Okker cum laude geslaagd voor eerste examen van Wimbledon '71 Piet de Vries eerste Katwijkse kampioen in Gouwe-Rijnstreek HOYING POETST REPUTATIE OP TEGEN DE GROOT DWS beslist vanavond Sprinter Jansen stopt 'FLYING DUTCHMAN' SLAAT TSJECH KODES SNEL NAAR NEDERLAAG ra WOENSDAG 23 JUNI 1971 PAGINA 11 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD LONDEN Voor het eerste examen van Wimbledon itweemaal 6—1 tegen de de kleine 971 is Tom Okker cum laude geslaagd. In tweeërlei op licht goed uitgerust trok hy met veel elan ten strijde tegen He 25-jarige Tsjech Jan Kodes, die twee jaar achtereen het Boernooi in Parijs heeft geterroriseerd. Maar het gravel van ■Roland Garros in de Franse hoofdstad is nog wel iets an- Iers dan het veerkrachtige maar onberekenbare gras van J'imbledon. Jan Kodes weet met de grastapijten niet goed aad. En Okker heeft hem dat op het zonnige en uitver- ïochte centrecourt snel, om precies te zijn in een uur en waalf minuten, aan het verstand gebracht. Met drie maal 3 racete de flying Dutchman, zoals hij zo graag in het luitenland wordt genoemd, naar de volgende ronde, En pikker deed deze naam, al was het dan op de modieuze Lady's Day" inderdaad alle eer aan. Dit was een heel andere Okker an vorig jaar toen hy in' Londen arzelend begon tegen de Deense dvocaat Jorgen UIrich om daarna oor Bob Hewitt op het centrecourt worden gedeklasseerd. Nu een istberaden, virtuoos, haastig, ner- maar sprankelend spelende kker. die zich btfna geen' tijd gunde in speelhelft te wisselen. Tussen de illy's tolde het racket weer in zijn and als een bewijs dat de vorm, »t het zelfvertrouwen er weer was. (oor 'iet Kienhuis Jan Kodes werd geen enkele gele enheid gegund zijn strijdplan te otvouwen'. Het jagende precisiespel an de Nederlander was hem een- oudig te machtig. De Tsjech, die en maand geleden in de Italiaanse impioenschappen Okker, maar ook 'imbledon-kampioen John New- imbe, Tony Roche en Fred Stolle og had gestuit, ging hoofdschud- end naar de nederlaag. Het enige plan de campagne dat fcker van tevoren had opgemaakt „Wimbledon moet meer betalen LONDEN Tom Okker stond, temidden van de vele be donderende blikken van de En gelse kostschoolmeisjes, in 'n beige maatkostuum en achter een grote zonnebril na te genie ten van de vlotte zege op Jan Kodes. "Heel wat anders dan vorig jaar", vond hij zelf, "Toen had ik op Wimbledon geen greintje zelfvertrouwen. Ik had daar voor enkele ongelukkige wed strijden gespeeld en dan geloof je er niet meer in. Dit Jaar gaat het veel beter. Ik heb weliswaar nog geen grote toernooien ge wonnen, maar wel goed meege draaid. Ik sta nu in onze prof cyclus van twintig toernooien op de vijfde plaats met 23 punten" Wat onze landgenoot niet ver telde, was dat hij naast de Australiër Rod Laver tot nu toe het meest heeft verdiend. Al zo'n zestigduizend dollar, ongeveer zoveel als in 1970 over het hele laar. Laver is overigens de twee ton reeds gepasseerd. En deze stille man is trouwens toch ai zeer rijk. Okker gaf toe voor Wimbledon toch iets nerveuzer te zijn dan voor andere toernooien, al is hij au bij de profs zo langzamer hand al aardig door de wol ge verfd. "Alle profs vinden Wimbledon iog steeds het belangrijkste, toernooi, hoewel er lang niet 't meeste geld valt te verdienen" bekende hij. "En ik kan ook aiet zeggen dat ik er het liefste speel, hoewel snelle banen me wel liggen. Maar het gras blijft altyd onberekenbaar. Toch zal Wimbledon meer moeten gaan letalen", is zijn mening. "En lat moet ook kunnen. Sponsor? zijn er gemakkelijk te krijgen maar die conservatieve Britter willen er nog niet aan. Ze zul 'en echter wel moeten, want an- iers zou het wel eens kunnen ge- 'euren dat Lamar Hunt over 'n laar Jaar Wimbledon de rug 'oekeert. Hij is al bezig er nog ?ens 32 profs bij te nemen. Aldus de prognose van onze orof. wa« zyn tegenstander elk initiatief te ontnemen en hem zo snel mogelijk buiten' de baan te zetten. Toch heeft in het begin nog even een ernstige dreiging van set-verlies in de lucht gehangen toen de slanke Haarlem mer al zyn tweede service-game ver speelde door een dubbele fout en on zekere tweede service. Maar hy gaf meteen lik op stuk, ontrukte Kodes op zyn beurt de game en even later nogmaals, hetgeen hem de brede weg naar de eerste set en de snelle zege baande. Big boss Lamar Hunt zal weer met veel genoegen hebben toegekeken hoe zyn snelvoetige Dutchman de show verkocht, met roekeloze vaart, ser vice-aces, schitterende stop-volley's, onbespeelbare topspin-passings en rikante half-volley's, die de aanval van Kodes ontregelden. Het bleek in deze temposlag ook weer duidelyk, dat de Tsjech zich onzeker voelt in het netspel. In de tweede set ontnam Okker zyn tegenstander al in de eerste game de service door slim ingehouden re turns af te geven waarop Kodes zich prompt versloeg. Enkele dubieuze be slissingen van lynrechters in het na deel van Okker berokkende diens sluitende spel nauwelyks schade. Even dreigde by 4—3 de voorsprong van onze landgenoot teniet te wor den gedaan, maar in verwoede vol ley-duels kwam Okker als overwin naar te voorschyn. Vlag en wimpel In de derde set had hy het voor deel met serveren te kunnen begin nen. Na 10 brak hy opnieuw de service van de Tsjech door brutaal de n'etaanval over te nemen. By 5—2 kreeg de Nederlandse lichtgewicht al vier machtpunten op de service van Kodes, maar het werd nog 53. Het was slechts een laatste stuiptrekking, want niet eigen set-vice en een ace tot slot ging Okker met vlag en wim pel over naar de tweede ronde. Waar hem de Australiër Ray Ruffels wacht, zyn vroegere dubbelpartner toen' hy Canadese kampioene Ann Martin, die geen enkel verweer had tegen de vaart en pressie van Betty. Onze landgenote speelde zeker niet haar beste spel, daarvoor was de geringe tegenstand te weinig inspirerend. Betty Stöve komt nu tegenover de Zuidafrikaanse Brenda Kirk te staan. By de heren is opnieuw een van de acht geplaatste spelers verdwenen, zodat er na twee dagen nog maar zes over zyn. Een bewys dat de selectie niet al te best is uitgevallen. Het was de Roemeen Ilie Nastase (als zevende geplaatst), die het slacht offer werd van de jonge talentvolle Fransman Georges Goven (6—4, 6—4, 6—2), nadat hy in zyn afgebroken party tegen de Australiër Ray Keidie nog met 6—1, 1—6, 3—6, 6—4, 8—10 tot een goed einde had gebracht. Uitslagen Damesenkelspel, eerste ronde: Betty Stöve (Ned)—A. Martin (Can) 61. 6—1; K. Kemmer (VS)Pea ches Bartkowicz (VS) 75, 60; Ol- ga Morozova (Rus)Esme Emanuel (Zaf) 60, 63; Katja Ebbinghaus (Wdl) Helen Amos (Austr) 63, 6—3; Julie Helman (VS) Kirsty Pigeon (VS) 46. 62, 62; Judy Dalton (Austr)G. Williams (GB) 97, 64; Virginia Wade (GBr) Patty Hogan (VS) 75, 62; Leslie Hunt (Aus)M. Mainwright (GBr) 4—6, 6—3. 7—5. Herenenkelspel, eerste ronde: Dennis Ralston (VS)Torben UIrich (Den) 8—6, 6—3, 6—2; Bob Lutz (VS)Frank Froehling (VS) 86, 89, 46, 62, 1210; Ray Moore (Zaf)Allan Stone (Aus) 61, 36, 8—9 6—4, 9—7. Tweede ronde: John Newcombe (Aus)Ian Fletcher (Aus) 75, 64, 62; Georges Go- ven (Fra)Ilie Nastase (Roe) 64. 6—4. 6—2; Clark Graebner (VS)— Zeljko Franulovic (ZS1) 63, 6—1, 61; Ken Rosewall (Aus) Bob Carmichael (Aus) 97, 26, 64, 36, 62; Owen Davidson (Aus) Frew McMillan (Z-A) 97. 36, 61, 64; Marty Riessen (VS) John Alexander (Aus) 9—8, 62, 6—3. Herendubbelspel, eerste ronde: Rosewall/Stolle (Aus) Munoz/ Orantes (Sp) 6—1, 6—2, 6—4; Okker/ Riessen (Ned/VS) Kary/Pokorny (Oostenryk) 61, 63, 6—3; Bert- Tom Okker was weer de „fly ing Dutchman", een vastberaden virtuoos, haastig, nerveus, maar sprankelend spelend. De Tsjech Jan Kodes werd het eerste slacht offer van het jagende precisie spel van de Nederlander. ram/Fr eer (Z-A) Gorman/Richey (VS) 8—6. 6—3, 4—6. 8—6; Ashe/ Ralston (VS)Ryan'/Schroder (Z-A) 64, 64, 64; Drysdale/Pilic (Z-A/ ZS1)Newcombe/Roche (Aus) 26, 97, 75, 63; Lutz/Pasarell (VS) Barth/T. UIrich (VS/Den) 64, 64, 63; Graebner/Koch (VS/Bra) —Hewitt/McMillan (Z-A) 7—5, 3—6, 8—6. 6—3. Jubileumtoernooi Leidsche Hout LEIDEN Jan de de Groot verdween gisteren stilletjes van het door windvlagen geteisterde banencomplex van de Leidsche Hout. Hij zal de finale herenenkelspel van het toer nooi niet spelen. Als nummer één geplaatst werd hij in de eerste ronde al gewipt, door Wim Hoying van het derde team van de Leidsche Hout dat degradeerde uit derde klasse. Wim Hoying die in de competitie zyn reputatie als geducht enkel spelers verleden jaar klopte hij o.m. Max Harteloh in de finale van het toernooi te Alphen helemaal niet kon waarmaken wees de blon de Katwijker in 3 sets terug, 75, 06. 64. Toegegeven, van ma noeuvreren kwam met de wind na tuurlijk weinig terecht, maar daar had Haying uiteraard eveneens last van. Minder echter dan de Groot die zijn drives niet zo scherp naar de lijnen durfde te spelen en daar mee in de kaart speelde van de ijve rig lopende Hoying. Laatstgenoem de stond, na onder de douche het zweet van zich te hebben afgespeeld, nog even vergenoegd naar baan 2 te kijken waar hij zijn door een te leurstellende competitie geschonden reputatie in een klap bijna geheel oppoetste. „Ik ben er weer een beet je in", zei hij „en dan speel ik met meer zelfvertrouwen. Dat vooral scheeltDe partij zelf bood voor de kijkers overigens weinig kijkgenot. De bal ging herhaaldelijk meters hoog de lucht in en het duurde eindeloos lang alvorens er een punt gescoord was. Moeilijkheden Bijna was er nog een teleurgestel de van het gravel gestapt. Co van Berge-Henegouwen, als tweede ge plaatst, in het DEB, kwam tegen de ijverig dravende Josine Teeuw van Roomburg in ernstige moeilijkhe den. Na de eerste set via 52 met 75 te hebben gewonnen, de twee de na een voorsprong van 42 en 4015 naar Josine Teeuw te heb ben zien gaan, zag zij in de beslis- Weer titel en record voor Renée Platje KATWIJK De Katwijkse toeschouwers in het fraaie zwembad De Mierenweide waren gisteravond dol-enthousiast: niet alleen slaagde plaatselijk idool Pieter de Vries erin kam pioen van de kring Gouwe-Rijnstreek op de 200 meter vrije slag heren te worden, hij zorgde er óók voor dat Katwijk zal worden opgetekend in het boek van de kringrecords. De tweede dag van de zwemkam- pioenschappen van de Gouwe-Rijn streek bracht gisteravond veel span ning in Katwijk. Af en toe mocht een schoonheidsfoutje het geheel wel eens ontsieren, zoals te lang wachten voor er werd gestart, maar over het nog amateur was. Ruffels, die in de a^emeen zÜn de toeschouwers aan eerste ronde de Amerikaan Scott in vyf sets versloeg, maar geen enkel spel-crack genoemd mag worden. Voor een tweede Nederlandse suc ces zorgde de Rotterdamse Betty Stöve, die al heel gemakkeiyk de tweede ronde binnenwandelde: met Van onze sportredactie Amsterdam Vanavond spreekt de ledenraad van DWS zich uit over de toekomstige bestemming van de Amsterdamse club. Het is overigens niet geheel uitgesloten, dat DWS in het Olympisch Stadion blijft. Er is van die zijde een hernieuwd voor stel gekomen, dat voorzitter Stoop als „veel aanvaardbaarder" kwalifi ceert. Stoop zal er vanavond nochtans op aandringen te verhuizen. Zijn alter natief is het terrein van de Vlie gende Hollanders (KLM) in Am stelveen. „Dat scheelt ons 240.000 gulden", zal hij de ledenraad voor houden. „Een ton aan vermakelijk heidsbelasting, want de gemeente in Amstelveen heeft dat niet, en 140.000 gulden huur aan het Sta dion". De accommodatie van de KLM is niet berekend op een toeloop van enkele duizenden supporters. Stoop heeft echter een plan uitgewerkt, waardoor er in een mum van tijd tribunes voor 8000 toeschouwers kunnen verryzen. hun trekken gekomen. Zij zagen ook hoe er, binnen het bestek van het vrij kleine programma, tweemaal een kringrecord werd verbeterd en ook tweemaal een tijd werd gerealiseerd, die geldt als toelatingseis voor de nationale kampioenschappen. En dan was er spanning. Zoals op de race van de 200 meter vrije slag dames, waar Trude van der Kraan met niet meer dan één tiende seconde voorsprong op Lieneke Sierag KATWIJK Van diverse zijden werd er al na de eerste dag van de kringzwemkampioenschappen, die in alle delen van ons land zaterdag „losbarsten" vernomen, dat de li mieten voor de nationale kampioen schappen door de KNZB te soepel zouden zijn gesteld. Vooral bij de jeugd blijkt het vrij eenvoudig een kaartje voor de Nederlandse titel strijd te veroveren. Naar het lijkt tè eenvoudig, zodat voor een te groot aantal deelnemers in Den Haag moet worden gevreesd. Trainer Rob Schouten van de Leidse Golfbrekers kan het daar niet helemaal mee eens zijn. „De KNZB heeft het plan geopperd" zo is zyn commentaar, „vooral vanuit de jeugd te gaan werken. Daarom is het ook van belang dat die jeugd en dan vooral onder de tien jaar zoveel mogelijk echte wedstry- den zwemt. En juist de Nederlandse kampioenschappen vormen de kans voor die jonge jongens en meisjes eens werkelijk de krachten te meten. Daarom is het van belang dat er ook zoveel mogelijk pupillen kun nen worden geplaatst. De KNZB zit daarmee niet fout, men komt de be loften juist na die men heeft ge steld: werken vanuit de jeugd om een zo breed mogelijke top te kry- gen". Door Pieter Taf fijn wist te winnen. En toen het dolle enthousiasme op het moment dat de heren voor dit nummer in het wa ter doken. Kees van Beukering nam lange tijd de leiding, maar na zo'n 140 meter schoof plaatselijk favo riet Piet de Vries hem voorbij. In die laatste vijftig meters werd een heroïsch gevecht geleverd. Van Beu kering kwam centimeter voor centi meter terug, de tijd op de stopwat ches bracht geen verschil. Dat ver schil kwam er alleen omdat de aan komstjury constateerde dat De Vries een fractie eerder aantikte met z'n lange armen. Bij de wisselslag, het „all-round" nummer van de zwemsport, opende Elly Damhuis van Vivax uit Oegst- geest erg sterk. Haar schoolslag werd haar noodlottig: die 50 meter gaf Trude van der Kraan de gelegenheid sterk terug te komen en haar twee de kringtitel van deze avond te pak ken. Bij de heren scheen de 34-jari- ge Jan Eichhorn van Lisse naar een titel te stomen. Vlinderslag, rug slag en schoolslag leverden geen en kel probleem op. De vrije slag werd de zwemmer uit het „bloemendorp" echter teveel en met een bekeken sprint ging Aat Mulder hem nog voorbij. sende set een 13 voorsprong om gezet in een 3—5 achterstand en een 30—0 stand op de service van Jo sine Teeuw. Het pleit voor haar wed- strijdmentaliteit dat zij zich toch nog wist te redden, 75. Glad Terug naar het enkelspel B. Dick Bouman tenniste zich glad langs Gerard Pasma van de Noord- wijkse D.V., 63, 61 en dat zegt ondanks het feit dat Pasma duide- clijk beneden zijn normale niveau bleef toch wel iets over de huidige spelkracht van de no 1 van Room burg. Met Jan de Groot uit de weg geruimd is het pad van Bouman naar de toernooi-winst aanmerkelijk eenvoudiger geworden, zij het dat er nog wel concurrenten in de race zitten waarmee het ook kwaad ker sen eten kan zijn, namelijk Kog- gink en Blommendaal. Ad van der Berg had alleen in de eerste set last met Peter Pauwels, ex Leidsche Hout speler, maar toen hij die fase van de strijd in zijn voordeel had beslist, 75 volgde de tweede set in sneller tempo, 6—2. Nico van Wijk was niet opgewassen tegen Henny Koemans van Forescate, 62, 64 voor Koemans. Het was voor Van Wijk helemaal niet zo'n beste dag gisteren want ook in het H. E. C. ging hij in twee sets aan de kant. Daar was Dick Zaadnoordijk de overwinnaar, 7—5, 6—1. „Het lag echt niet aan de blaar op mijn rech terhand", zei Paul van Berge-Hene gouwen na zijn partij tegen Roden burg, die hij met 46, 61, 3—6 verloor. „Toen ik mijn zakdoek over de blaar had gewikkeld had ik er vrijwel geen last meer van". Geen zoeken naar excuses dus. En dat is niet vaak het geval tegenwoordig. Pittig was de strijd die de „jon kies" Herman van der Capellen en Erwin Sanders uitvochten en die ditmaal eindigde in het voordeel van laatstgenoemde na een achterstand van een set 36, 86, 61. Dames Een zege die niet onvermeld mag blijven is die van Mirjam Mulder in het DD.B. op Helma Kallenberg van Unicum, 9—7, 10—8. Een vast heidsduel waarin Mirjam Mulder haar zenuwen beter de baas bleef en daardoor een hoger percentage scoorde op de momenten dat het no dig was. In de C-categorie wees de no 1 geplaatste Carla Fok in twee sets, 63, 61 haar tegenstandster mej. W. Preusink gedecideerd terug. Recordjaagster Renée PlatJe van de Leidse Golf brekers lijkt meer en meer een re cordjaagster te worden. Hoewel het zeker haar bedoeling niet is alle re cords van de Gouwe-Rijnstreek op haar naam te krijgen, pakte zij er gisteravond toch weer één: de 200 meter wisselslag persoonlijk voor meisjes tot 14 jaar. Haar tijd van 2.56.6 was 2.2 seconde beter dan de vorige beste prestatie. Piet de Vries van Katwijk en Kees van Beukering (LGB) delen nu samen het kringrecord op de 200 meter vrije slag: de 2.17.4 was drie tiende seconde beter dan het vori ge record, dat op naam stond van LZC'er Joop Siera. De twee limieten voor de Neder landse kampioenschappen werden beide behaald door pupillen van LGB-trainer Rob Schouten: Renée Platje op de 200 meter vrije slag en Peter Wolters op de 200 meter wis selslag. 200 mtr. vrije slag meisjes onder 14 jaar: 1. Renée Platje LGB 2.33.9, 2. Jacquomine Sandifort BZ en PC 2.46.6; idem onder 16 Jaar: 1. Joan Poulis Katwijk 2.37.2, 2. Karin de Vos Sleutelstad 2.43.5; idem dames: 1. Trude van der Kraan LGB 2.34.2, 2. Lieneke Sierag Sleutelstad 2.34.3; idem Jongens onder 14 jr: 1. Michiel van der Vyver LZC 2.33.7 2. Peter Wolters LGB 2,35,3; idem onder 16 jaar: 1. Dick Werter LGB 2.23.5, 2. Rob van der Mey LGB 2.26.3; idem heren: 1. Piet de Vries Katwijk 2.17.4, 2. Kees van Beuke ring LGB 2.17.4. 200 mtr. wisselslag meisjes onder 14 Jaar; 1. Renée Platje LGB 2.56.6, De winnaars van de senio ren-nummers in Katwijk: links Piet de Varies (vrije slag), rechts Trude van der Kraan (vrije slag én wisselslag) en voor Aat Mulder (wisseslag). (Foto Holvast) 2. Aans van der Geest LGB 3.11.9; idem onder 16 Jaar: 1. Karin de Vos Sleutelstad 3.03,3, 2. José Neuteboom LGB 3.04,-; idem Hu-nes 1. Trude van der Kraan LCa 2.55.5, 2. Elly Damhuis Vivax 2.57 4; idem Jongens onder 14 jaar: 1. Peter Wolters LGB 2.48.7, 2. Ronald Boot AZC 3.03.8; idem onder 16 Jaar: i. Dick Werter LGB 2.44.2, 2. Rob van der Mey LGB 2.55.2; idem heren: 1. Aat Mulder Sleutelstad 2.48 4. 2. Jan Eichhorn Lisse 2.49.9. 4 x 100 mtr. vrije slag estafette 5.18.6, 2. LZC 5.30,-; idem onder 16 jaar: 1. LGB 5.10.4, 2. Sleutelstad 5.37.5; idem Jongens onder 16 Jaar: 1. LGB 4.48,-; idem heren: 1. De Zijl 4.21.-, 2. Sleutelstad 4.25.2. ALKMAAR (ANP) „Ik schei Uit met fietsen", was de onverwachte boodschap, waarmee de 26-jarige amateur-sprintkampioen van Ne derland. Jan Jansen, gisteravond na de landenwedstrijd Nederland-Dene- marken op de Alkmaarse wieler baan baancoach Frans Mahn onaan genaam verraste. „Reken maar niet meer op me voor de Nederlandse en de wereldkampioenschappen. Ik heb dit seizoen al voortdurend met tegenzin gereden en bovendien gaat het me teveel geld kosten". Jan Jansen, viermaal sprlrftkam- pioen van Nederland, vijf keer natio naal titelhouder op de tandem en bij de Olympische Spelen van Me xico'samen met Leyn Loevesijn op de tandem winnaar van het zilver was gedecideerd. De Nederland se kampioen was in zijn tweede en laatste rit tegen de Deen Jurgen Jensen in volle vaart op het laatste rechte eind door een springende ach terband tegen het beton gesmakt, maar had slechts enkele schaafwon den opgelopen. „Dat is meteen een mooi afscheid geweest. Er zit sym boliek in: Jansen valt uit de wieler sport", zo schertste hij. Jansen had zijn besluit overigens al eerder op de avond genomen. „Vóór we begonnen had ik al tegen m'n verloofde Jannie gezegd dat dit m'n laatste wedstrijd zou zijn. Het fietsen gaat me teveel geld kosten. Aan de ene kant zijn onze vergoe dingen te laag en aan de andere kant heb ik een mooi aanbod ge kregen van mijn baas". Jansen is een bekwaam tandtechniker, die ter- wille van de wielrennerij al jaren in bet seizoen halve dagen werkt.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11