BEDREIGD HOFJE BLIJFT DAF-DAG BALLY «J0 Vlej. H. M. ter Beek naar Amsterdam Leids AZ beloont goed idee KERKNIEUWS Verlies N.Z.H DuNDhRDAG 24 JUNI 1971 49 LEID8CH DAGBLAD vanAssendelfts Hof; Gesticht 1624. STUDENTENHUISVESTING GAAT CONSERVEREN EN RESTAUREREN LEIDEN De binnenstad van Leiden is te vergelijken met een appel, waarin heel wat rotte plekken en wormsteken zit ten. Het gebied vlak binnen de singels is de schil en die is ook beslist niet gaaf. Ga maar eens rond in de buurt achter de Steenstraat, het gebied tussen Levendaal en Plantsoen, de in sanering zijnde Waardgrachtbuurt, de wijk bij de Langegracht. Sanering en nieuwbouw en ook vernieuwing van wijken zijn zaken van lange adem. Het begin is vaak het moeilijkst. Daarom is het verheugend, dat een pareltje in het grijzegebied, da.t wordt omsloten door Langegracht, Korte Mare. Oude Singel en Oude Herengrachtzal worden bijgeslepen. Het hofje van Assendelft, eigenlijk het enige bedreigde van de vijfendertig in Leiden, zal in eerste instantie worden geconserveerd en later gerestaureerd. Dat wordt mogelijk doordat de stichting Studentenhuisvesting het heeft gekocht. Secretaris van de stichting Leidse Hofjes, de heer R. J. Spruit, met zijn jonge gezin bewoner v sfeervolle regentenhuis van het vol gende maand 300 jaar bestaande Schachtenhofje aan de Middelste gracht, is enthousiast over dit be sluit. Hij is in zijn functie voorstander van het bezwaren van de hofjes bejaardenhuisvesting. In Leiden zijn 25 hofjes daarvoor geschikt, behoort het hofje van Assendelft daar niet bij vanwege de toch we excentrische ligging, de vorm van complex en het karakter van de wijk. De restauratie van dit hofje is 'n kostbare zaak. De heer L. van Rooij- en, technisch directeur van de stich ting Studentenhuisvesting er w LEIDEN MeJ. H. de Kovel ioofd röntgenlaborante bij de afde- u Dg Radiologie van het Academisch iekenhuis in Leiden ont vangt vrijdagmiddag een beloning an 756» gulden uit handen van eco- 1 ömisch ziekenhuis-directeur, drs. J. erhey. Deze beloning dankt zij aan 1 en idee, waardoor het radiologisch 'n iderzoek van patiënten met gastro- I itorologische afwijkingen (maag- 1 d darmcatarre), dat normaal vier iei' »t zes dagen duurt, nu slechts nog nkele dagen kost. 'd Het betreffende onderzoek maakt «s ibrengen van een biopsiecap- nn ule (biopsie is microscopisch onder sta eek van stukjes weefsel) noodzake- iiji |k. Tot nu toe werd hiervoor een ki «ciale polyethyleen slang gebruikt, an en nadeel hiervan is dat pas na Ly of vijf dagen de capsule op z'n !»a^s komt. Mej. de Kovel kwam op et idee een. catheter slang te ge- ruiken die oorspronkelijk voor vaat- nderzoek is ontwikkeiG Wonderwel leek deze zgn. „Odman-Ledic" ca- leter uitstekend te voldoen met als iultaat dat reeds binnen en- Ie uren de capsule op de gewen- e plaats is. Dit dank zij de grote levigheid en daardoor betere be- uurbaarheid van deze catheter. Het ireede grote voordeel van deze ont- P' ekking is wel dat geen contrastmid- I meer nodig is om de ligging van slang zichtbaar te maken. Een na- ;1 van het contrastmiddel is name- c, dat het veranderingen in het rmslymvlies tengevolge kan heb- II waardoor het 'n nauwkeurige be- rdeling van het slijmvliesbiopt eefselmateriaal verkregen door ipsie) niet altijd mogelijk maakt. ADVERTENTIE geef mij maar ADVERTENTIE IEDERE ZATERDAG bij ons DAF-centrum Leiden Verdamstraat 6, telefoon 23041 Hoogerbeetsstraat 6, Telefoon 50330 Ned. Herv. Kerk Beroepen te Heerjansland-Kijfhoek D. W. Koelman te Geldermalsente Veen W. Arkeraats, kand. te Ouder kerk aan den IJssel! te Woudsend S. Spanjer, kand. te Utrecht. Geref. Kerken Beroepen te Maassluis A. van der Woude te Lisse; te Spijkenisse W. van Rheenen te Maartensdijk (U). Geref. Kerken Vrijg. Beroepen te Katwijk/Valkenburg T. Hoff, emeritus predikant te Drach ten, die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt voor Scheveningen B. de Vos te Ten Boer. Geref. Gem. Beroepen te Haarlem en te Slikker veer M. J. van Gelder, kand. te Z-wyndrecht; te Barnëveld, Benthui zen, Goudzwaard, 's-Gravenzande, Herkinger}. Kruiningen. Leerdam, Melissant, Cuddorp, Poederoyen. Ter Wolde, Uddei ?n Wolohaartsdijk J. Koster, kand. te Yevseke. Geref. Gem. in Nederland Beroepen te Groot-Ammers A. v. d. Berg, kand. te Gouda. Oud-Geref. Gem. in Nederland der Meer, Vrye Evang. Gem. Aangenomen naar Winschoten/Oude Pekela J. Schotanus, kand. te Amers foort. Zonder paspoort Buitenlandse toeristen zonder paspoort mogen taan tot maximaal dertig dagen j zonder paspoort in Joego-Slavië ver- i blijven. De Joegoslavische grens-1 autoriteiten zullen aan toeristen zon- der paspoort of visum speciale pas- uitreiken. LEIDEN Tijdens een druk bezochte receptie hebben vertegen woordigers van Leidse onderwijskringen gistermiddag in de Burger zaal van het stadhuis afscheid genomen van dr. J. M. Roosen- schoon, chef van de onderwijssecretarie. Hij vertrekt naar Deventer, waar hij is benoemd tot gemeente-secretaris. Aan de receptie ging een afscheid in kleine kring voorafwaarbij o.a. wethouder Duyverman het woord voerde. De wethouder zei de heer Roosenschoon vroeger nog les te hebben gegeven. Als onderwijs- ambtenaar kende hij hem wederom hoge cijfers toe. Gemeentesecretaris v. d. Poel gaf hoog op van de managers kwaliteiten van de heer Roosenschoon, die in zeker veertig com missies, stichtingen etc. zitting heeft gehad. Onderwijs-inspecteur v. Riessen wees op de nieuwe scholen, de schooladviesdienst enz. die in de tijd van de heer Roosenschoon zijn verwerkelijkt. De heer Roosenschoon zelf speelde de lof goed deels terug naar zijn medewerkers. Velen bezochten daarna de receptie om de hand te drukken van de heer Roosenschoon, die zich in zijn Leidse tijd niet zozeer heeft doen kennen als een prater, maar wel als een man die knopen durfde door te hakken. Eén van de receptie-gangers ivas oud-wethouder Piena links op foto Holvast Door Hans Melkert Foto's Holvast nemend directeur van de pas opge richte Maatschappij tot Stadsherstel, spreekt over "in de orde van groot te van een miljoen", als hij aankoop som ff 110.000), conservering ('t her stel van daken en goten, waarmee binnenkort wordt begonnen) en res tauratie bij elkaar optelt. Wanneer de restauratie in dezelfde lijn als die van het Loridanshof aan de orde komt, weet hij niet. "Na gesprekken met het ministerie, waarbij ook de gemeente zich heeft ingezet, is toe stemming gegeven tot conservering. Als we gewoon op subsidie van mo numentenzorg hadden moeten wach ten, zou de zaak dertien jaar hebben geduurd". Bewoonbaar Nu wordt het hofje naar verwach ting eerder gerestaureerd en in elk geval eerder bewoonbaar. De conser- veringsbeurt is erop gericht de huis jes van het hofje en de vijf panden aan de Langegracht bewoonbaar te maken voor studentenechtparen. "Als er geen geld meer is. zullen de studenten-bewoners misschien zelf de verfkwast moeten hanteren", zegt Van Rooijen. Hij voegt er meteen aan toe, dat de studentenechtparen hier niet goed koop zullen wonen. Even narekenend zegt hij: "Op dit moment zou de huurprijs f 175 per maand bedragen". Daarvoor krijgen de bewoners wel leuk huis. Dat blijkt uit de plan- die de Leiderdorpse architect Piet van der Sterre met het hofje heeft. Hij wil de in een carré staande huisjes in de oorspronkelijke staat terugbrengen wat indeling betreft. Dan is er op de begane grond één ruimte met een bedstee, waar een keukentje is gepland. Op de verdie ping komen een slaapkamer, een ka mertje, een douchecel en een wc. Sanitair en ook centrale verwarming zijn zaken van deze tijd in.een ze ventiendeeeuwse omgeving, waar de bewoners vroeger twee plé's bui ten tot hun beschikking hadden en alleen een stookplaats voor een open bewoners, die zich in deze buurt zo eenzaam voelden, dat ze een gat in de poort hadden gemaakt om te glu ren of er wel goed volk voor de deur stondHet hofje was van dis tilleerderij Hartevelt, die de huisjes als flessenpakhuis gebruikte, en graag bij de bedrijfsruimte wilde trekken. Door de integratie met Bols is het Leidse bedrijf hier verdwenen. Daardoor is het hofje "gered". Het woord is nu aan Studentenhuisves ting, die ervoor moet zorgen, dat de zwam ophoudt met ondermijnende activiteiten. Het hofje is al lang in verval. Het is eigenlijk nooit een florissante zaak geweest. In 1681 werd pas een begin gemaakt met de uitvoering van het testament uit 1624 van houtkoper Van Assendelft. In 1762 waren nog maar elf van de vijftien huisjes ge bouwd. Alleen de rebus op de poort was compleet: "De XV H", wat "De 15 huizen" betekende. Het hofje werd in het verleden ook wel Mezenhof ge noemd. Het hofje is gebouwd in een des tijds nieuwe wijk. Na de ellende van het beleg van 1574 slaagde men er- in een nieuwe textielnijverheid aan Bedreigd te trekken. Leiden raakte vol, over- vol. Het gebied werd uitgelegd, de bolwerken werden verplaatst, nieu we poorten gebouwd. Dat waren eigenlijk de enige mooie dingen in een wijk met rijen arbeidershuizen, van vollers, ververs, wevers e.d., een echte "industriebuurt", waarop be- LEIDEN Uit het vandaag ver schenen verslag over het boekjaar 1970 van de NZHVM blijkt dat de- vervoersmaatschappij een verlies van f 1.186.467 heeft geleden. De sterk gestegen exploitatiekosten en een daling van het vervoersaanbod, «met 6.9 pet) zijn de voornaamste j oorzaken van dit verlies. De perso- 1 neelssterkte bedroeg op 31 december Ij.l. totaal 1022. Op dit tijdstip waren 1291 autobussen in bedrijf. Profiel Verbetering treedt in door de af braak van de gasfabriek. Het ligt in de bedoeling de bolwerken langs de Maresingel te herstellen en een groene functie te geven. Extra zal dan uitkomen, dat men van hier een prachtig zicht heeft op een gaaf pro fiel van de Leidse binnenstad, een uitzicht, dat door de afbraak van de gasfabriek is vrijgekomen. Ver nieuwing van deze buurt kan een aantrekkelijke wijk opleveren, waar in men graag zal willen wonen. De studenten zullen in de vernieuwing van de woonfunctie voorgaan. Volgens de heer Van Rooijen zon Je voor een goede rehabilitatie van een wijk de zaak moeten ontruimen en opknappen, zoals dat bijv. in De venter is gebeurd. Het ontbreken van het geld blijft het grootste probleem. Zijn mening, dat het geld van mo numentenzorg veel te lang uitblijft, wordt onderschreven door architect v. d. Sterre, die zegt, dat veel be zitters van monumenten niet meer weten wat te doen: verbouwen mag niet, restaureren kan pas over der tien Jaar. Wat dan? Van Rooijen: "Er zouden belastingfaciliteiten of zo moeten komen". Hofjes-secretaris Spruit noemt het verval en de ontvolking van oude wijken een erge vorm van milieube derf en hij hoopt, dat renovatie van het hofje in deze buurt het begin van een olievlek zal zijn. ADVERTENTIE Schoenen het kenmerk w, kwa.Citei-L van Dalen Don.lcerstee.4 2.1 Directrice Haanstra-school stapt over LEIDEN Na 25 jaar aan de Haanstra-kleuteropleiding ver- onden te zijn geweest (waarvan 18 jaar als directrice) gaat ïej. H.M. ter Beek weg uit Leiden. Zij blijft hier wel wonen, naar heeft per 1 augustus de functie aanvaard van pedago- iisch-didactisch medewerkster voor het kleuteronderwijs aan iet pedagogisch studiecentrum te Amsterdam. Zij zal vanuit fie positie de vernieuwingsdrang die zich in en om het kleuter onderwijs manifesteert denk aan de steeds meer gepropa geerde samensmelting van kleuter- en basisschool gaan be reiden. Mej. Ter Beek is nu 51 jaar: „een leeftijd waarop ik log aan wat anders kan beginnen". Zo is ze: zoekend naar dynamiek, tfant daar blijf je levendig bij" B fen kwart eeuw lang heeft ze die iflf «Weging gevonden in de Haanstra W ïeekschool aan de Vliet. Over die «riode zegt ze: „Ik heb hier altijd veel plezier gewerkt, met een Us Gjn docententeam in een dynamisch «drijf waar altijd ruimte was voor g '«rnieuwing. Het is een stuk van Ns'n leven geweest, maar het blijft Jtotuurlijk een beperkt terrein, zo'n chool" Studie De onvermijdelijke organisatie van ÜJ dferhande schoolzaken nam veel van tijd in beslag. Haar nieuwe ds geeft haar alle gelegenheid om te richten op de problemen van het kleuteronderwijs. Door hier stu die van te maken zal zij de mensen voor de klas moeten helpen bij het vinden van betere wegen. „Sinds 1945 is er veel veranderd op de Haanstra-school". constateert mej. Ter Beek. „Toen kwamen de leerlingen zó van de lagere school Dat vingen we op door middel van drie aanvangsklassen een soort ulo en dan begon pas de eigenlijke op leiding tot kleuteronderwijzeres. Dat had in zoverre het voordeel, dat de leerlingen meteen al 'gericht' werden op de opleiding, vooral wat de crea tieve kant betreft. Maar intellectueel kon je toch te weinig doen. Nu ko men de leerlingen van ulo, mavo of 3-jarig middelbaar onderwijs". Die verzwaarde toelatingseisen tot de kleuter-opleiding zijn terecht vindt mej. Ter Baek. Terecht, omdat de kleuterleidster de eerste aanzet geeft tot een „geestelijke stabiliteit" Jêweoij Leertanu na.e"haa rndij van het kind, waaraan de scheiden de directrice zeer veel belang hecht Misschien nog méér dan aan een vroegtijdige intellectuele vorming via compensatieprogram m a 's Zy vindt dat de kleuterleidster een „persoonlijkheid" moet zijn: „niet alleen omdat zy de kinderen moet helpen by het vinden van een sta biele levensbasis, maar ook omdat zy vaak in contact treedt met moeders. Een enkel gesprek kan dan bijdragen dat de moeders evenwichtiger tegen over hun kinderen gaan staan" Onderbetaald Aldus ingebed in een totale ont wikkeling krygen compensatiepro gramma's zin: „zy ontwikkelen ver borgen capaciteiten, waarmee het vertrouwen in eigen kunnen groeit en waardoor de stabiliteit van het kind weer wordt bevorderd". Nog steeds is de geldelyke beloninc zyn wel pas gestegen, maar het mi nimumloon «waar het salaris dicht tegen aan ligt) is onlangs ook op getrokken". Ondanks dat is de ani mo voor de Haanstra-kweekschool dit jaar aanzieniyk gestegen. Ver wacht wordt, dat er in het nieuwe schooljaar drie eerste klassen ge vormd kunnen worden. Voorheer. waren dat er altyd twee. Maar dat zyn zorgen voor de nieuwe leiding, die nog niet is be noemd. Zorgen, die zich ook zullen uitstrekken tot de verouderde optrek van de school; „We zyn hier uitge groeid. We zouden eigenlyk moeten kunnen beschikken over kamers voor de stafdocenten, ruimten om met kleine groepen in te werken, een grote bibliotheek, een overblyfruim- te en een video-recorder voor de didactiek". In september begint ook een lan delijk unieke opleidingsvorm kleuterleidster voor gehandicapte kinderen, onder de hoede van de Haanstra-school: één van de laatste "Leidse" activiteiten van mej. Ter Beek Vanmiddag is haar 1 de kleuterleidster in tegenstel- scheid bereid door de leerlingen, die ling met haai- taak, zoals mej. Ter- het er (gehoord de discussies in de beek die ziet: „de meisjes worden j gang) gisteren nog niet beslist onderbetaald. Do salarissen waren of vier af tien vaatjes haar nieuwe functie haar oude scaool derwysstudie in Amsterdam. het uitdra- Mej. Ter Beek: „ik heb nu de haar on- leeftijd dat het nog kan". (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3