rezamenlijk fonds van tien werknemersorganisaties :Straf voor Wehrmann onrechtvaardig' Nederland heeft van Luxemburgs voordeel akkoord Vragen over kenteken regeling Extraatje voor georganiseerden Ministeries mogen subsidies N.K.I.J. niet intrekken )udste geschiedenis in Arnhem :ai dvocaat-fiscaal mrF. J. G. Baron van Voorst tot Voorst: Zwembadkrakers Hardinxveld veroordeeld Bejaarde verijdelt overval DONDERDAG 24 JUNI 1971 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 7 N HAAG De advocaat-fiscaal J. G. Baron van Voorst tot heeft gisteren de straf van llgsraad tegen de "langharige" l Wehrmann onrechtvaardig en toiatig genoemd. "Wehrmann onrechte gestraft als ware hij Principieel dienstweigeraar. En allerminst het geval. Hij is een l Hollandse Jongen, aan wie el- lachte aan dienstweigering is. Niet elk niet opvolgen van ïenstbevel hoeft een symptoom 5 van algemene dienstweigering io advocaat-fiscaal. requisitoir constateerde hij fouten zijn gemaakt: "Nadat Khtmatig en doelmatig bevel Kgeven op 15 maart in de ka- •"liat steunde op de voorschriften over de haardracht van juli 1970, is er een fout gemaakt. De zaak had in eerste instantie tuchtrechtelijk moeten zijn behandeld", aldus mr. Van Voorst tot Voorst. Wel tekende hij aan dat Rinus Wehrmann had kunnen inzien „dat zijn haardracht het grootste gedonder" zou geven in de militair. Hij vroeg het HMG de zaak—Wehr mann zelfstandig krijgstuchtelijk af te doen. De advocaatfiscaal meen de dat de door hem gevorderde twaalf dagen verzwaard arrest (wij meld den dit gisteren reeds in een deel van de oplage), die zJ. al zijn uitgezeten tijdens de voorlopige hechtenis, al in maart door diens commanderend of ficier hadden moeten zijn opgelegd. "Juridisch is er wat de haardracht voorschriften betreft geen probleem, want er zijn nog geen nieuwe voor schriften, alleen een principebesluit, van de minister", aldus de advo caat-fiscaal. Hij merkte nog op dat van de 400 dienstplichtigen die tege lijk met Rinus Wehrmann op 15 maart in Bergen op Zoom opkwamen er 15 te lang haar hadden. Dertien van die vijftien lieten zich zonder te genstribbelen bijknippen en één na tussenkomst van de commandant. Alleen Rinus Wehrmann weigerde. Rinus zelf, gestoken in militair te nue, zette ter zitting nog uiteen, dat hij zijn weigering nooit heeft gezien als 'n strafbaar feit. "De haardracht is een kwestie van persoonlijke vrij heid. Het bevel het af te knippen, is een aantasting van die vrijheid", aldus Wehrmann. Tegen het verrich ten van militaire dienst in het alge meen zei hij geen bezwaar te hebben. Desnoods zou hij het ervoor hebben over gehad om elk weekeinde bin nen te moeten blijven om zijn lan ge haar. De rest van de week had hij dan gewoon dienst kunnen doen. Wehrmanns raadsman, mr. R. M. Schutte, stelde dat een absolute voorwaarde voor een dienstbevel is, dat het een functionele relatie heeft tot de dienst. Er is volgens hem geen dienstbelang betrokken bij het haar van Rinus Wehrmann, noch uit oogpunt van hygiëne of veiligheid, noch omdat het aanzien van het le ger dat zou eisen. Mr. Schutte betoog de dat er aan Rinus Wehrmann hele maal geen dienstbevel is gegeven, 'laat staan dat hij een dergelijk be vel overtreden zou hebben". Het HMG zal volgens mr. Schutte ook rekening hebben te houden met het principebesluit van de minister van Defensie, "waarmee het verband tussen haar en dienst is doorgesne den". Mr. Schutte meent dat Rinus Wehrmann een mate van rehabilita tie behoeft. Mede gezien het pleidooi van de raadsman besloot het HM.G. niet in te gaan op het verzoek van de ad vocaatfiscaal om direct uitspraak te doen. Aan het slot van de behan deling van de zaak zette Wehrmann zijn baret op het tot op zijn schou ders vallende haar. "Weet je hoe je moet groeten?" informeerde de pre sident, mr. E. A. M. Lamers. On wennig bracht Rinus de hand naar zijn baret, een beweging die hij dins dagavond thuis vele malen had ge oefend, zoals hij na de zitting zei. De baret en het uniform had hij maandag in Bergen op Zoom bij zijn onderdeel ontvangen. Hij had een op roep gekregen zich daar te melden, nadat hij vorige week woensdag op last van de advocaat—fiscaal het Huis van Bewaring in Schevenin- gen had verlaten. Omdat de werking van het krijgs- raadvonnis door het instellen van ho ger beroep is geschorst, is Rinus weer gewoon militair. Hij zal zich maan dag a.8. wederom bij zijn onderdeel in Bergen op Zoom moeten melden, aldus zijn raadsman. DEN HAAG (ANP) Het twee de-kamerlid mevr. Groensmit-Kal- len (KVP) heeft minister Bakker van Verkeer en Waterstaat gevraagd waarom hij de kentekenregeling niet zodanig verbetert dat gestolen en verduisterde auto's binnen Ne derland onverkoopbaar worden. Mevr. Groensmit-Kallen meent dat de kentekenregeling op het ogen blik zo gebrekkig is, dat diefstal en verduistering van auto's daardoor wordt bevorderd. DEN HAAG De ministe ries van Buitenlandse Zaken en CRM mogen de subsidie van 35.000 gulden voor de in Am sterdam gehouden dekolonisa tie-manifestatie niet inhouden van de jaarlijkse subsidie aan de Stichting Nederlands Komi- tee voor Internationaal Jonge renwerk. Deze uitspraak is ge daan door het gerechtshof in Den Haag. De ministeries hadden in het begin van dit jaar hun subsi dies ingetrokken omdat de ma nifestatie een andere opzet had dan bij de aanvraag naar voren was gekomen. De president van de recht bank, mr. J. H. C. Slotemaker, wees op 10 maart, tien dagen voordat de manifestatie zou worden gehouden, de eisen van het NKIJ van de hand. Het co mité had gevraagd om een be vel aan CRM de subsidie van f35.000 volledig te betalen en een bevel dat aan Buitenlandse Zaken verboden zou worden de al gegeven subsidie te compen seren door inhouding op ande re subsidies aan het NKIJ. Het NKIJ vroeg de subsidie in september vorig jaar voor het houden van een herden kingsmanifestatie met als uit gangspunt de herdenking van de dekolonisatieresolutie van de Verenigde Naties. Uit een bijge voegd document bleek volgens het NKIJ duidelijk waarover het congres zou gaan. Volgens het comité lag de informatiemap, die begin februari werd uitge geven in dezelfde lijn. Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken werd ech ter uit de informatiemap en uit persberichten over de voorbe reidingen voor het congres dui delijk dat de subsidies gebruikt werden voor heel andere zaken dan waarvoor ze waren aange vraagd. Naar landsadvocaat Jhr. mr. C. H. Beelaerts van Blokland bij de behandeling van het kort geding had betoogd, werden in de map NAVO-partners be schuldigd van moord, werd over koloniaal beleid van Ne derland jegens Suriname en de Nederlandse Antillen gespro ken, werden de ministers Udink en Bakker van bedrog beschul digd, werd de hulpverlening aan Indonesië neo-kolonialisme genoemd, en werden bevriende regeringen als die van Zuid- Afrika en Portugal beledigd. Daarom onttrok het ministerie van Buitenlandse Zaken zijn al aan het NKIJ overgemaakte subsidie van f 10.000 in. Het mi nisterie van CRM deed hetzelf de met de toegezegde subsidie van f 35.000. Volgens mr. Slotemaker had den de subsidiegevers niet kun nen voorzien dat hun subsidies voor deze voor hen onaanvaard bare zaken zouden worden ge bruikt. DEN HAAG Tien vakbonden gaan gezamenlijk een fonds oprichten, waarin de werkgevers hun bijdragen aan het vak bondswerk kunnen storten. Deze bijdrage dient als een soort compensatie voor de (hoge) contributies, die de georganiseerde werknemers aan hun vakbond betalen. 3r(j De tien bonden zijn: de Metaal- bedryfsbond NVV, de Christelijke Metaalbedrijfsbond, de Katholieke metaalbewerkersbond "St. Eloy", de Nederlandse Christelijke Bond van werknemers in textiel- en kleding bedrijven "Unitas", de Algemene Be- drijfsbond textiel en kleding "De Eendracht", "St. Lambertus", katho lieke bond van werknemers in tex tiel- en kledingbedrijven, de Alge mene Bedrijfsgroepen' Centrale, de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale, de Katholieke Bond van werkneem sters en van werknemers in indus triële bedrijven "St. Willibrordus" en de Nederlandse Katholieke Bond van personeel in nijverheid en handel. Bijdrage aan EEG zal verminderen Op het ogenblik worden de georga niseerden in feite achtergesteld bij de niet-georganiseerden, omdat de laatsten in veel gevallen profiteren van datgene, wat met de contributie van de georganiseerden wordt be taald. Met het oog daarop hebben nu tien vakbondsbesturen in principe overeenstemming bereikt over de mogelijkheden om de georganiseerde arbeiders een extra voordeel te geven. De vakbeweging doet dat om een grotere erkenning van de vakbewe ging. en meer waardering voor het individuele lidmaatschap te bereiken. RNHEM De Arnhemmers er niet uit. Hoofdschud- \taan ze te kijken naar wat h in hun Gelders Haagje omer afspeelt. Een jeugdige tenaargooit bijvoorbeeld ipieren vliegtuigje voor zich elke plaats waar het vlieg- terecht komt scfVrijft hij aam en de tijd van de lan- op. nsbeek buiten de perken" volgens sommigen alle per- buiten. Men ziet andere ten met een grote kist door tó sjouwen. Af en toe stop- ij. Ze halen uit de grote kist een kleiner kistje en sjou- \erder. Een „primitief echtpaar" maakt vuur op het plaveisel van Arnhem: een beeld van de Sons- beekmanifestatie in de Gelderse hoofdstad. Op de markt is gisteren de vroegste geschiedenis geconstru eerd. Mannen en vrouwen „ont dekten" het vuur en in de loop van de middag ook de kleding. Tenslotte leerden ze de kookkunst en het maken van muziek. De NOS-televisie was met een grote cameraploeg overal in de stad bezig met het maken van opnamen, die op 30 juni a.s. zul len worden uitgezonden. GORKUM (ANP) De kanton rechter in Gorkum heeft een kleine vijftig krakers van het zwembad in Hardinxveld-Giessendam veroor- Moeilijkheden Dit alles komt voort uit de moei lijkheden, vooral financiële, waar de vakbonden de laatste tijd in verzeild zijn geraakt. Het percentage onge organiseerden is groot en zo moet een gedeelte van de arbeiders betalen voor steeds kostbaarder vakbonds werk. De ondernemers en de overheid hebben natuurlijk ook een groot be lang bij het bestaan van vakbonden. Vakbonden zorgen immers voor een rustig arbeidsklimaat, waar stakingen tot een minimum beperkt blijven. Toch hebben de vakbonden gezegd, dat de vakbeweging niet door de overheid of door de ondernemers be taald zou kunnen worden. Het geld moet dus in de eerste plaats van de leden komen. Daarom zal bij onderhandelingen over een nieuwe Collectieve Arbeids overeenkomst de vorming van een fonds voor de vakbondsleden moeten worden geregeld. Doelstelling Doelstelling van dit fonds zal zijn: het verstrekken van periodieke uitkeringen aan de leden; het geven van uitkeringen aan leden die de leeftijd van 65 jaar bereiken, of aan de nabestaanden bij het voordien overlijden van het lid; het geven van nog nader vast te stellen rechten in het belang van de leden. deeld op grond van de bepaling over "Verboden Toegang", artikel 461 van het Wetboek van Strafrecht. De boete was f 11, zodat de betrokkenen in hoger beroep kunnen gaan. De officier van justitie, die f 15 boete had geëist, had al toegezegd, dat hij eraan zou meewerken een hoger be roep van de krakers te bespoedigen, zodat een eventuele cassatie voor de Hoge Raad gelijk kan komen met de behandeling in cassatie van de zaak van het kraken van het zwembad in Harderwijk. De officier en de kantonrechter moesten vaststellen, dat de gemeen te, als eigenaar van het zwembad in Hardinxveld-Giessendam, nu een maal het recht heeft het bad op zondag dicht te houden. De politie kon daardoor proces-verbaal opma ken op grond van artikel 461 van het Wetboek van Strafrecht. Overigens lieten de kantonrechter mr. J. van Gulik, en de officier, mr. van Leeuwen, er geen twijfel over, dat zij het oneens waren met de verordening van de gemeente Har dinxveld-Giessendam, waarbij het zwembad op zondag gesloten wordt gehouden. De kantonrechter sprak van een "juridische misstap" en zei, dat als een norm zedelijk niet meer aan slaat bij de rechtsovertuiging van een volk, zo'n norm niet gehand haafd moet worden. BREDA (ANP) De 68-jarige heer Van Praat uit Breda heeft gis termiddag een roofoverval op het postagentschap in Breda verijdeld Tegen half drie kwam een waar schijnlijk jonge man het achter een kruidenierswinkel gelegen agent schap binnen lopen. Hij had een kap over het hoofd en een pistool in de hand, waarmee hij een schot in het plafond loste. Hij zei daar bij „geld". De heer v. Praat, die voor de balie stond te wachten, reageerde daarop door de overvaller bij de pols te grij pen. Tijdens de worsteling viel nog 'n schot, waarna de overvaller zich losrukte en wegliep. Weglopend loste hij nog twee schoten. De man is verdwenen in een groene Fiat 128 die stond te wachten en waarschijn lijk werd bestuurd door een donkere vrouw. De auto was de vorige avond ge stolen in Etten, waar tegelijk een groene Citroën-DS is verdwenen. Het is niet bekend of bij de overval mogelijk twee auto's gebruikt zijn. Een lachende minister Luns bij zijn aankomst op het vliegveld Ypenburg. YPENBURG (ANP) Het in Luxemburg gesloten akkoord over de toetreding van Engeland tot de EEG zal Nederland, op de begroting 1973, een direct voordeel van 150 miljoen gulden opleveren. Deze verwachting heeft minister ir. P. J. Lardinols van Landbouw uitgesproken nadat hij met minister mr. J. M. A. H. Luns en staatssecretaris H. J. de Koster van Buitenlandse Zaken gistermid dag op "Ypenburg" was geland. De Nederlandse bijdrage aan de EEG zal, door de toetreding van an dere landen, worden verminderd, al dus minister Lardinois. Hij voegde er aan toe, dat van het openen van de Britse markt de Nederlandse land bouw veel profijt kan trekken. Minister Luns verwacht dat het nieuwe kabinet alles zal doen om de parlementaire controle en de parle mentaire greep op het EEG-bud- get te vermeerderen. "Nederland is het eerste land geweest, dat voor die controle aandacht vroeg. Ook in En geland, met zijn sterke parlementaire tradities, bestaat een open oog voor het probleem van de parlementaire controle", aldus minister Luns. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken zei dat bij de recen te onderhandelingen "de Europese geest gezegevierd heeft". Hij vond de nu bereikte oplossing voor de En gelse bijdrage aan de EEG (in het eerste jaar acht en een half procent) gelukkig. "Nederland betaalt thans elf procent", aldus minister Luns. De beslissing dat NieuwZeeland de garantie krijgt, dat 71 procent van de huidige omvang van de Nieuw zeelandsez uivelimport blijvend mag worden ingevoerd, is volgens minis ter Luns te danken aan het onver moeide ijveren van de vice-premler Marshall van NieuwZeeland en aan het feit, dat Europa NieuwZee land wegens zijn rol in beide wereld oorlogen veel dank verschuldigd is. Staatssecretaris De Koster: "Het is voor minister Luns bijzonder ple zierig. Hij heeft negentien Jaar lang een Europese politiek voorgestaan, waarin plaats is voor het Verenigd Koninkrijk en Scandinavië. De mi nister heeft daarbij veel risico gelo pen", aldus staatssecretaris De Kos ter. BAYER \foor de kinderen: Aspirine Junior met vruchtensmaak.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7