Prof. Steenkamp ziet twee klippen kabinet Delftse wurger voor zijn rechters Geen controle handtekening bij Girodienst Financiering nieuwe taken Ontwikkeling in de KVP Formatie VOOr het duurt nog 2 weken Mars STAKING IN GEVANGENIS GING NIET DOOR WOENSDAG 23 JUNI 1971 LEEDSCH DAGBLAD biesheuvel erwacht: (Van onze politieke redactie) HAAG Mr. B. W. Bies- ïuvel is zijn formatiewerk van- ag begonnen. De verwachting is, t formateur Biesheuvel de rest a deze week nodig heeft om enke- zakelijke kwesties op te lossen, zo- s competentiegeschillen tussen ver- billende ministeries. Volgende ek zal hij dan beginnen kandi- at-ministers aan te zoeken. Over de duur van de formatiepe- de deed VVD-fractieleider mr. W. Geertsema gisteravond de - |eest optimistische voorspelling. dacht, dat het kabinet-Biesheu- op 3 of 5 juli rond zou zfjn. Mr. •sheuvel zelf veronderstelde, dat wel veertien dagen bezig zou *101- dr. P. A. J. M. Steenkamp ;ft gistermiddag in zijn eindrap- :t de Koningin namens de vijf ctieleiders van KVP, ARP, CHU, D en DS'70 in overweging gege- mr. Biesheuvel als formateur te wijzen. De Koningin heeft ar onmiddellijk positief op gerea- trd. Nog gisteravond ontving zij Biesheuvel op Paleis Soestdijk. HJ verzocht daarbij de AR-fractie- ier een parlementair kabinet te men "dat geacht mag worden te unen op een meerderheid in de ksvertegenwoordiging". labinetsformateur mr. Biesheu- is vanmorgen begonnen met een emeen oriënterend gesprek met nister-president P. J. S. de Jong diens ministerie. Later sprak hij de fractievoorzitters van de vijf samenwerking in de nieuw te men regering bereid zijnde par- (Van onze politieke redactie) DEN HAAG Als ,,vrij man" heeft prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp gisteren verklaard, dat hij twee klippen ziet voor het op handen zijnde vijf-partijen-kabinet van KVP, ARPCHU, VVD en DS'70. Als eerste noemde hij het ont breken van een duidelijke afspraak in het regeerakkoord, dat hij als informateur mede met de fractievoorzitters van ,,de vijf vorm heeft gegeven, over de financiering van nieuwe overheidstaken. Als tweede klip zag hij de in gang zijnde ontwikkeling in de KVP tot omvorming van die par tij in een algemeen christelijke volkspartij. Prof. Steenkamp weer erop, dat in het akkoord geen duidelijk cri terium is aangegeven op grond waar van besloten kan worden tot verho ging van belastingen. „De vijf" hebben afgesproken, dat eerst zal worden nagegaan waar en hoeveel op overheidsuitgaven kan worden besnoeid alvorens belastingverhogin gen worden overwogen. „Mijn fan tasie en verstand zijn tekort gescho ten om aan te kunnen geven wan neer het moment van belastingver hoging is aangebroken", zei de Eind- hovense hoogleraar. In dit verband vond prof. Steen kamp, dat „alles afhangt van de mensen die het akkoord uitvoeren". Hij vond, dat zij moeten worden „doortrokken" van de gezindheid steeds de overheidsuitgaven te wil len herwaarderen. Schoten Naar de mening van prof. Steen kamp zou de omvorming van de KNVP tot algemene christelijke par tij in de loop van de kabinetsperio de kunnen leiden tot „schoten voor de boeg". In het bijzonder doelde hij op de ARP, die volgens hem min der geneigd is samen met de KVP in zo'n algemene partij op te gaan dan de CHU. In een openhartig gesprek met vertegenwoordigers van de pers ont- Waar haalt Joop z'n energie vandaan? Natuurlijk van Mars. Want Mars maakt fit omdat er zoveel goeds in zit. Vollemelkchocolade voor 'n topkonditie. Luchtige crème voor uithoudingsvermogen. Romige caramel voor nieuwe energie. BON VOOR EEN JOOP-ZOETEMELK STICKER Formaat 9x18 cm. In kleur! Stuur deze bon, duidelijk ingevuld, met 1 Mars wikkel een ongebruikte postzegel van 25 cent (voor de portikosten) naar Mars, Postbus 61, Veghel. N.B. En die sticker met de foto van Joop Zoetemelk krijgt u snel thuis! Naam Straat:.—— If lU Plaats: es# geeft u direkt weer energie! Op een veiling bij de Londense firma Christie is gisteren een ets. getiteld "Ecce Homo", voor de re- cordprys van 32.000 guineas (byna 290.000 gulden) in andere handen overgegaan. De ets is eigendom ge worden van een Londense kunsthan delaar. hulde prof. Steenkamp onmiddellijk nadat hij de Koningin had laten weten, dat er een basis was voor een meerderheidskabinet. welke zijn taktiek en strategie zijn geweest bij zijn informatiewerk. Nadat hij had vastgesteld, dat slechts een meerderheidskabinet was te vormen met KVP, ARP, CHU, VVD en DS'70 en de financieel-eco- nomische situatie van het land een „snelle formatie" vereiste, ging hij over tot de vorming van „de ge spreksgroep van Steenkamp". Als in formateur probeerde hij zoveel mo gelijk in de huid te kruipen van elk van zijn gesprekspartners. Hij vond dat nodig om de „onderlinge vertrouwenscrisis" te overwinnen en om de sfeer „die bijzonder moeilijk was" te verbeteren. Vier Prof. Steenkamp zei voorts, dat hij in het begin de mogelijkheid van een vier-partijen-kabinet steeds voor ogen hield, d.w.z. een kabinet van de drie christelijke partijen en de VVD of DS'70, dat van een an dere partij in het parlement de steun zou verwerven. Het was de bedoeling van de in formateur een eventuele breuk dui delijk aan te geven en ook uit te laten komen wie de breuk veroor zaakt zou hebben. Prof. Steenkamp erkende, dat hij bij de uitvoering van zijn stra tegie een plan in acht fasen tweemaal een misrekening had ge maakt. De eerste betrof de mate van openheid. Hij haad over het hoofd gezien, dat hij zijn eerste brief aan de fractieleiders niet meteen kon publiceren, omdat deze brief eerst in de vijf fracties be sproken moest worden. Het gevolg was, dat de brief „verminkt is over gekomen". De tweede misrekening be trof de vrijheid van handelen van de fractieleiders. Steenkamp had er geen rekening mee gehouden, dat de fracties sterker dan ooit zouden DEN HAAG De Postche que en Girodienst oefent geen enkele controle meer uit op handtekeningen onder de blau we giro-overschrijvingskaarten. Evenmin werd er gelet op handtekeningen onder de bestel lingen, waarmee men hele boek jes vol van die kaarten kan krijgen. Ze worden zonder meer verzonden en door de post in do vaak nogal open flat-brieven- boxen gegooid. Dit staat in het nieuwe num mer van "Koopkracht", het consumenten-voorlichtingsblad van de drie vakcentrales en en kele consumentenorganisaties. Daarin bevestigt directeur-ge neraal H. Reinoud van de P.T.T. de juistheid van de ontdekking, die het blad bij een onderzoek naar girooverschrijvingen deed. Hij zegt dat er "tot een be paald bedrag" niet wordt nage gaan of de rekeninghouder, of iemand anders de overschrij ving deed. maar dat er hoogst zelden sprake blijkt te zijn van fraude. Men laat bij de girodienst de kaarten zomaar de computer Id gaan, omdat navraag voor de re keninghouders vertragend zou werken. "Koopkracht" heeft nagegaan dat men op die ma nier in elk geval overschrijvin gen tot 250 gulden zelfs helemaal zonder handtekening laat pas seren. Het consumentenblad meent, dat de P.T.T. dit openlijk aan 't publiek had moeten laten weten, zodat de rekeninghouders des te beter op hun boekjes zouden passen. Bovendien vindt het dat het te ver gaat, dat de giro dienst zo los omspringt met be stellingen van nieuwe boekjes met kaarten. De directeur-generaal van de P.T.T. heeft tegenover het blad wel verklaard dat de girodienst zich garant stelt voor eventuele schade door fraude. Het blad meent echter dat men "de kat toch ook weer niet op het spek moet binden". De P.T.T. laat overigens in het midden, hoe snel eventuele schade wordt vergoed. Op Huis ten Bosch bood in formateur prof. Steenkamp gis termiddag zijn eindrapport over de kabinetsformatie aan Konin gin Juliana aan. Prof. Steenkamp komt lachend de trappen af. Zijn taak is beëindigd. meespelen. Hij gaf te verstaan, dat eigenlijk alleen VVD-fractieleider mr. Geertsema een ruime armslag had by de onderhandelingen. Aanvaardbaar Prof. Steenkamp verweerde zich heftig tegen aantijgingen als zou hij het door hem gemaakte KVP- programma hebben verloochend Hij noemde het regeerakkoord „redelijk en aanvaardbaar". Hij herinnerde eraan, dat de frac tieleider van DS'70, prof. dr. W. Drees jr., tot viermaal toe in het overleg heeft gezegd, dat „de gren del van de belastingverhoging is". Hij achtte, dat een winstpunt voor de christelijke partijen. Tegen zijn zin, hadden de chris telijke partijen ook hün zin gekregen bij de omroep. Steenkamp had liever, mét Geertsema, een regeling gezien die zou leiden tot een uitbouw van de NOS ten koste van de omroepver enigingen. De ex-informateur vond het ook jammer, dat er geen af spraak is gemaakt over de invoering van een kiesdrempel. De „commissa rissen algemeen belang" miste hij in het akkoord. De successierechten moeen naar zijn mening meer ver hoogd worden, dan het akkoord aan geeft. UTRECHT De werkstaking, die een aantal gevangenen in het Utrechtse Huis van Bewaring giste ren zou houden, is niet van de grond gekomen. De staking had moeten dienen als protest tegen het werk dat in de gevangenis verricht moet worden. Het werk dat de gedetineerden moeten doen, is ook volgens de di recteur van het Huis van Bewaring in Utrecht bepaald niet gericht op terugkeer in de maatschappij. Het bestaat onder andere uit het op kaarten steken van wasknijpers, het maken van rollen kastpapier en het vouwen en plakken van folders. Met de prestatietoeslag mee kunnen de gevangenen hiermee een bedrag ver dienen van maximaal f 1,75 per dag. De staking ging dus niet door, ondanks de acties van de onlangs opgerichte ,3ond van Wetsovertre ders" (BOWO), die de gedetineer den een hart onder de riem wilde steken. Dr. Tom de Booy, wetenschappelijk medewerker aan de Amsterdamse universiteit, stak gistermorgen, toen de gevangenen werden gelucht, met een opblaasbaar rubberbootje de ge vangenisgracht over. Hij gooide en kele pakken met BOWO-stencils over de muur. Vervolgens probeer de dr. De Booy, die zelf Juist een bij de maagdenhuisbezetting opgelopen straf van vijftig dagen heeft opge knapt, in contact te komen met één van de gedetineerden, die inderdaad na enige tijd terug riep. De Booy vertelde gisteravond dat hij uit zijn verblijf in het Huis van Bewaring vooral de indruk overge houden heeft dat in het systeem de menselijke waardigheid in de ver drukking komt. „In het begin denk Je dat het wel aardig is. Het eten is goed en er zijn mogelijkheden voor ontspan ning, maar na enige tijd krijg Je een enorm gevoel van miskend wor den. Voor mij is zakjesplakken nog een ontspanning, maar als zakjes- plakken de basis is waarop Je iets moet ontwikkelen, is het een mis kenning van de menselijke waar digheid". De staking is waarschijnlijk afge sprongen op het feit, dat men bang was dat er bepaalde vrijheden in de recreatie-sfeer zouden verdwijnen als de orde verstoord werd. Een aantal gedetineerden heeft afgesproken dat ze een petitie zal sturen aan de mi nister van Justitie, waarin gevraagd wordt om beter werk en een betere beloning. Geen ontvangst Bangla Desj DEN HAAG (ANP) De gister avond op Schiphol aangekomen ver tegenwoordigers van Bangla Desj, Chowdury en Mannan, zullen niet door de Nederlandse regering worden ontvangen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaart, dat de Nederlandse regering slechts de regering van de staat Pakistan erkent en alleen met deze regering of met de regering van India overleg kan plegen over hulpverlening aan de Oostpaki- staanse vluchtelingen. De zich noemende staat Bangla Desj wordt door Nederland niet er kend. Zij kunnen uiteraard wel voor allerlei inlichtingen terecht op de be trokken regeringsbureaus. Vanmiddag hebben de heren Chow dury en Mannan wel een gesprek met leden van de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken uit de Tweede Kamer. DELFT In Delft zijn de herin neringen aan de 25-jarige winkel bediende Hans K. nog vers. Vooral de bewoners van de nieuwbouwwijk Voorhof kunnen de martelende zes weken na de moord op de 21-Jarige Ada Lansbergen-Hölscher niet ver geten. Recente moorden elders in West-Nederland vervult hun hart met dezelfde angst, die zes maan den geleden hun dagelijks leven be heerste. In de hoge flatgebouwen worden voor het slapen gaan de deuren weer stevig vergrendeld. Het omkijken op de galerij, het gespan nen luisteren naar verdachte gelui den en de schrik bij het overgaan van de bel, zijn het gedragspatroon weer binnengeslopen. De griezelige praktijken van Hans K. hebben te diep gevreten aan de zenuwen van deze Delftenaren. Door Paul van Beckum Telefoontje Komende vrijdag verschijnt Hans K. voor zijn rechters. Psychiaters hebben hem al ontoerekeningsvat baar verklaard, hetgeen duidelijk van invloed zal zyn op de gehele procesvoering. Hans K. is het mid delpunt van een misdaad-affaire, waarvan de toedracht en het verloop nog niet eerder in de criminele ge schiedenis van Nederland zijn voor gekomen. Tweeënveertig dagen lang speelde hij een luguber spel met dertig ervaren rechercheurs, die pas na de tweede poging tot wurging, deze keer op de 21-Jarige Marijke van Staaijeren, een volle nicht van de moordenaar, tot arrestatie konden overgaan. In de dramatische ont wikkelingen van deze zaak speelde Op vrijdag 27 november, drie da gen nadat Ada Lansbergen was ver moord, kreeg de redacteur Cor Vis ser Hans K. 's morgens om acht uur aan de lijn met de boodschap dat de moord op Ada een vergissing was en dat hij het gemunt had op de één etage lager wonende echtgenote van de Delftse rechercheur Van S trien. Dit gesprek en latere telefonische contacten werden op de band opge nomen en respectievelijk op 30 no vember en 17 december voor de te levisie ten gehore gebracht. Na de eerste uitzending kwamen honderd reacties binnen die geen wezenlijk resultaat opleverden. De meeste mensen hadden de vol gens prof. Schouten van het insti tuut voor perceptie-onderzoek te Eindhoven, merkwaardig hoge stem niet gehoord. Na de uitzen ding op 17 december werden vier honderd reacties genoteerd, waar van twee misschien de oplossing van de moord op een veel eerder tijdstip zouden hebben opgeleverd. Deze reacties waren afkomstig van collega's van Hans K., die met hem in de 'supermarkt van De Gruyter hadden gewerkt, op honderd meter afstand van de flat waarin de pas twee maanden getrouwde Ada Lans bergen woonde. Dat de stemherken- ning van twee collega's uit de wijk waar de tragedie speelde niet met voorrang is gecontroleerd, heeft later hier en daar terecht bevreemding ge wekt. De arrestatie volgde pas op woensdag 6 Januari, dank zij de per soonsbeschrijving van Marijke van Staaijeren en het vinden van de Vrijdag aanstaande behandelt de Haagse recht bank de zaak-Hans K., de man die een half jaar geleden bekende de ..wurger van Delft" te zijn. De rechters zullen zich buigen over een affaire die in de Nederlandse criminele geschiedenis ge rust uniek mag worden genoemd. Nimmer gedroeg een moordenaar zich na het plegen van zijn daad, zoals de man die op 25 no vember 1970 de pasgetrouwde 21-jarige Ada Lans bergen in haar flat door wurging doodde. Zelden heeft een misdadiger zo lang gedurende zes weken zoveel mensen in de greep van de angst gehouden. De moordenaar zorgde voor ongekende sensa ties door zijn optreden in die zes weken die lagen tussen zijn daad en zijn arrestatie. Zijn hande lingen telefoontjes, brieven, nieuwe bedreigin gen met moord en tenslotte een tweede poging een vrouw te wurgen trokken tot buiten de Nederlandse grenzen aandacht. Deze reportage brengt in herinnering wat zich een half jaar geleden in Delft afspeelde. blauwe brommer van Hans K. in het souterrain onder zijn flat. Vriendelijk De .Delftse wurger", zoals de la biele maar door zijn omgeving als uiterst correct en vriendelijk ge kwalificeerde jongeman de crimi nele geschiedenis in gaat, voerde met redacteur Visser ook een ui terst merkwaardige correspondentie, waarbij hij gebruik maakte van sym bolische tekens en curieus taalge bruik. Hij ondertekende meestal met „X" of „Vignet", hetgeen later is uitgelegd als zucht naar sensatie, interessant willen doen, Jongensboe kenromantiek. Wat was het motief van Hans K Doel was roof Tijdens de verhoren verklaarde hij dat roof het doel was van zijn bezoek aan Ada Lansbergen en dat angst voor herkenning hem uiteinde lijk tot het plegen van de wurg- moord had gedreven. Het motief roof vond kennelijk zijn oorzaak in de diefstal van ruim driehonderd gulden uit zijn woning, waarvan de dader volgens hem niet snel genoeg door de politie werd opgespoord. De gestoorde Jongeman begon zich na de inbraak vreemd te gedragen. Met 'n gestolen kijker begluurde hfj 's avonds het gezinsleven van echt paar Lansbergen, dat in een flat gebouw woonde, recht tegenover zijn eigen flat. Toen hij eenmaal zijn gruwelijke daad had volbracht, zon der dat daarna zijn echtgenote iets van spanning of emotionaliteit in zijn gedrag constateerde, kregen zijn haat en weerzin tegen de poli tie (al eerder was hij met haar in aanraking geweest) gestalte in een satanisch steekspel met de dertig re chercheurs. die wanhopig zochten naar enig houvast. Naarmate meer publikatie in bin nen- en buitenlandse kranten ver scheen en de angst onder de be volking steeds groter werd, voelde Hans K. steeds meer het gewicht van zijn persoon. Toch kon hij de spanningen na de wurgmoord niet aan. Het is niet uitgesloten, dat de drang naar zelfvernietiging een be langrijke rol in zijn bizarre gedra gingen heeft gespeeld. Na zijn beken tenis voelde hij zich duidelijk op gelucht. bevrijd van een loodzware last die zijn geestkracht had ge sloopt. Enkele dagen na zijn arrestatie deed Hans K. in zijn cel op het politiebureau in Deft een poging tot zelfmoord. Het bericht wekte ver bazing, geen mededogen. Het ver moorden van een argeloze, Jonge vrouw, het spelen met angstaanja gende bedreigingen, het negeren van smeekbeden om een einde te ma ken aan de door hem verwekte hel se spanningen hadden de Delftena ren vervuld van bitterheid. Hans K. Is een onmens, werd er gezegd. In zfjn omgeving, praatte hij losjes met de mensen mee over de moord en de moordenaar. Tegenover een mede cursist van de EHBO verklaarde hij zelfs hoe men iemand zonder bloed vergieten om zeep kon helpen. Marijke van Staaijeren rilt nog bij de gedachte aan de confronta tie met de wurger. Zfj werd door hem tussen de deur en de deurpost ge kneld. Haar gegil probeerde Hans K. te smoren door haar tong achter in haar keel te drukke.i. „Ik huilde, ik vocht voor mijn leven", vertelde ze een journalist na de doorstane ellende. Was Hans K. ee.n kille bruut, een meedogenloze misdadiger? Mensen die hem goed kennen blijven vol houden: naar leeftijd volwassen, naar eigenschappen een eenzame kinderlijke Jongeman. vriende lijk. behulpzaam, maar soms een beetje vreemd. Tijdens het proces zul len de deskundigen misschien het beeld vormen van de mens, die nu nog vaag uit het beschikbare ma teriaal naar voren komt. Zijn mi lieu en gezinsachtergronden zijn ze ker van invloed geweest op de vor ming van zijn persoonlijkheid. Gehecht Hans K. werd geboren uit een Duitse vrouw, die later in een zwak zinnigengesticht overleed. Zijn va der hertrouwde, maar Hans die bij zonder was gehecht aan zijn moe der, kon de vreemde vrouw onmo gelijk aanvaarden. Hij raakte met haar in conflict zoals hij later ook ruzie kreeg met zijn schoonouders. In de supermarkten waar hij als winkelbediende ging werken, waren de klanten vol lof over hem. Zij schetsten hem als een vriendelijk, behulpzaam, uiterst correct gekleed Jongmens. Een werkgever die hem een Jaar lang dagelijks meemaakte herinnert zich een paar afwijkingen. Hans kocht graag op afbetaling zonder zijn schulden af te lossen. Hij had een ongeremde fantasie, ge droeg zich graag als een belangrijk persoon of bleef soms dagen op zijn bed liggen, versomberd, niet opge wassen tegen ae problemen om hem heen. Over eenvoudige zaken kon hij zijn omgeving uren doorzagen. Eenmaal werd hij verpleegd in een psychiatrische inrichting, eenmaal deed hij een poging tot zelfmoord door het slikken van slaaptabletten. Prof. Schouten noch bekenden hebben aanvankelijk zijn stem her kend. Geen wonder. Hans K. maak te er een sport van vogelgeluidjes en meisjesstemmen te imiteren. Hij deed dat in de winkel en thuis. Wie hem zo hoorde glimlachte Op de band deed diezelfde stem de adem van velen bevriezen. De stem van een moordenaar.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7