sepvise pagina Jelgie opent de kasteelpoorten RESÏORAMA JOBBERROTS IN DE BRANDING 1 vis T sport Tip voor een weekeinde Slordig met belang van de klanten - ONDERDAG 24 JUNI 1971 ULLDSCR DAGBLAD PAGINA 11 voortreffelijke keuken, romantische steden als Brug- Gent, het verrukkelijk mooie landschap van de Ar- in en de casino's aan de kust, het zijn stuk voor stuk redenen voor een vakantie of weekeindbezoek aan tNu is er weer een bijgekomen. De kastelen, is een idee van Arthur Haulot, de commissaris-gene- ior het toerisme in België. Hij heeft van 1971 het njaar gemaakt. Dat wil zeggen: vijftig kastelen, "ran 23 voor de eerste maal, openen hun poorten voor zoeker uit binnen- en buitenland, tentoonstellingen unstschatten, concerten, recitals en een keur van au- iten er naar toe. an Luyckx, de directeur van jisch Verkeersbureau te Am- zegt er dit van: „Een bezoek i kasteel behoeft geen doel op zijn. Het is wel een verrij- ■n het pakket vakantiemoee- Hn, dat België de toerist »aaf Baudouin de Ghellinck- Hljck, eigenaar van het kas- PjNieuwermolen, antwoordt op over het waarom van dit Ijaar: waren de kastelen centra bevolking, die mocht genieten mooie dingen ,die ze bevat- gaan we weer naar toe. Het lijk niet helemaal eerlijk om naai alleen voor onszelf te Bovendien blijkt er bij de belangstelling te groeien historische rijkdommen van len". Bewoond jrmolen ligt in de gemeente :s-Kapelle in de Belgische Brabant. Voor een bedrag 40 fr.) gaan de poorten IJdens de vier weekeinden in nd Juli van 10 tot 12 en van uur open. te charme van Nieuwermo- et feit. dat het is bewoond irdt nog dagelijks gezeten op len. die Je normaal alleen museum ziet. Een kin- schalt door de tuinen van dit e. door water omgeven he- :graaf. die zijn bezitting wat in stand houdt uit de gel- hem toevloeien door een ho- ie bij een bierbrouwerij, ver men van het kasteel zelf maar weinig afweet. Het en 1596 en 1606 zijn her bouwd door Lodewijk Verreycken, eerste staatssecretaris onder Flilips Hl. Mooie meubelen, kostbare Ouden aardse wandtapijten, waarop de ge schiedenis van Don Quichotte wordt uitgebeeld, schilderijen en met zorg gekozen snuisterijen getuigen van de verfijnde smaak van de eigenaars van de Nieuwermolen. Straks, als de bezoekers gaan ko men. zal een en ander wel goed wor den bewaakt. De Belgische kasteelhe ren stellen namelijk geen prijs op de ervaringen van hun Franse en Zuid- Limburgse collega's. Enkele van hen ontdekten onlangs dat kostbare voor- Door Henk de Ridder werpen uit hun eigendommen waren gestolen. In één geval waren de da ders zo brutaal, dat ze met een ver huiswagen voorreden en de hele in boedel inlaadden. Adel Eugène-Willy Pelgrims is de 39e seigneur de Bigard, heer van Groot- Bijgaarden, een kasteel, dat ligt in het dorp van dezelfde naam, even eens in Brabant. De man is niet van adel, maar hij bezit een collectie waarop elke baron of graaf jaloers is. De vader van de huidige kasteelheer, rijk geworden in de metaalindustrie, bezocht alle steden van Europa om er kunststukken te verzamelen. U ziet er een schets van Rubens' „Het geluk van Maria de Medici", enkele Duitse primitieven, het schil derij „De parabel der blinden" van Het prachtige kasteel van Annevoie. Pieter Brueghel de Oude, tere ma donnabeelden, een Christus uit de school van de Siena, een verzame ling kruisbeelden van de Xlle tot de XVe eeuw, een borstbeeldrelikwie- kast van de Heilige Lodewijk in gla- zuurwerk uit Limoges uit de Xlle eeuw en een Griekse zilveren wijn kruik, die uit de 11e eeuw voor Chris tus dateert. Het is maar een greep. De ware liefhebber kan hier uren toeven en genieten. Waterpartijen Het zijn de tuinen met hun prach tige waterpartijen, die het kasteel van Annevoie, in ge gemeente An- nevoie-Rouillon in de provincie Na men. beroemd hebben gemaakt. Ge- pessioneerd door de tuinbouwarchi- tectuur, die hij zowel in Frankrijk als in Italië heeft kunnen bewonde ren, heeft de eigenaar van Annevoie, de Franse. Engelse en Italiaan se stijlen hier harmonisch in elkaar laten vloeien. Franse tuinen met hun rechtlijni ge wandeldreven, hun symmetrische bloemperken en waterpartijen; Ita liaanse tuinen met talrijke fonteinen, watervallen en romantische over schaduwde plekjes; Engelse tuinen tenslotte met bronnen, plantengroei en glooiend landschap. Wat zo inge- i nieus is: aan al die fonteinen en watervallen komt geen apparatuur te pas. Prinses Henri de Merode komt ons minzaam begroeten aan de in gang van het kasteel van Rixensart (Rixensart. Brabant Haar familie bewoont dit indrukwekkende kasteel reeds meer dan twee eeuwen. Het valt onmiddellijk op door de roze kleur van zijn stenen, zijn talrijke kruis- vensters, de lijn van zijn torens en zijn schuin opstaande daken met dakvensters. Binnen de muren wederom een grote rijkdom aan tapijten, stijlmeu belen Lodewijk XV en Lodewijk XVI en gobelins. Kastelenjaar 1971. We bespraken in telegramstijl 4 van de 50. U kunt er een weekeinde voor nemen om er een paar te bezoeken. U kunt dat natuurlijk ook doen, als U van de zomer ergens in België op een camping staat of als U er een bungalow heeft gehuurd. De Belgen hebben voor een uitste kende documentatie gezorgd in de vorm van het boekje ,3elgische Kas- télen". Stephan Luyckx stuurt het U graag toe. Hij is te bereiken op het Leidseplein 7 tel. 020-245959. Het seizoen is nog niet begonnen, maar er komen alweer enkele ver meldenswaardige klachten binnen van klanten van reisbureaus. Iemand meldt ons dat zij bij de vakantiepapieren de koele medede ling kreeg dat de reissom met 50 gulden was verhoogd. Zonder nade re verklaring. Een ander bleek ineens 250 gulden duurder uit te komen. Voor een reissom van ruim 500 gulden zou een vliegreis worden gemaakt. Doch die prijs, vernam de klant bij na vraag. was een fout geweest in de catalogus. Het betrof alleen maar het verblijf in het vakantie-oord. Voor het vliegen moest 250 gulden extra worden betaald. Op deze fout zou het reisbureau zijn boekings kantoren in de loop van januari op de hoogte hebben gesteld. De klant had het echter nooit te horen gekre gen. Dat bedoelen wij nu: De reisbu reaus weten vaak al veel eerder dat er iets is veranderd aan de in hun vakantiegids gedane beloften. Maar zij nemen niet de moeite om, zodra zij dit weten, alle klanten nog eens extra aan te schrijven om hen hierop attent te maken. Vol gens hun reisvoorwaarden hoeft dat ook niet. Zij hebben hun recht vastgelegd om de klant pas op het laatste nippertje te laten weten dat er iets is gewijzigd. Die klant kan dan natuurlijk niet zo makkelijk meer naar iets anders omkijken. Is zoiets nu coulant? Wij hebben de klagende vakantie gangers aangeraden bij hun reisbu reaus schriftelijk bezwaar te maken tegen werkwijzen als deze. Wordt de zaak tot tevredenheid van de klant opgelost, dan kan deze zich met zijn klacht vervolgens wenden tot de Stichting Nederlandse Reis- kamer, Kortrijksestraat 47, Den Haag. Die Reiskamer zit er zij het namens de Alg. Ned. Ver. van Reisbureaus om klachten te be handelen stuur ze. ADVERTENTIE 4 directie P. d Hersigny 7 VOOR UW BRUILOFTEN RECEPTIES GROEPSDINERS 4 VERGADERINGEN, enz 3 TELEFOON 01751—2500 Rijksstraatweg 324, Wassenaar. fTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT lengelsport heeft in de loop der tijden een reusach- twikkeling doorgemaakt. De tijd dat we boomstam- ibruikten als hengels en we haken vervaardigden uit ijn al lang voorbij. Wat vroeger gold als het sum- an visgenot kan vandaag vaak nog slechts de lach- iwekken. Neem bijvoorbeeld die loodzware hengels oeger die we nu in de tuin gebruiken om een klim- ouvast te geven. We zijn nu langzamerhand overge- pultralichte hengels. en volglas zijn niet langer e begrippen. vislijnen zijn in de afge- m aan sterke veranderingen ig geweest. De tijd is voor- ie met in elkaar gevlochten ren visten en ook het „silk- ligt al lang en breed ach- De oudere lezers kunnen rschijnlijk nog herinneren het silk was en hoe moei- ich liet knopen, ssaproduktie van de lijnen van nylon heeft op dat ware evolutie teweegge- lieuwe vindingen hebben de it van de lijn de laatste Ja- vergroot. Waar vroeger een noodzakelijk was. kan nu olstaan met een dunne. Ook punten blijkt dat het hen- iaal in de loop der Jaren oneler" geworden is. Geen verandering thter één onderdeel van on- fusting. dat in de loop der een rots in de branding is laan en uitgaande van de niet of nauwelijks enige indering heeft ondergaan. ADVERTENTIE GOEDE VANGST »t 47 - Leiden - Tel. 21751 een rank pennetje dat zich plotseling uit het water verheft of plotseling heel langzaam wegzinkt. Maar daar mee blijft het nog een kwaad, want de dobber veroorzaakt weerstand in het water. En weerstand betekent een grote kans dat de vis het aas loslaat. Daarom is het van belang die weer stand tot het uiterste te beperken. Goed uitloden Aan de lijn moet zoveel lood beves tigd worden, dat nog slechts het uiterste puntje boven water uitsteekt en de vis niets bemerkt wanneer hij het aas pakt. Nu zijn er zoals op elke regel uitzonderingen. Vissen we bijvoorbeeld in stromend water of staat er een behoorlijke golfslag dan kan het gewenst zijn de loodverzwa- ring wat te vergroten, waardoor het aas rustiger op de bodem blijft lig gen en de pen beter waar te nemen is. Daarom is het ook onjuist bij de aanschaf van een nieuwe dobber te vragen om een brasempen. een voorn pen of een karperpen. Niet de vis die men probeert te vangen is in de eer ste plaats bepalend welke dobber we kiezen, maar de omstandigheden waaronder we vissen. Om u een ADVERTENTIE DE ENIGE SPECIAALZAAK voor al uw HENGELSPORTARTIKELEN voorbeeld te geven. Vissen we in een smal slootje op een vrijwel windstil le dag, terwijl het water stilstaat, dan kunnen we volstaan met een klein Frans pennetje. Een misverstand ls dat we altijd met grote pennen moeten vissen om bij voorbeeld brasem te vangen. Anders ligt het wanneer we vissen om een nogal woelige plas. met flink wat wind en stroming. In zo'n geval kunnen we het best overschakelen op een dobber van wat forser formaat, omdat de aanbeet duidelijker wordt geregistreerd in de golven. De materialen waaruit een dobber is samengesteld kunnen sterk uiteen lopen en bepalen of er sprake is van een „licht" of ..zware" pen. Zeer licht materiaal ls bijvoorbeel het bal sa-hout, een veelgebruikt produkt bij Niet dat het niet geprobeerd is. Inte gendeel. Steeds zijn er nieuwlichters geweest, die meenden het ei van Co lumbus te hebben ontdekt en trots hun vinding presenteerden. Maar evenzovele malen bleek, dat d- oude dobber een vergelijking mei glans kon doorstaan en dat er nau welijks van enige verbetering sprak'- kon zijn. Sinds Jaar en dag is de dob ber herkenbaar gebleven aan een drijflichaam en een al dan niet spil se antenne. Nieuwlichters hebbe: daar niets aan kunnen veranderen. Vandaag zullen we in de visrubrie1 eens iets nader op het verschijnse dobber ingaan. Allereerst de naam die is eigenlijk verkeerd. Immers eer dobber hoort niet op het water tf dobberen. Zou hij dat doen, dan be tekent dat dat de dobber verkeerd i: uitgelood of afgesteld. We moeten er van uitgaan dat de dobber bij de vis sport een noodzakelijk kwaad is. Overigens een „plezierig" kwaad want er gaat voor mij niets boven j de vervaardiging van dobbers. In de I I lichte klasse zijn vooral de Franse pennetjes beroemd. Kleine uiterst I j lichte dobbertjes, die weinig lood vra- j gen en iedere aanbeet feilloos regis- i treren. Stromen Zwaarder zijn de alom bekende j I „Rotterdammers" die meer lood vra- j gen en daarom op wat groter water met stroming beter tot him recht ko- men. Voor hetzelfde water komen ook de wat zwaardere kraalpennen in aanmerking. In de meeste gevallen is de aanschaf van een pen een per soonlijke keuze. De een heeft nu een maal een andere stijl van vissen en zolang de zaak goed is uitgelood maakt het in de praktijk vaak niet zo n groot verschil. Ik ken sportvissers die hun hart verpand hebben aan een ganzepen. terwijl anderen ze verslijten voor boomstammen. Het ligt er maar aan welke eisen je aan het materiaal stelt. Tenslotte zou ik in deze rubriek aan dacht willen besteden aan drie bij zondere dobbers die sinds kort in de handel zijn. Zo kreeg ik van de Leid- >e hengelsportwinkelier Van Weizen 3en zogenaamde „optische tol". Het bijzondere van dit pennetje is, dat de antenne nagenoeg precies hetzelfde •oortelijk gewicht heeft als water. Het betekent dat wanneer de pen tot even boven het drijflichaam uitgelood ls, de vis vrijwel geen weerstand onder vindt, wanneer hij aanbijt. Verschui ven van de pen bij het aanslaan ls ook vrijwel onmogelijk omdat de lijn ïelemaal door het drijflichaam wordt gehaald en daarna wordt vastgezet net behulp van de antenne. Een der de voordeel van de tol is dat de pen iok op grote afstand nog zeer goed vaar te nemen is. Mogelijk kunnen de goede eigenschappen nog beter be nut worden door het drijflichaam van iets bescheidener omvang te ma ken. Overigens een pennetje dat vele gebruiksmogelijkheden heeft. Een tweede dobber, die vooral op de Visma dit Jaar veel belangstelling oogstte was de Otomaglc uitgedacht door de heer J. Jacobi die al eerder van zich deed spreken met de Uni- pen. Die laatste werd een volledige flop maar zijn nieuwe vinding heeft mijns inziens meer kansen. Otomagic Het bijzondere van de Otomagie is dat hij zichzelf op diepte afstelt Dat is mogelijk omdat het drijflichaam uit twee gedeelten bestaat de van el kaar kunnen wijken. Gooit men de Otomagic in het water dan zakt de lijn onder de pen door tot de haak op de grond ligt. Daarna houdt de pen de lijn vast met behulp van twee superkleine magneetjes. Een kort tik je is voldoende om iets ondieper te vissen. Geeft men een flinke tik, dan zakt de lijn weer tot op de bodem. Het bijzondere voordeel van de pen is. dat hij met slepend vissen ook de kuilen In de bodem aftast, wat voor al bij de Jacht op de snoekbaars van pas kan komen.- De pen ls leverbaar in vier verschillende formaten. In de derde plaats is er de werp- dobber van Iwan Garay, waarover Ik al eerder schreef Deze stabilodobber heeft een torpedovorm en kan over grote afstanden geworpen worden. Oorspronkelijk werd de stabilodobber alleen bij de zeevisserij benut bij voorbeeld voor de geepvisserij. maar nu is er ook een 15-grams stabilodob ber ln de handel die gebruikt kan worden voor de karpervisserij. Een stuk aardappel kan daardoor over grote afstanden worden geworpen. ADVERTENTIE De hiernaast omschreven unieke VOORNPEN is alleen verkrijgbaar bij de ..SPORT", Haarlemmerstraat 11. Een brasem uitgeteld m de boot.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11