-EIDSCH DAGBLAD NDIA KLEINEERT DE NOOD Politiek Den Haag gist naar nieuwe ministers ILÖ=D Talrijke ruiten sneuvelden in Nieuw Vennep vandaag rtsen en hulporganisaties klagen over tegenwerking ONBEGRIJPELIJK PERIODEN MET ZON Kritiek van generaal Taylor op keuze N. Y. T. Prof. Belinfante ook naar DS '70 BORREL WORSTJES (§ud 9£e teuws igericht 1 maart 1860 cteur: G. Koopman [dredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DONDERDAG 24 JUNI 1971 No. 33433 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (bü vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers t 0,30 Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur. tel. 30500 izat. 18 uur) De Indiase regering kleineert de nood: deze klacht kan men uit de mond van Westbengaalse artsen en functiona rissen van hulporganisaties in en rondom Calcutta horen. De organisaties, die in India werken, maken zich namelijk ernstig zorgen over de geringe medewerking die de centrale regering verleent hij het oplossen van het gigantische vluchte lingenprobleem. Zij verwijten de regering dat zij zich te wei nig betrokken voelt bij de pogingen van het buitenland om het onvoorstelbare leed, dat is ontstaan door de miljoenen vluchte lingen uit Oost-Pakistan in de deelstaat West-Bengalen te lenigen. N" HAAG „Berger is een goede kandidaat voor Binnen- e Zaken." Met deze opmerking leverde ook mr. W. J. sema, de fractieleider van de VVD, aan de vooravond de formatie-Biesheuvel zijn bijdrage aan de golf van laties die politiek Den Haag overspoelt nu de kabinets- itie langzamerhand komt in het stadium van het „zoeken Ie mannetjes". ing staat vast: als Biesheuvel wordt hij de nieuwe premier, wordt min of meer als vast- aangenomen, dat mr. R. J. minister van Financiën en emier wordt. „zekere" KVP-posten zijn Buitenlandse Zaken, (drs. W. Schmelzer of jhr. Alting von i), Volkshuisvesting en Ruim- Ordening (mr. F. H. J ssen), Landbouw en Visserij Lardinois) en Cultuur, Re en Maatschappelijk Werk (P. Als minister zonder porte- voor ontwikkelingshulp wordt it aan de KVP-er drs. Th. E. terp. dere minister zonder porte- die voor wetenschapsbeleid, t AR-kring moeten komen Goudzwaard schijnt hiervoor ins te maken, temeer omdat ivel hem als financieel-eco- h specialist aan zijn zijde len hebben. A. Bakker (ARP) zal ver- Waterstaat wel houden. De christelijke partner, de CHU drie ministeriabele figuren, leider drs. B. J. Udink, dr. R. Kruisinga en mr. Chr. van Eén van de drie moet afval len mag aannemen, dat dr. ïga hoge ogen gooit voor het jartement van Volksge- Id en Milieuhygiëne. Dit zal hetzelfde werkterrein be- als hij nu als staatssecreta- der zijn hoede heeft. Udink !i liefst minister van Buiten- 3ilt verwacht van vanavond tot tovond: te zonnige perioden, maar ook Hjs een bui. Zwakke tot ma- tod uit zuidelijke richtingen amtemperaturen van 13 tot len. Maximum temperaturen tot 22 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 04.21 uur, onder 21.04 uur cp 06.49 uur, onder 22.55 uur toer te Katwijk 4.42 en 17.09 •agwater 0.34 en 12.55 uur. landse Zaken worden. Economische zaken is zijn tweede voorkeur. Maar politiek Den Haag ziet hem terecht komen op Defensie. Mr. Van Veen zou dan het fractieleidersschap op zich nemen. Volgens een andere speculatie zou Udink echter voorzit ter van de CHU-fractie blijven om ruimte te maken voor mr. Van Veen als minister van Sociale Zaken. Zelfs Nelissen wordt voor deze post soms genoemd. De speculaties betreffende de twee ministers van DS'70 wijzen het meest in de richting van Onderwys en Wetenschappen en Justitie. Voor het eerste ministerie zou voorman dr. W. Drees Jr. beschikbaar zijn en voor Justitie de huidige secretaris generaal van dit departement, mr. A. Mulder, al duikt in dit verband ook soms de naam op van de Gro ningse hoogleraar prof. dr. Th. W. van Veen (de vroegere hoofdredac teur van Het Vrije Volk). Als Drees om der wille van de identiteit van de nieuwe party DS'70, fractieleider zou willen blij ven, maakt de oud-burgemeester van Groningen, J. J. A. Berger, een kans minister van Sociale Zaken te worden. De kans echter dat Berger de nieuwe fractievoorzitter wordt van DS '70 is groter. Van de VVD staat eigenlijk alleen kandidatuur van fractieleider Geertsema voor Binnenlandse Zaken vast. De huidige staatssecretaris H. J. de Koster is „in" voor Economi sche Zaken. En Den Toom zou graag op Defensie blyven. Op grond van het onder leiding van prof. Steenkamp in elkaar gesleutel de regeerakkoord wordt het zelfs niet onmogelijk geacht, dat de VVD CRM (omroep!) zou krygen, dan wel een minister voor Onderwys en We tenschappen zou moeten leveren. Het meest opmerkelijke van alle gissingen is, dat tot nu toe nog niet de naam is genoemd van een vrou welijke kandidaatminister. In 1956 was mej. dr. M. A. M. Klompé de eerste vrouwelijke minister. Zij is dat gebleven met een onderbreking tussen 1963 en 1966. In het kabinet Marijnen vertegenwoordigde me vrouw drs. J. F. Schouwenaar- Franssen het vrouwelijke element. In het kabinet-Cals zat geen vrouw. Zal straks ook h kabinet-Biesheu vel een zaak van alleen-maar-man nen zijn? Een schrijnend beeld van de ellende in India. Aan de rand van Calcutta leven talloze vluchte lingen onder erbarmelijke om standigheden. Hier een familie, die onderdak heeft gevonden in rioolbuizen. Uiteraard zonder wa terzonder lichtzonder sanitaire voorzieningen en in de meeste gevallen ook zonder voedsel „Evenals in 1967 tijdens de hon gersnood toen ook Nederland te hulp snelde kleineert men de nood. Wy worden duidelyk teigenge- werkt. De moeilijkheden met visa en de import van goederen, zijn het bewijs dat de Indiase regering een rem op het verlangen van de we reld zet om India in zijn nood bij te staan. Het is onbegrijpelijk dat India geen medisch personeel wenst toe te laten, terwijl er een schreeu wend tekort is. De verhouding is vier dokters op een verpleegster. Het zou net andersom moeten zijn", aldus medici en medewerkers van hulporganisaties. Over de motieven van de Indiase regering zegt men: „West-Bengalen is de laatste tijd steeds meer afge gleden naar het Peking-communis- me. Dat zit de centrale regering in New Delhi erg dwars. Het lijkt er op dat de regering er nu op uit is om politieke redenen de noodsitua tie in de deelstaat West-Bengalen te laten ontploffen. Later zal zij dan kunnen zeggen: „Dat is het nu wat je met het Chinese communisme bereikt". Opvallend ls op het vliegveld van Calcutta de afwezigheid van een grootscheepse internationale actie, VICOLO BAR HEROPEND Lange Pieterskerkkoorsteeg 12 LEIDEN zoals vorig Jaar in Dacca na de overstromingsramp in Oost-Pakis tan. De hulpgoederen die in Calcut ta aankomen, worden hier ook niet snel naar de bedreigde gebieden ge bracht, maar in loodsen opgeslagen, die hermetisch worden afgesloten, alsof zij hier lange tijd zullen blij ven staan. „De Amerikaanse hulp is ditmaal maar symbolisch" zeggen de buiten landers in Calcutta. „Slechts vier vliegtuigen zijn ingezet die Oost- Pakistaanse vluchtelingen vanuit West-Bengalen naar andere delen van India brengen. Hiermee kunnen zij in twee maanden minder men sen vervoeren, dan er dagelijks In dia binnenstromen. Men vreest in Calcutta dat na de eerste spontane hulpacties van een aantal Europese landen, de wereld binnenkort de ellende in West-Ben- falen waar nu reeds ruim zes miljoen vluchtelingen uit Oost-Pa kistan zijn zal vergeten. In dat geval staat het vast, dat de epide mieën in India zich op massale wij ze zullen uitbreiden en dat er een afgrijzelijke hongersnood zal uitbre ken. 26 PAGINA'S Het hofje van Assendelft, het enige echt bedreigde Leidse hofje, bluft. Het zeventiende-eeuwse hofje aan de Langegracht, dat de laatste jaren als flessenopslag- plaats in gebruik was, zal worden geconserveerd en gerestaureerd. De stichting Studentenhuisvesting heeft het gekocht. Het wordt de eerste parel in deze wat grauwe Leidse buurt STADSPAGINA Het oorverdovende geweld van de Amerikaanse popgroep Grand Funk Railroad heeft alle kritiek overstemd PAGINA 5 De advocaat-fiscaal by het Hoog Militair Gerechtshof vindt de straf voor Rinus Wehrmann "on rechtvaardig" PAGINA 7 Nixon geeft het congres inzage in de Vietnam-documenten PAGINA 9 Tom Okker is een snelle afgang in Wimbledon maar net bespaard gebleven PAGINA 19 De transfer van Schilcher naar Ajax kwam zün Oostenrijkse club goed van pas PAGINA 21 NEW YORK (AFP1 De „New York Times" heeft gisteren een ar tikel gepubliceerd van generaal Max well Taylor, oud-ambassadeur van de Verenigde Staten in Saigon, waarin deze de betekenis van het geheime rapport van het Pentagon (ministerie van Defensie) in twijfel trekt. Hij meent dat het gebruikte bronnenma teriaal onvolledig is en dat zowel de samenstellers in het Pentagon als de redacteuren van de New York Times een „vorm van censuur" heb ben uitgeoefend door bepaalde zaken wel te publiceren en andere weg te laten. De gevolgde tactiek is volgens Taylor niet "het recht van de bur gers volledig ingelicht te worden over de Vietnampolitiek van de rege ring", maar "het recht van de New York Times om te besluiten over welke delen van dat Vietnambeleid het publiek moet worden geïnfor meerd." Uit de in de Times gepubliceerde uittreksels kan men moeilijk onder scheid maken tussen acties die de goedkeuring van de regering hebben gekregen en wat slechts individuele meningen van relatief ondergeschik te functionarissen zijn geweest, aldus Taylor. De voormalige ambassadeur zegt verontrust te zijn over „het effect, dat dit incident kan hebben op onze nationale eenheid, die de laatste tijd het voornaamste doelwit is geweest van ondermijnende krachten, die de steunpilaren van onze nationale macht willen ondergraven". a utul vreemde figuur ging vanochtend scheep aan boord van de kruiser „De Ruyter". Nie mand minder dan Michiel de Ruyteru iveet wel van de blauiv geruite kiel, maakte in Den Hel der zijn opwachting. Gezien de „wassen" indruk, die zijn gezicht maakte mag aangenomen wor den dat Madame Tussaud hierin de hand heeft gehad. Schout bij nacht E. Roestbij schijnt het ove rigens niet erg te vinden, dat hij door een beroemd zeeman op de vingers wordt gekeken. BUITENBOORDMOTOREN BLOEM Hogewoerd 104 Ook de HOGEWOERD heeft donderdags KOOPAVOND AMSTERDAM Prof. mr. A. D. Belinfante, rector magnificus van de Universiteit in Amsterdam is lid ge worden van DS'70. De Amsterdamse hoogleraar in het staats- en admi nistratief recht die enkele jaren gele den grote populariteit genoot als president van de Televisierechtbank heeft zijn lidmaatschap van de Par tij van de Arbeid opgezegd en is nu toegetreden tot de Party van Drees Jr. NIEUW-VENNEP Naar schat ting 250 ruiten van personenauto's en vrachtwagens zyn sinds gister ochtend op de Venneperweg in Nieuw-Vennep gesneuveld, nadat een gedeelte van de weg was voor zien van een nieuwe slijtlaag. Op het bewuste weggedeelte ble ven in veel gevallen stenen in de banden van de auto'? steken om er na verloop van tijd weer uitgeslin gerd te worden. In het hele zuide lijke deel van de Haarlemmermeer kon men gisteren auto's tegenkomen met versplinterde voorruiten die door de rondvliegende projectielen waren getroffen. Het opspattende grint veroorzaakte in verschillende gevallen ook blik- of lakschade. Deskundigen van de ANWB, die zich ter plaatse op de hoogte stelden, meenden dat voor de nieuwe slijt laag te grof grint gebruikt was, ter wijl de bltuumlaag van slechte kwa liteit zou zijn. De wijze waarop het bewuste weggedeelte was verbeterd werd gekwalificeerd als zeer goedkoop en ouderwets. De Juridische afdeling HOMBURG blik 13 stuks 89 van de ANWB zal de gedupeerde automobilisten adviseren bij de weg- beheerder, de Haarlemmermeerpolder en de maatschappij die het werk uitvoert (de NV v/h S. van 't Verlaat te Giessendam) schade te claimen, zo heeft men laten weten. De heer H. Kronenberg, hoofd van de technische dienst van de van de Haarlemmermeerpolder die de opdracht voor de wegverbetering heeft gegeven, meent dat de moei lijkheden op de Venneperweg gewe ten moeten worden aan de plotse linge verandering van het weer. Met het aanbrengen van een nieuwe slijtlaag moet volgens hem met de weersomstandigheden rekening wor den gehouden. Ook het zware vracht verkeer over de Venneperweg zou tot de moeilijkheden hebben geleid. Volgens de heer Kronenberg is geen te grote steensoort gebruikt. De afgelopen dagen zyn in Haarlem mermeer ook andere wegen van een nieuw wegdek voorzien waarbij de zelfde substantie werd gebruikt. Hierbij zijn geen moeilijkheden ont staan, aldus de heer Kronenberg. Uit het Leidsch Dagblad van 24 Juni 1871: I Advertentie) Koffiehuis van Ouds Veel hooiden veel zinnen. De ondergeteekende heeft de eer het geëerde pu bliek bekend te maken dat hij te zijnen huize 'n Muziek stuk heelt geplaatst, waar van de weerga in Nederland niet bekend is. J. Selier no. 1 Ceüebroersgracht Advertentie) Een huis te huur, voor aan de brug van de Haverzaklaan buiten de Rifnsburgsche poort, op he den bewoond door G van der Kooij.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1