probleem Luchtvervuiling door auto vooral politiek Aanval van Toyota op middenklasse WAGENZIEKTE ZEER LASTIG H.A.C. OPENT TEST STATION Wartburg en Trabant zijn er weer SAMENGESTELD DOOR KOOS POST WETENSCHAP EN COMMERCIE HAND IN HAND IN SHELL- CENTRUM THORNTON (ENGELAND) „AUTO KOMT TERUG Strijd tegen de tijd Voorraad JJSATERDAG 19 JUNI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 23 r "].nu uw.——inn i an tvegett, wagens, wielen en wut - er - :o - bil - komt 3 ÉÉMflÉMtfUftÉIMa -- - - ■■■■- -■ Het onderzoekingscentrum van Shell in Thornton in Engeland. Luchtvervuiling is geen modegril. Geen hobby van en- ria ;ele fanatici, maar een wezenlijk probleem, dat ons allen op angaat. En dat ons aller aandacht meer dan waard is. ton sla reemd genoeg moet dat soms nog worden gezegd ondanks de schier orj voorstelbare stroom publicaties van de laatste tijd. Niet iedereen van de ernst van de situatie doordrongen. Ook de automobilisten iet, die met z'n allen toch voor een flink deel verantwoordelijk ijn voor die vervuiling van de luchtdie zij het voorlopig nog \cidenteel en lokaal het leven danig veronaangenaamt. Om het jcht uit te drukken. Medici kunnen op veel ernstiger, ja zelfs fa lie gevolgen ivijzen. Er zouden al doden zijn gevallen als gevolg van ie luchtverontreiniging. De noodzaak om er iets tegen te eksioen. ligt dus voor de hand. Ver- ïheidene regeringen hebben reeds laatregelen genomen. Amerika ging ta larbij tot nu toe het verst. Het ide omt er zo'n beetje op neer, dat de utomobielen over vier Jaar geen of igcnoeg geen vuile uitlaatgassen ij eer mogen uitbraken. Zo staat dat Ithans op papier, maar verschillen- autofabrikanten hebben er al Etijirdop aan getwijfeld of die datum iiandhaafd zal kunnen blijven, sl n toen wij dezer dagen een bezoek achten aan het onderzoekings- ■wa intrum van Shell in Thornton (En gland), waar men zich heel inten- eksfef met de verschillende facetten luchtvervuiling bezig houdt, erd diezelfde twijfel uitgesproken, uni )e wetgever zal zich in deze rea- itisch moeten opstellen", zo zei I en letterlijk .Ook daar twijfelt men dus aan of binnen het gegeven Idperk volledig „schone" auto's illen kunnen worden opgeleverd. toevoegsel aan de benzine, dat het inlaatsysteem van de motoren niet al leen schoon houdt, maar vervuilde systemen ook schoon maakt. A.S.D. bevordert daardoor een volledige verbranding van het lucht-benzine- mengsel en geeft derhalve een ver laging (bij proeven kwam men tot vier procent) van het benzinever bruik. Ook in Nederland vindt men sinds maart deze toevoeging in de Shell-benzine. Uitgebreid verrassend is echter in nadere ge- rekken te ervaren, dat deze twij- niet in de eerste plaats het tech- J Kh kunnen betreft. Technisch ge roken zijn er vrijwel geen onover- melijke hindernissen. De oliemaat- aappijen kunnen zeker benzine en '"|fe produceren, die minder vuil in atmosfeer achterlaten. Dat hangt li iuw samen met de constructie van motoren. Maar ragfijn afgestelde ondiotoren, die een perfecte verbran- wi Hg teweeg brengen en derhalve een inlmum aan schadelijke restanten ileveren, kunnen ook wel worden imaakt. Technisch zijn alle proble- n oplosbaar. Maar het kost geld. sommige gevallen zelfs veel geld. En daar gaat de schoen wringen. Dat geld zal moeten worden opge- biacht door de automobilist. Dat [eld zal dan niet meer beschikbaar ijjn voor huizenbouw, onderwijs liekenzorg, bejaardenhulp en wat li niet meer. Een dubbeltje kan Baar éénmaal worden uitgegeven. Als het wordt gebruikt in de strijd kgen de luchtvervuiling kan het nergens anders voor dienen. Zo is de hele kwestie in het poli tieke vlak terecht gekomen. Want die wetgever is geen ongeïnteres- leerde derde, maar een vertegen woordiging van het volk, inclusief een groot aantal automobilisten. Zij, die moeten betalen voor de Khonere uitlaten, moeten ook be llissen of zijn dat er voor over heb- Maar terwijl dat vraagstuk zich 1°®" Bgzaam maar zeker naar het poli- WJj eke terrein gaat bewegen zit de 'le>j Genschap niet stil. Dat hebben we ui l datzelfde Thornton ervaren, waar 9' dan 850 Shell-mensen een UJ4| root aantal universitair gevormd **tdurend strijd leveren tegen fac- *en, die de vervuiling van de lucht *de bepalen. Om tot een „schone" rotor te gaan geraken, werkt men la? samen met de Engelse autogi- •at British Levland Motor Corpora- 1®. De autofabriek neemt het moto- tol gedeelte voor haar rekening, kil in Thornton onderzoekt het ge- van brandstoffen in motoren, tijd geleden hebben wij reeds tohreven, dat het onderzoek van *tol A S.D heeft opgeleverd. Een In het uitgebreide research-cen trum van Shell in Thornton heeft men ons laten zien, dat men met dit (overigens hoopgevend) resul taat niet tevreden is. Nog steeds draaien zo nodig dag en nacht de motoren, waarin olie en benzine van Shell onder zeer sterk uiteen lopende omstandigheden worden getest. Ingenieuze apparaturen bootsen alle situaties, die men in het dagelijks leven kan tegenkomen, na. Haarscherpe instrumenten me ten nauwkeurig de resulten van al die onderzoekingen. Immense com puters vertalen al die resultaten van testen, proeven, metingen en onderzoekingen in normale mense lijke conclusies, waarmee de Shell zich kan wapenen in die voortdu rende strijd tegen de vervuiling van de lucht. En kristalliseert zich uit al dat re- searchwerk een nieuw produkt (zo als b.v. dat ASD) dan zal het in een lange reeks van proeven en natuurlijk tenslotte ook in het da gelijks gebruik onder nauwkeurige controle zijn waarde moeten be wijzen. Waarbij men echter wel in de gaten moet houden, dat Shell een bedrijf is, waarvoor de wetten van de economie gelden. Altijd blijft de vraag voorop: hoe is iets commer cieel haalbaar? De wetenschapsmensen van de Shell in Engeland die heel nauw samenwerken met het Shell Labo ratorium in Amsterdam zijn za kelijk genoeg ingesteld om dat toe te geven. Zij kunnen zich niet ver oorloven in het wilde weg te ex perimenteren. „Doen wij hier een ontdekking, in welke richting dan ook, dan gaat dat naar Amster dam. En daar wordt beslist of wij op die weg kunnen voortgaan. Wat hier wel eens heel aardig kan lij ken behoeft op Jamaica of in In dia nog niet commercieel haalbaar te zijn Een gedeelte van de apparatuur, welke in het Shell-centrum in Thornton wordt gebruikt voor de ontwikkeling van de motoroliën voor automobielmotoren. Parallel lopende proeven worden uitgevoerd met motoren van een groot aantal testwagens over vele honderdduizenden kilometers. Tijdig wielen balanceren Een onjuiste spanning van de autobanden is niet alleen voor de banden zelf schade lijk maar ook voor de wiel ophanging. het stuurmecha nisme en talloze andere on derdelen van de auto. Dat weten de autofabrieken na tuurlijk drommels goed. Daarom sturen ze hun auto's pas de fabriek uit als de wie len nauwkeurig zijn uitgeba lanceerd. Veel automobilisten verke ren echter ten onrechte in de veronderstelling dat deze wielbalans net zo'n lang le ven beschoren is als de ban den. Bandenexperts van Uni- royal geven het advies auto banden om de tienduizend kilometer op de balans-con- rolemachine te zetten. Wie voornamelijk in de stad rijdt, zou zijn wielen zelfs al na elke vijfduizend kilometer moeten laten controleren Het voortdurend optrekken en remmen in de verkeersfi- les der grote steden veroor zaakt namelijk ongelijkmati ge slijtage. Daardoor ont staan al heel aauw afwijkin gen in de wielbalans. Natuurlijk kost het uitba lanceren der wielen geld. Maar wanneer men bedenkt hoeveel groter de slijtage is bij banden, die slecht uitge balanceerd zijn. en ook hoe gevaarlijk dergelijke banden 'm precaire verkeerssituaties kunnen zijn, dan krijat men ->ok wat verkeersveiligheid betreft waar voor zijn geld. De Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club heeft op een in Tilburg gehouden vergadering be sloten weer een eigen maandelijks cluborgaan uit te geven onder de naam „De Auto"-uitgave I nterven - tura waarin in 'n apart katern 't reisperiodiek „Go Go" van 't reisbu reau KNAC-Pullman Club zal wor den opgenomen. „Auto" zal medio ok tober voor de eerste maal verschij nen. Het Weekblad Autovisie, dat van 1 januari 1969 af tevens officieel or gaan van de KNAC was, zal dan weer een eigen koers varen. De voorzitter van de KNAC, Jhr. W. van Andringa de Kempenaer heeft zijn Jaarrede aangegrepen om enkele waarschuwingen te laten horen aan het adres van zijn le den-automobilisten. Hij signaleerde twee toenemende vreemde gebruiken: het nog steeds veel te dicht achter elkaar rijden en het door rood licht rijden. En met dat laatste doelde hij niet op men sen achter het stuur, die in 'n ogen blik van onbedachtzaamheid 't rode stoplicht negeren, maar hij had het over die lieden achter het stuur, die willens en wetens blijven doorgaan als het licht op rood staat. De KNAC-voorzitter vindt het Jam mer, dat dergelijke overtreders met roodlichtcam era's moeten worden betrapt, maar als dat er toe leidt „dat we van deze pestilentie worden verlost dan kan dit wapen niet ge noeg worden Ingeschakeld". Hij vond cfit voor de politie een nog be langrijker „Jacht" dan die op over treders van de verkeerssnelheid. Wat dat betreft vond hij dat vaak een te grote wissel op de automobilist wordt getrokken. Op grote brede wegen met gescheiden rijstroken is de limiet van vijftig kilometer soms zo ongeloofwaardig, dat een automobilist goed in zijn achteruitkijkspiegel moet kijken om brokken te voorkomen. „Wij hebben tegen deze weinig re alistische kijk van onze bestuurde- ren op dit soort situaties ook hierom bezwaar omdat het ertoe leidt, dat de snelheidsbepalingen ook worden genegeerd als ze wel degelijk zin hebben". Het geeft een indicatie van de extra problemen, waarmee men in Thornton (en daar natuurlijk niet alleen) heeft te maken. Dat neemt niet weg, dat de Britse Shell-men sen daar door de jaren heen een voorraad fundamentele wetenschap pelijke kennis hebben opgebouwd. Die echter nooit genoeg kan zijn. Meer achtergrond-informatie van fundamentele natuurkundige en scheikundige aard van de processen die men bestudeert is nodig. Men be studeert daarom de verbran ding, smering en oxidatie niet alleen om deze goed te laten verlopen, maar ook om door een dieper in zicht in de verschijnselen zelf nieu we ideeën te krijgen. De directeur van de Rijksdienst voor het Wegverkeer ir. J. W. Filz heeft het eerste teststation van de Haagse Automobilisten Club geopend aan de Handelskade in Rijswijk. Naast de nuttige werkruimte van tweehonderd vierkante meter is een dubbel zo grote parkeerplaats aan wezig. Het teststation verricht uitslui tend voor leden onderhouds- en vei ligheidskeuringen. De leden van de H.A.C. kunnen een volledige keuring laten uitvoeren dan wel hun auto la ten onderwerpen aan een op een be paald onderdeel toegespitst onder zoek. Het station werd uitgerust met de modernste apparatuur voor het tes ten en controleren van motor, rem men, schokbrekers, wielstanden kop lampen e.d. Het tarief bedraagt elf gulden per keuringsperiode van twin tig minuten. Als regel zal in één zo'n keuringsperiode een volledige rem- mentest of b.v. een controle van de wielstanden-stuurinrichting kunnen worden uitgevoerd. Door deze rege ling wil men de leden in de gelegen heid stellen zelf de omvang van de keuringen te bepalen. Uiteraard zal wanneer de wettelijke verplichting tot het keuren van auto's van kracht wordt ook deze keuring in het pakket worden opgenomen. Toyota leidt nog steeds de op mars, die de Japanse aüto's ook in ons land zijn begonnen. Het totale marktaandeel van dit merk bedroeg in het eerste kivartaal 2,6 procent waarmee deze Japanner op de tiende plaats was terecht gekomen. Vorig jaar kwam Toyota in het eerste kwartaal met 1,1 procent niet verder dan de negentiende plaats. Toyota heeft deze successen voor namelijk te danken aan de klei ne en grotere wagens, het aan deel in de middenklasse was in ons land tot nu toe bescheiden. Louwman en Parqui in Leid- schendam. die de Toyota in ons land importeert, verwacht, dat in deze situatie spoedig veran dering zal komen nu er ook een drietal middenklassers op de Nederlandse markt is versche nen. De Carina 1600 werd reeds tijdens de jongste R.A.I. ge ïntroduceerd, maar daarnaast zijn er snellere Corona's en Mark II's bijgekomen, lij de Corona is de 1500 cc motor vervangen door een sterkere 1700 motor, die voorzien is van een bovenliggende nokkenas en 103 SAE-pk's levert. Daardoor is de topsnelheid op 160 km per uur gekomen. Met schijfrem men voor, trommelremmen achter, rembekrachtiger en standaard radiaalbanden kost deze wagen op één gulden na tien mille, bok de Mark II (foto) heeft een krachtiger motor gekregen: een 1900 cc met een vermogen van 113 pk, waardoor de topsnelheid is gestegen tot 165 km per uur. Uiterlijk is de modelwijziging te zien aan een ander front en gewijzigde achterzijde. De prijs van de vierdeurs sedan incl. radiaalbanden komt op f 10.499 (ook inclusief btw). De Wartburg en de Trabant ko- men terug. Deze maand zijn ze in ons land opnieuw verkrijgbaar ge- j worden. Bijna twee Jaar geleden werd de ex- port van deze Oostduitse wagens stopgezet. Het was een beslissing van de ministerraad. Ulbricht en de zij nen vonden, dat het tijd werd dat eerst de binnenlandse markt eens aan i haar trekken zou komen. In Oost- i Duitsland moest men vele maanden wachten voor men de kans kreeg be slag te leggen op 'n Wartburg of 'n Trabant. Importwagens zijn er niet of nauwelijks. Maar nu heeft de Oostduitse regering deze maatregelen weer verzacht. Er mag opnieuw wor den uitgevoerd. „De Binckhorst" in Den Haag heeft zijn oude „handel" hervat. Uiterlijk is er aan beide mo dellen in die twee jaar niet veel ver anderd, technisch wel het een en an- i der. De Wartburg is nu voorzien van een motor van 55 SAE-pk (voorheen 50 pk), terwijl het dashboard nu is I voorzien van ronde „klokken". Ook 1 van de Trabant werd de motor zwaarder en levert nu 30 SAE-pk «voorheen 26). Het geluidsniveau van de motor werd wat teruggebracht. De verkoopprijzen van de modellen be ginnen bij f. 4400 voor de Trabant en f6200 bij de Wartburg incl. i btw.). De wagenziekte maakt het tal van vakantiegangers (Jong en oud) met een flinke autotocht voor de boeg erg lastig. Volgens medische schattingen zijn ongeveer 90 pet. van alle mensen vatbaar voor reisziekte, in het bij zonder voor zeeziekte. En het noodlottige is, dat men ook door nog zoveel auto te rijden, niet van wagenziekte kan afkomen. Het is echt niet de zeldzaamheid van het autorijden, die de wagenziekte ver oorzaakt. Over de oorzaak van wagenziekte I is men het trouwens nog niec hele- I maal eens. Diverse invloeden schij nen mede te spelen als de betrok kene zich gedurende het autorijden plotseling onwel voelt, bleek wegtrekt, zweet op het voorhoofd krijgt en tenslotte bijna altyd moet overgeven. Naast andere oorzaken het la byrinth van het binnenoor zou daarbij o.a. een rol kunnen spelen zouden ook optische invloeden debet aan de wagenziekte zijn, zoals de op- en neergaande waarneming van het landschap door 't veren van de wagen. Personen, die gevoelig voor wagen ziekte zijn, kunnen daarom beter vóór dan achter in de wagen gaan zitten. Ook bepaalde psychologische fac toren zouden de wagenziekte kunnen bevorderen Wordt de betrokkene niet lekker, dan helpt het dikwijls al, als hij zo ver mogelijk achterover gaan leunen, de ogen sluit, diep en regelmatig ademhaalt en voor voldoende frisse lucht zorgt. Men kan ook de rit onderbreken en de patiënt een kwartiertje languit op een koele plaats in het gras la ten liggen. Maar zoals gezegd dat helpt alleen maar bij bepaalde per sonen. By anderen doen de onaan gename verschynselen zich meteen weer voor als de rit wordt voortgezet. De vaak gehoorde opmerking, dat een nuchtere maag wagenziekte zou kunnen voorkomen, is niet Juist. Men moet daarentegen dikwijls ieu eten, maar slechts kleine hoeveelheden. Er zijn ook diverse medicamenten in tabletvorm verkrijgbaar tegen wa genziekte. Deze moeten dan wel tij dig vóór de rit en in de voorgeschre ven dosis ook gedurende de rit wor den ingenomen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 23