Vixon geeft Congres thans inzage van Vietnam-rapport Saljoet-trio breekt het duurrecord in ruimte Verkiezingscampagne in Indonesië in handen van regering en leger Publikatie in nog acht dagbladen „EEG-veldslag" in Engeland begonnen OOKVOOR BUITENLANDS GELD LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 24 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) 'ASHINGTON (GPD) Terwijl president Nixon besloot geheime Pentagon-studie ter beschikking te stellen van het ;ers, maar nog steeds als een geheim document, begonnen eens acht Amerikaanse dagbladen met het publiceren gedeelten uit het rapport. De New York Times en de ashington Post hebben in hoger beroep in beginsel het recht gen om de publikatie van hun serie gebaseerd op het iport, voort te zetten. De regering gaat nu nog een stap rder hoopt het pleit nog te winnen bij het Hooggerechts- )e rechter In de zaak tegen de shington Post besliste dat het blad de publikatie mag hervatten uur vrijdagmiddag om 't minis- van Justitie in de gelegenheid stellen de zaak bij het Hoogge- htshof voor te leggen. In de zaak de New York Times werd be- dat het blad zijn serie mag irtzetten met uitzondering van be dde stukken. De advocaten van de nes zullen tegen deze beperking in ?r beroep gaan, ook bij het Hoog- chtshof. In het geval van de x>n Globe, die ook gedeelten van rapport publiceerde, werd een ilijke gerechtelijke beslis- dat de krant de documenten de rechtbank dient te overhan- n, later weer ongedaan gemaakt, laar terwijl deze processen plaats iden, begon het syndicaat van de enaamde Knight-dagbladen met ilikatie van weer andere gedeelten het rapport in de acht bij het ■Jidicaat aangesloten kranten, onder in Miami, Philadelphia, Talla- 5 in Florida, Charlotte (Zuid- rolina), Macon (Georgia), Detroit Akron (Ohio). ferder wordt gemeld dat Ellsberg, wie gezegd wordt dat hij het iport in handen gespeeld zou heb ben van de New York Times, bereid is een getuigenis af te leggen voor een commissie van het congres. Ells berg werd gisteravond geïnterviewd door de televisie-commentator Cron- kite op een niet nader aangeduide plaats (Ellsberg verblyft sedert ver leden week woensdag op een onder- duik-adres). In dit vraaggesprek zei hy dat hy ongerust was geworden nadat hy tot de conclusie was ge komen dat het beleid van president Nixon ten aanzien van Vietnam „in wezen een herhaling zou worden van de door de regering-Johnson in 1964- 65 gemaakte vergissing", namely k dat Hanoi op de knieën gedwongen zou kunnen worden door het opvoeren van de bombardementen. Ellsberg zei verder dat de tot nog toe gepubliceerde stukken van het geheime rapport nog by lange na niet onthullen wat er werkelijk is afgespeeld in Washington tussen 1945 en 1968 ten aanzien van Indo-China. Hy bevestigde dat de documenten geen volledig beeld gaven van alle motiveringen en beslissingen maar hy dacht, dat ze wel een inzicht geven in de "kwaliteit van denken" van Johnsons hoogste adviseurs en in het soort alternatieven dat gebo den werd. (Van onze correpondent) ONDEN Vandaag zou het gerhuis laten merken of het of niet blij is met de succes- te afloop van de EEG-onder- ndelingen in Luxemburg. Mi- ter Rippon zou in de vorm van i korte verklaring verslag uit- ngen over de bereikte resul- en, waarna hij een korte tijd rig aan de tand zal worden ge ld. zijn twee soorten tegenstan- s onder alle drie partijen (con- ratieven, socialisten en liberalen) nelijk degenen die in beginsel te- het verdrag van Rome zijn en enen die de toegangsprijs tot de G te hoog achten. Maar nu w Zeeland te kennen heeft ge il min of meer tevreden te zijn het door Rippon bereikte com anis mag worden aangenomen in het parlement het aantal an- zeker onder de conservatieven zijn afgenomen. Inder de voorstanders, vermoede- tweederde van het Lagerhuis, is i teleurgesteld over het feit dat bours partijbestuur, tegen de van de fractie in, gisteren aft besloten volgende maand een Engelands plan tot toetreding de EEG gewijd speciaal partij- igres te houden. Gehoopt werd melijk dat dit congres overbodig geworden, aangezien het gewo- Jaarlijkse partijcongres in okto ber gelegenheid zal hebben zich over de EEG uit te spreken, daar de eind beslissing van het parlement pas daarna zal vallen. De stemming bij Labour, speciaal onder de vakbonden, is echter we gens de ernstige economische situa tie zo geladen tegen de regering- Heath, dat dit een extra voedings bodem vormt voor de anti-EEG'ers in de partij, die waarschijnlijk een overweldigende meerderheid zullen behalen. De anti-EEG-houding in de Britse arbeidersbeweging is diep geworteld. Reeds vóór de oprichting van de EEG verzette de partij zich tijdens de eerste na-oorlogse Labour -regering tegen een samengaan met het vasteland, omdat men vreesde dat dit een streep zou halen door de opbouw van een „socialistisch En- In elk geval is thans de grote po litieke veldslag over de EEG begon nen. Die zal een eerste hoogtepunt bereiken wanneer volgende maand het eerste grote Lagerhuisdebat wordt gehouden over het dezer da gen te verschijnen witboek, waarin de resultaten van Brussel en Luxem burg zijn neergelegd. Een debat dat naar de regering hoopt zonder stem ming zal eindigen, om de weg vrij te houden voor de later historische beslissing. De regering zal inmiddels alle zeilen bijzetten om de tegen stribbelende Britten op andere ge dachten te brengen. ADVERTENTIE gametuwtijimee-ganaarienmb! Het is zo gemakkelijk. Even bij de NMB binnenstappen als u geld no dig hebt voor een buitenlandse reis. De NMB wisselt niet alleen uw guldens om in francs, mar ken of ponden, maar geeft u ook tekst en uitleg over koer sen, reischeques, bagago- verzekering en wat u maar wilt weten. U aat met een veilig gevoel op reis. De NMB heeft alles verzorgd! oederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! De gepensioneerde Franse generaal Massu (63) heeft giste ren in C.olombey-les-deux-Eglises op ongewone wijze een eregroet gebracht aan het graf van zijn vroegere strijdmakker Charles de Gaulle, die in 1940 vanuit Lon den een oproep tot het Franse volk richtte om de strijd tegen Massabetoging in Glasgow GLASGOW (AP) Meer dan 100.000 arbeiders hebben gisteren in Glasgow deelgenomen aan een massabetoging tegen de weigering van de regering-Heath de in ernsti ge financiële moeilijkheden verkeren de Upper Clyde scheepswerven te on dersteunen. Om te ageren tegen deze „dreiging van werkloosheid" waren de arbei ders met speciale treinen uit Schot land en noord-Engeland naar Glas gow gekomen, waar zij, begeleid door drumbands en doedelzakoi'kesten, door de straten marcheerden. Het verkeer in de miljoenenstad werd volledig stil gelegd. Het was de grootste betoging in Schotland sinds de „hongermarsen" van de depressiejaren. de Duitse bezetters voort te zet ten. Massu was destijds een van de weinige beroepsofficieren, die zich in Londen onmiddellijk ach ter De Gaulle plaatsten; 21 jaar later verbrak hij de persoonlijke banden met De Gaulle (die in tussen president geworden was) door in Algiers aan de militaire coup tegen Parijs deel te nemen. Britse g.g. treedt af De Britse gouverneur-generaal van' Malta Sir Maurice Dorman heeft zyn functie neergelegd op wens van de nieuwe Labour-premier van het eiland Dom Mintoff, die een Maltezer gouver neur-generaal wil benoemen'. Dit wordt vermoedelyk de opperrechter van Malta Sir Anthony Mamo, die al vaker als gouverneur-generaal is opgetreden als Dorman afwezig was. Arrestatie op Java dr. een belangryke communistische lei der die zojuist uit Noord-Vietnam in Indonesië is teruggekeerd, is in mid- den-Java gearresteerd. Soegiono, die tien jaar in Noord-Vietnam heeft vertoefd, wordt ervan verdacht de leiding van de clandestiene commu nistische beweging op zich genomen te hebben na de dood van' de voor malige leider der communistische partyin Indonesië, Aidit. Later kwam het tussen de twee militairen weer in orde. Vandaar dat Massu nu zijn hulde aan De Gaulle kwam betuigen, hetgeen hij te paard deed: samen met zijn dochter reisde hij op deze wijze over een afstand van tweehon derd kilometer naar Colombey. Foto: de oud-generaal bij het graf van De Gaulle, dat dagelijks nog een groot aantal belangstel lenden trekt. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 9 juli 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen in cper envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden. Poolse staat geeft kerkelijke goederen terug WARSCHAU (AFP DPA) Het Poolse parlement heeft gisteren met algemene stemmen een wetsvoorstel aangenomen dat voorziet In de terug gave aan de r.k. clerus van de ker kelijke goederen in de gebieden in het noorden en westen van Polen die in Duitse handen zijn geweest. Deze goederen zyn direct na de laat ste wereldoorlog door de Poolse staat genaast. De kerk heeft ze gehuurd of gepacht wat tot meningsverschillen tussen het Poolse episcopaat en de regering leidde. Op enkele uitzonde ringen na wordt de R.K Kerk nu weer eigenaresse van deze goe deren. Op grond van de nieuwe wet hoeft de achterstallige huur of pacht niet meer betaald te worden. Wat de goederen waard zijn, is nog niet be kendgemaakt. De kerkelijke goede ren, die onder de nieuwe wet vallen omvatten 4700 kerkgebouwen en ka pellen en 2000 gebouwen voor de cultus. YABLONSKI GEDOOD DOOR GEHUURDE MOORDENAAR WASHINGTON (Reuter) Een gehuurde moordenaar, de 27-jarige Claude Vealey, heeft gisteren voor de rechter toegegeven duizend dol lar te hebben ontvangen voor het vermoorden van de Amerikaanse mynwerkersleider Joseph Yablonski, diens vrouw en dochter. De moord geschiedde terwijl zij in bed lagen. Hy zei twee medeplichtigen te heb ben gehad. De man die hem betaald had kende hij slechts als „Tony". De 59-Jarige Yablonski werd ver moord enige weken nadat hij de verkiezingen voor het voorzitterschap van de mijnwerkersbond had ver loren. Tijdens de verkiezingscam pagne had hij de leiding van de bond beschuldigd van misbruik van pensioengelden en andere onregel matigheden. Zijn zoons, beiden ad vocaat, hadden de moorden toege- schreevn a MOSKOU (TASS/AP) De drie Russische kosmonauten aan boord van het ruimtestation Sal- joet hebben gisteravond een nieuw duur-record voor een be mande ruimtevlucht gevestigd. Om 22.54 uur Ned .tijd evenaar den zij het oude record, dat met 17 dagen, 16 uur en 59 minuten op naam stond van hun landge noten Nikolajew en Sewastjanow sinds hun vlucht in de Sojoez-9 in de eerste helft van juni vorig jaar. Het is niet bekend, hoe lang de vlucht van de kosmonauten wordt voortgezet. Het duurrecord is in de eerste ja ren van de bemande ruimtevaart sinds de vlucht van Gagarin in Rus sische handen geweest, tot het in augustus 1965 in Amerikaanse han den kwam met bijna acht dagen. In Financiële middelen van Golkar zeer ruim (Van onze correspondent P. Schumacher) DJAKARTA (GPD) - De Indo nesische hoofdstad staat dezer dagen in het teken van de "444", dat wil zeggen: Djakarta viert op uitbundige wijze zijn 444-jarig bestaan. Maandagavond was een groot deel van de Djalan Tham- rin de grote zesbaansweg naar de voorstad Kebajoran vele uren voor alle verkeer gesloten. De mensen dansten op straat op muziek, variërend van under ground tot gamelan. De stad baadt al wekenlang in de prach tigste feestverlichting met overal de letters "hoet (hari oelang ta- hoen verjaardag) 444", Dja karta 1527 1971. Dagelijks worden er optochten ge houden van schoolkinderen, drum bands en militairen, waardoor het toch al chaotische verkeer helemaal uit de hand loopt. Afgelopen zondag trok een stoet van zeker drie kilome ter door de stad waaronder talloze praalwagens en muziekkorpsen. Na tuurlijk deden ook vrijwel alle poli tieke partijen mee, waarbij de door de regering gesteunde Golkar er zo als gebruikelijk weer het meeste geld tegenaan had gegooid. Het ver kiezingsfonds kon de Golkar UJkt onuitputteiyk. De verkiezingscam pagne van deze party die eigeniyk geen politieke party is maar een bijeenraapsel van allerlei groeperingen die de huidige regering steunen heeft al zeker zo'n 20 miljoen gulden gekost. Dat geld heeft de regering er best voor over om op die manier een flinke meer derheid in het nieuwe parlement te krijgen waardoor de huidige politiek van economische wederopbouw door middel van buitenlandse hulp in de vorm van investeringen kan worden voortgezet. „Monolojalitas" Behalve met geld schrikt de Gol kar er in sommige gevallen niet voor terug druk op mensen en groe peringen uit te oefenen zich achter haar te plaatsen. Voor de ambtena ren is een prachtig woord uitgevon den om hen te bewegen op Golkar te stemmen: "monolojalitas", men kan maar aan één groep loyaal zijn, natuur lyk de Golkar. Bovendien wordt de stemming wat de ambte naren betreft in de ministeries ge houden. Weliswaar is de stemming geheim maar een enkele afvallige is daardoor wel snel gelokaliseerd. Ook de rechters, wier politieke onafhan- kelykheid altyd zo wordt geprezen, zyn verplicht lid van de Golkar te worden. Volgens sommige waarne mers, die hier al wat langer zitten dan uw correspondent, doet de ma nier waarop de Golkar leden werft in veel gevallen denken aan de ma nier waarop de PKI tydens de perio de Soekarno haar aanhang probeer de te vergroten. De mensen die toen. zonder veel verstand van poli tiek te hebben, zich bij de PKI aan sloten of lid werden van een commu- nistische-gezinde vakbond, zitten nu nog gevangen. De grote stemmen- trekker voor de Golkar is de welbe kende minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik, die onvermoei baar stad en land afreist om de men sen op te roepen de regering te steunen. Op het ogenblik zit Malik met zijn verkiezingskaravaan in At- jeh op Sumatra. Volgende week is dan de laatste verkiezingstoernee naar West-Borneo. Intussen maakt Djakarta zich op voor een grote massabijeenkomst van de Golkar in het 100.000 zitplaatsen tellende sta dion hier. Spanning op Madoera Met de beperkte middelen waar over zij beschikten proberen de an dere partijen zoveel mogelijk weer werk te geven. De nationalistische partij (PNI) heeft de zoon van haar oprichter in de strijd geworpen. Het is nu eenmaal zo, dat voor velen de naam Soekarno een zekere aantrek kingskracht blijft behouden. Goen- toer Soekarno houdt felle redevoerin gen en beschuldigt de Golkar van politieke intimidatie. Maar dat doen nu nagenoeg alle partijen, de een wat feller dan de andere, de een met, de andere zonder daarvoor be wijzen aan te voeren. Volgens een collega-journalist die net terug is uit Madoera heerst daar een vrij ge spannen sfeer nadat de als ortho dox-Mohammedaans bekend staan de Madoerezen in verzet zijn geko men tegen de methodes van de Gol kar. De moslimse Nadathoellelama, die een sterke aanhang heeft op Madoe ra, heeft gedreigd de commissie voor de mensenrechten van de VN in te schakelen als de intimidatie van Golkar doorgaat. President Soeharto heeft daarop gezegd, dat dit inmenging in binnen landse aangelegenheden zou beteke nen! Enige tijd geleden heeft de N. Oe. ook gedreigd met een "heilige oorlog" als ze de verkiezingen zou verliezen. De regering antwoordde onmiddellijk dat dan alle militaire middelen zullen worden gebruikt om zo'n opstand neer te slaan. Al deze dreigementen moeten worden gezien tegen de achtergrond van deze ver kiezingen en niet al te ernstig wor den genomen. Beleefd dreigement Tenslotte hebben de studenten ook al gedreigd massaal de straat op te gaan als de Golkar niet van metho den verandert. Het is niet helemaal uitgesloten, dat dit deze of volgende week toch zal gebeuren, maar af gaand op de bescheiden en beleefde manier waarop de studenten tot nog toe him stem hebb enlaten horen tegen deze verkiezingen is die kans niet erg groot. Op veel universiteiten is wel wat ontrust en er wordt fel gediscus sieerd, maar van een militante hou ding is geen sprake. De studenten weten bovendien erg goed dat de strijdkrachten, die nu al in staat van paraatheid zijn gebracht, bij de eerste de beste demonstratie zullen ingrijpen. De algemene indruk is, dat de regering en de strijdkrachten de zaak aardig onder controle heb ben. december van dat Jaar brachten Borman en Lovell het in de Gemini- 7 op bijna veertien dagen. Pas vorig Jaar heroverden de Russen het re cord tijdens de reeds genoemde vlucht, en dit record is dus thans weer door Russen gebroken. Van niet-officiële zijde werd in Moskou medegedeeld, dat de vlucht in totaal wel drie tot vier weken zal duren. Is dat het geval, dan wordt Wolkow, een van de drie Saljoet- kosmonauten, de man met de mees te uren ruimte-ervaring. Aanstaan de woensdagavond om 23.29 uur heeft hij er samen met een vorige vlucht 26 dagen 19 uur en 15 minu ten op zitten, dat is evenveel als de nu nog Amerikaanse recordhouder Lovell, die als enige mens vier ruim- tevluchten maakte. De duur van de huidige Russische vlucht zal waarschijnlijk voor een groot deel bepaald worden door de wijze, waarop de kosmonauten de toestand van gewichtsloosheid ver dragen. Tot nu toe maken zij het volgens officiële gegevens goed. Over het algemeen hebben Russi sche kosmonauten meer nadelige effecten van de gewichtsloosheid on dervonden dan hun Amerikaanse collega-astronauten. Maar die gevol gen (verzwakking van spieren en beenderstel en evenwichtsmoeilijk- heden) openbaarden zich meestal pas na terugkeer op aarde. De Sal- Joet-kosmonauten hebben speciale kledingstukken om de gevolgen van de gewichtsloosheid te beperken. Zij doen ook dagelijks lichaamsoefenin gen en ondergaan elke dag uitge breide medische en biologisch proe ven. De baan van de Saljoet ligt thans tussen de 212 en 282 km hoog te. Samenwerking in de ruimte HOUSTON (Reuter) Op een bijeenkomst van Amerikaanse en Russische ruimtevaartdeskundigen in Houston is gisteren overeengeko men te gaan onderzoeken of het eventueel mogelijk is experimente le koppelingen tot stand te brengen tussen ruimtevaartuigen van het Apollo-type en Saljoet-stations. Dat zou dan in het midden van de Jaren zeventig moeten gebeuren. De Amerikaanse delegatie bestaat uit 22 Nasa-deskundigen onder lei ding van dr. Robert Gilruth, de Rus sische delegatie in Houston wordt gevormd door een groep van 19 des kundigen onder leiding van dr. Bo ris Betrov.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9