pokter De Jager doet ie as witte uit Wat na laatste m Onderzoek naar oorzaak aangeboren afwijkingen Beroving liep letterlijk dood in Leids hofje DUREX RIJNKLIEVERS Vierenveertig jaar huisarts in Leiden Jl ENSDAG 23 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD lata 1 kval I sroi F °ra( EIDEN „Ik stop ermee voordat ze zeggen, dat het zielig ijkcj ij mij weS te gaan, maar dat ze liever een jongere huisarts ;eltn den hebben", zegt dokter G. A. de Jager bij het naderen L5 zijn afscheid. Aan het woord is een vitale man, die je zijn dl ^j n*et aanziet(,Jk ben een kind van het jaar nul") en !ter niet vermoeid is van een 44-jarige huisartsenpraktijk in et den. „Ik blijf er nog wel wat keuringen bijdoen, maar de ven elijkse zorg van de praktijk raak ik kwijt. Het 24 uur be- kbaar zijn gaat over en dat zal rust geven", t hlrust komt met ingang van 1 Camps en het Gortestraats. Het Dan gaat zijn opvolger werken vanuit het huis aan de Burg ..top|snlaan, dat dokter De Jager be toen je daar nog aan de rand ex! de stad woonde. Die opvolger is F. F. W. Kehrer, die een vijf- arlge huisartsenpraktijk vo [huizen neerlegt om in Lei gaan werken. Dokter De Ja- he ieeft alle vertrouwen in zijn op- r en daar is hij blij mee. Hij de laatste jaren zijn praktijk st verkleind, maar er is are :e patiëntenkring overgebleven, N !e scheidende huisarts graag in ai handen overgeeft. Die patiën ten hem overigens niet met ille trom vertrekken. Ze bieden vrijdag 2 Juli van half vijf Wiejiialf zeven een receptie aan in Huy's. iU! is Melkert .afgebeten" Leids hoor je niet veel meer (zo van: ,,'k Hep pijn in m'n rugt", ja met een t erachter), hef „zangerige" is nog wel gebleven. Dokter De Jager, geboren Amster dammer, is Leidenaar geworden en hi) is de inwoners van zijn stad gaan waarderen. Hij kwam er bij toeval, toen hij in 1927 een kleine zieken fondspraktijk overnam van dokter A. K. Horst. „Dat was in de jaren", dat veel huisartsen nog fietsten en som migen zelfs liepen. Als een patiënt ver weg woonde, nam zo'n lopende collega dan de tram. Ikzelf ben ook fietsend begonnen en in de binnen stad is de fiets nog het beste ver voermiddel. Maar de praktijk is te uitgebreid geworden. Vroeger had de auto het voordeel, dat je onderweg van de ene naar de andere visite wat kon nadenken. Dat moet je nu niet meer doen Toenh ij in Leiden begon, had de Jonge arts ervaring opgedaan bij waarneming van plattelandspraktij ken („je werd met de tilbury gere den") en als assistent in het sanato rium Hellendoorn en het in de oor- schrijven 1927. De insuline tslajaet uitgevonden. Longontsteking Ra ende wachten op de negende of, dag. De jonge dokter De Jager I gebombardeerde Coosinge - sIs hij op zondagavond terug- f*enhuia in Rotterdam. Hij stu- e van het ouderlijk hula in deerdet 'f Amsterdam hij vierentwintig was. nda um (zijn vader was hoofd van school) en op de fiets van het Brn naar zijn kamer op de Oude reed, dronken mannen iesl eg- ,.En ook vrouwen. Dat zie je niet meer' ten rouw-juffrouw-mevrouw Armoede Vierenveertig Jaar lief en leed van duizenden Leidenaars. Armoede ook, vooral in de Jaren van de crisis. Dr. De Jager herinnert zich een frap pant voorval. „Er kwam een man op het spreekuur, die met afgewend hoofd een briefje gaf, waarop de vraag of ik een afgedragen pak voor hem had. „Een ander beeld van ar- Tijdens zijn vlucht rende de over valler een doodlopend hofje in. zodat hij spoedig kon worden gearresteerd. Volgens verdachte had hij geld no dig, omdat zijn meisje een baby ver wachtte, doch de officier van justitie constateerde, dat verdachte in Delft maar al te kwaad bekend staat bij de politie en hij in eens ociëteit te Delft ook eerder twee jassen had gestolen. Er is veel veranderd in de 44 jaar. i Dokter De Jaaer I De eiS luidde ee.n f^afr CI! niet alleen de zieke—neven DokUr Vto Holvast) ^k van Dokter De Jager herinnert zich ae trek van voorarrest, prijzen uit zijn eerste jaren: f 2.50 Als Je jong in een grote praktijk De rechtbank heeft verdachte ver- LEIDEN „Het Jaarverslag ls zo summier, dat Je zou zeggen: ze hebben van alles te verbergen. Er staan wel erg weinig gegevens in vermeld". Aldus één der aandeel houders gisteren tijdens de Jaarlijk se aandeelhoudersvergadering van de N.V. Koninklijke Nederlandse fabriek van wollen dekens v. h. J. C. Zaalberg en Zoon aan de Leidse He rengracht. Commissaris dr. J. C. M. van Rhee wees erop, dat men de zaak niet moet overdrijven. Zaalberg is net uit de sloot gekrabbeld, waar 't be drijf in lag, en zodoende kan men op het ogenblik niet veel „stille re serves" verwachten. Voorzitter mr. J. Keuning schetste de geschiedenis van 't bedrijf. Zaal berg is door een diepe crisis gegaan De verkoop van zuiver wollen dekens ls de laatste jaren sterk gedaald (mede door de opkomst van de cen trale verwarming). De concurrentie van andere, vooral synthetische de kens was zeer sterk. Pas het vorige Jaar zag het bedrijf de omzet weer belangrijk stijgen. En nu is er dan eindelijk weer gelegenheid tot het vormen van reserves, en de raad van commissarissen voelt zich daar wel prettig bij, aldus de heer Keu ning. Er waren wel wat punten uit het jaarverslag, waarover tijdens de j aandeelhouders-vergadering ophel- LEIDEN Een 19-Jarige veiling arbeider uit Delft was een keer door het bureau arbeidsbemiddeling in Delft aan werk geholpen. Daardoor was hij bekend met het feit, dat er ln Leiden aan de Doezastraat ook een filiaalvan dat bureau is. Toen de veilingarbeider in financiële moei lijkheden zat, kwam hij op de ge dachte in laatstgenoemd bureau een overval te plegen. „„««v. Dat deed hij in de ochtend van 5 1 dering werd gevraagd. „Volgend maart. Hij had zich in het bezit ge-1 jaar zult u met 'n gedetailleerder steld van een luchtdrukpistool, verslag moeten komen," aldus één waarmee hij het personeel van dat der aandeelhouders. „Want ik mis kantoor bedreigde onder de uitroep: }^jer bijvoorbeeld een opgave van de "poen. poen!". j 0mzet, 't aantal personeelsleden en De kassier schoof hem een koffer- de hoogte van de loonkosten". De tje waarin f 1600 toe, waarmee de nieuwe Wet op de Jaarrekening zal jongeman vandoor ging, evenwel daar verandering in brengen, achtervolgd door het kantoorperso- Voorzitter mr. Keuning wees er- neel- op. dat het bestuur er geen behoefte Niet alleen dat hij in het kantoor aan heeft in het jaarverslag te vee) een tas had achtergelaten, maar bul- c^fers te geven, waardoor Zaalberg ten gekomen liep hij bijna in de ar- voor de concurrenten 'n open boek men van een hoofdinspecteur en Zijn „Volgend Jaar zult u toch hoofdagent van de Leidse politie. j me^ de cijfers moeten komen." procent). Aan de beurt om af te tre den was commissaris H. M. Burg hard, die zich herkiesbaar stelde. Hij werd bij acclamatie herkozen. per dag en in het Academisch zie kenhuis f 1,90 en dan inclusief alles. Eén ding is gebleven: dokter De Ja ger is zijn witte jas trouw gebleven. „Ik weet wel, dat de kritische artsen daar bezwaar tegen hebben, maar ik heb het altijd gezien als een hygië nische kleding, een soort bedrijfskle ding kun Je zeggen. De patiënt kan meteen zien, dat de dokter hem schoon tegemoet treedt". De scheidende arts is zijn patiënten niet alleen schoon tegemoet getre- stapt, zal het wel moeilijker zijn", i oordeeld tot acht maanden gevange- relativeert hij een hem toegekende I nisstraf met aftrek van het voorar- goede eigenschap. j rest. antwoordde de aandeelhouder. In ieder geval werd gedurende de vergadering wel duidelijk, dat de balans van het bedrijf gezond is. De activa zijn „voorzichtig" geboekt, d. w.z. dat de werkelijke waarde hoger ligt. Ook voor dit jaar zijn het bestuur en directeur H. I. J. Schrandt vol optimisme. Gedurende de eerste maanden van 1971 is de omzet al weer verder gestegen. De belang rijkste verkopen zullen echter plaats vinden in de laatste vier maanden van het Jaar. Het dividend werd vastgesteld op zes procent (over 1969 was het vijf KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Zwolle A. van Es te Den Haag, naar Eibergen (toezegging) G. R. Bruins, te Gla- nerbrug. Bedankt voor Terheijden aan Ze» A. L. Lapré, te Noordwijk. Bedankt voor Molenaarsgraf, Neerlangbroek en Zegveld, Jac. Westland te Huizen. Geref. Kerken Beroepen te Dedemsvaart C. d« Ruyter te Wagenborgen Aangenomen naar Rotterdam- Schiebroek P. C. Meijer te Oost en West Souburg die bedankte voor Baarn. Bedankt voor Enter H. Lenters te Delden. Geref. Kerken vrijg. Aangenomen naar Culemborg (mede evangelisatie arbeid l'Abri) W. G. Rietkerk te Barendrecht. Bedankt voor Appingedam-Over- schild en voor de Bilt-Bilthoven D. Berghuis te Almkerk-Werkendam en Breda. Beroepen te Ede C. P Plooy te Heemstede, te Oost-Flevoland G. Mul te Deventer. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Drogeham en te Go- rinchem J. Jonkman, kandidaat te Hilversum. Geref. Gemeenten Beroepen te Enkhuizen. Apeldoorn Klaaswaal en Nieuwerkerk J. Kos ter, kandidaat te Ierseke. te SplJ- kenisse M. J. van Gelder, kandi daat te Zwijndrecht. Aangenomen naar H. I. Ambacht J. W. Verwey, kandidaat te Den Haag, die bedankte voor Amster dam-Noord, Boskoop, Borsele, Hoofd dorp, Naaldwijk, Nieuw Beijerland. Nijkerk, Coltgensplaat, Rilland, Bath Sprang-Kapelle en Westzaan. Bedankt voor Benthuizen, Gronin gen, Haarlem, en Waarde in Zeeland, J. M. Kleppe, kandidaat te Capelle a/d IJssel. Baptisten gem een te Aangenomen naar Apeldoorn. A. A. Boeschoten, kandidaat te Bos en Duin. zijn in een notedop enkele leringen in 44 jaar. Er is veel gebeurd in een zo lange huis- moede, dat in sommige huizen in den. Hij staat bekend als een dokter, menzaal eigenhandig diploma's ie generaties behandelde. D ri_T 1H lt,1rt Kpst.aat: de die altijd tijd heeft voor zijn pa- uit, on de laatste officiële mulo- LEIDEN Eind vorige week reikte staatssecretaris Groshei de in een Scheveningse exa- laties en nog een verschil: „In eerste jaren behandelde ik iuw die en die", haar schoon er was „juffrouw die en die" 5 i schoondochter van de laatste "rouw die en die". Dokter De zegt het met een Leids accent, buü^j goed leerde kennen. „Aan- elijk waren er drie Leidse dia- Het Waardgrachts, het Oud oud-Leiden nog altijd bestaat: de die altijd tijd heeft voor zijn pa- kraan zit niet boven de gootsteen. tiënten. „Ja, dat moet je doen. Als „Dat zit zo. Het water was bjj de het goed is, gaat het vanzelf. ONS VOOR LIGTVOET huur inbegrepen en de huisbaas wil de niet, dat de kraan maar steeds liep Dokter De Jager heeft de luis zien verdwijnen. „En vroeger moest ik me toch wel enkele malen per week uit schudden, omdat een vlo me dwars zat. Nu gebeurt dat nog niet één keer per jaar". Er zijn veel herinneringen en ze schieten de scheidende arts fragmentarisch te binnen in een gesprek in zijn nieuwe woning, vijf- hoog aan de Jacob van Campenlaan met een prachtig uitzicht over de Voorschoterweg en het groen daar achter. Mevrouw C. G. de Jager- Galavazi heeft voor het eerst alleen een woonhuis. Op de Hoge Rijndijk 'en in de Burggravenlaan was er een praktijk bij, waarmee ze zich als af gestudeerd arts intensief bemoeide, wat het laboratorium- en admini stratief werk betreft. Zijn in een drukke praktijk de vor deringen van de medische wetenschap bij te houden? Dokter De Jager ge looft van wel. Hij heeft bijscholings cursussen e d. gevolgd en leest me dische tijdschriften. „Mijn vrouw ver richt een soort voorselectie", zegt hij lachend. „Je moet weten wat er is en zeker waar iets te vinden is". moet alleen in de gaten houden, dat Je tijd overhoudt om alles te doen. Ik ben daarin gegroeid, omdat ik met een kleine praktijk begonnen ben. „Kennis is macht" J. Hensing, C. J. P. van Steyn, J. Zuidema. Rijksdiploma 3-jarige cursus: R. van den Berg, F. Brosius, D. C. M. M. Fase, mej. J. J. van Heyningen. mej. W. C. van der Mey, H. Nell, F. J. M. Peters, J. F. van Rijn, R. J. Schrok, C. F. Vegt, E. de Vries, N. Weeber. EIDEN Burgemeester Vis gistermiddag in de koffie- van het stadhuis een ko- ke onderscheiding uitge- De bronzen eremedaille, aan de orde van Oran- viel ten deel aan de (60) van de Bos- op de dag af 40 in dienst was bij de NV Ko- "ke Gr ofsmederij. Hij begon voorwarmer en bedient nu trekbank, die op maat trekt en op e beproeft. ie foto (Holvast) bewonde- voor het eremetaal. Links uit, op de laatste officiële mulo- examendag in de Nederlandse geschiedenis. Het mulo wordt namelijk met ingang van het nieuwe schooljaar overal in het land vervangen door het mavo LEIDEN Aan de middelbare handelsavondschool „Kennis is macht" in Leiden zijn geslaagd Rijksdiploma 5-jarige cursus: mej. dje openbaar is, over deze driedaagse L. van Duyn, W. Glimmerveen, J. Ieder die medewerking wil verlenen Fiets-driedaagse in Voorschoten VOORSCHOTEN De werkgroep „Shunt" uit Voorschoten werkt de plannen uit om te komen tot een Voorscholense fiets-driedaagse. waar bij per dag ongeveer 30 km. per fiets afgelegd dient te worden. Het ligt in het voornemen deze driedaagse te houden half augustus De Voorschotense huisartsen hebben het initiatief reeds ondersteund. Donderdag a.s. zal in het Baljuw huis op de Voorstraat 's avonds om 8 uur een vergadering plaats vinden van 't mammoetsysteem. Onder tussen rijzen er tal van vragen bij gezakten en ouders. Door gaans haalt zo'n 20 procent de eindstreep niet. Op een lande lijk totaal van 56.000 leerlingen komt dat neer op ruim 11.000 mulo-kandidaten die zullen zak ken. Wat moeten zij volgend jaar doen. Voor slechts een paar duizend leerlingen komt er een plaatsje vrij de zogenaamde "bezemklas sen". In de grote steden worden er enkele gevormd, in Leiden is de schoolhoofden geadviseerd om de mogelijkheid te bezien van een ge- zamenlijke bezemklas. Mavo-on- derwijsinspecteur L. J. Stortenbe ker van het district Leiden raadt de gezakte mulo-leerlingen echter aan, volgend Jaar eindexamen ma vo IV te doen. "Ze kunnen veel beter een Jaar later op de markt komen met een nieuw mavo-diploma, dan met een verouderd mulo-papiertje. Wij ver wachten dat er in '72 landelijk niet meer dan 500 kandidaten nog het mulo-examen zullen doen via be zemklassen en avondscholen". Volgens de heer Stortenbeker zal de omschakeling van mulo naar mavo niet al te grote proble men opleveren: "ln de vijf Jaar dat nu wordt geëxperimenteerd met de mavo zijn er ook nooit be zemklassen gevormd voor leerlin gen die bleven zitten in de eerste, tweede of derde klas mulo. De overgang voor het vak Neder lands omschrijft de heer Storten beker als "niet moeilijk". Wat de vreemde talen betreft: "de kennis hebben ze toch, ze hebben een jaar om zich schriftelijke opgaven als tekstuitleg eigen te maken". Wiskunde Hetzelfde geldt volgens de onder- wijsinspecteur voor geschiedenis, aardrijkskunde en biologie. Al leen de omschakeling naar moder ne wiskunde moet worden bege leid. De scholen hebben daarvoor 80 lesuren extra gekregen, die ze (naar eigen inzicht) mogen gebrui ken als een soort "bijlessen" aan mulo-leerlingen. Wijzend op de voordelen van mavo boven een nieuwe mulo-po ging, zegt de heer Stortenbeker: "Bij het mulo moeten ze in 9 vak ken eindexamen doen. Bij het ma vo zijn dat er 6. De leerlingen kun- LEIDEN (ANP) Elke dag wor den twee tot drie gezinnen in Neder land geconfronteerd met de tragiek van een doodgeboren kind ten gevol ge van misvormingen. Anencepha- lie - het bij de geboorte ontbreken van de schedelkap en een groot deel van de hersenen neemt hierbij een zeer belangrijke plaats in. De ruim 200 gevallen die per jaar voorkomen zijn ongeveer de helft van de totale doodgeboorte tengevolge van aange boren misvormingen. De oorzaak van deze monstervor ming is tot dusver nog niet gevon den. in tegenstelling tot aangeboren afwijkingen waarvan bekend is dat deze veroorzaakt worden door bijv. rode hond tijdens de zwangerschap, stralingswerking 'Hiroshima) en het gebruik van geneesmiddelen (Softe- non). Dit is voor de hoofdafdeling ge zondheidsstatistieken van het CBS aanleiding geweest tot het instellen van een epidemiologisch onderzoek. Hierbij zijn vanaf 1951 tot 1968 gege vens verzamelt met betrekking tot factoren en omstandigheden die aan leiding geven tot misvormingen bij geboorten. De arts J. Overbeke ver bonden aan het CBS is hierop giste ren aan de Rijksuniversiteit te Lei den gepromoveerd. Volgens dr. Overbeke wijzen zijn epidemiologische gegevens uit dat invloeden van buiten bepalend zijn voor het optreden van anencephalie. Hij zou daarom graag het verband tussen de zachtheid van drinkwater, mineralengehalte, zuurtegraad en zoutgehalte enerzijds en het optre den van aangeboren afwijkingen van het centraal zenuwstelsel anderzijds, nader onderzocht zien. Ook seizoens invloeden (voorkomen van infectleu- ze omstandigheden) kunnen mis schien de vrucht beschadigen. Anencephalie heeft een duidelijke neiging zich in bepaalde gezinnen te concentreren. Ook hier moet weer gedacht worden aan invloeden van buiten meent dr. Overbeke, die door het inwerken in gezinnen een geneti sche invloed kan stimuleren. Hij heeft geen aanwijzingen gevonden dat anencephalie berust op één be paalde factor. Zo is er ook geen ver klaring voor de algemene daling die zich ln het anencephalie-verloop heeft voorgedaan, maar dr. Overbe ke meent dat de toenemende urba nisatie in dit opzicht geen gunstige rol speelt. Ofschoon deze foetussen geen her senen ontwikkelen en groeihormonen dus ontbreken ontwikkelen zij zich verder normaal. Er moeten groeisti mulerende factoren, misschien in de placenta, aanwezig zijn die hier voor verantwoordelijk zijn. Dr. Over beke bepleit een nader onderzoek naar deze groeistimulerende facto- ADVERTËNTIK overal verkrijgbaar nen dus de vakken waarop ze bij het mulo zijn gezakt, elimineren". De heer Stortenbeker weet niet precies om hoeveel leerlingen het gaat in het district Leiden, en ook nog niet of er in Leiden een be zemklas wordt gevormd. Over zijn advies aan gezakten om volgend Jaar nu mavo te doen, zegt hij: "het belang van het kind staat voorop". Leiderdorpse postduivenvereniging .Jtijnklievers". Uitslag St. Ghislain Hornu. 1. N. v. d. Linden; 2. A. v. d. Dop en zn.; 3. 10. Bruines-Borst; 4. Gebr. Hoogervorst; 5. 6. J. C. Ze venhoven; 7. A. van Royen; 8. J. van Leyden; 9. A. Dubbelaar en zn. Gevallen van brugleuning LEIDEN Een 32-jarige Leide naar raakte vrij ernstig gewond toen hij bij de Haven van een brug leuning viel. Hij verloor zittend op deze leuning plotsing het evenwicht en viel op een vier meter lager ge legen plateau. De man kreeg een diepe wond boven het linkeroog en vermoedelijk een zware hersenschud ding. De EHD bracht hem over naar het Academisch Ziekenhuis. era óchrifve Al Stewart Naar aanleiding van de kritiek in het LD op het optreden van een „uitgebluste" Al Stewart, zouden wij het volgende willen opmerken: wij vragen ons af of de criticus bij het concert aanwezig is geweest, daar volgens onze mening de reactie van het publiek erg positief was. Al Stewart zou misschien door het vele reizen wat „uitgeblust" zijn geweest: in zijn spel kwam dit geenszins tot uiting, een spel wat overigens bij een kleit publiek veel beter overkwam, dan dit het geval zou zijn geweest bij een uitverkochte zaal. De korte on derbreking van het geheel door Tom Alone uit Haarlem deed de muzikale kwaliteiten van Al des te beter uit komen en moet dus niet als een ne gatief punt gezien worden. We hopen, dat dit soort concerten herhaald zal worden. M Trompert J. Durville Lelden Delftenaar acht Zaalberg weer „warm„ maanden cel in

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3