EIDSE BAAN IS IN DISCUSSIE Mevrouw (Mien) Stikvoort 40 jaar in studentenhuis Werkgroep milieubeheer: Rampzalige aantasting" Dr. Drees jr. (DS 70): „Milieu verwaarloosd Prov. Waterstaat: ,Aanleg noodzaak a Sombere wolk: huur is haar nu opgezegd JOGE BELONING KEUZE MAKEN SI ZATERDAG 19 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD (Door Bram van Leeuwen) s Leidse Baan is in discussie. De aanleg van deze zesbaans- dwars door het stiltegebied van de Randstad om de Haagse leidse agglomeratie een betere autoverbinding te geven l al vele tongen in beroering gebracht. Eerder deze week i in Leidschendam een drukbezochte hearing gehouden en Igende week donderdag volgt een tweede in Leiden. litlopend op deze discus- jvond waarvoor een groot il deskundigen is uitgeno heeft de Werkgroep Milieu jer van de Leidse universiteit informatiemap samengesteld rln diverse meningen worden jegeven.In dit artikel een weergave van de belang- argumenten. Prof. dr. P. Sevenster (Werkgroep Meubeheer) "De waarde en de V ïheid van het gebied worden doo' litbreiding van 't wegennet tus- Den Haag en Leiden op de meest ■kt pzalige wijze aangetast. Wij een keuze: of wij geven ({^onvervangbare gebied met zijn mogelijkheden prijs, of wi.1 en op een of andere wijze paai >erk aan de uitbreiding van hel mnet. vergroting van het wegennet echter een verdere groei van li autoverkeer in de hand, en deze i vraagt opnieuw om een uit- ling van het wegennet. Op die Ier is elke "oplossing" slechts UJk. t gehele leven past zich steeds er aan de auto aan en wordt er Qdj Is afhankelijker van. Het foren- neemt steeds sneller toe, even- het recreatieverkeer. Kinderen ed| en met de auto naar school len gebracht omdat lopen te ge lijk is. Wij moeten met de nood- ijke ombuiging nu en hier be- De auto zal men belemme- n in de weg moeten leggen, ijl hoge prioriteit moet worden end aan het openbaar ver- Drees jr. (fractievoorzitter I) "De bebouwing en de re- ing van het verkeer moeten lectief gebruik van de auto be geren. De auto is onder meer eg- voor vakantie, voor familie- ek, voor zakelijk verkeer en ritten van dokters. Hij is ech- ilet geschikt voor massaal ver- naar recreatie-concentratiepun- zoals het strand of het Stadion noord, en ook niet voor het -werk-verkeer. Hierbij moet het laar vervoer de voornaamste lage leveren, kan worden bevorderd door: niet versnipperde bebouwing, geven van een eigen baan aan vervoer (bijv. kruising- kemi-metro-net) en door het be- baar stellen van een beperkt il parkeerplaatsen, waarbij een lui re heffing wordt gevraagd naar- grond schaarser is. crisisjaren hebben na 1945 tot leggen van een zwaar accent op terkgelegenheid geleid. Daarbij de gevolgen voor onder meer milieu verwaarloosd. Kantoren Randstad moeten op grote il verplaatst worden naar el- Vooral voor de omgeving van Haag kan dit goede gevolgen i". R. Hueting (econoom CBS) it begrip consumentenvrijheid fren bij de aanleg van nieuwe Dvoor de steeds groeiende mas- itobezitters is misleidend. Uiter- willen mensen graag een pri- hebben en er mee rijden, ze willen ook frisse lucht, re- egebieden, ongeschonden bin- Men, stilte, veiligheid enz. Het J limiteerd bevredigen van de be- isti hg van de andere consumptie- lijkheden. Consumptievrijheid Hd voar de privé-auto bete- comsumptiedwang op andere Q. rgi pr de aanleg van de Provincia- *"-bis zullen de potenties van duinlandschap voor de na- tecreatie direct worden geschaad, elt ito in het gebied zal zijn ver- d, de fietsmogelijkheid vanuit zal bijna teniet zijn gedaan, zullen gedwongen worden la- stank en de aanblik van een te consumeren in een van de ta natuurgebieren in de omge- "rinciale Waterstaat De aan- t8n een nieuwe weg tussen Den en Leiden is noodzakelijk om- de verkeersintensiteit op de we- 'ondom Den Haag sterk toe- (j it. Dat komt door: de massa- fisering, de toename van het '1 arbeidsplaatsen in Den Haag afname van de bevolking in Haag. Vooral de twee laatste m zorgen op werkdagen voor meer verkeer. In de weekein dt het recreatieverkeer snel Het aandeel van de auto in het verkeer tussen de Leidse en Haagse agglomeratie is 50 pet. In het avond spitsuur en 55% over het gehele et maal. Tot 1980 zal het gebruik van het openbaar vervoer op dit traject meer dan verdubbeld moeten wor den. Verdubbeling van de spoorlijn Den Haag—Leiden zal te zijner tijd nodig zijn. Voor het tracé van de Leidse Baan is een zodanige ligging gezocht, dat de weg de bestaande structuren zo min mogelijk stoort. De weg ligt zo dicht mogelijk bij de spoorlijn Den HaagLeiden. Een andere ligging dan door de Duivenvoordse en Veen- zijdse polder bleek onmogelijk. Drs. A. J. Kret (wethouder in Lei den) Het spreekt vanzelf dat de grote wegen die aangelegd zijn of worden (bijv. Prov. weg 16 bis) vol strekt niet naar de binnenstad van Leiden mogen wijzen. Het struc tuurplan geeft voldoende waarborg om dit te bereiken, terwijl de resul taten van het verkeersonderzoek zullen uitwijken welke bijsturende elementen moeten worden toege voegd of afgetrokken. Het openbaar vervoer is ontstel lend achtergebleven. Ten eerste is de opheffing van de tram achteraf een misgreep geweest. In en om Leiden zijn alle vrije banen verlo ren gegaan om vervolgens opgeno men te worden in de wegenplannen. De bus, die de plaats van de tram moest innemen, werd vermengd met het overige verkeer en moest die slag al snel verliezen, terwijl de tram een stevig concurrent zou zijn gebleven. ADVERTENTIE geef mij maar C fn?) Het is onmogelijk op dit ogenblik te doen alsof de planologische, maat schappelijke, sociale en economische ontwikkeling er niet is en we ge woon opnieuw kunnen beginnen. Dit neemt niet weg dat bijsturen drin gend noodzakelijk is. Het is begrij pelijk dat ook gezien vanuit de ge zichtshoek van het milieubeheer om een wending in het beleid wordt ge vraagd. W. J. ter Keurs en dr. H. A. Udo de Haes (Werkgroep Milieubeheer) Het gebied tussen Leiden en Den Haag, gevormd door Jonge duinen, de strandwallen en- vlakten van het oude duinlandschap en het Jongen zeekleilandschap vormen een van de rijkste en meest gevarieerde natuur gebieden van Nederland. Bovendien is het gebied van extra grote beteke nis voor de recreatie. Tenslotte biedt de nog geheel ongeschonden geologi sche opbouw van dit gebied, een di rect uitgangspunt voor de natuyr- educatie. Het gebied is zeer rijk aan flora en fauna. Tussen Scheveningen en de Wassenaarse Slag werden ong. j 450 soorten hogere planten gevon den. Een beperkte inventarisatie in het "oude duinlandschap" leverde 300 soorten op. Van de 156 vogelsoor ten, die geregeld in Nederland broe den hebben er 106 in de afgelopen 10 a 15 jaar rondom Wassenaar ge broed. Ingrepen in dit landschap zou onherstelbare schade aanrichten. Op grond daarvan moeten het gebied tussen Leiden en Haag en van de Vliet tot aan de kust in een groot Nationaal landschapspark worden ondergebracht. De bijdrage van de provincie Zuid- Holland aan de discussieman is bij zonder bescheiden. Afgedrukt zijn twee aangenomen moties in de Pro vinciale Staten. De een betreft het in de ijskast stoppen van de Provin ciale Weg (Duinweg) en de ander Deze spoorbaan ter hoogte van de Vink aan de Haagweg zal wanneer de plannen van de Prov. Waterstaat worden uitgevoerd worden gekruisd door de Leidse Baan. Deze geplande zesbaans- verbinding tussen Leiden en Den Haag zal ongeveer op dit punt aansluiting moeten geven op de invalsweg van LeideJi. (Foto Holvast) beslissing om een studie te verrich ten naar het verkeersvraagstuk in het gebied tussen de Leidse en de Haagse agglomeratie. LEIDEN Voor haar studenten-kamerhuurders heet me vrouw Stikvoort-Van Egmond gewoon „Mien". Andersom wordt altijd gesproken van „heren". Dat is één van die onaan tastbare regels die gelden zolang mevrouw Stikvoort aan het hoofd staat van een nog echt ouderwets studentenhuis in Lei den, op de hoek van de Burgsteeg en de Stille Rijn. Het zal er vandaag wel weer ouderwets bont aan toe gaan, want van daag is mevrouw Stikvoort veertig jaar „Mien": veertig jaar hospita. Alle vroegere huisbewoners die nog te achterhalen waren zijn uitgenodigd voor de receptie die om 4 uur in Den Burcht wordt gehouden. Daaraan vooraf gaat een huldi ging, waarover mevrouw Stikvoort zich de laatste dagen een beetje ze nuwachtig heeft getoond. „Als voor beeld van een goed contact tussen studenten en burgerij" krijgt zij van loco-burgemeester Menken de zilve ren ere-medaille in de orde van O- ranje Nassau "opgespeld. De plech tigheid vindt plaats in de arena van de Burcht, als het droog is tenmin ste. ADVERTENTIE ^genomen tijdens inbraak ap, "2 juni), 2 koffers met inhoud, I 'eronder aantekening, niet be- tangrUk voor derden, wel voor Cts k ons hierover inlichtingen kun- Jtarschaffen verzoeken wy telefo- J contact op te nemen met ,L J. WILMS FLOET 01710—24872—41830. Het studentenhuis is opgezet door de moeder van mevrouw Stikvoort, die pas twee Jaar geleden is overleden. Zij was omstreeks 1930 kookster bij de VVSL en huurde het huis Burg- steeg 1 met enkele anderen om in die crisisjaren niet van de steun af hankelijk te hoeven zijn. De toen 20-jarige Mien van Egmond zegde er haar winkel-werkkring voor op om het huis te gaan bestieren. De eerste kamerhuurders waren meisjes studenten. Mevrouw Stik voort weet nog nauwkeurig hoe ze heetten: „juffrouw Marlet, Juffrouw De Monchy dat was een nichtje van de burgemeester uit Den Haag en Juffrouw Houwert". Maar al spoedig ruimden zij het veld voor de heren studenten, toen nog „heeren" geheten. Dat was in de tijd van de studentenoppassers, die o.m. zorg droegen voor glimmend gepoetste schoenen, de post en kleine bood schappen. Maar de tijd dat de studenten in een Jan Plezier door de stad reden en zich vermaakten door het volk sinaas appels, sigaren en gloeiende centen Door Henk de Kat toe te werpen, die is voorbij. „Je hoort de mensen wel eens over de tegenwoordige Jeugd, maar ik heb geen klagen. Ik heb altijd hartelijke en aardige Jongens gehad, al heb Je er natuurlijk wel eens buitenbeentjes tussen. Wel had je vroeger meer voor el kaar over. Dat geldt niet alleen voor de kamerverhuur, maar gewoon, voor iedereen. Wat geld betreft was het toen misschien een nare tijd, maar wat mensen aangaat toch wel pretti ger. Vroeger keek Je ook meer op te gen een student, want die kregen ver antwoordelijkheid. Werden advocaat, of dokter, of Jurist. Dat is nu anders, ook al door de opvoeding. Tegen woordig trouwen ze ook al tijdens hun coach-schappen. Dat was er voorheen nooit bij". Mevroxv Stikvoort is een „ouder wetse" hospita. Ze weet dat van zich zelf. De studenten (ze heeft ze alleen maar van het Corps, die elkaar op de hoogte houden ingeval er een ka mer in de Burgsteeg vrij komt) schikken zich minzaam naar de re gels van het huis meisjes om 11 uur 's avonds van de kamer, heren om middernacht, vóór 12 uur over dag uit de veren anders wordt het bed niet meer opgemaakt want er staan zóveel voordelen tegen over. Vlag uit Zoals bijvoorbeeld de goede tradi tie om na een geslaagd examen de vlag uit te steken. Maar meer nog de befaamde koffietafels, die van tijd tot tijd door mevrouw Stikvoort („Mijn moeder was niet voor niets kookster bij de VVSL) worden bereid. Eén van de studenten over het deze week aangerichte Jubileummaal„er werd gebunkerd tegen de mast op". Er zullen vanmiddag wel heel wat oud-huisgenoten komen in Den Burcht. De Wall Bake's, de Roes- sing's, de Heyning's, ze zullen er zijn. En naar mevrouw Stikvoort hoopt ook met hun kinderen. Toch zal dat weerzien niet geheel en al de sombere wolk boven dit ju bileum kunnen doen vergeten. Over het hoofd van mevrouw Stikvoort is namelijk de ergste rampspoed uit gestort wat een kamerverhuurster maar kan overkomen: de huur (zij woont in een huurhuis van de firma Bentveld beneden) is haar opgezegd. De firma zegt de rest van het huis nodig te hebben voor de zaak. „Nu hoop ik maar dat er een wet is die dat tegen houdt", verzucht mevrouw Stikvoort. M n leven „Mijn man heeft 20 Jaar in dit huis gewerkt, het is nu een uitste kend onderhouden studentenhuis. Nu komt het moment dat we wat opzij Mevrouw Mien Stikvoort en haar man Hein met op de tafel het begin van de bloemenstroom die gisteren begon aan te zwellen. Als eerste arriveerde een bloe menhulde van rector magnificus Soeteman. (Foto Holvast) zouden kunnen gaan leggen voor la ter, want dat heeft mijn moeder mij wel geleerd: dat ik nooit mijn hand hoef op te houden. We voelen ons nog lang niet oud genoeg om ermee te stoppen. Ik zou nog best een Jaar of tien door wil len gaan. Dit is ergens m'n leven Ik denk dat ik dood zou gaan als ik met m'n man in een klein huis stil zou moeten gaan zitten". Het actuele vraagstuk: wel of geen Leidse Baan is zoals vrijwel alle hedendaagse prohjemen te rug te voeren tot de keuze moge lijkheid tussen welvaart en wel zijn. Het is in ieder geval duide lijk dat er geen tussenweg moge lijk is. Komt de weg er. dan gaat het laatste grote natuurgebied in de Ranstad verloren en komt de weg er niet, dan liggen er grote mogelijkheden braak voor recrea tie. natuurbescherming en -edu catie. Gaan we de Leidse Baan aan leggen dan moeten we wel beden ken dat de oplossing tijdelijk zal zijn. Alle berekeningen over de toename van autoverkeer zijn tot nu toe veel te laag gebleken en zo zal de Leidse Baan. over tien. twintig jaar overbelast raken. We moeten dan bedenken dat de hoeveeelheid beschikbare grond in ons dichtbevolkte land vastligt. Met een steeds groeiend autopark is het niet moeilijk te voorspellen, dat het ergens in de toekomst spaak zal lopen. Waar en wanneer dat gebeurt is moei lijk te zeggen, maar dat het ge beurt staat vast. Niet alleen biologen maar in genieurs, economen en politici zijn ervan overtuigd dat ergent de grens zal zijn en de chaos on afwendbaar ontstaat. Kernpunt van dit probleem is nu: laten we de zaak op z'n beloop totdat de wal het schip keert, proberen we geleidelijk de zaak om te buigen zodat we het fatale punt straks hopen te omzeilen of nemen we radicale beslissingen en leggen we het autoverkeer vandaag nog belemmeringen op. De Werkgroep Milieubeheer, voor het merendeel bestaande uit biologen van de Leidse universi teit kiest voor die laatste maat regel. Men is ervan overtuigd, dat er met de botte bijl wordt gewerkt, maar zij vinden dat het op een andere manier niet langer kan. Bij de provincie is men voor alsnog niet bereid de biologen in hun voetspoor te volgen. Dr. R. Eijsink, gedeputeerde in Zuid- Holland. zei deze week meer te voelen voor een geleidelijke rem op het prive-autovervoer en daarnaast een krachtige Impuls voor het openbare vervoer. De vraag is dan echter: wan neer komt die impuls? Het auto verkeer neemt steeds sneller toe en het openbaar vervoer lijdt een kwijnend bestaan. De grote ver liezen van NS en de financiële problemen in het streekvervoer vormen 't bewijs Duidelijk is ook dat de provincie geen machts middel in handen heeft. Dr. Eijsink verzuchtte deze week dat het parlement beslist over de gel den voor de wegenbouw en dat de provincie de zaak alleen mag laten uitvoeren. Nu reeds een bedrag van ruim 121/2 miljoen gulden is besteed aan de aanleg van de Leidse Baan. wat een derde is van de totale kosten, wordt het duidelijk dat ons vorige parlement samen met de regering weer gekozen heeft voor de welvaart. Als kie zers kunnen we alleen maar ho pen dat we onze stem op de juiste partij hebben uitgebracht en dat de nieuwe kamer nu het welzijn zal laten prevaleren boven de welvaart BRAM VAN LEEUWEN ADVERTENTIE Gemeente Leiden Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemene kennis, dat door de heer J. M. Laken, Van der Valk Boumanweg 222 te Leider dorp, vergunning is gevraagd voor de bouw van een houten woning op zijn tuindersbedryf achter het perceel Vlietweg 66 te Leiden, zulks met vrij stelling als bedoeld in artikel 17 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening voor de duur van vijf jaar van de voorschriften van het geldende be stemmingsplan 'plan in hoofdzaak Zoeterwoude 1961). Ingevolge artikel 22, lid 2, juncto artikel 17 en 18 van het Besluit op de Ruimtelijke Ordening liggen de stukken met ingang van 21 juni 1971 gedurende veertien dagen voor een ieder ter inzage ten Stadhuize, afde ling Openbare Werken 'kamer 111). Rechthebbende op aangrenzende en nabijgelegen gronden kunnen gedu rende die termijn schriftelijk bezwa ren tegen het verlenen van bedoelde vrijstelling bij Burgemeester en Wet houders indienen. Leiden, 19 juni 1971.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3