Luxemburg schuimde de wijn PLANTEN IN DE SALJOET HET BLIJFT ROMMELEN IN GAZA ag 1 Afzetgarantie voor Nieuw-Zeeland Resultaten onden en Moskou ijzen over en weer fee diplomaten uit -TERREUR ULSTER Pakistan: aanvallen van India Senaat wil troepen terug uit Vietnam EBAN WEER OVER HERSTEL BETREKKINGEN MET MOSKOU Centrum van Palestijns verzet blijft kruidvat Mafia-leiders naar een ander eiland PRINS PHILIP WIL „MILIEU BESCHERMEN" lAG 23 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 LUXEMBURG (GPD) Toen de Britten vannacht einde lijk officieel opnieuw de vergaderzaal betraden om de voor stellen van de EEG aan te horen en hun eigen tegenvoorstellen te lanceren, was de feitelijke overeenstemming al bereikt. De zaak behoefde nog slechts protocolair in orde te worden ge maakt voordat de 250 flessen schuim wijn konden worden open getrokken, die mede bedoeld waren om de plaatselijke natio nale feestdag wat kracht bij te zetten. Nieuw Zeeland krijgt voor de af zet van zijn boter en kaas op de Britse markt een absolute afzetga rantie, die na vfjf jaar 71 procent is van zijn huidige marktaandeel Daar boekte Rippon een winst van vijf procent op het voorstel van de Zes van gisteren. Viervijfde van dat per- Door Henk Kolb centage gaat op aan boter, de rest aan kaas. Het gevoelige woord 'una niem' verdween uit de definitie van de manier waarop na vijf jaar de Nieuwzeelandse positie zal worden pauzeren tijden^ de besprekingen in Lu- over Engelands toetre- ie EEG: minister Luns ïken, is op de tafel gaan zitten, terwijl hij luistert naar de opvattingen van zijn Belgische collega Harmei (midden). Links staatssecretaris van Buitenlandse Zaken H. J. de Koster. U/LONDEN (Reuter) inuten nadat de Sowjet- de uitwijzing van twee wnaten bekendmaakte kon- !ngelse regering de uitwij- iwee Russische diplomaten vee Russische diplomaten, en Tsjoesowitin, worden ige beschuldigd. ;et-Unie wees de eerste se- icholson en de tweede se- ickson van de Engelse am- Moskou uit wegens „acti- ie onverenigbaar zijn met aatieke status". De Britten ihter dat de uitwijzing van naten een wraakmaatregel uitwijzing van drie leden Russische handelsdelegatie Volgens het Britse minis- Buitenlandse Zaken gaat tingsbevel van Moskou ver een protest over de ver- an de Russische elektroni- ist Anatol Fedossejew. De nadden daarop geantwoord ejew eigener beweging een (AP) Terroristen ffboden Ierse Republikein- aebben gisteren ter bekro- een reeks bomaanslagen ie spoorweg van Belfast in op te blazen. Op de Sil- '8 nabij Lurgan, 32 kilome tfwesten van Belfast, had- aparte ladingen geligniet maar deze waren niet inslagen, ter gelegenheid 50-jarig bestaan van Ul- echter wel succes: a de ochtend werden gis- óomaanslagen in Belfast 'n i torhuis je van het hoofd- en een loge van vrij- beschadigd. &n werd een bom uit een «ito naar een politiebureau twee burgers werden bij *6 gewond; last werden drie mannen rijdende auto met een *eer beschoten. Twee van öi aan de benen gewond, ïuchten zou deze aanslag zijn van een twist tussen bugels van het republikein- de traditionele „officiëlen" 'militanter "provisionelen", bor linkse politieke inzich ten. verblijfsvergunning in Engeland heeft aangevraagd. Fedossejew weigerde gisteren een vertegenwoordiger van de Russische ambassade te ontvan gen. De twee uitgewezen Britse diplo maten hebben aan de universiteit van Moskou gestudeerd en spreken vloei end Russisch. RAWALPINDI (AP) Pakistan heeft gisteren verklaard, dat Indiase troepen opnieuw de Pakistaanse grenzen hebben geschonden en de Pakistaanse strijdkrachten onder vuur hebben genomen. Op 19 juni hadden verscheidene incidenten plaatsgevonden, die ontstonden toen Indiase troepen een Pakistaanse grenspatrouille in het district Lathi- tilla met mortieren onder vuur na men. Diezelfde dag zouden Indiase eenheden in het district Manipoer de grens zijn overgetrokken om Pa kistaanse troepen aan te vallen. De Indiase soldaten trokken zich terug toen de Pakistanen het vuur beant woordden, aldus het communiqué van de regering. Later werd de Pakistaanse haven Baikari in het district Choelna be schoten en zouden Indiase troepen met machinegeweren het vuur heb ben geopend op Pakistaanse leger posten bij Katamari en Jairpoer in het district Syhlet. Op 18 juni hadden Indiase troepen volgens het communiqué de Pakis taanse grensposten bij Benapole in het district Jessore met mortieren beschoten. herzien. Binnen het raam van een wereldwijde zuivelovereenkomst zal voor de Nieuwzeelandse problemen een oplossing moeten worden ge vonden Engeland zal in het eerste jaar van zijn toetreding (1973) 8,64 pro cent van de gemeenschappelijke be groting bijdragen en dat zal in vtji jaar stijgen tot 18,92 procent en ver volgens in twee jaarlijkse etappes worden verheven tot het werkelijke Britse aandeel van ruim éénvijfde van de begroting. Dat is aanmerke lijk meer dan de drie procent waar mee Rippon begon te onderhande len en veel minder dan de percen tages van elf en meer, waarmee de Fransen tot op het laatst bleken te werken; de visserij wordt in juli tijdens een nieuwe ministersconferentie in Brus sel geregeld, maar de huidige ver klaring geeft Engeland alle gelegen heid bepaalde visgronden te reserve ren. Ook met de andere betrokken landen zal het visvraagstuk in juli worden aangepakt; gedurende de interimperiode tus sen het akkoord en de toetreding zullen de kandidaat-landen, zowel als de EEG bij hun beslissingen het wederzijdse belang beschermen; ook over het vraagstuk van de met veel subsidie in leven gehouden bergboeren werd overeenstemming bereikt. Senator Mansfield psychologische overwinning (Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD) In een dramatische zitting van de Senaat is gistermiddag, nadat andere en doel treffender moties op één stem na waren verworpen, met 57 tegen 42 stemmen een amendement aangeno men waarbij president Nixon als richtlijn wordt gegeven binnen negen maanden een datum vast te stellen voor de terugtrekking van alle Amerikaanse troepen uit Indo- China. Hem wordt verder voorge steld onderhandelen over een onmid dellijk „staakt-het-vuren", en te ei sen dat de Amerikaanse krijgsgevan genen binnen twee van de negen maanden worden vrijgelaten. Het amendement is niet bindend dat wil zeggen dat ze beschouwd wordt als „een verklaring van na tionaal beleid". Het staat president Nixon vrij om zich ernaar te rich ten. Enkele uren nadat de motie werd aangenomen, verklaarde Nixons perschef Ronald Ziegler echter dat het beleid van de president onver anderd gehandhaafd zou blijven. komen dat er met één van de overi ge, min of meer gelijkluidende moties toch nog een overwinning behaald, zou worden. Zij slaagden daarin toen een van de senatoren die, hoewel een „pro-Nixon" man, aanvankelijk met de „duiven" had meegestemd, bij het amendement die door senator Mike Mansfield was ingediend over stag ging. Senator Mansfield noemde het aan nemen van zijn aanvulling een „psy chologische overwinning". Het was de eerste keer dat een meerderheid van de Senaat zich uitsprak om de oorlog op een vastgestelde datum te beëindigen. Er is geen twijfel aan dat deze ontwikkeling beïnvloed is door de publikatie van de geheime Penta- gon-studie over de oorlog in Vietnam. Daarin is toch wel aangetoond, dat het congres niet op de hoogte werd gehouden van de eigenlijke plannen van de regering Johnson. Het amendement gaat nu voor een Door mr. H. L. Leffelaar Het drama in de Senaat deed zich voor toen een motie, die president Nixon wél verplicht zou hebben om zijn beleid te wijzigen en de troe pen op korte termijn terug te bren gen, met één stem verschil werd af gewezen. De Nixon gezinde fraktie van de Senaat kwam daarna koorts achtig in het geweer 'om te voor- MOSKOU (TASS/ANP) Sinds gisteravond 22.38 uur Ned. tjjd is Vokkow de Rus met de meeste ruim te-ervaring: meer dan de vorige Russische recordhouder Nikolajew, die in twee vluchten ruim 21 dagen en 15 uur in de ruimte vertoefde. Volkow, die als lid van de Saljoet- bemanning die nu al ruim 17 dagen in de ruimte vertoeven, had er ok tober 1969 al een vlucht van bijna vijf dagen op zitten, en heeft nu het Russische record van Nikolajew ge broken. Maar de Amerikaanse re cordhouder Lovell (bijna 30 dagen) heeft hy pas over een week over troefd wanneer de huidige vlucht nog zolang duurt. Vanavond om 22.54 uur wordt bij voortzetting van de vlucht het abso lute duurrecord voor één ruimte- vlucht (sinds een jaar in Russiche handen) verbeterd. Inmiddels hebben de Saljoet-kos- monauten gisteren' via de televisie hun landgenoten een plantenkasje in het ruimtestation laten zien, waarin zij verschillende gewassen hebben gezaaid die al na twee dagen boven de grond kwamen. Zij ontwikkelen zich dank zij speciale voedingstoffen en de gewichtloosheid ongeveer twee maal zo snel als op aarde. Dergelijke proeven zijn van belang voor voed sel- en zuurstofvoorziening geduren de langere ruimtereizen' ver van de aarde en eventueel in permanente maanbases. De Saljoet-kosmonauten hebben ook dierlijk materiaal meege bracht voor proefnemingen. TEL AVIV (AFP, AP. Reuter) Het autobusvervoer in de strook van Gaza is nagenoeg verlamd, aange zien alle Arabische chauffeurs ont slag hebben genomen nadat zij dreigbrieven hadden ontvangen. Hierin werd van hen geeist niet meer te werken voor de Israëlische maatschappij „Egged," die het open bare vervoer in Gaza verzorgt. Voor de zesdaagse oorlog en de Israëlische bezetting bestonden er in de strook van Gaza geen autobusdiensten. Volgens de correspondent van 't Is raëlische blad „Haaretz" zijn chauf feurs door Arabische terroristen neergeschoten. De „Egged" heeft be kendgemaakt, dat zij thans Arabi sche Israëliërs in dienst zal nemen. Israëlische troepen hebben giste ren het vuur geopend op twee Egyp tische vliegtuigen die over hun stel lingen op de oostelijke oever van 't Suezkanaal vlogen. Trolgens h it mi litair opperbevel in ïel Aviv ~ras 't tweede overvlieg-incident in vier dagen en het vijfde sinds het begin van het bestand vorig jaar augustus. Israël heeft bij de VN.-bestands- commissle in Jeruzalem een protest ingediend tegen schending ven de bestandslijn. Israël is bereid tot een open dia loog met de Sowjet-Unie over het conflict in het Midden-Oosten. Mi nister Eban, die dit gisteren op een persconferentie in Jeruzalem ver klaarde, zei dat er tot dusver nog geen contacten met Moskou zijn ge weest. De Russen verbraken de di plomatieke betrekkingen na de zes daagse oorlog in 1967. Het was de tweede maal in enkele dagen dat minister Eban gewag maakte van een mogelijke hervat ting in enige vorm van de Israë- lisch-Russische betrekkingen Hij zei dat deze niet eeuwig verbroken kunnen blijven. (Van onze correspondent) GAZA De toestand in Ga za blijft onrustig. Vinden op de westelijke oever van de Jordaan, op de Golanhoogten en in de Si- naï nauwelijks incidenten plaats, in de Gazastrook zijn ze aan de orde van de dag. Vorige week al leen werden drie Arabieren gedood en 92 gewond bij bomaanslagen. In de maand mei vonden bijna 50 pet. van alle incidenten aan alle fronten in Gaza plaats, 38 van de 78. Door Jaap van Weesel De Israëlische politiek in Gaza is opgericht op economische inte gratie met Israël en normalisatie van de toestand. De economische politiek kan 'n succes genoemd worden. Er is grote economische vooruitgang en veel inwoners van Gaza hebben werk in Israël gevon den. De normalisatie is echter mis lukt. Het inzetten van de grens politie heeft maar tijdelijk tot het afnemen van incidenten geleid, maar de afgelopen week is het ni veau weer tot het oude peil van voor januari gestegen. De Israëli sche autoriteiten beseffen zelf zeer wel dat het onmogelijk is een toe stand van algehele rust te berei ken. Zij onderscheiden drie cate- goriën: zeer hoog, een zeer laag en een normaal aantal incidenten. Het is niet mogelijk gebleken sa men te werken met de plaatselijke leiders. Vorige week dregiden de Israëliërs twaalf moechars (een soort burgemeesters), af te zetten als zij niet wilden helpen bij het handhaven van de orde. De moe chars weigerden echter. Daarbij is het niet eens zo belangrijk of zij dat uit politieke overtuiging doen. de macht van de guerrilla-organi saties is zo groot dat een ieder die met de Israëliërs samenwerkt zijn leven niet zeker is. De geschiedenis van Gaza is een lange tragedie. Gaza kwam in 1948 80NDER Egyptisch bestuur. De Egyptenaren gebruikten gedu rende de opeenvolgende Jaren de Gazastrook met ongeveer 350.000 vluchtelingen als politiek wild in de oorlog tegen Israël. De grens met Egypte werd hermetisch af gesloten, zodat de Gazastrook een volledig geïsoleerde gemeenschap werd. Ongeveer 350.000 inwoners op een gebied van 50 km lang en 10 km breed maakte Gaza tot het dichtst bevolkte gebied ter wereld De vluchtelingen werden onder houden door de UNRWA, 'n vluch telingen-organisatie van de Ver enigde Naties. Behalve citrusplan- tages is er nauwelijks werk voor de bevolking en Industrie ls er hele maal niet. Het is dus geen wonder dat in een atmosfeer van isolatie en ellende, waar Ahmed Sjoekeirj zijn Palestijnse bevrijdingsleger trainde, volledige anarchie heerste, moord een gewoon middel was om geschillen te beslechten, de Isra ëliërs voor complete chaos kwamen te staan toen Gaza in de zesdaag se oorlog werd veroverd. De Sinaï- veldtocht had de plaatselijke lei ders in 1956 geleerd dat samen werking met de Israëliërs bij een eventuele terugkeer van de Egyp tenaren de dood betekende. Het is daarom heel begrijpelijk dat de plaatselijke leiders er niets voor voelden met de Israëliërs samen te werken. Daar kwam nog bij dat degenen die het meest bevreesd waren voor „normalisatie" de Pa lestijnse verzetsorganisaties zijn, aangzien zy zeer wel zien dat de tijd in hun nadeel zal werken. Golf van aan: slagen Toen de Israëliërs begonnen om werken in Israël aantrekkelijk te maken, door goede salarissen aan te bieden en door de plaatselijke bevolking hulp aan te bieden bij een eventuele vestiging op de westelij ke oever van de Jordaan, beant woordden zij deze pogingen met 'n golf van aanslagen. Daarbij wa ren alle doelen geoorloofd: bussen met arbeiders op weg naar hun werk in Israël, militaire voertuigen particuliere auto's van Israëliërs en Arabieren, en postkantoren. Actiecentrum is het Medinaplein in Gaza. waar bijna geen week voorbij gaat zonder dat er een handgranaat wordt gegooid. De druppel die toen de emmer deed overlopen was een aanval op een Israëlische personenauto waarbij twee kleine kinderen werden ge dood. De Israëlische autoriteiten besloten toen de grenspolitie te gebruiken voor 't handhaven van de orde. Verder werd de burge meester van Gaza afgezet vanwe ge zyn consequente weigering met de Israëliërs samen te werken. Tot op vandaag de dag is het niet mo gelijk gebleken een vervanger te vinden die wel bereid is samen te werken. De grenspolitie staat bekend om haar harde optreden en er kwamen dan ook al gauw klachten over ex cessen. Die kwamen in de pers doordat leden van de kibboets Ke- rem Sjalom in de buurt van de Gazastrook, voor een groot deel be staande uit links-georiënteerde pioniers, een brief schreven aan de opperbevelhebber generaal Bar Lew. Generaal Bar Lew gelastte een onderzoek en enige schuldigen werden gestraft. Als politie de orde handhaven in het algemeen ls ondankbaar werk, maar Gaza slaat daarbij alles: de soldaten hebben behalve met ver zet tegen de Israëliërs te maken met interne terreur, anarchie frustatie en complete hysterie. De hysterie is vaak de oorzaak van overdreven berichtgeving die veel al voor propaganda-doeleinden wordt gebruikt, hetgeen niet bete kent dat er vaak onnodig hard wordt opgetreden en dat het de vraag is of het inzetten van de grenspolitie wel verstandig is ge weest. Weliswaar is het aantal in cidenten sinds Januari aanvanke lijk gedaald, maar deze maand is het oude niveau van voor Januari weer bereikt. Voor de Israëliërs is het zelfs als se dat zouden willen, niet mogelijk in Gaza op dezelfde manier te werk te gaan als de Amerikanen in Vietnam. Het land is er te klein voor en de soldaten zijn te dicht bij huis. Elke gebeurtenis van eni ge omvang lekt in Israël uit, om de eenvoudige reden dat iedereen al les van zijn buren, familie en ken nissen hoort. Soldaten komen elk weekeind enaar huis en een sociale controle is dermate groot dat ex cessen op grote schaal, als in Viet nam, in Israël onmogelijk zijn. Als er de ondanks over gesproken wordt betekent dat dat er inder daad excessen zijn. Geen engelen Generaal Gazit, de hoofdbestuur der van het bezette gebied: „onze soldaten zijn geen engelen. Wat denk Je, dat er alleen in Gaza wat gebeurt? Heus alleen al in Israël zelf gebeurt genoeg wat niet door de beugel kan". Er zijn berichten dat Israël con centratiekampen zou bouwen. In Nederland wordt daar door middel van affiches de aandacht op ge vestigd. Op 10 maart vertelde de legerwoordvoerder, kolonel Calew op een persconferentie dat in de Sinaï in Aboe Zneima, een inter neringskamp bestaat voor Arabie ren uit Gaza wier familieleden ge zocht worden. Hierheen worden al leen hele families gebracht, want het is de bedoeling te verhinderen dat gezochte commando's onder dak krijgen. Door het hechte fami lieverband bij de Arabieren moet iedereen onderdak geven aan fa milieleden. Ook als hij dat niet wil zal hij dat, als hij zelf in leven wil blijven, toch doen. Dat houdt in dat zo'n maatregel alleen zin heeft als de familie oompleet is. stemming naar het Huis van Afge vaardigden, waarna de president er het zijne mee kan doen. Maar hoe de stemming daar ook uitvalt, het be lang ervan is dat de Senaat de pre sident in wezen heeft laten weten dat de meerderheid het niet eens is met zijn beleid, en dat het vertrou wen in zijn geleidelijke „Vietnamise- rings-beleid" maar op één stem be rust. Nog een vierde publicatie Ook een vierde Amerikaans dag blad de Chicago Sun-Times, heeft ge gevens gepubliceerd uit de geheime Pentagon-stukken over de oorlog in Vietnam. De New York Times en de Washington Post, die als eersten tot publikatie overgingen, kunnen die publikatie op gerechtelijk bevel nog steeds niet hervatten. De regering, heeft inmiddels ook de Boston Globe, het derde blad dat uit de stukken citeerde, tot 1 Juli het zwijgen op gelegd. De Chicago Sun-Times maakt mel ding van een memorandum, dat des tijds aan de minister van Buiten landse Zaken Dean Rusk zou zijn gezonden en waarin werd aange drongen op het ten val brengen van de regering van wyien president Djem van Z-Vietnam. Al eerder was bekend, dat de toenmalige ambas sadeur in Saigon Cabot Lodge op da hoogte was van een staatsgreep-plan tegen Djem, en dat hij verzuimde Djem daarvan op de hoogte te stel len. Zowel in New York als in Wash ington heeft de regering in haar rechtzaken tegen de Times en de Post voorgesteld om de publikatie gedurende 45 dagen op te schorten, om de regering in de gelegenheid te stellen te bepalen welke stukken uit het rapport openbaar gemaakt kun nen worden. Beide kranten hebben dit compromisvoorstel afgewezen. De advocaat van de Washington Post, zei dat dit voorstel neerkwam op het aanvaarden van een door de rege ring opgestelde pers-verklaring. De Post verzette zich ook tegen de re- gerings-stelling, dat het de documen ten gestolen zou hebben, zoals ook door minister van Defensie Meivin Laird werd gezegd. FILICUDrf (AP) De tweehon derd inwoners van het eilandje Fili- cudi voor de noordoostelijke kust van Sicilië hebben gisteren hun stared te gen de regering gewonnen, toen be kend gemaakt werd dat de rijftien Mafia-leiders, die naar het eiland waren verbannen, donderdag flaar el ders zullen worden overgebracht. De inwoners van Filicudi, die op een gegeven ogenblik zelfs hun woon plaatsen hadden ontruimd om tegen de aanwezigheid van de maflosi te protesteren, waren van mening dat de Mafia-leiders een slechte reclame voor de toeristenindustrie op Filicudi waren. De mafiosi zullen nu worden over gebracht naar Asinara, een ander ei land voor de noordelijke kust van Sicilië, het wordt gebruikt als straf kolonie en als quarantaine-poet. LONDEN Buckingham Palace doet zijn uiterste best om tegen fee spreken dat Prins Philip, de echtge noot van de Britse koningin, maan dag op een bijeenkomst van de Ko ninklijke Maatschappij voor Land bouw in Edinburgh een „anti-EEG" -toespraak heeft gehouden. Een woordvoerder van het paleis zei, dat het niet de bedoeling van de prins was geweest om een controverse uit te lokken. De prins drukte geen o- pinie uit en zei niets dat ook niet al eerder is gezegd. „Ik kan niet inzien dat het zo sensationeel is," aldus de woordvoerder. Prins Philip heeft maandag o.m. gesproken over vermindering van de werkgelegenheid in de landbouw als gevolg van de aanpassing aan de werkwijze van de Europse Gemeen schap. „De toepassing van ongenu anceerde industriële methoden op de landbouw zal 'n verschrikkelijke janboel teweeg brengen," zo zei hij. In de industrie is het namelijk nood zakelijk het uiterste uit de machi nes te halen, maar in de landbouw heeft deze opvatting reeds geleid tot vergiftiging van het natuurleven en tot watervervuiling. Prins Philip heeft willen duideiljk maken, dat 'fe volgens hem niet aangaat de land bouw op dezelfde manier te behan delen als de industriële goederenpro- duktie, zonder met sociale en milieu factoren rekening te houden. Dit nu staat buiten de kwestie of Engeland al of niet tot de EEG toetreedt. Massamoord Gewapende man nen zouden in een moskee in de Phi- lippijnse provincie Cota Ba to onge veer 70 mohammedanen hebben vermoord, aldus het dagblad „Ma nilla Times". In dezestree k is al eniget ijd sprake van botsingen tus sen christenen en mohammedanen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9