K Cosmetica kan dertig procent goedkoper zijn ormooncreme is gevaarlijk r gebruiksters van pil PALET A T LEIDSCH DAGBLAD ZURICH De fabrikanten lieten tijdens het internationa le cosmetica congres in Zürich duidelijk merken dat ze niets voor vergelijkende warentests voelen. Waarschijnlijk is men bang dat daardoor kostbare for mules bekend worden en er ge ïnvesteerd kapitaal verloren gaat of dat men ontdekt dat be paalde preparaten helemaal geen bijzondere grondstoffen bevatten. Het Duitse consumentenblad DM trok zich er niets van aan en liet in een laboratorium dag en nachtcrèmes en alle moge lijke reinigingsprodukten tes ten. Er werden door huidartsen en bacteriologen met de aller duurste en de allergoedkoopste schoonheidsmiddelen ruim vijfduizend proeven genomen en wat bleek. Niet een peperdure gelei, maar Nivea is de beste dag en nachtcrème. DM's tweede belangrijke con clusie was dat lang niet alle zo genaamde vochtinbrengende crèmes zo effectief zijn. De zeepachtige zuiveringscrèmes van Elizabeth Arden (Com plexion Claer», Revlon (Na tural Wonder) en Helena Ru binstein (Bio Clear Wash (dro gen volgens DM zelfs de huid uit. Goede zijn: Nivea, Pons vocht inbrengende crème, Rubinstein Skin Dew Emulsion, Max Fac tor Moisture Essence, Oralne Bio-Lacta. Minder goed zijn: Inka's bloemenbalsem. Toscana vochtinbrengende emulsie, Avon Dew Kiss, Juvena Aktive Moist, Ellen Betrix vochtinbrengende crème, Revlon Under Make-up Moisture Base. Teleurstellend zijn: Lancóme, Frescabel, Elizabeth Arden, Velva Moisture Film, A von Rich, Moisture Cream, Pa- yot Hydriane, Sans Soucis vochtinbrengende crème. Nachtcrèmes Goede zijn: Nivea, Payot, Nutricia, Stimu lation, Sans Soucis speciale voe dingscrème. Voldoende zijn: Ponds voedingscrème, Inka Crème, Limone, Elizabeth Arden Perfection Cream, Max Factor, Vita Night Cream, Orlane Crè me Astrale. Minder goed: Juvena Crème de Nuit, Specia le, Rubinstein Skin Dew Cream. Tegenvallers zijn: Toscana vitaminencrème, Avon Stay, Fair Night Cream, Ellen Betrix extra voedingscrème, Revlon Precious Night Cream. Goed zijn Sans Soucis reiningsmelk, Ellen Betrix reiningsmelk, Elizabeth Arden Skin Deep Milky Clean ser. Minder goed zijn: Helena Rubinstein Skin Dew Emolliont Cleanser, Revlon Moi sturizing Cleanser. Tegenvallers zijn: Avon Deep Cleansing Lotion, Lancóme, Lait Demaquillant. DM ging bij de test van het meest voorkomende normale tot iets gevoelige huidtype uit. Het zou aldus prins Galitzine veel beter zijn wanneer men de consu ment de keus uit simpel verpakte en daardoor goedkope series en luxeus uitgevoerde en daardoor dure series zou bieden, De prins gaf de voorkeur aan een duidelijke keus tussen twee mogelijkheden in plaats van de vele honderden nauwelijks van elkaar verschillende, maar an ders verpakte artikelen te laten voortbestaan. 's Werelds machtigste cosmetica- koningen. die de afgelopen week in het fraaie conferentie-oord even buiten Zürich bijeen waren, keken nogal zuinig. Ze lieten duidelijke merken dat ze niet vpel voor eefo goedkopere verpakking voelen, oni- dat juist het mooie potje het bé- langrijkste onderdeel is van de ij- lusie die word verkocht. De beroemde Engelse verpakkings ontwerper James Pilditch ging nog iets verder. Hij onthulde dat alle fabrikanten hun grondstoffen van dezelfde leveranciers betrekken en dat er tussen de diverse schoon- heidsprodukten slechts een fractio- neel verschil bestaat. De verschillen worden door toevoeging van een reukstof en fraaie verpakkingen kunstmatig gecreëerd. De verpakking is het belangrijk ste, aldus James Pilditch, want zelfs doodgewone lanoline lijkt in een mooi flesje op een uiterst kostbaar produkt. „Ik ben er van overtuigd, aldus de Engelse ontwerper, dat heel veel concerns een goedkopere verpakking zouden kunnen nemen zonder dat hun merk daardoor zou devalueren. Ik heb het al dikwijls geadviseerd, maar men voelde er niets voor, want in het cosmetische wereldje lijdt men aan een onver beterlijk snobisme en uiteindelijk is het toch de consument die het be taalt." Mevrouw dr. H. Autenrieth-Gan- der, die als bestuurslid van de Zwitserse Consumentenbond de fa brikanten vroeg om ter wille van de objectieve informatie de juiste sa menstelling van hun produkten op de verpakking te vermelden, kreeg de wind van voren De zich in ad vertenties zo welgemanierd uitdruk- Ariadne viert dit Jaar het zilve ren jubileum. Ter gelegenheid van dit 25-jarig bestaan heeft het hand werkblad een wedstrijd voor alle le zeressen uitgeschreven. In het mei nummer van het blad is men begon nen met 'n speurtocht naar echt handwerk talent. Uit de ingezonden werkstukken zal te zijner tijd een veelzijdig creatief Ariadne-nummer, geheel samengesteld door de lezeres sen worden uitgegeven; dit nummer zal omstreeks januari 1972 verschij- Voor de tieners, misschien een idee voor 'n overgangscadeau is er een nieuw maandblad uitgekomen „LoeLoe", het weekblad voor de hip py fjoe". Loeloe schrijft over mode pop en andere jeugdige zaken. Loe Loe krijg je thuis voor f 0,70 per week of f9,10 per dertien weken Katoenstoffen staan in het mid- delpünt van de belangstelling. Ve- j lours en ribfluweel zijn internatio- naai favoriet. Als bewijs hiervan e- kende fabrikanten veranderden in eens in een troep ongelikte beren, die haar uiterst onhoffelijk aan het verstand brachten dat zij daar niet over dachten. Het zou het prijsge ven van een stuk kapitaal zijn riep men woedend uit. Frau dr. Autenrieth echter liet zich als de „tüchtige" bazin van 145 Zwitserse vrouwenorganisaties niet uit het veld slaan en merkte fijn tjes op dat men alleen tegen een inhoudsopgave was omdat dan pas zou blijken dat de in advertenties beloofde fijngemalen parels, de or- chideeënwortels en het zwanenhals- vet er bij in geschoten waren. De cosmeticaf abrikanten komen hun beloftes niet na, zo stelde ze I vast, en het wordt tijd dat regerin gen daar iets aan gaan doen. Tot een discussie over dit onderwerp kwam het niet want de fabrikanten en verkoopleiders beperkten zich er toe om Frau dr. Autenrieth uit te jouwen en trokken alle vergelij kende produktentests van alle con sumentenorganisaties in twijfel. De Amerikaanse prof. dr. Bies- dorf, die de consumentenprogram ma's van vrijwel alle tv-stations in de Verenigde Staten verzorgt kon de heren pas tot bedaren brengen door uit te roepen dat de producen ten kennelijk willen dat de consu menten zich als stomme koeien ge dragen en bij voorbaat met alles tevreden zijn. Een typerend incidentje voor de aggressieve sfeer waarin het congres verliep. „Een bewijs", aldus Frau dr. Autenrieth, „dat de fabrikanten niet van plan zijn om een dubbeltje van hun winst prijs te geven". Dat men zich overigens over de inkomsten geen zorgen hoeft te maken blijkt wel uit het feit dat het Amerikaan se aan huis verkopende concern „Avon Cosmetics" het afgelopen jaar over de gehele wereld een winst maakte van maar liefst 350 miljoen gulden. Bij andere cosmetische concerns lopen de winsten ook in tientallen miljoenen en volgens de president directeur van Harriet Hubard Ayer zal het cosmetica-verbruik de ko- toenverbruik voor het weven van ribfluwelenstoffen met 37% in ver gelijking met 1969. Een onderzoek bij ruim 6000 inwoners van de EEG laat heel duidelijk zien dat 't me rendeel belangstelling heeft voor modieuze katoenen kleding. Vooral het ribfluweel is er populair, dat komt ook omdat de ontwerpers, de stof, die vroeger maar 'n stiefmoe derlijke belangstelling kreeg, einde lijk de aandacht hebben gegeven die het verdient. Houdt u van barbecue-parties, hier hebben we een zomers bijge recht voor u. 1 liter blik halve per zikken, 2 bananen (niet overrijp) 1 mooie roodwangige appel; Vê kop- nige cijfers. In de VS steeg 't ka- Kortgeleden werd in het Gott lieb Duttweiler Instituut even buiten Zürich de eerste in ternationale cosmetica-conferentie gehouden. Fabrikanten, huidartsen, schoonheidsspecialisten, psychologen en vertegenwoordigsters van consu mentenorganisaties waren er bijeen. Voor het eerst lukte het om het topje van de mysterieuze cosmeti- ca-ijsberg boven water te krijgen. Er werden feiten onthuld waarover men tot voorkot nog liever had ge zwegen. Tot een discussie tussen consument en producent kwam het helaas niet, want tijdens het nogal emotioneel geladen congres stond men tot voor kort nog liever had ge- De belangrijkste uitspraken die tij dens de conferentie werden gedaan vindt u op deze pagina. mende vijf Jaar verdubbelen omdat iedere vrouw die meer geld ter be schikking krijgt ook meer geld aan cosmetica uitgeeft. Tenslotte zit men wat de export betreft ook al op rozen want in communistisch China keurde partij leider Mao dit voorjaar voor het eerst het gebruik van lippenstift goed. Voorlopig moeten de Chinese dames het nog met één kleurtje: „Revolutie Rood" doen maar daarin zal wel gauw verandering komen. DAMESMODE ii acted jwprtp.. BREESTRAATKWMCIBHM Je Ginger-ale. een lepel citroensap, 6 aardbeien, bladeren van kropsala de 1 kop sour cream 4 verkruimelde bitterkoekjes en 2 eetlepels donker bruine basterdsuiker. Laat de perzik helften goed uitlekken. Pel de ba nanen en snijd Iedere banaan in drie gelijke stukken. Snij de appel in zes partjes. Roer de Ginger ale met de citroensap door elkaar en marineer daarin een uurtje de bo vengenoemde vruchten. Intussen maakt u de dressing; daarvoor roert u de sour cream, de verkruimelde koekjes en de basterd suiker door- elkaar. U wast de slabladeren en legt er een „bedje" van in de schaal. Prik de vruchten aan aluminiumsa- té-pennen en versier iedere pen met 'n hoedje. Serveer er een aparts saus bij. Eet smakelijk In noord-Nederland is men niet zo kouwelijk. Daar worden verhou dingsgewijs de minste elektrische dekens verkocht. Ook blijkt uit een bericht in Textilia dat onderdekens favoriet zijn..... Fabrikant wijst versobering af ZURICH Cosmetica zou op zijn minst dertig procent goedkoper kun nen worden wanneer de consument men een eenvoudige verpakking ge noegen zou neme.n. Vrouwen betalen op het ogenblik soms twee keer zo veel voor het potje als voor de crème die er in zit. Van ieder tientje dat men aan cosmetica uitgeeft krijgt men maar voor twee gulden aan pro dukten en daarin zit zelfs nog de winst van de fabrikant, drie tot vier gulden moet men neertellen voor de verpakking en de reclame en vier en een halve gulden is men aan winst voor de winkelier kwijt. Prins George Galitzine, adjunct directeur van het Parijse warenhuis „Au Printemps", die dit tijdens het eerste internationale cosmetica-con- gres in Zürich onthulde deed een dringend beroep op de fabrikanten om niet alleen de verpakking maar ook het assortiment te vereenvoudi gen. Door voortdurend met nieuwe produkten te komen maakt men de cosmetica onnodig duur. —Volgens de Hamburgse oog, prof. dr. Gustav Hopf, rij tegenwoordig niet meer i goede huidverzorging, zonnebaden, de centrale de luchtverontreiniging, ruldig gebruik van cosmeti- onze huid extra bescher- it volgens professor Hopf lelijk vast dat vrouwen die verwaarlozen eerder rim- |gen en daardoor vroeger (orden. Tegenstanders van die beweren dat cosmeti- is, weten, aldus professor waarover zij praten want ui en soepel houden van is tegenwoordig absoluut j öjk. het erg belangrijk om li- I ïzorgingsprodukten met j te gebruiken. Ongelukken j liet veel voor maar de kwa- I toerking van een bepaald is vaak te vermijden door liksaanwijzing goed' te lezen meer dan de aangegeven te gebruiken. Allergie he reacties bij het gebruik (permanent en haarverf ko- veel voor en daarom zou iedere vrouw eerst haar leid moeten testen. Dat kan de dag tevoren een paar van de bewuste vloeistof tovenarm te smeren en er een gaasje overheen te er de volgende dag een geïrriteerde, rode plek te i mag men het haarmiddel gebruiken, eigenlijk onverantwoord, al- efessor Hopf dat kappers dergelijke test doen en eijl het een kleine moeite is Wanten te vragen een dag even langs te komen. Gevaarlijk baarlijk kunnen volgens de tse dermatoloog, de hor des zijn. Vrouwen zouden en nooit zonder goedkeuring 1 huisarts mogen gebruiken hormooncrèmes hebben, al- fesor Hopf, dezelfde uitwer- de pil en kunnen daar naast ernstige menstruatiestoornis sen veroorzaken. De crème is vooral gevaarlijk voor pilgebruiksters omdat zij dagelijks zonder het te weten een dub bele portie hormonen binnen krij gen, terwijl vrouwen die juist niet de pil gebruiken ongewild onvrucht baar blijven. Toch valt het met het aantal klachten nogal mee. Dat komt, al dus professor Hopf, omdat veel on der de naam „hormooncrème" ver kochte preparaten helemaal geen hormonen bevatten of slechts een te verwaarlozen hoeveelheid. Dc cosmetica-industrie komt lang nie altijd haar beloftes na. De intiemspray waartegen de Am sterdamse gynaecoloog dr. W. Pie waarschuwde, kan niet alleen ge vaarlijk voor de vrouw maar oi voor de man zijn. Een Duitse universiteitsklini kwam onlangs tot de ontdekkiu dat sommige mannen van wie 6 vrouwen intiemspray's gebruikei. een allergische uitslag aan de g< slachtsorganen krijgen. In Ameril, waar dit ook al werd geconstatee houdt een speciale gezondheidscol, missie zich op het ogenblik met schadelijke invloed van intiei spray's bezig. Lezei Mocht men soms badzout of doi cheschuim gebruiken dan moet me ook daar voorzichtig mee zijn. Hc kan geen kwaad om zo af en toe i; een geurig bad te baden, maa wanneer men iedere dag eei schuiinbad neemt dan wordt d( huid, aldus prof. Gustav Hopf, be slist te droog en kan men er zelf exzeem van krijgen. Bovendiei wordt de huid' na zo'n schuimba evenals na het wassen met teerzee extra gevoelig voor zonnebrand e dat is iets waar men zeker in f j zomer rekening mee moet houden. De voorzichtigheid bij huidverzo. ging moet natuurlijk geen obsess: worden, maar het is aldus professo Hopf erg belangrijk dat men doo: het lezen van de gebruiksaanwijzing een goede keus maakt. En dat het produkt daarna verstandig wordt gebruikt. De fabrikanten zijn verplicht om er voor te zorgen dat hun produkten ongevaarlijk zijn, maar het is net als met aardbeien, de meeste men sen vinden ze heerlijk, maar som mige mensen krijgen er bulten van. Allergie is nooit helemaal uit te sluiten, maar het heeft niets met de prijs van een produkt te maken jdat is, zo meent professor Hopf, een 'kunstmatig gekweekt snobisme. De meeste mensen zijn alleen over- gevoelig voor bepaalde geuren en kleurstoffen. Vrouwen die echt al lergisch zijn, kunnen volgens hem daarom beter geen luxueus geparfu meerde produkten gebruiken. En het Duitse consumentenblad DM stelde vast dat er doodeenvoudig geen slechte lippenstiften zijn zodat men wat de allergie betreft geen enkel onderscheid tussen de goedko pe en dure stiften, maar wel tussen geparfumeerde een niet geparfu meerde kan maken.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 25