods-Russische bibliothe caresse Raiza Palatnik in Odessa veroordeeld is tot twee jacür gevangenisstraf wegens „het verspreiden van anti-sowj et-liter atuur"Bij de „Cenotaph" (gedenkteken voor de gevallenen van Whitehall, in het hart van Londen) hadden zich giste ren tal van vrouwen verza meld allen in het zwart gekleed die met borden hun afkeuring te kennen ga ven over 't zware vonnis te gen mevrouw Palatnik, een vonnis dat alleen bedoeld is om Joodse kandidaat-emi granten voor vertrek naar Is raël bang te maken zodat zij hun pogingen tot vertrek op- geven. (§uc/ tylte teuws Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aan getast 7 pers., als hersteld opgegeven 6, overleden 1, zoo dat in behandeling blijven 127. Edam. Als een zeldzaam heid wordt medegedeeld, dat M. Brommersma in 1821 landman en veehouder ge worden zijnde, zijn eerste sta pel kaas op onze markt ter verkoop aanbood en nu in 1871 weder hetzelfde heeft gedaan. De prijzen in dien tijd voor 50 kilogram kaas va rieerden van 1 8 tot f 34.50 WASSENAAR De mogelykheid bestaat, dat het dierenpark Wasse naar sfeervolle entourage wordt voor kunstmanifestaties. Dit ligt in de bedoeling als een beeldenexposi tie, die in de eerste helft van juli wordt gehouden, slaagt. Op initiatief van de jonge Voor- sohotense kunstpromotor Joris van Ooyen worden werken tentoonge steld van Marian Gobius, Leo Muys- ken en Vincent Dame Van Muysken komen er dierplastieken (het dier heeft zyn grote liefde), van Marian Gobius ook, o.a. een egelfamilie Dame zendt surrealistisch werk in Van Ooyen heeft hoge verwach tingen. „De entourage van het die uitstekend geschikt voor het ontspannen bekijken van beeld houwwerken". Eerste zitting Intussen vond zaterdag voor het Opperste Gerechtshof in Washing ton de eerste zitting plaats van de rechtszaak in hoger beroep rond de pogingen van de Amerikaanse rege ring een definitief publikatieverbod van de Pentagondocumenten te ver- krygen voor de New York Times en de Washington Post. De regering werd vertegenwoordigd door advocaat Grishold, die nog eens nadrukkeiyk beklemtoonde, dat de documenten materiaal bevatten dat gevaar kan opleveren voor de veiligheid van het land. „De publikatie van dit mate riaal zou de veiligheid van het land, De terugtrekking van een eskader RF4C "Phantom"-verkenningsvlieg- tuigen werd alleen op de basis Shaw in Zuid—Carolina wereldkundig ge maakt en over de verplaatsing van een taktisch transporteskader met C 130 transportvliegtuigen verscheen geen enkele mededeling. Functiona rissen verzekeren, dat deze eenhe den, evenals andere, onder het "dub bel stationeringssysteem" beschik baar blijven voor een verdedigings taak in Europa en in geval van nood teruggevlogen kunnen worden naar dit werelddeel. Dat niet alle officieren enthousiast zijn over dit systeem blijkt wel uit de verklaring van generaal David Burchinal, plaatsvervangend opper bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, die vorige maand voor de toewijzingscommis sie van het Huis van Afgevaardig den verklaarde, dat op twee bases ge stationeerde eenheden "geen vervan ging vormen voor eenheden die da- gelyks op of dichtby hun oorlogspo sities zyn gelegerd". Het hierboven genoemde systeem van dubbele stationering ("dual ba se system") werd indertijd opgezet om kosten te besparen en de een heden, die eronder vallen hebben ook een vaste NAVO-taak en houden pe riodieke manoeuvres in Europa. Generaal Burchinal beweerde ech ter, dat het systeem alleen maar kos tenverhogend heeft gewerkt doordat vele eenheden een dubbele uitrusting moeten hebben, nog afgezien van 't transportapparaat. De Amerikaanse luchtmacht heeft twaalf eenheden, waarvan negen gewezen "Europese", met een "dubbele basis": vier jacht- eskaders, drie verkennings- en drie transporteskaders, een eskader voor de „elektronische oorlogvoering" en een groep "speciale operaties". In Europa zyn 21 Amerikaanse jachteskaders gestaioneerd, verdeeld over Nederland, West-Duitsland en Spanje, en zes verkenningseskaders, te weten in Engeland en West Duits land. Gegevens zijn geheim SASSENHEIM Burgemeester en wethouders van Sassenheim heb ben het besluit genomen niet langer gegevens uit de bevolkingsboekhou ding te verstrekken aan de dagbla den. Sinds januari 1968 zijn deze ge gevens al geheim, maar tot nu toe was daar weinig van te merken. In de voorschriften is onlangs de be paling opgenomen „Voor commer cieel gebruik worden in geen geval inlichtingen omtrent door de aanvra ger niet met name genoemde perso nen verstrekt". Als gevolg hiervan hebben B. en W. van Sassenheim de toezending van deze gegevens aan de pers gestaakt. leiden Het PvdA-statenlid, drs. J. W. de Graaf te Oegstgeest, heeft het Colle ge van Ged. Staten van Zuid-Hol land verzocht om de grootst moge lijke aandacht te schenken aan de ongerustheid die er bestaat m.b.t. de aanleg van provinciale weg 16bis, meer bekend als de „Leidse Baan" (een nieuwe verbinding tussen Lei den en Den Haag). Hy verwyst in dit verband naar de door de Werkgroep Milieubeheer der Ryksuniversiteit Leiden gehouden hoorzittingen over de aanleg van deze weg waar bezwaren (o.a. betreffende de aantasting van het leefmilieu en de recreatieve voorzieningen) naar voren zyn gebracht. De heer De Graaf verzoekt het Col lege de vaste statencommissies voor Verkeer en voor Milieubeheer, Recre atie en Natuurbescherming met spoed bijeen te roepen voor een gezamen- ïyke openbare vergadering ter be spreking van de naar voren gebrachte bezwaren tegen de aanleg van deze weg. Het eerste Tour-weekeinde is voor de Nederlanders succesvol verlo pen: Gerben Karstens won gis termiddag in Freiburg een ge deelte van de eerste étappe ter- wyi Joop Zoetemelk de leiding veroverde in het beTgklassement. Meer over de Toer op PAGINA'S 5 en 6 Het gratis popfestival in het Am sterdamse bos viel dit weekeinde in het water PAGINA 11 Een ding van Brandts Oostpoli- tiek wordt steeds duidelijkerzo is niet op korte termijn reali seerbaar PAGINA 13 Verder nog veel meer sport zoals de Grote Prys der Lage landen op Duindigt en tennis op Wim bledon PAGINA'S 7, 8, 9, 10 BOSTON, WASHINGTON (AFP, DPA) Prof. Daniel Ellsberg zou zich vandaag in Boston ter be schikking stellen van het Ame rikaanse ministerie van Justitie, zo maakte zijn advocaat Nesson gisteren op een persconferentie in Boston bekend. Het ministerie van Justitie had vrydagavond via een kamer van on derzoek in Los Angeles een arresta tiebevel tegen Ellsberg uitgevaardigd „wegens het onwettig bezitten van uiterst geheime regeringsdocumenten en de weigering ze terug te geven". Ellsberg is vermoedeiyk de man die de geheime Pentagon-documenten over Vietnam ter beschikking heeft gesteld aan de New York Times. Ad vocaat Nesson weigerde te zeggen waar zyn cliënt zich bevindt. Met uitzondering van een interview aan de Amerikaanse televisiemaatschap- py CBS is Ellsberg sinds de eerste publikatie in de New York Times niet meer gezien. het leven van de burgers, de beëindi ging van de oorlog en de redding van krygsgevangenen beïnvloeden", aldus Grishold. Advocaat Bickei van de NYT zei niet het recht van de rege ring te bestrijden documenten tot ge heim materiaal te maken. Dit recht veroorlooft de regering echter niet een ingreep te doen in de grondwet- teiyk gegarandeerde persvryheid. In de Verenigde Staten wordt aan de rechtszaak een byna historisch belang toegekend. Dit bleek zaterdag toen de publieke tribune volgepakt was met gepensioneerde rechters, leden van het Congres en enkele van de bekendste advocaten in het land.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1