„De ,vijf zetten beleid abinet-De Jong voort" 25.- Kraak van negen ton opgelost f44.- Om eerste nood )irecteur W.A.-hoeve trekt ultimatum in 5 min. voor pers ii: Vraag naar het NS- zomermenu 6.25 - 7.25 kris-Krasdoor Drs Den Uyl over het ontwerpregeerakkoord: Dennendal: „Het is tragisch PZEM-directeur neemt ontslag Drie vliegtuigen t0 lcïll£^011! met goederen naar India Onderhandelingen bij Philips onderbroken 8Da^en Nederland JRDAG 19 JUNI 1971 LEUDSCH DAGBLAD HAAG (ANP) „Het regeerakkoord van de vijf par- jetekent voortzetting van het beleid van het kabinet- 11 ig met een versterking van de rechtse inslag". Dat zegt ■I M. den Uyl, de fractievoorzitter van de PvdA in de |e Kamer, in een verklaring over het bereikte regeer- id van de „vijf". De herschrijving van het memorandum slei rof. Steenkamp blijkt, aldus drs. Den Uyl, praktisch neer te komen op concessies aan het bezuinigingspro- van de VVD en DS'70. 5 Buinigingen, ad f 900 miljoen tig, zegt het regeerakkoord, uitgaven in 1972 binnen de 6 procent stijging te Als dat waar is, zo zegt drs. is de Kamer door Minister m volstrekt verkeerd voorge- hebben de regeringspartijen verkiezingen de waarheid liezers verzwegen, k onfessionele partijen hebben (jjj bezingsprogram in de steek Ze riskeren daarmee ook het pam van de vakcentrales, dat nu school- en college- •rikorden verhoogd, de school- rtraagd en de gemeenten in Ezet worden". ofessionele partijen beloof- verkiezingsprogram 1750 gulden voor ontwikkelings- 1975, nu bieden ze 25 miljoen spellend vindt de heer Den 'lat een nog verdergaande van de overheidsuitgaven iooruitzicht wordt gesteld, financiering in het onze- dt gelaten. Wat en hoeveel en gedaan aan de aanpak igt knelpunten, blyft goeddeels ige en daar, waar wel con- langegeven wat men wil, om ild bij de klassegrootte en ng van werkende jongeren, uitvoering onzeker gemaakt weigering de belastingdruk 'ifitijgen. gelen, aldus nog steeds drs. die een antwoord geven op uitdagingen van onze tijd, vrijwel geheel. Over het buitenlands beleid zwijgt het ak- koord, bij de staatkundige vernieu- wing ontbreekt elk voorstel, dat de kiezer de kans geeft zijn regering te kiezen. Maatregelen buiten de verhoging van de aow, die kunnen leiden tot verkleining van de verschillen in in- komens en vermogens ontbreken of zijn zwevend gehouden, over de grondpolitiek geen woord, een pers- Na afloop van het beraad in de KVP-fractie gisteravond deelde frac tievoorzitter dr. Veringa mee akkoord te kunnen gaan met het accept-re geerakkoord, met de uitbreiding van het aantal portefeuilles tot zestien, met de zetelverdeling 6-3-3-2-2 voor resp. de KVP, VVD, ARP, CHU en DS'70 en met de benoeming van mr. B. Biesheuvel tot formateur-pre mier. Hij zelf zei weinig te voelen voor een ministerspost. pectief voor de inhoud van onder wijs- en cultuurpolitiek is afwezig. Door zo eenzijdig te kiezen voor afremming van de voorzieningen, die ryk en gemeenten tot stand behoren te brengen, ontwijkt naar de mening van drs. Den Uyl het regeerakkoord een doelbewuste aanpak van de grote problemen van onze tijd. „De kiezers hebben op grond van hun uitspraak op 8 april een beter kabinet ver diend". Vakcentrales In tegenstelling echter tot dit actie program en de verkiezingsprogram ma's van de politieke partijen ont breekt in het regeringsakkoord een duidelijke financieringsopzet voor de realisering van de voorgestelde be leidsmaatregelen, aldus het overleg orgaan. Slechts op het terrein van de De fensie en van de Ontwikkelingshulp is er, naar de mening van het over legorgaan, sprake van een duidelijke programmering. Btf een vergelijking van het ont werp regeerakkoord met het actie programma van de vakcentrales rijst dan ook voortdurend twijfel over de uitvoering van de maatregelen. Het komende kabinet gaat, aldus het overlegorgaan van de drie vak centrales verder, kennelijk veel na druk leggen op bezuinigingen. Het overlegorgaan kan zich niet aan de indruk onttrekken dat hier enerzijds sprake is van een uitstel van bepaal de uitgaven voor op zichzelf nood zakelijke voorzieningen, terwijl er an derzijds een verschuiving is van las ten uit de sfeer van de algemene middelen naar individuele burgers. Heel duidelijk blijkt dit bij de ver hoging van schoolgelden. De vakcentrales beoordelen de aangekondigde maatregelen op het terrein van de sociale verzekeringen over het algemeen in positieve zin, maar betwijfelen wel, of uitvoering hiervan de stijging van de premie druk kan beperken tot de genoemde drie procent van het netto nationale inkomen. De vakcentrales zijn bereid mede aan de hand van de resultaten van de door hen ingestelde enquête na der te bezien in hoeverre de kinder bijslag wijziging behoeft. Gisteren was het precies 31 jaar geleden dat generaal De Gaulle zijn beroemde redevoering hield waarin hij zijn landgenoten hartstochtelijk opriep te vechten voor een vrij Frankrijk. President Pompidou bezocht ter gelegen heid hiervan het museum in Pa rijs, waar de gegevens over de oorlogsperiode worden bewaard. Nieuw kabinet moet verder zien Werkgi avond gepubliceerde reactie op het is aangeduid. Drs. J. M. den Uyl. ontwerpregeerakkoord dat hierin een groot aantal knelpunten wordt ge noemd dat ook in het actieprogram van de vakbeweging als prioriteiten 25, DOLDER (ANP) Dr. S. Pruyt, de tijdelijk genees- ecteur van de Willem Arntzhoeve in Den Dolder, heeft de ogenblikkelijke buitendienststelling geëist van de de zwakzinnigeninrichting Dennendal, alsmede de er van prof. A. Poslavskv als directeur van de hoofd- psychiatrie. brieven aan het college aten va nde WA-Stichting Pruyt laten weten, dat hij ie tijdelijke waarneming van the leiding van de hoofd- 'chiatrie en van de hoofd- oligofrenie (Dennendal) zou a, als niet uiterlijk gister zijn eisen werd voldaan. niet terugkeren van prof. had dr. Pruyt het neer- a de tijdelijke waarneming medische leiding van de psychiatrie verbonden het niet buiten dienststellen staf van Dennendal, het van de tijdelijke medische i Dennendal. Opgeschort imatum van dr .Pruyt werd lulofschort. Gisteravond is in iet het ministerie van So- en besloten dat het beraad bestuur van de W.A.-Stich- de onlangs ingestelde ad- lissie zal worden voortge- Jt heeft zich hierbij neerge- zo snelle beslissing als hij - hestuur eist over het ont- van de staf van Dennendal en de terugkeer van prof. Poslavsky pas te niet in het tijdschema van de ad viescommissie. die donderdag pas is begonnen met het horen van alle, bij het conflict betrokken, partijen, waaronder ook de ouders en de vak organisaties. Afgezien van het feit dat het be stuur al eerder duidelijk heeft ge maakt dat het geen nieuwe maat regelen wil nemen of reeds genomen maatregelen ongedaan wil maken, zolang de adviescommissie nog met haar werk bezig is, zou het voor 't bestuur ook moeilijk zijn geweest, om nu op zo korte termijn moeilijke ingrijpende beslissingen te ne- i, daar drie van de negen regen ten momenteel zijn uitgeschakeld: de voorzitter Piebenga en vice-voor- zitter, mevr. Tellegen-Veldstra we gens ziekte en mr. Wansink, omdat hij op reis is. De staf van Dennendal reageerde met de vaststelling dat "uit het op schorten van het ultimatum door dr. Pruyt wel blijkt hoe onbekookt deze heeft gehandeld toen hij het ultima tum stelde". Het is tragisch, aldus de staf, dat de medische eindverant- ;JÜ ADVERTENTIE Identiteitsbewijs of bto meenemen. der' *Plu8, half geld febus. voordelig uit met NS woordelijkheid voor ongeveer 750 patiënten berust bij iemand die tot zulke lichtzinnige daden komt. MIDDELBURG (ANP) Naar pas nu blijkt heeft de directeur van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM), de heer T. Bogerd. donderdagmiddag zijn ont slag ingediend bij het dagelijks be stuur van deze maatschappij, vlak voor het dagelijks bestuur zijn stand punt bekend maakte. Dti hield in, dat het dagelijks bestuur aan de al gemene vergadering van aandeelhou ders voorstelt de heer Bogerd te ont slaan. Dit heeft gedeputeerde A. J. Kalan tevens voorzitter van het dagelijks bestuur van de PZEM, gisteren aan de statenleden meegedeeld tij dens een vergadering van provincia le staten in Middelburg. Verder deelde hij mee, dat G.S. van mening zijn, dat het in het belang van de provincie is, dat het huidige dage lijks bestuur van de PZEM de lei ding over dit bedrijf in handen blijft houden. Hij betreurde het wel, dat het personeel van de PZEM niet van het begin af aan met klachten bij het bestuur was gekomen. ;evers In een eerste reactie wordt van werkgeverszijde opgemerkt dat men van het regeerakkoord een belang rijke bijdrage tot het beperken van de groei van de overheidsbestedin gen verwacht. Dit element wordt in werkgeverskring op prijs gesteld maar aan de andere kant heeft men bezwaren tegen het opschorten van de afbraak van de omzetbelasting op investeringsgoederen. Als men, zoals nu het geval is, als uitgangs punt van dit programma de moge lijkheden voor toekomstige econo mische groei neemt, dan doet het de werkgevers vreemd aan, dat dan via die omzetbelasting op investerings goederen die groei wordt belemmerd, althans niet in de hand gewerkt. Men is in werkgeverskring van oor deel dat de groei van het bedrijfs leven op zich zelf prioriteit moet hebben en men heeft er bezwaar te gen dat het bedrijfsleven meer las ten te dragen zou krijgen. „Bevreemdend is het dat geen woord wordt gerept over de te vol gen loon- en prijspolitiek van het nieuwe kabinet. Wat betreft de posi tie van de zelfstandige ondernemers in onze maatschappij, wordt wel ge steld, dat daaraan wat gedaan zal worden, maar in het midden gelaten wordt, wat, hoeveel en wanneer het zal gebeuren". AD VER PEN TIE Deze zomer kunt u in 50 stationsrestaurants een compleet menu krijgen voor de aantrekkelijke prijs van v voordelig eten bij NS DEN HAAG (ANP) Het Neder landse Rode Kruis zal op korte ter mijn drie chartervliegtuigen vol hulp goederen voor de Oost-Pakistaanse vluchtelingen in India naar Calcutta zenden. Hiermee zal in totaal ruim een miljoen gulden zijn gemoeid. Het eerste toestel vertrekt in de nacht van zaterdag op zondag van Schiphol met 19.000 flacons cholera- vaccin, 30.000 flessen en plastic zak ken met elk een halve liter fysiolo gische zoutoplossing, 7500 toedienings systemen en naalden en 6750 dekens. Het tweede vliegtuig, dat dinsdag nacht vertrekt, brengt in de eerste plaats grote hoeveelheden anti-bio- tica, bestemd voor de bestrijding van onder meer longontsteking en ontsmettingsmiddelen over. Ook zal het 15.000 dekens en 6 tweewielige aanhangwagens (in gedemonteer de toestand) vervoeren. In de vluchtelingenkampen bestaat grote behoefte aan dekmateriaal en voor het vervoer van de hulpgoede ren is nog steeds meer transportma teriaal nodig. De lading van het der de Rode Kruistoestel, dat waar schijnlijk volgend weekeinde vertrekt zal er geheel op zijn gericht, in deze behoeften te helpen voorzien. DEN HAAG (ANP) De minis terraad heeft in zijn gisteren gehou den vergadering besloten als "nood maatregel" een bedrag van f 5 mil joen ter beschikking te stellen van de dagbladpers. De voorwaarde voor deze uitkering is evenwel, dat de bladen meewerken aan een nieuwe verhoging van de abonnementsprijzen naast die welke reeds op 1 Juli aan staande van kracht wordt. Dit heeft minister-president P. J. S. de Jong meegedeeld na afloop van de vergadering. Voorts zullen kran ten, die structurele veranderingen willen doorvoeren met het oog op 'n nieuwe toekomst, een beroep kun nen doen op een vanwege het mi nisterie van Economische Zaken te verstrekken kredietgarantie. Het bedrag van f 5 miljoen zal over de kranten verdeeld worden, volgens de sleutel, welke geldt voor 't verdelen van de gelden uit de STER- pot (de opbrengst van de radio- en televisiereclame). Er was. aldus mi nister-president De Jong, uit deze pot een bedrag van f 10 miljoen ge reserveerd om te zijner tijd gestort te worden in het nog op te richten bedrijfsfonds voor de pers. De ministerraad besloot evenwel, „Hard maar niet onaangenaam" reeds thans een bedrag van f 5 mil joen uit deze reservering vrij te ma ken, zo deelde de premier mee. Eindhoven De metaalvakbon den hebben ook gisteren geen ak koord kunnen bereiken met de lei ding van het Philipsconcern over een nieuwe, meerjarige c.a.o. Kern punt is nog steeds de bijdrage van Philips ten behoeve van de georga niseerde werknemers. De bonden hebben zich vrijdag bereid verklaard de eigenlijke loon onderhandelingen te beginnen onder de voorwaarde dat een gezamenlijke studie over de bijdrage voor georga- niseerden binnen acht weken tot een fundamentele oplossing zal lei den. Het totale resultaat van de onderhandelingen zou dan aan de leden worden voorgelegd. Philips heeft deze voorstellen even wel van de hand gewezen. De con cernleiding had voorgesteld een in de c.a.o. op te nemen regeling voor drie jaar te treffen. Elk jaar zou 1,4 miljoen gulden worden betaald aan de vakbeweging. In het tweede en derde contract Jaar zou dan een aanpassing aan. het gestegen kos- tenpeil plaatsvinden. De bonden wezen dit voorstel af. Volgens de onderhandelaars waren de besprekingen hard, maar niet onaangenaam van toon. Het overleg is dan ook niet afgebroken, op 24 juni worden de onderhandelingen voortgezet. ONDERZOEK POLITIE REIKTE TOT IN MALLORCA APELDOORN/SNEEK (ANP) In nauwe onderlinge samenwerking zijn de politiekorpsen van Apeldoorn en Sneek er in geslaagd de verdach ten van de grote brandkastkraak, die in het weekeind van 30 op 31 Ja nuari van dit Jaar in het postkan toor in Apeldoorn werd gepleegd en die de daders een buit opleverde van meer dan 900.000 gulden, aan te houden. Daaaraan is vele maan den speurwerk vooraf gegaan on der leiding van de Apeldoornse hoofd inspecteur L. Spaanderman en in specteur R. Hessing: Als verdacht werd aangehou den de 34-jarige dumphandelaar fi de 40-jarige tegelhandelaar R. en de 21-jarige antiekhandelaar A., allen woonachtig in Sneek. B. werd don derdagavond, toen hij terugkeerde van familiebezoek in Duitsland, bij de grenspost Bergh gearresteerd. R. was reeds donderdagmorgen in Sneek van zijn bed gelicht. A. verbleef al sinds 28 mei in een cel van het Apeldoornse politiebureau, waarheen de beide anderen inmiddels even eens zijn overgebracht. Het lag aanvankelijk in de bedoe ling B. en R. gelijktijdig te arres teren. Maar toen de rechercheuurs bij de woning van B. aankwamen, bleek de vogel te zijn gevlogen en zich in Duitsland te bevinden. De politie heeft bij haar nasporingen de werkzaamheden moeten uitbrei den tot Mallorca, om tenslotte de vermoedelijke daders te kunnen aan houden. De gegevens, die de politie had verzameld na geregel verho ren van A. waren uiteindelijk vol doende aanleiding om tot aanhou ding van de beide andere mannen te besluiten. Van het door de mannen geroof de bedrag blijkt reeds een belang rijk gedeelte te zijn uitgegeven. Dat is waarschijnlijk juist de oorzaak, dat de aandacht van de politie op het drietal werd gevestigd. Vooral B. in wie men de geestelijke vader en hetbrein van het drietal zit, sprong bijzonder royaal met geld om. Voor een bedrag van f 35.000 kocht hij contant een huis en eveneens con tant, voor f 8.000 een auto. Boven dien kocht hij van „de Domeinen" talrijke kavels. Verder was hij ook bijzonder geïnteresseerd in de aan koop van antiek. Intussen was de politie er achter gekomen, dat B. in 1965 al een keer was gepakt voor een kraak in het Friese olbert, die hem twee ton had opgeleverd. Hij hoorde daar voor zes Jaar tegen zich eisen, waar van hij er vier kreeg en er drie uit zat. B. schijnt overigens zelf ook de spanning niet steeds te hebben kun nen verdragen. Hij vloog op 3 april in gezelschap van zijn vrouw en drie kinderen naar Mallorca, hetgeen de politie niet ontging. Inspecteur Hessing reisde in gezelschap van in specteur De Nijs, een collega uit Zutphen die de Spaanse taal mach tig is, de familie achterna. Intus sen was ook Interpol ingeschakeld. Zo kon men volledig op de hoogte blijven van het doen en laten van verdachte. Een aardige bijzonderheid ls, dat de beide Nederlandse inspecteurs, die B. vrywel niet uit het oog verloren, op zeker moment op Joviale wijze door de man voor een gesprek wer den aangehouden. De echtgenote van B een envou- dige vrouw, die waarschijnlijk nooit buiten de eigen provincie was ge- weest, stortte na terugkeer in Sneek in en moest ter verpleging in een psychiatrisohe inrichting worden opgenomen. VEEHOUDER WURGT WEDUWE AMSTERDAM (ANP) De 72- Jarige veehouder A. G. uit Echt (Limb) heeft gisteren bij zijn voor geleiding aan de Amsterdamse offi cier van Justitie bekend, dat hij de 73-jarige weduwe Oosterling-Jacobs in een vlaag van drift de keel heeft dichtgeknepen. De man is in hoge mate geprikkeld geweest door aller lei verwijten, die de uit Indonesië af komstige vrouw hem maakte. Zij heeft lelijke dingen tegen hem ge zegd over zijn kinderen, zo deelde de officier mee. De man en de vrouw hadden vaak ruzie en de man ging dan weg maar keerde later toch weer bij de vrouw terug. De verdachte, een eenvoudige man, die een blanco strafblad heeft, be grijpt dat hij de dood van de vrouw op zijn geweten heeft. Hij had zich zelf bij de politie willen melden, maar had dit nog niet kunnen op brengen, aldus de officier. Maan dagavond jl. werd het in verregaan de staat van ontbinding verkerende stoffelijk overschot van de vrouw ge vonden in haar woning in de Elisa beth Wolffstraat, waar het al vijl tot zes weken had gelegen. Diamanten in vuilnisbak? AMSTERDAM (ANP) Een 37- Jarige diamantbewerker uit Amster dam heeft donderdag aangifte bij de politie gedaan van de vermissing van een partij diamanten ter waarde van 70.000 gulden. Hoe de diamanten, die toebehoor den aan een Antwerpse diamantair, verdwenen zijn is de Amsterdammer volslagen onbekend. Hij vertelde de politie de partij reeds sinds begin mei te missen. Hij acht het zelfs niet uitgesloten dat de partij in de vuiU nisbak 16 terechtgekomen. ADVERTENTIE Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kris-kras abonnement. N S-Identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. /-v voordelig V uit met NS

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9